Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές μετα τη γεννα... ?


rena

Recommended Posts

όχι δεν θηλάζω.....πλέον.....

 

αρα να μην ανυσηχώ λέτε για μια φορά που έγινε χωρίς προφύλαξη ε? Αγχώθηκα ότι θα μείνω έγκυος τοοοοοσο σύντομα πάλι και αγχώθηκα τρελά!!!

 

Κι εγώ δεν θα το ηθελα με τίποτα να ξανα μείνω έγκυος αμέσως! απα παααααααα....εχει δικιο παντως η κοπελα που ειπε οτι οταν κανουμε καισαρικη δεν μας πειραζουν απο κατω απλα θελει προσοχη κ να μην σηκωνουμε βαρος..οποτε εγω στη θεση σου δεν θα περιμενα να παω στον γιατρό..:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάντως θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα , καθώς εγινε καισαρική τομή και έτσι απο "κάτω" δεν πηράχτηκε τίποτε.

Θα ήταν θέμα εαν γεννουσες φυσιολογικά και δεν προλάβαιναν να κλεισουν οι τομές .

Η τομή της καισαρικής θέλει απλά προσοχή στην έντονη γυμναστική και να μην σηκώνεις βάρη.

 

Πολύ σωστά! Ειδικά για τα βάρη..την πατησαν ετσι αρκετες γυναίκες κ τους άνοιξε η τομή...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάλι δεν κρατήθηκα στην πρώτη εγκυμοσύνη και ήρθα σε επαφή στις 39 μέρες, την επομένη είχα ραντεβού μετον γιατρό. (και όμως για μια μέρα δεν κρατιόμουν), ενώ είχα τελειώσει με το αίμα μετά την επαφή είδα πάλι αίμα για μισή μέρα. Πήγα στον γιατρό με εξετάσε και μου έδωσε το Οκ, όταν του είπα ότι ήρθα ήδη σε επαφή με έρκαξε και μου είπε τότε τι ήρθες να κάνεις σε μένα!

ΣΤην δεύτερη εγκυμοσύνη κρατήθηκα αφενός, είχα κλείσει ραντεβού ακριβώς σε 40 μέρες να με δει και δεν μου έδωσε το Οκ, μου είπε να περιμένω 1-2 εβδομάδες γιατί η μήτρα μου δεν είχε έρθει στην αρχική της θέση. Η μήτρα θέλει 6-8 εβδομάδες να επανέλθει.

Βέβαια αυτό δεν είναι και νόμος αν σκεφτείς ο γιατρός μου έχει δύο παιδιά με μόλις 9,5 μήνες διαφορά. Και επειδή δεν μου έβγαινε η διαφορά τον ρώτησα και μου το επιβεβαίωσε.

 

Άρα Stellinula δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, μην αγχώνεσαι.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια να παρω το οκ απο τον γιατρο ? υποτιθεται οτι τελειωνει το αιμα σε λιγες μερες μετα τη γεννα (μπορει και σε πολλες αναλογα τον οργανισμο ) , και εφοσον δεν πονας τοτε υποθετω ολα ειναι ετοιμα . Ετσι καναμε και τις 2 φορες , ουτε οκ απο γιατρο ουτε τιποτα , και στις 40 μερες που πηγαν για ε3εταση ουτε του ειπα τιποτα , και ειαμστε αρκετα κοντα με τον γιατρο μου . Ε στην κλινικη μονο μετα τη γεννα μου ειχε πει οτι για οσο κραταει το αιμα να μην ερθω σε κολπικη επαφη . Κατα αλλα στις 10-15 μερες ολα τα καναμε . Το σημαντικο ειναι να εχει τελειωσει το αιμα πιστευω .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tην ημέρα που γέννησα, αφού με μετέφεραν στο δωμάτιο, ήρθε ο γιατρός μου να με ξαναδεί και μου λέει: "όταν σταματήσει το αίμα, μπορείς να έχεις επαφές κανονικά". Η απάντησή μου: "ούτε που με νοιάζει". Είχα γεννήσει φυσιολογικά, είχα και τα ράμματα εκεί κάτω, οπότε ήταν το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμουν. Στις 10 μέρες που σταμάτησαν να με ενοχλούν τα ράμματα, ... άρχισε να με νοιάζει. Ξεκινήσαμε προσπάθειες στις 20 μέρες, για να τα καταφέρουμε στους 3,5 μήνες. Στις 20 μέρες είχα λίγο αίμα (καφέ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταλαβαινω οτι θελετε να ηρεμησετε την κοπελα αλλα πως λετε δεν θα παθεις τπτ,ισως αν ηταν να παθεις θα φαινοταν οχι δεν θα παθεις τπτ,μετα απο 3παιδια ακομη δεν ξερω τι ακριβως σημαινει η μητρα ειναι ανωριμη ακομη,οποτε μονον ο γιατρος ξερει να πει σε αυτο το θεμα

 

koufetaki μου εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες,εννοειται οτι μονο ο γιατρος μπορει να πει το οτιδηποτε με σιγουρια,αλλα υποθετουμε οτι αφου η Stellinula ειναι οκ μετα την επαφη λογικα δεν θα υπαρχει θεμα..Απο τη στιγμη που εγινε και την προβληματιζει δεν ηθελα να την ταραξω, ειναι και περιεργη η ψυχολογια της τωρα στη λοχεια.

Link to comment
Share on other sites

koufetaki μου εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες,εννοειται οτι μονο ο γιατρος μπορει να πει το οτιδηποτε με σιγουρια,αλλα υποθετουμε οτι αφου η Stellinula ειναι οκ μετα την επαφη λογικα δεν θα υπαρχει θεμα..Απο τη στιγμη που εγινε και την προβληματιζει δεν ηθελα να την ταραξω, ειναι και περιεργη η ψυχολογια της τωρα στη λοχεια.

 

Γεια σας κορίτσια!

Εγώ που γέννησα στις πρόσφατα ο γιατρός μου μου είπε μετά τις σαράντα ημέρες, εννοείτε και εφόσον έχω τελειώσει από θηλασμό και αφού αδιαθετήσω μετά ελεύθερα.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Εγώ που γέννησα στις πρόσφατα ο γιατρός μου μου είπε μετά τις σαράντα ημέρες, εννοείτε και εφόσον έχω τελειώσει από θηλασμό και αφού αδιαθετήσω μετά ελεύθερα.......

 

Αν περιμέναμε να τελειώσουμε και το θηλασμό, αλίμονό μας...:lol:

 

Καλά οι 40 μέρες, να περιμένουμε. Ο θηλασμός που κολλάει γιατρέ? Κοπέλα μου αν θηλάζεις, ελπίζω να μην ακούσεις τη συγκεκριμένη συμβουλή.. Κατά τα άλλα πιθανόν να είναι ο καλύτερος γιατρός.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό πριν από 24 μέρες ένα τρισχαριτωμένο αγοράκι το οποίο χαίρει άκρας υγείας.Στην επίσκεψη μου 10 μέρες μετά τον τοκετό στον γιατρό μου όταν ρωτήσαμε με τον άντρα μου πότε μπορούμε να επανέλθουμε στη σεξουαλική μας δραστηριότητα ,ο γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει κανένα προβλημα και χαριτολογώντας είπε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για το δεύτερο. Πράγματι ακολουθήσαμε τη συμβούλη του αν και πήραμε μέτρα αντισύλληψης.Η απορία μου είναι ότι μετά από την επαφή ένώ είχα σταματήσει να έχω ροή αίματος (είχα μόνο κολπικά υγρά) παρατήρησα λίγο αίμα το οποιο μετά σταμάτησε.Εντωμεταξύ λόγω του τοκετού έχω και έντονο πρόβλημα με αιμορρόιδες και δεν ξέρω εαν το αίμα ήταν από εκεί.Εσείς πότε είχατε σεξουαλική επαφή μετά τον τοκετό και αντιμετωπίσατε κάτι παρόμοιο"?

uqGsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia iremiste!!Egw genisa fusiologika kai parolou pou me rabane mia wra kai tin 1h bdomada meta ton toketo ponousa polu, den mporousa na katsw!!Tin 2h itan kalutera kai meta stin 3h kaname epafi kanonikota!!Olokliro moro bgalame ,stin kanoniki epafi tha kolisoume!!Den thumamai ti sumboulepse o giatros pantos egw mia xara niotho!!Gia na apofugete molunsi , na kanete suxna ntouz kai plusimo..ola boithane!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμείς λόγω επιπλοκών στην εγκυμοσύνη δεν κάναμε τίποτα για 9 μήνες. Διάβαζα κάποτε το ίδιο θέμα και απορούσα με τις κοπέλες που γράφανε πως πέρασαν 40 μέρες πήγαν στο γιατρό και μετά ήρθαν σε επαφή με τον άντρα τους. Ήμουν σίγουρη πως εγώ θα το έκανα νωρίτερα. Τελικά γέννησα με καισαρική, έχω μια τομή αριστούργημα ( ο γιατρός έκανε πολύ καλή δουλειά και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό ράψιμο) όμως έχουν περάσει 40 μέρες κι εμείς δεν κάναμε τίποτα!!!

1.Έχω ακόμη αίμα αρκετό. Είχε σταματήσει στις 30 μέρες και μετά από 5-6 άντε πάλι...έκανα όμως κι εγώ αρκετά βαριές δουλειές.

2.Έχω τέτοια κούραση και είμαι τόσο ξενυχτησμένη που δεν μπορώ να μάσω τα πόδια μου..όχι να κάνω και έρωτα...

Τελικά κατάλαβα πως οι κοπέλες που τα γράφαν δεν ήταν υπερβολικές.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις λογω δυσκολης εγκυμοσυνης και προηγουμενου ιστορικου δεν καναμε τιποτα 9 μηνες.

Τωρα 40 μερες μετα την γεννα ο γιατρος μου μας επιτρεπει κανονικα τις επαφες, αλλα εγω δεν εχω καμια επιθυμια, να φταινε αραγε οι ορμονες απο τον θηλασμο ή η κουραση?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις λογω δυσκολης εγκυμοσυνης και προηγουμενου ιστορικου δεν καναμε τιποτα 9 μηνες.

Τωρα 40 μερες μετα την γεννα ο γιατρος μου μας επιτρεπει κανονικα τις επαφες, αλλα εγω δεν εχω καμια επιθυμια, να φταινε αραγε οι ορμονες απο τον θηλασμο ή η κουραση?

Δεν εισαι η μοναδικη μαρακι. Εμεις αν και ειχαμε επαφες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, απο τοτε που γεννησα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. Εδω δεν προλαβαινω να παω για πιπι μου :rolleyes:, θα κανω σεχ;;; Ο αντρας μου βεβαια εχει διαφορετικη αποψη για το θεμα, αλλα ποσως με ενδιαφερει :rolleyes::rolleyes:. Κ ο γιατρος να δωσει το οκ (ακομη δεν πηγα-λειπει σε διακοπες) εγω θα κατεβασω στορια. Τρομερη κουραση και διαθεση γιοκ!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Μινακι, οπως τα λες ειναι, εμενα δεν ειναι τοσο η κουραση αλλα δεν θελω ρε παιδι μου, πως να το κανουμε....!

φυσικα και εμενα ο δικος μου εχει διαφοερτικη αποψη αλλα τι να κανουμε, τωρα δεν θελω εγω βρε μεγαλε...

Στην εγκυμοσυνη που ηθελα δεν καθοταν...

 

πως πατε με τον θηλασμο??

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εισαι η μοναδικη μαρακι. Εμεις αν και ειχαμε επαφες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, απο τοτε που γεννησα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. Εδω δεν προλαβαινω να παω για πιπι μου :rolleyes:, θα κανω σεχ;;; Ο αντρας μου βεβαια εχει διαφορετικη αποψη για το θεμα, αλλα ποσως με ενδιαφερει :rolleyes::rolleyes:. Κ ο γιατρος να δωσει το οκ (ακομη δεν πηγα-λειπει σε διακοπες) εγω θα κατεβασω στορια. Τρομερη κουραση και διαθεση γιοκ!

αυτο το ειχα παθει στην πρωτη μου γεννα για ενα διαστημα μετα δεν ειχα καθολου ορεξη, και οταν μου ηρθε η ορεξη ο κολπος μου ηταν πολυ ξηρος κ βαζαμε λιπαντικο. υπομονη κι ολα θα φτιαξουν σιγα σιγα. κι εγω με δυο μικρα δεν προλαβαινω τιποτα τα ματια μου ειναι μονιμως πρησμενα απ τη νυστα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Μινακι, οπως τα λες ειναι, εμενα δεν ειναι τοσο η κουραση αλλα δεν θελω ρε παιδι μου, πως να το κανουμε....!

φυσικα και εμενα ο δικος μου εχει διαφοερτικη αποψη αλλα τι να κανουμε, τωρα δεν θελω εγω βρε μεγαλε...

Στην εγκυμοσυνη που ηθελα δεν καθοταν...

 

πως πατε με τον θηλασμο??

 

Μαρακι ετσι ειναι, εμενα μου κανει επενθυμιση καθε μερα, και καθε μερα του λεω το ηρωικο ΟΧΙ :rolleyes:. Ε, τι να κανω, εκτος απο κουραση δεν υπαρχει διαθεση, του λεω λεχωνα ειμαι δεν θελω δεν το καταλαβαινει!! Αφου σκεφτομαι να παω γιατρο και να του πω οτι μου ειπε οχι ακομη, μπας και το καταλαβει επιτελους :cool:.

Με τον θηλασμο μια καλα, μια οχι. Ακομη το μωρο δεν θελει το στηθος, ειναι φορες που τον βαζω και παλευει να φυγει, τον λυπαμαι, δεν θελω να τον ταλαιπωρω. Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το θελει. Ενω το ζηταει, μετα απο λιγες ρουφηξιες κλαιει και παλευει να φυγει. Δεν ξερω τι να κανω. Εντωμεταξυ το γαλα που βγαζω δεν φτανει παντα (καλυπτω τα περισσοτερα γευματα του, αλλα παντα ειμαστε ενα μειον) προσπαθω να το καλυπτω αυτο με τον θηλασμο αλλα αν δεν καθεται τι να κανω;; Τεσπα, ειμαστε και οφ τοπικ:rolleyes:

Ντιμι, αστα να πανε. Εμεις να κουτουλανε απο τη νυστα και αυτοι να σκεφτονται μονο το κοκο:P.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο εμένα! Έχουν περάσει 40 κάτι μέρες και ούτε να ακούσω για σεξ!!!σας θαυμάζω που έχετε όρεξη! Όλο να με πλησιάσει προσπαθεί ο άντρας μου και όλο όχι ακούει!! Πρέπει να επανέλθω πάλι στο σπορ!!!

aIcEp2.png

rDT8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Έχουν περάσει 40 κάτι μέρες και ούτε να ακούσω για σεξ!!!σας θαυμάζω που έχετε όρεξη! Όλο να με πλησιάσει προσπαθεί ο άντρας μου και όλο όχι ακούει!! Πρέπει να επανέλθω πάλι στο σπορ!!!

 

Tρώγοντας έρχεται η όρεξη. Κι εγώ μη νομίζεις εδώ και κανά μήνα το ξεκίνησα το σπόρ. Δειλά δειλά κι όταν νιώθω ξεκούραστη.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...ποτε επανηλθατε στην ενεργο δραση στον σεξουαλικο τομεα?Εμενα ο γιατρος μου απο τις 40 μερες μου ειχε πει οτι μπορω να εχω επαφες κανονικα.Στους δυο μηνες βρηκαμε την ευκαιρια να το δοκιμασουμε με τον αντρα μου, αλλα πονουσα και ειχα μετα και λιγο αιμα!Σκεφτομαι οτι για να ξαναδοκιμασω θα περασει κανενας μηνας!Το εχω παρει απο φοβο!

 

εγω γεννησα με καισαρικη 9 δεκεμβριου....πονο στα ραμματα ειχα μονο την πρωτη εβδομαδα....που λετε,χθες δοκιμασα με τον συζηξ,και ειχα αυτο τον πονο και το τσουξιμο που περιγραφουν κ οι αλλες κοπελες...στην αρχη μονο μετα ηταν ολα καλα...τωρα ειμαι απλα πιασμενη :mrgreen:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια πάνε 2μιση μήνες απ'όταν γέννησα,αλλά ακόμα δεν έχουμε κάνει τίποτα με τον άντρα μου. Στις 40 μέρες(36 συγκεκριμένα) που πήγα στον γιατρό μου είπε να μην κάνουμε τίποτα ακόμα επειδή υπήρχαν ακόμα τα ράμματα,αλλά τώρα? Δεν θέλω να ξαναπηγαίνω εν τω μεταξύ μόνο και μόνο για να ρωτήσω αυτό (και τα ράμματα γενικά από την πρώτη μέρα ούτε έβλεπα ούτε άγγιζα--είμαι λίγο περίεργη σ'αυτό)...τι να κάνω? :cry:

Link to comment
Share on other sites

μετα τις 40 βουρ στο σπορ ξανα!κανενα θεμα δεν ειχα.απλα πειτε στους αντρες σας να σας περιποιηθουν λιγουλακι αν με καταλαβαινετε κ μια χαρα βρισκετε η ορεξη!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μετα τις 40 βουρ στο σπορ ξανα!κανενα θεμα δεν ειχα.απλα πειτε στους αντρες σας να σας περιποιηθουν λιγουλακι αν με καταλαβαινετε κ μια χαρα βρισκετε η ορεξη!!!

 

Και εγώ μετά τα 40 ξέρω,αλλά στις 36 μου είπε ο γιατρός όχι ακόμα λόγω ραμμάτων...άρα τώρα δεν θα είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά τα 40 ξέρω,αλλά στις 36 μου είπε ο γιατρός όχι ακόμα λόγω ραμμάτων...άρα τώρα δεν θα είναι εντάξει?

 

Γιατι δεν κοιτας μονη σου??εννοω εφυγαν τα ραμματα εισαι ενταξει απο κατω??? αλλιως παρτον ενα τηλ και ρωτησε τον δεν ειναι ντροπη!

Να σου ζησει τ μωρακι σου!:P

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...