Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

κ ομως ειναι τοσο απλο.εσυ το κανεις περιπλοκο στο μυαλο σου

δ  μου αρεσει οταν μπαινω στο τριπακι να σκεφτω για ανταποδωσεις κλπ

το παιδι θα δει,θα ζητησει,κ θα μαθει να εχει οσα μπορειτε.αυτος θα ειναι ο κυκλος σας κ ο καθενας στεκεται οπου κ οπως μπορει

εγω ανυπομονω να ετοιμασω το φετινο παρτυ.εσυ σιγουρα θα αγχωθεις

Αν όμως σε καλούν, δλδ καλούν την τάξη, εσυ μπορείς να μην καλέσεις; 

 

δεν έχω σκεφτεί ότι φέτος θα κάνουμε πάρτι, εκτός από την Αθήνα αν πάμε που θα είναι οικογενειακό τραπέζι. ούτε τι θα γίνεται με κορονοιο ξέρω, ούτε πόσες φορές θα έχει αρρωστήσει για να ρισκάρουμε άλλη μια, ούτε θα έχουμε γνωρίσει κάποιον όπως φαίνεται. το μόνο που μου έρχεται είναι μήπως αυθόρμητα αν καμία κυριακή έχει καλό καιρό, φωνάξω αυτές τις 2-3 οικογένειες συναδέλφων που έχουν παιδια, να κάνουμε κάτι πρόχειρο έτσι για να πούμε ότι το κάναμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 minutes ago, Έσπερος said:
20 minutes ago, Yovanna said:

 

χαχα δεν έχω σκεφτεί αναλυτικά. υποθέτω κάποια πιτα, κεφτεδάκια, κάτι ζυμαρικό, πατάτες φούρνου, αν κατάφερνα μια πίτσα πιο εμφανίσιμο απ αυτή που φτιάχνω

Εντάξει, μ' αρέσουν! Θα ρθούμε :razz:!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν όμως σε καλούν, δλδ καλούν την τάξη, εσυ μπορείς να μην καλέσεις; 

 

δεν έχω σκεφτεί ότι φέτος θα κάνουμε πάρτι, εκτός από την Αθήνα αν πάμε που θα είναι οικογενειακό τραπέζι. ούτε τι θα γίνεται με κορονοιο ξέρω, ούτε πόσες φορές θα έχει αρρωστήσει για να ρισκάρουμε άλλη μια, ούτε θα έχουμε γνωρίσει κάποιον όπως φαίνεται. το μόνο που μου έρχεται είναι μήπως αυθόρμητα αν καμία κυριακή έχει καλό καιρό, φωνάξω αυτές τις 2-3 οικογένειες συναδέλφων που έχουν παιδια, να κάνουμε κάτι πρόχειρο έτσι για να πούμε ότι το κάναμε. 

κ ηθελα να το πω πριν.εγω στο δημοτικο δ καλουσα ολη την ταξη.μιλαω για τριτη κ μετα.ηθελα μονο αυτους που κανω πολυ παρεα.οκ πηγαινα οταν με καλουσαν,δ ειναι ντροπη

κ οταν μιλαμε για δημοτικο φανταζομαι μπορεις με ωραιο τροπο να εξηγησεις στο παιδι οτι δ υπαρχει ο χωρος στο σπιτι πχ για 20παιδια κ αλλους τοσους γονεις,η ακομη κ σε παιδοτοπο λογω κοστους.φυσικα δ παει το παιδακι κ μπροστα σε ολη την ταξη καλει τους μισους πχ.η φροντιζεις να γινει ετσι ωστε να ειναι μεσα στο μπατζετ σου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , annoulen είπε:

Παρεμπιπτόντως κ εγώ είμαι σαν την μύγα μες το γάλα όταν, σε γυναικοπαρεα, είμαι η μόνη χωρίς μανικιούρ. Και όταν αρχίζουν να μιλάνε για μόνιμα και ημιμονιμα κ ένα σωρό άλλες ορολογίες που δεν έχω ιδέα, βαριέμαι απίστευτα. Ε τι να κάνω, κάνω κ εγώ ότι ενδιαφέρομαι. Κοινωνικος καταναγκασμος κ αυτός. Απλώς δεν είναι τόσο αντί οικονομικός. 

 

Καλα, ειναι κι αυτο λιγο αντι-οικονομικο. Ενα 15αρι ευρω καθε 2-3 βδομαδες θα το θεωρουσα χαραμισμενο να το εδινα εκει. Ακομα κι εχοντας την ανεση. Προτιμω να το διαθεσω αλλιως ή απλα να το κρατησω. Επιλογες ειναι αυτα. Οπως και τον καφε απ'εξω συνεχεια δεν καταλαβαινω. (Και φυσικα αλλοι δεν θα καταλαβαινουν αλλα που κανω εγω)

 

Και για να γελασετε, πηγα χτες για ενα κραγιον κι ενα μεικ απ, στα κραγιον μου'λεγε διαφορες ορολογιες οπως "creamy" που τη ρωτουσα πώς ειναι και με κοιταγε σαν ουφο και στο μεικ απ με ρωτησε αν θελω με καλυψη και την αποτελειωσα ρωτωντας "γιατι, ολα δεν εχουν;"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

... αυτές τις 2-3 οικογένειες συναδέλφων που έχουν παιδια, να κάνουμε κάτι πρόχειρο 

Μια χαρά, καντο τώρα που είναι ακόμα μικρός, του χρόνου δεν θα καλύπτεται από τα παιδιά των φίλων των γονιών του. Θα θέλει τους δικούς του φίλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , annoulen είπε:

Μια χαρά, καντο τώρα που είναι ακόμα μικρός, του χρόνου δεν θα καλύπτεται από τα παιδιά των φίλων των γονιών του. Θα θέλει τους δικούς του φίλους. 

 

Εκφραζουν απο τα 5 τοσες προτιμησεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

ε όχι κ πατάτες. άμυλο κ υδατάνθρακες! γλυκοπατάτες ίσως. 

 

χαχα δεν έχω σκεφτεί αναλυτικά. υποθέτω κάποια πιτα, κεφτεδάκια, κάτι ζυμαρικό, πατάτες φούρνου, αν κατάφερνα μια πίτσα πιο εμφανίσιμο απ αυτή που φτιάχνω, δεν ξέρω τι ακριβώς. εκτός των στάνταρ της ομάδας πάντως! 

το χω κόψει αλλά μου έμεινε η συνήθεια. αφού μέσα σε δυο βδομαδες ο μικρός έχει φερει δυο φορές σοκοφρετα ή κάτι παρόμοιο κέρασμα κ δεν μπορώ να κρύψω το στιγμιαίο γουρλωμα των ματιών όταν τις βλέπω! 

Α εσύ σκεφταισε κ τι θα πει κ ο κόσμος που δε σε βλέπει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

κ ηθελα να το πω πριν.εγω στο δημοτικο δ καλουσα ολη την ταξη.μιλαω για τριτη κ μετα.ηθελα μονο αυτους που κανω πολυ παρεα.οκ πηγαινα οταν με καλουσαν,δ ειναι ντροπη

κ οταν μιλαμε για δημοτικο φανταζομαι μπορεις με ωραιο τροπο να εξηγησεις στο παιδι οτι δ υπαρχει ο χωρος στο σπιτι πχ για 20παιδια κ αλλους τοσους γονεις,η ακομη κ σε παιδοτοπο λογω κοστους.φυσικα δ παει το παιδακι κ μπροστα σε ολη την ταξη καλει τους μισους πχ.η φροντιζεις να γινει ετσι ωστε να ειναι μεσα στο μπατζετ σου

ναι δεν λέω για πιο μεγάλες τάξεις που τα παιδιά αρχίζουν κ να μην θέλουν πολλά πολλά με όποιον δεν συμπαθούν. λέω για πιο μικρά. υποθετικά πάντα γιατί δεν νομίζω ότι θα μας καλέσει κανεις. με 25 παιδιά στο τμήμα προφανώς κ δεν θα κάνει κανείς εύκολα τετοια πάρτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , annoulen είπε:

Εν τω μεταξύ, όλες έχουμε φοβερή κοινωνική ζωή Σάββατο βράδυ, έτσι? 

Έκλαψα! :lol:

 

Εγω βλέπω και voice! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εκφραζουν απο τα 5 τοσες προτιμησεις;

Εμένα κ τα δύο μου τα παιδιά στο νήπιο, μου ζήτησαν να καλέσουμε όλη την τάξη. Μας έσωσε το ότι δεν ήταν κ πολλά παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , annoulen είπε:

Εν τω μεταξύ, όλες έχουμε φοβερή κοινωνική ζωή Σάββατο βράδυ, έτσι? 

εγω τους έχω βάλει για ύπνο κ είχα γλαρωσει αλλά το τοπικ είναι πολύ ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω τους έχω βάλει για ύπνο κ είχα γλαρωσει αλλά το τοπικ είναι πολύ ενδιαφέρον. 

Πάντα παρούσα εισαι:grin:

Απορώ ποτέ κανείς όλα τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εκφραζουν απο τα 5 τοσες προτιμησεις;

απο τα 3το ζηταει ο γιος μου,αλλα τι να κανουμε που δ ετυχε να πιασουμε φιλιες με καποιον τοσο πολυ.οχι τοσο ολη την ταξη,οσο καποια συγκεκριμενα παιδια.αλλα ειναι κ ατυχος.εχει γιορτασει μονο τα 2α κ 3α γενεθλια

πρίν από 20 λεπτά , annoulen είπε:

Εν τω μεταξύ, όλες έχουμε φοβερή κοινωνική ζωή Σάββατο βράδυ, έτσι? 

εμας μολις τελειωσε η καραντινα!!!

αλλα που θα μπορουσαμε να ειμαστε πχ;η να διαλυσουμε κ αλλο το θεμα κ να πιασουμε το που θα θελαμε να ειμασταν;:P

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι δεν λέω για πιο μεγάλες τάξεις που τα παιδιά αρχίζουν κ να μην θέλουν πολλά πολλά με όποιον δεν συμπαθούν. λέω για πιο μικρά. υποθετικά πάντα γιατί δεν νομίζω ότι θα μας καλέσει κανεις. με 25 παιδιά στο τμήμα προφανώς κ δεν θα κάνει κανείς εύκολα τετοια πάρτι. 

δ ξερω πως θα το χειριζομουν.η κορη παντα ειχε κ μικρα τμηματα.οταν ειμασταν εμεις νηπια δ ειχαμε κ πολυ λογο στο πως θα γινει το παρτυ

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Έκλαψα! :lol:

 

Εγω βλέπω και voice! 

Χαχα εμένα όλοι κοιμούνται όποτε απολαμβάνω λίγη ησυχία και εγώ ! 

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εγω θηλαζω/κοιμιζω τοση ωρα...

Χαρά στο κουράγιο σου που θηλάζεις ακόμα μπραβο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχα εμένα όλοι κοιμούνται όποτε απολαμβάνω λίγη ησυχία και εγώ ! 

Χαρά στο κουράγιο σου που θηλάζεις ακόμα μπραβο

 

Δεν το εχω επιλεξει ακριβως, ηθελα να το ειχαμε κοψει αλλα δεν ειδα φως και παραιτηθηκα προς το παρον απο την προσπαθεια! Αλλα ας μην το αναλυσουμε κι αυτο :-P

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όμως τη δυνατότητα να ασχοληθείς μόνο με την οργάνωση είναι χάρμα.

Εμφανίζεσαι με μαλλί κ νυχι κ όλα οκ.τον Ιούνιο, δεν μας κάλεσε,έκανε παρτυ μια συμμαθήτρια πιο μεγάλη στην πισίνα της.ημασταν παιδική χαρά κ η μάνα της έλεγε ότι θα βάλει πάνω από την πισίνα εκεί  το παιχνίδι που το Καβάλας κ φτάνεις στην άλλη άκρη του σύρματος.

Να χεις κ πισίνα κ κηπο κ μπάτλερ.ωραια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoulen είπε:

Εν τω μεταξύ, όλες έχουμε φοβερή κοινωνική ζωή Σάββατο βράδυ, έτσι? 

Και φοβερες αντοχές έτσι;

00.30 και παπαλα, όχι μπράβο μας!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

στο μεικ απ με ρωτησε αν θελω με καλυψη και την αποτελειωσα ρωτωντας "γιατι, ολα δεν εχουν;"

2 φορές έχω βάλει μεικ απ στη ζωή μου, τη πρώτη μια αποτυχία, τη 2η κ τελευταία στο γάμο μου, από επαγγελματία πλέον. Γενικά έβαζα πούδρα όμως, την προτιμούσα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εκφραζουν απο τα 5 τοσες προτιμησεις;

Προτιμησεις και αποψη εχουν απο οταν δουν και κατι αλλο περα απο αυτο που κανουν οι γονεις. Οταν πανε σχολειο,σε αλλα παρτυ κλπ. Μπορει να ειναι 3, μπορει 4 κλπ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Δεν το εχω επιλεξει ακριβως, ηθελα να το ειχαμε κοψει αλλα δεν ειδα φως και παραιτηθηκα προς το παρον απο την προσπαθεια! Αλλα ας μην το αναλυσουμε κι αυτο :-P

Φαντάζομαι ..υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να ρωτησω και κατι αλλο: να υποθεσω προτιμαμε στεγνα φαγητα και που δεν θελουν κοψιμο; Για να τρωνε στον καναπε κλπ; Ή οι μεγαλοι καθονται στην τραπεζαρια με πιο "επισημα" φαγητα;

Εγώ κάνω πιο στεγνά φαγητά, πίτσα, πιτακια διαφόρων ειδών και κεφτεδάκια

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αχ έχω περάσει τόσο χρόνο διαβάζοντας την ομάδα διατροφής στο φβ που νομίζω ότι αν βγάλεις κάτι τέτοιο θα γίνεις μια δακτυλοδεικτούμενη τιποτενια! :D 

Δλδ αυτοί τι βγάζουν σε πάρτυ??? Φρουτοσαλάτα με κομματάκια συκωτιού??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...