Recommended Posts

Μάλλον πρέπει να φτιάξω κι εγώ την αυλή μου σιγά σιγά.. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε πιο ακατάλληλη για παιδιά δε γινεται... Αλλα λεφτά εκεί. Αλλά πιστεύω αν τη φτιάξω θα κάνουμε τα ωραιότερα πάρτυ εβερ. Και με όσο κόσμο θέλω.. 

Τώρα έχω πάθει ζημιά με εσάς. Οι μεν με προσγειωνετε, οι δε με ξεσήκωνετε. Δεν ειναι κατάσταση αυτή :D

Παντως να συμφωνήσουμε ότι όταν έχεις παιδιά, δε σταματάς να πληρώνεις. :P

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Να σου πώ την αλήθεια, δεν έχω σκεφτεί ποτέ να καλέσω τους φίλους μας που δεν έχουν παιδιά στα γενέθλια του μικρού μου. Ούτε και φίλοι 'η ξαδέρφια που έκαναν παιδί πριν από μας κάλεσαν ποτέ. Ο μικρός μου έχει γιορτάσει 2 γενέθλια ως τώρα και επειδή ήταν πολύ μικρός, είχαμε μόνο τις γιαγιάδες, την αδερφή μου με τον γαμπρό μου και τον ανιψιό μου και τον νονό μας. Ήθελα μόνο λίγα άτομα τα οποία βλέπει πολύ συχνά, γιατί αλλιώς θα ταραζόταν και δεν θα περνούσε καλά. Δεν το είδα δηλαδή σαν ευκαιρία για μάζωξη με τους φίλους μας. Του χρόνου που θα είναι 3 και θα πηγαίνει παιδικό, ίσως κάνουμε σε κανά παιδότοπο με τους συμμαθητές του, αν κρίνω ότι είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

Του χρόνου που θα είναι 3 να ανοίξεις θέμα εδώ για να σου κάνουμε προτάσεις!!! :)

14 hours ago, little lamb said:

Μπαίνω στη συζήτηση γιατί έτυχε αυτές τις μέρες να σκέφτομαι τα γενέθλια της μικρής μας, που το Πάσχα θα γίνει ενός. Σκεφτόμουν λοιπόν ότι όλοι οι γνωστοί μας που έχουν παιδάκια, δεν είναι και πολύ στενοί φίλοι μας.Ειναι μεν φίλοι, αλλά όχι οι καλύτεροι μας φιλοι.Ειναι από τους φίλους που μιλάς 3-4 φορές το χρόνο, σε γιορτές κλπ. Από τη μια θέλουμε να τους καλέσουμε αυτούς για να αρχίσουμε να κάνουμε περισσοτερη παρέα τώρα που έχουμε κι εμείς μωρό. Από την άλλη, δεν μας κολλάει να καλέσουμε αυτούς και όχι τους πιο στενούς μας φίλους, οι οποίοι σίγουρα θα ήθελαν και οι ίδιοι να είναι στα πρώτα γενέθλια της μικρής! (Αυτοι δεν έχουν παιδιά ή έχουν παιδιά στο λύκειο, οπότε τα ζευγάρια εννοώ ότι θα ερχονταν). Τι θα κάνατε; Αν έρχονταν όλοι, θα ήταν 50-60 άτομα και προφανώς δεν χωραμε! Εννοείται για το σπίτι σκεφτόμαστε, πρώτα γενέθλια είναι.

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Επειδή είναι πρώτα γενέθλια θα σου πρότεινα να κάνετε το πάρτυ με τους δικούς σας στενούς φίλους, ειναι πολύ μικρή ακόμη για να ενδιαφερθεί αν θα είναι και άλλα συνομήλικα στο πάρτυ. Την ενίσχυση της παρέας με τα άλλα ζευγάρια που έχουν μικρά παιδάκια μπορείς να την κάνεις μέσω κοινής βόλτας, επίσκεψης στα σπίτια κ.ο.κ.

Επεξεργάστηκαν by elenip

Just now, elenip said:

Του χρόνου που θα είναι 3 θα ανοίξεις θέμα εδώ για να σου κάνουμε προτάσεις!!! :)

Μόνο grande προτάσεις από κατοίκους ΒΠ θα δεχτώ!;)

• Χαχαχα 3

Just now, Yovanna said:

Μόνο grande προτάσεις από κατοίκους ΒΠ θα δεχτώ!;)

Tώρα μιλάμε σωστά :mrgreen: Ξεκίνα να βάζεις χρήματα από τώρα στην άκρη!!

• Χαχαχα 1

1 ώρα πρίν, annoulen είπε:

Να καλέσεις τους στενούς σας φίλους. Το παιδάκι δεν θα καταλάβει και πολλά σε αυτή την ηλικία. Έχετε χρόνο να δικτυωθείτε αργότερα με άλλα παιδάκια και μη σου πω ότι, πολύ αργότερα, δεν θα έχεις καν την "πολυτέλεια" να επιλέγεις εσύ τους καλεσμένους :wink:.  

Ακριβώς επειδή σε λίγα χρόνια δεν θα επιλεγουμε εμείς, θα ήταν ευκαιρία όσο είναι μικρή να ερχονταν παιδάκια δικών μας φίλων. Μπέρδεμα!

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Να σου πώ την αλήθεια, δεν έχω σκεφτεί ποτέ να καλέσω τους φίλους μας που δεν έχουν παιδιά στα γενέθλια του μικρού μου. Ούτε και φίλοι 'η ξαδέρφια που έκαναν παιδί πριν από μας κάλεσαν ποτέ. 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να φανταστώ να λείπουν γιατί είναι οι στενοί μας! Ανάμεσα σ' αυτούς και οι νονοί, πώς να λείπουν; Φίλοι που έκαναν παιδιά πριν από εμας ούτε εμάς μας καλούσαν, αλλά όπως είπα δεν είναι και κολλητοί.Τωρα όμως που έχουμε κι εμείς μωρό θα έρθουμε πιο κοντά ελπίζω! Για την ακρίβεια είναι φίλοι που όχι ακριβώς δεν είναι στενοί: είναι φίλοι που κάποτε ήταν πιο στενοί αλλά μετά που άλλαξαν οι συνθήκες που τους βλέπαμε συχνά (πχ αλλαγή δουλειάς, σταμάτημα κάποιου χόμπι, διάφορα προβλήματα κλπ) απλά αραίωσαν οι επαφές κ θα θέλαμε να ξαναρχίσουν, οπότε τα παιδάκια είναι ευκαιρία!

Just now, elenip είπε:

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Επειδή είναι πρώτα γενέθλια θα σου πρότεινα να κάνετε το πάρτυ με τους δικούς σας στενούς φίλους, ειναι πολύ μικρή ακόμη για να ενδιαφερθεί αν θα είναι και άλλα συνομήλικα στο πάρτυ. Την ενίσχυση της παρέας με τα άλλα ζευγάρια που έχουν μικρά παιδάκια μπορείς να την κάνεις μέσω κοινής βόλτας, επίσκεψης στα σπίτια κ.ο.κ.

Ευχαριστώ! Μου φαίνεται λίγο αμήχανο να προτείνουμε βόλτα ή επίσκεψη, επειδή έχουμε να ιδωθούμε καιρό και ούτε μιλάμε συχνά.Γι'αυτο μου φαίνονταν καλή αφορμή για "ξεκίνημα" τα γενέθλια.Τελος πάντων θα δούμε, έχουμε καιρό, το Πάσχα είναι!

Επεξεργάστηκαν by little lamb

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Το κάθε παιδί πρέπει σιγά σιγά να καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιες υποχρεώσεις, όχι αποκλειστικά της μαμάς, αλλά δικές του ή της οικογένειας γενικότερα. 

Αν ένας συμμαθητής σε καλεί συνέχεια και εσύ πηγαίνεις στα πάρτυ, οφείλεις και εσύ να τον καλέσεις όποτε κάνεις  πάρτυ συμμαθητών-φίλων.

Ομοίως, ζυγίζονται και άλλες περιπτώσεις.

Εγώ είπα ότι η ανταπόδοση σε συμμαθητές είναι κάτι διαφορετικό, είναι κάτι που πιστεύω ότι το παιδί καλό θα ήταν να λαμβάνει υπόψη. Όμως δεν θεωρώ ότι το παιδί πρέπει να πιέζεται για να έρχονται τα παιδιά των δικών μας φίλων, αν δεν τα θέλει. Όπως αντίστοιχα κι εμείς σαν ενήλικες δεν θα κάναμε τρελή παρέα με γονείς συμμαθητών του παιδιού μας που δεν πολυσυμπαθούμε, μόνο και μόνο για το χατήρι των παιδιών, έτσι δεν είναι; υποθέτω στα τυπικά και αναγκαία θα περιοριζόμασταν. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Να σου πώ την αλήθεια, δεν έχω σκεφτεί ποτέ να καλέσω τους φίλους μας που δεν έχουν παιδιά στα γενέθλια του μικρού μου. Ούτε και φίλοι 'η ξαδέρφια που έκαναν παιδί πριν από μας κάλεσαν ποτέ. Ο μικρός μου έχει γιορτάσει 2 γενέθλια ως τώρα και επειδή ήταν πολύ μικρός, είχαμε μόνο τις γιαγιάδες, την αδερφή μου με τον γαμπρό μου και τον ανιψιό μου και τον νονό μας. Ήθελα μόνο λίγα άτομα τα οποία βλέπει πολύ συχνά, γιατί αλλιώς θα ταραζόταν και δεν θα περνούσε καλά. Δεν το είδα δηλαδή σαν ευκαιρία για μάζωξη με τους φίλους μας. Του χρόνου που θα είναι 3 και θα πηγαίνει παιδικό, ίσως κάνουμε σε κανά παιδότοπο με τους συμμαθητές του, αν κρίνω ότι είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

η αλήθεια έιναι ότι ανοιχτό πάρτι στα πρώτα γενέθλια δεν έχω ακούσει. όσοι ξέρω έκαναν κάτι με θείους παππούδες κ νονούς. βέβαια ήταν χειμώνας όπου ίσως απέφευγαν την πολυκοσμία για άλλους λόγους. 

Just now, little lamb είπε:

Εγώ πάλι δεν μπορώ να φανταστώ να λείπουν γιατί είναι οι στενοί μας! Ανάμεσα σ' αυτούς και οι νονοί, πώς να λείπουν;

ο νονός είναι συγγενής. εννοώ είναι ίδια η σχέση πλέον με βαθμό συγγένειας. τώρα για τους φίλους σας, τους στενούς χωρίς παιδιά δλδ, θα έλεγα ότι είναι τώρα από τις μονες ευκαιρίες που θα είναι άνετο να έρθουν σε πάρτι, οπότε ας προηγηθούν. αργότερα θα μαζευονται εκ των πραγμάτων παιδάκια, από σταθμούς ή άλλες παρέες, και δεν θα είναι απλό να τους καλείτε. 

• Μου αρέσει 1

Ε ναι αλλά μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι φίλοι-κουμπαροι, πχ που τους πάντρεψες ή σε πάντρεψαν ή τους βαφτισες εσύ το παιδί τους. Οπότε θα ήταν εξίσου στενοί με τους νονους κι έτσι θα καλουνταν. Ε να μην καλούνταν κι άλλοι 2-3 της ίδιας παρέας που απλα δεν έτυχε να κουμπαρεψουν; Μπερδεμα! Πολλοί φίλοι τελικά!

• Μου αρέσει 1

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ακριβώς επειδή σε λίγα χρόνια δεν θα επιλεγουμε εμείς, θα ήταν ευκαιρία όσο είναι μικρή να ερχονταν παιδάκια δικών μας φίλων. Μπέρδεμα!

......Τωρα όμως που έχουμε κι εμείς μωρό θα έρθουμε πιο κοντά ελπίζω! Για την ακρίβεια είναι φίλοι που όχι ακριβώς δεν είναι στενοί: είναι φίλοι που κάποτε ήταν πιο στενοί αλλά μετά που άλλαξαν οι συνθήκες που τους βλέπαμε συχνά (πχ αλλαγή δουλειάς, σταμάτημα κάποιου χόμπι, διάφορα προβλήματα κλπ) απλά αραίωσαν οι επαφές κ θα θέλαμε να ξαναρχίσουν, οπότε τα παιδάκια είναι ευκαιρία!

....

Κοίτα να δεις, δεν ξέρω αν μένεις εντός ή εκτός Αθηνών, αλλά μιλώντας εκ πείρας, εάν αυτοί οι "λιγότερο" στενοί φίλοι, δεν μένουν κοντά σας και δεν υπάρχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα πχ μπάσκετ ή μπαλέτο κλπ ώστε να βρίσκεστε εκεί σε κάπως πιο τακτική βάση, κάποια στιγμή θα "απομακρυνθείτε" πάλι. Τα παιδιά στα πάρτυ τους θα θέλουν τους φίλους τους από το σχολείο ή από τις δραστηριότητες και όχι το παιδί της φίλης / του φίλου της μαμάς ή του μπαμπά. 

Πάντως και εγώ λειτούργησα όπως εσύ πάντως στα πρώτα γενέθλια των παιδιών μου, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου.

Οι μόνοι μη συγγενείς που "διατήρησα" ως καλεσμένους στα πάρτυ των παιδιών μου ήταν οι νονοί, αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο, κατ' εμέ. Άλλωστε θεωρούνται σχεδόν συγγενείς...... 

Επεξεργάστηκαν by annoulen

Είμαστε εντός Αττικής, εκτός Αθηνών, οπότε δεν το λες ούτε κοντά ούτε μακριά. Αργότερα όντως δεν θα κάνουμε παρέα μέσω των παιδιών, αλλά θα έχουμε επανασυσφιξει τις σχέσεις μας στο μεταξύ κ θα είναι όπως οι φιλοι χωρίς παιδιά θέλω να πιστεύω! Τα παιδιά προφανώς θα έχουν τους δικούς τους, κι εμείς μικρά μετα τη δευτερα-τριτη δημοτικού ούτε που ξαναείδαμε τα παιδιά φίλων των γονιων μας.Στενοχωριεμαι όταν σκέφτομαι ότι μπορεί να μη γίνει φίλη με το παιδί της κολλητής μου και νονάς της ή άλλων φίλων αλλά τι να κάνουμε, μπορεί να συμβεί.Ουτε εμείς κάναμε παρέα με τη βαφτιστηρα της μαμάς μου πχ.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 4/2/2020 at 1:24 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Τουρτα κ γενέθλια στο σχολείο δεν της κάνω, θέλω κι εγώ να το χαρώ. Άμα ειναι να κάνω δύο τούρτες και τραπέζι στο σπίτι μετά να μου φύγει ο πισινός  να μου λείπει.. 

Το πάρτυ στο σχολείο είναι για να αποφύγεις να καλέσεις όλους αυτούς τους άγνωστους που λες στο σπίτι. Πας μια τούρτα κ της κανουν πάρτυ εκεί με όλα τα παιδάκια κ μετά στο σπίτι καλεις τους δικούς σας φίλους. Αυτό είναι το νόημα.

On 10/2/2020 at 5:33 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Το πάρτυ στο σχολείο είναι για να αποφύγεις να καλέσεις όλους αυτούς τους άγνωστους που λες στο σπίτι. Πας μια τούρτα κ της κανουν πάρτυ εκεί με όλα τα παιδάκια κ μετά στο σπίτι καλεις τους δικούς σας φίλους. Αυτό είναι το νόημα.

Ναι αλλά εμάς οι φίλοι μας ειναι με 3 παιδάκια όλα κι όλα...... Οι υπόλοιποι η ειναι μεγάλοι με μεγάλα παιδιά που σιγά μην έρθουν στα μωρα και ζευγάρια.. Από το σχολείο αντε να λεγα σε κάνα δυο ακόμα για το σπίτι, που έχω πάει κ στα δικά τους δηλαδη.. Δεν ξέρω... Εχω μπερδευτεί.. Το έχω αφήσει λίγο προς ώρας. Όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα μπω να σας ξαναδιαβάσω και να γενικώς να αποφασισω.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

On 12/2/2020 at 1:10 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Ναι αλλά εμάς οι φίλοι μας ειναι με 3 παιδάκια όλα κι όλα...... Οι υπόλοιποι η ειναι μεγάλοι με μεγάλα παιδιά που σιγά μην έρθουν στα μωρα και ζευγάρια.. Από το σχολείο αντε να λεγα σε κάνα δυο ακόμα για το σπίτι, που έχω πάει κ στα δικά τους δηλαδη.. Δεν ξέρω... Εχω μπερδευτεί.. Το έχω αφήσει λίγο προς ώρας. Όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα μπω να σας ξαναδιαβάσω και να γενικώς να αποφασισω.. 

Ναι βρε κοπελιά αλλά νόμιζα πως είπες ότι θα καλέσεις όλη την τάξη κ μαζί με τους δικούς σας σου βγαίνουν 60βαλε άτομα. Τώρα λες 2-3 από το σχολείο κ από δικούς σας ακόμα κ αυτούς που δεν έχουν παιδιά. Κ εμάς μας μπερδεψες οφείλω να πω.

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι βρε κοπελιά αλλά νόμιζα πως είπες ότι θα καλέσεις όλη την τάξη κ μαζί με τους δικούς σας σου βγαίνουν 60βαλε άτομα. Τώρα λες 2-3 από το σχολείο κ από δικούς σας ακόμα κ αυτούς που δεν έχουν παιδιά. Κ εμάς μας μπερδεψες οφείλω να πω.

Οι φίλοι μας ειναι με 2-3παιδακια. Οι φίλοι της κόρης μου ειναι 20,αλλα είπα πως θα τους μειώσουμε... Το γραψα πιο πίσω 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα