Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ταπερ φαγητού αλουμίνιο;


Recommended Posts

Για σάς, κορίτσια!

Στο νηπιαγωγείο μας είπαν να φέρει το παιδί το φαγητό του σε ταπερ αλουμινίου για να μπορουν να το ζεστάνουν στο φούρνο. Που τα βρίσκουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν καταλαβα καλα ειναι τα γνωστα σκευη που ειχαν οι παλαιοτερες γενιες. Αυτα που εχουν μεν πλαστικο καπακι που κλεινει αεροστεγως αλλά ειναι αλουμινιου και μπαινει σε συμβατικο φουρνο. Για να καταλαβεις ποια εννοει ειναι αυτα που ειναι 3 μαζι, το ενα μεσα στο αλλο. Εχει και σε μεγαλη αλυσιδα σουπερμαρκετ αλλά και σε μαγαζια με οικιακα ειδη πιστευω θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία επισήμανση θα ήθελα...Αυτά τα σκέυη δεν είναι και τα πλέον κατάλληλα για μικρά παιδάκια. Από την στιγμή που υπάρχουν καλύτερα πράγματα στην αγορά τύπου stainless steel θα είναι πιο υγιεινά για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Για σάς, κορίτσια!

Στο νηπιαγωγείο μας είπαν να φέρει το παιδί το φαγητό του σε ταπερ αλουμινίου για να μπορουν να το ζεστάνουν στο φούρνο. Που τα βρίσκουν αυτά?

 

 

Εγώ αν και ακόμα δεν τα έχω χρησμοποιήσει πήρα τέτοια από κατάστημα που πουλά είδη κάμπινγκ. Κλείνει αεροστεγώς όμως δεν πρέπει να ζεσταίνεις με το καπάκι γιατί έχει λάστιχο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και ακόμα δεν τα έχω χρησμοποιήσει πήρα τέτοια από κατάστημα που πουλά είδη κάμπινγκ. Κλείνει αεροστεγώς όμως δεν πρέπει να ζεσταίνεις με το καπάκι γιατί έχει λάστιχο

θα μπορούσες να μου δώσεις το λινκ σε παρακαλώ ?? έστω και με p.m :P

ευχαριστώωωωωωωωω :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα.

Αυτό που ζήτησαν οι δικές μας οι δασκάλες παλιές και καινούργιες είναι ασημένιο τάπερ με ασημένιο καπάκι που κλείνει με κλιπσακια.

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα στο Vicko.

Αυτά με το πλαστικό καπάκι μου τα γύρισαν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Αυτό που ζήτησαν οι δικές μας οι δασκάλες παλιές και καινούργιες είναι ασημένιο τάπερ με ασημένιο καπάκι που κλείνει με κλιπσακια.

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα στο Vicko.

Αυτά με το πλαστικό καπάκι μου τα γύρισαν πίσω.

αυτά κλείνουν αεροστεγώς ???

http://www.vicko.gr/viewproduct.jsp?prdId=187-13592&extLang=

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ναι είναι ανοξείδωτο και κάνει για ζέσταμα σε φούρνο. Όχι όμως τάπερ από αλουμίνιο...Προσοχή!

 

Ωχ και δεν θυμάμαι τί ακριβώς είναι αυτό που της αγόρασα εγώ. Θα το τσεκάρω μόλις πάω σπίτι αλλά και εμένα έχει πλαστικό καπάκι σαν τάπερ.

Γιατί όμως λες "προσοχή"? Είναι ανθυγιεινό φαντάζομαι??......

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί έχω παραγγείλει και εκπαιδευτικό ποτηράκι. Πολύ καλή ποιότητα όντως.

 

Επειδη τώρα κάνω την παραγγελια, διευκρινισε μου κάτι....

Έρχετε με κουριερ ή με ταχυδρομείο??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και δεν θυμάμαι τί ακριβώς είναι αυτό που της αγόρασα εγώ. Θα το τσεκάρω μόλις πάω σπίτι αλλά και εμένα έχει πλαστικό καπάκι σαν τάπερ.

Γιατί όμως λες "προσοχή"? Είναι ανθυγιεινό φαντάζομαι??......

 

Το αλουμίνιο ναι δεν είναι και ότι καλύτερο για σκεύος μαγειρικής. Για παράδειγμα στα γνωστά παιχνιδάδικα που πουλάνε ποτήρια και δοχεία φαγητού με ήρωες Disney, είναι όλα φτιαγμένα από αλουμίνιο και όχι ανοξείδωτα. Τα ταψιά σου και τα μαχαιροπήρουνα σου είναι ανοξείδωτα έτσι δεν είναι; Για ποιο λόγο να αγοράσεις για το παιδί σου αλουμινένιο σκέυος όταν του μαγειρεύεις σε ανοξείδωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και δεν θυμάμαι τί ακριβώς είναι αυτό που της αγόρασα εγώ. Θα το τσεκάρω μόλις πάω σπίτι αλλά και εμένα έχει πλαστικό καπάκι σαν τάπερ.

Γιατί όμως λες "προσοχή"? Είναι ανθυγιεινό φαντάζομαι??......

 

Δες από κάτω τι γράφει . aluminium ή stainless steel.

Αν γράφει stainless steel, τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μεσημέρι στο σπίτι θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω, νομίζω (και εύχομαι να μην την έκανα την πατάτα) όμως ότι είναι ανοξείδωτο.

Έψαξα στην vicko αλλά δεν βρήκα πληροφορίες σχετικά με την αποστολή ειδών.

Που είναι βρε παιδιάααααααα??

Θέλω να δω όρους χρήσης και κόστος μεταφορικών.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι στο σπίτι θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω, νομίζω (και εύχομαι να μην την έκανα την πατάτα) όμως ότι είναι ανοξείδωτο.

Έψαξα στην vicko αλλά δεν βρήκα πληροφορίες σχετικά με την αποστολή ειδών.

Που είναι βρε παιδιάααααααα??

Θέλω να δω όρους χρήσης και κόστος μεταφορικών.

Δεν στέλνει καλή μου τα προϊόντα δείχνει έχει όμως καταστήματα παντού δες τον χάρτη τους

Link to comment
Share on other sites

Εάν πήρες το σκεύος από το κατάστημα Vicko τότε είναι ανοξείδωτο, μην ανησυχείς.

 

όχι το πήρα από είδη σπιτιού του σούπερ μάρκετ, για αυτό δεν είμαι σίγουρη

 

Δεν στέλνει καλή μου τα προϊόντα δείχνει έχει όμως καταστήματα παντού δες τον χάρτη τους

 

ααα νόμιζα ότι αυτό έστελνε, που είπε κάποια κοπέλα πριν με ACS αλλά μάλλον το μπέρδεψα με το αγγλικό site

δυστυχώς κανένα από τα καταστήματα δεν είναι σχετικά κοντά μου

θα ψάξω πάντως και αλλού

Link to comment
Share on other sites

απο το πρωι εχω φαει τον κοσμο να βρω αυτο το σκευος, οχι αυτο με το πλαστικο καπακι γιατι δεν κανει για φουρνο! ουτε σε σουπερ μαρκετ ουτε cook shop...αληθεια τα ταπερ που κανουν για φουρνο μικροκυματων μπορουν να μπουν σε συμβατικο φουρνο???

Link to comment
Share on other sites

ουφ, εγώ κοίταξα και ευτυχώς είναι stainless steel το δικό μας

βέβαια έχει το πλαστικό καπάκι από πάνω, αλλά θα βάζω και αλουμινόχαρτο στο ενδιάμεσο, οπότε απλά θα βγάζουν το καπάκι

να έχουν πρόβλημα και με αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...