Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Κι εγώ τι τούρτα να κάνω βρε κοριτσια για τον 2χρ πρίγκιπα μου? Μικρό πρίγκιπα κι ας είναι πολυφορεμένο σκέφτομαι, είναι και ξανθούλης και του πάει! Και εργοτάξιο σκέφτομαι.

Και μόλις σκέφτηκα μια ολόκληρη τούρτα σκυλάκι με ζαχαρόπαστα (Εσπερος μην ακους εσύ). Ναι νομίζω πως με αυτό θα ενθουσιαστεί.
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , Anna3011 είπε:

Και η συζήτηση "παιδικό πάρτυ" από ότι βλέπω καλά κρατεί! Και πάνω που ήθελα να σας βάλω δύσκολο τασκ να μου βρείτε ιδέες για πάρτυ γενεθλίων covid free, μήνα Δεκέμβρη μέσα στο ψοφόκρυο και με καλεσμένους ενδεχομένως μόνο αγοράκια (γιατί στο τμήμα είναι μόνο η κόρη μου και τα αγόρια της :mrgreen:). Εδώ σας θέλω! Συνεχίστε όμως την κουβέντα (είναι πιο ενδιαφέρουσα) και θα επανέλθω...

το θετικο ειναι οτι εχετε λιγα ατομα

επισης πανευκολο θεμα,η χιονατη κ οι νανοι:razz:

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Κι εγώ τι τούρτα να κάνω βρε κοριτσια για τον 2χρ πρίγκιπα μου? Μικρό πρίγκιπα κι ας είναι πολυφορεμένο σκέφτομαι, είναι και ξανθούλης και του πάει! Και εργοτάξιο σκέφτομαι.

Και μόλις σκέφτηκα μια ολόκληρη τούρτα σκυλάκι με ζαχαρόπαστα (Εσπερος μην ακους). Ναι νομίζω πως με αυτό θα ενθουσιαστεί.
 

απο τα 3 ψηφιζω σκυλακι!!

εμεις εχουμε κανει ως τωρα paw patrol,mcqueen κ μπαλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

 

απο τα 3 ψηφιζω σκυλακι!!

εμεις εχουμε κανει ως τωρα paw patrol,mcqueen κ μπαλα

 

Κι εμείς έχουμε κάνει paw patrol στον μεγάλο παλιότερα, Mickey και μικρός ταξιδιώτης. Και τα τελευταία δύο χρονια σούπερ ήρωες κι ίσως για τα επόμενα δέκα όπως το πάει! :P

Στον μικρό πέρυσι μια ταπεινή τυχαία τούρτα από το ζαχαροπλαστείο. Είπαμε, παιδί της καραντίνας. Ήταν φρέσκια τουλάχιστον!

 

Ναι σκυλάκι, ολοκληρη τούρτα ένα σκυλάκι, θα ενθουσιαστεί!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

εμένα αρχικά δν μ άρεσε η ιδέα να έχω αγόρι γιατί μου φαινόταν περίεργο, ότι τα αγόρια δεν είναι γκυκουλικα κ τετοια (είπαμε δεν είχα ιδέα από παιδιά πριν, ειδικά αγόρια). Μια παρηγοριά λοιπόν στην αρχή ήταν η εικόνα που έχω από τους εφήβους, που τα αγόρια μπορεί να είναι σε φάση αλλού τελείως, αλλά είναι πολύ πιο εύκολα να συνεργαστεις σε σχέση με τις μαθήτριες. Ε κ σκεφτόμουν κ αυτά όλα, νύχια, μαλλιά, κοιλιές έξω κλπ. Κ λέω καλά είμαστε με το αγόρι.

Αν αύριο μεθαύριο σου ζητήσει ο γιος να κάνει τρύπα στο αφτί για να φοράει σκουλαρίκι τι θα πεις??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , marakiz είπε:

Κι εγώ τι τούρτα να κάνω βρε κοριτσια για τον 2χρ πρίγκιπα μου? Μικρό πρίγκιπα κι ας είναι πολυφορεμένο σκέφτομαι, είναι και ξανθούλης και του πάει! Και εργοτάξιο σκέφτομαι.

Και μόλις σκέφτηκα μια ολόκληρη τούρτα σκυλάκι με ζαχαρόπαστα (Εσπερος μην ακους). Ναι νομίζω πως με αυτό θα ενθουσιαστεί.
 

Να Κάνες κάτι που να του αρέσει.εγω είχα κάνει παπάκι γιατί της άρεσαν πολύ.κ παρτ υπερπαραγωγή με αυτό το θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, irin είπε:

Εγω του εβαψα ενα νυχι αλλα ευτυχως ειπε «ποναω,βγαλτο». Χαχαχαχα

σκεφτηκα καλυτερα να το βαψω να του περασει παρα να πω οχι και να του μεινει απωθημενο. Απο τοτε βλεπει μανο και στριβει

Ήσουνα τυχερή που δεν του άρεσε γιατί εμένα αν μου ζητούσε ο μικρός να του βάψω κ του έβαφα θα έλεγε "ουαουυυυ τι ωραιοοοο"

Link to comment
Share on other sites

εμας περυσι ο μακουιν,οπου ηταν μια απλη τουρτα κ πανω ενα αυτοκινητακι.αλλα στολισα κ λιγο

καραντινατα γενεθλια οι 4μας αλλα live streaming:P

 

στα πρωτα επισης πολυ απλη λογω οτι ηταν αρρωστουλης οποτε οι 4μας κ τπτ αλλο

για φετος σκεφτομαι σπαιντερμαν που υπολογιζα για περυσι,η διαστημα η δεινοσαυροι.εξαρταται κ τι θα βρω κ μπατζετ

ηθελα πολυ κ κτ με χαλοουιν,το ζητανε κιολας, αλλα ειναι μεσα νοεμβρη,κ δ μου βγαινει με ενα παιδικο που ανακαλυψαν κ τους αρεσε(σουπερ τερατακια)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Αν αύριο μεθαύριο σου ζητήσει ο γιος να κάνει τρύπα στο αφτί για να φοράει σκουλαρίκι τι θα πεις??? :lol:

κ τρυπες κ να βαψει μαλλι,κ μαυρα νυχια

emo φαση:shock:

αχ το emo δ το εχουμε αλλα εχουμε θειο που βαφει μαλλι κ τρυπες ,οποτε υπαρχουν οι εικονες

πραγματικα δ με νοιαζουν καθολου αυτα,την κακη του συνηθεια με τι τσιγαρο να μην παρουν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Και μόλις σκέφτηκα μια ολόκληρη τούρτα σκυλάκι με ζαχαρόπαστα 

 

Αυτο είναι καλύτερο, οι προηγούμενες 2 επιλογές είναι για μεγαλύτερα παιδάκια. 

Μην παρασύρεσαι από αυτά που αρέσουν σε εσένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , annoulen είπε:

Αυτο είναι καλύτερο, οι προηγούμενες 2 επιλογές είναι για μεγαλύτερα παιδάκια. 

Μην παρασύρεσαι από αυτά που αρέσουν σε εσένα. 

Όχι όχι με το που το σκέφτηκα αυτό τέλος, πραγματικά θα ενθουσιαστεί, τον έχω στο μυαλό μου πως θα κάνει μόλις τη δει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

κ τρυπες κ να βαψει μαλλι,κ μαυρα νυχια

emo φαση:shock:

αχ το emo δ το εχουμε αλλα εχουμε θειο που βαφει μαλλι κ τρυπες ,οποτε υπαρχουν οι εικονες

πραγματικα δ με νοιαζουν καθολου αυτα,την κακη του συνηθεια με τι τσιγαρο να μην παρουν

Εγώ η αλήθεια είναι ότι τα σκέφτομαι όλα... Που να δεις κ τον άντρα μου, ούτε να ακούσει δεν θέλει ότι αύριο μεθαύριο η κόρη μας θα φοράει μίνι κ θα την κοιτάνε όλα τα αγοράκια... Του κάνω καμιά φορά πλάκα με διάφορα τέτοια κ μου λέει να σταματήσω... 

Κ για τον μικρό αν του πω ότι θα θέλει μηχανάκια κλπ του κόβονται τα πόδια! :lol:

 

Πως αλλάζουν οι καιροί, όταν ήμασταν μικροί τα κάναμε κ εμείς χωρίς να σκεφτόμαστε τους γονείς κ τώρα ερχόμαστε στη θέση τους..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , marakiz είπε:

Ρε κορίτσια άσχετο, fb και messenger λειτουργούν σε εσάς?

Και ήθελα να το γράψω.οχο.εδω και 5 ώρες έχει πέσει παγκοσμίως.δεκ αφήνουν κ τους υπαλλήλους να μπουν να δουν το γίνεται.θα έχει μπουκάρει το fbi φαινεται

Έσπερος σχετικά με τη μηχανή...να το πας ατη σχολή της Yamaha.θα το κάνω κι εγώ.ο.τι καλύτερο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω περίεργη η ζωή χωρίς φβ και μεσεντζερ. :P 

Θα μας ρίξουν και το φόρουμ και να δω τι θα κάνουμε τα βράδια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ η αλήθεια είναι ότι τα σκέφτομαι όλα... Που να δεις κ τον άντρα μου, ούτε να ακούσει δεν θέλει ότι αύριο μεθαύριο η κόρη μας θα φοράει μίνι κ θα την κοιτάνε όλα τα αγοράκια... Του κάνω καμιά φορά πλάκα με διάφορα τέτοια κ μου λέει να σταματήσω... 

Κ για τον μικρό αν του πω ότι θα θέλει μηχανάκια κλπ του κόβονται τα πόδια! :lol:

 

Πως αλλάζουν οι καιροί, όταν ήμασταν μικροί τα κάναμε κ εμείς χωρίς να σκεφτόμαστε τους γονείς κ τώρα ερχόμαστε στη θέση τους..

οταν λεω τα σκεφτομαι δ ειναι οτι με απασχολουν κ ολη μερα η αγχωνομαι.εχω ενα πλανο

ο αντρας μου ειναι μακραν χειροτερος.ειδικα με την κορη

αλλα φροντισα να μαθω πως ηταν σαν παιδακι κ στην εφηβεια.ξερω πως ημουν εγω.κ προσπαθω να τα θυμαμαι.προσπαθω να μπω στη θεση τους κ μαλιστα με ενα τρεξιμο 30χρ

κ γω τον δουλευω,κ του λεω να ευχεσαι να ειναι καλυτερα απο μας:P

ειδικα για το μηχανακι δ μπορει να πει τπτ,οταν ο ιδιος ειναι μηχανοβιος

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vicky86 είπε:

οταν λεω τα σκεφτομαι δ ειναι οτι με απασχολουν κ ολη μερα η αγχωνομαι.εχω ενα πλανο

ο αντρας μου ειναι μακραν χειροτερος.ειδικα με την κορη

αλλα φροντισα να μαθω πως ηταν σαν παιδακι κ στην εφηβεια.ξερω πως ημουν εγω.κ προσπαθω να τα θυμαμαι.προσπαθω να μπω στη θεση τους κ μαλιστα με ενα τρεξιμο 30χρ

κ γω τον δουλευω,κ του λεω να ευχεσαι να ειναι καλυτερα απο μας:P

ειδικα για το μηχανακι δ μπορει να πει τπτ,οταν ο ιδιος ειναι μηχανοβιος

Χαχα νομίζω ότι οι άντρες αγχώνονται περισσότερο με αυτά. Ίσως σκέφτονται πως την έπεφταν στα κοριτσάκια κ τέτοια κ δεν θέλουν για τις κόρες τους!! :P

 

Εγώ κ ο άντρας μου μικροί ήμασταν πολύ ήσυχοι, δεν είχαμε ούτε κακές παρέες, ούτε καπνιζαμε ούτε τπτ τέτοιο. Μόνο μηχανή έχει βέβαια ο άντρας μου. Την εφηβεία εγώ την πέρασα πολύ χαλαρά αλλά προς το παρόν ο χαρακτήρας της μεγάλης μου είναι τελείως διαφορετικός απ' τον δικό μου, ελπίζω αργότερα να ηρεμήσει γιατί αν παραμείνει έτσι θα μας ξεκανει στην εφηβεία!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mama16 said:

Πως αλλάζουν οι καιροί, όταν ήμασταν μικροί τα κάναμε κ εμείς χωρίς να σκεφτόμαστε τους γονείς κ τώρα ερχόμαστε στη θέση τους

Όλα εδώ πληρώνονται!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος σχετικά με τη μηχανή...να το πας ατη σχολή της Yamaha.θα το κάνω κι εγώ.ο.τι καλύτερο.. 

όταν μεγαλώσει ας κάνει ο,τι θέλει. στο λύκειο που αρχίζουν οι πρώτοι μ απασχολεί μη ζητήσει. Μετά θα φύγει έτσι κι αλλιώς. δεν θα ξέρω τι θα κάνει, είτε λέω ναι είτε όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Όλα εδώ πληρώνονται!

αυτο φοβαμαι:lol:

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

όταν μεγαλώσει ας κάνει ο,τι θέλει. στο λύκειο που αρχίζουν οι πρώτοι μ απασχολεί μη ζητήσει. Μετά θα φύγει έτσι κι αλλιώς. δεν θα ξέρω τι θα κάνει, είτε λέω ναι είτε όχι. 

φανταζομαι δ εννοει για το μετα η μαγιοπουλας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

φανταζομαι δ εννοει για το μετα η μαγιοπουλας

Η κόρη της μαγιοπούλας δεν νομίζω ότι θα ζητήσει μηχανάκι για να πηγαίνει στο σχολείο! Άλλο να μάθουν κάτι από ακαδημαϊκο ενδιαφέρον, άλλο από «μαγκιά». Σξεψου να έχει μηχανή για το λύκειο κ κάθε πρωί να του λέω «μην ξεχάσεις αγάπη μου, δεν τρώμε σφολιατοειδη από το κυλικείο, σου έχω στο ταπεράκι κρεπούλα με ταχινι»! Ή να γυρίσει έχοντας πιει από πάρτι κι εγω να ρωτάω αν έφαγε τίποτα κατεψυγμένες κοτομπουκιές!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η κόρη της μαγιοπούλας δεν νομίζω ότι θα ζητήσει μηχανάκι για να πηγαίνει στο σχολείο! Άλλο να μάθουν κάτι από ακαδημαϊκο ενδιαφέρον, άλλο από «μαγκιά». Σξεψου να έχει μηχανή για το λύκειο κ κάθε πρωί να του λέω «μην ξεχάσεις αγάπη μου, δεν τρώμε σφολιατοειδη από το κυλικείο, σου έχω στο ταπεράκι κρεπούλα με ταχινι»! Ή να γυρίσει έχοντας πιει από πάρτι κι εγω να ρωτάω αν έφαγε τίποτα κατεψυγμένες κοτομπουκιές!

δ ξερω,δ μπορω να φανταστω τι θα εκανε η κορη της

το εκανα ομως εγω,οποτε το περιμενω απο την δικη μου

δ ξερω κανεναν να πηρε μηχανακι απο ακαδημαικο ενδιαφερον

απο την αλλη δ το ειδα κ ποτε ως μαγκια

δ μπορω να φανταστω πως θα εξελιχθει ο δικος σου.αλλα οχι δ μπορω να το φανταστω ως σκηνικο.απο την αποψη της μηχανης,για το φαι ανετα;)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η κόρη της μαγιοπούλας δεν νομίζω ότι θα ζητήσει μηχανάκι για να πηγαίνει στο σχολείο! Άλλο να μάθουν κάτι από ακαδημαϊκο ενδιαφέρον, άλλο από «μαγκιά». Σξεψου να έχει μηχανή για το λύκειο κ κάθε πρωί να του λέω «μην ξεχάσεις αγάπη μου, δεν τρώμε σφολιατοειδη από το κυλικείο, σου έχω στο ταπεράκι κρεπούλα με ταχινι»! Ή να γυρίσει έχοντας πιει από πάρτι κι εγω να ρωτάω αν έφαγε τίποτα κατεψυγμένες κοτομπουκιές!

Χαχα νομιζω αν ακόμα κ στο λύκειο του υπενθυμίζεις να μην τρώει σφολιατοειδη κλπ απλά θα σε "διαολοστειλει"... 

 

Όσο για το μηχανάκι πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, σαν γονείς να τους πάρουμε απλά να τους εξηγήσουμε την οδική συμπεριφορά κ τέτοια ή να είμαστε απόλυτοι στο να πάρουν κ να δουλεύουν για να την αγοράζουν κρυφά (όπως έχω δει να συμβαίνει) ή να ανεβαίνουν σε ξένα κ να κάνουν κόντρες κ σουζες κ όλα τα ωραία??? Γιατί πολλές φορές η καταπίεση έχει αντίθετα αποτελέσματα... Κ αυτά δεν θα λέω για σένα αποκλειστικά αλλά κ για μένα κ όλες όσες έχουμε παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

όταν μεγαλώσει ας κάνει ο,τι θέλει. στο λύκειο που αρχίζουν οι πρώτοι μ απασχολεί μη ζητήσει. Μετά θα φύγει έτσι κι αλλιώς. δεν θα ξέρω τι θα κάνει, είτε λέω ναι είτε όχι. 

Χτίζεις για το μετά.βλεπεις ότι έχεις κλισέ?

Ξερεις τι είναι αυτή η σχολή?Δεν θα σου πω.ψαξτε το.

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Χαχα νομιζω αν ακόμα κ στο λύκειο του υπενθυμίζεις να μην τρώει σφολιατοειδη κλπ απλά θα σε "διαολοστειλει"... 

 

Όσο για το μηχανάκι πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, σαν γονείς να τους πάρουμε απλά να τους εξηγήσουμε την οδική συμπεριφορά κ τέτοια ή να είμαστε απόλυτοι στο να πάρουν κ να δουλεύουν για να την αγοράζουν κρυφά (όπως έχω δει να συμβαίνει) ή να ανεβαίνουν σε ξένα κ να κάνουν κόντρες κ σουζες κ όλα τα ωραία??? Γιατί πολλές φορές η καταπίεση έχει αντίθετα αποτελέσματα... Κ αυτά δεν θα λέω για σένα αποκλειστικά αλλά κ για μένα κ όλες όσες έχουμε παιδιά..

Για όλα αυτά ανέφερα τη σχολή.Ειναο αντίστοιχη του Ιαβέρης για τα αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...