Recommended Posts

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς κορίτσια ακολουθούσαμε μια συμβατική διατροφή ως συγκάτοικοι με τον σύζυγο για αρκετά χρόνια. Ποτέ δεν μου άρεσε η μαγειρική σκεφτείτε ότι πλέον στα 40 μου ξέρω να μαγειρεύω καλά γύρω στα 20; περίπου φαγητά. Όταν μπήκα στο τρυπάκι μωρό διατροφή ομολογώ ότι τα βρήκα πολύ σκούρα. Τόσο σκούρα που αρρώστησα. Το άγχος που είχα το δεύτερο εξάμηνο του παιδιού δεν περιγράφεται. Ήθελα να τρώει τέλεια να κοιμάται τέλεια να περνάει τον χρόνο του τέλεια να αναπτύσσεται τέλεια να πίνει μόνο μητρικό να να να.. σε άλλους μπορεί να βγαίνει αβίαστα. Να παίρνουν ένα κομμάτι μοσχάρι και να κάνουν παπάδες κλπ με τα υπόλοιπα υλικά αυγά λαχανικά κλπ. Εγώ έβαζα τα κλάματα για να κάνω ένα κοκκινιστό. Όλες αυτές οι ομάδες αν δεν έχεις φίλτρο όπως γράφτηκε κάνουν κακό. Δεν είχα..και ειλικρινά πονούσε το στομάχι μου όταν σκεφτόμουν τι θα φάει την επομένη μέρα. Με τι θα συνδυάσω το κοτόπουλο αφού τα λαχανικά δεν τα τρώει. Να μη δώσω επουδενί πατάτα αστράκι μακαρόνι ψωμί μπισκότο ρύζι λες και ήταν ο διάολος. Και φυσικά σε όλα αυτά να έχω και το κοιμήθηκε; έπαιξε; Πήρε αέρα; Του μίλησα αρκετά; Είναι καλά τα παιχνίδια; Μήπως πήρε το μάτι του τηλεόραση; Ήπιε όσο γά:-Dλα έπρεπε; Όσα γραμμάρια έπρεπε φαγητό; Πήρε τον σίδηρο που πρέπει; Και πολλά πολλά άλλα. Ε και κάπου έκανα το μπαμ εκεί στον χρόνο πάνω και τα έφερα όλα τούμπα. Τα έφερα όλα στο μέτρο της δικής μου οικογένειας και έτσι συνεχίζω. Και γλυκό θα φάει και όσα φρούτα θέλει και όσο γάλα θέλει και όσο κρέας και όσο όσο κλπ. Και αν δεν φάει αρκετά μια μέρα δεν σκάω. Θα φάει τις επόμενες. Τρώει από όλα όσο θέλει όποτε θέλει. Τηρώ ένα στοιχειώδες πρόγραμμα με τα βασικά κάθε μέρα (κρέας αυγό λαχανικά) διάσπαρτα στα γεύματα και όλα καλά. Διαλέγω μια καλή ποιότητα που μπορεί να αντέξει η τσέπη μας χωρίς να τρελαθουμε και τέλος. Κεράσματα δεχόμαστε γιατί δεν έχει αλλεργίες αλλά δεν προσφέρουμε ποτέ σε άλλα παιδάκια. Και από άλλες οικογένειες που δεν ξέρω δεν θέλω τα σπιτικά. Είναι δικό μου κόλλημα αυτό. Προτιμώ ένα κιντερ μπουενο πχ που αναφέρθηκε από μια άγνωστη παρά το σπιτικό της κέικ. Αλλά οκ δική μου ιδιοτροπία αυτό. Αυτά. Τι λέγαμε; Για πάρτυ; :lol:

Ναι.για παρτυ λέγαμε.οι ανεμβολιαστοι συμπολίτες σου εκεί στο βορρά συνεχίζουν να κάνουν παρτυ?:-Dπως ειναι να έχεις ξανά λοκνταουν?σε κάλεσαν σε κάποιο?

• Χαχαχα 1

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι και γενικα η σοκολάτα είναι επίφοβη κ για αλλεργία στα γαλακτοκομικά. όντως υπάρχει παστέλι με σουσάμι μόνο. το μελεκούνι βέβαια που είναι τέλειο έχει κ αρκετο φυστίκι αν θυμάμαι καλά. εμάς δεν μας είπαν κάτι για τα κεράσματα αλλά είδα ότι τα δίνουν στην έξοδο. βέβαια αφού τα βλέπουν τα παιδιά δεν έχει κ πολύ νόημα να πετάς το μπαλάκι στο γονιό αλλά τι να κάνουν κι αυτές, έχουν τόσα να διαχειριστούν, γιατί μα φορτώσουν κ τις γκρίνιες του καθενός για το κέρασμα! 

πάντως ούτε εγω ούτε η @little lamb είπαμε ότι θα «στερήσουμε» κάτι που «βλέπει από τα αλλά παιδιά και ζηλεύει». Νομίζω ήμασταν σαφείς. Αρνούμαστε κεράσματα κατά την κρίση μας κ τις συνθήκες αν το παιδί δεν το έχει αντιληφθεί (ή όταν ήταν πιο μικρό) και στο σπίτι δεν φέρνουμε τρόφιμα που δεν θελουμε να φάει, τα παιδιά δεν έχουν πάει σχολείο για να τα δουν από εκεί κ τον τελευταίο 1,5 χρόνο σχεδον κανένα παιδάκι δεν έχει πάει σε πάρτι (ειδικά παιδιά κάτω των 4 είναι πιθανό να μην έχουν πάει σε πάρτι ποτέ. Επομένως μιλάμε για ευνοϊκοτατες συνθήκες να μην έρθει το παιδί σε επαφή με κάτι που δεν θελουμε να δώσουμε. Δεν είπε καμία μας ότι θα πηγαίνει στα πάρτι κ θα βγάζουμε το ταπεράκι μας (το προτείνουν στην ομάδα). Κι όμως αναγκαζόμαστε να εξηγούμε ξανά κ ξανά κ ξανά (όχι να απολογούμαστε, οκ), λες κ είναι τοοοοπσο παράδοξο ένα παιδί 3 χρόνων να μην έχει χρειαστεί να φάει μπισκότο, πράγμα που παρουσιάζεται σαν νομοτελειακά αναπόφευκτο, ενώ δεν είναι. Μπισκότο μια χαρά μπορεί να μην φάει κ ενός κ δυο κ τριών κ αργότερα. Τούρτα γενεθλίων προφανώς κ δεν μπορεί να μην φάει μετά το πρώτο έτος. Αυτό είναι άλλη περίπτωση. Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. 

Κάλε δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα και στην little , εγώ έγραψα απλά την άποψη μου 

Εμάς όλα τα παιδάκια που κάνουμε παρέα θα φέρουν μπισκότα μαζί τους οι μαμάδες τους η και στην χειρότερη και πατατάκια. Θα προσφέρουν πάντα στον δικό μου και ο δικός μου ποτέ δεν θα πει όχι. Πόσα να φάει δηλαδή ; Αφού πριν κάθε βόλτα τρώμε στο σπίτι και είναι χορτάτος ..να του πω όχι και να βλέπει τα αλλα να τρώνε δεν θα το έκανα ποτέ .. γενικά δεν θέλω να ξεχωρίζει κ να νιώθει μαύρο πρόβατο ότι όλα τα αλλα τρώνε και αυτός όχι ... στην τελική θα φάει και 5 , 6 πατατάκια ας πούμε και τι θα πάθει ; Δεν είναι ότι τρώει πατατάκια αντί για το μεσημεριανό του η ότι αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση. 

Αυτό με τα χάδια που κάποια κοπέλα ανέφερε πιο πάνω το έχω πάθει μια φορά αλλά εγώ δεν αφήνω να χαϊδεύουν έτσι τα παιδιά ξένοι. Σε μια μονοήμερη που είχαμε πάει σε ένα μέρος ήταν ο μικρός στο καρότσι και τον είχε ο άντρας μου και ο μεγάλος μαζί μου και σε κάποια φάση εκεί που χωριστήκαμε λίγο γιατί είχα προχωρήσει με τον μεγάλο αρκετά μπροστά .. γυρνάω το κεφάλι μου και βλέπω μια γυναίκα να έχει πλησιάσει και να μιλάει στον μικρό μου .. μέχρι να κάνω μερικά βήματα πίσω φτάνω στον άντρα μου και τον μικρό και εκείνη έχει αρχίσει να τον πασπατευτεί και ο άντρας μου δεν μιλάει :p της λέω «συγνώμη αλλά δεν χρειάζονται τόσα χάδια είναι πολύ μικρός» (ήταν πριν κάτι μήνες ο μικρός ήταν περίπου 6 μηνών αν θυμάμαι καλά) μου λέει «α έχω πλύνει τα χέρια μου» (που τα είχε πλύνει δεν ξέρω ήμασταν εξοχή και αν τα έπλυνε από το σπίτι της και μετά έπιασε 100 πράγματα πριν το παιδί ούτε αυτό το ξέρω) και της λέω «δεν χρειάζεται και πάλι τόσα χάδια» και μου είπε εντάξει και αποχώρησε επιτέλους. Πρώτων δεν μας ξέρεις καν πως πλησιάζεις και πασπατεύεις το μωρό με τόση άνεση , δεύτερον έχεις δικά σου παιδιά να χαϊδέψεις και τρίτων οκ δεν είναι η πανδημία που θα το χαϊδέψει και θα το κολλήσει αλλά δεν μου αρέσει να χαϊδεύουν έτσι το παιδί στο πρόσωπο με δυο χέρια άγνωστοι. Και το αποκορύφωμα ο άντρας μου γυρνάει και μου λέει «ρε αγάπη γιατί είπες έτσι» του λέω «κάλε πας καλά έρχεται άγνωστος και πασπατευτεί το 6 μηνών μωρό στο πρόσωπο τόση ώρα και δεν λες κάτι;» :shock:

πρίν από 40 λεπτά , Super.mum είπε:

Κάλε δεν αναφέρθηκα πουθενά σε εσένα και στην little , εγώ έγραψα απλά την άποψη μου 

Εμάς όλα τα παιδάκια που κάνουμε παρέα θα φέρουν μπισκότα μαζί τους οι μαμάδες τους η και στην χειρότερη και πατατάκια. Θα προσφέρουν πάντα στον δικό μου και ο δικός μου ποτέ δεν θα πει όχι. Πόσα να φάει δηλαδή ; Αφού πριν κάθε βόλτα τρώμε στο σπίτι και είναι χορτάτος ..να του πω όχι και να βλέπει τα αλλα να τρώνε δεν θα το έκανα ποτέ .. γενικά δεν θέλω να ξεχωρίζει κ να νιώθει μαύρο πρόβατο ότι όλα τα αλλα τρώνε και αυτός όχι ... στην τελική θα φάει και 5 , 6 πατατάκια ας πούμε και τι θα πάθει ; Δεν είναι ότι τρώει πατατάκια αντί για το μεσημεριανό του η ότι αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση. 

Έσπερος το μήνυμα που πήγαινε σε εσένα ήταν μόνο οι πρώτες δυο γραμμές εκεί που λέει μέχρι «άποψη μου» απο εκεί και πέρα το έγραψα γενικά στο θέμα στα κορίτσια απλά μου το κόλλησε στο μήνυμα το δικό σου για κάποιο λόγο .. μην πεις ότι λέω το δικό σου παιδί μαύρο πρόβατο η τίποτα περίεργο :p για αυτό διευκρινίζω 

• Μου αρέσει 1

Πάντως σχετικά με το φαγητό, εγώ είμαι τρελή με την διατροφή, τρελή όμως, και με τη δική μου και με του γιου μου, διατροφή - γυμναστική κτλ! Φυσικά προσπαθούσα να μη τρώει ζάχαρη κτλ όμως αυτό μετά τα 2 1/2 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο καθώς συναναστρέφονταν συνέχεια με παιδιά και πολλά από αυτά δεν είχαν τις δικές μας διατροφικές συνήθειες. Κατέληξα πως από τη στιγμή που τρώει φαγητό κανονικό, λαχανικά, φρούτα δεν πειράζει να φάει και κανένα μπισκότο, τώρα πια έχει τα  κρουασάν (το χειρότερο μου) που αυτό που έχω καταφέρει με πολύ κόπο είναι να τρώει ένα κρουασάν στους 4-5 μήνες, δηλαδή 2 - 3 τον χρόνο, θα φάει όμως τα κρακεράκια του, τις καραμέλες του (έχω βρει τα ζελεδάκια χωρίς ζάχαρη), τα μπισκότα του, και φυσικά παγωτό που από αυτό τρώμε χειμώνα καλοκαίρι - προτιμώ τις γρανίτες που συνήθως έχουν λιγότερη ζάχαρη- , θα φτιάξω κέικ, παν κεικς τα οποία θα τα φέι με μέλι / μαρμελάδα -σπιτική, θα φτιάξω διάφορα καλούδια να φάει δεν έχω πλέον τέτοιο θέμα.  Αν από κάτι μπορώ να κόψω ζάχαρη θα το κάνω, απλά επειδή το παιδί μου δεν έχει μέτρο σε αυτό που τρώει, για κανέναν άλλο λόγο, δεν θα του στερήσω το γλυκό που θέλει να φάει υπό νορμαλ συνθήκες, όμως αν γυρίσει από το σχολείο και μου πει πως δεν έφαγε φακές αλλά έφαγε μακαρόνια δεν υπάρχει περίπτωση θα φάει κανένα καλούδι, αν το στομάχι δεν έχει χώρο για καλό φαγητό πρώτα τότε δεν θα έχει και για οτιδήποτε άλλο, επειδή δεν έχει αλλεργίες έχουμε τον κανόνα πως όλοι τρώμε το φαγητό που έχουμε μαγειρέψει.

Όταν είμαστε σε πάρτυ ή επίσκεψη έχει το ελεύθερο να φάει ότι θέλει, σε σημείο που εννοείται πως δεν θα ασχοληθώ με το τι και πόσο έφαγε, το μόνο που του λέω να φάει όσο χρειάζεται να χορτάσει γιατί στο σπίτι δεν θα έχουμε φαί.

• Μου αρέσει 2

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν μπορεις να το στελνεις με δικο του κολατσιο; Στο μεσημεριανο λογικα ειναι πιο δυσκολο να εχουν κατι "ακαταλληλο". Ουτε στους δημοσιους πανε με δικο τους κολατσιο;

πωπω εσπερος φοβερη παρεμβαση:razz:

σε δημοσιους παιδικους εχουν εκει φαγητο,τουλ στον δημο μας

αλλα κ στα ιδιωτικα απο οσο ξερω

αλλαντικα στον γιο μου δ ειχε ποτε,ουτε ψωμι του τοστ παντως

γενικα ειχε σχετικα καλο μενου κ μυριζε πολυ ωραια οταν πηγαινα

• Μου αρέσει 1

Αυτα που λετε οτι κανετε για να μη συνηθιζουν τα γλυκα, να τρωνε επαρκως απο τα υγιεινα και μετα τα ανθυγιεινα κλπ, μια χαρα ειναι. Αν ομως το θεμα ειναι οι χημικες και καρκινογονες ουσιες, τοτε δυστυχως για ολους, οχι μονο για τα παιδια, δεν ισχυει το "αφου τρωω επαρκως τα υγιεινα, μπορω να φαω και απο αυτα καθε σ/κ ας πουμε". Οσο λιγοτερο τα βαζουμε στον οργανισμο μας τοσο το καλυτερο. Και το λεω εγω που ειμαι λατρης της σοκολατας πχ. Ο αντρας μου λεει οτι σε ενα παιδι δημοτικου ας πουμε, ή εστω προχωρημενου δημοτικου, μπορεις να του εξηγησεις ας πουμε οτι το ταδε, πχ γαριδακι, χρωμα ζαχαροπλαστικης, τυρι του τοστ ή κατι που εχει συντηρητικα/χημικα δεν ειναι καλο να το φαμε γιατι κανει κακο στον οργανισμο, χωρις να του το απαγορευσεις μεν, αλλα να το κανεις να το σκεφτεται και να επιλεξει μονο του να μην το φαει. Εξηγωντας συγκεκριμενα ομως οτι η ζαχαρη βλαπτει τα οστα ή τα συντηρητικα ειναι χημικα, οχι "παχαινει" ή "χαλαει τα δοντια" και γι'αυτο το τρωμε μονο τα σ/κ πχ. Το μια φορα τη βδομαδα ας πουμε ειναι ηδη παρα πολυ συχνα αν σε νοιαζουν τα χημικα και οχι απλα το "ανθυγιεινο". Χημικα υπαρχουν και σε υγιεινα (το περιβοητο ψωμι του τοστ πχ).

• Μου αρέσει 1

27 minutes ago, little lamb said:

Αυτα που λετε οτι κανετε για να μη συνηθιζουν τα γλυκα, να τρωνε επαρκως απο τα υγιεινα και μετα τα ανθυγιεινα κλπ, μια χαρα ειναι. Αν ομως το θεμα ειναι οι χημικες και καρκινογονες ουσιες, τοτε δυστυχως για ολους, οχι μονο για τα παιδια, δεν ισχυει το "αφου τρωω επαρκως τα υγιεινα, μπορω να φαω και απο αυτα καθε σ/κ ας πουμε". Οσο λιγοτερο τα βαζουμε στον οργανισμο μας τοσο το καλυτερο. Και το λεω εγω που ειμαι λατρης της σοκολατας πχ. Ο αντρας μου λεει οτι σε ενα παιδι δημοτικου ας πουμε, ή εστω προχωρημενου δημοτικου, μπορεις να του εξηγησεις ας πουμε οτι το ταδε, πχ γαριδακι, χρωμα ζαχαροπλαστικης, τυρι του τοστ ή κατι που εχει συντηρητικα/χημικα δεν ειναι καλο να το φαμε γιατι κανει κακο στον οργανισμο, χωρις να του το απαγορευσεις μεν, αλλα να το κανεις να το σκεφτεται και να επιλεξει μονο του να μην το φαει. Εξηγωντας συγκεκριμενα ομως οτι η ζαχαρη βλαπτει τα οστα ή τα συντηρητικα ειναι χημικα, οχι "παχαινει" ή "χαλαει τα δοντια" και γι'αυτο το τρωμε μονο τα σ/κ πχ. Το μια φορα τη βδομαδα ας πουμε ειναι ηδη παρα πολυ συχνα αν σε νοιαζουν τα χημικα και οχι απλα το "ανθυγιεινο". Χημικα υπαρχουν και σε υγιεινα (το περιβοητο ψωμι του τοστ πχ).

Αυτό είναι κάτι που το παιδί το υιοθετεί από το σπίτι του κυρίως. Στο σπίτι μας δεν μπαίνουν γαριδάκια-πατατάκια-αναψυκτικά-σοκολάτες (σπάνια μαύρη), δεν τρώω ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου τέτοια, έτσι και ο μικρός 7 στις 10 οι επιλογές του θα είναι υγιεινά σνακ, αν του δώσεις δηλαδή κρακεράκια και σταφίδες θα φάει σταφίδες, αν του δώσεις σοκολάτα ή μία φέτα ψωμί με μέλι θα διαλέξει το μέλι, όμως έτσι τρώμε σπίτι μας. Φυσικά θα κάνουμε τις ατασταλείες μας, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, όμως δεν είναι ο κανόνας, όπως επίσης θα θέλει να φάει αυτό που τρώει και ο φίλος του και θα υπάρξουν φορές που θα το φάει.

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Τα συντηρητικά και τα κακής ποιότητας λάδια είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από τη ζάχαρη. Το μια φορά την εβδομάδα είναι πάρα πολύ καλό για να το λες αρκετά συχνά, θα το δεις στην πορεία πως είναι δύσκολο. Μπορεις να βρεις και καλά συστατικά στα διάφορα που κατά κανόνα εχουν ένα σωρό βλακείες μέσα, πχ ψωμί του τοστ υπάρχει το φέτες ζωής Κρις Κρις και το Τσανος που είναι χωρίς συντηρητικά και χωρίς ζάχαρη. Θέλει ψάξιμο και κατά κανόνα τα καλύτερα προϊόντα είναι κ πιο ακριβά.

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ναι, έχουμε πολύ διαφορετική προσέγγιση. Εμένα μου φαίνεται αφόρητη μιζέρια να μην φάω ποτέ κάτι που θα ήθελα, επειδή σκέφτομαι ότι έχει μέσα χρωστική (ή να το τρώω και να με τρώει επειδή σκέφτομαι τη χρωστική). Άλλο να μην μου αρέσει και να μην το αποζητώ, ή να μην το επιλέγω συχνά και να μην το δίνω συχνά και στο παιδί. Αλλά να ξεροκαταπίνω την ώρα που μασάω το δρακουλίνι μια φορά τον χρόνο, δεν μπορώ. (Όχι, δεν δίνουμε στο δίχρονο δρακουλίνια - τα τρώμε κρυφά όταν κοιμάται. Τέτοιοι είμαστε!)

Για να το θέσω λίγο πιο φιλοσοφικά, θεωρώ ότι τα κινητά και το στρες προκαλούν πολύ περισσότερα προβλήματα στην υγεία απ' ό,τι τα λουκάνικα στο μπάρμπεκιου την Πρωτομαγιά. Θα μου πεις, επειδή δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα πρώτα, πάει να πει ότι δεν μπορείς να αποφύγεις και τα δεύτερα; Όχι, αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω και γι' αυτά, και δεν θα το στερηθώ/χρεώσω στον εαυτό μου μια στις τόσες.

Πάντως ψωμί του τοστ φτιάχνουν και οι φούρνοι, και μπορείς να του παραγγείλεις να σου φτιάξει χωρίς ζάχαρη.

Καλα δεν ειπα να το θελω διακαως και να προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου "μην το παρεις μην το παρεις"! Υποτιθεται οτι πλεον δεν θελω να το φαω αφου ξερω οτι εχει ολα αυτα, δεν ειναι οτι το θελω και βασανιζομαι! Ουτε ειπα οτι δεν τα τρωμε ποτε, οπως ειπα εγω τρωω ας πουμε κλαμπ σαντουιτς εξω. Απλα διαφερει το πώς εννοει ο καθενας το "μια στις τοσες". Το μια φορα τη βδομαδα για μενα δεν ειναι μια στις τοσες. Γαριδακια θα φαω μια φορα στα δυο χρονια ας πουμε. Ο αντρας μου ποτε, ενταξει αυτος ειναι αλλη κατηγορια σε αυτα! Απο το κλαμπ ας πουμε εκεινος μπορει να το βγαλει εντελως το αλλαντικο. Ουτε τσιχλες δεν τρωει. Αλλα προφανως δεν του λειπει, δεν στερειται κατι. Εμενα που μου λειπει θα το φαω αλλα σιγουρα οχι μια φορα τη βδομαδα. Αυτο που κανω ατασθαλια και θα φαω ας πουμε 3 φορες τη βδομαδα ειναι η σοκολατα τον χειμωνα και το παγωτο το καλοκαιρι. 

Και κατι για τη ζαχαρη: υποτιθεται οτι τα χωρις ζαχαρη ειναι καλυτερα, αλλα πολλες φορες εχουν υποκαστατα ζαχαρης, πχ ασπαρταμη και αλλα χημικα

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Βρε κορίτσια απορείτε και εσείς που ακόμα δεν μας έχουν κλείσει το θέμα ακόμα έτσι που το έχουμε ξεχειλώσει??

Τα συνδεουμε με το τι θα φανε στο παρτυ! 

• Χαχαχα 1

1 hour ago, little lamb είπε:

Κοίτα εν μέρη συμφωνώ σε αυτά που λες αλλά απ' την άλλη τι από όλα αυτά που τρώμε δεν περιέχουν τπτ καρκινογόνο? Εκτός κ αν ψωνίζετε μόνο βιολογικά προϊόντα κ έχετε δικά σας ζώα. Κ τα πρόσθετα κ όλα αυτά που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή τροφίμων δεν είναι όλα καρκινογόνα. Μπορούμε να ψάχνουμε τις ετικέτες κ να βλέπουμε ποια είναι ασφαλή για κατανάλωση.

Τώρα για το ψωμί του τοστ που λες ποιο από τα συστατικά του είναι καρκινογόνο? Όπως είπε κ άλλη κοπέλα παραπάνω μπορούμε να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω για ποιο ψωμί τοστ να καταναλώσουμε. Δεν χρειάζεται να πάρουμε δλδ το λευκό αλλά ολικής ή ζέας κ να δούμε κ την ετικέτα. 

Τώρα όσον αφορά άλλο ποστ που έκανες για τα υποκατάστατα ζάχαρης, δεν προκαλούν κάτι στον οργανισμό αν δεν ξεπεράσουμε το όριο που θεωρείται ασφαλή, τουλάχιστον όχι όλα. Αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσαν να καταναλώσουν τπτ οι διαβητικοί. Κ υπάρχει κ το φυσικό υποκατάστατο της ζάχαρης, η στέβια που είναι απολύτως ασφαλή κ έχουν αρχίσει να την χρησιμοποιούν κιόλας σε κάποια τρόφιμα

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Βρε κορίτσια απορείτε και εσείς που ακόμα δεν μας έχουν κλείσει το θέμα ακόμα έτσι που το έχουμε ξεχειλώσει??

ξεχειλωσε αλλα αναφερθηκαν πιο καλες επιλογες ψωμι τοστ για κλαμπακια στο παρτυ:razz:

μπραβο παντως!εννοειται η διατροφη που λες εσυ αλλα κ η little lamb ειναι η σωστη

εννοειται πως ξερω κ τα χημικα κ ολα αυτα που λεει αλλα δ με αποτρεπουν:-?

κ εμεις κρυφα τρωμε καποια,κ απλα πλεον που εχουν μεγαλωσει φροντιζουμε να μην ειναι καθημερινα,κ αν μπορουμε να εχουμε πιο υγιεινες εναλλακτικες,κ αφου φροντιζουμε γενικα το καθημερινο να ειναι πιο ισορροπημενο

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

πρίν από 10 λεπτά , Super.mum είπε:

Για κρέπα η για βάφλα με φουλ μερεντα και 2 μπάλες παγωτό δεν πατε ; Χαχα απορία το έχω και αυτο

Η για σουβλάκια φουλ λαδωμένα με μπόλικο τζατζίκι ;;;; 

• Χαχαχα 3

37 minutes ago, Super.mum said:

Για κρέπα η για βάφλα με φουλ μερεντα και 2 μπάλες παγωτό δεν πατε ; Χαχα απορία το έχω και αυτο

Εγώ ας πούμε αυτό δεν μπορώ να το φάω, με τίποτα, θα φάω μία κουταλιά και τέλος, ωστόσο επειδή δεν έχω συνηθίσει να τρώω έτσι όταν θα κάνω τέτοια ατασθαλία με ενοχλεί πολύ το στομάχι μου!

Ούτε σουβλάκι θα φάω, θα φάω καλαμάκι κοτόπουλο, σκέτο, βέβαια δεν σας κρύβω πως δεν μπορώ να αντισταθώ στις τηγανιτές πατάτες όταν τρώμε έξω!

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ στις διακοπές έφαγα 4 τέτοιες. Μόνη μου φυσικά. Δεν μοιράζομαι τη βάφλα μου! Ο ξενέρωτος γιός μου έτρωγε τοστ!

Αυτό όχι. Τζατζίκι δεν τρώω και η λαδωμένη πίτα μου πέφτει βαριά! Αλλά τα σουβλάκια τα τιμάμε γενικά! Ο μικρός τα καταβροχθίζει! Και εγώ τον καμαρώνω! Τέτοια είμαι :razz:!

Νταξει ούτε εγώ τρώω λαδωμένη πίτα αλλά το τυλιχτό μου θα το φάω και τη βαφλα μου θα την τιμήσω και όχι δεν θα μοιραστώ με κανέναν .. ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη :p α ναι και θα πάρω στον γιο μου παγωτό (σιγά μην το φάει όλο ούτως η άλλως μερικές κουταλιές τρώει) ναι ναι τέτοια είμαι κ εγώ :p 

• Χαχαχα 1
    • Μπερδεμένη/-ος 1

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ στις διακοπές έφαγα 4 τέτοιες. Μόνη μου φυσικά. Δεν μοιράζομαι τη βάφλα μου! Ο ξενέρωτος γιός μου έτρωγε τοστ!

Το τοστ να ξέρεις έχει δεχτεί δρυμίτερη κριτική εδώ από τη βάφλα!:mrgreen:

• Χαχαχα 1

πρίν από 8 λεπτά , Anna3011 είπε:

Να σας πω μόνο ότι χθες εγώ έφαγα 2 ντόνατς με σοκολάτα το ένα πίσω από το άλλο ... και είμαι μόνο 45 κιλά ,να είναι καλά ο μεταβολισμός μου :p α και ο άντρας μου παίρνει τοστακι στην δουλειά κάθε μέρα για κολατσιό 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Τα συντηρητικά και τα κακής ποιότητας λάδια είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από τη ζάχαρη. Το μια φορά την εβδομάδα είναι πάρα πολύ καλό για να το λες αρκετά συχνά, θα το δεις στην πορεία πως είναι δύσκολο. Μπορεις να βρεις και καλά συστατικά στα διάφορα που κατά κανόνα εχουν ένα σωρό βλακείες μέσα, πχ ψωμί του τοστ υπάρχει το φέτες ζωής Κρις Κρις και το Τσανος που είναι χωρίς συντηρητικά και χωρίς ζάχαρη. Θέλει ψάξιμο και κατά κανόνα τα καλύτερα προϊόντα είναι κ πιο ακριβά.

Και ψάξιμο και κόστος και φυσικά χρόνο για να κανεις πράγματα μόνος σου, που κι αυτό δεν είναι εύκολο, ούτε αυτονόητο για όλους! 

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Να σας πω μόνο ότι χθες εγώ έφαγα 2 ντόνατς με σοκολάτα το ένα πίσω από το άλλο ... και είμαι μόνο 45 κιλά ,να είναι καλά ο μεταβολισμός μου :p α και ο άντρας μου παίρνει τοστακι στην δουλειά κάθε μέρα για κολατσιό 

*Με τυρί , ζαμπον , μουστάρδα και κέτσαπ 

10 minutes ago, Anna3011 said:

Εγώ το τοστ το θεωρώ υγιεινή διατροφή! Και αν βάλεις ψωμάκι ολικής, είναι όντως μια χαρά σνακ! Και η παιδίατρος το προτείνει, και ο γυναικολόγος μου και η ομάδα του που φρόντιζαν τη διατροφή μου στην εγκυμοσύνη και η ενδοκρινολόγος μου το πρότειναν. Τώρα αν ψάχνεις στο Ιντερνετ, μπορεί κάπου να αναφέρεται και ως junk..

• Μου αρέσει 4

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα