Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είμαι σκληρή μαμά;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας!

Ως μαμά είχα αγχωθεί πολύ με το θέμα του μπιμπερό, γιατί ο γιος μου είναι ήδη 5+ - η κόρη μου βέβαια μικρότερη, σχεδόν 3! Και τα δύο παιδιά μου έπιναν με αυτό τον τρόπο γάλα σε σημαντικές ποσότητες, ιδίως ο γιος μου κατά μέσο όρο 5 μπουκάλια την ημέρα! Επειδή ως γονείς είμαστε αρκετά ενδοτικοί με τα παιδιά μας, θεώρησα ότι στο θέμα του μπιμπερό έπρεπε να είμαι αποφασιστική, γιατί διαφορετικά δεν θα κατάφερνα να τους το κόψω! Είχε προηγηθεί μια χλιαρή προσπάθεια για σταδιακή διακοπή πριν από 2 μήνες, η οποία απέτυχε και επιστρέψαμε πανηγυρικά στο μπιμπερό!

Έτσι, τους "πιπίλισα" ότι είναι πια μεγάλα παιδιά και πρέπει να διακόψουμε το μπιμπερό και να πίνουμε γάλα από το ποτήρι! Μάλιστα, τους άφησα να επιλέξουν πότε θέλουνε να πετάξουμε τα μπιμπερό τους και ο γιος μου επέλεξε "μεθαύριο", δηλαδή μόλις χθες! Πράγματι πετάξαμε τα μπιμπερό μας, αφού ήπιαμε ένα τελευταίο μπουκάλι γάλα περί τις 20:00 και αφού μετρήσαμε ως το 200 (σαν ένα είδος τελετουργικού). Όμως, το βράδυ πριν κοιμηθούνε είπανε ότι δεν ήθελαν να πιούνε γάλα (που πάντα ζητάγανε) και σήμερα το πρωί, παρόλο που τους έφτιαξα ο γιος μου είπιε 2-3 γουλιές και η κόρη μου καθόλου!

Μήπως ήμουνα σκληρή με τα παιδιά μου; Μήπως ήτανε λάθος να αποχωριστούν τόσο απότομα ένα τόσο σημαντικό και αγαπημένο αντικείμενο που τα συνοδεύει από την στιγμή της γέννησής τους; Και μάλιστα την ίδια ημέρα που ξεκινήσανε μετά τις καλοκαιρινές τους διακοπές σχολείο;

Αν συνεχίσουν να μην πίνουν γάλα τις επόμενες ημέρες θα ήταν σωστό να τους ξαναδώσω μπιμπερό; (Σημ.: ο σύζυγος φρόντισε να μην τα πετάξει, αλλά να τα κρύψει)

 

Δεν ξέρω τι σχέση έχετε με την οδοντόβουρτσα και αν πλένετε δόντια κάθε βράδυ , αλλά έχε υπόψιν σου ότι επειδή φαντάζομαι ότι το γάλα με μπιμπερό θα το πίνουν στο κρεβάτι μετά το πλύσιμο των δοντιών, δεν είναι καθόλου καλό να μένει το γάλα επάνω στα δόντια όλο το βράδυ.

 

Και εγώ δυσκολεύτηκα λίγο να του κόψω το μπιμπερό και ως από μηχανής Θεός, κάποια στιγμή που πήγαμε παιδοοδοντίατρο του λέει "και να κόψουμε το γαλά μετά το πλύσιμο των δοντιών, το γάλα θα το πίνουμε πριν πλύνουμε δόντια" Και επειδή όλη η απόλαυση στο βραδινό γάλα με μπιμπερό είναι για τα παιδιά το "μαστούρωμα" λίγο πριν κοιμηθούν αποφάσισε ότι δεν έχει γούστο πια να πίνει με μπιμπερό και μετά να πηγαίνουμε στο μπάνιο να πλύνουμε δόντια και μαζί με μια δελεαστική κουπα που πήραμε, αποφάσισε να το κόψει.

 

Φιλικά

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω τι σχέση έχετε με την οδοντόβουρτσα και αν πλένετε δόντια κάθε βράδυ , αλλά έχε υπόψιν σου ότι επειδή φαντάζομαι ότι το γάλα με μπιμπερό θα το πίνουν στο κρεβάτι μετά το πλύσιμο των δοντιών, δεν είναι καθόλου καλό να μένει το γάλα επάνω στα δόντια όλο το βράδυ.

 

Και εγώ δυσκολεύτηκα λίγο να του κόψω το μπιμπερό και ως από μηχανής Θεός, κάποια στιγμή που πήγαμε παιδοοδοντίατρο του λέει "και να κόψουμε το γαλά μετά το πλύσιμο των δοντιών, το γάλα θα το πίνουμε πριν πλύνουμε δόντια" Και επειδή όλη η απόλαυση στο βραδινό γάλα με μπιμπερό είναι για τα παιδιά το "μαστούρωμα" λίγο πριν κοιμηθούν αποφάσισε ότι δεν έχει γούστο πια να πίνει με μπιμπερό και μετά να πηγαίνουμε στο μπάνιο να πλύνουμε δόντια και μαζί με μια δελεαστική κουπα που πήραμε, αποφάσισε να το κόψει.

 

Φιλικά

 

Σοφία Δ

 

Και γω αυτό με τα δόντια σκέφτομαι και φρικάρω. Την πιπίλα την έχουμε κόψει εδώ και καιρό, νερό πίνουμε στο ποτήρι πια, μήπως να σκεφτώ να κόψω και το μπιμπερό ή είναι πολύ μικρή ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι την ηλικία των 5-6 έπινα γάλα (δεν θυμάμαι αν ήμουν νήπια ή πρώτη δημοτικού), όταν ήρθε μια θεία μου και με "κορόιδεψε" λέγοντάς μου ότι ήμουν μεγάλη κοπέλα και έπρεπε να το πετάξω. Ντράπηκα και την ίδια ημέρα πήγα και το πέταξα σε ένα ρέμα στο χωριό (που τότε εκτελούσε και χρέη σκουπιδότοπου). Μετά το μετάνιωσα και τα έβαλα με τον εαυτό μου που είχα αφήσει τη θεία μου να με επηρεάσει, αλλά το ξεπέρασα!

Τώρα αν σας έλεγα ότι υπάρχει 30 χρονών άντρας, αρραβωνιασμένος, που έχει μπιμπερό στο σπίτι της αγαπημένης του θείας και πηγαίνει εκεί (κρυφά εννοείται από την αρραβωνιαστικιά του) για να πιει γάλα, πώς θα σας φαινόταν; Πάντως, η αδερφή του που έχει 2 μικρά παιδιά είχε αρχίσει να συζητά με την παιδίατρό της να κόψει τα μπιμπερό τους από την ηλικία των 18 μηνών.

Και επειδή και εμείς, ιδίως το γιο μας, τον έχουμε νταντέψει σε υπερβολικό βαθμό, θεωρώ ότι είναι καιρός να τον βοηθήσουμε να μεγαλώσει και να αυτονομηθεί.

 

Πες το γνωστό σου ότι σύντομα θα μπορεί να γλιτώνει τα δρομολόγια στη θεία του γιατί μόλις γεννήσει η γυναίκα του θα μπορεί ΚΑΙ να θηλάζει και μάλιστα απευθείας από την πηγή !!!!!!!!!

 

Δεν ειμαι και ο Φρόυντ, αλλά πάω στοίχημα ότι η μαμά του φίλου σου θα πρέπει να ήταν κάτι σε Τασσώ Καββαδία...... if you know what I mean !!

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό με τα δόντια σκέφτομαι και φρικάρω. Την πιπίλα την έχουμε κόψει εδώ και καιρό, νερό πίνουμε στο ποτήρι πια, μήπως να σκεφτώ να κόψω και το μπιμπερό ή είναι πολύ μικρή ακόμα?

 

Αν η πρόταση στο τέλος των μηνυμάτων σου είναι ενημερωμένη και η κόρη σου είναι 2 χρονών, τότε ίσως να είναι λίγο νωρίς... Δεν είμαι σίγουρη. Πάντως η παιδοοδοντίατρος μου είπε ότι με το γάλα δημιουργείται τώρα πέτρα μου είπε, τερηδόνα θα σε γελάσω, αλλά ότι από τα 2 και να είναι, δεν είναι καλό.....

Link to comment
Share on other sites

σκληρή μαμά? όχι βέβαια, μην το ξανακούσω, ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ! Κανονικά έχω διαβάσει ότι το μπιμπερό πρέπει να χρησιμοποιείται μέχρι την ηλικία των 2 ετών. Κάπου εκεί το κόβουν στα μωρά. Πολλοί γονείς με μεγάλη επιτυχία πείθουν το παιδί τους να αφήσει όλα τα μπιμπερό στο μπαλκόνι για να τα «πάρει» η Καλή Νεράιδα και να αφήσει στη θέση τους ένα μικρό παιχνίδι. Στη θέση σου θα τους έπαιρνα εντυπωσιακά ποτηράκια. με το ενσωματωμένο καλαμάκι. Όχι μόνο είναι πιο εύκολο να ρουφήξουν με αυτά, αλλά έχει και άλλα πλεονεκτήματα. «Το καλαμάκι μειώνει τον κίνδυνο φθοράς των δοντιών, γιατί τα υγρά προσπερνούν τα δόντια» και τα παιδα εξασκούν τους στοματικούς μυς, που είναι απαραίτητοι για την προφορά λέξεων και την ομιλία γενικότερα.

 

όπως και να έχει μην αγχώνεσαι, το πείσμα τους είναι προσωρινό θα το δεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκληρη μαμα ???? οχι καλε θα τους εξηγησεις με ωραιο τροπο πάρε ωραια ποτήρια και επιβραβευση ,

 

 

Ασε που ανδιαβασεις τις ερευνες για τα γαλατα που δινουμε στα παιδια μας θα παρακαλάς να μην πίουν αλλο . παρα να τρωνε παστελια και χυμο πορτοκαλι

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι εχτές αγοράσαμε για μια ακόμα φορά καινούρια ποτήρια για το γάλα μας. Το βράδυ μου λέει ότι δεν θέλει να το πιει στο ποτήρι και λέω ....... έ ένταξει μην τον πιέσω. Κάναμε συμφωνία το βράδυ στο μπουκάλι αλλά το πρωί στο ποτήρι. Το δέχτηκε, έλα ντε που το πρωί δεν ήθελα το γάλα στο ποτήρι. Τελικά έφυγε για το σχολείο χωρίς γάλα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για τον μεγάλο θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλος και τον καθυστέρησες να κόψει το μπιμπερό. Πέρε τον ποτηράκι spiderman ή ben10 με καλαμάκι και θα το κόψει αμέσως, θα΄ναι θέμα ημερών.

 

Για την μικρή εγώ θα έλεγα πως κάν΄την την αλλαγή σιγά-σιγά, θα βλέπει και από τον μεγάλο και θα ζηλεψει.

 

Την κόρη μου προσπάθησα από τον χειμώνα να της κόψω το μπιμπερό και είχαμε δράματα και κλάμματα. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ εντέλει.

Το καλοκαίρι που ήταν 3,5 έτσι απλά το κόψαμε τόσο εύκολα και πίνει σε ποτηράκι με καλαμάκι και καπάκι. Ούτε κλάμματα ούτε γκρίνιες.

 

Όσο για το αν πρέπει να το κόψει το μπιμπερό στα 2, εγώ το 2, το θεωρώ απλά ένα νούμερο που δεν μου λέει κάτι. Δεν έπαθε τίποτα η κόρη μου που το έκοψε το μπιμπερο στα 3,5.

Αλλά δεν θα την άφηνα να πίνει με μπιμπερό μέχρι τα 5.

 

Όπως και με την πιπίλα, νευριάζω όταν βρίσκω 5χρονα να έχουν πιπίλα στο στόμα.-η άποψη μου είναι-. Πιστεύω πως μετά τα 3.5 τα παιδιά αρχίζουν και καταλαβαίνουν αρκετά για να προχωρήσουν στάδια ανάπτηξης.

Καλή επιτυχία και θα δεις πως δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Πες το γνωστό σου ότι σύντομα θα μπορεί να γλιτώνει τα δρομολόγια στη θεία του γιατί μόλις γεννήσει η γυναίκα του θα μπορεί ΚΑΙ να θηλάζει και μάλιστα απευθείας από την πηγή !!!!!!!!!

 

Δεν ειμαι και ο Φρόυντ, αλλά πάω στοίχημα ότι η μαμά του φίλου σου θα πρέπει να ήταν κάτι σε Τασσώ Καββαδία...... if you know what I mean !!

 

Σοφία μου, δεν τον ξέρω τον τύπο, η παιδίατρός μου ανέφερε το περιστατικό, μιλώντας μαζί της για το ίδιο θέμα! Της το είπε η ίδια η μάνα του, η οποία είχε γι' αυτό το λόγο την αγωνία για τα εγγονάκια της από την πλευρά της κόρης της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

 

Για τον μεγάλο θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλος και τον καθυστέρησες να κόψει το μπιμπερό. Πέρε τον ποτηράκι spiderman ή ben10 με καλαμάκι και θα το κόψει αμέσως, θα΄ναι θέμα ημερών.

 

Για την μικρή εγώ θα έλεγα πως κάν΄την την αλλαγή σιγά-σιγά, θα βλέπει και από τον μεγάλο και θα ζηλεψει.

 

Την κόρη μου προσπάθησα από τον χειμώνα να της κόψω το μπιμπερό και είχαμε δράματα και κλάμματα. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ εντέλει.

Το καλοκαίρι που ήταν 3,5 έτσι απλά το κόψαμε τόσο εύκολα και πίνει σε ποτηράκι με καλαμάκι και καπάκι. Ούτε κλάμματα ούτε γκρίνιες.

 

Όσο για το αν πρέπει να το κόψει το μπιμπερό στα 2, εγώ το 2, το θεωρώ απλά ένα νούμερο που δεν μου λέει κάτι. Δεν έπαθε τίποτα η κόρη μου που το έκοψε το μπιμπερο στα 3,5.

Αλλά δεν θα την άφηνα να πίνει με μπιμπερό μέχρι τα 5.

 

Όπως και με την πιπίλα, νευριάζω όταν βρίσκω 5χρονα να έχουν πιπίλα στο στόμα.-η άποψη μου είναι-. Πιστεύω πως μετά τα 3.5 τα παιδιά αρχίζουν και καταλαβαίνουν αρκετά για να προχωρήσουν στάδια ανάπτηξης.

Καλή επιτυχία και θα δεις πως δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα.

 

Διάλεξε μόνος του μία κούπα spiderman και πράγματι προσπαθεί και δεν μου έχει ζητήσει μπουκάλι! Μου είπε όμως ότι αν δεν το κόψει και η αδερφή του μέσα σε ένα μήνα θα αρχίσει πάλι το μπουκάλι!

Προσπαθώ να συμβιβάσω τα πράγματα δίνοντας στη μικρή να πιει στην κούπα της κατά τη διάρκεια της ημέρας (για να συνηθίζει κιόλας). Την πρώτη φορά το ήπιε, τη δεύτερη είπε ότι δεν της αρέσει!

Το εξωφρενικό είναι ότι ενώ ο μικρός δεν ζητάει μπιμπερό, ο πατέρας του που το πάει που το φέρνει ... "μήπως να του δώσουμε για το βράδυ" ..."έχει αδυνατίσει ο μικρός" ... "έχει νεύρα γιατί του λείπει το μπιμπερό" και κάτι τέτοια... Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Σπουργιτάκι μην ενδώσεις!!!!!

Μια χαρά ξεκίνησες με τον μεγάλο, και μεταξύ μας οι "απειλές" του πως θα αφήσει το ποτήρι δεν πιστεψω να πιάσουν! Στα λέει για να λυγίσεις. Εξάλλου δεν τον εξηγείς πως αυτός είναι μεγαλύτερος από τη μικρή? Βρες εκεί έξυπνες δικαιολογίες να του τονώσεις την αυτοπεπίθεση που έγινε μεγάλος και πίνει με το ποτήρι!

Για την μικρή θα έλεγα να μην της το δώσεις το γάλα ακόμα στο ποτήρι, ξεκίνα με χυμούς και νερό και βλέποντας στην πορεία τον μεγάλο που θα είναι ενθουσιασμένος με το ποτηράκι του το τρέντι, (χαχα), θα στο ζητήσει και η μικρή.

Όσο για την ¨λύπηση" του άνδρα σου ως προς τα παιδιά, μην ενδώσεις.

Εντάξει θα γκρινιάξουν λίγο τα μικρά, πάντα υπάρχει γκρίνια από την μία μετάβαση στην άλλη αλλά πρέπει να είσαι αποφασιστική στις αλλαγές αυτές!

Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε μόνος του μία κούπα spiderman και πράγματι προσπαθεί και δεν μου έχει ζητήσει μπουκάλι! Μου είπε όμως ότι αν δεν το κόψει και η αδερφή του μέσα σε ένα μήνα θα αρχίσει πάλι το μπουκάλι!

Προσπαθώ να συμβιβάσω τα πράγματα δίνοντας στη μικρή να πιει στην κούπα της κατά τη διάρκεια της ημέρας (για να συνηθίζει κιόλας). Την πρώτη φορά το ήπιε, τη δεύτερη είπε ότι δεν της αρέσει!

Το εξωφρενικό είναι ότι ενώ ο μικρός δεν ζητάει μπιμπερό, ο πατέρας του που το πάει που το φέρνει ... "μήπως να του δώσουμε για το βράδυ" ..."έχει αδυνατίσει ο μικρός" ... "έχει νεύρα γιατί του λείπει το μπιμπερό" και κάτι τέτοια... Έλεος!

 

Σε μένα γιατί δεν πιάνει ρε γ$μ$τ$; Δύο κούπες πήραμε πριν δυο μέρες κια ούτε να τις δει όταν έρχεται η ώρα για το γάλα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα γιατί δεν πιάνει ρε γ$μ$τ$; Δύο κούπες πήραμε πριν δυο μέρες κια ούτε να τις δει όταν έρχεται η ώρα για το γάλα.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις αυτό που έκανα εγώ με το μπιμπερόν & το καλαμάκι (το λέω πιο πάνω, αν θες στο ξαναλέω) ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι το εκοψε το μπιμπερο χωρις να το θελω. Είναι 21 μηνων, και πριν απο κανα μήνα εντελως ξαφνικα αρνιοταν να πιει απο το μπιμπερο. Βρε καλε βρε χρυσε τιποτα, με το που το εβλεπε φωναζε 'οσι οσι οσι' και εφευγε.

Μας πείρε 3 μερες να καταλαβουμε οτι δεν ηθελε το μπιμπερο επειδη η μπεμπα μας (4μηνων) πινει απο μπιμπερο !!!!

Απο τοτε πινουμε σε ποτιρακι με ενσωματωμενο καλαμακι. Μας ειναι πιο χρονοβορο αυτο αλλα τι να γινει?

eNortjK1UrI0NzG2ULIGXDAS6gKr46.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια.

 

Εγώ έπειτα από προτροπή της παιδοψυχολόγου στον παιδικό, είπα ένα βράδυ στην κόρη μου 2 ετών αν θέλει αντί για μπιμπερό να πιει γάλα με το καλαμάκι, μια και τώρα "έχει μεγαλώσει".

Μου απάντησε αρνητικά.

Το επόμενο βράδυ ρώτησα πάλι, της είπα ότι θα το κάνουμε στο καρεκλάκι φαγητού αν θέλει (όχι στο κρεβάτι ως συνήθως) και δέχτηκε.

Τόσο απλά :)

 

Την πιπίλα (στον ύπνο) να δούμε πώς θα κόψουμε !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Θέλω να ευχαριστήσω όλες σας, γιατί χωρίς την συμπαράστασή σας δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα με το γιο μου! Πράγματι έκοψε το μπιμπερό και πίνει πλέον από την κούπα! Βέβαια καμία σχέση σε ποσότητες, αφού πίνει μόνο 400-500 ml την ημέρα εκεί που έπινε τουλάχιστον 1 λίτρο, αλλά τι να κάνουμε έπρεπε να γίνει! Η κόρη μου συνεχίζει να πίνει από το μπιμπερό, αλλά λέω να προσπαθήσω πάλι (είναι ήδη 3 ετών και αυτή). Κυρίως για να μη ζηλεύει ο μεγάλος!

Αλλά ρε κορίτισια! Χθες στενοχωρήθηκα λίγο! Πηγαίναμε στην εκκλησία το πρωί και στο δρόμο μου είπε ότι δεν του αρέσει το γάλα πια και καθώς το συζητάγαμε μου είπε ότι το να κόψει το μπιμπερό ήταν ό,τι χειρότερο του έχει συμβεί μέχρι σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι το να κόψει το μπιμπερό ήταν ό,τι χειρότερο του έχει συμβεί μέχρι σήμερα!

Να ξεκινήσω λέγοντας πως δεν έχω ιδέα ακόμη..

Μήπως όμως επειδή εσύ νιώθεις τύψεις, συζητάς συνεχώς μαζί του γι'αυτό και του βάζεις ιδέες πως του έκανες κάτι κακό?

μήπως εσύ το αντιμετωπίζεις έτσι?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω λέγοντας πως δεν έχω ιδέα ακόμη..

Μήπως όμως επειδή εσύ νιώθεις τύψεις, συζητάς συνεχώς μαζί του γι'αυτό και του βάζεις ιδέες πως του έκανες κάτι κακό?

μήπως εσύ το αντιμετωπίζεις έτσι?

 

Καμία σχέση! Είμαι πολύ χαρούμενη που το καταφέραμε για πολλούς λόγους που ίσως τους μοιραστώ μαζί σας κάποια στιγμή! Ήθελα να "προχωρήσει", γιατί είναι ήδη 5,5 χρονών! Μέχρι τώρα, αν και τον έβλεπα που ζορίζεται επειδή η αδελφή του πίνει ακόμη από μπιμπερό, δεν μου είχε πει τίποτα. Απλώς, όταν μου είπε ότι δεν του αρέσει το γάλα, του απάντησα ότι ίσως πρέπει να δοκιμάσουμε ξανά φρέσκο γάλα, τώρα που έκοψε το μπιμπερό (το είχαμε δοκιμάσει παλιότερα, αλλά δεν του άρεσε), γιατί ίσως αυτό που πίνει να του μυρίζει περισσότερο! Τότε μου απάντησε: "Μπιμπερό! Τί μου θύμισες τώρα; Αυτό ήταν το χειρότερο πράγμα που μου έχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου".

Δεν το φέρω βαρέως, και εγώ είχα στενοχωρηθεί ως παιδί και το θυμάμαι ακόμη! Τον καταλαβαίνω! Από την άλλη "χάρηκα" που ήταν αυτό το χειρότερο πράγμα που του συνέβη! Δείχνει ότι ως παιδί βιώνει την καθημερινότητά του ευχάριστα, δε νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...