Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Για εμάς δεν τίθεται θέμα σπιτιού...Δεν φοβάμαι ούτε ότι θα κουραστώ, ούτε ότι θα σπάσει κάτι. Όμως σχεδόν μέρα παρά μέρα έρχονται οι φίλοι της κόρης μου και παίζουν μαζί ενώ το σπίτι είναι μόνιμα γεμάτο μπαλόνια που ο "χαζομπαμπάς" μας φτιάχνει για να έχει η κόρη του να παίζει, οπότε το να κάνουμε το πάρτυ στο σπίτι είναι μια επανάληψη της καθημερινότητας - εκτός από την τούρτα. Όσο για την κοπέλα με τη δημιουργική απασχόληση, αυτό το έχει η κόρη μου καθημερινά στον παιδικό σταθμό - ίσως και καλύτερα, όσες φορές έμεινα να παρακολουθήσω ακόμα και εγώ ενθουσιάστηκα και συμμετείχα...Αντίθετα, στον παιδότοπο ανεβοκατεβαίνει στα φουσκωτά που δεν θα χωρούσαν μέσα στο σπίτι, χοροπηδάει στα τραμπολίνα ενώ στο σπίτι έχει ήδη διαλύσει τον καναπέ και μπορεί να τσιρίξει με όλη την δύναμη των πνευμονιών της χωρίς να ενοχλήσει κανέναν. Είναι και η αίσθηση του καινούργιου, του νέου, η χαρά της εξερεύνησης στα παιχνίδια του παιδότοπου που δεν είναι τα γνωστά δικά της αλλά και στα νέα παιδάκια που γνωρίζει και δεν είναι τα ίδια με αυτά που βλέπει και παίζει κάθε μέρα.

Σίγουρα το κόστος για το πάρτυ στο σπίτι είναι κατά πολύ μικρότερο από το πάρτυ στον παιδότοπο αλλά για μια φορά τον χρόνο νομίζω ότι δεν θα μπούμε και μέσα οικονομικά...Ειδικά όταν δεν χρειάζεται να πληρώσω τα -υπερτιμημένα θα έλεγα - εδέσματα του παιδότοπου. Άσε που θα είμαι και σίγουρη ότι αυτά που θα φέρω εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι θα είναι φρέσκα και καθαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα το κόστος για το πάρτυ στο σπίτι είναι κατά πολύ μικρότερο από το πάρτυ στον παιδότοπο αλλά για μια φορά τον χρόνο νομίζω ότι δεν θα μπούμε και μέσα οικονομικά...Ειδικά όταν δεν χρειάζεται να πληρώσω τα -υπερτιμημένα θα έλεγα - εδέσματα του παιδότοπου.

 

Συγνωμη,αλλα ειναι κατι που δεν συμφωνω.Οταν εκανα στο σπιτι πληρωνα πιο παλλα...για να το στολισω,για τα πιατακια,ποτηρακια,κουταλακια,αναψυκτικα,μπυρες,χυμους,και ψωνια για να μαγηρεψω....!!! Εγω προσωπικα εδωσα πιο πολλα στο σπιτι!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,αλλα ειναι κατι που δεν συμφωνω.Οταν εκανα στο σπιτι πληρωνα πιο παλλα...για να το στολισω,για τα πιατακια,ποτηρακια,κουταλακια,αναψυκτικα,μπυρες,χυμους,και ψωνια για να μαγηρεψω....!!! Εγω προσωπικα εδωσα πιο πολλα στο σπιτι!!!

 

Σωστά! Αν τα υπολογίσεις, όντως βγαίνουν πιο πολλά. Εγώ δεν τα υπολόγισα απλά γιατί υπάρχουν ούτως ή άλλως στο σπίτι και ψωνίζω μόνο αυτά που θα κεράσω, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα δεν τα έχω ήδη πληρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Αν τα υπολογίσεις, όντως βγαίνουν πιο πολλά. Εγώ δεν τα υπολόγισα απλά γιατί υπάρχουν ούτως ή άλλως στο σπίτι και ψωνίζω μόνο αυτά που θα κεράσω, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα δεν τα έχω ήδη πληρώσει!

 

FaniFox...θα με τρελανεις???!!!

Δηλαδη εσυ στο σπιτι σου εχεις παντα μπαλονια,διακοσμητικα για παρτυ,πιατακια,ποτηρακια,τραπεζομαντιλο με καποιο θεμα,χαρτινα μπολ για πατατακια κτλ.

Γιατι αν πας στο jumbo για αυτα (μην αναφερω και τιποτα παιχνιδακια που μπορρει να μοιρασεις στο τελος) θελεις ενα καλο ποσο....!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εάν οργανωθείς λίγο τα πάρτυ στο σπίτι είναι πολύ πιο οικονομικά. Π.χ. δεν αγοράζουμε κάθε φορά πιατάκια και ποτηράκια. Αγοράζουμε μία φορά τα πλαστικά του ΙΚΕΑ τα οποία είναι πολύ όμορφα και πλένονται. Οι μεγάλοι προφανώς χρησιμοποιούν τα σερβίτσια του σπιτιού. Ομοιώς για τα πατατάκια που αναφέρεις. Αφού προορίζονται για τους μεγάλους, γιατί να αγοράζεις χάρτινα?

Η διακόσμηση γίνεται κυρίως με μπαλόνια, κορδέλες και άλλα τέτοια τα οποία δεν κοστίζουν και ιδιαίτερα.

Εντάξει μην τρελαινόμαστε κι όλας για να είναι τα πάντα μέσα σε ένα "θέμα". Εάν πάμε δηλαδή σε παιδότοπο θα μας αλλάζουν κάθε φορά το ντεκόρ?

Το ζήτημα των παιχνιδιών και του χώρου είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως κάνω σταθερά πάρτυ για 20-25 μαγάλους και 8-10 παιδιά. Πάντα στο σπίτι. Τα 600 ευρώ των παιδότοπων δεν τα πιάνω ποτέ. Μόνο τη φορά που κάναμε στο σπίτι το τραπέζι της βάφτισης της μικρής μου, αλλά εκεί ήταν άλλου επιπέδου το φαγητό και τα κρασιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι σιγουρα δεν σκεφτομουν αυτο το ποσο (600ευρω) για το σπιτι.

Δεν ηξερα οτι εχουν παει τοσο πολυ οι παιδοτοποι.Εγω οταν εκανα μου πηγε 250,γι'αυτο ειπα οτι στο σπιτι ηταν παραπανω!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Maria06, με κάλυψε πλήρως η απάντηση της Mariab. Όντως, δεν αλλάζω ντεκόρ σε κάθε πάρτυ. Έχω πλαστικά πιατάκια και ποτηράκια με μπαλόνια πάνω τους και ταιριάζουν σε κάθε περίσταση ενώ στους μεγάλους βγάζω τα κανονικά. Μπαλόνια όπως σου είπα υπάρχουν πάντα στο σπίτι - με μεγάλη δυσκολία βρίσκουμε κάθε μέρα χώρο για να περάσουμε :P - και τα διακοσμητικά τα πήρα στο πρώτο πάρτυ και τα ξαναχρησιμοποιώ (πανώ the party is here, τραπεζομάντηλο πλαστικό ασορτί κτλ).

Όσο για τα δωράκια μετά, είμαι τυχερή, έχω ξάδερφο που εισάγει παιδικά παιχνίδια και τα βρίσκω πολύ φθηνά - όπως και τα μπαλόνια. Αλλά αυτά τα αγοράζω είτε στο πάρτυ στο σπίτι είτε στο πάρτυ στον παιδότοπο. Πέρσι στο cartoon σαν δώρο από τον παιδότοπο πήραν τα παιδάκια ένα μολύβι και για να σου πώ την αλήθεια εμένα μου φάνηκε πολύ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Σε λιγότερο από μήνα η κόρη μου γίνεται 2 κ θα της κάνουμε πάρτυ. Όμως δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα γίνει στο σπίτι η σε παιδότοπο. Για την ακρίβεια, ακριβώς κάτω απτό σπίτι μας υπάρχει χώρος δημιουργικής απασχόλησης που αναλαμβάνει παιδικά πάρτυ όπου μπορείς να πας εσύ την τούρτα, το φαγητό, τους χυμούς κλπ κ αυτοί αναλαμβάνουν τη διακόσμηση, τις φωτογραφίες κ τις δραστηριότητες. Σε αυτή την περίπτωση, θα αφήσουμε τα παιδάκια να παίξουν κ εμείς θα ανέβουμε σπίτι για φαγητό κ καφέ η κρασί κ θα κατέβουμε για να σβήσουμε τα κεράκια. Το θεμα μας ωστόσο είναι το εξής: τα καλεσμένα παιδάκια θα είναι γύρω στα 7-8 με το μικρότερο να είναι η κόρη μου κ το μεγαλύτερο κοριτσακι 8 χρόνων, που όμως παίζουνε παρέα γιατί μενουμε στην ίδια πολυκατοικια κ τα πάνε πολύ καλά. Σκέφτομαι όμως ότι αν λείπουν έστω 2 (λόγω αρρώστιας, έχουν κανονίσει κάτι άλλο οι γονείς κλπ) θα είναι 5-6 οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να γίνει εκεί ή να μαζευτούμε σπίτι. Από την άλλη, αν έρθουν όλοι θα είναι 8 παιδιά κ 20 ενήλικες κ θα είμαστε πάρα πολύ στριμωγμένα στο σπιτι, χωρια τις ετοιμασίες πριν κ μετά. Επίσης, δεν ξέρω αν μου αρέσει να μην είμαι παρούσα στο πάρτυ του παιδιού μου αλλά δεν υπάρχει χώρος για να μείνουμε όλοι οι γονείς όμως ξέρω ότι θα της αρέσει που θα παίξει με τα παιδάκια χωρίς μη κ οχι κ με μουσική κ ζωγραφική κ τα συναφή. Θα με πειτε υπερβολική αλλά έχω πελαγωσει γιατί πρέπει να κανονίσω με την κοπέλα του παιδότοπου! Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν σκοπεύεις να τα αφήσεις στον παιδότοπο και οι μεγάλοι να είναι στο σπίτι, τότε γλιτώνεις τα 7 παιδάκια αλλά όχι τους 20 ενήλικες. Επομένως το στρίμωγμα υφίσταται. 

Άσε που αποκλείεται να έρθουν όλοι, οπότε αν λείψει 1 παιδάκι, θα λείπουν και 2 γονείς! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Καλημέρα.

Αν σκοπεύεις να τα αφήσεις στον παιδότοπο και οι μεγάλοι να είναι στο σπίτι, τότε γλιτώνεις τα 7 παιδάκια αλλά όχι τους 20 ενήλικες. Επομένως το στρίμωγμα υφίσταται. 

Άσε που αποκλείεται να έρθουν όλοι, οπότε αν λείψει 1 παιδάκι, θα λείπουν και 2 γονείς! 

 

Ναι αλλά αν είμαστε μόνο ενήλικες στο σπίτι απλά θα καθόμαστε κ θα μιλάμε δε θα έχουμε κ 8 μικρά να τρέχουν πάνω κάτω, γιατί για να παίξουν θα θέλουν αρκετό χώρο ο οποίος θα είναι στο σαλόνι προφανώς. Βάλε κ τη μετακόμιση, τραπεζια, χάλια κλπ. Αυτα είναι που με προβληματίζουν. Πέρυσι η μικρή κ κάνα δυο ακομα δεν περπατούσαν οπότε ήταν αρκετά στατικά τα πράγματα αλλά φέτος είναι όλα μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Σε λιγότερο από μήνα η κόρη μου γίνεται 2 κ θα της κάνουμε πάρτυ. Όμως δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα γίνει στο σπίτι η σε παιδότοπο. Για την ακρίβεια, ακριβώς κάτω απτό σπίτι μας υπάρχει χώρος δημιουργικής απασχόλησης που αναλαμβάνει παιδικά πάρτυ όπου μπορείς να πας εσύ την τούρτα, το φαγητό, τους χυμούς κλπ κ αυτοί αναλαμβάνουν τη διακόσμηση, τις φωτογραφίες κ τις δραστηριότητες. Σε αυτή την περίπτωση, θα αφήσουμε τα παιδάκια να παίξουν κ εμείς θα ανέβουμε σπίτι για φαγητό κ καφέ η κρασί κ θα κατέβουμε για να σβήσουμε τα κεράκια. Το θεμα μας ωστόσο είναι το εξής: τα καλεσμένα παιδάκια θα είναι γύρω στα 7-8 με το μικρότερο να είναι η κόρη μου κ το μεγαλύτερο κοριτσακι 8 χρόνων, που όμως παίζουνε παρέα γιατί μενουμε στην ίδια πολυκατοικια κ τα πάνε πολύ καλά. Σκέφτομαι όμως ότι αν λείπουν έστω 2 (λόγω αρρώστιας, έχουν κανονίσει κάτι άλλο οι γονείς κλπ) θα είναι 5-6 οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να γίνει εκεί ή να μαζευτούμε σπίτι. Από την άλλη, αν έρθουν όλοι θα είναι 8 παιδιά κ 20 ενήλικες κ θα είμαστε πάρα πολύ στριμωγμένα στο σπιτι, χωρια τις ετοιμασίες πριν κ μετά. Επίσης, δεν ξέρω αν μου αρέσει να μην είμαι παρούσα στο πάρτυ του παιδιού μου αλλά δεν υπάρχει χώρος για να μείνουμε όλοι οι γονείς όμως ξέρω ότι θα της αρέσει που θα παίξει με τα παιδάκια χωρίς μη κ οχι κ με μουσική κ ζωγραφική κ τα συναφή. Θα με πειτε υπερβολική αλλά έχω πελαγωσει γιατί πρέπει να κανονίσω με την κοπέλα του παιδότοπου! Καμία ιδέα;

 

Δεν ξέρω τί ηλικία έχουν τα καλεσμένα παιδάκια αλλά μην θεωρείς καθόλου αυτονόητο ότι οι γονείς θα είναι διατεθειμένοι να τα αφήσουν κάπου χωρίς να είναι παρόντες και να έχουν οπτική επαφή. Η δικιά σου αλήθεια θα κάτσει? Η δική μου κόρη πάντως, σε ηλικία 2 ετών, απλά δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει μόνο με τις κοπέλες του παιδότοπου χωρίς την δική μας παρουσία, θα σήκωνε τον κόσμο, κι ας πήγαινε ήδη παιδικό σταθμό καθημερινά.

 

Κατά τα άλλα, και μένα κάπως μου έρχεται να μην είμαι παρούσα στο πάρτυ του παιδιού μου. Άλλος παιδότοπος με χώρο για τους ενήλικες δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Deena. Καλύτερα να βρεις άλλο παιδότοπο. Ούτε κ εγώ θα άφηνα το παιδί μου μόνο του σε αυτές τις ηλικίες ούτε θα μου άρεσε να μην είμαι παρούσα στο πάρτυ του παιδιού μου. 

Δηλ αυτός ο χώρος που λες, όταν κάνει άλλα πάρτυ, οι ενήλικες φεύγουν ? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει ποτέ σε κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

 Όπως είπα κ πιο πάνω δεν είναι παιδότοπος είναι χώρος δημιουργικής απασχόλησης όπου αφήνεις τα παιδιά με την ώρα κ δεν έχει παιχνίδια παιδότοπου αλλά κάνουν ζωγραφική, κουκλοθέατρο, διαδραστικό πίνακα, μουσικοκινητικη κλπ. Έχει χώρο για γονείς αλλά όχι για τόσους. Ναι απ' όσους γειτονες ξέρω που έκαναν εκεί πάρτυ έτσι είχε γινει. Κ εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάτσει τόση ώρα χωρίς εμάς. Για τους υπόλοιπους γονείς είμαι σίγουρη ότι θα τα αφήσουν πρώτον γιατί είναι μεγαλύτερα κ ξέρω ότι τα πάνε σε τέτοια μέρη κ δεύτερον γιατί θα είμαστε ακριβώς από πάνω. Κ όταν λέω από πανω εννοώ ότι ο χώρος κ το σπίτι μου είναι στο ίδιο κτίριο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

 Όπως είπα κ πιο πάνω δεν είναι παιδότοπος είναι χώρος δημιουργικής απασχόλησης όπου αφήνεις τα παιδιά με την ώρα κ δεν έχει παιχνίδια παιδότοπου αλλά κάνουν ζωγραφική, κουκλοθέατρο, διαδραστικό πίνακα, μουσικοκινητικη κλπ. Έχει χώρο για γονείς αλλά όχι για τόσους. Ναι απ' όσους γειτονες ξέρω που έκαναν εκεί πάρτυ έτσι είχε γινει. Κ εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάτσει τόση ώρα χωρίς εμάς. Για τους υπόλοιπους γονείς είμαι σίγουρη ότι θα τα αφήσουν πρώτον γιατί είναι μεγαλύτερα κ ξέρω ότι τα πάνε σε τέτοια μέρη κ δεύτερον γιατί θα είμαστε ακριβώς από πάνω. Κ όταν λέω από πανω εννοώ ότι ο χώρος κ το σπίτι μου είναι στο ίδιο κτίριο. 

Εγώ Λένα μου στη θέση σου θα κοιτούσα είτε για παιδότοπο ή απλά στο σπίτι. Θα το σκεφτόμουν μήπως να το έκανες στο σπίτι κ να πλήρωνες κάποιον να τα απασχολεί? Πχ μάγο για να μην φέρνουν τόση φασαρία..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

 Όπως είπα κ πιο πάνω δεν είναι παιδότοπος είναι χώρος δημιουργικής απασχόλησης όπου αφήνεις τα παιδιά με την ώρα κ δεν έχει παιχνίδια παιδότοπου αλλά κάνουν ζωγραφική, κουκλοθέατρο, διαδραστικό πίνακα, μουσικοκινητικη κλπ. Έχει χώρο για γονείς αλλά όχι για τόσους. Ναι απ' όσους γειτονες ξέρω που έκαναν εκεί πάρτυ έτσι είχε γινει. Κ εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάτσει τόση ώρα χωρίς εμάς. Για τους υπόλοιπους γονείς είμαι σίγουρη ότι θα τα αφήσουν πρώτον γιατί είναι μεγαλύτερα κ ξέρω ότι τα πάνε σε τέτοια μέρη κ δεύτερον γιατί θα είμαστε ακριβώς από πάνω. Κ όταν λέω από πανω εννοώ ότι ο χώρος κ το σπίτι μου είναι στο ίδιο κτίριο. 

 

Δε θα άφηνα ένα μικρό παιδάκι, κάτω των 5 σε κανένα χώρο όπου δεν γνωρίζω προσωπικά τον υπεύθυνο, οπότε δε θα μπορούσα να φανταστώ να καλέσουν π.χ. σε πάρτυ το 4χρονο παιδί μου σε παιδότοπο όπου δεν είμαι παρούσα. Άλλο το σπίτι της φίλης ή το σχολείο, άλλο ένας παιδότοπος. Μία τέτοια πρόσκληση απλά θα την είχα αρνηθεί, και δε νομίζω ότι είμαι η μόνη, με δεδομένο ότι τα παιδιά μου μεγαλώνουν αρκετά ελεύθερα.

 

Από την άλλη, στην περίπτωση των γενεθλίων του παιδιού 2 ετών, το παιδί για εμένα θα περάσει καλά με την παρουσία των στενών του προσώπων (γονείς, αδέρφια, γιαγιάδες κλπ) και ο κανόνας για δικούς του "φίλους" γενικά νομίζω είναι τόσα παιδάκια όση η ηλικία του παιδιού, που προσωπικά τον έχω βρει πολύ σοφό. Οπότε οι 20 ενήλικες για εμένα θα απορρίπτονταν, εκτός αν ήμασταν μία πραγματικά μεγάλη και δεμένη οικογένεια. 'Αλλο το να υπάρχουν π.χ. 10 θείες και θείοι που βρίσκονται με κάθε ευκαιρία, άλλο να συμβεί αυτό μία φορά το χρόνο, από φόβο μην παρεξηγηθεί η εξαδέρφη ή η γειτόνισσα. Εχουν το γούστο τους οι μεγάλες συγκεντρώσεις αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις, αλλά για εμένα τα γενέθλια του μωρού δεν είναι η κατάλληλη αφορμή. Αυτό που λες "αν είμαστε μόνο ενήλικες θα καθόμαστε και θα μιλάμε χωρίς τα μικρά να τρέχουν πάνω κάτω", σημαίνει ότι οι καλεσμένοι δεν είναι οι άνθρωποι που έρχονται όντως για να γιορτάσουν τα γενέθλια του μωρού, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην γίνει η μάζωξη άλλη στιγμή με άλλη αφορμή, και χωρίς τα παιδιά παρόντα.

Και δεν μπορώ να φανταστώ το παιδί να γιορτάσει τα γενέθλιά του ουσιαστικά χωρίς εμένα. Και παιδικό να πηγαίνει, είναι κάθε μέρα εκεί, δεν υπάρχει λόγος να μην είναι με τους γονείς στα ίδια του τα γενέθλια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συνειδητοποίησα πως δε θέλω να χάσω ουσιαστικα το πάρτυ της κ πιστεύω πως κ στο σπίτι θα περάσει το ίδιο καλα, αν όχι κ καλύτερα αφού θα είμαστε κ εμείς μαζί της. Ωστόσο, @ΑΡΓΚ δε νομίζω οτι υπονοησα με κάποιο τρόπο πως θέλω να ξαποστειλω το παιδί μου για να τρωγωπινω με τους φίλους μου ελεύθερη. Το μοναδικό μου κίνητρο είναι να περάσει καλά η κόρη μου με τα υπόλοιπα παιδάκια κ να το απολαύσει. Επίσης, αυθαίρετα συμπεράσματα του τύπου οι καλεσμένοι δεν έρχονται να γιορτάσουν τα γενέθλια του μωρού, καλό θα ηταν -αν και ξέρω ότι είναι συνήθειο σου, να μην τα κάνεις. Σε καμία περίπτωση δε θα καλούσα στα γενέθλια του παιδιού μου τη γειτόνισσα για να μην παρεξηγηθεί, οι καλεσμένοι είναι αδέλφια με ανιψια, κουμπάροι με βαφτιστηρια κ παππούδες. Α κ οι καλύτεροι μας φίλοι που μας πάντρεψαν κ δεν έχουν ακόμα παιδί, αλλά ίσως πρέπει να μην τους καλέσω γιατί αν φάνε κανένα τυροπιτάκι παραπάνω μάλλον θα έχουν έρθει για το φαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!

Νομίζω πως έχεις καταλήξει ήδη στο να μείνετε στο σπίτι, και αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ!

 

Βέβαια, δεν θα είχα πρόβλημα σαν γονέας καλεσμένου να αφήσω τα παιδιά μου σε ένα τέτοιο πάρτι, εφόσον βέβαια το δέχονταν και τα ίδια. Ούτε σαν γονέας του εορτάζοντα θα με πείραζε να παίξουν και να απασχοληθούν δημιουργικά για λίγη ώρα χωρίς την παρουσία μου. Το βρίσκω καλή ιδέα για να είμαι ειλικρινής το πάρτι στο κέντρο αυτό!

 

Όμως, με δεδομένη την ηλικία της κόρης σου και τον αριθμό των καλεσμένων, πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείτε όλοι περισσότερο στο σπίτι.

Ούτως ή άλλως θα μπεις στη διαδικασία της φιλοξενίας κόσμου, οπότε δεν θα σε "κουράσει" πολύ περισσότερο η παρουσία των παιδιών. Θα έχετε απλά την αναμενόμενη και όμορφη ατμόσφαιρα του παιδικού πάρτι!

 

Σε ηλικία Νηπιαγωγείου ή πρώτων τάξεων Δημοτικού μπορεί να σε "σώσει" αυτή η λύση γιατί τότε προστίθενται κι άλλα άτομα στη λίστα των καλεσμένων, αφού μεγαλώνει και ο κοινωνικός κύκλος του παιδιού.

 

Να περάσετε τέλεια!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συνειδητοποίησα πως δε θέλω να χάσω ουσιαστικα το πάρτυ της κ πιστεύω πως κ στο σπίτι θα περάσει το ίδιο καλα, αν όχι κ καλύτερα αφού θα είμαστε κ εμείς μαζί της. Ωστόσο, @ΑΡΓΚ δε νομίζω οτι υπονοησα με κάποιο τρόπο πως θέλω να ξαποστειλω το παιδί μου για να τρωγωπινω με τους φίλους μου ελεύθερη. Το μοναδικό μου κίνητρο είναι να περάσει καλά η κόρη μου με τα υπόλοιπα παιδάκια κ να το απολαύσει. Επίσης, αυθαίρετα συμπεράσματα του τύπου οι καλεσμένοι δεν έρχονται να γιορτάσουν τα γενέθλια του μωρού, καλό θα ηταν -αν και ξέρω ότι είναι συνήθειο σου, να μην τα κάνεις. Σε καμία περίπτωση δε θα καλούσα στα γενέθλια του παιδιού μου τη γειτόνισσα για να μην παρεξηγηθεί, οι καλεσμένοι είναι αδέλφια με ανιψια, κουμπάροι με βαφτιστηρια κ παππούδες. Α κ οι καλύτεροι μας φίλοι που μας πάντρεψαν κ δεν έχουν ακόμα παιδί, αλλά ίσως πρέπει να μην τους καλέσω γιατί αν φάνε κανένα τυροπιτάκι παραπάνω μάλλον θα έχουν έρθει για το φαι.

 

να χαιρεσαι κατ αρχην το κοριτσακι σου....η αληθεια ειναι, οτι ενα διχρονο θα περασει καλα, σε εναν οικιο σε αυτο χωρο και με το πολυ δυο ή τρια παιδακια της ιδιας ηλικιας...ειναι πολυ μικρο για οτιδηποτε αλλο, πολυ περισσοτερο για χωρο δημιουργικης απασχολησης ο οποιος απευθυνεται εκ των πραγματων, σε αλλες ηλικιες...και σιγουρα, ουτε η δικη σου μικρη θα υπηρχε περιπτωση να μεινει σε αυτον τον χωρο,χωρις την δικη σου παρουσια...ειναι πολυ πολυ μικρη...

 

απο την αλλη, σαν γονιος,δεν θα αφηνα το παιδι μου σε παρτυ χωρις την παρουσια μου σε δημοσιο χωρο,ουτε και σημερα,οκτω ετων το παιδι μου...πιθανο να μην το αφηνα και σε σπιτι,αν δεν γνωριζω το περιβαλλον,αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης...το διχρονο δεν θα επαιζε να το αφηνα οπουδηποτε!!

η αληθεια και χωρις παρεξηγηση,ειναι οτι, απορησα με την ανεση σου ακομα και σαν σκεψη, να αφησεις το μικρο μονο του σε ενα τετοιο χωρο (καμμια σημασια δεν εχει που ειναι κατω απο το σπιτι σου)και εσυ να εισαι καπου αλλου....επιπροσθετως που ειναι και τα γενεθλια του...αλλα ο καθε γονιος εχει τις αποψεις του...να περασετε ομορφα!

 

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συνειδητοποίησα πως δε θέλω να χάσω ουσιαστικα το πάρτυ της κ πιστεύω πως κ στο σπίτι θα περάσει το ίδιο καλα, αν όχι κ καλύτερα αφού θα είμαστε κ εμείς μαζί της. Ωστόσο, @ΑΡΓΚ δε νομίζω οτι υπονοησα με κάποιο τρόπο πως θέλω να ξαποστειλω το παιδί μου για να τρωγωπινω με τους φίλους μου ελεύθερη. Το μοναδικό μου κίνητρο είναι να περάσει καλά η κόρη μου με τα υπόλοιπα παιδάκια κ να το απολαύσει. Επίσης, αυθαίρετα συμπεράσματα του τύπου οι καλεσμένοι δεν έρχονται να γιορτάσουν τα γενέθλια του μωρού, καλό θα ηταν -αν και ξέρω ότι είναι συνήθειο σου, να μην τα κάνεις. Σε καμία περίπτωση δε θα καλούσα στα γενέθλια του παιδιού μου τη γειτόνισσα για να μην παρεξηγηθεί, οι καλεσμένοι είναι αδέλφια με ανιψια, κουμπάροι με βαφτιστηρια κ παππούδες. Α κ οι καλύτεροι μας φίλοι που μας πάντρεψαν κ δεν έχουν ακόμα παιδί, αλλά ίσως πρέπει να μην τους καλέσω γιατί αν φάνε κανένα τυροπιτάκι παραπάνω μάλλον θα έχουν έρθει για το φαι.

 

Αν έρθουν καλεσμένοι στο σπίτι μου για τα γενέθλιά ΜΟΥ, υποθέτω ότι θα είναι βασικό το να είμαι εκεί ΕΓΩ. Αν έρθουν ενώ εγώ είμαι αλλού, φαντάζομαι ότι δεν έχουν έρθει για εμένα. Το ότι το παιδί είναι 2 ετών δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει. Ρωτάς αν είναι εντάξει να είναι το παιδί στον παιδότοπο μόνο, ενώ εσείς με τους καλεσμένους γιορτάζετε τα γενέθλια του παιδιού χώρια. Ε, να πω ότι βγάζει νόημα, δε βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, magdoulini είπε:

 

να χαιρεσαι κατ αρχην το κοριτσακι σου....η αληθεια ειναι, οτι ενα διχρονο θα περασει καλα, σε εναν οικιο σε αυτο χωρο και με το πολυ δυο ή τρια παιδακια της ιδιας ηλικιας...ειναι πολυ μικρο για οτιδηποτε αλλο, πολυ περισσοτερο για χωρο δημιουργικης απασχολησης ο οποιος απευθυνεται εκ των πραγματων, σε αλλες ηλικιες...και σιγουρα, ουτε η δικη σου μικρη θα υπηρχε περιπτωση να μεινει σε αυτον τον χωρο,χωρις την δικη σου παρουσια...ειναι πολυ πολυ μικρη...

 

απο την αλλη, σαν γονιος,δεν θα αφηνα το παιδι μου σε παρτυ χωρις την παρουσια μου σε δημοσιο χωρο,ουτε και σημερα,οκτω ετων το παιδι μου...πιθανο να μην το αφηνα και σε σπιτι,αν δεν γνωριζω το περιβαλλον,αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης...το διχρονο δεν θα επαιζε να το αφηνα οπουδηποτε!!

η αληθεια και χωρις παρεξηγηση,ειναι οτι, απορησα με την ανεση σου ακομα και σαν σκεψη, να αφησεις το μικρο μονο του σε ενα τετοιο χωρο (καμμια σημασια δεν εχει που ειναι κατω απο το σπιτι σου)και εσυ να εισαι καπου αλλου....επιπροσθετως που ειναι και τα γενεθλια του...αλλα ο καθε γονιος εχει τις αποψεις του...να περασετε ομορφα!

 

 

Κ εγώ πιστεύω πως στο σπίτι μάλλον θα περάσει καλύτερα, ειδικά κ από την άποψη της ασφάλειας που θα νιώθει στο χώρο της. Ωστόσο, για να απαντήσω στην απορία σου, για μένα δεν είναι τοσο άγνωστος αυτός ο χώρος καθώς τον βλέπω 4 φορές τη μέρα, γνωρίζω την κοπέλα που τον εχει, γνωρίζω τι δουλειά κάνει από τα γειτονοπουλα που το επισκέπτονται κ μιλάω με τις μαμάδες τους, τον έχω επισκεφτεί κ εγώ πολλάκις για διάφορους λόγους. Πλέον δλδ μου είναι πολύ οικείος. Κ μου φαίνεται περίεργο που σου φαίνεται περίεργο να αφήσεις το παιδί για μια ώρα σε ένα χώρο δημιουργικής απασχόλησης μαζί με άλλα παιδάκια κ μια παιδαγωγό. Θέλω να πω, από την άποψη οτι πηγαίνει σχολείο, το καλοκαίρι αν δεν υπάρχουν παππούδες κατά πάσα πιθανότητα αναγκάζεσαι να το αφήσεις σε camp τουλάχιστον ένα 8ωρο ( όχι εσύ, γενικά μιλώντας), το θεωρώ λίγο υπερβολή να μην το αφήνεις ούτε σε σπίτι συμμαθητή. Σίγουρα συμφωνώ ότι η ηλικία της δικής μου ειναι πολύ μικρή κ όντως θα δυσφορουσε (απορώ αυτό πως το προσπέρασα έτσι εύκολα :rolleyes:) αλλά για μεγαλύτερη ηλικία το βρίσκω καταπληκτική ιδέα για να ξεδωσουν τα πιτσιρίκια με τους φίλους τους παίζοντας (εφόσον είναι χειμώνας κ πρέπει να είναι σε εσωτερικό χώρο) από το να είναι περιορισμένα σε ένα σαλονι. Με αυτό το σκεπτικό μπήκα στο δίλημμα. Πάντως όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ σιγουρευομαι ότι όταν έφτανε η μέρα αν δεν ήμουν μαζί της έστω κ γι αυτη τη μιάμιση ώρα θα μου έβγαινε ξινο! Ίσως το καλύτερο θα ήταν μια ενδιάμεση κατάσταση, να υπάρχει χώρος κ για κέρασμα στους γονείς κ να παίξουν τα παιδάκια. Αλλά όχι παιδότοπος, δε μου αρέσουν. Είμαι περίεργη! Ευχαριστώ για τις ευχές κ εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως απόρησα κι εγώ με τη σκέψη να είναι στον οποιοδήποτε χώρο απασχόλησης χωρίς εσένα, 2 χρονών παιδάκι. Μάλλον πάνω στο πελάγωμα του τι θα κάνεις, παραδόξως δεν σκέφτηκες το πιο λογικό. 

 

Αν πιστεύεις πως θα είσαι στριμωχτά στο σπίτι, καντα σε παιδότοπο. Μια χαρά θα είστε και μαζί και χώρια και βολεύει και όλες τις ηλικίες 2-8 χρ των μικρών καλεσμένων. Έχω καταλήξει πως οικονομικά πάνω κάτω το ίδιο βγαίνει (και γλιτώνεις προετοιμασία/καθάρισμα). 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να μαστε πάλι φέτος! Λοιπον, φέτος έχω το εξής πρόβλημα: αποφασίσαμε να κάνουμε το πάρτυ στο σπίτι γιατί σε παιδότοπο μας βγαίνει πολυ ακριβά. Το θέμα είναι ότι αν καλέσουμε όσους θέλουμε δε χωραμε. Η μικρή θέλει να καλέσει 5 παιδάκια απτό σχολείο και είναι αλλα 5 του πολυ στενού κύκλου μας, των οποίων προφανώς θα έρθουν κ οι δύο γονείς. Θα έρθουν κ οι παππούδες κ αν υπολογίσω κ τους 2 γονείς των συμμαθητών μαζευόμαστε περίπου 35 άτομα. Δυστυχώς ομως δε ζούμε σε έπαυλη! Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να το διαχειριστώ; Πρότεινα στη μικρή να κάνει πάρτυ -τυπου- στον παιδικό, με μπαλόνια, σβήνουν κεράκι, θα μοιράσουμε τα δωράκια, φτιάχνουν κολάζ στον εορτάζοντα κλπ κ στο σπίτι να καλεσουμε τους δικούς μας, αλλά την είδα που χαζοστεναχωρηθηκε και μου το λέει μέρες τώρα για τους φίλους της. Από την αλλη, οι εκτός σχολείου ειναι αδυνατον να μην καλεστουν, έχουμε ήδη αποκλείσει όσους μπορούσαμε (πχ με παιδιά άνω των 6). Να τους καλέσουμε όλους στο ορθιο κ ότι γίνει; Να μην καλέσω τους συμμαθητές; Κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Να μαστε πάλι φέτος! Λοιπον, φέτος έχω το εξής πρόβλημα: αποφασίσαμε να κάνουμε το πάρτυ στο σπίτι γιατί σε παιδότοπο μας βγαίνει πολυ ακριβά. Το θέμα είναι ότι αν καλέσουμε όσους θέλουμε δε χωραμε. Η μικρή θέλει να καλέσει 5 παιδάκια απτό σχολείο και είναι αλλα 5 του πολυ στενού κύκλου μας, των οποίων προφανώς θα έρθουν κ οι δύο γονείς. Θα έρθουν κ οι παππούδες κ αν υπολογίσω κ τους 2 γονείς των συμμαθητών μαζευόμαστε περίπου 35 άτομα. Δυστυχώς ομως δε ζούμε σε έπαυλη! Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να το διαχειριστώ; Πρότεινα στη μικρή να κάνει πάρτυ -τυπου- στον παιδικό, με μπαλόνια, σβήνουν κεράκι, θα μοιράσουμε τα δωράκια, φτιάχνουν κολάζ στον εορτάζοντα κλπ κ στο σπίτι να καλεσουμε τους δικούς μας, αλλά την είδα που χαζοστεναχωρηθηκε και μου το λέει μέρες τώρα για τους φίλους της. Από την αλλη, οι εκτός σχολείου ειναι αδυνατον να μην καλεστουν, έχουμε ήδη αποκλείσει όσους μπορούσαμε (πχ με παιδιά άνω των 6). Να τους καλέσουμε όλους στο ορθιο κ ότι γίνει; Να μην καλέσω τους συμμαθητές; Κάτι άλλο;;;

Ειναι φοβερο αυτο που συμβαινει με

τα παιδικα παρτυ. Παντα οι βασικοι βγαινουν πανω απο 25 ατομα με το καλημερα σας. Δυσκολη υποθεση...

αν δεν σε χαλαει να γινει χαμος στο σπιτι,κανε το στο ορθιο και χαλαρο,ολα πλαστικα, φαγητα μπουκιτσες και οτι γινει...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει καλά για παιδότοπους; υπάρχουν αρκετά καλές προσφορές που σου.βγαινουν σχεδόν μια η αλλη, συν ότι αποφεύγεις τη φασαρία μετά να καθαρίσεις το σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...