Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να το επιτρέψω?


Recommended Posts

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν το βρισκω κακο, ειναι ενα μοντελο που συνηθιζεται. και στα δικα μου χρονια θυμαμαι πολλες φορες να εχω κανει διαβασμα (οχι ομως στο επιπεδο της αποστηθισης, αλλα στο επιπεδο επιλυσης αποριων και ασκησεων) με συμμαθητες 1-2 καθε φορα. μετα βρισκεις και ποιος σου ταιριαζει καλυτερα στο διαβασμα.

στην αρχη βεβαια θελει διακριτικο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)

 

Koρίτσι μου δε νομίζω ότι θα διαβάζουν και πολύ... μάλλον θα χαζευουν ή θα μιλάνε...άσε που είναι και η μετάβαση στο γυμνάσιο που είναι δυσκολότερα από το δημοτικό. Εγώ με παρέα στο πανεπιστήμιο διάβασα 1η φορά. Εξαρτάται και από το παιδί βέβαια...αλλά όπως λες θέλει τσιγκλισμα για να κάτσει... Μπορείς να το επιτρέψεις αρχικά αλλά να κάνετε συμφωνία αν το βράδυ που τον ελέγχεις δεν είναι διαβασμένος να σταματήσουν να διαβάζουν παρέα;

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το βρισκω κακο ευκαιρια να γνωρισεις και τον φιλο του παιδιου σου.Πεστου ομως αν το βραδυ που θα τον ελεγξεις δεν ειναι διαβασμενος δεν θα τους αφησεις να ξαναδιαβασουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρισκω κακο, ειναι ενα μοντελο που συνηθιζεται. και στα δικα μου χρονια θυμαμαι πολλες φορες να εχω κανει διαβασμα (οχι ομως στο επιπεδο της αποστηθισης, αλλα στο επιπεδο επιλυσης αποριων και ασκησεων) με συμμαθητες 1-2 καθε φορα. μετα βρισκεις και ποιος σου ταιριαζει καλυτερα στο διαβασμα.

στην αρχη βεβαια θελει διακριτικο ελεγχο.

 

Απλά νομίζω ότι αυτή η μελέτη σε καθημερινή βάση ,δεν μπορεί να γίνει ,ότι δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να ασχολείται μόνος του με την επιλυση των εργασιών που έχουνε και την αποστήθηση κειμένων.Μην αρχίζει ο ένας και αντιγράφει από τον άλλο ή κατι τέτοιο.

Σε περίοδο εξετάσεων θα έλεγα οκ ,ο ένας κάνει ερωτήσεις στον άλλο.

Είναι και μικρά ακόμα , δεν ξέρουνε κάποιο τρόπο.

Δεν ξέρω τι να κάνω σε περίπτωση που το ξαναζητήσει( πριν λίγο μου το είπε ο άντρας μου...)

Φοβάμαι μην πάνε οι ώρες χαμένες και το βράδυ που γυρνάω σπίτι δεν θα ξέρω από που να αρχίσω.

Θα είναι μόνα τους στο σπίτι , ο άντρας μου φεύγει στις 3 για δουλειά και εγώ θα είμαι εκεί στις 5.30

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)[/quote

 

η εμπειρία μου λέε ότι όσες φορές διάβασα με παρέα, μόνο διάβασμα δεν κάναμε.......

ζήτησέ του να διαβάσει μόνος του, να τελειώσει γρήγορα και σωστά τα μαθήματά του και "τι τα θες βρε τα διαβάσματα με το φίλο σου, πες του να έρθει να καθήσετε να παίξετε, να κουβεντιάσετε, να περάσετε λίγη ώρα μαζί?"

 

Λέω εγώ τώρα.....

 

Φιλικά,

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσι μου δε νομίζω ότι θα διαβάζουν και πολύ... μάλλον θα χαζευουν ή θα μιλάνε...άσε που είναι και η μετάβαση στο γυμνάσιο που είναι δυσκολότερα από το δημοτικό. Εγώ με παρέα στο πανεπιστήμιο διάβασα 1η φορά. Εξαρτάται και από το παιδί βέβαια...αλλά όπως λες θέλει τσιγκλισμα για να κάτσει... Μπορείς να το επιτρέψεις αρχικά αλλά να κάνετε συμφωνία αν το βράδυ που τον ελέγχεις δεν είναι διαβασμένος να σταματήσουν να διαβάζουν παρέα;

 

Ναι , φοβάμαι ότι θα χαζεύουν..λογικό :rolleyes:

Φοβάμαι επίσης μην μου ρίξει και ευθύνες μετά η μητάρα του άλλου παιδιού..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)[/quote

 

η εμπειρία μου λέε ότι όσες φορές διάβασα με παρέα, μόνο διάβασμα δεν κάναμε.......

ζήτησέ του να διαβάσει μόνος του, να τελειώσει γρήγορα και σωστά τα μαθήματά του και "τι τα θες βρε τα διαβάσματα με το φίλο σου, πες του να έρθει να καθήσετε να παίξετε, να κουβεντιάσετε, να περάσετε λίγη ώρα μαζί?"

 

Λέω εγώ τώρα.....

 

Φιλικά,

 

Σοφία Δ

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ αυτής της άποψης είμαι , αλλά έεεεεεεεελα που πρόλαβε ο άντρας μου και έκλεισε τη συμφωνία μαζί του..τι να πω εγώ τώρα , όχι??Πάλι θα γίνω η κακιά??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το βρισκω κακο ευκαιρια να γνωρισεις και τον φιλο του παιδιου σου.Πεστου ομως αν το βραδυ που θα τον ελεγξεις δεν ειναι διαβασμενος δεν θα τους αφησεις να ξαναδιαβασουν μαζι.

 

Φίλος του έγινε από την Δευτέρα που τους βάλανε στο ίδιο τμήμα.Στο δημοτικό ήτανε μεν στο ίδιο σχολείο , αλλά δεν κάνανε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ αυτής της άποψης είμαι , αλλά έεεεεεεεελα που πρόλαβε ο άντρας μου και έκλεισε τη συμφωνία μαζί του..τι να πω εγώ τώρα , όχι??Πάλι θα γίνω η κακιά??

 

 

Για να μη γίνεις η κακιά συζήτησε το μαζί του και πες του ότι δέχεσαι προς το παρόν αλλά αν δεις ότι δε διαβάζει θα σταματήσουν. Η μητέρα του άλλου παιδιού συμφωνεί;

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον δεν θα διαβάσουν :rolleyes:

Σε καθημερινή βάση δεν θα έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα,αλλά για μια μέρα δεν νομίζω να γίνει και τίποτα.Θα γνωρίσεις τον φίλο του γιού σου ενώ παράλληλα εκείνος θα νιώσει ότι τον εμπιστεύεστε.Η καλύτερη ιδέα ήταν της Σοφίας,δηλαδή να διαβάσει ο καθένας μόνος του και το απόγευμα να καλέσει τον φίλο του στο σπίτι αφού θα έχει τελειώσει την μελέτη.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην ξεκινήσει μια συνήθεια που πιθανόν τους κάνει ασυνεπείς στα μαθήματα τους.Όσες φορές διάβασα με συμμαθητές μου,συνήθως χάναμε όλο το απόγευμα και δουλειά δεν γινόταν :lol: Αντιθέτως οι γονείς μου με άφηναν να τους καλώ στο σπίτι πότε για ταινία,πότε για μεσημεριανό,πότε για μίνι παρτάκια ;)

pkHcp3.pngJPwLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα οσες φορες εχει φερει ο γιος μου φιλους να διαβασουν μονο διαβασμα δεν εκαναν.Αλλα ειναι διαφορετικα απο παιδι σε παιδι.Οποτε επετρεψε το.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)

 

ν ατο επιτρεψεις..για πολλους λογους..καταρχην θα δει κ ενα αλλο συστημα διαβασματος,θαα δεθει με το φιλο του κ θα νιωθει ωραια κ πρεπει να σεβαστεις κ μια επιθυμια τουα αφου κακο δεν θα του κανει..

ειναι πολυ καλο να του το επιτρεψεις κ οντως να το ανταποδωσει με καλο διαβασμα κ να ξερει οτι το περιμενεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
Ο γιός μου πάει φέτος 1η γυμνασίου.Και ζήτησε από τον μπαμπά του να έρθει ένας φίλος του σπίτι και να διαβάσουνε μαζί.Το παιδί εγώ , δεν το γνωρίζω.Ο άντρας μου όμως τον έχει γνωρίσει και μου έχει πει ότι είναι καλό, ευγενικό παιδί και καλός μαθητής.Γνώρισε στο σχολείο και τη μητέρα του.Μένει ένα στενό πιο κάτω από εμάς.

Ο άντρας μου το επέτρεψε με την προυπόθεση ότι φυσικά το βράδυ που θα τον ελέγξω ,θα είναι διαβασμένος.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι όμως σωστό.Εσείς τι λέτε?

(Να σημειώσω ότι ο γιός μου δεν είναι και από τα παιδιά που διαβάζουνε μόνα τους,ήθελε ακόμα και μέχρι πέρσυ να τον κυνηγάω)

 

ΓΕΙΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΕΥΗ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΝΗΘΩ, ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΤΙ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ, ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΡΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ , ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ ;).ΑΠΛΩΣ ΜΕΤΑ ΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΑΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (ΚΑΚΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ) :wink:ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΒΑΘΜΟΣ ........ΠΧ ΟΧΙ ΒΟΛΤΑ ..ΟΧΙ ΨΩΝΙΑ ...ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ --- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΗΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ----:D

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΕΥΗ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΝΗΘΩ, ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΤΙ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ, ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Γεια σου Ευη.

Τελικά το παιδάκι δεν ήρθε ,δεν το άφησε η μαμά του.Να σου πω, χάρηκα και λιγάκι γιατί βγήκα από την δύσκολη θέση...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΡΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ , ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ ;).ΑΠΛΩΣ ΜΕΤΑ ΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΑΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (ΚΑΚΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ) :wink:ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΑΝ ΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΒΑΘΜΟΣ ........ΠΧ ΟΧΙ ΒΟΛΤΑ ..ΟΧΙ ΨΩΝΙΑ ...ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ --- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΗΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ----:D

 

Σχετικά με τις συνέπειες των πράξεων ,καλά τα λες.Αλλά όσο αφορά το σχολείο, έίναι διαφορετικά ,γιατί εάν πηγαίνουνε αδιάβαστα ,εμείς θα το πληρωσουμε πάλι στο τέλος , με άγχος γιατί πχ έμεινε σε κάποιο μάθημα ή δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα γιατί έχει κενά.Και μετά άντε τα φροντηστήρια ή τα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το παιδι...αν ειναι διαβαστερος και εχει στοχους μπορει να λειτουργησει θετικα στο παιδι σου...

γιατι οχι?δοκιμασε το..

 

Εμ , δεεεεεν είναι διαβαστερό..Μόνο με πολύ κυνήγι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τον αφηνα.

Αν δεν αποδοσει το πολυ πολυ να παει μια μερα αδιαβαστος. Θα του εχεις δωσει ομως την ευκαιρια να διαβασει χωρις ...κυνηγι :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου είναι μικρά αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι θετική.

Από την 1η γυμνασίου ως και 3η Λυκείου διαβαζα με τις φιλενάδες μου από 1, 2, ή 3 φορές την εβδομάδα αναλόγως. Οι γονείς μου το επέτρεπαν φτάνει να μην μαζευόμασταν πολλές... (συνηθώς είμασταν 2 κάποτε 3), κάποτε ξενυκτούσαμε (Λύκειο) και κοιμόμασταν η μια στο σπίτι της αλλής. Διαβάζαμε πραγματικά βοηθούσαμε η μια την άλλη και είχαμε όλες πολύ καλό αποτέλεσμα. Κάναμε και την πλάκα μας, λέγαμε και τα δικά μας, κάναμε και την κοπάνα μας, αλλά το διάβασμα όμως ήταν ευχάριστο και κανένας δεν μας ανάγκαζε ή μας έλεγχε - αντιθέτως στο Λύκειο μας λέγανε ότι παρακουραζόμασταν...Η ευθύνη αλλά και η επιθυμία "να τα πάμε καλά" ήταν δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια κ θα σου πω οτι κ εγω τον αφηνω να διαβαζει με φιλο του..οχι καθε μερα αλλα αμα τυχει κ γινει φυσικα κ δεν αρνουμαι.

 

Βεβαια κανω τις βολτες μου στο δωματιο κ εχω το νου μου για το τι γινετε.Επισης εχω κ το μικρο (6ετων) που ειναι το "τριτο" ματι κ τα λεει ολα...:mrgreen:

 

Τον προτρεπω ομως αυτο γινετε συνηθως σαββατοκυριακο που δεν εχει αγγλικα μετα ή ποδοσφαιρο κ ετσι μετα τα μαθηματα τους μπορουν να ασχοληθουν με ηλεκτρονικα ή να δουν μια ταινια μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εγώ Βασιλική θα σου έλεγα ότι μια δοκιμή θα σε πείσει μιας και δεν ήρθε το παιδί την προηγούμενη φορά. Ίσως να σου ζητήσει ο γιος σου μια άλλη φορά να ξανακαλέσει αυτόν ή άλλο φίλο του για διάβασμα.

 

Δεν έχεις παρά να τον ελέγξεις μετά αν όντως διάβασε. Στην περίπτωση που δεν έχει διαβάσει καλά ή καθόλου, την επόμενη φορά θα τον βάζεις να διαβάζει τα δύσκολα ή τα πολλά μαθήματα κι ας κάνει μαζί με το φίλο του κάτι που δε θέλει πολύ κόπο. Έτσι το βράδυ να έχει το χρόνο για "μπαλώματα".

 

Διαφορετικά ας τους καλεί μόνο για παρέα και παιχνίδι.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...