Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

1. Συνδέεται πράγματι ο θηλασμός με την ομιλία; (δεν έχει συνδεθεί, τα παιδιά που θηλάζουν και μιλάνε και μαθαίνουν να διαβάζουν και να γράφουν και συνεχίζουν να θηλάζουν, είναι συνήθως πιο επικοινωνιακά... ποτέ πουθενά δεν παρατηρήθηκε καθυστέρηση στην έναρξη της ομιλίας σε σχέση με τα παιδιά που δεν θηλάζουν)

Αγλαία είμαι σίγουρη ότι κάπου διάβασα ακριβώς το αντίθετο (και τεκμηριωμένο μάλιστα!): ότι δηλαδή, με το θηλασμό εξασκούνται κάποιοι μύες που συνδέονται με την ανάπτυξη της ομιλίας, έτσι παρατηρήθηκε ότι τα παιδιά που θηλάζουν τείνουν να μιλάνε πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα. Κάπου στο Mothering πρέπει να το διάβασα, αλλά δεν θυμάμαι σε πιο άρθρο για να σου δώσω την αναφορά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγλαία είμαι σίγουρη ότι κάπου διάβασα ακριβώς το αντίθετο (και τεκμηριωμένο μάλιστα!): ότι δηλαδή, με το θηλασμό εξασκούνται κάποιοι μύες που συνδέονται με την ανάπτυξη της ομιλίας, έτσι παρατηρήθηκε ότι τα παιδιά που θηλάζουν τείνουν να μιλάνε πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα. Κάπου στο Mothering πρέπει να το διάβασα, αλλά δεν θυμάμαι σε πιο άρθρο για να σου δώσω την αναφορά.

 

Ναι! κι εγώ το έχω διαβάσει και μάλιστα το ανέφερε μία κύρια (δεν θυμάμαι ειδικότητα) στην ημερίδα που κάναμε στο Αττικό νοσοκομείο. Αυτή λοιπόν έλεγε ότι τα περισσότερα παιδιά με προβλήματα στο λόγο είναι παιδιά που δεν έχουν θηλάσει.

 

Στο θηλασμό απαιτείται η συνεργασία πολύ περισσότερων μυών σε σχέση με το μπιμπερό. Με το μπουκάλι εξασκούνται ισχυρά λίγοι μυεις, ενώ με το θηλασμό η δουλειά μοιράζεται σε πολύ περισσότερους μυεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία κατάλαβα καλά τόσο καιρό το πνεύμα σου όταν αναφέρεσαι στην επιστημονική τεκμηρίωση. Αυτά όμως τα έγραψα για να ενημερώσω άλλες κοπέλες που δεν ασχολήθηκαν με την έρευνα για τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην έρευνα και στην τεκμηρίωση. Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αντιληφθεί την έννοια της κατευθυνόμενης έρευνας, και πολλές φορές they cannot read between the lines, !

 

Αυτό είναι το δεύτερο βήμα! :)

 

Για την ώρα ο κόσμος δεν ξέρει καν ότι υπάρχει η επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση! Το κακό είναι ότι στην ιατρική δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι γιατροί, πόσο μάλλον οι ασθενείς... Αυτό δεν ισχύει για όλες τις ειδικότητες γιατί μερικές ειδικότητες είναι αναγκαστικά στην αιχμή της επιστήμης, όμως οι παιδίατροι (που μας απασχολούν εδώ μέσα) είναι από τις πολύ πασχουσες ειδικότητες. :?

 

Όταν γέννησα και είχα προβλήματα με το θηλασμό δεν εμπιστεύτηκα την παιδίατρο που ήταν και σύμβουλος θηλασμού γιατί δεν ήξερα αν οι σύμβουλοι θηλασμού έχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες γνώσεις! Αυτό με έσωσε εν μέρη γιατί κατευθύνθηκα στα βιβλία της κτηνιατρικής για τα οποία ήμουν σίγουρη για την επιστημονική τους τεκμηρίωση αλλά και για την αποτελεσματικότητά τους. Εκεί το γάλα είναι χρήμα! :wink:

 

To read between the lines είναι δύσκολο γιατί απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις (το μέγεθος του δείγματος ήταν σωστό; η στατιστική ανάλυση ήταν εντάξει; το συμπέρασμα είναι πράγματι σχετικό με τα αποτελέσματα;)

Γενικά οι γιατροί δεν έχουν καλή σχέση με τη στατιστική και δυστυχώς πολλές εργασίες δημοσιευμένες είναι απαράδεκτες. Το καταλαβαίνω ακόμη κι εγώ που ξέρω πολύ λίγη στατιστική.

 

 

or beyond the media headlines (συγνώμη για τα αγγλικά, αλλά όταν αναφέρομαι στην έρευνα πραγματικά δυσκολεύομαι με τα ελληνικά).

Άλλη μια πονεμένη ιστορία!

Μου έχει τύχει να διαβάσω άρθρο στο in.gr που ήταν υποτίθεται μετάφραση άρθρου του BBC. Από τη μετάφραση έλειπε το 1/3 του κειμένου και τα πιο σημαντικά συμπεράσματα, επίσης έλειπαν και οι οδηγίες του επίσημου φορέα που απάντησε στη δημοσίευση.

Το άρθρο του BBC υποτίθεται ότι παρουσίαζε τα συμπεράσματα άρθρου δημοσιευμένου σε επιστημονικό περιοδικό.

Λόγω πανεπιστημίου είχα πρόσβαση στο άρθρο full text...

Τα συμπεράσματα του BBC ελάχιστη σχέση είχαν με αυτά του πρωτότυπου άρθου και το πρωτότυπο είχε σοβαρά προβλήματα στον τρόπο ανάλυσης του δείγματος αλλά και στα συμπεράσματα...

 

 

Οπότε θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, όχι μόνο μ' αυτούς που δεν τεκμηριώνουνε τις απόψεις τους, αλλά και μ' αυτούς που τις τεκμηριώνουνε

Φυσικά! :)

Όμως μη βιάζεσαι γιατί θα τρομάξουν! :lol:

 

Για την ώρα προσπαθούμε να πείσουμε τον κόσμο ότι η εποχή των Φαραώ έχει τελειώσει! Η θεόσταλτη γνώση που την κατείχε μόνο ο μονάρχης του τόπου, δεν υπάρχει πια. Από την Αναγέννηση κι εδώ έγινε μια προσπάθεια να οριστούν οι επιστήμες και στο 2ο μισό του 2ου αιώνα η τεκμηρίωση αποτέλεσε τον βασικό άξονα εξέλιξης των επιστημών.

 

 

Δυστυχώς αυτό με τις παρατηρήσεις των γονέων σχετικά με τα εμβόλια αλλά και με άλλα ζητήματα που έχουνε να κάνουνε με παιδιά στην πραγματικότητα δεν είναι υλοποιήσιμο γιατί μπαίνει πολύ noise στην συλλογή των δεδομένων, οπότε αμφιβάλλω αν θα είχαμε ποτέ κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα (ή, ας το θέσω καλύτερα, αν το συμπέρασμα θα ήτανε αποδεκτό ακριβώς λόγω των προβλημάτων με τη συλλογή των δεδομένων).

Αχ, με βάζεις σε πειρασμό βραδιάτικα...

Ήμουν σε ένα ιατρικό συνέδριο και ένας γιατρός σηκώθηκε κάποια στιγμή αγανακτισμένος και είπε ότι είναι απαράδεκτο να βλέπουμε σε συνέδρια ανακοίνωση που το θέμα της είναι η παρουσίαση ενός και μόνο περιστατικού και το πώς αντιμετωπίστηκε από 8 ή 10 γιατρούς!!! Τα ερωτήματα που έθεσε ήταν τα εξής:

α) είναι δυνατό να ασχολήθηκαν 10 γιατροί με ένα και μοναδικό περιστατικό; τι έκαναν;

β) έχει την οποιαδήποτε σημασία η εξέλιξη και ανταπόκριση στη θεραπεία του ενός και μόνο περιστατικού;

γ) είναι καιρός να αρχίσουν επιτέλους να συμπληρώνονται οι καρτέλες των ασθενών για να ξέρουμε τις μας γίνεται. Είμαστε η μόνη από τις ανεπτυγμένες χώρες (τρομάρα μας...) που δεν τηρεί καρτέλες και δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία για τους ασθενείες που πέρασαν από την κλινική, δεν μπορεί κανείς να διαπιστώσει αν μία πρακτική είναι καλύτερη από μία άλλη ή αν ένα νοσοκομείο έχει αδυναμία σε κάποια θέματα κλπ...

 

Οι παρατηρήσεις των γονέων πάλι πιο χρήσιμες είναι και σε πιο ασφαλή συμπεράσματα θα οδηγήσουν παρά τον όποιο θόρυβο από το ένα και μοναδικό περιστατικό!

Link to comment
Share on other sites

To read between the lines είναι δύσκολο γιατί απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις (το μέγεθος του δείγματος ήταν σωστό; η στατιστική ανάλυση ήταν εντάξει; το συμπέρασμα είναι πράγματι σχετικό με τα αποτελέσματα;)

Γενικά οι γιατροί δεν έχουν καλή σχέση με τη στατιστική και δυστυχώς πολλές εργασίες δημοσιευμένες είναι απαράδεκτες. Το καταλαβαίνω ακόμη κι εγώ που ξέρω πολύ λίγη στατιστική.

 

Αν κρίνω από γιατρούς φίλους μου που τελείωσαν μάλιστα την ιατρική των Αθηνών, μόνο ένα εισαγωγικό μάθημα στατιστικής έκαναν! Και τώρα στα νοσοκομεία τους διεξάγουνε έρευνες και τις παρουσιάζουνε σε συνέδρια... Επειδή ασχολούμαι χρόνια με τη Στατιστική (αν και δεν είναι το αντικείμενό μου είναι απαραίτητο εργαλείο για την έρευνα στον κλάδο μου) εξοργίζομαι όταν βλέπω κακοσχεδιασμένες μελέτες δημοσιευμένες σε "έγκυρα" περιοδικά.

 

 

 

Οπότε θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, όχι μόνο μ' αυτούς που δεν τεκμηριώνουνε τις απόψεις τους, αλλά και μ' αυτούς που τις τεκμηριώνουνε

Φυσικά! :)

Όμως μη βιάζεσαι γιατί θα τρομάξουν! :lol:

Μου πέρασε από το μυαλό αλλά δεν άντεχα να μην το πω! :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα και είχα προβλήματα με το θηλασμό δεν εμπιστεύτηκα την παιδίατρο που ήταν και σύμβουλος θηλασμού γιατί δεν ήξερα αν οι σύμβουλοι θηλασμού έχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες γνώσεις! Αυτό με έσωσε εν μέρη γιατί κατευθύνθηκα στα βιβλία της κτηνιατρικής για τα οποία ήμουν σίγουρη για την επιστημονική τους τεκμηρίωση αλλά και για την αποτελεσματικότητά τους. Εκεί το γάλα είναι χρήμα! :wink:

 

Αισθάνομαι την ανάγκη να επισημάνω ότι η σκέψη σου ήταν τολμηρή για τον "μέσο" άνθρωπο. Αν ήταν περασμένο στη συνείδηση μας ότι είμαστε θηλαστικά που πάνω-κάτω λειτουργούμε το ίδιο με τις αγελάδες και τα υπόλοιπα θηλαστικά, δεν θα υπήρχαν ούτε οι παράλογες απορίες του τύπου "φτάνει το γάλα μου", ούτε "να το αφήνω να κλαίει", ούτε συμβουλές "5 λεπτά από το ένα και 5 λεπτά από το άλλο" ...

Κι όταν στον "μέσο" άνθρωπο φέρνεις τα αντίστοιχα απλά επιχείρηματα περί λοιπών θηλαστικών, η πιο ανώδυνη ατάκα που θα ακούσεις είναι "και πού ξέρω εγώ τι και πώς κάνουν οι αγελάδες". Κι αν πετύχεις κανέναν "διαβασμένο" σου λέει ότι άλλα ζώα θηλάζουν πολύ πιο αραιά από τον άνθρωπο και μπλα μπλα.

 

Πέρα από αυτό, ψάχνοντας ιδιαίτερα για το θηλασμό και λιγότερο για τις αλλεργίες - και χωρίς ειδικές γνώσεις, παρά ψάχνοντας σαν "μέσος" άνθρωπος - έχω συναντήσει συχνά τις φράσεις "χρειάζεται περαιτέρω έρευνα", "δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία", "οι έρευνες είχαν αντιφατικά αποτελέσματα". Οπότε δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα 100% επαναπαυμένη από αυτά που διαβάζω και ήταν κάτι που μου ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Δεν μου έτυχε να νιώσω "προδομένη", όταν διάβαζα για συμφέροντα, ούτε και για τα όρια που έχει και η ιατρική, η έρευνα, η επιστήμη (ωστόσο εντυπωσιάζομαι από την αλαζονεία ειδικά των γιατρών, πιστεύω όμως ότι το καλλιεργεί και ο ίδιος ο "μέσος" άνθρωπος, γιατί "κάπου θέλει να πιστέψει"). Ίσως γιατί ήμουν καχύποπτη εξ αρχής;

Το θετικό για μένα είναι ότι η έλλειψη στοιχείων ή η περιορισμένη έρευνα που έχω συναντήσει δεν έχει δώσει αρνητικά αποτελέσματα τουλάχιστον για το θηλασμό, εξ ου και το "θήλαζε και μη ερεύνα" :lol:

 

Νομίζω ότι αρχίζω να βγαίνω εκτός θέματος, οπότε επιστρέφω στην πολυθρόνα μου να σας παρακολουθώ lurk.gif

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι πιστεύω, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό, ότι εξαρτάται από το κάθε παιδάκι και ένα καλό benchmark είναι πότε θα αλλάξει τα milk teeth του. Αγλαία έχει κάποια βάση αυτό; Απλά σκέφτηκα ότι αυτός είναι ο λόγος που τα πρώτα δόντια στα αγγλικά ονομάζονται milk teeth (αλήθεια, στα ελληνικά πώς τα λέμε; ).

 

Ροζι, αυτό το βιβλίο νομίζω θα σου αρέσει πολύ

51CtczxpOvL._SL500_AA240_.jpg

Breastfeeding: Biocultural Perspectives‎

di Patricia Stuart-Macadam, Katherine A. Dettwyler - 1995

ISBN-13: 978-0202011929

 

και ειδικά ένα κεφάλαιο "a Time to Wean "

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ροζι, αυτό το βιβλίο νομίζω θα σου αρέσει πολύ

51CtczxpOvL._SL500_AA240_.jpg

Breastfeeding: Biocultural Perspectives‎

di Patricia Stuart-Macadam, Katherine A. Dettwyler - 1995

ISBN-13: 978-0202011929

 

και ειδικά ένα κεφάλαιο "a Time to Wean "

 

Από που το πήρες felinidoc; Το έψαξα στο Amazon (UK) και στο Play αλλά δεν υπάρχει. Θα ήθελα να το πάρω, αλλά δεν έχω χρόνο να το διαβάσω, έχω μαζέψει πάρα πολλά βιβλία και είμαι frustrated που δεν μπορώ να τα διαβάσω :(

Αυτό τον καιρό διαβάζω ένα πολύ ωραίο βιβλίο για mindful parenting, αν ενδιαφέρει κάποια το θέμα:

 

http://www.amazon.co.uk/Everyday-Blessings-Inner-Mindful-Parenting/dp/0786883146/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1237970155&sr=1-1

 

Τώρα πόσο mindful μπορεί να είμαι δουλεύοντας στον υπολογιστή και διαβάζοντας parents κτλ, είναι άλλη υπόθεση :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δείτε πολύ ωραία βιντεάκια θηλασμού, τα οποία είχανε βραβευτεί πέρσι κατά την παγκόσμια βδομάδα θηλασμού:

 

http://www.worldbreastfeedingweek.org/wbw2008_videocontest.htm

 

Τα έχω δει τόσες φορές και πάντα συγκινούμαι :cry:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες felinidoc; Το έψαξα στο Amazon (UK) και στο Play αλλά δεν υπάρχει.

 

Rosie καλημέρα, μόλις αγόρασα από το amazon το βιβλίο που πρότεινες. To βιβλίο που ψάχνεις το βρήκα και αυτό εδώ:

 

http://www.amazon.co.uk/Breastfeeding-Bicultural-Perspectives-Foundations-behavior/dp/0202011925/ref=sr_11_1?ie=UTF8&qid=1237973821&sr=11-1

 

Φιλικά,

Μ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ. Αλλά αν πρόσεξες δεν είναι διαθέσιμο από την Amazon, αλλά από άλλους sellers σε εξωφρενικές τιμές, £84.94!!!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γυναίκες που ζούσαν σε πρωτόγονες κοινωνίες, δεν θα χρησιμοποιούσαν καποιο αντισυλληπτικό μέσο οπότε 2-3 χρόνια μετά τον πρώτο τοκετό ακολουθούσε ένα δευτερο παιδί, το οποίο θα έπαιρνε τη θέση του πρώτου στο στήθος της μητέρας. Και μη μου πείτε ότι θηλαζαν δυο παιδιά (βρέφος και λχ τριών ετών) γιατί αυτό ηταν θα ηταν αδύνατο από τη στιγμή που την περίμενε δουλεία στο χωράφι και να μαγειρεψει για άλλα 5-10 άτομα.

 

ilonka έχεις μάλλον μπερδέψει εδώ τις χρονικές περιόδους της εξέλιξης του ανθρώπου. Οι πρωτόγονοι άνθρωποι δεν είχανε χωράφια να καλλιεργούνε, η γεωργία είναι πολύ πρόσφατη "ενασχόληση" στην ιστορία της εξέλιξης του είδους μας.

Οπότε εγώ φαντάζομαι πρωτόγονες γυναίκες να κάθονται στις σπηλιές τους, ενώ οι άντρες τους έλειπαν έξω για κυνήγι, και να κάνουν tandem nursing :D

Οκ δικό μου λάθος, δεν αναφέρομαι στην παλαιολιθική εποχή, αλλά στη νεολιθική, όταν άρχισαν να έχουν χωραφάκια :lol: .

Επίσης κάτι που με βάζει σε σκέψεις είναι οτι ποτέ δεν είδα πουθενά ουτε σε αγγείο, ουτε σε πίνακα, ουτε τοιχογραφία γυναίκα να θηλάζει παιδιά διαφορετικής ηλικίας.

 

Στη νεολιθική εποχή η λύση ήταν η θρησκεία και οι γνωστές απαγορεύσεις για τις 40 μέρες πχ. Η λεχώνα έμενε μέσα στο σπίτι με το μωρό μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Μετά μπορούσε να γυρίσει στις ασχολίες της, συνήθως στην ευρύτερη περιοχή της κοινότητας υπήρχαν πολλές θηλάζουσες που εκ περιτροπής μπορούσαν να αναλάβουν η μία τα μωρά της άλλης για κάποιες μέρες, αλλά είναι γνωστό πως οι μητέρες έπαιρναν συνήθως τα μωρά μαζί τους στο χωράφι ή όπου αλλού.

Η θεία μου που ήταν η πρωτότοκη από 7 αδέλφια μου έλεγε πως το βράδυ που γύριζε η γιαγιά μου από εξωτερικές εργασίες, "τα παιδιά, την περίμεναν πώς και πώς, την κάθιζαν σε ένα σκαμνί και θήλαζαν", τα λόγια αυτά είναι ακριβώς όπως μου τα είπε, άρα η γιαγιά μου θήλαζε ταυτόχρονα τουλάχιστον δύο, αλλά πιστεύω και περισσότερα παιδιά και έλειπε πολλές ώρες απ' το σπίτι (ίσως να έπαιρνε μαζί της μόνο το εκάστοτε νεογνό).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε κι εμείς εχθές να ευχηθούμε σε συγγενικό σπίτι, λόγω εορτής και γεννεθλίων. Περνάγαμε καλά ώσπου ήρθε η ώρα να φάει η μπουμπού μου...

Γκρινιάζει λίγο, την παίρνω αγκαλίτσα (την είχα δίπλα μου στον καναπέ), και πάω να σηκώσω τη μπλούζα να τη θηλάσω.

Εκείνη την ώρα έτυχε να είναι όλο άντρες στο σαλόνι (γιατί άραγε;! ... αφού οι μαμάδες έτρεχαν πίσω από τα πιτσιρίκια εδώ κι εκεί). Με είδε ο σύζυγος και μου κάνει νόημα να μη θηλάσω στο σαλόνι μπροστά στους άλλους αλλά να πάω στην κρεβατοκάμαρα. Νευρίασα λιγάκι, όμως δεν είπα τίποτα. Άφησα τη μικρή ξανά στον καναπέ για λίγο (είχε ηρεμίσει από μόνη της).

Μετά από 5 λεπτά γκρινιάζει πάλι η μικρή. Κάνω εγώ την κίνηση πάλι... και ο σύζυγος ξανά το ίδιο νόημα.

Δεν ήθελα να κάνω κάποια σκηνή κι έτσι ...Πήρα το σλινγκ, έβαλα μέσα τη μικρή κι έδωσα ήρεμα κι ωραία σήμα για αναχώρηση. Φεύγοντας μου λέει ο σύζυγος σιγανά...

-Γιατί δε θηλάζεις στο δωμάτιο;

-Εσύ ντρέπεσαι για το φαγητό που τρως στο σαλόνι; Εγώ γιατί να ντραπώ για το φαγητό του παιδιού μου; (απαντάω εξίσου σιγανά).

 

Βέβαια φύγαμε διακριτικά. Πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο μου ξαναλέει...

-Γιατί δε θηλάσες στο δωμάτιο;

-Εσύ ντρέπεσαι για το φαγητό που τρως στο σαλόνι; Εγώ γιατί να ντραπώ για το φαγητό του παιδιού μου;

-Να ξέρεις ... είναι λίγο παράξενοι μωρέ όλοι αυτοί εδώ.

-Σε όποιον αρέσει....! Στους άλλους ξύδι! Είμαι μάνα και έχω κερδίσει το δικαίωμά μου να ταΐζω το παιδί μου όποτε θέλει και όπου θέλει!!! Έχω θηλάσει σε πλατείες, σε ταβέρνες, στο αυτοκίνητο, στο δρόμο.... γιατί να μη θηλάσω στο σαλόνι;

 

Μου ζήτησε συγνώμη.... και μάλλον αισθάνθηκε αρκετά άσχημα γιατί ζητούσε συγνώμη 2-3 φορές κι αργότερα. (Αχ ο γλυκός μου!)

Μετά θέλησε να μου εξηγήσει

-Να μωρέ το βλέπουν λίγο περίεργα μερικοί....

-Αυτοί που το βλέπουν παράξενα, είναι οι ίδιοι που έρχονται στο μαιευτήριο για επίσκεψη και κάθονται αρμένικα και τους βγαίνουν τα μάτια να κοιτάνε το δικό μου στήθος κι ας μην είναι δικοί μου συγγενείς ή επισκέπτες!!!

-Να ... γι' αυτό μίλησα κι εγώ!

-Ειδικά γι' αυτούς αγάπη μου, τους έχω γραμμένους!!!! Και για να τους βγάλω από τον κόπο... μπορώ να τους προσφέρω το θέαμα χωρίς να μου το ζητήσουν!!

 

Αυτά είπαμε εχθές......

Λέτε να πω στο σύζυγο ο οποίος με στηρίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο θέμα του ΘΗΛΑΣΜΟΥ... να κάνει μια βόλτα από αυτό το τοπικ;;; :wink::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Xθες πηγαμε και εμεις σε μια γιορτη , ειχαμε μαζι μας και την μικρη μας .... ειχε λιγη γκρινιτσα οποτε παω πρπς το δωματιο να την ταισω(ο μπαμπας μας δεν θελει να θηλαζουμε δημοσια .,..αλλα αν ηξερε που εχω θηλασει μονη μου μαλλον θα ειχαμε χωρισει..... χιχι!)ρωταει μια μαμα που ηταν εκει γιατι θηλαζω ακομα μηπως λογω της οικονομικης κρισης? :shock::shock::shock::shock::shock::shock: ! ναι λεω κανω οικονομια για να της φτιαξω την προικα.... το ξερεις οτι εχεις κανει κακο στο παιδι σου μου λεει?

ναι λεω γιατι? επειδη θηλαζεις τοσο και ρο γι αυτο δεν περπατα ακομα η μικρη... εχει λεει τεμπελιασει... πρεπει να το σταματησω αμεσως λεει!

ο γιος της περοπατησε 9 μηνων που δεν ειχε θηλασει....δεν πειραζει της λεω προτειμω να αργησει να περπατησει και απολαμβανουμε αγκαλιτσες και χαδακια παρα να τρεχω πισω της οπως εσυ τωρα! :lol::lol::lol::lol::lol:

φευγντας απο την γιορτη ρωταει την οικοδεσποινα..... αν εχω καποιο προβλημα?(ψυχωση))

μηπως ειμαι τρελη ισως?

αν ειμαι δεν θα χρειαστει να νοσηλευτω σε καποιο αγνωστο περιβαλλον....βρισκομαι ηδη στο ψυχιατρειο !

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι λεω γιατι? επειδη θηλαζεις τοσο και ρο γι αυτο δεν περπατα ακομα η μικρη... εχει λεει τεμπελιασει... πρεπει να το σταματησω αμεσως λεει!

ο γιος της περοπατησε 9 μηνων που δεν ειχε θηλασει....

 

Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο γιος μου έγινε 16 μηνών για να περπατήσει!!! :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως οτι ο καθενας εχει τη γνωμη του και την εκφραζει χωρις να σκεφτει αν την εχει ζητησει ο αλλος ειναι κατι που πλεον δεν μου κανει εντυπωση.Νομιζω κιολας οτι ειναι εντονο ελληνικο στοιχειο να εχουν ολοι αποψη ,οπως να κανουν τους γιατρους και να προτεινουν και φαρμακα.Αυτο ομως που δεν μπορω να δεχτω ακομα ειναι το οτι σε κατηγορουν οτι κανεις κακο στο παιδι σου επειδη το θηλαζεις.Μου φαινεται πολυ ανευθυνο αν μη τι αλλο να σου προσαπτουν κατηγοριες .Ενταξει δεν γνωριζεις πολλα για το θεμα και εχεις την αποψη σου αλλα γιατι πρεπει να κατηγορησεις κιολας???Ειναι δειγμα αγωγης νομιζω αυτο και παντελης ελλειψη ευγενιας.Κι εγω θα ηθελα να πω οτι με το ξενο γαλα κανεις κακο στο παιδι σου αλλα δεν μπορω να το πω σε κανεναν.

Δε θα ξεχασω Ενα περιστατικο που ειχε γινει οταν ο Αχιλλεας ηταν 2 μηνων περιπου.Ειχα παει σε καποιο καταστημα παιδικων να ρωτησω για ριλαξ.Τους εξηγησα οτι χρειαζομαι καποιο που να μην ειναι πολυ βαθυ γιατι το μωρο εχει ΓΟΠ και δεν ειναι καλο το βαθυ για την περιπτωση του.(Ηταν μια εποχη που ηταν πολυ δυσκολη για εμας γιατι το μωρο υπεφερε πολυ κοιμοταν ελαχιστα εκλαιγε πολυ και ημουν αυπνη και πολυ κουρασμενη αλλα το χειροτερο πολυ φοβισμενη γιατι ειλικρινα τοτε ακομα εψαχνα το θεμα με τη ΓΟΠ και προσπαθουσα ακομα να καταλαβω πως θα βοηθησω το παιδι μου.Ειχα την χαζη ανησυχια οτι μπορει να κλαιει καθε φορα που θηλαζει τοσο πολυ οχι μονο γιατι ποναει αλλα γιατι κατι τρεχει με το γαλα μου(δε φτανει,κατι εφαγα κλπ??) ).

Πεταγεται ενα ζευγαρι που ακουει τη συζητηση και μου λενε οτι το 9 χρονο παιδι τους ειχε κι αυτο ΓΟΠ.Και ηταν πολυ ασχημα.Τι γαλα του δινεις μου ειπαν??Αντιαναγωγικο ε??Οχι το θηλαζω λεω εγω.Μα γιατι κανεις κακο στο παιδι σου για να ικανοποιηθεις εσυ ???? :shock::shock: Και αλλα πολλα που ειναι πολυ γνωστα.Ειλικρινα σας λεω οτι ηταν πολυ δυσκολη περιοδος για μενα και μαλλον ημουν πολυ ευαλωτη και παρολο που δεν πιστεψα αυτα που ελεγαν εφυγα απο το μαγαζι και συναντησα τον αντρα μου εξω με το καροτσι.Ηθελα να κλαιω!!!!!Να κλαιω!!Μα γιατι??Ενοχλησα κανεναν??Ξαφνικα εγινα η εγωιστρια μανα που θελει να κανει και κακο στο παιδι της??Πως μπορουν και ξεστομιζουν τοσο ανευθυνα τις βλακειες τους???

:(:evil:

 

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και καποιο αλλα ενδιαφερον βιβλιο parenting που θα προτεινατε για αγορα??Λεω να αγορασω αυτα που αναφερατε παραπανω να τα κανω ολα μαζι.Υπαρχει καποιο με dos και don'ts??

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και καποιο αλλα ενδιαφερον βιβλιο parenting που θα προτεινατε για αγορα??Λεω να αγορασω αυτα που αναφερατε παραπανω να τα κανω ολα μαζι.Υπαρχει καποιο με dos και don'ts??

 

DIONI για μένα η καλύτερη επένδυση που έκανα πάνω στο θέμα ήτανε η συνδρομή στο Mothering. Να σκεφτείς ότι συνηθίζω τώρα να κάνω δώρο σε όποια φίλη μου γεννήσει, ελληνίδα ή μη, μια συνδρομή για 3 χρόνια. Και όλες μέχρι τώρα ενθουσιάστηκαν, αλλά και συγκινήθηκαν με την πρωτοτυπία του δώρου μου :)

Από βιβλία, το καλύτερο που έχω διαβάσει (και ξαναδιαβάζω συχνά) σε θέματα parenting είναι αυτό:

 

http://www.mothering.com/shop/index.php?target=products&product_id=29779

http://www.amazon.com/Quiet-Place-Essays-Life-Family/dp/0914257196/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1238078663&sr=1-1

 

Είναι από την editor του Mothering και περιλαμβάνει πολλά essays πάνω σε διάφορα θέματα parenting.

(Και τα used συνήθως είναι σε πολύ καλή κατάσταση αν δεν θες να πάρεις καινούργιο γιατί είναι ακριβό)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Dioni άμα ακούω τέτοια μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! Αλλά μην τολμήσεις να πεις σε μητέρα οτι πρέπει να θηλάσει, είναι αντισυνταγματικό!!! :roll:

 

Πρέπει να τους τη λέμε στα ίσα όταν μας κάνουν τέτοια επίθεση. Τα πήρα τώρα!! Εσύ να'χεις τον πόνο σου, κι αυτή να σου λέει μπούρδες!

Link to comment
Share on other sites

Πεταγεται ενα ζευγαρι που ακουει τη συζητηση και μου λενε οτι το 9 χρονο παιδι τους ειχε κι αυτο ΓΟΠ.Και ηταν πολυ ασχημα.Τι γαλα του δινεις μου ειπαν??Αντιαναγωγικο ε??Οχι το θηλαζω λεω εγω.Μα γιατι κανεις κακο στο παιδι σου για να ικανοποιηθεις εσυ ???? :shock::shock:

 

 

Δεν εχει διανοηθει ανθρωπος να μου πει τετοιο πραγμα αλλα αν το κανει θα ακουσει τα μπινελικια της ζωης του.......το θεωρω τρομερα αγενες και δειγμα κακιστου χαρακτηρα....αξιζει μια απαντηση αναλογης αγενειας.......του λες "Κι εσυ γιατι κανεις κακο στο παιδι σου επειδη βαριεσαι να θηλασεις? Δε ντρεπεσαι?"

 

Ε μααααααααααααααααααα........

Δικαιωμα της καθε μανας να θηλασει η οχι και ουδεποτε την ειπα σε καμμια (ακομα κι οταν ελεγαν ξεκαθαρα οτι δεν ηθελαν απλα να θηλασουν) ουτε και σκεφτηκα ποτε ασχημα αλλα οχι και να ακουμε τετοια ΤΕΡΑΤΑ και να σκυβουμε κεφαλι........ειμαι καλη κι ευγενικη αλλα αν τυχον κι ακουσω ανθρωπο να μου ξεστομιζει τετοια ΦΡΙΚΗ θα παρω κεφαλια!!! :evil:

 

Επισης οταν σου λενε "κανεις κακο που του δινεις δικο σου γαλα" της λες απλα κι ηρεμα "κι εσυ κανεις κακο που του δινεις ξενο γαλα γεματο χημικα, ορμονες και τοξινες αλλα δε σε βλεπω να το φερεις βαρεως!"

 

ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ax κοριτσια μου ημουν τοσο χαλια εκεινη την εποχη που συγκεντρωνα τις δυναμεις μου μονο για το παιδι μου.(οχι οτι γενικα ειμαι τοσο θαραλλεα με τις απαντησεις σε αγνωστους !!)Αλλα η αληθεια ειναι οτι τους χρειαζεται!Εσεις με προπονειτε πολυ καλα για να ειμαι πιο forward και να μη δισταζω!! :oops:

 

 

Rosie σ'ευχαριστω για την προταση σου.Εκανα κιολας παραγγελια!Τα ελληνικα περιοδικα που κατα καιρους εχω παρει με εχουν απογοητευσει γιατι βρισκω αρκετες ανακριβειες μεσα!Και η ιδεα για το δωρο πολυ καλη.Κι εγω σκεφτομουν να αρχισω να κανω δωρο το βιβλιο της Πατσουρου σε οποια εγκυο γνωριζω!!

 

Και μια που λεμε αυτο , ειναι στη γειτονια μου μια εγκυος που δεν την ξερω και λεω την επομενη φορα που θα τη δω να παω να της μιλησω ,αν θελει να ακουσει φυσικα , για θηλασμους,βιβλια,parents κλπ.Ελπιζω να μη φαω πορτα για χαρη του μωρου της!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε φταις εσυ...φανταζομαι παθαινεις σοκ οταν δεχεσαι τετοια επιθεση και δεν εισαι προετοιμασμενη.........τωρα ξερεις ομως πως να απαντας..... :wink:

 

Εμενα δεν μου πε ποτε κανεις κατι τοσο ασχημο...συνηθως μου λενε οτι δεν κανω καλα που δεν δινω το "καλο" γαλα που εχει τοσα θρεπτικα και δινω το δικο μου που ειναι φτωχο και δεν προσφερει κατι......

 

Απαντω ως εξης.......ειτε λεω οτι η παιδιατρος μου λεει οτι πρεπει να τον θηλασω οσο περισσοτερο μπορω και λογω αλλεργιων τον προστατευω απο προβληματα, ασθμα κλπ (πολυ αποτελεσματικο γιατι απαντουν με ενα 'ααααα" και προβληματιζονται)

 

Ειτε αν ειναι γιατροι οι ιδιοι και τυχαινει να γνωριζουν τη γιατρο μας, λεω οτι δεν κανω κατι επειδη ετσι μου ρθε στο κεφαλι, υπαρχει ο συλλογος θηλασμου, υπαρχουν συμβουλοι θηλασμου, τις οδηγιες των οποιων και ακολουθω πιστα........δεν μπορει...κατι παραπανω θα ξερουν απο μας..... :wink:

 

μΕΤΑ λεω για το ποσο καλα παει ο γιος μου, ουδεποτε αρρωστησε (φτου φτου) και εφυγαν τα δερματικα του και το ραβουν κανονικοτατα .....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, σχετικά με το βιντεάκι στο youtube, πρέπει να ομολογήσω ότι σοκαρίστηκα με αυτό με μια 13η που θήλαζε... από ότι μου λέτε λοιπόν είναι φυσιολογικό απλά το κοριτσάκι μάλλον είχε ξεφύγει από τον "γενικό κανόνα" ηλικίας αποθηλασμού.

 

Κάτι άλλο, μια φίλη μου (Χλόη, από Β αρχίζει το όνομα της :lol: ), μόλις μου είπε ότι της είπε ο άντρας της ότι άκουσε σήμερα στο ραδιόφωνο ότι όσο καλό ο θηλασμός τους πρώτους μήνες τόσο κακό κάνει αργότερα. Συγγνώμη κυκλοφόρησε κάτι τέτοιο;;;;;;;;;;;;;;;

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, σχετικά με το βιντεάκι στο youtube, πρέπει να ομολογήσω ότι σοκαρίστηκα με αυτό με μια 13η που θήλαζε... από ότι μου λέτε λοιπόν είναι φυσιολογικό απλά το κοριτσάκι μάλλον είχε ξεφύγει από τον "γενικό κανόνα" ηλικίας αποθηλασμού.

 

 

 

 

 

Φανταζομαι εννοεις 13 ετων και θηλαζε??? :shock::shock::shock:

Υποστηριζω τον θηλασμο γιαυτο αλλωστε θηλαζω την κορη μου,αλλα πρωσοπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ειναι φυσιολογικο ενα 13χρονο να θηλαζει.....

Σε αυτη την ηλικια τα παιδια μπαινουν στην εφηβεια,αρχιζουν να ενδιαφερονται για το αλλο φυλο και ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο πολυ προσκολημενα στη μητερα ωστε να θηλαζουν?

Σε ποια ηλικια σταματαει να ειναι φυσιολογικος ο θηλασμος και αρχιζουμε να προβληματιζομαστε?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...