Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

13 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Κι ο δικός μου έτσι είναι! Βασικά έτσι ήταν! Δηλ τούρτες δεν έτρωγε μέχρι πέρυσι ούτε παγωτά αλλά τώρα τρώει λιγάκι παραπάνω. Μπισκότα και σοκολάτες ναι είναι φαν! Επίσης τρώει πολύ το αγγούρι! Και λαχανικά μανιτάρια, κολοκύθια καρότα, μελιτζάνες, ντομάτες κτλ. 

 

Φρούτα θα ήθελα να τρώει και τώρα το χειμώνα αλλά δεν έχω βρει τρόπο. Έφτιαξα μηλόπιτα, μόλις άκουσε πως έχει μήλο ούτε που δοκίμασε!

Το αγγούρι νομίζω αρέσει σε όλα τα παιδιά! Ευτυχώς δεν είναι λαίμαργος. Δεν σκέφτεται το φαγητό γενικά (σε αντίθεση με μένα :mrgreen:!). Λαχανικά δεν τα τρώει ακόμη όλα! Κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, δεν τα τρώει. 

Δοκίμασες λίγο μέλι πάνω στα κομμένα φρούτα? Το βάζεις λίγα δευτερόλεπτα στα μικροκύματα να είναι πιο ρευστό και περιχύνεις τα φρούτα και είναι γιάμι! Έτσι τρώει και φρούτα και λίγο μελάκι. Εγώ βάζω και λίγη κανέλα από πάνω!

Η μηλόπιτα είναι το αγαπημένο μου γλυκό!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Ο δικός μου πάντως που ξέρει τί γεύση έχουν οι σοκολάτες, τα μπισκότα, τα κέικ, τα κρουασάν, οι τηγανιτές πατάτες κτλ, λιχουδιά θεωρεί το αγγούρι! Τα γλυκά δεν του αρέσουν, δεν έχει φάει ποτέ τούρτα, έχει δοκιμάσει μόνο. Παγωτό γλύφει 1-2 και το αφήνει.. Θέλω να τον κάνω υπεύθυνο από μόνο του, χωρίς να τον περιορίσω. Του αρέσουν τα σοκολατάκια γάλακτος. Πολύ. Υπάρχουν πάντα στο ψυγείο, προσβάσιμα σε αυτόν. Έχουμε πει ότι δεν είναι για κάθε μέρα και όχι σε ποσότητα. Τις μέρες που θα αποφασίσει να φάει, μου λέει πάω να πάρω. Ναι αγάπη μου του λέω. Μετά , κάποιες φορές μου λέει, μαμά άλλο ένα και τέλος. Χωρίς να του πω κάτι. Μετά θα κάνει μέρες να ξαναφάει. Επίσης, αν πάμε μαζί σούπερ μάρκετ, έχει δικαίωμα να διαλέξει μια λιχουδιά, όποια θέλει. Μπορεί να κάνει μια βδομάδα να την αναζητήσει, παρότι δεν την κρύβω. 

Μακάρι να είναι έτσι όλα.. Εγώ επειδή είμαι καμένη από το δικό μου διαταργμένο γευστικό αισθητήριο, δεν έχω όρεξη να κάνω πειράμτα όσο το παιδί δεν τα γνωρίζει. όπως λέει και η @little lamb αν δεν το ξέρει το παιδί, δεν μπαίνει στο σπίτι, δεν σε βλέπει να τρως κάτι τέτοιο μπροστά του, δεν το θεωρώ στέρηση. Εξάλλου από τα δύο τρωει σπιτικά γλυκά σε γιορτές οσο θέλει, απλώς ξέρει ότι όταν τελειώσουν, δεν θα έχει άλλο. Δεν είναι καν θέμα συζήτησης για μένα, να προβληματιστώ για το αν έχει φάει γλυκό ή σοκολάτα σε τέτοια ηλικία. Πολύ περισσότερο με απασχολεί που υπάρχουν πράγματα που δεν τα τρώει, πολύ κραυγαλέα όπως η ντοματοσαλάτα ή πράγματα που αρέσουν σε εμάς κ κάνουμε συχνά όπως μελιτζάνες φούρνου, παντζάρια, ή πχ φασολάκια (οκ εμένα δεν με τρελαίνουν αλλά μαγειρεύονται εύκολα). Ούτε έχω τύψεις να αρνηθώ κέρασμα γλυκό συσκευασμένο ή μπισκοτο τυποποιημένο, αντίθετα εκπλήσσομαι αν βλέπω να τα προσφέρουν σε μικρά παιδιά, ειδικά παιδιά στο μεταίχμιο βρεφικής και νηπιακής ηλικίας. Οπότε εκεί λέω ευθέως ότι δεν τρώει γλυκά. Παλιά αν πρόσφεραν κάτι σφολιατοειδές έτοιμο, έλεγα απλά ότι είναι πολύ αλμυρά. Τώρα δίνω όμως. και με εκνευρίζει που θεωρούμε φυσιολογικό ένα παιδί να μην τρώει καθολου φρούτα ή όσπρια ή χορτα κλπ και λέμε δεν πειράζει, μικρό είναι, θα τα φάει αργότερα, αλλά πέφτουμε από τα σύννεφα αν ένα νήπιο δεν εχει φάει σοκολάτα περιπτέρου. 

 

το καλοκαίρι έγινε κάτι πολύ αστέιο, ήμασταν στους γείτονες που είχαν επίσκεψη κάτι φίλους που η μαμά ήταν παιδίατρος κ το κοριτσάκι της λίγο μικρότερο από εμας. η γειτόνισσα έβγαλε πουράκια, εγώ είπα όχι, το άλλο παιδάκι ήταν παράμερα κ δεν το έιδε ο δικός μου, του είπα απλώς ο΄τι δεν είναι για παιδάκια. η παιδίατρος κοιτούσε καλά καλά κ απορούσε πώς το έχω καταφέρει σ αυτήν την ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Το αγγούρι νομίζω αρέσει σε όλα τα παιδιά! Ευτυχώς δεν είναι λαίμαργος. Δεν σκέφτεται το φαγητό γενικά (σε αντίθεση με μένα :mrgreen:!). Λαχανικά δεν τα τρώει ακόμη όλα! Κολοκύθι, μελιτζάνα, μπρόκολο, δεν τα τρώει. 

Δοκίμασες λίγο μέλι πάνω στα κομμένα φρούτα? Το βάζεις λίγα δευτερόλεπτα στα μικροκύματα να είναι πιο ρευστό και περιχύνεις τα φρούτα και είναι γιάμι! Έτσι τρώει και φρούτα και λίγο μελάκι. Εγώ βάζω και λίγη κανέλα από πάνω!

Η μηλόπιτα είναι το αγαπημένο μου γλυκό!

 

Όχι δεν το σκέφτηκα! Θα το δοκιμάσω! 

 

Αν εξαιρέσουμε τα φρούτα, τρώει από όλα τα άλλα. Δηλ και χταπόδι, σουπιές, καλαμαριά, γαρίδες, ψάρια, κρεατικά, σπανάκι, φακές και άλλα οσπρια σε κεφτεδες. Το γράφω για να πω πως ένα παιδί που τρώει και γλυκά ή αμυλουχα δεν σταματά να τρώει όλα τα υπόλοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

The wall στην παλάμη.

μ αρέσει που κάνεις απεγνωσμένες προσπάθειες να μείνεις εντός θέματος και σε αγνοούμε πλήρως! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

και με εκνευρίζει που θεωρούμε φυσιολογικό ένα παιδί να μην τρώει καθολου φρούτα ή όσπρια ή χορτα κλπ και λέμε δεν πειράζει, μικρό είναι, θα τα φάει αργότερα, αλλά πέφτουμε από τα σύννεφα αν ένα νήπιο δεν εχει φάει σοκολάτα περιπτέρου. 

 

Κι εμενα μου κανει εντυπωση αυτο. Το οτι θεωρειται δεδομενο οτι τα παιδια δεν τρωνε πχ σαλατα. Στο εστιατοριο της βαφτισης μας (και σε αλλα εστιατορια απ'οσο ξερω) μας ειπαν οτι για τα παιδακια εχουν ειδικο φαγητο, κοτομπουκιες με πατατες τηγανητες. Σαν να ηταν δεδομενο οτι δεν θα ηθελαν τα υπολοιπα. 

 

Κι εμεις σε μια παρεα σε παραλια το καλοκαιρι, που ειχαν παιδι μικροτερο απο το δικο μας, πηγαν να παρουν γιαουρτακια για τα μικρα και μαζι εφεραν και μπισκοτα σοκολατας (περιπτερου) για εμας τους μεγαλους. Ευτυχως η μικρη δεν τα ειδε αμεσως κι εφαγε αρκετο γιαουρτι αλλα καποια στιγμη το καταλαβε και θελησε και της δωσαμε. Αλλα πραγματικα απορησαμε γιατι επρεπε να ερθουν τα μπισκοτα!

 

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

μ αρέσει που κάνεις απεγνωσμένες προσπάθειες να μείνεις εντός θέματος και σε αγνοούμε πλήρως! :-D

 

Εγω προσπαθω να μαντεψω τι θελει να πει ο κορρεκτορας λεγοντας "παλαμη".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσφέρουν αβερτα στα μικρά παιδιά μπισκότα και κρουασάν ακόμα και στα χρονιαρικα χωρίς να ρωτήσουν πρώτα τη μαμά, δεν αρέσει ούτε και σε μένα. Καταρχάς, υπάρχουν κι οι αλλεργίες. Σεβαστό το τι διαλέγει να δίνει η κάθε οικογένεια, αλήθεια σας το λέω το σέβομαι. Ομως πρέπει να σεβόμαστε όλοι όλους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marakiz said:

Αυτό που προσφέρουν αβερτα στα μικρά παιδιά μπισκότα και κρουασάν ακόμα και στα χρονιαρικα χωρίς να ρωτήσουν πρώτα τη μαμά, δεν αρέσει ούτε και σε μένα. Καταρχάς, υπάρχουν κι οι αλλεργίες. Σεβαστό το τι διαλέγει να δίνει η κάθε οικογένεια, αλήθεια σας το λέω το σέβομαι. Ομως πρέπει να σεβόμαστε όλοι όλους.

Όντως προσφέρουν κρουασάν σε τόσο μικρά παιδιά? Ο δικός μου, ενός έτρωγε ακόμη αλεσμένα! Εμένα πάντα με ρωτάνε πριν του προσφέρουν κάτι. Και επειδή ο μικρός είναι αδιανόητα κοινωνικός και μιλάει σε όλα τα παιδάκια, οι γονείς μας προσφέρουν πολύ συχνά μπισκοτάκι/ κριτσινάκι κτλ και αφήνω πάντα τον μικρό να αποφασίσει (πάντα δέχεται!). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marakiz είπε:

Αυτό που προσφέρουν αβερτα στα μικρά παιδιά μπισκότα και κρουασάν ακόμα και στα χρονιαρικα χωρίς να ρωτήσουν πρώτα τη μαμά, δεν αρέσει ούτε και σε μένα. Καταρχάς, υπάρχουν κι οι αλλεργίες. Σεβαστό το τι διαλέγει να δίνει η κάθε οικογένεια, αλήθεια σας το λέω το σέβομαι. Ομως πρέπει να σεβόμαστε όλοι όλους.

 

Νομιζω δεν εχουν κακη προθεση, απλα δεν φανταζονται οτι μπορει καποιος να μην το θελει. Σε φιλους μας ειχε πει ο παιδιατρος για τυρι να δινουν στο μωρο λαβάς κιρι, οποτε το προτειναν και στη δικια μας γιατι το θεωρουσαν οκ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Όντως προσφέρουν κρουασάν σε τόσο μικρά παιδιά? Ο δικός μου, ενός έτρωγε ακόμη αλεσμένα! Εμένα πάντα με ρωτάνε πριν του προσφέρουν κάτι. Και επειδή ο μικρός είναι αδιανόητα κοινωνικός και μιλάει σε όλα τα παιδάκια, οι γονείς μας προσφέρουν πολύ συχνά μπισκοτάκι/ κριτσινάκι κτλ και αφήνω πάντα τον μικρό να αποφασίσει (πάντα δέχεται!). 

Ναι πολύ συχνά. Πάμε σε παιδική χαρά που έχει μικρά 1-2χρ. Δίνουν στο δικό τους και μετά γυρνάνε στο παιδάκι και το ρωτούν , θες κ εσύ πχ Γιωργάκη; Τότε δεν είναι σαν να σε αγνοούν; Σε βάζουν στη διαδικασία να μην εμπλακείς για να μην χαλάσει η φάση, δηλαδή μην έρθει ταντρουμ. Εκτός φυσικά αν μιλαμε για αλλεργία όπου θα επέμβεις. Όμως γιατί;; Δεν έχει σημασία αν ο άλλος σε θεωρεί υπερβολικό να δεν δίνεις του εμπορίου. Θα έπρεπε να υπάρχει αλληλοσεβασμος. έχει τύχει να κουβαλάω μάφιν μαζί κι να γυρίσει να μου πει ααα είσαι από αυτές. Χαριτολογώντας και καλά. Εγώ όμως δεν έχω σχολιάσει ποτέ κάτι αντίστοιχο. Και γενικά μαθαίνω στα παιδιά μου πως ο καθένας στο σπίτι του έχει τους δικούς του κανόνες. Ο μεγάλος μου το εμπαιδωνει πια 5χρ. 

 

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

 

Νομιζω δεν εχουν κακη προθεση, απλα δεν φανταζονται οτι μπορει καποιος να μην το θελει. Σε φιλους μας ειχε πει ο παιδιατρος για τυρι να δινουν στο μωρο λαβάς κιρι, οποτε το προτειναν και στη δικια μας γιατι το θεωρουσαν οκ

Το ξέρω πως δεν υπάρχει κακή πρόθεση τις περισσότερες φορές τουλάχιστο, όμως αν δεν μιλάμε για γιαγιάδες που δύσκολα μαθαίνουν πια σε αυτή την ηλικία, με τέτοια ενημέρωση είναι πολύ περίεργο.

 

Εγώ ξαναλέω , δεν με νοιάζει να με θεωρεί κάποιος υπερβολική. Θέλω να το σέβονται απλά.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας δεν εχει τυχει να της προτεινουν κατι απ'ευθειας, εμας ρωτανε να της δωσουν, αλλα και παλι αν δεν ρωτησουν καπως "διακριτικα", χωρις να το αντιληφθει, φυσικα δεν ειναι ευκολο να αρνηθεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

Το ξέρω πως δεν υπάρχει κακή πρόθεση τις περισσότερες φορές τουλάχιστο, όμως αν δεν μιλάμε για γιαγιάδες που δύσκολα μαθαίνουν πια σε αυτή την ηλικία, με τέτοια ενημέρωση είναι πολύ περίεργο.

 

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Νομιζω δεν εχουν κακη προθεση, απλα δεν φανταζονται οτι μπορει καποιος να μην το θελει. Σε φιλους μας ειχε πει ο παιδιατρος για τυρι να δινουν στο μωρο λαβάς κιρι, οποτε το προτειναν και στη δικια μας γιατι το θεωρουσαν οκ

Αυτό ακριβώς. Η ενημέρωση. Και δεν είναι όλα το ίδιο. Το λα βας κι ρι ή το τοστ ας πούμε, δεν μου κάνει εντύπωση να το προσφέρει κάποιος. Αλλά το συσκευασμένο μπισκότο/ κρουασάν/γλυκό από νέους γονεις, ναι μου κάνει εντύπωση και θα έλεγα ότι το θεωρώ και πολύ χοντρό κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Anna3011 είπε:

Αυτό το σκηνικό το κουβαλάω ακόμα και δε θα ήθελα να έχω ένα παιδί που ψάχνει να βρει εκτός σπιτιού αυτά που του στερώ εγώ. Όπως και να το κάνουμε το γλυκό είναι απόλαυση. Το τρώμε και οι ίδιοι. Δεν καταλαβαίνω γιατί στα παιδιά μας πρέπει να είμαστε κέρβεροι. Με μέτρο εννοείται αλλά όχι και να πάθω αμόκ αν μου φέρει η μικρή το σοκολατάκι που την κέρασε στο σχολείο το παιδάκι που γιόρταζε και να ψάχνω τρόπο να το εξαφανίσω.

Αν στο σπίτι δεν τρώμε μουσακά, γιατί δεν μας αρέσει, γιατί βαριόμαστε, γιατί μας πέφτει βαρύ, για οποιονδήποτε λόγο, κι έτσι δεν έχει φάει το παιδί μας, θα σκεφτούμε ότι το στερούμε; μπορεί να το σκεφτούμε έτσι φευγαλέα, να το έχουμε σαν ιδέα μήπως το δοοομασουμρ κάποια στιγμή κλπ, αλλά ώς εκεί. ούτε ενοχές θα έχουμε, ουυε θα πρέπει να απολογούμαστε ούτε θα μας πει κανείς ότι δεν έχουμε μέτρο. Εγω τώρα ας πούμε σας λέω ότι δεν μας αρέσουν τα γιουβαρλάκια κ ο μικρός δεν ξέρει τι είναι. τι θα πείτε; ότι το στερώ; όχι. θα πείτε απλα ότι είναι ένα ωραίο κ θρεπτικό φαγητό κ καλό θα ηυαν να το δοκιμάσω. ή το ταχίνι ας πούμε που το σιχαίνομαι (δεν μοορω να το μυρίζω καν). τι θα πείτε; να ξεκολλησω, να μην έχω προκαταλήψεις, κάτι τέτοιο. για τα γλυκά όμως δίνονται έντονες διαστάσεις, ακόμα κι αν λες ότι δίνεις δικά σου όποτε κρίνεις (εμείς πχ από τα δυο, και τώρα πια αν έρθει κέρασμα κ η μεγαλύτερη βλακεία να είναι, μπροστά στο παιδί δεν θα το κάνουμε θέμα, όχι επειδή δεν μας νοιάζει αλλά επειδή δεν θελουμε να δημιουργήσουμε σκηνικό κ να δείξουμε ακριβώς ότι κάτι είναι απαγορευμένο). Δεν έχει λογική όμως να απολογείται αυτός που κάνει το σωστό κ όχι αυτός που φέρνει το σκατολοΐδι σε ξένο παιδί χωρίς να σκέφτεται ότι η οικογενειά του έχει άλλη άποψη, 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

. Δεν έχει λογική όμως να απολογείται αυτός που κάνει το σωστό κ όχι αυτός που φέρνει το σκατολοΐδι σε ξένο παιδί χωρίς να σκέφτεται ότι η οικογενειά του έχει άλλη άποψη, 

 

Όχι. Εδώ είσαι λάθος. ΔΕν μπορείς να εκφράζεσαι έτσι, πως εσύ κάνεις το σωστό κι ο άλλος δίνει σκατολοίδια. Χάνεις το δίκιο σου. 

Ο καθένας μας κάνεις τις επιλογές που θεωρεί σωστές, μπορεί να τις υπερασπίζεται στον βαθμό που δεν προσβάλει τον άλλον. Είναι κι αυτό στο κομμάτι του αλληλοσεβασμού.

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν έχει λογική όμως να απολογείται αυτός που κάνει το σωστό κ όχι αυτός που φέρνει το σκατολοΐδι σε ξένο παιδί χωρίς να σκέφτεται ότι η οικογενειά του έχει άλλη άποψη, 

Και γιατί να απολογηθεί αυτός που κάνει το σωστό και σε ποιόν να απολογηθεί; Σε χάνω. Προσωπικά όταν ήμουν σκληροπυρηνική με τη διατροφή της μικρής καμία ανάγκη δε μου δημιουργήθηκε για να απολογηθώ. Ακόμα και στα πειράγματα φίλων μια χαρά ήξερα να απαντήσω. Δεν ξέρω αν εσύ απολογείσαι, αν ναι κακώς. Το θέμα είναι να στηρίζουμε τις επιλογές μας. Όσο για αυτόν που προσφέρει το σκατολοίδι όπως λες στο παιδί μας σαν κέρασμα, γιατί να απολογηθεί επίσης; Είθισται τα κεράσματα να είναι γλυκά πως να το κάνουμε. Οι άνθρωποι κοινωνικά να το πάρεις προσφέρουν σε γιορτές, γενέθλια, κεράσματα, γλυκές κυρίως επιλογές γιατί θεωρούνται από την πλειονότητα πιο νόστιμες. Δε με έχει κεράσει κανείς στα γενέθλιά του γιαούρτι πρόβειο με πέτσα :).

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω δεν θεωρω οτι αν δεν εχεις γλυκο στο σπιτι το στερεις απο το παιδι. Δηλαδη αν δεν το τρωμε ουτε οι ιδιοι πρεπει να παιρνουμε για να εχουμε στο σπιτι για να μην το αποζητα αλλου; Δεν ειναι στερηση το να μην υπαρχουν στο σπιτι, στερηση ειναι να θελει να το φαει πχ σε ενα αλλο σπιτι ή σε ενα μαγαζι και να λες οχι.

Αυτο το "δωσε και καμια νοστιμια", το παιδι το ακουει κι ετσι σιγα σιγα μπορει να του εντυπωνεται οτι καποια πραγματα δεν ειναι νοστιμα. Εχω φιλους που οταν ξεκινησε το παιδι αλεσμενα φρουτα του ελεγαν στην πλακα "τωρα σκέφτεσαι τι αηδιες ειναι αυτες ε; Υπομονη θα ερθει η ωρα για σουβλακια". Ενταξει προφανως το 7 μηνων δεν καταλαβαινε τι του ελεγαν αλλα το πιστευουν οτι οντως θα ηθελε κατι αλλο το μωρο, μυριζε τα ωραια φαγητα λεει.

Παντως οταν αρχισει το παιδι να αλληλεπιδρα με αλλα παιδια νομιζω ολοι χαλαρωνουν. Ο σκοπος (ο δικος μας τουλαχιστον) δεν ειναι να το κρατησεις για παντα μακρια απο τα γλυκα και τις λιχουδιες, ειναι ξεκαθαρα το οτι αφου κατι δεν το γνωριζει, δεν υπαρχει λογος να το φερουμε εμεις οι ιδιοι σε επαφη με αυτο επειδη απλα δεν θελουμε να το στερηθουμε εμεις (βλ. τα μπισκοτα στην παραλια).

Το τοστ δεν το δαιμονοποιει γενικα, αν ειναι με κανονικο ψωμι και τυρι δεν εχει θεμα, ή αν εχει κομματακια κανονικης γαλοπουλας μεσα. Το ψωμι του τοστ και τα αλλαντικα δεν θελει, λογω συντηρητικων κλπ. Ειχε ρωτησει και τον χασαπη που φτιαχνει μονος του λουκανικα, που υποτιθεται ειναι καλυτερα απο τα Φρανκφουρτης κλπ, και του ειχε πει ο ιδιος οτι ελαχιστα πραγματα ειναι καλα εκει μεσα (οχι για παιδι, γενικα). Λουκανικο ας πουμε δεν εχουμε δωσει στη μικρη, δεν σημαινει οτι δεν θα δωσουμε ποτε αλλα αφου δεν το ξερει, για ποιο λογο; Στο κατω κατω και για εμας κακο ειναι. Εμενα ας πουμε μου λειπει το μπεικον που το ετρωγα πολυ, καταλαβα ομως οτι δεν ειναι καλο και τωρα τρωω μονο εξω σε κλαμπ σαντουιτς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Anna3011 είπε:

ΚΔε με έχει κεράσει κανείς στα γενέθλιά του γιαούρτι πρόβειο με πέτσα :).

Δεν έχεις πάει σε παθιασμένο μέλος της ομάδας, γι αυτο. :P

 

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, ταυτιζομαι και σε αυτό και στο προηγουμενο ποστ σου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Anna3011 είπε:

Και γιατί να απολογηθεί αυτός που κάνει το σωστό και σε ποιόν να απολογηθεί; Σε χάνω. Προσωπικά όταν ήμουν σκληροπυρηνική με τη διατροφή της μικρής καμία ανάγκη δε μου δημιουργήθηκε για να απολογηθώ. Ακόμα και στα πειράγματα φίλων μια χαρά ήξερα να απαντήσω. Δεν ξέρω αν εσύ απολογείσαι, αν ναι κακώς. Το θέμα είναι να στηρίζουμε τις επιλογές μας. Όσο για αυτόν που προσφέρει το σκατολοίδι όπως λες στο παιδί μας σαν κέρασμα, γιατί να απολογηθεί επίσης; Είθισται τα κεράσματα να είναι γλυκά πως να το κάνουμε. Οι άνθρωποι κοινωνικά να το πάρεις προσφέρουν σε γιορτές, γενέθλια, κεράσματα, γλυκές κυρίως επιλογές γιατί θεωρούνται από την πλειονότητα πιο νόστιμες. Δε με έχει κεράσει κανείς στα γενέθλιά του γιαούρτι πρόβειο με πέτσα :).

 

 

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

 

Όχι. Εδώ είσαι λάθος. ΔΕν μπορείς να εκφράζεσαι έτσι, πως εσύ κάνεις το σωστό κι ο άλλος δίνει σκατολοίδια. Χάνεις το δίκιο σου. 

Ο καθένας μας κάνεις τις επιλογές που θεωρεί σωστές, μπορεί να τις υπερασπίζεται στον βαθμό που δεν προσβάλει τον άλλον. Είναι κι αυτό στο κομμάτι του αλληλοσεβασμού.

 

 

 

Δεν είναι όλα τα γλυκά ιδθα. μπορείς να κεράσεις παστέλι, μπορείς να κεράσεις bueno. ε πώς να το κάνουμε, το δεύτερο είναι σκατολοΐδι, δικαίωμα καθενός να το δίνει στο παιδί του (κι εμείς με bueno μεγαλώσαμε), αλλά λογικά θα πρέπει να σκέφτεται παραπάνω πριν κεράσει ξένα παιδιά. Όπως θεωρείται αυτονόητο ότι αυτή που φτιάχνει μπανανοτηγανητα με συκώτι, δεν θα το προσφέρει σε άλλους γιατί κατά κοινή ομολογία το θεωρούμε μπλιαχ! 

 

οσο για την απολογία, νόμιζα ότι αυτό κάνω εγω κ η @little lamb όλο το απόγευμα. :razz: 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν έχεις πάει σε παθιασμένο μέλος της ομάδας, γι αυτο. :P

 

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, ταυτιζομαι και σε αυτό και στο προηγουμενο ποστ σου. 

Άσε με και είμαι να σκάσω! Περίμενα και εγώ στα πρώτα γενέθλια παιδιού από το σχολείο να έχουμε κανένα κέρασμα του τύπου μπανάνα ή μήλο στολισμένο με ματάκια, φτερά και πούπουλα και αντ' αυτού μας έστειλε η ακατανόμαστη μαμά σοκολατάκι! :)

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

οσο για την απολογία, νόμιζα ότι αυτό κάνω εγω κ η @little lamb όλο το απόγευμα. :razz: 

Απολογία κάνεις; Δεν το κατάλαβα. Πιο πολύ για κράξιμο στους ανεγκέφαλους γονείς που προσφέρουν γλυκά κεράσματα στα άμοιρα νήπια μου έκανε! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Δεν είναι όλα τα γλυκά ιδθα. μπορείς να κεράσεις παστέλι, μπορείς να κεράσεις bueno. ε πώς να το κάνουμε, το δεύτερο είναι σκατολοΐδι, δικαίωμα καθενός να το δίνει στο παιδί του (κι εμείς με bueno μεγαλώσαμε), αλλά λογικά θα πρέπει να σκέφτεται παραπάνω πριν κεράσει ξένα παιδιά. Όπως θεωρείται αυτονόητο ότι αυτή που φτιάχνει μπανανοτηγανητα με συκώτι, δεν θα το προσφέρει σε άλλους γιατί κατά κοινή ομολογία το θεωρούμε μπλιαχ! 

 

οσο για την απολογία, νόμιζα ότι αυτό κάνω εγω κ η @little lamb όλο το απόγευμα. :razz: 

 

Ο καθένας μπορεί να κεράσει ότι θέλει, όπως ο καθένας θα μεγαλώσει το παιδί του με τις οικογενειακές τους διατροφικές συνήθειες και θα μάθει να διαχειρίζεται την εκάστοτε ματαίωση. Τώρα που μεγαλώνει το παιδί σου θα καταλάβεις πως είτε θα δεχτείς πως θα τρώει περισσότερα γλυκά, είτε θα νιώθει όντως στερημένο, αν μιλάμε για τις περιπτώσεις που δεν θα το αφήνεις να τρώει τα εκάστοτε κεράσματα γιορτών, γενεθλίων κλπ. Και στο λέω εγώ που το δικό μου παιδί πλέον 5χρ έφαγε φέτος πρώτη φορά καραμέλα. Στο σπίτι έχουμε συγκεκριμένα φαγητά, σνακ και γλυκισματα που τρώμε κι αυτό αφορά όλη την οικογένεια, δεν κυκλοφορούν σοκολάτες και να του λέμε εσύ δεν κάνει να φας. Αν κυκλοφορήσει θα φάει κι αυτός λίγο. Έξω όμως ειναι πιο ελεύθερα τα πράγματα και ξέρει ο ίδιος πια είναι τα όρια μας, συν ότι ρωτάει πρώτα πριν φάει κάτι αν του προσφέρουν. 

 

Εγω δεν κατάλαβα πως απολογείσαι, ούτε εσύ, ούτε το άλλο κορίτσι, νόμιζα πως εξηγείτε τι πιστεύετε. Εσύ το νιώθεις αυτό, κι επειδή νιώθεις πως απολογείσαι κάνεις λίγο επιθετική άμυνα. Ίσως. Γενικά βρε κορίτσι μου, κάνεις πολύ overthinking. Πρέπει να χαλαρώσεις λίγο. Τα παιδιά δεν αντιδρούν στα όρια που τους βάζουμε, νιώθουν όμως το άγχος μας.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Anna3011 είπε:

Απολογία κάνεις; Δεν το κατάλαβα. Πιο πολύ για κράξιμο στους ανεγκέφαλους γονείς που προσφέρουν γλυκά κεράσματα στα άμοιρα νήπια μου έκανε

κοίτα, δεν κρύβω ότι με εκπλήσσει. Αλλά ξέρω κ ότι υοαρχουν χίλιες παραξενιές, άλλοι θέλουν συσκευασμενο για λόγους υγιεινής, άλλοι δεν εμπιστεύονται τα σπιτικά, αλλεργίες υπάρχουν τόσες που δεν μπορείς να τα πετύχεις όλα, προφανώς δεν είναι υποχρεωμένη καμία να φτιάξει κάτι μόνη της ή να παραγγείλει από ακριβό ζαχαροπλαστείο, καταλήγεις στις σοκολάτες. στο σχολείο δεν μ κάνει τόση εντύπωση. στο κέρασμα σε πάρκα, επισκέψεις κ τετοια, μου χτυπάει πιο πολύ γιατί εκεί μπορεί να αποφευχθει. στο σχολείο προφανώς κι εγω θα στείλω κάτι συσκευασμένο αφού έχω καταλάβει ότι αυτό προτιμάται. απλώς ή θα είναι παστέλι ή θα είναι μαύρη σοκολάτα. όχι δεν θα στείλω διακοσμημένο μανταρίνι ή μπανάνα!! 

 

πρίν από 16 λεπτά , marakiz είπε:

Τώρα που μεγαλώνει το παιδί σου θα καταλάβεις πως είτε θα δεχτείς πως θα τρώει περισσότερα γλυκά, είτε θα νιώθει όντως στερημένο, αν μιλάμε για τις περιπτώσεις που δεν θα το αφήνεις να τρώει τα εκάστοτε κεράσματα γιορτών, γενεθλίων κλπ.

μα δεν είπα ότι δεν θα το αφήνω. από τη στιγμή που το βλέπει, δεν έχω περιθώριο. αν δεν δει οτιδήποτε κ προλάβω να αρνηθώ, σίγουρα θα αρνηθώ μη χειροποίητο γλυκό. σπιτικό γλυκό όχι μόνο δεν θα αρνηθώ αλλά θα επιδιώξω να φάει κιόλας. όταν πάμε για φαγητό πάντα προσφέρω κ το γλυκό κέρασμα. Αυτά μετά τα τρία βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Anna3011 είπε:

 

Απολογία κάνεις; Δεν το κατάλαβα. Πιο πολύ για κράξιμο στους ανεγκέφαλους γονείς που προσφέρουν γλυκά κεράσματα στα άμοιρα νήπια μου έκανε! :mrgreen:

Ναι κι εγώ αυτό ένιωσα. Βέβαια είναι κι ο γραπτός ο λόγος.

 

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

στο κέρασμα σε πάρκα, επισκέψεις κ τετοια, μου χτυπάει πιο πολύ γιατί εκεί μπορεί να αποφευχθει. 

Εκεί ναι συμφωνώ περισσότερο, αν αναφέρεσαι και στο απευθείας κέρασμα χωρίς καμιά διακριτικότητα, αυτό που ανέφερα νωρίτερα δηλαδή.

 

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

μα δεν είπα ότι δεν θα το αφήνω. από τη στιγμή που το βλέπει, δεν έχω περιθώριο. αν δεν δει οτιδήποτε κ προλάβω να αρνηθώ, σίγουρα θα αρνηθώ μη χειροποίητο γλυκό. σπιτικό γλυκό όχι μόνο δεν θα αρνηθώ αλλά θα επιδιώξω να φάει κιόλας. όταν πάμε για φαγητό πάντα προσφέρω κ το γλυκό κέρασμα. Αυτά μετά τα τρία βέβαια. 

 

Γενικά, αν χαλαρώσεις λίγο θα περνάς κι εσύ και το παιδί καλύτερα. Μην το κουβαλάς δηλαδή σαν άγχος, πωπω τι θα γίνει με τα κεράσματα εκεί που θα πάω, θα τα καταφέρουμε να τα αποφύγουμε κλπ κλπ. Τώρα μεγάλωσε λίγο το παιδάκι σου, take it easy. Εντελώς φιλικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

κοίτα, δεν κρύβω ότι με εκπλήσσει. Αλλά ξέρω κ ότι υοαρχουν χίλιες παραξενιές, άλλοι θέλουν συσκευασμενο για λόγους υγιεινής, άλλοι δεν εμπιστεύονται τα σπιτικά, αλλεργίες υπάρχουν τόσες που δεν μπορείς να τα πετύχεις όλα, προφανώς δεν είναι υποχρεωμένη καμία να φτιάξει κάτι μόνη της ή να παραγγείλει από ακριβό ζαχαροπλαστείο, καταλήγεις στις σοκολάτες. στο σχολείο δεν μ κάνει τόση εντύπωση. στο κέρασμα σε πάρκα, επισκέψεις κ τετοια, μου χτυπάει πιο πολύ γιατί εκεί μπορεί να αποφευχθει. στο σχολείο προφανώς κι εγω θα στείλω κάτι συσκευασμένο αφού έχω καταλάβει ότι αυτό προτιμάται. απλώς ή θα είναι παστέλι ή θα είναι μαύρη σοκολάτα. όχι δεν θα στείλω διακοσμημένο μανταρίνι ή μπανάνα!! 

 

μα δεν είπα ότι δεν θα το αφήνω. από τη στιγμή που το βλέπει, δεν έχω περιθώριο. αν δεν δει οτιδήποτε κ προλάβω να αρνηθώ, σίγουρα θα αρνηθώ μη χειροποίητο γλυκό. σπιτικό γλυκό όχι μόνο δεν θα αρνηθώ αλλά θα επιδιώξω να φάει κιόλας. όταν πάμε για φαγητό πάντα προσφέρω κ το γλυκό κέρασμα. Αυτά μετά τα τρία βέβαια. 

 

Για να αγχωσω λιγο την Έσπερος, θα πω οτι και σπιτικο απο σπιτικο διαφερει :-P Μπορει να ειναι σαν τα σπιτικα της μανας μου που βαζει τα ετοιμα μειγματα του Γιωτη και κατι σαβαγιαρ απο κατω.

Το παστελι παντως δεν ειναι καλη ιδεα για κερασμα γιατι οι ξηροι καρποι ειναι πολυ συνηθισμενο να απαγορευονται σε παιδια με αλλεργιες. Μπορει να ειναι ακομα και θανατηφορα, ενω απο τη σοκολατα ακομα και σοκοφρετα να ειναι τουλαχιστον δεν εχεις τετοιο κινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...