Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός χαλινός γλώσσας / Πρόβλημα στον Θηλασμό, Ομιλία, Κατάποση


Recommended Posts

rosalita σε παρακαλω μπορείς να μου πεις σε ποιο γιατρο πήγες κια πόσο σου στοίχησε;είμαι στο Ηράκλειο και δεν μπορώ να βρω γιατρο για να κάνω την επέμβαση. Η σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι το 28 ημερών μωράκι μου έχει κοντό χαλινό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο Ιατρικό στο Ηράκλειο. Ένας πρέπει να είναι παιδοχειρούργος εκεί. Νομίζω ήταν αυτός.

 

Αν δεν έχει άλλο παιδοχειρούργο στο Ιατρικό ειναι αυτός σίγουρα.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία.. (διαβάζοντας το βιβλιάριο υγείας μου) θα έλεγα ότι καλύτερα να την κάνετε τη μικροεπέμβαση. Εκτός αν μετακομίσετε στην.. Ισπανία :) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα τη τριτη που μας περασε κοψαμε στο παιδων το χαλινο της μικρης μας21 μηνων..ολα τελειωσαν καλα ευκολα και γρηγορα..απλα ο παιδοχειρουργος ειπε οτι στη εβδομαδα πανω πρεπει να την δει..οσεςεχουν εμπειρια απο παρομοια κατασταση αςμου πουν..πως πρεπει να ειναι απο κατω για νασημαινει οτι πανε ολα καλα?ποτε επουλωνεται η πληγουλα?ποναει σε αυτη την φαση τωρα?ανησυχω..υπαρχει δηλ περιπτωση να μου πει οτι κατι δεν πηγε η δεν παει καλα?:|

Link to comment
Share on other sites

Eμείς όταν βγάλαμε τα κρεατάκια κόψαμε και τον χαλινό. Με λέιζερ το έκανε ο χειρουργός, δεν έκανε καν πληγή, ούτε μας ζήτησε να ξανασχοληθούμε. Φυσικά δεν πονούσε, ούτε το κατάλαβε καν. Εσείς με λέιζερ το κόψατε?

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Εμείς κάναμε την επεμβασούλα στη μικρή μου πριν ενάμιση μήνα περίπου και στοίχισε 50€. Μια εβδομάδα μετά από αυτό η μικρή άρχισε να λέει το "ρο" και συγκεκριμένα να... γρυλίζει!!!!!!!! "γρρρρρρρρρρρρ!!!" Σαν να απελευθερώθηκε ένα πράμα! :) Είναι 15 μηνών τώρα και όταν κλαίει γοερά ανοίγοντας το στοματάκι της, νιώθω ανακούφιση που τη βλέπω, πριν ήταν σαν να της κρατούσε κάτι τη γλωσσίτσα της και να μην ευχαριστιόταν το κλάμα της! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γνωρίζει κάποιος κάτι αρνητικό, που μπορεί τυχόν να συμβεί, κόβωντας το χαληνό (π.χ. να μην μπορεί το παιδί να ελέγξει τη γλώσσα του)?

Όσοι κάνατε αυτή την επεμβασούλα, σας έδωσε μετά ο γιατρός οδηγίες για ασκήσεις στη γλώσσα του μωρού, προκειμένου να μην ξαναενωθεί το σημείο εκείνο? Δηλαδή, να μη θρέψει το τραύμα.

Έτυχε σε κάποιον να ενωθεί ξανά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς όταν βγάλαμε τα κρεατάκια κόψαμε και τον χαλινό. Με λέιζερ το έκανε ο χειρουργός, δεν έκανε καν πληγή, ούτε μας ζήτησε να ξανασχοληθούμε. Φυσικά δεν πονούσε, ούτε το κατάλαβε καν. Εσείς με λέιζερ το κόψατε?

Μπορείς να μας αναφέρεις γιατρό και περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι αρνητικό, που μπορεί τυχόν να συμβεί, κόβωντας το χαληνό (π.χ. να μην μπορεί το παιδί να ελέγξει τη γλώσσα του)?

Όσοι κάνατε αυτή την επεμβασούλα, σας έδωσε μετά ο γιατρός οδηγίες για ασκήσεις στη γλώσσα του μωρού, προκειμένου να μην ξαναενωθεί το σημείο εκείνο? Δηλαδή, να μη θρέψει το τραύμα.

Έτυχε σε κάποιον να ενωθεί ξανά?

Πήρατε αντιβίωση μετά το κόψιμο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι αρνητικό, που μπορεί τυχόν να συμβεί, κόβωντας το χαληνό (π.χ. να μην μπορεί το παιδί να ελέγξει τη γλώσσα του)?

Όσοι κάνατε αυτή την επεμβασούλα, σας έδωσε μετά ο γιατρός οδηγίες για ασκήσεις στη γλώσσα του μωρού, προκειμένου να μην ξαναενωθεί το σημείο εκείνο? Δηλαδή, να μη θρέψει το τραύμα.

Έτυχε σε κάποιον να ενωθεί ξανά?

Πήρατε αντιβίωση μετά το κόψιμο?

καλημερα!! εμεις που το καναμε σε ηλικια λιγο πριν κλεισει 10 μηνες, δε χρειαστηκε απολυτως τιποτα περα απο το οτι για 2 εικοσιτετραωρα δεν επρεπε να τρωει ή να πινει ζεστα για να μην προκληθει αιμορραγια. τωρα αν προκειται για μεγαλυτερη ηλικια δεν ξερω τι μπορει να προτεινει ο παιδοχειρουργος! δεν εχω ακουσει να εχει ξαναθρεψει το τραυμα ουτε κατι αρνητικο να εχει συμβει μετα την επεμβασουλα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι αρνητικό. Καλό είναι να ρωτήσεις κάποιον χειρούργο. Για μας που κάναμε την "επέμβαση" 3 μηνών δεν υπήρχε κανένα θέμα. Μια ψαλιδιά ήταν στην ουσία. Ούτε καν αίμα δεν έβγαλε. Το επόμενο 10λεπτο άρχισε ο μικρός ήδη να "παίζει" με την γλώσσα του και στο μισάωρο θήλασε κανονικά. Άσπρισε ελαφρώς το σημείο και δεν είχαμε ξανά θέμα ποτέ. Ο μικρός τώρα είναι 3 ετών.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γειά σας.. Ο γιος μου είχε κοντό χαλινο Ρωτήσαμε τον παιδιατρο μας και μας είπε να τον κόψουμε όταν το μωρό πάει 5 μηνών γιατί ενδεχομένως να ανοίξει από μόνος του. 

Το θέμα είναι ότι πήγαμε σε άλλον παιδιατρο και μας είπε τα ακριβώς αντίθετα. Ότι δλδ πρέπει να τον κόψεις όσο νωρίτερα γίνεται για να είναι ανωδυνη η διαδικασία και ότι ο Χαλινος δεν μπορεί να ανοίξει από μόνος του. Και πράγματι μας τον έκοψε επιτόπου και όλα καλά. 

 

Μέχρι τώρα είχα εμπιστοσύνη στον παιδιατρο μου αλλά τώρα έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Γιατί να μου πει κάτι που είναι λάθος; Ίσως για να πάρει λεφτά; δεν ξέρω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...