Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Ο παιδότοπος είναι www.playground.gr . Παρκάρισμα έχει ανάλογα με τη μέρα. εμείς σάββατο απόγευμα ή κυριακή που έχουμε πάει, δεν έχουμε πρόβλημα.

 

Ωραίος φαίνεται. Βέβαια μιλάει για catering και τέτοια αλλά φαντάζομαι αφού το λες θα μπορώ να φέρω τα δικά μου. Μπορείς να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τιμές. Εγώ θα έχω γύρω στα 20παιδάκια και 40μεγάλους. Κλείνεις αποκλειστικά το χώρο? Τα τραπέζια των μεγάλων έχουν οπτική στο χώρο που παίζουν τα παιδιά? Είναι μεγάλος? Έχει κάπου να κάτσουν τα παιδάκια να φάνε? Αν θες μπορείς να μου στείλεις πμ. Ευχαριστώ!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραίος φαίνεται. Βέβαια μιλάει για catering και τέτοια αλλά φαντάζομαι αφού το λες θα μπορώ να φέρω τα δικά μου. Μπορείς να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τιμές. Εγώ θα έχω γύρω στα 20παιδάκια και 40μεγάλους. Κλείνεις αποκλειστικά το χώρο? Τα τραπέζια των μεγάλων έχουν οπτική στο χώρο που παίζουν τα παιδιά? Είναι μεγάλος? Έχει κάπου να κάτσουν τα παιδάκια να φάνε? Αν θες μπορείς να μου στείλεις πμ. Ευχαριστώ!!!

 

Τιμές όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να σου πω. Μπορείς να ρωτήσει όμως κατευθείαν, αν σε ενδιαφέρουν τα άλλα. Μπορείς να φέρεις τα δικά σου φαγητά, ή και δικά σου φαγητά. Το ξέρω και από άλλες περιπτώσεις. Μπορείς να κλείσεις αποκλειστικά το χώρο, αν έχεις έναν συγκεκριμένο αριθμό παιδιών. Διαφορετικά, όπως εγώ, κλείνεις τραπεζάκια, ανάλογα με τον αριθμό. Από τον εσωτερικό χώρο έχεις απόλυτη οπτική επαφή στο χώρο που παίζουν τα παιδιά. Από τον εξωτερικό, πάλι, βλέπεις αν μόνο σηκωθείς όρθιος. Είναι σχετικά μικρός παιδότοπος, και τα παιδιά τρώνε σε χωριστό δωμάτιο, όπου τα πηγαίνουν την ώρα του φαγητού και τα σερβίρουν. Αυτά σε γενικές γραμμές. -τονίζω πάλι ότι δεν κάνω καμία διαφήμηση, απλά δίνω κάποιες πληροφορίες, δεν συνδέομαι με τους ιδιοκτήτες με κανένα τρόπο και δεν είμαστε καν συχνοί πελάτες, γιατί αποφεύγω τους παιδότοπους όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Τιμές όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να σου πω. Μπορείς να ρωτήσει όμως κατευθείαν, αν σε ενδιαφέρουν τα άλλα. Μπορείς να φέρεις τα δικά σου φαγητά, ή και δικά σου φαγητά. Το ξέρω και από άλλες περιπτώσεις. Μπορείς να κλείσεις αποκλειστικά το χώρο, αν έχεις έναν συγκεκριμένο αριθμό παιδιών. Διαφορετικά, όπως εγώ, κλείνεις τραπεζάκια, ανάλογα με τον αριθμό. Από τον εσωτερικό χώρο έχεις απόλυτη οπτική επαφή στο χώρο που παίζουν τα παιδιά. Από τον εξωτερικό, πάλι, βλέπεις αν μόνο σηκωθείς όρθιος. Είναι σχετικά μικρός παιδότοπος, και τα παιδιά τρώνε σε χωριστό δωμάτιο, όπου τα πηγαίνουν την ώρα του φαγητού και τα σερβίρουν. Αυτά σε γενικές γραμμές. -τονίζω πάλι ότι δεν κάνω καμία διαφήμηση, απλά δίνω κάποιες πληροφορίες, δεν συνδέομαι με τους ιδιοκτήτες με κανένα τρόπο και δεν είμαστε καν συχνοί πελάτες, γιατί αποφεύγω τους παιδότοπους όσο μπορώ.

 

 

Εντάξει θα ρωτήσω μόνη μου τιμές απλά μια εκτίμηση θέλω ... σε σχέση με τους άλλους κινείται οικονομικά σε normal επίπεδα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ναι. Δεν ξέρω τί κάνουν οι άλλοι, γιατί δεν το έχω ψάξει. Αλλά εμένα μου φαίνεται λογικό, θα φέρω όμως δικά μου φαγητά -ίσως να παραγγείλω κάτι και από εκεί-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Κατερίνα-βασιλική θα πάθω συγκοπή!! 500 ευρώ το λιγότερο;;;θα τρελαθώ! εγώ υπολόγιζα με το μυαλό μου κοντά στα 300..πέρυσι στο σπίτι πλάκα πλάκα με τα πράγματα που πήρα για να ετοιμάσω καλούδια και το στολισμό κλπ κλπ έφυγε ένα 200άρι. μάλλον θα πρέπει να αρχίσω την αναζήτηση εγκαίρως γιατί τα γενέθλια πέφτουν και σε αργία-πάντα- οπότε ίσως να βαράνε περισσότερο και τις τιμές.. θα σας ενημερώσω!! και πάλι ευχαριστώ και θα συνεχίσουμε να τα λέμε ...

 

 

Κοριτσάκι μου να σου πω και το άλλο...Πέρσυ σου έφυγε ένα 200άρι αλλά δεν είναι μόνο αυτο....Δεν μετράμε μόνο τα 200 του super market...Μετράμε το ρεύμα που χάλασες για να τα μαγειρέψεις, το νερό και το απορυπαντικό για να τα πλύνεις....Την ατελείωτη κουραση που έριξες για να τα ετοιμάσεις όλα αυτα και φυσικά το μαζεμα και το συγυρισμα του χάους μετά απο όλα αυτα!!!!

 

Τουλάχιστον στον παιδότοπο ξέρεις ότι δεν θα κάνεις ΤΙΠΟΤΑ σχεδόν απο όλα τα παραπάνω.....Δεν έχω λεφτά για πέταμα προς ΘΕΟΥ αλλα κάτσε να τα ζυγίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάποια γνωρίζει θα μπορούσε να μας πει για τον Παιδότοπο κοντά στο 3ο σώμα στρατού. Που είναι το 3ο σώμα; Εγώ έμαθα τιμές για αυτόν που είναι στα Κωνσταντινοπολίτικα είναι 9Ε το άτομο τα Σ (απόγευμα) /Κ και 7 καθημερινές και Σ πρώι. Άλλες ιδέες για Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου να σου πω και το άλλο...Πέρσυ σου έφυγε ένα 200άρι αλλά δεν είναι μόνο αυτο....Δεν μετράμε μόνο τα 200 του super market...Μετράμε το ρεύμα που χάλασες για να τα μαγειρέψεις, το νερό και το απορυπαντικό για να τα πλύνεις....Την ατελείωτη κουραση που έριξες για να τα ετοιμάσεις όλα αυτα και φυσικά το μαζεμα και το συγυρισμα του χάους μετά απο όλα αυτα!!!!

 

Τουλάχιστον στον παιδότοπο ξέρεις ότι δεν θα κάνεις ΤΙΠΟΤΑ σχεδόν απο όλα τα παραπάνω.....Δεν έχω λεφτά για πέταμα προς ΘΕΟΥ αλλα κάτσε να τα ζυγίσεις!!!

 

Έχεις δίκιο και δεν είναι μόνο αυτά που λες αλλά και το ότι χάνεις τελικά το πάρτι του παιδιού σου απο το άγχος να τους ευχαριστήσεις όλους.. σε παιδότοπο αποφάσισα τώρα ψάχνω σε ποιόν γιατί δεν θα μου άρεσε αυτό που μου είπαν στον παιζώτοπο για την πιθανοτητα να γίνουν συγχρόνως 5 πάρτι!

Link to comment
Share on other sites

με φαγητό μαζί? πολύ καλή τιμή!!

 

καλά πόσα τετραγωνικά είναι ο παιδότοπος καλέ??

 

ναι μαζί με το φαγητό, είναι προσφορα΄λόγω καθημερινής.. είναι μεγάλος ο χώρος δεν μπορώ να πώ αλλά όχι τόσο ώστε να συνωστιστούν τελικά καμιά 200 ενήλικες και άλλα 100 παιδάκια, δεν ξέρω μάλλον θα τον απορρίψω το συγκεκριμένο, θα δω και στους άλλους που έχω υπόψιν

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και δεν είναι μόνο αυτά που λες αλλά και το ότι χάνεις τελικά το πάρτι του παιδιού σου απο το άγχος να τους ευχαριστήσεις όλους.. σε παιδότοπο αποφάσισα τώρα ψάχνω σε ποιόν γιατί δεν θα μου άρεσε αυτό που μου είπαν στον παιζώτοπο για την πιθανοτητα να γίνουν συγχρόνως 5 πάρτι!

 

 

Παρε προσφορά απο αρκετούς...έχεις χρόνο μπροστά σου??? Αν το έχεις ήδη πεί συγγνώμη δεν το έχω δεί!!!!

 

Αφού όλοι έχουν ένα πλαφόν των 500 ευρώ περίπου...Δες τι προσφερει ο καθένας και πόσο σε στριμώχνουν αναμεσα στα άλλα πάρτυ και μετά αποφάσισε τι σε συμφέρει....

 

Μολύβι - χαρτί και άγιος ο Θεος...έτσι κάνω πάντα στην ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Παρε προσφορά απο αρκετούς...έχεις χρόνο μπροστά σου??? Αν το έχεις ήδη πεί συγγνώμη δεν το έχω δεί!!!!

 

Αφού όλοι έχουν ένα πλαφόν των 500 ευρώ περίπου...Δες τι προσφερει ο καθένας και πόσο σε στριμώχνουν αναμεσα στα άλλα πάρτυ και μετά αποφάσισε τι σε συμφέρει....

 

Μολύβι - χαρτί και άγιος ο Θεος...έτσι κάνω πάντα στην ζωή μου

 

Λοιπόν, χθες είδα ακόμη δυο παιδότοπους στην Καλαμαριά, το Κοκολίμπο που δεν το ήξερα και τη Φαντασία που έχουμε πάει. Το καλό και με τους δυο είναι οτι δεν κλείνουν δεύτερο παρτι εφόσον θα είμαστε τουλάχιστον 40 άτομα. απλώς ο κόσμος που μπορεί να υπάρχει χωριστά, οχι απο πάρτι. οπότε θα δω και σήμερα αλλους δυο και αποφασίζω. εχετε κάνει παρτι σε κάποιον απο τους δυο; ξέρετε να μου πείτε καμιά ιδέα; επίσης, σκέφτομαι να το κάνω πρωί, κατά τις 11.30 με 12 , πως σας φαίνεται ως ιδέα; γιατί συνήθως το απόγευμα αργά τα περισσότερα παιδάκια έχουν τρελή υπερένταση απο όλη τη μέρα και είναι πιο ζωηρά και γκρινιαρικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, έχει κάνει καμιά σας πάρτυ γενεθλίων στα Goody's? Το ξέρω, το φαγητό δεν είναι ότι καλύτερο για τα μπουμπούκια μας, αλλά για 20 παιδάκια και 20 ενήλικες μου έδωσαν προσφορά 300 ευρώ. Εχετε καμια εμπειρία να μοιραστείτε μαζί μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

για το τριτο χρονο της μικρης μου σκεφτομαι να της κανω γενεθλια με αρκετα παιδακια.

το θεμα μου-ως αναποφασιστη- ειναι το μερος.

θα ειναι παιδοτοπος ή ο κοινοχρηστος κηπος?

σιγουρα στον παιδοτοπο τα εχεις ολα ετοιμα,παιχνιδια,διασκεδαστες,οι γονεις δεν τρεχουν απο πισω τους

ο κηπος μας απο την αλλη σιγουρα θα καταστραφει,παρολο που συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες για να γινει εκει το παρτυ.

εχει περισσοτερς ετοιμασιες κ απαιτει μεγαλυτερη οργανωση αλλα οπως και να το κανεις ειναι ο χωρος σου.

εχω κ αλλα θεματα με τον παιδοτοπο.θελω να ειναι΄'καπως΄'.με πρωτοτυπα παιχνιδια ή κατασκευες γενικα καπως ιδιαιτερος.

βγαλατε καμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ο παιδότοπος είναι πιο ξεκούραστος μεν πιο ακριβός δε..

θα έχεις φτιάξει μαλλι , θα βάλεις το φορεματάκι σου και θα εμφανιστείς..

 

στο σπιτι θα έχεις τρέξιμο.. αν έχεις κονόχρηστο κήπο θα είναι σίγουρα καλύτερα και διαφορετικά!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θέμα με το οικονομικό, μπορείς να το κανονίσεις σε παιδότοπο. Τα παιδάκια θα παίξουν με ασφάλεια, αφού θα υπάρχει η κοπέλα που θα τα προσέχει, και οι γονείς θα είναι πιο ξέγνοιαστοι. Επιπλέον θα γλιτώσεις τις ετοιμασίες και μετά την καθαριότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψηφίζω σε παιδότοπο που να έχεις πάει εσύ το φαγητό... Δεν μου αρέσει να πηγαίνω σε παιδικά πάρτυ και να τρώμε τζανκ φουντ.....

 

Συμφωνω απολυτως.Αλλα που ειναι αυτος ο παιδοτοπος μια και ολοι δεν αφηνουν να πας φαγητο γιατι εχουν τους συνεργατες τους.Μακαρι να εβρισκα εναν τετοιο παιδοτοπο.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχει κάνει καμιά σας πάρτυ γενεθλίων στα Goody's? Το ξέρω, το φαγητό δεν είναι ότι καλύτερο για τα μπουμπούκια μας, αλλά για 20 παιδάκια και 20 ενήλικες μου έδωσαν προσφορά 300 ευρώ. Εχετε καμια εμπειρία να μοιραστείτε μαζί μας?

 

Δεν εχω κανει παρτυ εκει αλλα εχω παει σε γενεθλια και το φαγητο ειναι το γνωστο που ξερουμε ολοι και το εχουμε φαει δεν ειναι οτι καλυτερο για τα παιδια μας αλλα δεν συγκρινεται με αυτα που τρωμε στους παιδοτοπους.Ηταν σε οροφο αυτονομος μινι παιδοτοπος και ηταν μονο τα παιδακια και οι γονεις του παρτυ.Ηταν παρα πολυ καλα και νομιζω οτι η τιμη που σου εδωσαν ειναι καλη.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να καταστραφεί?

 

να σου πω γιατι.

μερικα απο τα παιδακια που θα ερθουν ειναι κατι αγορακια 8-10-11 χρονων που το αιμα τους βραζει.κανουν τους κομαντο,παιζουν με σπαθια,μπαλες,οποτε πανε οι τριανταφυλλιες.σκεφτηκα επισης οτι αν το κανω στο κηπο να νοικιασω κ ενα φουσκωτο.σκεψου να μπουν μεσα οι μαντραχαλοι με τα μωρα...

μαλλον για παιδοτοπο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν έψαχνα για τα γενέθλια του μικρού μου στο 0-6 στην Ριζούπολη μου είχαν πει 6 ευρώ είσοδος το κάθε παιδί και έξτρα 3 ευρώ αν φέρεις δικό σου φαγητό και οι γονείς ότι παραγγείλουν

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου 1 μήνα το κοριτσάκι μας θα κλείσει τα 2 οπότε άρχισαν οι σκέψεις για το πάρτι της. Πέρυσι κάναμε χωρίς σκέψη τα πρώτα μας γενέθλια στο σπίτι, τρελή κούραση αφού τα ετοίμασα όόοοολα μόνη μου, απο εδέσματα μέχρι διακόσμηση αλλά άξιζε τον κόπο! τώρα όμως σκέφτομαι το εξής. Πέρυσι που ήταν και πιο μικρούλα και καταλάβαινε λιγότερα μαζευτήκαμε στο σπιτι(διαμέρισμα) 25 ενήλικες και περίπου 10 παιδάκια. Το σπίτι δεν είναι τεράστιο οπότε υπήρχε ένα θέμα χώρου κυρίως με τα παιδιά που ήθελαν να παίξουν και το δωμάτιο δεν τα χωρούσε. Έτσι σκέφτηκα να κάνουμε φέτος σε παιδότοπο. δεν έχω όμως ιδέα τι παίζει. Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας; μπορούμε εμείς να συμμετέχουμε στην οργάνωση του πάρτυ; πχ με διακόσμηση, τουρτα κλπ; και τι γίνεται απο τιμές έχετε ιδέα; βρίσκομαι στην καλαμαριά θεσσαλονίκη και οποιαδήποτε ιδέα ή βοήθεια με πληροφορίες θα έιναι ιδιαίτερα πολύτιμη!! απο όπου και αν βρίσκεστε!! σας ευχαριστώ και περιμένω τη γνώμη σας

 

αν εχεις μεγαλύτερα παιδιά που θα "καταστρέψουν" το σπίτι... να γιορτάσεις σπίτι. ενα παιδι 2 ετών, πιο δύσκολα μπάινει σε παιδότοπο να παίξει. θελουν και συνέχεια...προσοχή!

στα 3 πιο ανετα θα πας σε παιδότοπο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας και από εμένα! Καλώς σας βρήκα!

 

Διαβάζω εδώ και καιρό το forum και σας χρωστώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις ανεκτίμητες συμβουλές και τις οδηγίες σας.

Μπήκα στο forum για πρώτη φορά ψάχνοντας στο google φθηνούς παιδότοπους για πάρτυ της κόρης μου που θα κλείσει τα 4 τον άλλο μήνα. Χάρη στις υποδείξεις σας και τις συζητήσεις σας, τις τελευταίες 2 εβδομάδες πήγα σε πάνω από 20 παιδότοπους στις δυτικές συνοικίες της Θεσσαλονίκης και βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα : λόγω της οικονομικής κρίσης, ήθελα ένα χώρο για παιδικό πάρτυ στον οποίο να μπορώ να φέρω εγώ τα εδέσματα και ο παιδότοπος να προσφέρει τους καφέδες/αναψυκτικά/ροφήματα μόνο - με το ανάλογο κόστος φυσικά. Ναι, τελικά υπάρχουν και τέτοιοι παιδότοποι - βρήκα 2 στον Εύοσμο και έναν στις Συκιές.

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν το τεράστιο κόστος των περισσοτέρων υπολοίπων... Παιδότοποι που θυμίζουν αναψυκτήρια με τιμές που θυμίζουν πεντάστερο ξενοδοχείο! 8 ευρώ για 4 τυροπιτάκια και έναν καφέ!

Το επόμενο που παρατήρησα ήταν επακόλουθο: στους 2 παιδότοπους ο ένας έχει ήδη κλείσει! Μάταια περιπλανιώμουν πάνω-κάτω ψάχνοντας τη σωστή διεύθυνση, ενώ ακόμα και ο Χρυσός Οδηγός τους αναφέρει.

Τέλος πάντων...τέλος καλό, όλα καλά. Είμαι στη διάθεσή σας για ότι πληροφορία χρειαστείτε σε αυτές τις περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια ομοφωνία υπέρ των παιδοτόπων.

 

Γιατί όμως; Τι είναι πιο σημαντικό; Να μην κουραστούμε; Να μην κινδυνέψει το σπίτι από καμιά ζημιά;

 

Στα τρία χρόνια των παιδιών κάναμε γενέθλια σπίτι. Είναι απερίγραπτο πόσο καλά πέρασαν τα δικά μου παιδιά και πόσο κατάλαβαν ότι κάτι σπουδαίο γινόταν για χάρη τους. Φέραμε κοπέλα να απασχολήσει τα παιδιά, οπότε άκυρο ότι στον παιδότοπο μόνο οι γονείς δεν κυνηγάνε. Και βέβαια αυτό κόστισε πολύ φθηνότερα από τις σχετικές χρεώσεις των παιδοτόπων.

 

Παιδότοπους τους είχαν φάει τα παιδιά με το κουτάλι. Ενώ το να δουν το σπίτι να γεμίζει μπαλόνια, να δουν τους φίλους τους στο σπίτι, να παίξουν στο χώρο τους, ήταν κάτι που στα τρία, ειδικά, τους έκανε πολλή εντύπωση. Το ίδιο είχαμε κάνει και την προηγούμενη χρονιά, αλλά δεν το θυμόντουσαν.

 

Την άλλη μέρα, ξυπνήσαμε σε ένα στολισμένο σπίτι και ανοίξαμε τα δώρα μας και ήταν μια πολύ ωραία μέρα επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα παιδακια χαιρονται περισσοτερο στον παιδοτοπο απο το σπιτι.

Ασχετο με το αν το σπιτι γινετε χαλια(δεν πηραζει για τα παιδια μας το κανουμε) πιστευω οτι στις μικρες ηλικιες τους αρεσουν τα φουσκωτα.

Εγω στον γιο μου εχω κανει στο σπιτι(με κλοουν),στον παιδοτοπο...και 2 χρονιες παρτυ στην παραλια που καναμε διακοπες(με τυροπιτακια,πιτσες,αναψυκτικα...)!!!

Εκεινος ομως του εχουν μεινει αυτα στον παιδοτοπο!!!

Παιδια ειναι...το θεμα ειναι που περνανε εκεινα καλα!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...