Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Rosalita μάλλον εννοεί αυτό: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4507153&ct=1

 

Ευχαριστούμε για το λινκ! Διάβασα όμως τα σχόλια από κάτω κάποιων "μαμάδων" και στεναχωρέθηκα για τη στενομυαλιά τους! Οι περισσότερες υποστηρίκτριες του παρατεταμένου θηλασμού φαίνεται να θεωρούνε "φυσιολογικό" το θηλασμό μόνο μέχρι το χρόνο!

Και γράφω και ένα σχόλιο απίστευτο:

 

Ακραία παραδείγματα, αλλά παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν πιο συχνά από ότι νομίζεις. Έχουν να κάνουν με την υπερπροστατευτική συμπεριφορά που εκφράζεται και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Όσο για τα 4,2 έτη μέσου όρου θηλασμού, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λαμβάνει υπόψη όλες τις χώρες, άρα και τις τριτοκοσμικές. Τέλος, βρίσκω πολύ εγωιστικό να μην ωθούμε τα παιδιά μας σε μια πιο ανεξάρτητη κατάσταση, προκειμένου εμείς να προστατευτούμε από τον καρκίνο του μαστού.

 

Όσο για το "Έλενα" που είναι υπέρ τάχα του θηλασμού, έχω τις αμφιβολίες μου: φίλη μου γέννησε εκεί και το μωράκι είχε ένα πρόβλημα υγείας και το κρατήσανε για παρακολούθηση κάποιες μέρες (όχι στην εντατική). Της επέτρεπαν να πηγαίνει να το θηλάζει 2-3 φορές τη μέρα, και δεν την άφηναν να τους πάρει το γάλα της που έβγαζε με το θήλαστρο αλλά του έδιναν αυτοί ξένο! Και σκεφτήτε ότι η κοπέλα είναι νοσοκομειακή γιατρός και είχε υποτίθεται και ιδιαίτερη μεταχείριση εκεί πέρα. Εγώ πάλι που γέννησα στο Μητέρα και ο μικρός είχε πολύ ψηλό ίκτερο και τον είχανε στις λάμπες για 1-2 μέρες, οι κοπέλες μου έφερναν το αποστειρωμένο θήλαστρό μου κάθε 2 ώρες, αντλούσα και του το έδιναν αμέσως. Και μερικές φορές τη μέρα με άφηναν να πηγαίνω να το κρατάω απλά στην αγκαλιά μου, γιατί μου έλεγαν πόσο σημαντικό είναι να νιώθει τη σωματική επαφή με τη μαμά του το μωρό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

[Ακραία παραδείγματα, αλλά παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν πιο συχνά από ότι νομίζεις. Έχουν να κάνουν με την υπερπροστατευτική συμπεριφορά που εκφράζεται και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Όσο για τα 4,2 έτη μέσου όρου θηλασμού, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λαμβάνει υπόψη όλες τις χώρες, άρα και τις τριτοκοσμικές. Τέλος, βρίσκω πολύ εγωιστικό να μην ωθούμε τα παιδιά μας σε μια πιο ανεξάρτητη κατάσταση, προκειμένου εμείς να προστατευτούμε από τον καρκίνο του μαστού.

 

 

 

ωστε και εδω φταιμε... :?

Link to comment
Share on other sites

[Ακραία παραδείγματα, αλλά παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν πιο συχνά από ότι νομίζεις. Έχουν να κάνουν με την υπερπροστατευτική συμπεριφορά που εκφράζεται και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Όσο για τα 4,2 έτη μέσου όρου θηλασμού, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λαμβάνει υπόψη όλες τις χώρες, άρα και τις τριτοκοσμικές. Τέλος, βρίσκω πολύ εγωιστικό να μην ωθούμε τα παιδιά μας σε μια πιο ανεξάρτητη κατάσταση, προκειμένου εμείς να προστατευτούμε από τον καρκίνο του μαστού.

 

 

 

ωστε και εδω φταιμε... :?

 

:evil::evil::evil: Τι να πρωτοσχολιάσεις σ' αυτό!

Δηλαδή, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας τι παγκόσμιος θα ήταν αν δεν λάμβανε υπ' όψιν του όλες τις χώρες; Μόνο ότι μας βολεύει; Ίσα ίσα που τα πραγματικά έτη μέσου όρου θηλασμού κανονικά θα ήταν πολύ περισσότερα, αλλά οι "αναπτυγμένες" χώρες ρίχνουν κατά πολύ το μέσο όρο! Και μη μου πείτε ότι τα παιδιά, γενικά οι άνθρωποι των τελευταίων γεννεών δεν είναι περισσότερο προσκολλημένοι στους γονείς τους, με λιγότερες τάσεις ανεξαρτησίας και πρωτοβουλίες σε σχέση με τους ανθρώπους μερικές γενιές πριν που θήλαζαν "παρατεταμένα";

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Ακραία παραδείγματα, αλλά παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν πιο συχνά από ότι νομίζεις. Έχουν να κάνουν με την υπερπροστατευτική συμπεριφορά που εκφράζεται και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Όσο για τα 4,2 έτη μέσου όρου θηλασμού, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λαμβάνει υπόψη όλες τις χώρες, άρα και τις τριτοκοσμικές. Τέλος, βρίσκω πολύ εγωιστικό να μην ωθούμε τα παιδιά μας σε μια πιο ανεξάρτητη κατάσταση, προκειμένου εμείς να προστατευτούμε από τον καρκίνο του μαστού.

 

 

 

ωστε και εδω φταιμε... :?

 

:evil::evil::evil: Τι να πρωτοσχολιάσεις σ' αυτό!

Δηλαδή, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας τι παγκόσμιος θα ήταν αν δεν λάμβανε υπ' όψιν του όλες τις χώρες; Μόνο ότι μας βολεύει; Ίσα ίσα που τα πραγματικά έτη μέσου όρου θηλασμού κανονικά θα ήταν πολύ περισσότερα, αλλά οι "αναπτυγμένες" χώρες ρίχνουν κατά πολύ το μέσο όρο! Και μη μου πείτε ότι τα παιδιά, γενικά οι άνθρωποι των τελευταίων γεννεών δεν είναι περισσότερο προσκολλημένοι στους γονείς τους, με λιγότερες τάσεις ανεξαρτησίας και πρωτοβουλίες σε σχέση με τους ανθρώπους μερικές γενιές πριν που θήλαζαν "παρατεταμένα";

 

Αααα, αυτό Σοφία μου το έχω πει πολλές φορές. Τελικά νομίζω ότι όσο πιο παρατεταμένη είναι η επαφή στα πρώτα χρόνια της ζωής ενός ανθρώπου, τόσο λιγέτερα απωθημένα έχει στη συνέχεια και τόσο πιο ανεξάρτητος γίνεται αργότερα. Αντίθετα, όταν λείπει η στοργή και η σωματική επαφή τον πρώτο καιρό, αφενός μεν οι γονείς αισθάνονται ενοχές, αφετέρου δε τα παιδιά έχουν μέσα τους ανεκπλήρωτα κενά, και από αυτό το σημείο και μετά αρχίζουν να αναπτύσσονται μεταξύ τους σχέσεις αλληλοεξάρτησης. Αυτό το έχω δει να συμβαίνει πολύ συχνά και το έχω ψάξει με την αδελφή του άντρα μου που σπούδαζε ψυχολογία όταν ήμουν στο Ισραήλ. Οι πιο υπερπροστατευτικοί γονεις είναι αυτοί που αισθάνονται για κάποιο λόγο ενοχές...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

[ Τελικά νομίζω ότι όσο πιο παρατεταμένη είναι η επαφή στα πρώτα χρόνια της ζωής ενός ανθρώπου, τόσο λιγέτερα απωθημένα έχει στη συνέχεια και τόσο πιο ανεξάρτητος γίνεται αργότερα. Αντίθετα, όταν λείπει η στοργή και η σωματική επαφή τον πρώτο καιρό, αφενός μεν οι γονείς αισθάνονται ενοχές, αφετέρου δε τα παιδιά έχουν μέσα τους ανεκπλήρωτα κενά, και από αυτό το σημείο και μετά αρχίζουν να αναπτύσσονται μεταξύ τους σχέσεις αλληλοεξάρτησης.

 

 

 

το πιστευω αυτο κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα σε ενα φιλικο σπιτι που η κοπελα ειχε γεννησει πριν 23μερες. Απο την πρωτη που γεννηθηκε το μωρο του εδωσε ξενο γαλα. Δεν ειχε λεει μεγαλες θηλες. Εχει και ενα κοριτσακι 2,5 ετων το οποιο και αυτο δεν το θηλασε. Βλεποντας εμανα να θηλαζω μου λεει δεν πονας; Οχι απανταω. Εμενα λεει μια φιλη μου εκοψε το θηλασμο γιατι την ποναγαν οι θηλες τις. Δεν τοποθετουσε σωστα το παιδι απανταω. Εγω μου λεει την κορη μου την μεγαλη δεν την θηλασα αλλα ειναι πολυ γερο παιδι. Δεν εχει αρρωστησει ποτε. Οντως αυτο ειναι αληθεια αλλα το παιδακι της αυτην υποφερει απο παχυσαρκια και μεγαλονοντας το προβλημα θα ανταθει.

Αυτο που καταλαβα απο την συμπεριφορα της ηταν οτι τελικα οι γυναικες που δεν θηλαζουν αισθανονται μειονεκτηκα απεναντη μας. Την συγκεκριμενη την λυπαμαι γιατι ειμαι σιγουρη πως φταιει η ελλειπης ενημερωση και οχι η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμενη την λυπαμαι γιατι ειμαι σιγουρη πως φταιει η ελλειπης ενημερωση και οχι η ιδια.

 

οι περισσοτερες δυστυχως εχουν ελλειπη ενημερωση!κ μερικες που εχουν ισως να ειναι κ λανθασμενη!

Link to comment
Share on other sites

Εχθες σε παιδικο παρτυ σε παιδοτοπο βρεθηκαμε 5 μαμαδες με μωρα απο 5μιση εως 9 μηνων

Εγω και αλλη μια θηλαζουμε τα μωρα μας και αλλη μια το σταματησε πριν 3 μερες γιατι θα γινει 7 μηνων καλα ειναι τωρα

Εγω ημουν η μονη που το ειχα μαζι μου

Πεινασε ο μικρος και ανοιξα το πουκαμισο να τον θηλασω

Ακουω την μια που ειναι το μωρο της 5μιση μηνων και δεν το θηλασε καθολου(ειναι το 4ο παιδι της)

"Δεν το ξερεις οτι του κανεις κακο;;"

απανταει μια αλλη με παιδακι 4 χρ."Εεε ναι τι νομιζεις οτι του προσφερεις,λενε οτι μεχρι 6 μηνων αντε μεχρι 8,ποσο ειναι το δικο σου;;,Ααα ενταξει και μεχρι 9 καλα ειναι αλλα μετα δεν κανει"

Εγω..."Και γιατι δεν κανει;;"

και οι δυο μαζι"......"

Η πρωτη με τα 4"Δεν θα χαλασω εγω την ψυχικη μου ηρεμια για να πω οτι θηλασα"

Εγω"Καλα το λες δεν πρεπει να κανεις κατι με το ζορι,αν το θελεις το κανεις αν οχι..."

Η δευτερη"Και γιατι δεν το σταματας,υπαρχουν τοσα γαλατα"

"Ειναι μεγαλη ευκολια κοριτσια οπου και να ειμαι τον ταιζω χωρις να ψαχνω μπουκαλια και νερα"

Εκει με υποστηριξε και η αλλη θηλαζουσα και πεταγεται η πρωτη "Εγω γι αυτο δεν την εχω μαζι μου,με τη γιαγια μια χαρα ειναι!!"

 

Μουειπαν κι αλλα κουλα,θα επανελθω :roll:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την Κυριακή που μας πέρασε έκανα ένα πείραμα με τον εαυτό μου. Συνήθως όταν βγαίναμε για φαγητό με φίλους φρόντιζα να έχω αντλήσει γάλα πρίν να πάρω μαζί μου αν πεινάσει το μωρό μου να μπορώ να δώσω ή αν δεν προλάβαινα έλεγα οκ θα πάω στο αμάξι και θα θηλάσω. Επειδή η έξοδος δεν ήταν προγραμματισμένη δεν προλάβαινα να αντλήσω και το πείρα απόφαση να χαλαρώσω. Πείρα λοιπόν μια μπανάνα μαζί μου με πολύ καλή διάθεση και χαρά το παιδάκι αγκαλιά και φύγαμε. Φάγαμε το φρούτο μας σχεδόν αμέσως και όπως φαίνεται δεν θα φεύγαμε γρήγορα καθώς το κέφι ήταν ζωντανό και συμμετείχα και εγώ η μάνα, δεν ήθελα να σηκωθώ να πάω στο αμάξι και να σπάσω την κουβέντα. Με την κουβέρτα σκέπασα το μωρό και μένα, σήκωσα την μπλούζα και θήλασα εκεί στο τραπέζι συνεχίζοντας κανονικά να τρώω και να μιλάω. Ο άνδρας μου με κοίταγε έντρομος και με σκούνταγε κάτω απο το τραπέζι αλλά εγώ ατάραχη εκεί λέω άμα εγώ κάνω πως δεν τρέχει τίποτα και οι άλλοι δεν θα έχουν το περιθώριο να πουν κάτι και μέχρι πότε θα πρέπει να κρύβομαι. Όντως κανείς δεν είχε κάτι να πει συνεχίσαμε φυσιολογικά και ο άνδρας μου ηρέμησε προσωρινά γιατί δεν αναγκάστηκε να εξηγήσει την απουσία μου και τίποτα δεν φαινότανε από την άλλη και όλα μια χαρά. Επιστρέφοντας στο σπίτι το συζήτησε με τη μαμά του ,όντας μαμάκιας (παρ'ολου που δεν θήλασε παρά μόνο 10 μέρες) και για να δείξει ότι η ζωή μας επιστρέφει στους ρυθμούς της πάλι,και ακούει το απίστευτο “ ε καλά ευτυχώς που το καλοκαίρι η μικρή χρονίζει οπότε θα κόψει και το θηλασμό γιατί πως θα πετάξει το βυζί έξω μπροστά σε φίλους σας”. :shock: Μα η Κριστίνα δεν θα κόψει το θηλασμό είπε – απάντηση πεθερά “ α μμμμ ε εσείς ξέρετε εγω τι να πω” τίποτα της λέει και εγώ δεν μιλάω το έχω πάρει απόφαση και γέλαγε. :D:D

Ξεκίνησα επαναγαλακτισμό με τον άνδρα μου να το ανέχεται, στην πορεία αφού τα κατάφερα άρχισε να το αποδέχεται άντε και σε λίγο καιρό θα πω ότι το χαίρεται. Όσο πιο σίγουρη δείχνω εγώ για το σωστό των αποφάσεων μου τόσο οι άλλοι έχουν λιγότερο περιθώριο να αμφιβάλουν. :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα επαναγαλακτισμό με τον άνδρα μου να το ανέχεται, στην πορεία αφού τα κατάφερα άρχισε να το αποδέχεται άντε και σε λίγο καιρό θα πω ότι το χαίρεται. Όσο πιο σίγουρη δείχνω εγώ για το σωστό των αποφάσεων μου τόσο οι άλλοι έχουν λιγότερο περιθώριο να αμφιβάλουν. :wink::lol:

 

:D:D

Μπράβο Κριστίνα! Μέχρι το καλοκαίρι, θα έχεις πετάξει και την κουβερτούλα ακόμα (να μη ζεσταίνεται και το μωρό ε;) Με μια κάπως ελαστική μπλούζα, τίποτα δεν φαίνεται, είναι σαν να κρατάς το μωρό αγκαλιά για να το κοιμήσεις.

Και για του λόγου το αληθές, σε παιδικό πάρτι, σε παιδότοπο, θήλαζα την κόρη μου που νύσταζε πολύ, καθώς ήταν η ώρα του τελευταίου γεύματος πριν τον ύπνο. Μια μαμά που με έβλεπε, νόμιζε πως απλώς την κρατούσα αγκαλιά για να την κοιμήσω και με ρώτησε "δεν θα της δώσεις γάλα;" Της λέω "αυτό κάνω!" Με κοιτάει καλά καλά και τότε συνειδητοποίησε πως τόση ώρα θήλαζα! Χωρίς κουβέρτες και χωρίς τίποτα! :wink:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.youtube.com/watch?v=eLUV02apMBU&NR=1

 

 

:evil::evil::evil::evil:

 

ασχετοσύνη υποκλίνομαι.

 

Δεν ξέρει τι λέει η άσχετη γιαγιά ψυχολόγος! Θα έπρεπε να καλέσουνε τον Michel Odent να τη βάλει στη θέση της :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπει ο κόσμος και άντε να αποδείξουμε εμείς ότι δεν είμαστε ελέφαντες, πάντως ο άνδρας μου όταν τα βλέπει αυτά επηρεάζεται και μου λέει “μη μου πεις ότι θα είναι το παιδί τόσο μεγάλο και θα θηλάζεις” :cry::twisted:

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil:

Άκου εκεί να σταματάμε μόλις βγάλει δόντια! Δηλαδή περίπου στους 6-8 μήνες! Βρε ουστ, που θα λύσουνε αυτοί τα ψυχολογικά τους στην πλάτη των δικών μας μωρών! Αλλά, βέβαια, το να οδηγήσουνε τις μητέρες να απορρίψουνε νωρίς τα μωρά τους, σταματώντας τον θηλασμό, τους εξασφαλίζει τη μελλοντική τους πελατεία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπει ο κόσμος και άντε να αποδείξουμε εμείς ότι δεν είμαστε ελέφαντες, πάντως ο άνδρας μου όταν τα βλέπει αυτά επηρεάζεται και μου λέει “μη μου πεις ότι θα είναι το παιδί τόσο μεγάλο και θα θηλάζεις” :cry::twisted:

 

Μην του πεις τίποτα! Τύπωνε ότι βρίσκεις εδώ, όπως πχ αυτό:

 

http://www.kathydettwyler.org/dethowlong.htm

 

αυτό:

 

http://www.kathydettwyler.org/detwean.html

 

και αυτό:

 

http://www.kathydettwyler.org/dettoddler.html

 

και γενικά ότι άλλο έχει χρήσιμες και τεκμηριωμένες πληροφορίες και του το δίνεις να το διαβάζει σιγά σιγά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά, βέβαια, το να οδηγήσουνε τις μητέρες να απορρίψουνε νωρίς τα μωρά τους, σταματώντας τον θηλασμό, τους εξασφαλίζει τη μελλοντική τους πελατεία!

 

Μπράβο sofuka, μου άρεσε πολύ ο συνειρμός αυτός, δεν μου πέρασε από το μυαλό :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, βέβαια, το να οδηγήσουνε τις μητέρες να απορρίψουνε νωρίς τα μωρά τους, σταματώντας τον θηλασμό, τους εξασφαλίζει τη μελλοντική τους πελατεία!

 

Μπράβο sofuka, μου άρεσε πολύ ο συνειρμός αυτός, δεν μου πέρασε από το μυαλό :)

 

Εντάξει, είναι ίσως λίγο γενικευμένο και τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, αλλά πολλές φορές μου περνάει απ' το μυαλό, όχι μόνο για τους ψυχολόγους, μα και για άλλους επιστήμονες "αυθεντίες" με απόλυτες απόψεις... Βρε λες;... :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι ίσως λίγο γενικευμένο και τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, αλλά πολλές φορές μου περνάει απ' το μυαλό, όχι μόνο για τους ψυχολόγους, μα και για άλλους επιστήμονες "αυθεντίες" με απόλυτες απόψεις... Βρε λες;... :lol:

 

Πιστεύω ότι κάποιοι το κάνουνε από καθαρή άγνοια, αλλά και αρκετοί άλλοι από συμφέρον, δυστυχώς!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άσχετοι γι αυτό και η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων πρόσθεσε αυτό:

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

Δυστυχώς μεγάλο μέρος της επιστήμης της ψυχολογίας δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. Οι ψυχολόγοι διδάσκονται θεωρίες και επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις ανακατεμένα και οι περισσότεροι δεν έχουν την ικανότητα να διακρίνουν το ένα από το άλλο.

 

Η ψυχολόγος στο βίντεο εκπαιδεύτηκε τότε που αυτές οι απόψεις επικρατούσαν στην ιατρική. Δηλαδή διατύπωσαν κάποιοι μερικές αυθαίρετες υποθέσεις χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση και η ψυχολόγος τις υιοθέτησε χωρίς ποτέ να ελέγξει αν είναι ή όχι επιστημονικά τεκμηριωμένες.

 

Κι επειδή η επιστήμη της ψυχολογίας κατά μεγάλο μέρος εξακολουθεί να μην είναι επιστήμη, οι ψυχολόγοι εξακολουθούν στην πλειοψηφία τους να εκπαιδεύονται με τον ίδιο τρόπο και να κάνουν τα ίδια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή η επιστήμη της ψυχολογίας κατά μεγάλο μέρος εξακολουθεί να μην είναι επιστήμη, οι ψυχολόγοι εξακολουθούν στην πλειοψηφία τους να εκπαιδεύονται με τον ίδιο τρόπο και να κάνουν τα ίδια λάθη.

 

Αυτό μην το υποστηρίξεις σε καμιά ημερίδα της φιλοσοφικής γιατί θα σε πετάξουν έξω! Μιλάμε σε κάθε μάθημα ψυχολογίας ή παιδαγωγικής ή διδακτικής που παρακολούθησα, κάνανε αγώνα στην αρχή για να αποδείξουν την επιστημονικότητά τους!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...