Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός χαλινός γλώσσας / Πρόβλημα στον Θηλασμό, Ομιλία, Κατάποση


Recommended Posts

Ο βραχύς χαλινός είναι ένας ακόμη ιατρικός μύθος. Καμμία εμπεριστατωμένη μελέτη παγκοσμίως δεν έχει αποδείξει ότι ευθύνεται για προβλήματα ομιλίας. Η μεσαιωνική μέθοδος της διατομής του χαλινού πρέπει να σταματήσει.

Ένας βασικός κανόνας είναι να είμαστε χαρούμενοι εάν το παιδί βγάζει τη γλώσσα του έξω αρκετά για να χαρεί ένα παγωτό.

Πείτε όχι στις αχρείαστες επεμβάσεις.

 

συμφωνώ και επαυξάνω, εμείς δεν την κάναμε και μια χαρά βγάζει πλέον τη γλώσσίτσα της...χαλαρώνει όσο το παιδί μεγαλώνει. Ο άντρας μου εχει κοντό χαλινό και το ανακαλύψαμε ....τώρα που λέγαμε απο που το κληρονόμησε! Ούτε πρόβλημα με την ομιλία έχει ουτε τίποτα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οταν γεννηθηκε ο μικρος μου μου ειπε η παιδιατρος του λητω οτι εχει κοντο χαλινο στην γλωσσα και οτι θα πρεπει πριν χρονισει το μωρο να του το κοψουμε :cry: για να μην εχει προβλημα στην ομιλια...

 

η παιδιατρος μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε....

 

 

γνωριζετε κατι γι΄αυτο?

 

γεια σου

ο ανηψιος ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα και ο γιατρος ειπε στην μαμα του ακριβως το ιδιο αλλα δεν το εκοψαν και το μωρο ειναι 2,5χρονων και μιλαει κανονικοτατα για να πουμε και την αληθεια δεν το κλεινει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας,

 

η κόρη μου γεννήθηκε με βραχύ χαλυνό (το πετσάκι που ενώνει την γλώσσα με την κάτω γνάθω) και η παιδίατρος μας είπε οτι μπορεί να χρειαστεί να της το κόψουμε!!!!(το θεωρώ απίστευτα βάρβαρο). Αν σας εχει τύχει κατι παρόμοιο ή γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις, μου λέτε πώς το χειριστήκατε???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μιας φιλης μου...το κοψαν σχετικα αργα και τελικα επειδη δεν μπορουσε να προφερει καποια γραμματακια..τελικα εκανε και λογοθεραραπεια.Της ειχαν πει αν το εκοβε νωρις δεν θα ειχε αντιμετωπισει αυτο το προβλημα.Ο μικρος το εκοψε περιπου στα 3,5 - 4χρ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σημερα ο γιος μου ενω επαιζε στο παρκο χτυπησε κ εκοψε το χαλινο του ανω χειλους, ετρεξε πολυ αιμα ευτυχως σταματησε μετα τον πηγαμε στο νοσοκομειο κ μας ειπαν οτι δε θα χρειαστουν ραμματα (ευτυχως) κ οτι θα ξανα κολλησει μονο του ξερει καμια κοπελα κατι γι αυτο αν δηλαδη ξανα κολλησει σιγουρα κ αν το δημιουργησει κανενα προβλημα στην ομιλια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΤΟΝ ΕΞΕΤΑΣΑΝ ΔΥΟ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΝΟΥ.ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΩΡΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΗΡΑΜΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΜΕΣΩΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ(2 ΗΜΕΡΩΝ) ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΙΛΙΑΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΟΛΕΣ !ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΟ ΧΑΛΙΝΟ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ(ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ)Κ ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ???

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάναμε στο μικρό μας όταν ήταν περίπου 2 ετών, για να μην έχει πρόβλημα ομιλίας. Δεν ξέρω αν κάναμε καλά, γιατί έπρεπε να υποβληθεί σε ολική νάρκωση. Πάντως ανέρρωσε πολύ γρήγορα και ήδη το απόγευμα της ίδιας μέρας ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε προβλημα με τον χαλινο του πανω χειλους τον εκοψε πεφτοντας και δεν το ραψαμε γιατι ο παιδοχειρουργος ειδε τοτε οτι ηταν κοντος δεν εχουμε καποιο προβλημα εκτοτε.παντος σε τετοια αρκετα σοβαρα θεματα χρειαζετε να περνουμε δυο και τρεις γνωμες διαφορετικες κοριτσια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

... η κορη μου ειναι 12 μηνων τωρα. η παιδιατρος απο νεογεννητο ειχε προσεξει οτι εχει κοντο χαλινο στη γλωσσα. μου ειχε πει οτι αν δεν μεγαλωσει θα πρεπει να κοπει με μια μικρη επεμβαση γιατι δεν θα μπορει αργοτερα να προφερει το ρ. μου ειχε πει οτι εχει να μου συστησει καποιον δικο της ιδιωτη γιατρο. ομως εχω ακουσει οτι αυτη η επεμβαση ειναι πολυ απλη και γινεται στο "παιδων". μηπως ξερετε σε τι ειδικοτητα γιατρου πρεπει να απευθυνθω και ποτε ειναι η καλυτερη ηλικια να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ομολογώ ότι προβληματίστηκα........... Εμένα δεν έχει βραχύ χαλινό όπως λέγεται αλλα το άγχος μου είναι ότι ο άντρας μου δεν λέει πολυ καθαρά το ρ και φοβάμαι μην το πάρει και ο μικρός που προχθές έκλεισε τους 7μήνες. Κανένας απο τους γονείς του άντρα μου δεν είχαν πρόβλημα με το ρ ούτε ο αδελφός του... Δυστυχώς το λαχεί έλαχε στον άντρα μου. Είχα ρωτήσει την πεθερά μου και μου είπε ότι τον είχε παει κάποιες φορές σε κάποιο γιατρό και της είπε ότι είναι θέμα ουρανίσκου (τρέχα γύρευε τι διάγνωση έβγαλε)..Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας άν ο μικρός μου βρεθεί και αυτός με χαλασμένο ΄΄ρ΄΄?

 

ΥΓ: Ευχομαι να δει το μήνυμα μου και ο γιατρός του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ομολογώ ότι προβληματίστηκα........... Εμένα δεν έχει βραχύ χαλινό όπως λέγεται αλλα το άγχος μου είναι ότι ο άντρας μου δεν λέει πολυ καθαρά το ρ και φοβάμαι μην το πάρει και ο μικρός που προχθές έκλεισε τους 7μήνες. Κανένας απο τους γονείς του άντρα μου δεν είχαν πρόβλημα με το ρ ούτε ο αδελφός του... Δυστυχώς το λαχεί έλαχε στον άντρα μου. Είχα ρωτήσει την πεθερά μου και μου είπε ότι τον είχε παει κάποιες φορές σε κάποιο γιατρό και της είπε ότι είναι θέμα ουρανίσκου (τρέχα γύρευε τι διάγνωση έβγαλε)..Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας άν ο μικρός μου βρεθεί και αυτός με χαλασμένο ΄΄ρ΄΄?

 

ΥΓ: Ευχομαι να δει το μήνυμα μου και ο γιατρός του φορουμ

 

να μην ανησυχείς καθόλου.Ακόμη κι αν ο μπουμπούκος σου έχει πρόβλημα(που το απεύχομαι) θα πας σε έναν λογοθεραπευτή και με πολύ γλυκό και παιγνιώδη τρόπο θα το πει μια χαρά...γι' αυτό σκας;αυτό το "πρόβλημα" είναι μηδαμινό..πραγματικά μην αγχώνεσαι!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... η κορη μου ειναι 12 μηνων τωρα. η παιδιατρος απο νεογεννητο ειχε προσεξει οτι εχει κοντο χαλινο στη γλωσσα. μου ειχε πει οτι αν δεν μεγαλωσει θα πρεπει να κοπει με μια μικρη επεμβαση γιατι δεν θα μπορει αργοτερα να προφερει το ρ. μου ειχε πει οτι εχει να μου συστησει καποιον δικο της ιδιωτη γιατρο. ομως εχω ακουσει οτι αυτη η επεμβαση ειναι πολυ απλη και γινεται στο "παιδων". μηπως ξερετε σε τι ειδικοτητα γιατρου πρεπει να απευθυνθω και ποτε ειναι η καλυτερη ηλικια να το κανω?

 

Αγαπητή χριστινα@

 

Ο βραχύς χαλινός αποτελεί έναν ακόμη ιατρικό μύθο και μια γνωστή μη-πάθηση. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι υμενώδης και επιμηκύνεται με την ηλικία χωρίς να προκαλεί δυσαρθρία. Σαν γενικό κανόνα ακολουθούμε τον εξής: Εάν το παιδί μπορεί να βγάλει τη γλώσσα του τόσο έξω όσο για να γευτεί ένα παγωτό τότε δεν είναι απαραίτητη καμμία παρέμβαση. Σε περίπτωση που δεν προφέρει αρκετά καλά τα σύμφωνα ο λογοθεραπευτής μπορεί να βοηθήσει με ιδιαίτερη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μας περιπτωση ο παιδατρος διεκρινε απο την αρχη, οτι η Αναστασια ειχε κοντο χαλινο και μας προτεινε περιπου στο 6μηνο να κανουμε την επεμβαση και μαλιστα στο ιατρειο του. Εγω φυσικα φοβηθηκα- αν και ειναι εξαιρετικος παιδιατρος και επισκεφτηκαμε εναν ωριλα, λιγο πριν χρονισει. Της εδωσε ενα γλειφιτζουρι και μολις εβγαλε εξω τη γλωσσα της για να το δοκιμασει μας ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα!!!! Αυτο ηταν ολο!!!!

Η Αναστασια μου γεννηθηκε 07/08/08...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κοπέλα ρώτησε που απευθυνόμαστε....Σε παιδοχειρουργό.

 

Απο κει και πέρα, έχω να καταθέσω την δική μας εμπειρία. Όταν ο μικρός μου γιος ήταν περίπου 5 μηνών και αρχίσαμε να τρώμε, διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να τον ταίσω καλά (το κουταλάκι με προβλημάτιζε, κάτι δεν πήγαινε καλά). Το έψαξα και διαπίστωσα ότι είχε πολύ κοντό χαλινό κάτω απο τη γλώσσα. Ήταν όμως αρκετά κοντός, τόσο που δεν θα μπορούσε να βγάλει γλώσσα!:-P:lol::lol: Η γλωσσίτσα του, ήταν σαν να είναι δεμένη κάτω...χαμηλά.

Πήγαμε στο νοσοκομείο και κάναμε την "επέμβαση". Δηλαδή, τον ξάπλωσα, ο παιδοχειρουργός έβαλε τα δύο του δάχτυλα και του κρατούσε τη γλώσσα επάνω και με το ειδικό εργαλείο -ψαλιδάκι, έκοψε τον χαλινό. 3 δευτερόλεπτα διήρκεσε. Όπως μας εξήγησε, στο σημείο δεν υπάρχουν νεύρα και το παιδί δεν ένιωσε πόνο. Φυσικά έκλαψε, αλλά ήταν απο τον φόβο του. Μείναμε περίπου 5-10 λεπτά έξω στο σαλονάκι, για να επιβεβαιώσουμε οτι η αιμοραγία σταμάτησε. Έτσι κι εγινε. Για 1 ώρα δεν έπρεπε να φάμε τίποτα. Μετά φάγαμε κανονικά και το φαγητό μας και τα φρούτα μας κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το αστείο της υπόθεσης ήταν, ότι το μωρό ένιωθε για πρώτη φορά στη ζωή του, τη γλώσσα του να περιφέρεται στο στόμα...:lol::lol::lol: Την κουνούσε γύρω γύρω στο στόμα, την έβγαζε έξω, έβαζε το δαχτυλάκι του να την πιάσει και είχε ένα περίεργο ύφος...αυτό της πρωτόγνωρης εμπειρίας.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η κόρη μου που είναι 11,5 μηνών έχει κοντό χαληνό. Όταν κάνει να βγαλει τη γλώσσα της έξω, εκείνη παίρνει σχήμα καρδιάς.

 

Ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε να τον κόψουμε μέσα στα Χριστούγεννα. Εγώ από την άλλη επειδή θηλάζω δεν θέλω να της προκαλέσω καμία αλλαγή που θα μας αναστατώσει. Αν είναι απαραίτητο, μετά τον αποθηλασμό.

 

Μιλώντας με έναν παιδίατρο μου είπε ότι στο Μητέρα το κόβουν με τη γέννηση του μωρού για οικονομικούς και μόνο λόγους. Στη Γερμανία μου είπαν να το αφήσω για την ώρα.

 

Από ότι μου έχουν πει δεν χρειάζεται καμία νάρκωση και ότι κρατάει λίγα δευτερόλεπτα η όλη διαδικασία.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια δεν μου τό είχε αναφέρει καν ο παιδίατρος και μου το είπαν στο Πάιδων τον Αυγουστό και η παιδιάτρος του παιδικού σταθμού.

Ο δικός μας παιδίατρος όταν του το ανεφερε δεν μου συνέχισε καν την συζητηση και μου είπε ότι εφόσον το παιδί μιλάει και τρέφεται κανονικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οπότε μάλλον ισχύει αυτό με τους "μύθους"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!!!

 

Εμάς ο γιος μας είναι 6 μηνών και η παιδίατρος στην 2η επίσκεψη της, μας ενημέρωσε για την ύπαρξη κοντού χαλινού!

Μας είπε πως γύρω στους 6 μήνες θα πρέπει να επισκεφθούμε έναν παιδοχειρουργό για να κάνουμε την επέμβαση.

Στα σίγουρα κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν θα πρέπει να ομαδοποιούμε καταστάσεις, γι'αυτό θα ήθελα να πάρω κι άλλες γνώμες από ειδικούς.

 

Θα μπορούσε κάποια/ος από εσάς να μας συστήσει κάποιο/ους γιατρούς που θα μπορούσαν να δουν τον μικρό και να μας πουν τη γνώμη τους?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η αδερφη μου το ειχε και το διαπιστωσαμε τις πρωτες μερες γιατι δεν μπορουσε να θηλασει! μου κανει εντυπωση ομως που σας ειπαν οτι η επεμβαση γινετε σε μεγαλη ηλικια γιατι θυμαμαι η αδερφη ηταν ουτε 2μηνων και ουτε ναρκωση ουτε τιποτα,λιγοτερο απο το εμολιο εκλαψε. και τωρα ειναι 18χρονων και δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μωρό μου είχε κοντό χαλινό γλώσσας και αυτό μας το είπε η παιδίατρος από τις πρώτες μέρες. Μας είχε πει επίσης ότι ΙΣΩΣ στο μέλλον να παρουσιάσει κάποια προβλήματα στην άρθρωση κάποιων γραμμάτων αλλά αύτο δεν είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά. Ως εκπαιδευτικός όμως, θεώρησα ότι είναι πιο σωστό να κόψουμε το χαλινό τώρα που είναι μωρό, ώστε να περιορίσουμε τις πιθανότητες να χρειαστούμε λογοθεραπεία στο μέλλον. Έτσι και πράξαμε! Πριν κλείσει το μωράκιμου 40 ημερών την πήγαμε σε ένα παιδοχειρούργο και της έκοψε το χαλινό. Ήταν ζήτημα ενός λεπτού! Έτρεξε ελάχιστο αίμα το οποίο σκουπίσαμε με μια γαζούλα. Το μωρό έκλαψε λιγάκι ,όχι από πόνο, αφού στο σημείο αυτό δεν πονάς όπως είπε ο γιατρός, αλλά γιατί την κρατούσαμε ακίνητη χέρια πόδια! Ο γιατρός μας είπε ότι είναι καλύτερα να κόβεται ο χαλινός όσο το μωρό ήταν πολύ μικρό και δεν έχει δόντια, γιατί όταν μεγαλώσει και βγάλει δόντια θα θέλει ολική νάρκωση για να μην δαγκώσει το γιατρό!

 

Η δική μου άποψη είναι όσων από σας τα μωράκια σας έχουν κοντό χαλινό, να προχωρήσουν στη μικροεπέμβαση (ενός λεπτού!). Να δείτε που μετά θα ξαλαφρώσετε και θα πείτε: "Μα ήταν τόσο απλό!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...