Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

εμένα πάντως ο δικός μου καθόταν με ευχαρίστηση να του τις τραβήξω γιατί μετά ένοιωθε καλά :shock:

είχε αρπάξει μάλλον ίωση με μόνο συνάχι ευτυχώς όταν ήταν 2 μηνών (Από τους επισκέπτες μας :evil: )

δεν μπορώ καν να καταλάβω το σκεπτικό της παιδιάτρου που λέει όχι στο τράβηγμα έξω... τη στιγμή που το να τα καταπίνουν τα μωρά είναι καταστροφικό για τους πνεύμονες :?

(ξέρω άραγες λάθος? :? )

Διαφημίσεις

• Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κυκρλοφορει σε αιθέριο ελεαιο ευκάλυπτος. Εγω πήρα και της ρίχνω 2-3 σατγόνες πάνω στην πάντα της και μυρίζει ολο το δωμάτιο. Βοηθάει στο να μην βουλώνει η μύτη. Το οτριβιν καλά είναι να χορηγείται μόνο σε μεγάλα ζόρια. Οταν πχ το παιδί δεν μπορεί να ανασάνει γιατί είναι βουλωμένη η μύτη. Ορό με σύριγγα ή και το θαλασσινο νερό.

.png

εμένα πάντως ο δικός μου καθόταν με ευχαρίστηση να του τις τραβήξω γιατί μετά ένοιωθε καλά :shock:

είχε αρπάξει μάλλον ίωση με μόνο συνάχι ευτυχώς όταν ήταν 2 μηνών (Από τους επισκέπτες μας :evil: )

δεν μπορώ καν να καταλάβω το σκεπτικό της παιδιάτρου που λέει όχι στο τράβηγμα έξω... τη στιγμή που το να τα καταπίνουν τα μωρά είναι καταστροφικό για τους πνεύμονες :?

Λένε ότι κάτι γίνεται με τα αφτια. Έιναι το καινούργιο που κυκλοφορεί... Πάντως εγω το χρησιμοποιούσα όταν η Δέσπω μου ήτανμικρότερη. Γιατι τώρα δεν κάθεται. Ορό την βάζουμε και αυτό δεμένη χειροπόδαρα!

.png

ωχ... ναι?

δεν ξέρω ρε γμτ...

απ την άλλη ξέρω περίπτωση μωρού που δεν τους τις βγάζανε και τις κατάπινε και τελικώς κατέληξε στο νοσοκομείο με πνευμονο-κάτι που δε θυμάμαι πως το λένε και είχανε μεγάλα ντράβαλα και οι γιατροί "μάλωσαν" κι ολας τη μαμά γιατί δεν τις έβγαζε!

Αυτό το ξέρω καλά, το έζησα από σχετικά κοντά από συνάδελφο μου που ερχόταν κάθε μέρα μέσα στο κλαμμα :(

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχει απαγορευτεί το πουάρ για τις μύξες, γιατί προκαλεί ωτίτιδες. Η συσκευή αναρρόφησης (Otrisalin) δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Εμείς την έχουμε χρησιμοποιήσει και η γιατρός δε μας το απαγόρευσε, όταν της το είπα.

Ο δικός μου καθόταν με χαρά (αν και λίγο απορημένος), γιατί μετά ανακουφιζόταν ο κακομοίρης... :)

fUvDp2.png

Διαφημίσεις

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχει απαγορευτεί το πουάρ για τις μύξες' date=' γιατί προκαλεί ωτίτιδες. Η συσκευή αναρρόφησης (Otrisalin) δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Εμείς την έχουμε χρησιμοποιήσει και η γιατρός δε μας το απαγόρευσε, όταν της το είπα.

Ο δικός μου καθόταν με χαρά (αν και λίγο απορημένος), γιατί μετά ανακουφιζόταν ο κακομοίρης... :)[/quote']

Α να διευκρινήσω ότι κι εγώ για την συσκευή αναρρόφησης της otrisalin αναφέρομαι!

κι όπως είπα κι εμένα καθόταν με χαρά!

μήπως τελικά εχει να κάνει με τη συσκευή?

Εμας η παιδίατρος μας έλεγε πάντα να τις ρουφάμε με την μηχανή otrisalin, αλλά να μην την χρησιμοποιούμε πάνω απο 4 φορές τη μέρα.

Επίσης κατά τον παιδίατρο της αδερφής του άντρα μου, αν δεν τραβάμε τις μυξούλες, ενδέχεται να παρουσιαστεί ωτίτιδα! :shock::shock::shock:

Τελικά υπάρχει κάποιος να μας διευκρινίσει έγκυρα τι ισχύει? :roll:

(πάντως και εμεις που χρησιμοποιούσαμε τη συσκευή, όχι απλά δεν καθόταν η Μάγια......γινόταν χαμός....ένιωθα πολύ άσχημα που της το κάνω αυτό....μετά βέβαια ένιωθε πολύ καλύτερα....)

Εμας η παιδίατρος μας έλεγε πάντα να τις ρουφάμε με την μηχανή otrisalin, αλλά να μην την χρησιμοποιούμε πάνω απο 4 φορές τη μέρα.

Επίσης κατά τον παιδίατρο της αδερφής του άντρα μου, αν δεν τραβάμε τις μυξούλες, ενδέχεται να παρουσιαστεί ωτίτιδα! :shock::shock::shock:

Τελικά υπάρχει κάποιος να μας διευκρινίσει έγκυρα τι ισχύει? :roll:

(πάντως και εμεις που χρησιμοποιούσαμε τη συσκευή, όχι απλά δεν καθόταν η Μάγια......γινόταν χαμός....ένιωθα πολύ άσχημα που της το κάνω αυτό....μετά βέβαια ένιωθε πολύ καλύτερα....)

Και εμένα αυτό μου είπε ο παιδίατρος αλλά και ο παιδιοπνευμονολόγος παιλιότερα ... μάλιστα ο τελευταίος είπε όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, μόνο έτσι μπορείς να αποφύγεις την ωτίτιδα ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

εγω της βαζω σχεδόν κάθε βραδυ ορο (απο ημερων) και καθεται και το περιμενει κιολας...το χει συνηθισει :D:D αλλα μετα ...μην αηδιάσετε...τις ψαρευω με μπατονετουλα τις μυξουλες που χουν βγει εξω-εξω.Βεβαια αυτο προυποθετει ότι η μικρή καθεται καλά...και ευτυχως καθεται...

εγω της βαζω σχεδόν κάθε βραδυ ορο (απο ημερων) και καθεται και το περιμενει κιολας...το χει συνηθισει :D:D αλλα μετα ...μην αηδιάσετε...τις ψαρευω με μπατονετουλα τις μυξουλες που χουν βγει εξω-εξω.Βεβαια αυτο προυποθετει ότι η μικρή καθεται καλά...και ευτυχως καθεται...

δεν αηδιάζουμε γιατί ενίοτε το κάνουμε κι εμείς αυτό το ψάρεμα :lol: (για να μην τον ταλαιπωρούμε αν είναι εξω εξω)

ομως είσαι σίγουρη ότι είναι καλό αυτό το κάθε μέρα ορό?

ΝΟΜΙΖΩ ότι κάπου διάβασα ότι δεν κάνει κάθε μέρα για τα νεφρά

Διαφημίσεις

ε τότε θα ειναι οκ...

απλα σκέφτομαι μήπως να το κάνω κι εγώ για κάθε βράδυ για να καθαρίζει εντελώς η μυτούλα :roll:

γιατί όχι...ειδικά αν βλεπεις να το χρειαζεται...εμενα που βγαινει και σχεδον καθε μερα εξω, ψωνια με το μπαμπα ή παιδότοπο ή κουνιες πρωινα , εχει μυξουλες που τρεχουν οποτε καλο της κανει...

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

να ρωτησω κοριτσια πως βαζετε τον ορο?

η πρωτη παιδιατρος μας ειχε δειξει με ανασηκωμνο το κεφαλι και λιγο πλαγια.

Αλλάξαμε παιδιατρο ομως και μου εδειξε αλλιως, τελειως πλαγια ξαπλωμενο το κεφαλι, και μολις βαλω τον ορο να του κλεινω το ρουθουνι, με την πιεση που βαζει για να αναπνευσει πεταγονται οι μυξουλες...μου εδειξε στο ιατρειο και επαθα σοκ απο την ποσοτητα που εβγαλε. Μετα μου εδειξε και ενα video που εδειχνε τον ιδιο τροπο...

με το σωληνακι της ορτισαλιν δεν εβγαζε σχεδον τιποτα, και οι οδηγιες στο φυλλαδιο με τους ορους δειχνει αλλο τροπο...

η δικιά μου παιδίατρος δεν απαγόρευσε το πουαρ αλλα μου είπε μεγιστο μια φορα την μερα και φυσικα δεν το χρησιμοποιω γιατι δεν κανει δουλεια κατ' εμε..

για την συσκευή Otrisalin μου ειπε οτι ειναι μικρο ακομη και μετα τον 3ο μηνα θα το χρησιμοποιω με ανεση.. ως τοτε.. κι εγω με φυσιολογικο ορο και μπατονετουλα τις βγαζω τις μυξουλες..

Εγω χθες περασα μεγαλο σοκ με την μπεμπουλα μου. ΄

Ειχε τοσο μεγαλο μπουκωμα στην μυτη που μεσα στον υπνο της πνιγοταν, γουρλωνε τα ματια και ψιλοεκλαιγε συνεχεια. Ανοιξα ενα βιβλιο πρωτων βοηθειων που εχω και ελεγε τα εξης:

1. Ανασηκωμα του κεφαλιου και του θωρακα (δηλαδη βαζεις το μωρο να κοιμηθει ημιξαπλωμενο με ενα μαξιλαρι κατω απο το κεφαλι-σβερκο)

2. Πλυσεις με αλατονερο (φυσιολογικος ορος)

3. Αναρροφηση της βλεννας με μπαλονακι (εγω χρησιμοποιω την συσκευη otrisalin και την απολαμβανει η μικρη !)

4. Υγρανση της ατμοσφαιρας (κατσαρολα με βραστο νερο διπλα στο μωρο)

Το πρωι πηρα και τον γιατρο τηλεφωνο ο οποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να την παω να την δει αλλα να κανω ακριβως αυτα που ειχα διαβασει και στο βιβλιο (για τον ορο συγκεκριμενα μου ειπε να της βαζω συνεχεια).

Επιπλεον απο μονη μου:

1. Της εκανα ζεστο μπανακι

2. Αλλαξα το κουβερτακι της το ακρυλικο με ενα χοντρο πικεδενιο (για να μην βγαζει χνουδια)

3. Εβαλα την κουβερτα μου την ακρυλικη σε παπλωματοθηκη (για τα χνουδια επισης)

Δυστηχως η μικρη ειναι ακομα μπουκωμενη αλλα οχι στο χθεσινο χαλι. Υπομονη :? [/b]

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

να ρωτησω κοριτσια πως βαζετε τον ορο?

η πρωτη παιδιατρος μας ειχε δειξει με ανασηκωμνο το κεφαλι και λιγο πλαγια.

Αλλάξαμε παιδιατρο ομως και μου εδειξε αλλιως, τελειως πλαγια ξαπλωμενο το κεφαλι, και μολις βαλω τον ορο να του κλεινω το ρουθουνι, με την πιεση που βαζει για να αναπνευσει πεταγονται οι μυξουλες...μου εδειξε στο ιατρειο και επαθα σοκ απο την ποσοτητα που εβγαλε. Μετα μου εδειξε και ενα video που εδειχνε τον ιδιο τροπο...

με το σωληνακι της ορτισαλιν δεν εβγαζε σχεδον τιποτα, και οι οδηγιες στο φυλλαδιο με τους ορους δειχνει αλλο τροπο...

τι εννοείς κλείνεις το ρουθούνι? το ρουθούνι του έβαλες ορό? και βγάζει τις μυξές από που? από το άλλο?

.png

Γενικά, εμείς για τις μυξούλες χρησιμοπούμε φυσιολογικό ορό.

Του βάζουμε κάθε βράδυ έτσι ώστε να έχει καθαρή μυτούλα όταν θα κοιμηθεί.

Ο γιατρός μας μας έχει πει ότι ο ορός δεν είναι φάρμακο και ότι αν είναι κρυωμένο το μωρό μπορούμε να του βάζουμε πριν από κάθε γεύμα του.

Για μένα αυτό είναι το πιο βάρβαρο πράγμα που μπορώ να κάνω στο παιδί μου. Δεν του αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ. Αφού πλέον όταν με βλέπει με την αμπούλα και τον γέρνω στο πλάι βάζει τα κλάματα πριν καλά καλά την ανοίξω.

Αυτές τις μέρες ο Γιώργος μου είναι κρυωμένος.

Τον κόλλησε ο μπαμπακούλης του. Μυτούλα μπουκωμένη!

Τώρα λοιπόν, ορό και του τραβάω τις μυξούλες με μια συσκευή αναρρόφησης. Εεεεεεε! γίνεται το έλα να δεις. Δεν το θέλει καθόλου. Μου σπρώχνει το χέρι, προσπαθεί να πάρει το κεφάλι του,

Show! Μας ακούει όλη η πολυκατοικία!

Στην αρχή νόμιζα κι εγώ ότι τον πονάει και έτσι το δοκίμασα κι εγώ. Καμία σχέση. Κάτι άλλο τον ενοχλεί και είναι μικρός για να μας πει. Στο δωμάτιο βάζω αιθέρια έλαια ευκάληπτου και κοιμάται λίγο ανασηκωμένος.

Διπλώνω μια κουβερτούλα και βάζω κι ένα πουπουλένιο μαξιλάρι στην άκρη έτσι ώστε να έχει μια ομαλή κλίση. Το παιδί το ξαπλώνω έτσι ώστε να είναι και οι ώμοι του πάνω στο μαξιλάρι και να μην ανασηκώνεται μόνο το κεφάλι, ώστε να μην επιβαρρύνεται ο σβέρκος του.

πάντως υπάρχουν ειδικά μαξιλαράκια στο εμπόριο για να υπάρχει αυτή η κλιση που δεν κοστίζουν κι ακριβά... κάπου στα 10 ευρώ νομίζω

τα λένε βασικά ότι είναι για την παλινδρομιση και είναι τριγωνικά σαν σφήνες και είναι αρκετά μεγάλο το μέγεθος ώστε η κλιση να ειναι κοντά στις 30μοίρες και ομαλή

θα το περιγραψω καλυτερα.

το μωρο ειναι τοποθετημενο στο πλαι, τελειως ξαπλωμενο, αδειαζουμε τον ορο στο πανω ρουθουνι σχεδον κατευθειαν αρχιζει να τρεχει απο το κατω ρουθουνι, μολις βαλουμε τον ορο κατευθειαν κλεινουμε το ρουθουνι με το δακτυλο, με την πιεση οι μυξουλες πεταγονται.

αν δεν εβλεπα το γιατρο να το κανει δεν θα το επιχειρουσα..

θα ρωτησω αν μπορει να μου δωσει το βιντεο ο γιατρος.

θα το περιγραψω καλυτερα.

το μωρο ειναι τοποθετημενο στο πλαι, τελειως ξαπλωμενο, αδειαζουμε τον ορο στο πανω ρουθουνι σχεδον κατευθειαν αρχιζει να τρεχει απο το κατω ρουθουνι, μολις βαλουμε τον ορο κατευθειαν κλεινουμε το ρουθουνι με το δακτυλο, με την πιεση οι μυξουλες πεταγονται.

αν δεν εβλεπα το γιατρο να το κανει δεν θα το επιχειρουσα..

θα ρωτησω αν μπορει να μου δωσει το βιντεο ο γιατρος.

Αν κατάλαβα καλά, κλείνεις το ρουθούνι που έβαλες τον ορό?

είναι το μόνο ελαφρώς αδιευκρίνιστο σημείο στην περιγραφή σου γιατί κατά τα άλλα... μια χαρά κατάλαβα τι λες :oops: