Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Just now, elenip είπε:

 

Γιατί βρε κορίτσια εκεί μόνο οικονομικά πάρτυ κάνουν???

Έλα βρε Ελένη, σίγουρα ο μέσος όρος στο Μπουρνάζι δεν κλείνει πριβέ αίθουσες για τα 5χρονα του!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια και εγώ που έχω περιορισμένο budget, κάνω τις επιλογές μου και τα βγάζω πέρα χωρίς να προσβάλλω κανέναν, χωρίς να αδικώ κανέναν και προσπαθώντας να περιποιηθώ όλους τους καλεσμένους μου.  Δεν είναι θέμα χρημάτων...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 said:

Πέραν αυτού, προσωπικά καταθέτω πως θα έπραττα στην περίπτωση που ο προϋπολογισμός μου θα ήταν περιορισμένος ή στην περίπτωση που τα παιδιά μου θα επιθυμούσαν συγκεκριμένους καλεσμένους.

Λυπάμαι που χρειάζεται να απολογείσαι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Βρε κορίτσια και εγώ που έχω περιορισμένο budget, κάνω τις επιλογές μου και τα βγάζω πέρα χωρίς να προσβάλλω κανέναν, χωρίς να αδικώ κανέναν και προσπαθώντας να περιποιηθώ όλους τους καλεσμένους μου.  Δεν είναι θέμα χρημάτων...

 

 

Ναι απλά είναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έλα βρε Ελένη, σίγουρα ο μέσος όρος στο Μπουρνάζι δεν κλείνει πριβέ αίθουσες για τα 5χρονα του!:lol:

 

Τώρα πάτε να το γυρίσετε στα στερεότυπα, δυτικά προάστια, βόρεια προάστια και δεν ξέρω τι... 

 

Μόνο που το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, αλλά έχει να κάνει με τον εγωκεντρισμό που κρύβουμε οι περισσότεροι. Το παιδί μου να κάνει το πάρτυ του όπως θέλει και θα βρω δικαιολογίες να το στηρίξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Έλα βρε Ελένη, σίγουρα ο μέσος όρος στο Μπουρνάζι δεν κλείνει πριβέ αίθουσες για τα 5χρονα του!:lol:

 

Εγώ ποτέ δεν δήλωσα ότι είμαι στο μέσο όρο :) κάποια στιγμή πρέπει να συζητηθεί βέβαια και εδώ μέσα ποιος είναι ο μέσος όρος :mrgreen:

πάντως κορίτσια ανεξάρτητα την περιοχή αν θες να κάνεις ένα πάρτυ με πολύ κόσμο δεν νομίζω ότι μπορείς να κατέβεις από τα 300 ευρώ (μιλάω για παιδότοπο).

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Λυπάμαι που χρειάζεται να απολογείσαι..

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλεσαι; Είναι ντροπή να μένεις στα βόρεια προάστια; είναι ντροπή να πηγαίνεις σε ιδιωτικό σχολείο; Ή η εργασία σου να σου αποδίδει πολλά χρήματα; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Είναι παράλογο ένας άνεργος να σκέφτεται διαφορετικά από έναν εργαζόμενο με απολαβές άνω του μέσου όρου; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έλα βρε Ελένη, σίγουρα ο μέσος όρος στο Μπουρνάζι δεν κλείνει πριβέ αίθουσες για τα 5χρονα του!:lol:

Πάντως κι εγώ που δεν κατοικώ στο Μπουρνάζι, όχι γιατί το απαξιω, αλλά επειδή διέθετα έκταση στα βόρεια προάστια για να χτίσω το σπίτι μου και ανταποκρινομαι στην σκιαγράφηση που έκανες, τα γενέθλια των παιδιών μου δεν τα γιορτάζω σε πριβέ αίθουσα, αλλά στο σπίτι, καθώς θεωρώ κοροϊδία τα όσα χρεώνουν οι διάφοροι παιδότοποι σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι απλά είναι πιο δύσκολο.

 

Δεν είναι δύσκολο, γιατί δεν προσπαθώ να συναγωνιστώ πχ ένα πάρτυ των 100 ατόμων. Θα κάνω το πάρτυ με όσα άτομα μπορώ, δίνοντας προτεραιότητα σε κάποιους με βάση δίκαια κριτήρια.

Εάν δεν μπορώ καθόλου κάποια χρονιά, δεν θα κάνω πάρτυ. Θα κόψουμε μια τούρτα οι συγγενείς μεταξύ μας και το παιδί θα κεράσει στο σχολείο. Το έχω κάνει και αυτό και δεν έχουν πρόβλημα τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Τώρα πάτε να το γυρίσετε στα στερεότυπα, δυτικά προάστια, βόρεια προάστια και δεν ξέρω τι... 

 

Μόνο που το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, αλλά έχει να κάνει με τον εγωκεντρισμό που κρύβουμε οι περισσότεροι. Το παιδί μου να κάνει το πάρτυ του όπως θέλει και θα βρω δικαιολογίες να το στηρίξω...

Διαφωνω, επιτρέψε μου. Προσωπικά καθόλου δεν σκέφτομαι στερεοτυπικά. Δηλαδή αν πεις σε εναν πρόσφυγα για παιδικά πάρτυ κ σου πει εδώ εγώ δεν έχω να φάω τι μου τσαμπουνας τώρα, προάγει στερεότυπα. Οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αννα 35 είπε:

Πέραν αυτού, προσωπικά καταθέτω πως θα έπραττα στην περίπτωση που ο προϋπολογισμός μου θα ήταν περιορισμένος ή στην περίπτωση που τα παιδιά μου θα επιθυμούσαν συγκεκριμένους καλεσμένους.

 

Δεν ξέρεις πως θα έπραττες, απλώς υποθέτεις.

 

Είστε τόσες κοπέλες τόσες σελίδες και μιλάτε για το πως πρέπει να γίνονται τα σωστά πάρτι, να περιποιούνται κατάλληλα όλοι οι καλεσμένοι και πως αν δεν μπορούν να περιποιηθούν κατάλληλα να καλούνται λιγότεροι.

 

Μετά αρχίσαμε τα μα δεν γίνεται να μην καλούνται όλοι, είναι ενάντια στις αξίες μας.

 

Πως μπορουν να γίνουν αυτά πρακτικά ρε παιδιά, θα με τρελάνετε τη μωρομάνα. 

 

 

Just now, Yovanna είπε:

Καλό! Με έκανες και γέλασα , να' σαι καλά!

Πάντως εδώ μέσα είναι ο ορισμός του " άλλα λέει η γιαγιά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου"! Προσωπικά ήμουν σαφής όταν είπα ότι αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να καλέσεις όλη την τάξη, καλείς 3-4 κολλητούς διακριτικά. Όχι  μισή τάξη πχ γιατί το θεωρώ άσχημο για τον ψυχισμό των παιδιών. Και θα ήθελα να το αντιλαμβάνεται και το παιδί μου αυτό. Τα υπόλοιπα περί βορείων προαστίων και ιδιωτικών, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Τη μισή τάξη αν καλέσεις εξαιρείς μισή τάξη, όχι ένα παιδάκι που λογικό είναι να στεναχωρεθεί. Δηλαδή ή 3-4 παιδάκια ή κανένα???? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλεσαι; Είναι ντροπή να μένεις στα βόρεια προάστια; είναι ντροπή να πηγαίνεις σε ιδιωτικό σχολείο; Ή η εργασία σου να σου αποδίδει πολλά χρήματα; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Είναι παράλογο ένας άνεργος να σκέφτεται διαφορετικά από έναν εργαζόμενο με απολαβές άνω του μέσου όρου; 

Δεν θεωρώ σωστό να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα. Δεν θα συζητήσω τα οικονομικά μου εδώ. Ξέρω πολύ κόσμο που μένει στα Βόρεια προάστια και δυσκολεύεται πολύ. Όμως ούτως ή άλλως η συζήτηση καμία σχέση με χρήματα δεν είχε. Καμία δεν είπε ή υπονόησε ότι κάποια θα έπρεπε να δώσει παραπάνω χρήματα από αυτά που διαθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Πάντως κι εγώ που δεν κατοικώ στο Μπουρνάζι, όχι γιατί το απαξιω, αλλά επειδή διέθετα έκταση στα βόρεια προάστια για να χτίσω το σπίτι μου και ανταποκρινομαι στην σκιαγράφηση που έκανες, τα γενέθλια των παιδιών μου δεν τα γιορτάζω σε πριβέ αίθουσα, αλλά στο σπίτι, καθώς θεωρώ κοροϊδία τα όσα χρεώνουν οι διάφοροι παιδότοποι σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

Και πολύ καλά κάνεις και συμφωνώ μαζί σου. Και επίσης εδώ έγκειται η διαφορά μας: εγώ, που μένω στο νοίκι (downtown όμως, παίζει πλέον να είναι πιο ακριβά :lol:) στα 90τμ δεν μπορώ πρακτικά να καλέσω τόσα παιδάκια στο σπίτι μου. Δεν ζηλεύω που μένεις στα β.προαστεια, δε με νοιάζει βασικά. Απλά αντικειμενικά δεν μπορούμε να κάνουμε τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Διαφωνω, επιτρέψε μου. Προσωπικά καθόλου δεν σκέφτομαι στερεοτυπικά. Δηλαδή αν πεις σε εναν πρόσφυγα για παιδικά πάρτυ κ σου πει εδώ εγώ δεν έχω να φάω τι μου τσαμπουνας τώρα, προάγει στερεότυπα. Οκ.

 

Γιατί, δεν έχουν να φάνε στο Μπουρνάζι;; :-D 

 

Επίσης όποιος έχει χρήματα τα ξοδεύει όλα σε πάρτυ;; 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Και πολύ καλά κάνεις και συμφωνώ μαζί σου. Και επίσης εδώ έγκειται η διαφορά μας: εγώ, που μένω στο νοίκι (downtown όμως, παίζει πλέον να είναι πιο ακριβά :lol:) στα 90τμ δεν μπορώ πρακτικά να καλέσω τόσα παιδάκια στο σπίτι μου. Δεν ζηλεύω που μένεις στα β.προαστεια, δε με νοιάζει βασικά. Απλά αντικειμενικά δεν μπορούμε να κάνουμε τα ίδια!

 

Μα ποιος σου είπε ότι πρέπει να καλέσεις πολλά παιδιά;

Κάλεσε λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Γιατί, δεν έχουν να φάνε στο Μπουρνάζι;; :-D 

 

Επίσης όποιος έχει χρήματα τα ξοδεύει όλα σε πάρτυ;; 

 

Βρε παιδι μου, οποίος έχει πολλά χρήματα έχει την επιλογή να τα ξοδέψει σε πάρτυ αν θέλει. Αυτός που δεν έχει χρηματα δεν έχει επιλογή. Είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατανοώ που έγκειται η διαφωνία. Πρώτη είπα, ότι πράττεις ανάλογα με τις δυνατότητες σου. Όποιες κι αν είναι. Εφόσον όμως έχεις οικονομικό ή/ και χωροταξικό περιορισμό εξασφαλίζεις οι επιλογές σου να είναι τέτοιες που να μην σε εκθέτουν.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κορίτσια, εγώ δεν έγραψα τα Δυτικά Προάστια για να "κλαφτώ" αλλά γιατί αντικειμενικά τα πράγματα είναι ΣΥΝΗΘΩΣ πιο περιορισμένου μπάτζετ. 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Βρε παιδι μου, οποίος έχει πολλά χρήματα έχει την επιλογή να τα ξοδέψει σε πάρτυ αν θέλει. Αυτός που δεν έχει χρηματα δεν έχει επιλογή. Είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω; 

 

Τόσο απλά!! Για αυτό γράφω τόσες απαντήσεις πριν, διαφωνούμε για να διαφωνούμε!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Βρε παιδι μου, οποίος έχει πολλά χρήματα έχει την επιλογή να τα ξοδέψει σε πάρτυ αν θέλει. Αυτός που δεν έχει χρηματα δεν έχει επιλογή. Είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω; 

 

Καθόλου παράλογο, αυτό που νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρη :confused: ) είναι ότι κάποιες θέλουν να πουν πως αν δεν έχεις οικονομική άνεση δεν λες το παιδί μου θέλει όλη την τάξη, πείτε μου κάτι οικονομικό! Νομίζω δηλαδή

Just now, Αννα 35 said:

Δεν κατανοώ που έγκειται η διαφωνία. Πρώτη είπα, ότι πράττεις ανάλογα με τις δυνατότητες σου. Όποιες κι αν είναι. Εφόσον όμως έχεις οικονομικό ή/ και χωροταξικό περιορισμό εξασφαλίζεις οι επιλογές σου να είναι τέτοιες που να μην σε εκθέτουν.

 

Αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καθόλου παράλογο, αυτό που νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρη :confused: ) είναι ότι κάποιες θέλουν να πουν πως αν δεν έχεις οικονομική άνεση δεν λες το παιδί μου θέλει όλη την τάξη, πείτε μου κάτι οικονομικό! Νομίζω δηλαδή

 

Κι από την άλλη όμως λέμε πως δεν γίνεται να εξαιρεθούν όσοι μας έχουν καλέσει. Άρα πως θα γίνει κάτι οικονομικό?

 

Ρε παιδιά απαντήστε μου σε αυτό κάποιος!! Λένια??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Βρε παιδι μου, οποίος έχει πολλά χρήματα έχει την επιλογή να τα ξοδέψει σε πάρτυ αν θέλει. Αυτός που δεν έχει χρηματα δεν έχει επιλογή. Είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω; 

 

Just now, Αννα 35 είπε:

Δεν κατανοώ που έγκειται η διαφωνία. Πρώτη είπα, ότι πράττεις ανάλογα με τις δυνατότητες σου. Όποιες κι αν είναι. Εφόσον όμως έχεις οικονομικό ή/ και χωροταξικό περιορισμό εξασφαλίζεις οι επιλογές σου να είναι τέτοιες που να μην σε εκθέτουν.

 

Σου απάντησε η Άννα. 

 

Θα κάνεις ό,τι μπορείς με τα χρήματα που διαθέτεις. Εφόσον αναγκαστείς να κάνεις επιλογές, οι επιλογές θα είναι με σωστά κριτήρια για να μην σε εκθέτουν όπως λέει η Άννα.

 

 

 

 

Just now, marakiz είπε:

 

Κι από την άλλη όμως λέμε πως δεν γίνεται να εξαιρεθούν όσοι μας έχουν καλέσει. Άρα πως θα γίνει κάτι οικονομικό?

 

Ρε παιδιά απαντήστε μου σε αυτό κάποιος!! Λένια??

 

Κάλεσέ τους στο σπίτι.

Τόσοι πολλοί είναι;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Κι από την άλλη όμως λέμε πως δεν γίνεται να εξαιρεθούν όσοι μας έχουν καλέσει. Άρα πως θα γίνει κάτι οικονομικό?

 

Ρε παιδιά απαντήστε μου σε αυτό κάποιος!! Λένια??

 

Εγώ μιλάω για τα ΒΠ, τώρα για το δικό σου το θέμα τι να σου πω, κάλεσε εκεί όποιον βρεις :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καθόλου παράλογο, αυτό που νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρη :confused: ) είναι ότι κάποιες θέλουν να πουν πως αν δεν έχεις οικονομική άνεση δεν λες το παιδί μου θέλει όλη την τάξη, πείτε μου κάτι οικονομικό! Νομίζω δηλαδή

 

Αυτό!

Δεν τα έχω διαβάσει όλα αλλα νομίζω η διαφωνία έγκειται κυρίως στο ότι πρέπει να βγουν οι υποχρεώσεις οπότε πρέπει να καλέσουμε κ αυτούς που μας καλούν και αν δεν μπορούμε όλους, πρέπει υποχρεωτικά να προτιμήσουμε στο κάλεσμα αυτούς που μας έχουν καλέσει. Λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δεν τα έχω διαβάσει όλα αλλα νομίζω η διαφωνία έγκειται κυρίως στο ότι πρέπει να βγουν οι υποχρεώσεις οπότε πρέπει να καλέσουμε κ αυτούς που μας καλούν και αν δεν μπορούμε όλους, πρέπει υποχρεωτικά να προτιμήσουμε στο κάλεσμα αυτούς που μας έχουν καλέσει. Λάθος κατάλαβα;

 

Τι να σου πω θα σε γελάσω, εγώ έκραξα αυτή που δεν μας καλεί ποτέ ενώ έρχεται ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ  και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, μετά την έχασα την μπάλα! :mrgreen:

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν τα έχω διαβάσει όλα αλλα νομίζω η διαφωνία έγκειται κυρίως στο ότι πρέπει να βγουν οι υποχρεώσεις οπότε πρέπει να καλέσουμε κ αυτούς που μας καλούν και αν δεν μπορούμε όλους, πρέπει υποχρεωτικά να προτιμήσουμε στο κάλεσμα αυτούς που μας έχουν καλέσει. Λάθος κατάλαβα;

 

Έστω αυτούς που σε καλούν επανειλλημένα και εσύ πηγαίνεις...

 

Μετά δεν υπάρχει δικαιολογία, να κάνεις πάρτυ και να μην τους καλέσεις, γιατί το παιδί άλλαξε γνώμη και θέλει κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καθόλου παράλογο, αυτό που νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρη :confused: ) είναι ότι κάποιες θέλουν να πουν πως αν δεν έχεις οικονομική άνεση δεν λες το παιδί μου θέλει όλη την τάξη, πείτε μου κάτι οικονομικό! Νομίζω δηλαδή

 

Αυτό!

Δεν τα έχω διαβάσει όλα αλλα νομίζω η διαφωνία έγκειται κυρίως στο ότι πρέπει να βγουν οι υποχρεώσεις οπότε πρέπει να καλέσουμε κ αυτούς που μας καλούν και αν δεν μπορούμε όλους, πρέπει υποχρεωτικά να προτιμήσουμε στο κάλεσμα αυτούς που μας έχουν καλέσει. Λάθος κατάλαβα;

 

Διαβάζοντας το ένιωσα σαν τον πρόεδρο του Εδεσσαϊκού:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...