Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

parents γονείς ποδηλάτες


Recommended Posts

Θελω και εγω να μπω στην παρεα σας αλλα δεν εχω ιδεα που να παω να ψωνισω. Θελω ενα ποδηλατο για μενα αλλα και για τον αντρα μου. Τρια πουλακια. Εγω ειμαι 1.64 και εκεινος 1.87 !!!!!!! Εχετε να προτεινετε μια 'μεση' λυση και για τους 2 μας. Επισης θελω καλαθακι για ψωνια μπροστα και καθισματακι για το παιδι πισω. Δεν το θελω για μεγαλες διαδρομες γιατι στο κεντρο της Αθηνας θα με κανουν πολτο φοβαμαι, αλλα το θελω να πηγαινοερχομαι στην γειτονια μου, στον περιφεριακο μας και στο βουνο και στον Εθνικο με το παιδι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σου έχω ένα ονειρικό ποδήλατο ... θα το λατρέψεις !

έχει μια αγορά κοντα εκεί που μένω με ποδήλατα ... απίθανα εκεί πείρα και την μικρής

υπάρχει και η λύση για πιο μετά για μονόροδο ποδηλατάκι

όπου θα δένει με το δικό σου ποδήλατο

! το χω μελετήσει το ζήτημα ! :-)

Link to comment
Share on other sites

και να και κάτι ενδιαφέρον :

http://www.athensvoice.gr/article/market/av/η-coco-mat-επιβραβεύει-τη-χρήση-ποδηλάτου

Έχοντας συνδέσει το όνομα και τις πρακτικές της με την έννοια της αειφορίας, η COCO-MAT δίνει μεγάλη αξία στην προστασία του περιβάλλοντος, την κοινωνική συνεισφορά και τη φροντίδα του προσωπικού της.

 

Πιστή στις αρχές αυτές η COCO-MAT αποφάσισε να επιβραβεύσει όσους πελάτες της και εργαζόμενους της εταιρείας στην Ελλάδα νοιάζονται για το περιβάλλον αλλά και την υγεία τους.

 

¨Από 1η Σεπτεμβρίου όσοι εργαζόμενοι της εταιρείας χρησιμοποιούν ποδήλατό για την μετακίνησή τους, θα λαμβάνουν επίδομα 5% επιπλέον του μισθού τους, ενώ επίδομα 3% θα λαμβάνουν αν σταματήσουν το κάπνισμα.

 

Επίσης, όσοι πελάτες επισκέπτονται τα καταστήματα της COCO-MAT στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας το ποδήλατό τους, θα επωφελούνται με έκπτωση 5% στην αξία των αγορών τους.

 

Η χρήση του ποδηλάτου για τις μετακινήσεις στην πόλη έχει πολλαπλά και εμφανή οφέλη. Συμβάλλει στη μείωση της εκπομπής των αερίων του θερμοκηπίου και τον περιορισμό της ατμοσφαιρικής ρύπανσης, ενώ επίσης αποτελεί ιδανική μορφή καθημερινής σωματικής άσκησης, βοηθώντας στη βελτίωση της υγείας.

 

Έτσι το νέο πρόγραμμα της εταιρείας πετυχαίνει ένα διπλό στόχο: από τη μία επιβραβεύει πελάτες και προσωπικό με απτό τρόπο, και από την άλλη τους ενθαρρύνει να αναβαθμίσουν την ποιότητα της ζωής και να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση και υγεία. Υιοθετώντας παρόμοιες δράσεις, η COCO-MAT θέτει νέα πρότυπα στον τρόπο που οι εταιρείες αξιολογούν και επιβραβεύουν το προσωπικό και τους πελάτες τους, και ελπίζει ότι θα εμπνεύσει περισσότερο κόσμο να ακολουθήσει το παράδειγμά της. "

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είναι ο Κώστας Κεχαγιάς, στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου. Αριθμό δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά ακριβώς απέναντι έχει έναν μικρό ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ (παλιά ήταν plus). Δεν θα σου γεμίσει το μάτι, ούτε αυτός ούτε το μαγαζί. Αλλά είναι μερακλής και έχει εκπληκτικές τιμές.

 

εχουμε ενα παλιο ποδηλατο που θελει γενικη επισκευη...δεν αξιζει νομιζω να παρουμε κανουριο γιατι αν επισκευαζεται κ παλι λιγοτερα μας βγαινει. αυτος κανει επισκευες γενικα; αν οχι, ξερει κανεις καποιον που να κανει, στο κεντρο αθηνας;

ελπιζω να απαντησετε συντομα γιατι μολις φτιαχτει, πουλαμε το μηχανακι ..οποτε επειγομαστε!:P

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ενα παλιο ποδηλατο που θελει γενικη επισκευη...δεν αξιζει νομιζω να παρουμε κανουριο γιατι αν επισκευαζεται κ παλι λιγοτερα μας βγαινει. αυτος κανει επισκευες γενικα; αν οχι, ξερει κανεις καποιον που να κανει, στο κεντρο αθηνας;

ελπιζω να απαντησετε συντομα γιατι μολις φτιαχτει, πουλαμε το μηχανακι ..οποτε επειγομαστε!:P

 

Πατησίων και Ακαδημίας( αν δεν κανωλαθος ) έχει έναν που πουλάει και κάνει επισκευές ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τον Σεπτέμβρη ξεκίνησα να πέρνω το ποδηλατάκι μου και να βολτάρω στο Χαϊδάρι. Τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο και δεν αθλούμουνα και είχα ξεχάσει να περπατάω. Περιτό να σας πω ότι βλέπω μια νέα πόλη. Λες και τόσα χρόνια δεν ζούσα εδώ. Επειδή καθε μεσημέρι πέρνω τον γιο μου από το σχολείο και δεν μπορώ να του φέρνω το ποδήλατο για να επιστρέψουμε σπίτι, ψάχνω κάτι να συνδέετε με το δικό μου και να τον μεταφέρω. Ελα όμως που είναι και 11 ετών! Εχω ένα σπαστό DAHON. Εχετε καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω πάθει φοβία τι να κάνω;

Έχω πάρει παιδικό κάθισμα και έβαζα την κόρη μου πίσω (2,5 μηνών) και κάναμε βόλτες μια χαρά (πήγαμε μια φορά να πέσουμε βέβαια). Έπιασα δουλειά σε νοσοκομείο (νοσηλεύτρια είμαι) και βλέπω ασθενείς που είναι βαριά τραυματισμένοι από το ποδήλατο και δεν το πιστεύω! Από τότε δεν έχω ξαναβάλει τη μικρή πάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιούμε τα ποδήλατα μας εγώ και ο άντρας μου και έχουμε και από ένα παιδικό καθισματάκι ο καθένας για τα κορίτσια μας (3,5 ετών και 2,5 ετών) και τα έχουμε βολευτεί πολύ! Πραγματικά έχουμε ανακαλύψει μια νέα πόλη (ζούμε σε επαρχία) και κάνουμε βόλτες και τις νύχτες:-D

Χρειάζεται προσοχή βέβαια γιατί λίγο οι οδηγοί των αυτοκινήτων δεν υπολογίζουν. Εμείς φοράμε κράνη στα κορίτσια. Πάντως να ξέρετε οι οδηγοί αυτοκινήτων προσέχουν περισσότερο τους ποδηλάτες με κράνος;)

 

marcella μήπως μπερδεύτηκες?? :???:2,5 μηνών πώς μπορείς και τη βάζεις σε κάθισμα? αυτά είναι για 1 έτος και μετά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2012, 10:21

 

 

Τα ποδήλατα έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας και ολοένα και περισσότερα κυκλοφορούν στους δρόμους των μεγάλων πόλεων. Ωστόσο, οι αναβάτες θα πρέπει να τηρούν ρητά των Κ.Ο.Κ., μια και σε αντίθεση περίπτωση η Τροχαία μπορεί να τους βεβαιώσει κλήση.

 

Το άρθρο 40 του Κ.Ο.Κ. αναφέρει χαρακτηριστικά τους κανόνες των αναβατών ποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, που μεταξύ άλλων συναντούμε παραβάσεις για χρήση κινητού τηλεφώνου, χρήση ακουστικών για μουσική κ.ά.. Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τι λέει αναλυτικά το άρθρο 40 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

 

1. Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:

α) να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα

β) να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα

γ) να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματός τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού

δ) να κινούνται ανά δύο ή και πλείονες παράλληλα

ε) να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί

στ) να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.

ζ) να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.

 

Να δω ειδική θέση για κινητό σε ποδήλατο και τι στον κόσμο:lol::lol:

2. Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων υποχρεούνται, όταν οδηγούν, να κρατούν το τιμόνι και με τα δυο τους χέρια, εκτός αν δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Κώδικα.

 

3. Οι οδηγοί ποδηλάτων υποχρεούνται να κατεβαίνουν από αυτά και να τα οδηγούν βαδίζοντας, όταν δημιουργείται εμπόδιο ή κίνδυνος για την κυκλοφορία των πεζών.

 

4. Οι οδηγοί ποδηλάτων και μοτοποδηλάτων απαγορεύεται να μεταφέρουν επιβάτες στα οχήματά τους. Κατ' εξαίρεση, επιτρέπεται η μεταφορά ενός μόνο επιβάτη σε ποδήλατο που έχει δύο ζεύγη ποδοστροφάλων και διαθέτει, από κατασκευή, μόνιμο πρόσθετο κάθισμα, ως και σε μοτοποδήλατο, που διαθέτει, από κατασκευή, προσαρμοσμένο σταθερό πρόσθετο κάθισμα. Οι οδηγοί μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων επιτρέπεται να μεταφέρουν επιβάτη μόνο μέσα στα ειδικό καλάθι, αν υπάρχει για το σκοπό αυτόν και σε πρόσθετο κάθισμα, το οποίο είναι σταθερά προσαρμοσμένο, από κατασκευή, πίσω ή δίπλα από τη θέση του οδηγού.

 

5. Σε οδούς, οι οποίες έχουν λωρίδα κυκλοφορίας για την κίνηση ποδηλάτων ή μοτοποδηλάτων, απαγορεύεται στους οδηγούς αυτών να χρησιμοποιούν το υπόλοιπο του οδοστρώματος.

 

6. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ, πλην των περιπτώσεων στ΄ και ζ΄ της παραγράφου 1, όπου ο παραβάτης τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο εκατόν πενήντα (150,00) ευρώ και αφαίρεση επιτόπου της άδειας ικανότητας οδηγού για τριάντα (30) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=451840&cid=12

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

είσαι ανενημέρωτη :

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: έλιωσα ρε βλαμένο.... άμα χάσω τη δουλειά μου φρόντισε να μου βρεις άλλη!!!!!!!!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Harlow

είμαι ΠΑΝΤΑ στην διάθεση του κοινού με σκοπότην ενημέρωση ( όπου και όποτε μπορώ να συμβάλω :-) )

 

να πούμε κάτι ακόμα σημαντικό

ότι δεν επιτρέπεται να είναι συν αναβάτες σε μοτοποδήλατα, μοτοσικλέτες παιδιά κάτω των 5 ετών

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα σας. εμεις ζουμε στην επαρχία και χρησιμοποιουμε το ποδηλατο για ατις μετακινησεις μας καθημερινα απο τοτε που η μικρη μου ηταν 1 ετους. τωρα ομως ειναι 4,5 χρονων και εχει ξεπερασει τα 20 κιλα. γνωριζω οτι το καθησματακι που εχουμε αντεχει εως 25 κιλα. σκεφτομουν να αρχισω να την εκπαιδευω ωστε σιγα σιγα να με ακολουθει με το δικο της ποδηλατο αλλα αναρωτιεμαι πως θα το κανω αυτο και μηπωςειναι πολυ μικρη ακομη. με φοβιζει λιγο και για το καλοκαιρι οπου το χρησιμοποιουμε και για αρκετα μακρυνες αποστασεις σε κεντρικους δρομους για να παμε θαλασσα. εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Νamar!!!!!

 

Και εμείς ζούμε σε μικρή επαρχιακή πόλη και το ποδήλατο είναι στην καθημερινότητά μας!!! Η κόρη μου είναι περίπου 17κ και εχουμε περιθώριο για το καρεκλάκι στο δικό μου ποδήλατο...

Αλλά η σκέψη να της μάθω να πηγαίνει με το δικό της και εμείς με το δικό μας, με προβληματίζει....Φοβάμαι πώς θα δυσκολευτούμε και είναι επικίνδυνο μην χτυπηθεί από διερχόμενο ΙΧ...Ενώ η ίδια η μικρή το θέλει να αυτονομηθεί! Θα το δοκιμάσουμε σε χώρους με ελάχιστη κίνηση, σε λιμάνι ή πάρκο...Όχι στην αγορά!

Oπότε το τρενάρω ακόμη, μέχρι να μην χωράει στο δικό μου καθισματάκι!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

ηλιοβασιλεμα

εμεις εδω εχουμε ενα αρκετα μεγαλο μερος της πολης με ποδηλατοδρομο αλλα και παλι στις διασταυρωσεις οι οδηγοι δεν ειναι πολυ προσεκτικοι. εγω εκει λεω να αρχισω να την εκπαιδευω αλλα δεν ξερω αν θα πρεπει στην αρχη να ειμαι εγω με τα ποδια απο διπλα της ή με το ποδηλατο. μενουμε σε πολυ κεντρικο σημείο και δεν μπορω να διανοηθω να κυκλοφορουμε με αυτοκινητο! και τελικα ποια ηλικια ειναι καταλληλη για να ξεκινησει κανεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καθε αρχη και δυσκολα!!!!

 

Εμεις πηγαίνουμε καιρό τωρα, τουλάχιστον από πέρσυ με τα πόδια και η κόρη μου δίπλα μας με το ποδηλατο της...αλλά διαφέρει από το να ειμαστε ο καθένας με τα ποδήλατα.

 

Εγω υπολογίζω του χρόνου το καλοκαίρι να κάνουμε τις πρώτες μας δοκιμές...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πράγματι στο Άμστερνταμ που αξιώθηκα και γώ να δώ από κοντά, είναι ο παράδεισος της ποδηλασίας και δυστυχώς,όπως ειπώθηκε και παραπάνω,εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει παιδεία για κάτι τέτοιο.Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας πτοεί απ¨το να κλανουμε ποδήλατο όσο πιο συχνά μπορούμε,απλά με προσοχή στις μεγάλες αποστάσεις διότι πέρα απ¨τον κίνδυνο να σε τρακάρουν από παντού,υπάρχει και το καυσαέριο το οποίο εγκυμονεί κινδύνους όταν κάνεις ποδήλατο και ανοίγουν οι πνεύμονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τι είδους ποδηλατο ?

για mountain bike ειναι τελεια το αλσος συγγρου, το παρκο που ειναι στο ύψος του ΚΑΤ.

κατα τα άλλα υπαρχει πλέον και ο ποδηλατόδρομος που πηγαινει σε αρκετά σημεία.

επισης βορεια προαστεια αν πας απο πολιτεία προς εκαλη επισης ειναι ωραια διαδρομη εκει δε ξερω αν εχει που εχει ποδηλατοδρομο αλλα ειναι πολυ ωραια .

 

χαλανδρι μελισια βριλήσια επισης εχει διαδρομη ποδηλατόδρομου.

αξίζει να μπεις σε ενα σιτε καπου που τα εχει, εχει χαρτη που ειναι οι ποδηλατόδρομοι νομίζω

Link to comment
Share on other sites

τι είδους ποδηλατο ?

για mountain bike ειναι τελεια το αλσος συγγρου, το παρκο που ειναι στο ύψος του ΚΑΤ.

κατα τα άλλα υπαρχει πλέον και ο ποδηλατόδρομος που πηγαινει σε αρκετά σημεία.

επισης βορεια προαστεια αν πας απο πολιτεία προς εκαλη επισης ειναι ωραια διαδρομη εκει δε ξερω αν εχει που εχει ποδηλατοδρομο αλλα ειναι πολυ ωραια .

 

χαλανδρι μελισια βριλήσια επισης εχει διαδρομη ποδηλατόδρομου.

αξίζει να μπεις σε ενα σιτε καπου που τα εχει, εχει χαρτη που ειναι οι ποδηλατόδρομοι νομίζω

 

Γεια σας,

μήπως μπορείτε να μας πείτε σε ποιο site μπορούμε να τους βρούμε τους ποδηλατόδρομους?

Ευχαριστούμε

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...