Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εχει καμμια εμπειρια με κατεψυγμενα εμβρυακια??

μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωμματικης ειμαι ηδη σε προετοιμασια με φαρμακα για εμβρυομεταφορα 3 (αν επιβιωσουν κ τα 3!) εμβρυων και η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει καμμια εμπειρια με κατεψυγμενα εμβρυακια??

μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωμματικης ειμαι ηδη σε προετοιμασια με φαρμακα για εμβρυομεταφορα 3 (αν επιβιωσουν κ τα 3!) εμβρυων και η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα!

 

Κουκλα μου δεν ειμαι ειδικη αλλα εχω γνωστη που εκανε την 2η προσπαθεια με κατεψυγμενα εμβρυα και πηγε καλα εχει δυο γιους 6 ετων!

Νομιζω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα!

Το εχω ακουσει οτι το κανουν συχνα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει καμμια εμπειρια με κατεψυγμενα εμβρυακια??

μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια εξωσωμματικης ειμαι ηδη σε προετοιμασια με φαρμακα για εμβρυομεταφορα 3 (αν επιβιωσουν κ τα 3!) εμβρυων και η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα!

 

Μαρινάκι μου, μετά από 1 αποτυχημένη σπερματέγχυση και 2 άκαρπες εξωσωματικές έχω να σου πω πως όσο λιγότερα ξέρεις τόσο πιο ήρεμη και χαλαρή είσαι!!!! Αρχίζω και εγώ γύρω στα μέσα Νοεμβρίου προσπάθεια με τα κρυοσυντηρημένα μωράκια μου...και έχω να σου πω την άποψη του γιατρού μου ο οποίος λέει πως από έρευνες έχει αποδειχθεί πως γυναίκες που δεν μένουν έγκυος σε κύκλο με διέγερση, μένουν πολύ ευκολότερα με τα κρυοσυντηρημένα και αυτό γιατί το περιβάλλον που συναντούν στο ενδομήτριο είναι πολύ φιλικότερο και πιο κοντά στο φυσικό!!!! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα κατ'ευχήν και με το χέρι των γιατρών και τη βοήθεια του Θεού και την Παναγίας να έχεις σε 9 μήνες 3 υπέροχα μωράκια στην αγκαλιά σου!!!! (και θυμήσου....μην ψάχνεις απαντήσεις για όλα...εμένα τουλάχιστον δεν μου έκανε καλό!!!)

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

μαργαριτα το ξερω οτι εχεις απολυτο δικιο! οσο περισοοτερο το ψαχνεις τοσο περισοοτερο μπερδευεσαι και αγχωνεσαι!! ασε που δεν βγαζεις κ ακρη!

απλα καποιες φορες ψαχνεις να βρεις παρομοιες περιπτωσεις με την δικη σου που να τα καταφεραν..ειναι μια καποια παρηγορια!!

σας ευχαριστω παντωςγια την τοσο αμεση ανταποκριση σας!

καλη μας επιτυχια!!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marina μου καλησπερα, ειχα κι εγω μια αποτυχιμενη προσπαθεια και την προηγουμενη δευτερα εκανα εμβρυομεταφορα 3 'κατεψυγμενα' μωρακια. Περιμενω την αλλη δευτερα για την β χοριακη. Προσπαθω να μενω οσο πιο ηρεμη και ξεκουραστη γινεται και σου προτεινω να κανεις το ιδιο.Θετικες σκεψεις κι ολα θα πανε καλα... ;);) σε φιλω

bunbunard20121020_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μετά από την πρώτη εξωσωματική τον περασμένο Μάιο η οποία κατέληξε σε εξωμήτριο κύηση και κατά συνέπεια σε ανοιχτό χειρουργείο και αφαίρεση της δεξιάς σάλπιγγας, έκανα κι εγώ μόλις χθες την μεταφορά 2 κρυοσυντηρημένων βλαστοκύστων... Εύχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία!!!

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites

fotini απ οτι καταλαβαινω μετραμε μαζι αντιστροφα τις μερες μεχρι την χοριακη εε??

βλαστοκυστες τι ειναι ακριβως? εμβρυακια πριν την διαιρεση η σε προχωρημενη κατασταση?

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

fotini απ οτι καταλαβαινω μετραμε μαζι αντιστροφα τις μερες μεχρι την χοριακη εε??

βλαστοκυστες τι ειναι ακριβως? εμβρυακια πριν την διαιρεση η σε προχωρημενη κατασταση?

 

Γεια σου Μαρίνα. Βλαστοκύστες είναι έμβρυα σε προχωρημένη διαίρεση. Εμένα ήταν 3 έμβρυα 5 ημερών αλλά το 1 δεν προχώρησε κι έτσι μου έβαλαν 2 στις 01/11. Τώρα είμαι κρεβάτι...

Εσύ πότε τα έβαλες? Πότε σου είπαν για χωριακή? Εγώ πάω 09 του μηνός.:confused:

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φωτεινη μου η εμβρυομ ηταν την Δευτερα κ η χοριακη ειναι για 12 του μηνα! εμενα ειναι 3 εμβυακια 8 διαιρεσεων, δεν μου προτειναν να τα αφησουμε να δουμε ποιο κ αν θα προχωρησει σε βλαστοκυστη, φανταζομαι οι γιατροι ξερουν καλυτερα!

αληθεια εισαι συνεχεια στο κρεβατι? επιτρεπεται να ειμαστε κ καθιστες ετσι δεν ειναι? ποσο καιρο θα μεινεις σπιτι?

θα περιμενω σιγουρα για νεα σου!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

φωτεινη μου η εμβρυομ ηταν την Δευτερα κ η χοριακη ειναι για 12 του μηνα! εμενα ειναι 3 εμβυακια 8 διαιρεσεων, δεν μου προτειναν να τα αφησουμε να δουμε ποιο κ αν θα προχωρησει σε βλαστοκυστη, φανταζομαι οι γιατροι ξερουν καλυτερα!

αληθεια εισαι συνεχεια στο κρεβατι? επιτρεπεται να ειμαστε κ καθιστες ετσι δεν ειναι? ποσο καιρο θα μεινεις σπιτι?

θα περιμενω σιγουρα για νεα σου!

 

Μαρίνα μου κι εγώ 3 έμβρυα 8αράκια είχα βάλει την πρώτη φορά αλλά είχα κάνει πολλά ωάρια και όσα προχώρησαν μπήκαν κατάψυξη για την συνέχεια... και να που τα χρειάστηκα! Την ίδια μέρα κάναμε εμβρυομεταφορά (μήπως είμασταν και στην ίδια μονάδα? Πλάκα θα είχε, που την έκανες? Εγώ στον Μαστρομηνά):)

Εγώ έχω σκοπό να μείνω ως επι το πλείστον σπίτι και κρεβάτι ή καναπέ μέχρι την Τρίτη που θα κάνω την πρώτη χωριακή, και ναι κάθομαι κιόλας δεν είναι δυνατόν να είμαστε συνέχεια ξάπλα!! Εσένα πόσο σου είπαν να μείνεις κρεβάτι? Πονάκια περιόδου έχεις καθόλου?

Έχουμε διαφορετική μέρα χωριακής γιατί απλούστατα εσένα ήταν 3 ημερών ενώ εμένα ήταν 5 ημερών αυτ'η τη φορά!

Όπως και να χει σου εύχομαι σε 8 μήνες να κρατάς αγκαλιά τα αγγελούδια σου... 3? 2? 1? σε λίγες μόνο μέρες θα ξέρουμε!!!;)

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πονους περιοδου δεν εχω ακομα, κ σιγουρα αυτην την εβδομαδα θα την βγαλω κ εγω σπιτι, ετσι για να μαι πιο ησυχη οτι δεν θα κανω καποιο λαθος!

παντως για την ιστορια εχω να σου πω πως εχω μαθει τα καλυτερα για τον γιατρο μας! φαινεται πως ημαστε σε καλα χερια!

τωρα βεβαια αναρωτιεμαι γιατι κ εμενα δεν τα αποψυξανε νωριτερα για να δουνε ποια θα εξελιχθουν σε βλαστοκυστες, δεν ειναι πιο σιγουρο ετσι? τι σου ειπε ο γιατρος?

απιστευτο ομως ε? ημασταν την ιδια μερα στην ιδια κλινικη!:P

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

πονους περιοδου δεν εχω ακομα, κ σιγουρα αυτην την εβδομαδα θα την βγαλω κ εγω σπιτι, ετσι για να μαι πιο ησυχη οτι δεν θα κανω καποιο λαθος!

παντως για την ιστορια εχω να σου πω πως εχω μαθει τα καλυτερα για τον γιατρο μας! φαινεται πως ημαστε σε καλα χερια!

τωρα βεβαια αναρωτιεμαι γιατι κ εμενα δεν τα αποψυξανε νωριτερα για να δουνε ποια θα εξελιχθουν σε βλαστοκυστες, δεν ειναι πιο σιγουρο ετσι? τι σου ειπε ο γιατρος?

απιστευτο ομως ε? ημασταν την ιδια μερα στην ιδια κλινικη!:P

 

Δεν το πιστεύω!!!!! Λες να μπήκαμε και μαζί? Άκουσες το όνομα Παπανικολάου? Ήμουν τρίτη κατά σειρά... έπιασα κουβέντα με τις κοπέλες όπως γίνεται πάντα άλλωστε αλλά δεν ρώτησα ονόματα.. Μικρός ο κόσμος τελικά, πολύ μικρός!!!

Κι εγώ έχω μάθει τα καλύτερα για τον γιατρό μας και αρκεί να σου πω ότι δεν έκανα ραντεβού με κανέναν άλλο!! Όσο για τις βλαστοκύστες μην αγχώνεσαι καθόλου, αυτοί ξέρουν τι κάνουν. Μία επιτυχία δική μας είναι τρεις επιτυχίες δικές τους!!!

Ελπίζω να γεννήσουμε και μαζί!! Καλή μας επιτυχία λοιπόν!!!!! Εδώ θα μπαίνω να σε βρίσκω και να τα λέμε...:wink:

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

μαλλον δεν σε ειδα γιατι εγω ημουν απ τις τελευταιες! και εγω μονο τον μαστρομ ειδα εκτος απ καποιους υπερηχους που τους εκαναν αλλοι γιατροι κυριως στην 1η προσπαθεια!

σημερα αισθανομαι κατι ψιλοπονακια περιοδου, εσυ? ανυπομονω για την εξεταση...μπαινεις καθολου στον πειρασμο να κανεις τεστ εγκυμ πριν την χοριακη?

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι λιγάκι άσχετο? οι βλαστοκύστες είναι αλλό απο τα εμβρυα 3-4 ημερών διάβασα μια συζήτηση εδώ που έλεγε οτι τα εμβρυα έχουν περισσότερες πιθανότητες να πιαστούν.. ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλες τις χοριακές!!!!

Λυδία απ΄ότι μου εξήγησε ο γιατρόσ μου, σε βλαστοκύστες αφήνουνε να προχωρήσουνε κάποια έμβρυα που δεν είναι και τόσο καλά, που σημαίνει ότι αν τα "καταφέρουν" και εξελιχθούν σε βλαστοκύστες, τότε η πιθανότητα εγκυμοσύνης είναι πολύ μεγάλη. Αν όμως υπάρχουν εξαρχής πολύ καλά έμβρυα δεν χρειάζεται να τα αφήσουν να εξελιχθούν σε βλαστοκύστες και κάνουν την εμβρυομεταφορά, αφού το περιβάλλον της μήτρας είναι ιδανικότερο για να μεγαλώσουν απ' ότι το τριβείο που τα αφήνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μαλλον δεν σε ειδα γιατι εγω ημουν απ τις τελευταιες! και εγω μονο τον μαστρομ ειδα εκτος απ καποιους υπερηχους που τους εκαναν αλλοι γιατροι κυριως στην 1η προσπαθεια!

σημερα αισθανομαι κατι ψιλοπονακια περιοδου, εσυ? ανυπομονω για την εξεταση...μπαινεις καθολου στον πειρασμο να κανεις τεστ εγκυμ πριν την χοριακη?

 

Καλησπέρα Μαρίνα. Τα πονάκια δεν τα αισθάνομαι συνέχεια πάνε κι έρχονται... δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό αλλά δεν το πολυσκέφτομαι κιόλας, ότι είναι να γίνει θα γίνει!! Κι εγώ ανυπομονώ για την χωριακή μου αλλά δεδομένου ότι και να κάνω τεστ νωρίτερα δεν θα δείξει ΤΙΠΟΤΑ δεν μπαίνω σε κανέναν πειρασμό!! Γιατί να ξενερώσω χωρίς λόγο? Αν θέλεις άκουσέ με κάνε υπομονή μέχρι τις 12 και μην πάρεις τεστ νωρίτερα... :wink:

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites

μωρε το ξερω οτι εχεις δικιο! νομιζω πως θα τα καταφερω να κρατηθω κ να μην το κανω, εξαλλου 8 κ σημερα!

κ εγω εχω κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια στα οποια δεν δινω σημασια, ετσι κ αλλιως δεν μπορουν να ερμηνευφθουν με τον εναν η τον αλλον τροπο! η απαντηση την 1η φορα ηταν οτι κανενα συμπτωμα δεν μπορει να αξιολογηθει! αρα...εν αναμονη! απλα καποιες στιγμες ευχομαι να υπηρχε ενας τροπος, μια ενδειξη οτι κατι καλο συμβαινει εκει μεσα!!!!

απ την αλλη σκεφτομαι οτι οκ και να μην τα καταφεραμε τον Ιανουαριο η τον Φεβρ παλι ενεσουλες κ εχει ο θεος! εξαλλου τελικα τιποτα δεν ειναι στο χερι μας....

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

μωρε το ξερω οτι εχεις δικιο! νομιζω πως θα τα καταφερω να κρατηθω κ να μην το κανω, εξαλλου 8 κ σημερα!

κ εγω εχω κατι πονακια χαμηλα στην κοιλια στα οποια δεν δινω σημασια, ετσι κ αλλιως δεν μπορουν να ερμηνευφθουν με τον εναν η τον αλλον τροπο! η απαντηση την 1η φορα ηταν οτι κανενα συμπτωμα δεν μπορει να αξιολογηθει! αρα...εν αναμονη! απλα καποιες στιγμες ευχομαι να υπηρχε ενας τροπος, μια ενδειξη οτι κατι καλο συμβαινει εκει μεσα!!!!

απ την αλλη σκεφτομαι οτι οκ και να μην τα καταφεραμε τον Ιανουαριο η τον Φεβρ παλι ενεσουλες κ εχει ο θεος! εξαλλου τελικα τιποτα δεν ειναι στο χερι μας....

 

Αχ και να ξερες πόσες φορές το έχω ευχηθεί κι εγώ αυτό... να υπήρχε ένα σημάδι ότι όλα πάνε καλά... κι αυτό το προκαλεί η αναμονή και η αγωνία μας την οποία κανείς άλλος δεν μπορεί να καταλάβει!!

Το σημαντικότερο όλων είναι να μην το βάζουμε κάτω.. Ότι είναι να γίνει θα γίνει και εμείς κάνουμε ότι μπορούμε αλλά άλλος είναι που αποφασίζει!! Καλό ξημέρωμα...

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites

φωτεινη μου καλημερα!

σημερα ξυπνησα με πολυ ασχημη διαθεση, οι πονοι περιοδου δυναμωσαν και ειμαι χαλια! με εχει πιασει το παροπονο κ πλεον δεν πιστευω πως θα ερθει ενα καλο αποτελεσμα.και αναρωτιεμαι τι φταιει...πανε ολα τοσο καλα μεχρι την εμβρυομ κ μετα τιποτα. κανω κατι λαθος? μηπως τελικα δεν ειναι θελημα θεου κ τσαμπα ταλαιπωρουμαι?

να σκεφτεις οτι ηδη σκεφτομαι πως θα ειναι η ζωη μου χωρις ενα παιδι...με παρηγορει το γεγονος οτι εχω εναν τελειο συζυγο κ σκεφτομαι οτι ισως κ χωρις παιδι θα πορευτουμε μονοι κ θα ζησουμε ευτυχισμενοι ακομα κ ετσι...

πολυ στεναχωρια! σκεφτομαι ακομη οτι αν κ θαυμαζω τις γυναικες που προσπαθουν χρονια κ κανουν ακομα κ 10 προσπαθειες εγω δεν νομιζω οτι μπορω να φτασω ως εκει...μεγαλη η φθορα κ νομιζω πως απο καποια στιγμη κ επειτα ειναι ματαιο...

προς το παρον κ εφοσον επιβεβαιωθουν οι φοβοι μου η σκεψη μου ειναι πως θα κανω αλλη μια φορα την αγωγη με τις ενεσειες σε μερικους μηνες κ αναλογα με το αν θα εχω κ παλι κατεψυγμενα θα προσπαθησω με οτι εχω. μεχρι εκει. εχω ηδη επεξεργαστει στο μυαλο μου κ την ιδεα της υιοθεσιας αλλα στο πιο μακρινο μελλον, εξαλλου ειμαι μονο 28 ετων.

συγγνωμη, δεν θελω σε καμμια περιπτωση να σε ριξω κ εσενα ψυχολογικα αλλα εισαι η μονη που μπορω να μοιραστω προς το παρον αυτες μου τις σκεψεις...γιατι ξερω οτι με νιωθεις...

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρίνα, συγνώμη που επεμβαίνω αλλά οι ίδιες σκεψεις βασανίζουν κι εμένα ωρες ώρες... δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω λόγια παρηγοριάς οτι κάνε υπομονή και μπορεί να μην είναι οι πόνοι κατι ''κακό'' γιατί κι εγώ αν αποτυχώ μαλλον θα είμαι σε πολύ χειρότερη ψυχολογία απο σένα... ωστόσο αν δεν βεβαιωθείς για μια πιθανή αποτυχία καλύτερα να μην τα βαψεις μαυρα ακόμη... μεχρι τελευταία στιγμή έχε πίστη!!!! αυτό λέω και στον εαυτό μου...

Link to comment
Share on other sites

Λυδια μου το ξερω οτι η δυστυχως δεν ειμαι η μονη που το ζω αυτο κ σιγουρα δεν ψαχνω για λογια παρηγοριας τα οποια ξερω ετσι κ αλλιως οτι δεν ισχυουν! απλα για μενα ειναι παρηγορο να μπορω να εκφρασω την θλιψη κ τον θυμο μου κ απεναντι να ειναι καποιος που με καταλαβαινει...

σιγουρα ενα πολυ πολυ μικρο κομματι του εαυτου μου διατηρει μια τοση δα ελπιδα κ αποδειξη οτι δεν κανω πραγματα που ισως επιβαρυναν μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη αλλα δεν μπορω κ να αγνοω τα σημαδια...

 

δεν ξερω τι να ευχηθω πια! το μονο που παρακαλω τον θεο ειναι να μου δωσει την δυναμη να αντεξω την/τις αποτυχιες για να μπορω να στηριξω κ τον συζυγο μου. πιστευω οτι οι αντρες το περνανε πιο ευκολα κ πιο ανωδυνα αρκει να μην μας βλεπουν κομματια....και σιγουρα δεν θελω να σφησω την ζωη να περναει ανεκμεταλλευτη...η ζωη ειναι πολυ συντομη κ ειναι κριμα να περασουν καποια χρονια κ να συνειδητοποιησουμε οτι πηγαν χαμενα μεσα σε θλιψη κ μαυριλα! καποιος τροπος θα υπαρχει ωστε να προσπαθουμε για παιδακι κ παραλληλα να μην λυγιζουμε σε τετοιες στιγμες..απλα ακομα δεν τον εχω βρει! γι αυτο παρακαλαω τον θεο...

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...