Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα το τρελάνουμε το παιδί??


lovely people

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας αγαπητά μέλη..

Το θέμα μου έχει ως εξής. Έχω μια κορούλα την οποία την βαφτήσαμε Μαρία. Για δικούς μας λόγους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την φωνάζουμε Μάρω. Είναι ένα όνομα κατα την γνώμη μου διαφορετικό απο το "πολυφορεμένο" Mαρία (ζητώ συγνώμη απο τις συνονόματες;)). Τα σχόλια που λαμβάνω για το όνομά της είναι ποικίλα. Σε άλους αρέσει και άλλοι μου λένε σχόλια τύπου "πως το λέτε έτσι το παιδί, μου θυμίζει την θ. μου την Μάρω" κτλ. Εγώ ο άντρας μου και η δική μου πλευρά(γονείς συγγενείς) την φωνάζουμε έτσι. Η πεθερά μου όμως, της οποίας το όνομα έχει, την φωνάζει με το βαφτιστικό της:twisted:. Το ίδιο και οι συγγενείς του άντρα μου. Σημειώνω έδώ οτι η πεθερά μου κρατάει την μικρή όταν δουλευω και την βλέπει καθημερινά. Το θέμα είναι...μήπως το τρελάνουμε το παιδί!!Τι θα λέει μεθαύριο όταν το ρωτάνε πως το λένε;; Και στον παιδικό πως θα την φωνάζουνε?? Θα συνηθίσει να ακούει σε 2 ονόματα ή πρέπει να κάνω κάτι και τι??

Παρακαλώ τα φώτα σας μανούλες με παρόμοια εμπειρία...

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

μιας και με λένε Μαρία αισθάνομαι αρμόδια να απαντήσω :mrgreen:

 

Λοιπόν εγώ ακούω σε όλα. Η μαμά μου με φώναζε Μάρω, ο μπαμπάς μου Μαριώ. Κάτι συγκάτοικοι στην πολυκατοικία που μέναμε όταν ήμουν σε προσχολική ηλικία με λέγανε Μαρίτσα. Ο περισσότερος κόσμος με φωνάζει Μαράκι (ακόμα και τώρα που κλείνω τα 40 :lol::lol::lol: ). Επίσης μια δασκάλα με έλεγε Μαιρούλα (έτσι της ερχόταν :roll: ). Μια κολλητή μου με λέει Μαρουλιώ. Με έχουν πει και Μαριγούλα και φυσικά Μαρία. Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα χειρότερα :roll::roll:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βαφτισανε Σμαρουλα,οι γονεις κ ολο σχεδον το σοι μου με φωναζει Μαρω,οι φιλοι μου Σμαρω κ τωρα τελευταια Σμαρουλα.Ακουω κ στα 3 ονοματα κ ποτε δεν ειχα προβλημα,απλα αν καποιος πχ που με φωναζε για χρονια Μαρω κ καποια στιγμη με πει Σμαρω δεν μου ακουγετε πολυ ωραιο.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

και γω σκεφτομουν να λεμε την κορη μου 'μαρω'...

 

τελικα τη λεμε ο,τι να ναι!!!!!!

 

απο 'μαρικακι'. μεχρι 'μαριγουλα'.. (θα μας μισησει το παιδι...)

 

η ιδια παντως, οταν την ρωτας λεει 'μα'ι'ακι'..

 

α, ναι, μερικες φορες λεει και 'φιφικα'... (ασχετο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω σκεφτομουν να λεμε την κορη μου 'μαρω'...

 

τελικα τη λεμε ο,τι να ναι!!!!!!

 

απο 'μαρικακι'. μεχρι 'μαριγουλα'.. (θα μας μισησει το παιδι...)

 

η ιδια παντως, οταν την ρωτας λεει 'μα'ι'ακι'..

 

α, ναι, μερικες φορες λεει και 'φιφικα'... (ασχετο...)

 

 

 

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ...ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ!! ΛΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΜΑΣ??

Link to comment
Share on other sites

η Αναστασια, τωρα αμα τη ρωτησεις πως τη λενε, λεει Νατασα και Αναστασια..

και ποιο ειναι το αλλο σου ονομα (το 2ο) ....Ειρηνη!

Μονο μπερδεμενη δεν ειναι!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

απλα αν καποιος πχ που με φωναζε για χρονια Μαρω κ καποια στιγμη με πει Σμαρω δεν μου ακουγετε πολυ ωραιο.

 

Θα συμφωνησω.

Εμενα με λενε Κατερινα αλλοι με λενε ετσι αλλοι καιτη αλλοι κατερινιω αλλοι κατερινακη αλλοι κατινα(ευτυχως ελαχιστοι και αυτοι για πλακα!) μεχρι και κατια με φωναξανε αλλα δεν γυρισα γιατι δεν ητανε οικειο στο αυτι μου. Μην ανυσηχεις η Μαρω σου ξερει πως τη λενε ασε που μεγαλωνοντας θα το διασκεδαζει κιολας εγω παντως αυτο εκανα!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω.

Εμενα με λενε Κατερινα αλλοι με λενε ετσι αλλοι καιτη αλλοι κατερινιω αλλοι κατερινακη αλλοι κατινα(ευτυχως ελαχιστοι και αυτοι για πλακα!) μεχρι και κατια με φωναξανε αλλα δεν γυρισα γιατι δεν ητανε οικειο στο αυτι μου. Μην ανυσηχεις η Μαρω σου ξερει πως τη λενε ασε που μεγαλωνοντας θα το διασκεδαζει κιολας εγω παντως αυτο εκανα!

 

 

Αχ μακάρι pontikaki..γιατί δεν θέλω να πληρώνει η μικρή τις επιλογές μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο προβληματακι εχουμε κ μεις!!καλα τον γιο μου τον λενε νικολα,αλλα οι μισοι τον φωναζουν ετσι κ οι αλλοι μισοι ΝΙΚΟ!!κ πιο σπανια νικ!!!!εγω παντως συνεχεια νικολα τον φωναζω!!μου ακουγεται πιο γλυκουλικο για παιδακι!!δεν λεω σε κανεναν απ'αυτους μην τον λετε ετσι,ενω αυτοι λενε σε μενα οτι ειναι βλακεια το νικολας!:evil::evil:καμια φορα γινονται κ πιεστικοι κ οποτε λεω νικολας,μου λενε ''ειπαμε οχι ετσι''!!!:evil:εγω το βιολι μου βεβαια!!:mrgreen::roll:

τωρα που κοντευει τεσσαρων κ ακουει κ τα δυο,με ρωταει συχνα ''μαμα με λενε κ νικο κ νικολα??η' μονο νικο??''ε κ του λεω το ιδιο ειναι!τι να του πω??να το κομπλεξαρω??καλα να μου πειτε αυτο το ονομα δεν εχει κ πολλα παρεμφερη,αλλα να που μερικοι σου τη λενε γι'αυτο!!:evil:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβληματακι εχουμε κ μεις!!καλα τον γιο μου τον λενε νικολα' date='αλλα οι μισοι τον φωναζουν ετσι κ οι αλλοι μισοι ΝΙΚΟ!!κ πιο σπανια νικ!!!!εγω παντως συνεχεια νικολα τον φωναζω!!μου ακουγεται πιο γλυκουλικο για παιδακι!!δεν λεω σε κανεναν απ'αυτους μην τον λετε ετσι,ενω αυτοι λενε σε μενα οτι ειναι βλακεια το νικολας!:evil::evil:καμια φορα γινονται κ πιεστικοι κ οποτε λεω νικολας,μου λενε ''ειπαμε οχι ετσι''!!!:evil:εγω το βιολι μου βεβαια!!:mrgreen::roll:

τωρα που κοντευει τεσσαρων κ ακουει κ τα δυο,με ρωταει συχνα ''μαμα με λενε κ νικο κ νικολα??η' μονο νικο??''ε κ του λεω το ιδιο ειναι!τι να του πω??να το κομπλεξαρω??καλα να μου πειτε αυτο το ονομα δεν εχει κ πολλα παρεμφερη,αλλα να που μερικοι σου τη λενε γι'αυτο!!:evil:[/quote']

 

 

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ (ΕΤΣΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ:D) MOY ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΝΙΚΟΛΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΝΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ. ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΓΕΝΙΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ...ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΟΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις την κορη μου τη βαφτισαμε Μαρια και δεν μπορεις να φανταστεις ποσα ονοματα ακουει καθημερινα! Σπανια τη φωναζουμε Μαρια! Μαρακι, Μαριγω, Μαιρουλα ειναι λιγα απο αυτα που ακουει το παιδι καθημερινα..

Βεβαια οταν τη ρωτας πως σε λενε, λεει "Ιλα"... :roll::roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαίρομαι πολύ που δεν προκαλείται....βλάβη στα παιδάκια γιατί είχα ακούσει πως θα τον μπερδέψουμε επειδή και εμείς έχουμε τα θέματα μας με το όνομα και ακούει 2 μέσα στο σπίτι!!!:lol::lol::lol:

Εμείς διαλέξαμε να φωνάζουμε το γιό μας αναγραμματίζοντας το όνομα του (γιατί είναι απο αυτά τα....ελληνικά που τα έχει το 73% του πληθυσμού). Η δική μου πλευρά τον λέει έτσι, η πλευρά του άντρα μου όμως (πεθερικά, αδέρφια ανήψια κλπ) επιχείρησε στην αρχή να τον πει όπως λένε και τον πεθερό τελικά και μετά απο τη σχετική γκρίνια (σιγά μην δεν την είχαμε για το όνομα, αποτελεί .... ΠΑΡΑΔΟΣΗ!!!:rolleyes::rolleyes:) τον λέει με τ' όνομα ολόκληρο.

 

Εγώ θέλω να επικρατήσει το όνομα που επιλέξαμε αλλά για την τήρηση των ισορροπιών (επειδή δεν βγάζω άκρη τόσους μήνες τώρα) δέχτηκα το όνομα ολόκληρο απο την πλευρά του αντρα μου και τον φωνάζω με αυτό που έχουμε επιλέξει όταν ήμαστε οι 2 μας. Και η κυρία που τον κρατάει τον φωνάζει έτσι και όλοι μας οι φίλοι, οπότε μόνο με τα πεθερικά και τα ξαδέρφια του ακούει το άλλο. Του χρόνου που θα πάμε παιδικό εννοείται πως θα πω μόνο αυτό που επιλέξαμε.

 

Το γελοίο πάντως που έζησα ήταν με ένα γείτονα φίλο του πεθερού. Αυτός μόλις είδε πρώτη φορά το παιδί (40 ημερών!!!) γυρνάει και του λέει ".." (το όνομα του πεθερού). Του είπα πως δεν το λένε έτσι, δεν ξέρω αν θα βαφτιστεί έτσι και εν πάση περιπτώση και να βαφτιστεί δεν θα το φωνάξουμε έτσι. Αυτός το χαβά του. Αρκετές φορές που έβλεπε το παιδί το έκανε αυτό (μέχρι που είχε το θράσος να μου πει πως εγώ ΕΤΣΙ θα το λέω!!!) και πιστεύω πως ήταν και ένας απο αυτούς που έβαλαν το λιθαράκι τους στο θέμα με τ' όνομα δηλ. φυτιλιές στον πεθερό. Του το κράταγα καιρό τωρα, αλλά μετά τη βάφτιση δεν τον είχα πετύχει να κάνει την πατάτα για να του την πω... μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Ειναι στην αυλή του με κόσμο (τη γυναίκα του, τους νοικάρηδες του, κάτι άλλοι γείτονες έξω κλπ) και γυρνάει και λέει στο παιδί "...".

Δεν το λέμε έτσι του απαντάω, το φωνάζουμε ΕΤΣΙ (με τ΄όνομα που λένε τα πεθερικά, μην δώσω και πάτημα). "Ε σιγά μου λέει έτσι το είπε ο παπάς έτσι θα το λέτε?" απαντάει αυτός.

"Ακούστε κ. Τάδε μου. ".." λένε τον τάδε, τον τάδε και τον τάδε. Το παιδί ΔΕΝ το λέμε έτσι.. Εντάξει?????"

 

Και η πλάκα είναι που ο γελοίος έχει 3 εγγονές και ΚΑΜΙΑ δεν έχει πάρει τ' όνομα του ή τ΄ όνομα της γυναίκας του! Αλλά εκεί...μόκο.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας αγαπητά μέλη..

Το θέμα μου έχει ως εξής. Έχω μια κορούλα την οποία την βαφτήσαμε Μαρία. Για δικούς μας λόγους αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την φωνάζουμε Μάρω. Είναι ένα όνομα κατα την γνώμη μου διαφορετικό απο το "πολυφορεμένο" Mαρία (ζητώ συγνώμη απο τις συνονόματες;)). Τα σχόλια που λαμβάνω για το όνομά της είναι ποικίλα. Σε άλους αρέσει και άλλοι μου λένε σχόλια τύπου "πως το λέτε έτσι το παιδί, μου θυμίζει την θ. μου την Μάρω" κτλ. Εγώ ο άντρας μου και η δική μου πλευρά(γονείς συγγενείς) την φωνάζουμε έτσι. Η πεθερά μου όμως, της οποίας το όνομα έχει, την φωνάζει με το βαφτιστικό της:twisted:. Το ίδιο και οι συγγενείς του άντρα μου. Σημειώνω έδώ οτι η πεθερά μου κρατάει την μικρή όταν δουλευω και την βλέπει καθημερινά. Το θέμα είναι...μήπως το τρελάνουμε το παιδί!!Τι θα λέει μεθαύριο όταν το ρωτάνε πως το λένε;; Και στον παιδικό πως θα την φωνάζουνε?? Θα συνηθίσει να ακούει σε 2 ονόματα ή πρέπει να κάνω κάτι και τι??

Παρακαλώ τα φώτα σας μανούλες με παρόμοια εμπειρία...

Ευχαριστώ πολύ..

 

Φωναζε το παιδι οπως θες και μαθε το να ακουει μονο αυτο το ονομα αν το θες τοσο πολυ!!!!Δλδ εγω πρεπει να φωναζω την Παναγιωτα τούλα ή τουλού χάρην της πεθερας????Και το Γιωτα μολις ακουω, τους το ξεκοβω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φωναζε το παιδι οπως θες και μαθε το να ακουει μονο αυτο το ονομα αν το θες τοσο πολυ!!!!Δλδ εγω πρεπει να φωναζω την Παναγιωτα τούλα ή τουλού χάρην της πεθερας????Και το Γιωτα μολις ακουω, τους το ξεκοβω!

 

 

Το παιδί το φωνάζω όπως θέλω το κακό είναι ομως οτι το ίδιο κάνουν κ τα πεθερικά (το φωνάζουν όπως θέλουν αυτοι):evil:. Αυτό που μου τι σπάει είναι οτι με τον τρόπο αυτό δείχνουν σε πόση εκτίμηση με έχουν!! Μια ξένη να δεις στο δρόμο αν ακούσεις να φωνάζει το παιδί της με ένα όνομα έτσι θα το φωνάξεις κ εσύ..πόσο μαλλον αν είναι γυναίκα του γιού σου...

Anyway...δεν μπορω να κάνω τίποτα άλλο δυστυχως:rolleyes:..

Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο πάντως που έζησα ήταν με ένα γείτονα φίλο του πεθερού. Αυτός μόλις είδε πρώτη φορά το παιδί (40 ημερών!!!) γυρνάει και του λέει ".." (το όνομα του πεθερού). Του είπα πως δεν το λένε έτσι, δεν ξέρω αν θα βαφτιστεί έτσι και εν πάση περιπτώση και να βαφτιστεί δεν θα το φωνάξουμε έτσι. Αυτός το χαβά του. Αρκετές φορές που έβλεπε το παιδί το έκανε αυτό (μέχρι που είχε το θράσος να μου πει πως εγώ ΕΤΣΙ θα το λέω!!!) και πιστεύω πως ήταν και ένας απο αυτούς που έβαλαν το λιθαράκι τους στο θέμα με τ' όνομα δηλ. φυτιλιές στον πεθερό. Του το κράταγα καιρό τωρα, αλλά μετά τη βάφτιση δεν τον είχα πετύχει να κάνει την πατάτα για να του την πω... μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Ειναι στην αυλή του με κόσμο (τη γυναίκα του, τους νοικάρηδες του, κάτι άλλοι γείτονες έξω κλπ) και γυρνάει και λέει στο παιδί "...".

Δεν το λέμε έτσι του απαντάω, το φωνάζουμε ΕΤΣΙ (με τ΄όνομα που λένε τα πεθερικά, μην δώσω και πάτημα). "Ε σιγά μου λέει έτσι το είπε ο παπάς έτσι θα το λέτε?" απαντάει αυτός.

"Ακούστε κ. Τάδε μου. ".." λένε τον τάδε, τον τάδε και τον τάδε. Το παιδί ΔΕΝ το λέμε έτσι.. Εντάξει?????"

 

Και η πλάκα είναι που ο γελοίος έχει 3 εγγονές και ΚΑΜΙΑ δεν έχει πάρει τ' όνομα του ή τ΄ όνομα της γυναίκας του! Αλλά εκεί...μόκο.:evil:

 

 

Αυτό πάλι που το πας:evil::evil::evil:. Το ίδιο συνέβει και στην δικιά μου γειτονιά. Πριν καν αποφασίσουμε εμείς για το όνομα της μικρής την φώναζαν ήδη με το όνομα της πεθεράς...Αντε μετά να κρατηθείς!! Κ εγώ της την είπα της θείας αλλα αν ο άλλος είναι #$@#%$%@#$ είναι @#$@#$@. Ελπίζω να πάρω το αίμα πίσω στο δεύτερο:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , μην ανησυχεις για το παιδι.Μαθαινει και συνηθιζει με πιο ονομα το φωναζει ο καθενας και δεν του φαινεται παραξενο.Εμενα ολοι οι συγγενεις με φωναζαν Λιτσα και ολοι οι υπολοιποι Ολυμπια.Το συνηθισα και αν καποιος με φωναζε με το αλλο ονομα μου φαινοταν σαν να φωναζαν καποιον αλλο.

Καταλαβαινω ομως οτι σε ενοχλει που τα πεθερικα σου δεν το φωναζουν οπως εχετε επιλεξει εσυ και ο αντρας σου.Θα με ενοχλουσε και εμενα αν τα δικα μου πεθερικα φωναζαν το γιο μου Μανωλη αντι για Μανο που τον λεμε εμεις.

Θα σου ελεγα ομως να μην το κανεις θεμα.Αστους αφου τους ευχαριστει να την λενε Μαρια.Τελικα θα επικρατησει αυτο που το παιδι θα επιλεξει μεγαλωνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , μην ανησυχεις για το παιδι.Μαθαινει και συνηθιζει με πιο ονομα το φωναζει ο καθενας και δεν του φαινεται παραξενο.Εμενα ολοι οι συγγενεις με φωναζαν Λιτσα και ολοι οι υπολοιποι Ολυμπια.Το συνηθισα και αν καποιος με φωναζε με το αλλο ονομα μου φαινοταν σαν να φωναζαν καποιον αλλο.

Καταλαβαινω ομως οτι σε ενοχλει που τα πεθερικα σου δεν το φωναζουν οπως εχετε επιλεξει εσυ και ο αντρας σου.Θα με ενοχλουσε και εμενα αν τα δικα μου πεθερικα φωναζαν το γιο μου Μανωλη αντι για Μανο που τον λεμε εμεις.

Θα σου ελεγα ομως να μην το κανεις θεμα.Αστους αφου τους ευχαριστει να την λενε Μαρια.Τελικα θα επικρατησει αυτο που το παιδι θα επιλεξει μεγαλωνοντας.

 

Eυχαριστώ πολύ Ολυμπία.. Και εγώ το ίδιο νομίζω!! Απλά μου τι σπάει οτι γράφουν τα δικά μου θέλω!

Link to comment
Share on other sites

τον γιο μου τον βαφτισαμε αναστασιο μιχαηλ.τον φωναζουμε απο πολυ μωρο ανασταση το ονομα του πεθερου μου.ΟΜΩΣ....τον πεθερο μου τον φωναζουν τασο.στην αρχη τους ειπα ξεκαθαρα οτι το παιδι θα το φωναζουμε ανασταση.τα πεθερικα μου ξυνισαν και φανηκε γιατι ποτε δεν τον φωναζαν με το ονομα του.μετα τον 6ο μηνα που το εμπεδωσανε τον φωναζαν ανασταση.ελα ομως που στο χωριο τον φωναζαν τασουλη.τους εξηγουσα πως λενε το παιδι και γυριζει η πεθερα μου και λεει ενταξει ας τον φωναζουν οπως θελουν.και της λεω δεν καταλαβες καλα,το παιδι τον λενε ανασταση και τελειωσε εκει.βεβαια ακομη και τωρα που ειναι 18 μηνων υπαρχουν καποιοι που τον λενε τασουλη αλλα ο μικρος δεν το ξερει το ονομα και δεν δινει καμμια σημασια και εγω βεβαια γελαω!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα ονόματα!!! Εμείς θα βαφτίσουμε το μωρό Παναγιώτη, το όνομα του πεθερού μου....

Στην αρχή είχα σπαστεί γιατί με το που έμαθαν ότι είμαι έγκυος άρχισαν, καλώς τον Παναγιώτη και καλώς τον Παναγιώτη... και είπα του άντρα μου, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις , ώσπου να γεννηθεί το μωρό με το καλό, μην ξανακούσω να τον αποκαλούν Παναγιωτη και εξ άλλου εμείς ακόμα δεν ανακοινώσαμε όνομα..... έτσι για λίγο καιρό το έκοψαν.

Η φάση ήταν που ήρθε η αδερφή του πεθερού μου στη δουλειά μου, οταν ήμουν έγκυος και μου λέει:

Αδερφή: είναι αγόρι ή κορίτσι???

Εγώ: αγόρι

Α: A!!!! άρα θα τον λένε Πα..

Ε: ΑΑΑΑ!!!! δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα!!!!!

και έμεινε κάγκελο!!! Και φυσικά την ίδια μέρα πήρε τηλ την πεθερά μου να της πει ," μα η νύφη σου δεν θα βγάλει Παναγιώτη!!!!

Ευτυχώς η πεθερά μου της την είπε, λέγοντας " ότι θέλουν ας βγάλουν τα παιδια!!1"

Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τη χαρά του πεθερού μου, δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς. αλλα τους το ξέκοψα.... το μωρό είναι ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ουτε Τάκης , ουτε Μάκης , ουτε Πανίκος, ούτε Παναής, ούτε Πάνος ούτε Κάτος!!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τη χαρά του πεθερού μου, δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς. αλλα τους το ξέκοψα.... το μωρό είναι ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ουτε Τάκης , ουτε Μάκης , ουτε Πανίκος, ούτε Παναής, ούτε Πάνος ούτε Κάτος!!!!

 

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Eπαναφέρω λοιπόν το θέμα για να πω σε όλες τις ομοιοπαθούσες οτι πλέον τώρα που μιλάει η κόρη μου όταν την ρωτήσει κάποιος πως την λένε αυτή απαντάει με το όνομα που την φωνάζουμε εμείς:D:D. Επίσης (όπως τα περισσότερα παιδάκια της ηλικίας της) δεν λέει "εγώ" αλλα "Μάλω". Βέβαια το σπάσιμο σπάσιμο απο την άλλη πλευρά αλλα τι να κάνουμε...το καταπίνω. Αυτό βέβαια που μου την σπάει έιναι οτι για το συγκεκριμένο όνομα υπάρχουν κ ένα σωρό υποκοριστικά. Εχει ακούσει το παιδί απο Μαρίτσα/Μαρούλα/Μαριγούλα και δεν συμμαζεύεται:evil:!! Δεν ξέρω ρε παιδιά..Να καταργηθούν αυτά με τα ονόματα για να μπορούνε τουλάχιστον τα παιδάκια μας να βάζουνε στα δικά τους παιδιά ονόματα που τους αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μιας και με λένε Μαρία αισθάνομαι αρμόδια να απαντήσω :mrgreen:

 

Λοιπόν εγώ ακούω σε όλα. Η μαμά μου με φώναζε Μάρω, ο μπαμπάς μου Μαριώ. Κάτι συγκάτοικοι στην πολυκατοικία που μέναμε όταν ήμουν σε προσχολική ηλικία με λέγανε Μαρίτσα. Ο περισσότερος κόσμος με φωνάζει Μαράκι (ακόμα και τώρα που κλείνω τα 40 :lol::lol::lol: ). Επίσης μια δασκάλα με έλεγε Μαιρούλα (έτσι της ερχόταν :roll: ). Μια κολλητή μου με λέει Μαρουλιώ. Με έχουν πει και Μαριγούλα και φυσικά Μαρία. Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα χειρότερα :roll::roll:

 

Και να σου πω βρε DEMS εσύ πως συστήνεσαι μετά απο όλα αυτά??:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την φωνάζω ντεμούλα (την Dems) χαχαχαχαχαχα διότι Dems μου συστήθηκε :lol: :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...