Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

τη λέξη αντικειμενικά την έβαλα επιτηδες για να διαχωρίσω αυτά που λες, το κουλούρι πχ, από τα γλυκά του εμπορίου. Δεν τα βάζω ίδια κατηγορία. αντικειμενικά ναι θεωρώ κακή κρίση να εμφανίσεις μπροστά σε παθδι δυο ετών μπισκότα χωρίς να σκεφτείς τον γονιό. 

 

Εννοείς να τα προσφέρεις στο άλλο παιδί; Ή απλά να βγάλεις να τα φας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Εννοείς να τα προσφέρεις στο άλλο παιδί; Ή απλά να βγάλεις να τα φας;

Να το προσφέρεις, έστω κ ρωτώντας τη μαμα αλλά πολύ εμφανώς ώστε να είναι αναπόφευκτο.., Φυσικά αν πας το παιδί σου στο πάρκο δεν μπορείς να υπολογίσεις κ όλα τα άλλα παιδιά! 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

γτ το θεωρεις ευτυχη συγκυρια που δ βρεθηκατε σε τετοιες καταστασεις,αλλα αυτο σημαινει κ περιορισμο κοινωνικοτητας

ευνοϊκες συνθήκες το είπα όντως, αποκλειστικα κ μόνο για το θέμα του φαγητού, ότι ήταν έτσι τα πράγματα ώστε να μην μπει στον πειρασμό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Το ότι συγκρίνουμε το μπισκοτάκι και το κριτσινάκι με το τσιγάρο και το αλκοόλ σε παιδιά,  με ξεπερνάει και δείχνει τί και πώς σκέφτεσαι για τους γονείς που τα δίνουν στα παιδιά τους. Επίσης αντικειμενικά ανθυγιεινό, είναι για σένα. Για μένα το κριτσινάκι ή το κουλούρι του φούρνου, τίποτα ανθυγιεινό δεν έχει. Αν πάλι εσύ δεν θέλεις να το φάει, πες όχι. Πότε ήρθε κάποιος και έχωσε μπισκότο στο στόμα του παιδιού σου?

Τί να σου πω! Η αδερφή μου, όχι απλά δεν προσέχει την διατροφή της, αλλά είναι ο άνθρωπος από όλους όσους γνωρίζω , που προσέχει λιγότερο την διατροφή του και τρώει και αδιανόητες ποσότητες (στυλ μια οικογενειακή πίτσα μόνη της). Με το παιδί όμως έχει μεγάλο θέμα. Δεν το ψάχνει τόσο όσο τα κορίτσια παραπάνω, ούτε καν, και γλυκά τρώει ο ανιψιός μου και τσουρέκια και σοκολάτες και πίτσες. Πρέπει όμως να ελέγχει εκείνη πότε και πόσο θα φάει. Κάθε γεύμα ή σνακ, είναι μια συνεχής διαπραγμάτευση. Πρέπει να ελέγχει την κάθε μπουκιά που θα μπει στο στομάχι του , σε σημείο που τρέμουμε να του δώσουμε το οτιδήποτε χωρίς να την ρωτήσουμε. Μας ζητάει δηλαδή κάτι που θα δει και του λέμε ρώτα τη μαμά σου αν σε αφήνει. Έχει δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα στο παιδί που έχει δει ένα σωρό καυγάδες να λαμβάνουν τόπο μπροστά του, λόγω του τί μπορεί να έφαγε και αν του έδωσε κάποιος κάτι. Έχει προκαλέσει στομαχικές διαταραχές στο παιδί , το οποίο δεν έχει αφήσει ποτέ ελεύθερο από άποψη φαγητού. Μας πονάει όλους μας να το βλέπουμε αυτό και όλοι της λένε άσε ήσυχο το παιδί, αλλά δεν.. Αφού είχε τσακωθεί με τον άντρα μου γιατί τον είδε ο μικρός να βάζει cοco pops και του ζήτησε και του έδωσε μισή χουφτίτσα. Του την είπε και γίνανε μύλος. Για μισή χούφτα δημητριακά! Και το χειρότερο είναι ότι νομίζει ότι είναι για το καλό του! Εγώ της έχω πει ότι σε μένα, δεν μπορεί να τον αφήνει ποτέ, διότι αρνούμαι στο σπίτι μου να της ζητάω την άδεια για να δώσω στον ανιψιό μου κάτι να φάει.

Πόσο χρονών είναι ;;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Έσπερος είπε:

Να το προσφέρεις, έστω κ ρωτώντας τη μαμα αλλά πολύ εμφανώς ώστε να είναι αναπόφευκτο.., Φυσικά αν πας το παιδί σου στο πάρκο δεν μπορείς να υπολογίσεις κ όλα τα άλλα παιδιά! 

ευνοϊκες συνθήκες το είπα όντως, αποκλειστικα κ μόνο για το θέμα του φαγητού, ότι ήταν έτσι τα πράγματα ώστε να μην μπει στον πειρασμό.

Δηλαδή όταν πας σε σπίτι φίλων η συγγενών για επίσκεψη. Τι σου βγαζουν ας πούμε με τον καφέ να σε κεράσουν ; Δεν βγαζουν στο τραπέζι , κέικ , κουλουράκια , μπισκότα κ.α ; Το παιδί τα βλέπει αυτά που βγαζουν στο τραπέζι και δεν ζητάει ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Δηλαδή όταν πας σε σπίτι φίλων η συγγενών για επίσκεψη. Τι σου βγαζουν ας πούμε με τον καφέ να σε κεράσουν ; Δεν βγαζουν στο τραπέζι , κέικ , κουλουράκια , μπισκότα κ.α ; Το παιδί τα βλέπει αυτά που βγαζουν στο τραπέζι και δεν ζητάει ; 

Μαλλον δεν πηγαινει και ειναι χαρουμενη που δεν πηγαινει γιατι δεν ερχεται στη δυσκολη θεση να αντιμετωπισει ανθυγιεινα τροφιμα. Επισης μιλαει για διχρονα,ενω ο γιος της ειναι 4… μαλλον θα τον βλεπει για καιρο σαν διχρονο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Super.mum είπε:

Δηλαδή όταν πας σε σπίτι φίλων η συγγενών για επίσκεψη. Τι σου βγαζουν ας πούμε με τον καφέ να σε κεράσουν ; Δεν βγαζουν στο τραπέζι , κέικ , κουλουράκια , μπισκότα κ.α ; Το παιδί τα βλέπει αυτά που βγαζουν στο τραπέζι και δεν ζητάει ; 

Δεν είναι το ίδιο σε μια επίσκεψη, μπορείς απλα να πεις ότι δεν είναι για παιδάκια όπως και ο καφές κ φυσικά εχεις φροντίσει να εχεις κάτι για το παιδί κ διαλέγεις από τα παραπάνω αυτό που σου φαίνεται καλύτερη επιλογή. Μιλάμε πάντα για μικρά παιδιά, έτσι; Δεν εννοώ ότι θα το πεις αυτό σε παιδί 5 -6;χρόνων. Έισης δεν θα εθχα κ θέμα να κάνω νόημα να μην βγουν πολλά  στο τραπέζι για να μην το δει. Το καλοκαίρι που πηγαίναμε για μπίρα κ έφερναν πατατάκια, έλεγα απλα ότι δεν είναι υγιεινά, ούτε εμείς τα τρώμε, κ τα αφήναμε. ο ίδιος εξάλλου είχε το παγωτό του κ έπαιρνα κ κάτι άλλο μαζί για να φάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι το ίδιο σε μια επίσκεψη, μπορείς απλα να πεις ότι δεν είναι για παιδάκια όπως και ο καφές κ φυσικά εχεις φροντίσει να εχεις κάτι για το παιδί κ διαλέγεις από τα παραπάνω αυτό που σου φαίνεται καλύτερη επιλογή. Μιλάμε πάντα για μικρά παιδιά, έτσι; Δεν εννοώ ότι θα το πεις αυτό σε παιδί 5 -6;χρόνων. 

Χαχαχα το παιδί σου μάλλον είναι πολύ συνεργάσιμο. Κάνω εικόνα να λέω στον γιο μου ότι δεν είναι για αυτόν και αν δεν έχει σκαρφαλώσει στο τραπέζι να αρπάξει αυτά που θέλει τότε σίγουρα θα έχει πέσει κάτω και θα χτυπιέται σαν χταπόδι κάνα 10 λεπτό σίγουρα :lol:

πρίν από 16 λεπτά , irin είπε:

Μαλλον δεν πηγαινει και ειναι χαρουμενη που δεν πηγαινει γιατι δεν ερχεται στη δυσκολη θεση να αντιμετωπισει ανθυγιεινα τροφιμα. Επισης μιλαει για διχρονα,ενω ο γιος της ειναι 4… μαλλον θα τον βλεπει για καιρο σαν διχρονο

Μα ειδικά τα δίχρονα νομίζω είναι πιο δύσκολα στην αντιμετώπιση από τα 4 χρονα .. γιατί είναι κ τα terrible tows και διεκδικούν πολύ αυτό που θέλουν. Μήπως Έσπερος όταν ήταν πιο μικρός δεν πηγαίνατε έτσι έξω ; Γιατί σε ένα τετράχρονο μπορείς να εξηγήσεις και να καταλάβει .. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχαχα το παιδί σου μάλλον είναι πολύ συνεργάσιμο. Κάνω εικόνα να λέω στον γιο μου ότι δεν είναι για αυτόν και αν δεν έχει σκαρφαλώσει στο τραπέζι να αρπάξει αυτά που θέλει τότε σίγουρα θα έχει πέσει κάτω και θα χτυπιέται σαν χταπόδι κάνα 10 λεπτό σίγουρα :lol:

Δηλαδή αν σου κάνει τέτοιο σκηνικό για να πιει κρασί, θα του το δώσεις; 

Αν θες να πεις όχι, όπως λες στο ένα, θα πεις και στο άλλο. Τόσο απλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή αν σου κάνει τέτοιο σκηνικό για να πιει κρασί, θα του το δώσεις; 

Αν θες να πεις όχι, όπως λες στο ένα, θα πεις και στο άλλο. Τόσο απλά. 

Αχχχχ αυτό που συγκρίνουμε το κρασι με το μπισκότο με τρελαίνει χαχα 

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχχχχ αυτό που συγκρίνουμε το κρασι με το μπισκότο με τρελαίνει χαχα 

Απλά για ένα μπισκότο η ένα κομμάτι κέικ δεν θα το φτάσω στο σημείο να τον αφήσω να έχει έκρηξη θυμού και να χτυπιέται απλά θα κάνω πίσω και θα υποχωρήσω γιατί βγήκαμε για να περάσουμε καλά και εγώ και αυτός. Για το κρασι θα αφήσω να έχει έκρηξη θυμού όσο θέλει :p  αν και δεν μου έχει ζητήσει ποτέ κρασι ούτε μπίρα .. μάλλον δεν είναι του ποτού :p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχχχχ αυτό που συγκρίνουμε το κρασι με το μπισκότο με τρελαίνει χαχα 

Τα συγκρίνω μόνο ως προς ότι τα παιδιά έχουν δει και άλλα πράγματα που δεν είναι για την ηλικία τους. Όπως λοιπόν λέμε ότι δεν θα πιουν καφέ ή αλκοόλ, αν θέλουμε, λένε και ότι δεν θα φάνε κάτι άλλο (προφανώς δεν μπορεί να σταθεί το επιχείρημα αν ένα συνομήλιο δίπλα το τρώει, μιλάω για άλλες περιστάσεις). Αν λοιπόν δεν θέλουμε να φάει σοκοφρέτα, λέμε απλά ότι δεν είναι για την ηλικία του. ΑΝ κάνει τάντρουμ, λέμε ότι θα λέγαμε για το ποτό. Αν δεν μας νοιάζει τόσο πολύ να φάει σοκοφρέτα, δεν το λέμε. Τα πράγματα είναι απλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα συγκρίνω μόνο ως προς ότι τα παιδιά έχουν δει και άλλα πράγματα που δεν είναι για την ηλικία τους. Όπως λοιπόν λέμε ότι δεν θα πιουν καφέ ή αλκοόλ, αν θέλουμε, λένε και ότι δεν θα φάνε κάτι άλλο (προφανώς δεν μπορεί να σταθεί το επιχείρημα αν ένα συνομήλιο δίπλα το τρώει, μιλάω για άλλες περιστάσεις). Αν λοιπόν δεν θέλουμε να φάει σοκοφρέτα, λέμε απλά ότι δεν είναι για την ηλικία του. ΑΝ κάνει τάντρουμ, λέμε ότι θα λέγαμε για το ποτό. Αν δεν μας νοιάζει τόσο πολύ να φάει σοκοφρέτα, δεν το λέμε. Τα πράγματα είναι απλά. 

Επειδή όμως δεν θα κοιτάει το κρασι που πίνω αλλά το σοκολατένιο που βάζω στο στόμα εκεί υπάρχει η διαφορά. Το γλυκό θα ζητήσει .. το κρασι η τον καφέ δεν μου έχει τύχει ποτέ. Και τα δυο ότι πάω να βάλω στο στόμα με κοιτάνε από κάτω με μάτια σαν σκυλάκια που ζητιανεύουν. Και μην μου πεις τώρα να μην φάω ούτε εγώ γιατί είμαι κι έγκυος :p 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Super.mum είπε:

Επειδή όμως δεν θα κοιτάει το κρασι που πίνω αλλά το σοκολατένιο που βάζω στο στόμα εκεί υπάρχει η διαφορά. Το γλυκό θα ζητήσει .. το κρασι η τον καφέ δεν μου έχει τύχει ποτέ. Και τα δυο ότι πάω να βάλω στο στόμα με κοιτάνε από κάτω με μάτια σαν σκυλάκια που ζητιανεύουν. Και μην μου πεις τώρα να μην φάω ούτε εγώ γιατί είμαι κι έγκυος :p 

το γλυκό αν το ξέρει θα το κοιτάξει. μιλάμε για περιπτώσεις που δεν το ξέρει. αν δεν το έχει δει ποτέ, απλώς θα είναι κάτι που θα του κάνει εντύπωση. δεν θα είναι μια λιχουδιά που του «στερούν».

 

Εξυπακουεται ότι αν δεν θελουμε να φάει κάτι το παιδί μας, δεν το τρώμε μπροστά του. Αν το φάμε φυσικά θα ενδιαφερθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

το γλυκό αν το ξέρει θα το κοιτάξει. μιλάμε για περιπτώσεις που δεν το ξέρει. αν δεν το έχει δει ποτέ, απλώς θα είναι κάτι που θα του κάνει εντύπωση. δεν θα είναι μια λιχουδιά που του «στερούν».

Επειδή έχει πολλούς φίλους και εδώ στην γειτονιά και στις πεθεράς μου την γειτονιά και όλα τα παιδάκια τρώνε μπισκοτάκια , κουλουράκια κ.α ήταν αναπόφευκτο να μην τα μάθει .. εσείς όταν βγαίνετε με φίλους του δεν ήθελε να φάει ότι τρώγανε και τα αλλά τα παιδάκια ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Επειδή έχει πολλούς φίλους και εδώ στην γειτονιά και στις πεθεράς μου την γειτονιά και όλα τα παιδάκια τρώνε μπισκοτάκια , κουλουράκια κ.α ήταν αναπόφευκτο να μην τα μάθει .. εσείς όταν βγαίνετε με φίλους του δεν ήθελε να φάει ότι τρώγανε και τα αλλά τα παιδάκια ; 

δεν έχουμε παρέες με παιδιά. αν προσέφεραν άγνωστοι πχ σε παραλία, όταν ήταν πιο μικρός απλώς αρνιόμουν, είτε για γλυκό είτε για αλμυρό, δεν πολύ ασχολιοταν έτσι κι αλλιώς γιατί πάντα είχαμε δικά μας φαγώσιμα μαζί. Τώρα αρνούμαι μόνο αν δεν το δει κ είναι κάτι που δεν θέλω. Δεν θα αρνηθώ σπιτικό γλυκό ας πούμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν έχουμε παρέες με παιδιά. αν προσέφεραν άγνωστοι πχ σε παραλία, όταν ήταν πιο μικρός απλώς αρνιόμουν, είτε για γλυκό είτε για αλμυρό, δεν πολύ ασχολιοταν έτσι κι αλλιώς γιατί πάντα είχαμε δικά μας φαγώσιμα μαζί. Τώρα αρνούμαι μόνο αν δεν το δει κ είναι κάτι που δεν θέλω. Δεν θα αρνηθώ σπιτικό γλυκό ας πούμε. 

Ναι Νταξει στους γονείς το λες , το δύσκολο είναι όταν τρώνε τα αλλα παιδάκια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι Νταξει στους γονείς το λες , το δύσκολο είναι όταν τρώνε τα αλλα παιδάκια 

Αν είναι μεγαλύτερα λέω ότι δεν είναι για την ηλικία του. Έτσι κι αλλιώς αν δεν προσφέρει κάποιος, δεν θα πάει να πάρει από το στόμα του αλλού παιδιού, έτσι δεν είναι; Οπότε δίνεις κάτι άλλο. Μπορείς να εχεις δικά σου πχ. Να είναι κ ίδια οπτικά. 

 

Η θεωρια πάντως λέει ότι απλα εξηγείς πώς κάθε οικογένεια έχει δικούς της κανόνες, είτε σε σχέση με την οθόνη, είτε στο φαγητό, είτε στα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω στην πράξη αν αυτό πιάνει, μου φαίνεται δύσκολο. Και πραγματικά επώδυνο να το υποστεί ο γονιός επειδή απλώς ετυχε να δουν ένα άλλο παιδάκι να τρώει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν είναι μεγαλύτερα λέω ότι δεν είναι για την ηλικία του. Έτσι κι αλλιώς αν δεν προσφέρει κάποιος, δεν θα πάει να πάρει από το στόμα του αλλού παιδιού, έτσι δεν είναι; Οπότε δίνεις κάτι άλλο. Μπορείς να εχεις δικά σου πχ. Να είναι κ ίδια οπτικά. 

 

Η θεωρια πάντως λέει ότι απλα εξηγείς πώς κάθε οικογένεια έχει δικούς της κανόνες, είτε σε σχέση με την οθόνη, είτε στο φαγητό, είτε στα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω στην πράξη αν αυτό πιάνει, μου φαίνεται δύσκολο. Και πραγματικά επώδυνο να το υποστεί ο γονιός επειδή απλώς ετυχε να δουν ένα άλλο παιδάκι να τρώει κάτι. 

Κάλε αυτά που λες μπράβο σου που τα κανείς και τα εφαρμόζεις και το παιδί σου τρώει μόνο υγιεινά .. αρκεί να μην το καταπιέσεις. Γιατί και το αλλο θέμα που ειχες σε άλλο τόπικ , μια το φαΐ , μια κάτι τρίτο .. κρίμα να πιέζεται. Προσωπικά  εμένα λίγο με νοιάζει αν θα φάει το μπισκότο η το κέικ. Εγώ κουβαλάω μαζί μου καμία φορά μπισκότο σε ταξίδι η στα ψώνια αν έχουμε να πάμε σε πολλά μαγαζιά. Με δυο παιδιά και περιμένοντας και τρίτο είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει.  Δεν το θεωρώ κάτι τραγικό και ουφ πολύ το αναλύσαμε. Σιγά για τα μπισκότα χαχα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η θεωρια πάντως λέει ότι απλα εξηγείς πώς κάθε οικογένεια έχει δικούς της κανόνες, είτε σε σχέση με την οθόνη, είτε στο φαγητό, είτε στα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω στην πράξη αν αυτό πιάνει, μου φαίνεται δύσκολο. Και πραγματικά επώδυνο να το υποστεί ο γονιός επειδή απλώς ετυχε να δουν ένα άλλο παιδάκι να τρώει κάτι. 

 

Πιάνει, σε μας πιάνει, τις περισσότερες φορές έστω. Το κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της κανόνες εννοώ. 
ΜΙλάμε όμως για δίχρονα ή τετράχρονα? Γιατί έχει διαφορά και στον τρόπο αντιμετώπισης και στα τάντρουμ που θα προκύψουν και στους περιορισμούς που θα τεθούν.

 

Επέτρεψε μου βέβαια να σου πω  πως δεν ξέρεις τι θα πει επώδυνο, και πόσο μάλλον για έναν γονιό.

Και καλύτερα να είναι ατυχής η επιλογή της λέξης, παρά να το βιώνεις όντως έτσι. 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Κάλε αυτά που λες μπράβο σου που τα κανείς και τα εφαρμόζεις και το παιδί σου τρώει μόνο υγιεινά .. αρκεί να μην το καταπιέσεις. Γιατί και το αλλο θέμα που ειχες σε άλλο τόπικ , μια το φαΐ , μια κάτι τρίτο .. κρίμα να πιέζεται. Προσωπικά  εμένα λίγο με νοιάζει αν θα φάει το μπισκότο η το κέικ. Εγώ κουβαλάω μαζί μου καμία φορά μπισκότο σε ταξίδι η στα ψώνια αν έχουμε να πάμε σε πολλά μαγαζιά. Με δυο παιδιά και περιμένοντας και τρίτο είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει.  Δεν το θεωρώ κάτι τραγικό και ουφ πολύ το αναλύσαμε. Σιγά για τα μπισκότα χαχα 

Δεν πιέζεται ένα παιδί από κάτι που δεν γνωρίζει. Εγω μεγαλύτερη πίεση θεωρώ να έχει μάθει κάτι κ να το ζητάει κ να τιυ λες όχι κάθε μέρα αλλά μια φορά την εβδομάδα κλπ. Όταν έχω γλυκό στο σπίτι ή είναι μια ειδική περίσταση, το προσφέρω. Δεν το θεωρεί δεδομένο, δεν το ζητά, καμία πίεση κ καμία ένταση. 

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

Επέτρεψε μου βέβαια να σου πω  πως δεν ξέρεις τι θα πει επώδυνο, και πόσο μάλλον για έναν γονιό.

Και καλύτερα να είναι ατυχής η επιλογή της λέξης, παρά να το βιώνεις όντως έτσι. 

οκ άτυχης επιλογή. δεν το έχω βιώσει. αλλά είναι από αυτά που με αγχώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η θεωρια πάντως λέει ότι απλα εξηγείς πώς κάθε οικογένεια έχει δικούς της κανόνες, είτε σε σχέση με την οθόνη, είτε στο φαγητό, είτε στα ρούχα κλπ. Δεν ξέρω στην πράξη αν αυτό πιάνει, μου φαίνεται δύσκολο. Και πραγματικά επώδυνο να το υποστεί ο γονιός επειδή απλώς ετυχε να δουν ένα άλλο παιδάκι να τρώει κάτι. 

Η δική μου διαφωνία λοιπόν είναι εδώ, κατά τα άλλα πολλές από τις απόψεις σου περί διατροφής με βρίσκουν και αρκετά σύμφωνη.

 

Δεν γίνεται να αντιμετωπίζεις τις «μαχες» με το παιδί σου ως κάτι επώδυνο που πρέπει παση θυσία να αποφύγεις, δεν είναι το παιδί ενός έτους να του αποσπάς την προσοχή όταν θέλει να σκαρφαλώσει τα κάγκελα.

 

Απο τις συζητήσεις εδώ έχω καταλάβει ότι γενικά προτιμάς να αποφεύγεις τις αντιπαραθέσεις αλλά τώρα βλέπω ότι φάνεται ότι θέλεις να ακολουθείς την ίδια τακτική και με το παιδί.

 

Λιγο η καραντίνα λίγο οι συνθήκες ζωής σας μάλλον μέχρι τώρα έχουν ευνοήσει αυτή την τακτική γιατί το παιδί είναι μονίμως σε ελεγχόμενο περιβάλλον, αλλιώς δεν εξηγείται τέτοιος πανικός μπροστά στο ενδεχόμενο να ζητήσει σοκολάτα και να πρέπει να την αρνηθείς, ξέρεις πόσες φορές έχω αρνηθεί εγώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Έσπερος said:

Και πραγματικά επώδυνο να το υποστεί ο γονιός επειδή απλώς ετυχε να δουν ένα άλλο παιδάκι να τρώει κάτι. 

Άρα σε ενοχλεί και το να το δεις απλά. Πες ότι έχουμε βγει βόλτα κσι καθόμαστε στο παγκάκι να τσιμπήσουμε  κάτι. Εσύ βγάζεις το σπιτικό σου ψωμί με αβοκάντο και ντομάτα πχ και εμείς βγάζουμε τσουρέκι και bake rolls. Αν δεν σας προσφέρουμε θα ζηλέψει ο μικρός σου? Και αν ζητήσει θα φταίω εγώ που τα έβγαλα δίπλα σας? Ή αν σας αγνοήσω και δεν σας δώσω / προσφέρω όλα cool?

Για να το ελαφρύνουμε, πριν από αρκετά χρόνια, αποφάσισα να μην βγω δεύτερο ραντεβού με άντρα , ενώ αλλιώς θα είχα δώσει ευκαιρία, διότι βγήκαμε πρώτο ραντεβού στο Fridays και σφού μου είπε οτι ψάχνει κάτι ελαφρύ σον κατάλογο γιατί δεν τρώει βράδυ, παρήγγειλε ψητό σολομό με χορταρικά και φυσικό χυμό πορτοκάλι.. Ενώ αμέσως πριν, εγώ είχα παραγγείλει φαχιτας και frozen μαργαρίτα το large μέγεθος.. Απλά δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν πιέζεται ένα παιδί από κάτι που δεν γνωρίζει. Εγω μεγαλύτερη πίεση θεωρώ να έχει μάθει κάτι κ να το ζητάει κ να τιυ λες όχι κάθε μέρα αλλά μια φορά την εβδομάδα κλπ. Όταν έχω γλυκό στο σπίτι ή είναι μια ειδική περίσταση, το προσφέρω. Δεν το θεωρεί δεδομένο, δεν το ζητά, καμία πίεση κ καμία ένταση. 

οκ άτυχης επιλογή. δεν το έχω βιώσει. αλλά είναι από αυτά που με αγχώνουν. 

Εμένα ας πούμε του άντρα μου του αρέσουν τα σπιτικά γλυκα. Εγώ φτιάχνω σίγουρα 2 φορές την εβδομάδα γλυκό. Τρώει το βράδυ με το τσάι του. Η θα είναι κέικ , η θα είναι τούρτα η κάποια μηλόπιτα η κολοκυθόπιτα γλυκιά και διαφορά τέτοια. Και Από αυτά ας πούμε τρώει ο μεγάλος μου που και που. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Η δική μου διαφωνία λοιπόν είναι εδώ, κατά τα άλλα πολλές από τις απόψεις σου περί διατροφής με βρίσκουν και αρκετά σύμφωνη.

 

Δεν γίνεται να αντιμετωπίζεις τις «μαχες» με το παιδί σου ως κάτι επώδυνο που πρέπει παση θυσία να αποφύγεις, δεν είναι το παιδί ενός έτους να του αποσπάς την προσοχή όταν θέλει να σκαρφαλώσει τα κάγκελα.

 

Απο τις συζητήσεις εδώ έχω καταλάβει ότι γενικά προτιμάς να αποφεύγεις τις αντιπαραθέσεις αλλά τώρα βλέπω ότι φάνεται ότι θέλεις να ακολουθείς την ίδια τακτική και με το παιδί.

 

Λιγο η καραντίνα λίγο οι συνθήκες ζωής σας μάλλον μέχρι τώρα έχουν ευνοήσει αυτή την τακτική γιατί το παιδί είναι μονίμως σε ελεγχόμενο περιβάλλον, αλλιώς δεν εξηγείται τέτοιος πανικός μπροστά στο ενδεχόμενο να πρέπει να ζητήσει σοκολάτα και να πρέπει να την αρνηθείς, ξέρεις πόσες φορές έχω αρνηθεί εγώ;;;;

αυτο ακριβως

συν την ατυχη χρηση λεξεων που ειναι ο λογος που δ μας ακουγονται τοσο παραλογα οταν λεγονται απο αλλα μελη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Λιγο η καραντίνα λίγο οι συνθήκες ζωής σας μάλλον μέχρι τώρα έχουν ευνοήσει αυτή την τακτική γιατί το παιδί είναι μονίμως σε ελεγχόμενο περιβάλλον, αλλιώς δεν εξηγείται τέτοιος πανικός μπροστά στο ενδεχόμενο να πρέπει να ζητήσει σοκολάτα και να πρέπει να την αρνηθείς, ξέρεις πόσες φορές έχω αρνηθεί εγώ;;;;

διάνα έπεσες όντως. εγω από τώρα έχω άγχος τι θα γίνει αν ζητήσει μηχανάκι στα 16 όπως έχουν εδώ πολλά αγόρια, τι μου λες τώρα; και σξεφτομαι ευτυχώς που δν έχω κορίτσι γιατί θα ζητάει βαμμένα νύχια κ σκουλαρίκια κ ημίγυμνα ρούχα στην εφηβεια! 

 

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Άρα σε ενοχλεί και το να το δεις απλά. Πες ότι έχουμε βγει βόλτα για καθόμαστε στο παγκάκι να τιμήσουν κάτι. Εσύ βγάζεις το σπιτικό σου ψωμί με αβοκάντο και ντομάτα πχ και εμείς βγάζουμε τσουρέκι και bake rolls. Αν δεν σας προσφέρουμε θα ζηλέψει ο μικρός σου? Και αν ζητήσει θα φταίω εγώ που τα έβγαλα δίπλα σας? Ή αν σας αγνοήσω και δεν σας δώσω / προσφέρω όλα cool?

ναι ότι θα με ενοχλήσει όντως θα με ενοχλήσει γιατί θα με φέρει σε δύσκολη θέση. Φυσικά κ δεν θα περίμενα να προσφέρει κάποιος. Ή αν έβλεπα ένταση θα έφευγα. Α θυμήθηκα τψρα πρόπερσι το καλοκαίρι που πίναμε καφέ σε μια πλατεία κι έπαιζαν κάτι παιδάκια που έτρωγαν γλειφιτζούρι κι ευχόμουν να φύγουν πριν πάμε εμείς εκεί! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...