Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός χαλινός γλώσσας / Πρόβλημα στον Θηλασμό, Ομιλία, Κατάποση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είχα ευαισθησία οι πληγές φτιάχνουν και ξανα πληγώνουν και ξανα μανα....

 

Δεν είχα όμως τίποτα τόσο τρομερο....θυμαμαι κυριώς η δεξιά μεριά έιχε προβλημα....

 

Εβαζα λανολίνη (purelan - lansinoh)

 

όχι πλυσιμο με σαπουνι παρά μπνο μια φορα τη μέρα στο ντους

 

Καλό αερισμό...

 

Εβαζα και λίγο σόδα με νερό (που δεν τσουζει) μετά απο τον θηλασμό γιατι ιδρωνα πολύ και φοβομουνα μυκιτιαση (αυτό όμως μην το λαβεις υποψη δικη μου ιδεα ηταν :lol: )

 

Συμπερασμα αντεχεται και μετά φτιαχνουν και δεν ξαναχαλανε!!! Αληθεια σου λέω μετά δεν καταλαβαίνεις τίποτα, όσο μεγαλώνει και το μπεμπε χαλαρώνει το χαλινάκι, μαθαίνει να θηλάζει και πιο σωστά...

 

Παλεψε το , αλλιώς σαν τελευταια τελευταία λυση δοκίμασε τις ψευδοθηλές από σιλικόνη...εμένα κι αυτές με πονουσαν και δεν επιανε καλα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα έχω κανει ολα αυτα που αναφερεις! και σοδα, και Purelan, και μια κρεμα για επουλωση απο την συμβουλο θηλασμου, και τις θηλες σιλικονης! και μενα με πληγωνει με τις θηλες, ασε που βαριεμαι τη διαδικασια αποστειρωσε, φερε αλλη θηλη και λοιπα! θα περιμενω να μεγαλωσει λίγο κανα μηνα ακομη να δουμε πως θα παμε! τι να πω!!! ολα για τα σπορακια μας τα κανουμε!!! ευχαριστω πολυ για την ενθαρρυνση!

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται...γιατί εγώ είχα μπλέξει τότε και με αντλήσεις, (ειχαν ματωσει οι θηλες σε καποια φάση) και γενικά πολυς κόπος....και δεν θα το πιστευα ότι τώρα θηλάζω και δεν πονάω....και μιλάμε και ώρες....

 

Υπομονή και σίγουρα είναι το καλύτερο γαι τα σποράκια μας....

 

Τι πείσμα που το είχα όμως... :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις πιθανές δυσκολίες που μπορεί να φέρνει στο θηλασμό ο κοντός χαλινός, υπάρχουν πολύ καλές πληροφορίες εδώ:

https://kellymom.com/health/baby-health/bfhelp-tonguetie/

 

Δεν είναι τόσο εύκολο να διαγνωσθεί, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα. Υπάρχουν μωρά που θηλάζουν καλά και άλλα που δεν τα καταφέρνουν. Μια σύμβουλος θηλασμού μπορεί να προσέξει πράγματα που ο παιδίατρος δεν τα σκέφτεται καν, γιατί η πλειοψηφία των παιδιών που εξετάζει δεν θηλάζει, οπότε δεν γίνεται αντιληπτό το πρόβλημα. Γενικά, η μαμά κάνει τη σπουδαιότερη δουλειά στον εντοπισμό προβλημάτων, γιατί έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει το μωρό της, να δει περίεργα και διαφορές από μέρα σε μέρα και να τα αναφέρει στο γιατρό, για να εκτιμήσει την κατάσταση. Πχ η δικιά μου κόρη πάντοτε πλάνταζε στο κλάμα στο γιατρό, για να την εξετάσει σωστά 100%, θα έπρεπε να την ναρκώσουμε!!!

 

Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ίσως είναι καλό η επέμβαση να γίνεται νωρίς, αλλιώς μπορεί το μωρό να αργήσει να μάθει να θηλάζει με τον σωστό τρόπο και να μην τρέφεται σωστά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γραφω εδω το ερωτημα μου μια και φαινεται το πιπο κοντινο θεμα... σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μου απαντησει....

ο μικρουλης μου πηγε να σκαρφαλωσει στο παρκοκρεββατο του (απο την εξω μερια) και πριν καλα καλα τον προλαβουμε γλιστρησε και χτυπησε στο στομα... σημερα συνηδητοποιησα οτι πρεπει να κοπηκε ο χαλινος του ανω χειλους...χθες ετρεξε αρκετο αιματακι σημερα ομως ειναι οκ.... πρεπει να κανω κατι ???? πως αντιμετωπιζεται???

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

γραφω εδω το ερωτημα μου μια και φαινεται το πιπο κοντινο θεμα... σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μου απαντησει....

ο μικρουλης μου πηγε να σκαρφαλωσει στο παρκοκρεββατο του (απο την εξω μερια) και πριν καλα καλα τον προλαβουμε γλιστρησε και χτυπησε στο στομα... σημερα συνηδητοποιησα οτι πρεπει να κοπηκε ο χαλινος του ανω χειλους...χθες ετρεξε αρκετο αιματακι σημερα ομως ειναι οκ.... πρεπει να κανω κατι ???? πως αντιμετωπιζεται???

 

Κι εμένα το έχει πάθει αυτό ο μεγάλος μου γιος, δε θυμάμαι πως ακριβώς, δεν κάναμε τίποτε τότε. Για λίγο καιρό φαινόταν λίγο παράξενα το σημείο εκείνο όταν γελούσε, σα να κρεμόταν ένα πετσάκι δηλαδή, τώρα δεν παρατηρώ πλέον κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

περασε δηλαδη απο μονο του? δεν χρειαστηκε να ραφει ή κατι τετοιο? κολλησε μονο του? σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.. :)

 

Πέρασε μόνο του, δε νομίζω να κόλλησε ξανά, απλά δεν έχει πια εκείνο το πετσάκι επάνω. Θα θυμηθώ να του ρίξω μια ματιά το απόγευμα και θα σου πω σίγουρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
να σας πω και εγω που χαμε το ιδιο προβλημα και τελικα του το κοψαμε σε ηλικια 45 ημερων (πανω κατω).

ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να το κανω οποτε θελω αλλα αν το αφησω για αργοτερα θα ειναι πιο επωδυνο για τον μικρο.

τον πιστεψα γιατι απλα δεν θα το κανε αυτος οποτε δεν ειχε να κερδισει χρηματικα με το αν θα το κανω η οχι :wink:

μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να μην πει καθαρα το ρο αλλα δεν ειναι και ντεφακτο.

τελικα πηγα σε παιδοχειρουργο και ηταν 1λεπτο υποθεση, εγω βεβαια ειχα πεθανει στο κλαμα αλλα ο μικρος με το που ξεπερασε το σοκ και σταματησα να του κραταω μια μικρη γαζα στο στομα ηταν μια χαρα.

απλα για εκεινη την μερα μου ειπαν να του δωσω χλιαρο γαλα προς δροσερο.

δεν ειναι οτι πιο ευκολο σας το ξαναλεω ειχα πλανταξει αλλα ηταν 5λεπτα.

και πραγματικα νιωθω ανακουφηση που το εκανα τοτε,τωρα πιστευω θα ταν πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΩΝ 7 1/2 ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ- ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΧΑΛΙΝΟ .ΠΗΡΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ 2-3 ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ 7-8 ΜΗΝΩΝ. ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ 1 ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΕΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΞΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ( ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΝΕΡΑΚΩΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ) .ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙ .........ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ 4-5 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

 

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΧΑΛΙΝΟΥ..........ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Εμείς καναμε στην μπεμπουλα την επεμβαση οταν ηταν 35 ημερων!!! Αρχικα ρωτησαμε σε παιδοχειρουργο στο Παιδων και μας ειπε οτι δεν το κανει αν δεν παει το μωρο 8-9 μηνων!!! Στη συνεχεια βρηκαμε γιατρο στο Ιασω Παιδων ο οποιος μας προτεινε να το κανουμε το πολυ μεχρι 3 μηνων! Τελοσπαντων, επειδη θελαμε οπωσδηποτε να κανουμε την επεμβαση γιατι ειχαμε διαπιστωμενο προβλημα μτ το θηλασμο απο τη συμβουλο θηλασμου την καναμε στο Ιασω! Κρατησε το πολυ 5 λεπτα και η μπεμπουλα δεν καταλαβε τιποτα! Το αιμα ηταν ελαχιστο! Οταν δαγκωνεις τη γλωσσα σου πιο πολυ αιμα βγαζεις! Τη θηλασα αμεσως και δεν ενιωσε τιποτα! Δεν ξερω για σενα επειδη τα παιδια ειναι πιο μεγαλα! Η επεμβαση εγινε με ξυλοκαινη! Ο πρωτος στο Παιδων μας το ειχε παρουσιασει πιο πολυπλοκο το θεμα απο ο,τι ηταν τελικα. Ισως, λεω παλι, εχει να κανει με την ηλικια του παιδιου! Αυτη ειναι η εμπειρια μας και τελικα ολα καλα!!! Καλη επιτυχια και σε σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Εμείς καναμε στην μπεμπουλα την επεμβαση οταν ηταν 35 ημερων!!! Αρχικα ρωτησαμε σε παιδοχειρουργο στο Παιδων και μας ειπε οτι δεν το κανει αν δεν παει το μωρο 8-9 μηνων!!! Στη συνεχεια βρηκαμε γιατρο στο Ιασω Παιδων ο οποιος μας προτεινε να το κανουμε το πολυ μεχρι 3 μηνων! Τελοσπαντων, επειδη θελαμε οπωσδηποτε να κανουμε την επεμβαση γιατι ειχαμε διαπιστωμενο προβλημα μτ το θηλασμο απο τη συμβουλο θηλασμου την καναμε στο Ιασω! Κρατησε το πολυ 5 λεπτα και η μπεμπουλα δεν καταλαβε τιποτα! Το αιμα ηταν ελαχιστο! Οταν δαγκωνεις τη γλωσσα σου πιο πολυ αιμα βγαζεις! Τη θηλασα αμεσως και δεν ενιωσε τιποτα! Δεν ξερω για σενα επειδη τα παιδια ειναι πιο μεγαλα! Η επεμβαση εγινε με ξυλοκαινη! Ο πρωτος στο Παιδων μας το ειχε παρουσιασει πιο πολυπλοκο το θεμα απο ο,τι ηταν τελικα. Ισως, λεω παλι, εχει να κανει με την ηλικια του παιδιου! Αυτη ειναι η εμπειρια μας και τελικα ολα καλα!!! Καλη επιτυχια και σε σας!!!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟUKI

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΟΥ

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ . ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕΣ ΕΣΥ Ή ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ -ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΦΕΡΑΝ ΜΕΤΑ ?

 

 

ΣΕ EYΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις χειρουργειο!!! Ουτε καν! Σαν αιθουσα ιατρειου με το κλασσικο το κρεβατι εξετασης! Εβαλε πανω το μωρο και μας ζητησε να βγουμε για λιγο εξω οι γονεις! Μεχρι να σκεφτουμε καν αν θα πονεσει και να με παρει ο συζυγος μια αγκαλια βγηκε η νοσοκομα- ο Θεος να την κανει- και μας εδωσε τη μικρη! Ενα λεπτο υποθεση!!! Με το καλο και σεις και ολα καλα θα πανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις χειρουργειο!!! Ουτε καν! Σαν αιθουσα ιατρειου με το κλασσικο το κρεβατι εξετασης! Εβαλε πανω το μωρο και μας ζητησε να βγουμε για λιγο εξω οι γονεις! Μεχρι να σκεφτουμε καν αν θα πονεσει και να με παρει ο συζυγος μια αγκαλια βγηκε η νοσοκομα- ο Θεος να την κανει- και μας εδωσε τη μικρη! Ενα λεπτο υποθεση!!! Με το καλο και σεις και ολα καλα θα πανε!!!

 

MOUKI ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αιτιολογία για να προχωρήσετε σε χειρουργική επέμβαση είναι η δυσκολία σίτισης. Και μόνο.

 

Η παρούσα κατάσταση ΔΕΝ έχει σχέση με την ανάπτυξη της ομιλίας, η πιθανές δυσκολίες σε αυτόν τον τομέα. Συνεπώς, υποχρεωτικά δεν έχει ανάγκη να επεμβαίνετε.

 

Αυτή είναι η επικρατούσα άποψη σήμερα σε αυτό το ζήτημα.

"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."

Sir Alec Guinness

 

"I live in my own little world. But everyone there knows me."

Sir Alec Guinness

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χαίρομαι, γιατί δεν εχω κάνει κάτι εως τώρα αν και διεγνώστηκε από την πρώτη μέρα.

 

Ο παιδίατρος είπε ομοίως να μην παρεμβουμε...

 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι με δυσκόλεψε αρχικά πολύ στον θηλασμό... :roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
να σας πω και εγω που χαμε το ιδιο προβλημα και τελικα του το κοψαμε σε ηλικια 45 ημερων (πανω κατω).

ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να το κανω οποτε θελω αλλα αν το αφησω για αργοτερα θα ειναι πιο επωδυνο για τον μικρο.

τον πιστεψα γιατι απλα δεν θα το κανε αυτος οεποτε δεν ειχε να κερδισει χρηματικα με το αν θα το κανω η οχι :wink:

μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να μην πει καθαρα το ρο αλλα δεν ειναι και ντεφακτο.

τελικα πηγα σε παιδοχειρουργο και ηταν 1λεπτο υποθεση, εγω βεβαια ειχα πεθανει στο κλαμα αλλα ο μικρος με το που ξεπερασε το σοκ και σταματησα να του κραταω μια μικρη γαζα στο στομα ηταν μια χαρα.

απλα για εκεινη την μερα μου ειπαν να του δωσω χλιαρο γαλα προς δροσερο.

δεν ειναι οτι πιο ευκολο σας το ξαναλεω ειχα πλανταξει αλλα ηταν 5λεπτα.

και πραγματικα νιωθω ανακουφηση που το εκανα τοτε,τωρα πιστευω θα ταν πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

Έγινε καξμι νάρκωση?διότι ο δικος μου δύο μηνών θα κάνει την επόμενη εβδομάδα αλλά με νάρκωση.Να φανταστείς ότι δε μπορεί να φάει καλά και άνετα ένεκα χαλινού γι αυτό θα κινηθούμε γρήγορα.Πες μου λίγο 1/.την διαδικασία που ακολουθήθηκε στην περίπτωσή σας και κυρίως 2/εάν το μωρό πριν την επεμβαση έτρωγε με δυσκολία(εγώ δε μπόρεσα καν να θηλάσω).3/ Παρατήρησες αλλαγές στη διατροφή του μετά την επέμβαση?

Περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι νέα μαμα, έχω ενα κοριτσακι 27 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα! εχουμε κοντο χαλινο και το ανακαλυψαμε στην 1η επισκεψη στην παιδιατρο και μας επισημανε την πιθανοτητα να ψευδησει το παιδι. προτεινε να το ξαναδουμε στους 8-9 μηνες! ομως προεκυψε προβλημα με το θηλασμο γιατι μου εχει κοψει τις θηλες. η συμβουλος θηλασμου ειπε οτι ευθυνεται ο χαλινος. πηγαμε σε παιδοχειρουργο και μας ειπε οτι δεν εχει να κανει! ουσιαστικα αρνηθηκε οποιαδηποτε συζητηση για επεμβαση! εχω μπερδευτει αρκετα. οι κοπελες που τελικα κανατε την επεμβαση μπορειτε να προτεινετε παιδοχειρουργο να παρουμε και μια ακομα γνωμη? εστω και με πμ αν υπαρχει προβλημα.

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Πιπίλα παίρνει?ο δικός μου εκτός του ότι δε μπόρεσα να τον θηλάσω καθόλου δε μπορεί να κρατήσει στο στόμα του την πιπίλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κορούλα μου γεννήθηκε με μια σχετικά ανώδυνη συγγενή ανωμαλία, έχει βραχύ χαλινό στη γλώσσα της. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το πετσάκι κάτω από τη γλώσσα της είναι κοντό και η γλώσσα δεν έχει μεγάλη κινητηκότητα, δεν βγαίνει τελείως έξω, κλπ.

 

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα μου είπε να το κοιτάξω μετά τους 15 μήνες, και ότι θα διορθωθεί μόνο του, η παιδίατρος που έχω τώρα μου λέει να κάνουμε την επέμβαση να το κόψουμε γιατί τώρα είναι απλή, με τοπική αναισθησία, ενώ αργότερα θα χρειάζεται ολική.

 

Κι εγώ αφού έχω κάνει μεγάλη προσπάθεια να τη μάθω να θηλάζει και να τρώει, ανησυχώ μήπως έχει πρόβλημα στην ομιλία αργότερα. Η γνώμη σας ποια είναι; Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχε και η κόρη μου. Το κόψαμε στο μαιευτήριο. Η παιδοχειρούργος μας είπε πως αν μείνει για πολύ καιρό αρχίζει και αιματώνεται και τότε πονάει - τώρα δε θυμάμαι αν μου είπε για 3 ή 6 μήνες. Εγώ πάντως επειδή ήξερα πως παιδάκια με βραχύ χαλινό μερικές φορές δυσκολεύονται να φάνε ή δεν έχουν καθαρή άρθρωση ζήτησα να το κόψουμε αμέσως. Ήταν τελείως ανώδυνο και η μικρή μετά από δέκα λεπτά έτρωγε τρισευτυχισμένη.

 

Μην ανησυχείς καθόλου δεν είναι τίποτα το φοβερό.

*

Link to comment
Share on other sites

οταν λεσ αργοτερα ποσο αργοτερα και γιατι ολικη? εγω το εχω αναφερει και αλλου η κορη μου εχει κοντο χαλινο αλλα η παιδιατρος ειπε να μην κανουμε τιποτα. Το μελλον θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου γεννήθηκε με μια σχετικά ανώδυνη συγγενή ανωμαλία, έχει βραχύ χαλινό στη γλώσσα της. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το πετσάκι κάτω από τη γλώσσα της είναι κοντό και η γλώσσα δεν έχει μεγάλη κινητηκότητα, δεν βγαίνει τελείως έξω, κλπ.

 

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα μου είπε να το κοιτάξω μετά τους 15 μήνες, και ότι θα διορθωθεί μόνο του, η παιδίατρος που έχω τώρα μου λέει να κάνουμε την επέμβαση να το κόψουμε γιατί τώρα είναι απλή, με τοπική αναισθησία, ενώ αργότερα θα χρειάζεται ολική.

 

Κι εγώ αφού έχω κάνει μεγάλη προσπάθεια να τη μάθω να θηλάζει και να τρώει, ανησυχώ μήπως έχει πρόβλημα στην ομιλία αργότερα. Η γνώμη σας ποια είναι; Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο θέμα;

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ELLANOR

ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΟΝΤΟ ΧΑΛΙΝΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΜΕ.ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΗΜ. ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 6-8 ΜΗΝΕΣ .

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΧΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ 9 ΜΗΝΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΧΑΛΙΝΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΧΕΙΛΟΥΣ. ΕΠΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΤΟ ΘΕΜΑ Ο ΧΑΛΙΝΟΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ 5-10 ΛΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ

 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

παντως και εμενα η παιδιατρος ειπε να περιμενω μεχρι να παει 6-7ν μηνων γιατι ειναι πολυ μικρουλα και ανατομικα για να κρινουμε απο τωρα την αναγκαιοτητα..επισης η παιδοχειρουργος στο Ιασω δεν εκανε καμια σχετικη παρατηρηση που σημαινει οτι η δεν το κοιταξε καν η δεν εδωσε σημασια σε περιπτωση που το δε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
να σας πω και εγω που χαμε το ιδιο προβλημα και τελικα του το κοψαμε σε ηλικια 45 ημερων (πανω κατω).

ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να το κανω οποτε θελω αλλα αν το αφησω για αργοτερα θα ειναι πιο επωδυνο για τον μικρο.

τον πιστεψα γιατι απλα δεν θα το κανε αυτος οεποτε δεν ειχε να κερδισει χρηματικα με το αν θα το κανω η οχι :wink:

μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να μην πει καθαρα το ρο αλλα δεν ειναι και ντεφακτο.

τελικα πηγα σε παιδοχειρουργο και ηταν 1λεπτο υποθεση, εγω βεβαια ειχα πεθανει στο κλαμα αλλα ο μικρος με το που ξεπερασε το σοκ και σταματησα να του κραταω μια μικρη γαζα στο στομα ηταν μια χαρα.

απλα για εκεινη την μερα μου ειπαν να του δωσω χλιαρο γαλα προς δροσερο.

δεν ειναι οτι πιο ευκολο σας το ξαναλεω ειχα πλανταξει αλλα ηταν 5λεπτα.

και πραγματικα νιωθω ανακουφηση που το εκανα τοτε,τωρα πιστευω θα ταν πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

Έγινε καξμι νάρκωση?διότι ο δικος μου δύο μηνών θα κάνει την επόμενη εβδομάδα αλλά με νάρκωση.Να φανταστείς ότι δε μπορεί να φάει καλά και άνετα ένεκα χαλινού γι αυτό θα κινηθούμε γρήγορα.Πες μου λίγο 1/.την διαδικασία που ακολουθήθηκε στην περίπτωσή σας και κυρίως 2/εάν το μωρό πριν την επεμβαση έτρωγε με δυσκολία(εγώ δε μπόρεσα καν να θηλάσω).3/ Παρατήρησες αλλαγές στη διατροφή του μετά την επέμβαση?

Περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σου

ρε κοριτσια ενα δεν μπορω να καταλαβω, γιατι οι παιδιατροι στ μαιευτηρια δεν ειδοποιουν τις μητερες. εμενα ειχε η μεγαλη μου και το κοψαμε 3ων ημερων,2 ωρες πριν βγουμε απ το μαιευτηριο. ειναι κριμα να ταλαιπωρουν τα παιδακια γιατι οντως στα μεγαλα δημιουργει προβλημα στην ομιλια και χρειαζεται ολικη αναισθησια. εμενα της εβαλαν ξυλοκαϊνη εκαναν ενα "τσακ" κι αυτο ητανε. μετα την θηλασα και τελος!!!! :D ΦΙΛΙΑ

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο οτι επηρεάζει την ομιλία, αυτή είναι παλαιότερη αντίληψη.

 

Γενικώς πλέον δεν κάνουν την επέμβαση χωρίς λόγο. (αν όντως επιβεβαιωθεί προβλημα στη λήψη τροφής η ομιλίας και εφόσον είναι πολύ εντονο το πρόβλημα)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...