Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ


candy1234

Recommended Posts

Συμφωνώ σχεδόν με όλες τις γνώμες, αλλά πραγματικά ΔΕΝ υπάρχουν χειρότεροι και πιο ακατάλληλοι άνθρωποι να κάνεις εξάσκηση στην οδήγηση από άντρα ή μπαμπά !!!!!!! Έχεις πολλές επιλογές για αμάξι και φθηνές και ακίνδυνες, αλλά πήγαινε κάνε λίγα μαθήματα σε σχολή και όχι με τον άντρα σου, είναι που είναι αντίθετος, θα σε μπλοκάρει εντελώς....

 

Φιλικά,

 

Σοφία Δ

 

Θα ήθελα να κάνω λίγα μαθήματα με δάσκαλο αλλα με το δικό μας αυτοκίνητο..γιατί...ο.κ...με του δασκάλου..μια χαρα χαλαρη είμαι..αφου ξερω πως εχει και αυτος δυνατοτητα παρεμβασης με τα δικα του πετάλια..Το θέμα ειναι στο δικο μας αμάξι να κανω λιγα μαθήματα..Αν πάω σε σχολή και ρωτήσω..θα δεκτούν ή θα με πετάξουν έξω; :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να κάνω λίγα μαθήματα με δάσκαλο αλλα με το δικό μας αυτοκίνητο..γιατί...ο.κ...με του δασκάλου..μια χαρα χαλαρη είμαι..αφου ξερω πως εχει και αυτος δυνατοτητα παρεμβασης με τα δικα του πετάλια..Το θέμα ειναι στο δικο μας αμάξι να κανω λιγα μαθήματα..Αν πάω σε σχολή και ρωτήσω..θα δεκτούν ή θα με πετάξουν έξω; :)

 

Έχω έναν γνωστό δάσκαλο σε σχολή οδήγησεις. Ξέρεις πόσοι πάνε για επανεκπαίδευση;;;; Τα περισσότερα κέρδη του είναι από εκεί.

 

Επίσης δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. Ας κάνεις 1-2 μαθήματα με το αυτοκίνητο της σχολής και μετά κανονίζεις να βολτάρετε με το δικό σας. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

απλα την αρχη θελω να κανω..γιατι ο καιρος περναει...τουλαχιστον καποια στιγμη...να εχω εμπειρια...αλλιώς δεν γινεται...

 

Καντην βεβαια αλλα μονη σου....μην χωσεις αντρα μεσα. 1. 8α σε τρελλανει 2.8α νομιζεις οτι δεν μπορεις να κανεις τπτ....καλυτερα χιλιες φορες μονη σου και ας σου πηγαινει να....σιγα σιγα και να 8υμασε δεν κοιταμε μονο μπροστα. Αλλα πλαγια και πισω συνεχεια. Αυτα. Με τον χρονο 8α του παρεις τον αερα. Και μην παιρνεις απο λογια. Αν το 8ες αποφασισε το και κανε το. Και λα8ος να γινει αρκει να μην ειναι σοβαρο. Απο ατυχηματα μπολικα γινονται μικρα. Και να το γδαρεις παλι δεν εγινε τπτ. Το πρωτο γδαρσιμο ειναι. Τα επομενα ουτε που τα προσεχεις......Αντε καλους και προσεχτικους δρομους να εχεις......

 

8α τα πουμε εκει ε3ω.......:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

candy1234

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Φοβάμαι να οδηγήσω (δίπλωμα από το 1993) και νιώθω εξαρτημένη κλπ.

Θα μου επιτρέψεις, όμως, να σου πω ότι ο άντρας σου δεν θέλει κατά βάθος να οδηγήσεις. :mad::mad: Κι αυτο φαίνεται από τις σπόντες που σου πετάει:

Ειδικά στην αρχή θα πηγαίνεις τόσο σιγά και θα είσαι πολύ προσεκτική, χωρίς ραδιόφωνο κλπ, σιγά μην πατήσεις κανέναν.

Εάν το γρατζουνίσεις... αμάξι είναι. Δεν κατάλαβα, ο άντρας σου δεν το έχει γρατζουνίσει ή νομίζεις ότι δεν θα το γρατζουνίσει;;; Και, με αυτά που λέει... το βλέπω να έρχεται.

Πήγαινε σε δάσκαλο, παρακάλεσέ τον να κάνετε και με το δικό σου.

Που μένεις; Εγώ έλεγα να ξεκινήσω να το παίρνω μόνη μου π.χ. Κυριακή μεσημέρι που δεν έχει πολύ κόσμο, σε μονοδρόμους κλπ (ή με μία λωρίδα) και σιγά σιγά να... επεκταθώ. Έκανα και εξάσκηση το καλοκαίρι στο εξοχικό μας.

Θα σου πω και μία ιστορία να γελάσεις:

Πήραμε το αμάξι το 2006 τον Απρίλιο κι εγώ μέσα στο καλοκαίρι έκανα "μεταπτυχιακά" μαθήματα. Πάμε στο χωριό του άντρα μου και το οδηγώ. Κατά λάθος, ο καθρέφτης μας βρίσκει έναν άλλον και κλείνει. Και οι δύο καθρέφτες ο.κ. Το τι άκουσα δεν λέγεται: "με έκανες ρεζίλι, δεν είδες καθρέφτη, δεν ξέρεις κλπ" :mad::mad: Έλα που έχει ο καιρός γυρίσματα: Το ίδιο βράδυ ο άντρας μου, κάνοντας όπισθεν στους δρόμους του χωριού, βρίσκει αριστερά και το γρατζουνάει... Του έριξα το δούλεμα... Αφού δεν μπορούσα να στεναχωρηθώ ή να θυμώσω γιατί απλά... είδα τη θεία δίκη και ευχαριστήθηκα!!! :P:p:p ;););)

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμαθα οδήγηση (στα 19 μου), μού πήρε και ο μπαμπάς μου αυτοκίνητο και κάθε φορά που έμπαινε μαζί μου μέσα με έπιανε η καρδιά μου! Όλο φωνή και κακό! Πήγαινα με 40χλμ. και φώναζε να μη τρέχω. Έπιανα δεξιά λωρίδα και φώναζε που πάω σιγά!!!!! Μέχρι που απηύδησα και δε τον ξανάβαλα μέσα.

Ο άντρας μου έχει το Jeep κι εγώ ένα smart να μπορώ να το κουμαντάρω κιόλας. Όταν μπαίνει μαζί μου στο αμάξι, κάνει χειρότερα κι απ' ότι έκανε ο μπαμπάς μου τότε.... Συνέχεια μου φέρνει δυσάρεστα παραδείγματα και πως θα γίνει τίποτα και θα το 'χω και τύψεις. Αλλά από το ένα μπαίνει και από το άλλο βγαίνει. Άμα ακούω τον καθένα, θα τα 'χα παρατήσει εδώ και χρόνια!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόλα αυτά, θέλει να οδηγήσω..Δεν έχει πρόβλημα..ίσα ίσα θέλει να είμαι ανεξαρτητοποιημένη..απλά φοβάται για εμένα κ το παιδί που θα βάζω μέσα...:( γκρρρρ...

 

χεχεχε καλα αυτο μου το εχει πει και εμενα που σαν οδηγο με παραδεχεται σε ολα. Αλλα οταν του ειπα 8α την παρω την μικρη και 8α παω Λαγονησι για μπανιο (1 ωρα και δρομος) εφρι3ε. Και αν γινει κατι? Και αν? Εισαι μονη σου. Τι 8α κανεις? Ποιος 8α βοη8ησει. Του ειπα να το κανει καφε να το πιει και απο τοτε κανω τεραστιες αποστασεις με το παιδι και δεν λεει τπτ. Εκεινος δε, μονος του ποτε δεν εχει παει με το παιδι στο αμα3ι. Και τις προαλλες τον πιεσα να πανε 10 λεπτα δρομο. Οταν γυρισε τον ειχε κοψει κρυος ιδρωτας. Του λεω πως περασατε? Η μικρη καλα μου λεει, εγω εχασα την ζωη μου να παω και να'ρ8ω......:lol::lol::lol::lol::lol: Και του λεω δεν πειραζει 8α μα8εις σιγα σιγα....!!!!χαχαχαχαχα

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΑχαχαχαχΧΑχαχχα...ωραία αυτά που γράφετε βρε κορίτσια..και χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που έχει προβληματάκι στην οδήγηση..χαίρομαι με την καλή εννοια...

Καλα, ο άντρας μου το παίζει "οδηγάρα" αλλά low profile..και καλά..ειμαι χρόνια οδηγος και ποτε δεν εγινε κατι, δεν εκανα κατι σε άλλο αμάξι ή στο δικό μου, κλπ... Ε, δεν φταίμε πάντα εμεις...του λέω, μπορεί να σου τύχει κάτι κ να φταιει άλλος..συμβαίνουν αυτά..Μου απαντάει: -Οχι σε εμένα μωρό μου..γιατί αυτό θέλω να σου δώσω να καταλάβεις...προσέχω και τους άλλους, προβλέπω τι θα κάνουν, καταλαβαίνω ποτε ο άλλος πάει να κάνει τη μλκ..

Ο.Κ..αν έχεις του λεω το χάρισμα..να μας ριξεις και τα Ταρω...ακου εκει προβλέπει..

Α, λεει κ το άλλο: Επειδη ειχε απο μικρος μηχανάκι..ξέρει πλέον κ την "φιλοσοφια" όσων οδηγούν μηχανάκια..ξέρει τι θα κάνουν, πώς θα του χωθουν και εχει μάθει επειδη ειχε κ αυτος μηχανακι, να τους σέβεται και να τους προσεχει...

Γκρρρ...εγω θα τους κερνάω και καφε βρε παιδί μου του λέω...τι άλλο θέλουν; Δηλαδή, τι νομιζει; Πως θα μπω μεσα κ οποιον πάρει ο Χάρος;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπτωση κι εγώ, μόνο που εγώ τα κατάφερα να ξεπεράσω το φόβο μου.

Είχα το δίπλωμα δέκα χρόνια αλλά δεν έπαιρνα ποτέ το αμάξι να οδηγήσω(ουτε του πατέρα μου, ούτε του συζύγου μου αργότερα). Έκανα κατά καιρούς μαθήματα με δασκάλους αλλά όταν φτάναμε στο σημείο που σου λένε " Τώρα να δοκιμάσεις να οδηγήσεις το δικό σου αυτοκίνητο, είσαι οκ" σταμάταγα τα μαθήματα αλλά ποτέ δεν έπαιρνα την απόφαση.

Όταν παντρεύτηκα και μετακόμισα σε άλλη περιοχή για να πάω στη δουλειά μου έπρεπε να φεύγω δύο ώρες πριν και να αλλάξω 3 σύγκοινωνίες. Άλλα τόσα στην επιστροφή. Και το έκανα μέχρι που γέννησα. Εκεί συνειδητοποίησα ότι δε γίνεται να χάνω τόσες ώρες από το παιδί μου, στους δρόμους. Τότε ευτυχώς ο πατέρας μου μού χάρισε το παλιό μικρό του αυτοκίνητο, ξαναέκανα μαθήματα και ξεκίνησα χαλαρά γύρω γύρω το τετράγωνο τις πρώτες μέρες μόνη μου. Αυτό ήταν.

Για μένα ανασταλτικός παράγοντας όλα αυτά τα χρόνια ήταν ότι δεν ήθελα να οδηγήσω ξένο αυτοκίνητο.

ΠΑΡΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΙΚΡΟ!!! Οπωσδήποτε. Μετά αν κάνεις μαθήματα σε δάσκαλο ή όχι δεν έχει σημασία, σημασία έχει να το οδηγείς κάθε μέρα εσύ μέχρι να ξεθαρρέψεις.

Ιδέα: Μήπως ο φίλος σου πουλάει το smart?

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα: Μήπως ο φίλος σου πουλάει το smart?

Ο φιλος μας είναι πολύ καλό παιδί..και γενναίο..γιατί μου έχει πει πως αν θέλω μου το δίνει όσο το χρειαστώ να κάνω εξάσκηση...Το θέμα όμως είναι πως αφενός εγώ δεν πρόκειται να καταχραστώ την ευγενια του και αφετέρου..άλλο smart...άλλο jeep...δηλαδή...το smart το πάω μια χαρούλα...το θέμα είναι να μάθω να οδηγώ το jeep. Σε χθεσινή επαναληπτική συζήτηση είδαμε με τον άντρα μου πως δεν μας συμφέρει να πάρουμε έστω και ένα σαραβαλάκι. Το jeep έτσι κι αλλιώς "κάθεται" γιατί ως επι το πλείστον ο σύζυγος πάει με το μηχανάκι στη δουλειά του...οπότέ...ένα 2ο αυτοκίνητο και ειδικά μεταχειρισμένο που δεν θα ξέρουμε και τι θα μας "βγάλει" θα ήταν περιττό έξοδο...σε μια επόχή που όλα τα σπίτια λίγο πολύ την "παλεύουν" με την οικονομική κρίση. Εδώ δεν ξέρουμε μου λέει πόσο θα είναι τελικά τα τέλη κυκλοφορίας..για το 2011..λένε πως θα τα αυξήσουν 15% σε σχέση με τα περσινά..και ιδιαίτερα για ένα παλιό αυτοκίνητο (σαν αυτό που ας υποθέσουμε θα έπαιρνα) το ποσό μπορεί να ήταν αρκετά "τσιμπημένο"...Σε αυτό που είπε, δεν μπορώ να πω...δεν έχει άδικο...Ζούμε σε "κρίσιμες" και "αβέβαιες" εποχές...Σήμερα έχω δουλειά...αύριο δεν με εξασφαλίζει κανείς αν θα συνεχίζει να υφίσταται η επιχείρηση που εργάζομαι..Καλά, αυτό είναι κάτι που μόνιμα αγχωνε τους ιδιωτ. υπαλλήλους αλλά στις μέρες μας, που επιχειρήσεις & εταιρείες κλείνουν η μια πίσω απο την άλλη...το άγχος είναι λίγο αυξημένο...οπότε γενικά πλέον έχω τη λογική.."φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά"..και προσπαθώ να μην ανοίγω πολλά "μέτωπα"....Ασφαλώς, το όποιο σαραβαλάκι θα το κρατούσα για κανένα δύο χρόνια....αλλά αυτά τα 1-2 χρόνια που έπονται...δεν παύει να είναι "κρίσιμα" για το πλείστον των ελληνικών οικογενειών...

Συγνώμη..που βγήκα εκτος θέματος και απο Φοβία Οδήγησης έκανα το θέμα "Για λογαριασμό σας"....:) αλλά η οικονομική κρίση είναι ένας καθημερινός εφιάλτης...

Αλήθεια..πόσες φορές καλέ πιο πάνω χρησιμοποίησα τις λέξεις "κριση" και "κρίσιμη"...ΑΧχαχαχαχχαχαχαχχαχαΑΧΧΑαχαχ ...βρε μπας και έχω και "Φοβία Κρίσης" ή "Κρίσιμη Φοβία"????

Πρωί πρωί ξεκίνησα σήμερα τις μ......ς....ΑΑαχαχαχαχαχαχαχαΑΧαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

candy1234

 

Θα μου επιτρέψεις, όμως, να σου πω ότι ο άντρας σου δεν θέλει κατά βάθος να οδηγήσεις. :mad::mad: Κι αυτο φαίνεται από τις σπόντες που σου πετάει:

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ!!!

 

Μια από τα ίδια κι εδώ...Αν και έχω δίπλωμα από το 2004 δεν οδηγώ πλέον...ενώ στην αρχή το έπαιρνα...είχαμε ένα παλιό του πατέρα μου. Τώρα όμως με 2 παιδιά και ούσα έγκυος στο τρίτο βλέπω πόσο χρήσιμο θα ήταν...

 

Από την μια θυμώνω γιατί αν τελικά ξεπεράσω τον φόβο μου θα γίνω "ο ταξιτζής" του σπιτιού(κάτι που διακαώς νομίζω ότι επιθυμεί ο σύζυγός μου) αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι θα είμαι ανεξάρτητη και θα πηγαίνω τις βόλτες μου με τα παιδάκια μου...

 

Ενώ αντίθετα με το μηχανάκι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...μέχρι και μακρινές αποστάσεις φτάνω... Πέρσι οδηγούσα 15 χλμ με μηχανή για να πάω στη δουλειά μου.

 

Τι στο καλό είναι αυτό που μας εμποδίζει;

 

Έχω κατασταλάξει ότι φοβάμαι τον όγκο του αμαξιού ενώ αντιθέτως με το μηχανάκι που εννοείται ότι δεν είναι τόσο ασφαλές όσο το αυτόκίνητο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...και ας έχω κάνει και τις πτώσεις μου, όπως όλοι οι οδηγοί δικύκλων άλλωστε...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω στο κλαμπ. το εχω παρει ομως αποφαση. Δεν οδηγω. τελος.

 

Δεν φοβαμαι μην παθω κατι εγω....οι πεζοι και τα μηχανακια με τρομοκρατησαν. Ολο χωνονται και παραβιαζουν τον ΚΟΚ επικινδυνα....

 

Οπως και να το κανουμε, ειναι ενα φονικο οπλο...ενα λαθος να κανεις, παει...

 

Να φανταστειτε, ουτε σε αλλη χωρα οδηγω. Κι ας ειναι αδειοι οι δρομοι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο κλαμπ. το εχω παρει ομως αποφαση. Δεν οδηγω. τελος.

 

Δεν φοβαμαι μην παθω κατι εγω....οι πεζοι και τα μηχανακια με τρομοκρατησαν. Ολο χωνονται και παραβιαζουν τον ΚΟΚ επικινδυνα....

 

Οπως και να το κανουμε, ειναι ενα φονικο οπλο...ενα λαθος να κανεις, παει...

 

Να φανταστειτε, ουτε σε αλλη χωρα οδηγω. Κι ας ειναι αδειοι οι δρομοι.

 

Ωχ....μου έκανες την ψυχολογία τώρα...σκόνη....! Με αυτή όμως τη λογική...πολλά θα ήταν αυτά που θα έπρεπε να κόψουμε ή που ποτέ δεν θα ξεκινήσουμε....Σίγουρα, όταν οδηγείς έχεις πιο αυξημένες πιθανότητες να γίνει "κάτι" σε σχέση με το να μην οδηγείς...έχει όμως και πολλά πλεονεκτήματα ...όπως και να το κάνουμε...Τώρα θα μου πεις...τι είναι πιο σημαντικό;;; Σίγουρα η ασφάλεια πάνω και πριν απ' όλα του παιδιού μου και έπειτα η δικιά μου και των τρίτων...Αν δω πως δεν "σκαμπάζω", πως δεν έχω τα αντανακλαστικά που σαφώς χρειάζονται να είναι σε εγρήγορση..πιστεψε με..θα το αφήσω το "άθλημα"...αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω...μην παραδόσω τα όπλα "αμαχητή"..(πολύ πατριωτικά το πήρα φαίνεται) :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....μου έκανες την ψυχολογία τώρα...σκόνη....! Με αυτή όμως τη λογική...πολλά θα ήταν αυτά που θα έπρεπε να κόψουμε ή που ποτέ δεν θα ξεκινήσουμε....Σίγουρα, όταν οδηγείς έχεις πιο αυξημένες πιθανότητες να γίνει "κάτι" σε σχέση με το να μην οδηγείς...έχει όμως και πολλά πλεονεκτήματα ...όπως και να το κάνουμε...Τώρα θα μου πεις...τι είναι πιο σημαντικό;;; Σίγουρα η ασφάλεια πάνω και πριν απ' όλα του παιδιού μου και έπειτα η δικιά μου και των τρίτων...Αν δω πως δεν "σκαμπάζω", πως δεν έχω τα αντανακλαστικά που σαφώς χρειάζονται να είναι σε εγρήγορση..πιστεψε με..θα το αφήσω το "άθλημα"...αλλά θέλω πρώτα να δοκιμάσω...μην παραδόσω τα όπλα "αμαχητή"..(πολύ πατριωτικά το πήρα φαίνεται) :)

 

Εχεις δικιο, λαθος μου. Δεν επρεπε να γραψω.

Με το καλο να ξεκινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι....

 

Ειλικρινά πιστεύω πως πίσω από αυτή μας την φοβία κρύβεται ένα βαθύτερο αίτιο....Όσο για μένα πιστεύω ότι ξεκινά από τότε που ήμουν παιδί και ο πατέρας μου ήταν πολύ νευρικός όταν οδηγούσε με αποτέλεσμα να νιώθω συνεχώς σφιγμένη μέσα...

 

Όμως με φαντάζομαι να οδηγώ κάποια μέρα...ποτέ δεν θα πω τέρμα, δεν οδηγώ.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, λαθος μου. Δεν επρεπε να γραψω.

Με το καλο να ξεκινησεις.

Προς Θεού! Κάθε άποψη σεβαστή είναι! Εγώ αστειεύομενη το έγραψα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Κυριακή θα πάμε αλλά ακόμη δεν ξέρω γιατί προέκυψε ένα προβλημα υγειας της μαμάς μου...που θα κράταγε τον μικρό για να παμέ να οδηγήσω...είδομεν..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το δίπλωμα το 1997, οδήγησα αμέσως, με παρότρυνση του μπαμπά μου, ένιωθα η σούπερ οδηγός, μου άρεσε η ταχύτητα και φυσικά τα ταξίδια δηλαδή εθνική οδός και μεγάλοι άνετοι δρόμοι. Όλα αυτά έως το 2005. Στην περιμετρική οδό της πόλης μου έχασα τον έλεγχο (έτρεχα λέμε), κατέστρεψα το αυτοκίνητο και ευτυχώς από θαύμα γλίτωσα με κάτι σπασμένα πλευρά και λίγα ράματα στο μάτι. Βλέποντας το αυτοκίνητο κανείς δεν πίστευε ότι ζούσα. Για κανα μήνα δεν ήθελα ούτε συνοδηγός να μπώ, μετά από φωνές του πατέρα μου αλλά του άντρα μου άρχισα σιγά- σιγά να οδηγώ μόνο στο κέντρο. Τώρα, ενοείται ότι δεν τρέχω, δεν οδηγώ σε εθνική οδό, είμαι πολύ εκνευριστική συνοδηγός γιατί νομίζω ότι όλοι θα πέσουν πάνω μας και φυσικά οδηγώ μόνο στο κέντρο και ΛΙΓΟ έξω από την πόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ax! Koritsia vlepw oti den eimai h monh. Kai egw exw fovia kai den xerw pws na to antimetwpisw giati pragmatika to aytokinhto einai anagkaio eidika twra me ta paidia. O andras mou me entharynei me olous tous tropous ...mexri aytomato mou phre alla egw.....tipota. Twra vevaia eimai egkyos alla otan me to kalo genhsw prepei na to parw apofash kai na asxolithw sovara me thn odhghsh.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ νέα οδηγός, να φανταστείτε οτι ακόμα δεν έχω πάρει το δίπλωμα μου(έδωσα εξετάσεις τον Σεπτέμβιο). Το κακό είναι οτι ενώ πριν δώσω εξετάσεις έπαιρνα το αυτοκίνητο (πάντα με συνοδηγό τον άντρα μου ) σε κοντινές αποστάσεις από τότε που πέρασα δεν το έχω πάρει ούτε μία φορά και φοβάμαι πολύ.

Νέυριάζω πολύ με τον εαυτό μου που νιώθω τώρα φοβισμένη ενώ θα έπρεπε να φοβάμαι πολύ περισσότερο πριν πάρω το δίπλωμα. Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει και νιωθω τόσο μεγάλη ανασφάλεια και ανικανότητα.

Ελπίζω να το ξεπεράσω γιατί έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου οτι την ημέρα που θα κρατήσω στα χέρια μου το δίπλωμα και θα είμαι πλέον νόμιμη θα πάρω οπωσδήποτε το αυτοκίνητο γιατί διαφορετικά δεν θα το πάρω ποτέ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η οδήγηση είναι το μοναδικό πράγμα στη ζωή μου που ΑΠΕΤΥΧΑ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ να μάθω. Μιλάμε εντελώς ανεπίδεκτη μαθήσεως. Δεν μπήκα καν στον κόπο να δώσω εξετάσεις. Αυτές οι ταχύτητες μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Πιστεύω ότι θα τα κατάφερνα καλύτερα αν μάθαινα κατευθείαν σε ένα αυτόματο, γιατί κι εμείς τέτοιο έχουμε, αλλά εδώ επαρχία που μένω δεν υπάρχει τέτοια δυνατότης.

 

Για πολύν καιρό με εκνεύριζε τρομερά, ειδικά όταν μου την έλεγε ο άντρας μου ότι τον έχω καταντήσει ταξιτζή κλπ. ή όταν έβλεπα την 55χρονη ρωσοπόντια οικιακή βοηθό του πατέρα μου να αλωνίζει όλη την πόλη και τους όμορους νομούς, αλλά πλέον το έχω ξεπεράσει. Δεν το έχω και ανάγκη στην καθημερινότητά μου, να πω την αλήθεια, μόνο το καλοκαίρι για τα μπάνια, αλλά και να έπαιρνα το δίπλωμα, χλωμό το κόβω να έβγαινα στο διεθνή με δύο μωρά στο αμάξι. Οπότε, στην ουσία, δώρον άδωρον θα ήταν.

 

Πάντως, και τι δε μου 'ταξε ο σύζυξ ο κακομοίρης για να με καταφέρει...μέχρι και καινούριο αμάξι δικό μου! Τζίφος...δεν δελεάστηκα. Δεν το 'χω ρε κορίτσια, πώς να σας το πω? Νομίζω ότι φταίει που ούτε και ο πατέρας μου είχε αμάξι, αλλά μηχανή, και γι' αυτό μου φαίνεται τελείως ξένο. Είμαι τρομερά αφηρημένη μέσα στο αμάξι, γιατί μεγάλη που αρχισα να μπαίνω, ήμουν πάντα συνοδηγός. Το να προσπαθώ να αναλάβω τη θέση του οδηγού με πιέζει τρομερά και μου προξενεί πονοκέφαλο.Έκανα κάμποσα μαθήματα, αλλά δεν μπορώ να ξεπεράσω και την αίσθηση ότι με πάει εκείνο όπου θέλει, κι όχι το αντίθετο. Το μηχανάκι του αδελφού μου το πάω μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω φοβία να οδηγησω μεγαλύτερο αμαξι απο το δικό μου. Βλέπετε εμαθα στον κουβα (ετσι ονομαζει ο καλός μου το fiat uno που οδηγω) και κολάω να παρω το audi A4 του συζυγου. Μου το δινει, εχω κανει διαδρομες μεχρι το εξοχικό μας αλλα επειδη δεν τρεχω, ειχα και το μωρο τοτε μαζι μου, μου κολούσε ενας απο πίσω να προσπερασω, να τρεξω και άλλα τετοια. Εγω πηγαινα όσο πιο δεξια μπορουσα και εκοβα ταχυτητα για να με περασει αλλα αυτοε εκει! τον χαβα του!!! Και σε μια στροφη, εντελως σταματημενη για να περασω απεναντι, ερχετε δίπλα και λεει τα δικα του '' Αντε στην κουζινα σου που μου θες και Audi, τι το εχεις αφου δεν τρεχεις και τετοια''. Αυτο ήταν. Εκανα μιση ωρα να κανω τα υπολοιπα 20 χλμ, πιστεψα οτι δεν οδηγω καλα, ιδρωσα - ξειδρωσα, εφτασα σπιτι το αφησα απεξω απο την πόρτα και ειπα ''δεν το ξαναπερνω''.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω δώσει (και περάσει) τα σήματα 3 φορές, σε 2 χώρες και δεν αξιώνομαι να πάω να δώσω για οδήγηση οπότε λήγουν τα χαρτιά μου. Δεν συμπληρώνω τα μαθήματα. Δεν οδηγώ φυσικά. Απλά όλο βρίσκω δικαιολογίες και ακυρώνω.

Οδηγώ όμως μηχανή και για εκεί δίνω αύριο για δίπλωμα! Ευχηθείτε μου καλή τύχη. Τα σήματα τα πέρασα την Τρίτη με την πρώτη, βετεράνος πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ιδιαίτερο, απλά με αγχώνει η μηχανή που δεν θα είναι η δική μου. Εγώ έχω αυτόματο και πρέπει να οδηγήσω αυτό με ταχύτητες. Έχω κάνει μια πρόβα το Σάββατο αλλά είχαν ξεχάσει να του βάλουν βενζίνη και μου έμεινε οπότε δεν πρόλαβα να κάνω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...