Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

Ροζυ νομίζω ο άντρας σου ένα δίκιο το έχει! Δεν είναι λόγος να μην πηγαίνεις καθόλου εκδρομές γιατί όλα σου φαίνονται αφρόντιστα και παρακμιακά!!! Δυχτυχώς έχεις σε μεγάλο βαθμό δίκιο αλλά νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο κλείνεσαι υπερβολικά στον μικρόκοσμό σου και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο σου κάνει καλό!!! Η βόρεια Ελλάδα πιστεύω θα ταίριαζε περισσότερο με τα γούστα σου!!! :wink:

Έχει πανέμορφα μέρη η Ελλάδα. Αν ξεκινήσεις να τα ανακαλύπτεις μπορεί κι εσύ η ίδια να εκπλαγείς!!! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει πανέμορφα μέρη η Ελλάδα. Αν ξεκινήσεις να τα ανακαλύπτεις μπορεί κι εσύ η ίδια να εκπλαγείς!!! :D

 

Δεν είπα ότι η Ελλάδα δεν είναι όμορφη χώρα, απλά ότι είναι όλα αφρόντιστα, σε μια παρακμιακή κατάσταση που μου προκαλεί κατάθληψη. Μια και ανέφερες την Β. Ελλάδα (απ' όπου κατάγεται ο άντρας μου), θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Την τελευταία φορά που ανεβήκαμε με το αυτοκίνητο, κάναμε μια στάση στην πανέμορφη κοιλάδα των Τεμπών και είπαμε να κάτσουμε για καφέ. Λοιπόν, η καφετέρια εκεί πέρα στη μέση της κοιλάδας είναι σε απίστευτο μαύρο χάλι, έπαθα σοκ (ειδικά όταν επισκεφτηκα τις τουαλέτες τους). Τώρα δεν μπορούσαν να φτιάξουνε κάτι όμορφο σε ένα τόσο ωραίο τόπο που θα σε έκανε να θες να περάσεις χρόνο εκεί;

Άλλο παράδειγμα από Αθήνα: κάποιοι φίλοι μας εδώ και καιρό μας έφαγαν να πάμε με τα παιδάκια μας σ' ένα "πολύ ωραίο" πάρκο της Αθήνας, το πάρκο Τρίτση, που "έχει ακόμα και μια λίμνη με πάπιες, τέλειο" (σημείωση ότι οι φίλοι μας δεν ταξίδεψαν και πολύ στην ζωή τους). Ε, με τα πολλά δέκτηκα και πήγαμε. Η εικόνα απογοητευτική και καταθλιπτική, το πάρκο σε μια άθλια παρακμή και αφροντισιά, και στη μέση ένας καφέ βρώμικος βούρκος με κάτι κατακαημένες πάπιες. Ίσως να μην απογοητευόμουνα αν δεν είχα στο μυάλο μου, με βάση την περιγραφή που μου δώσανε, το Regent's Park :(

Παραδείγματα σαν αυτά μπορώ να σου δώσω άπειρα, δυστυχώς...

Γιατί όλα να βρίσκονται δηλαδή σε τόσο απογοητευτική κατάσταση, ενώ με λίγη φροντίδα θα έδειχναν όλα τόσο πολύ όμορφα; Πραγματικά προβληματίζομαι για την έλλειψη ενδιαφέροντος για τις φυσικές ομορφιές της Ελλάδας. Και να μην αρχίσω για τα σκουπίδια και το γραφίτι που υπάρχουν παντού γιατί δεν θα τελειώσω!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie δεν ειναι ασχημη ιδεα να πατε εκεινο το ταξιδι που θελεις!!Ενταξει δεν ειναι και πολυ ευκολο με το παιδι αλλα θα ειναι μια εμπειρια και για σας και για το μικρο!Γενικα ειμαι πολυ υπερ της ιδεας τα παιδια να ταξιδευουν απο μικρα . Πολλοι λενε δεν καταλαβαινουν αλλα δε συμφωνω.Καταλαβαινουν την παραμικρη βολτα στο παρκο δε θα καταλαβουν αν ελθουν σε επαφη με καινουριες εικονες , μυρωδιες και ακουσματα?Ειναι κουραστικο και γι'αυτα και για εμας αλλα νομιζω οτι αξιζει τον κοπο! :D

 

DIONI είμαι σίγουρη ότι ο μικρός θα περάσει πολύ ωραία, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν εμείς θα περάσουμε ωραία (πώς θα πάμε hiking για παράδειγμα με τον μικρό; )! Να τον αφήσω σε γιαγιά δεν θα το έκανα ποτέ, οπότε μάλλον στην Χαλκιδική θα καταλήξουμε και φέτος :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω κι εγώ αυτά που άκουσα σήμερα και "έγραψα" σαν πανικόβλητο στην Αγλαΐα.

 

Σήμερα μίλησα με μια ξαδέρφη - γιατρό και μου λεει:

 

1) "Από τη στιγμή που αδιαθέτησες το γάλα θα σου κοπεί μέσα σε 15 το πολύ μέρες".

2) "Δεν κάνει να του δίνεις μητρικό γιατί με την περίοδο αλλάζουν οι ορμόνες σου και περνάνε και στο μωρό, όχι τίποτε άλλο είναι και αγόρι......."

 

 

Φυσικά η Αγλαΐα με συμβούλεψε ότι ανήκει σε αυτό το τοπικ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::wink:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

1) "Από τη στιγμή που αδιαθέτησες το γάλα θα σου κοπεί μέσα σε 15 το πολύ μέρες".

 

Και το δικό μου, κάθε 15 μέρες κόβεται και κάθε 15 μέρες ξεκινάει πάλι :lol::lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει πανέμορφα μέρη η Ελλάδα. Αν ξεκινήσεις να τα ανακαλύπτεις μπορεί κι εσύ η ίδια να εκπλαγείς!!! :D

 

Δεν είπα ότι η Ελλάδα δεν είναι όμορφη χώρα, απλά ότι είναι όλα αφρόντιστα, σε μια παρακμιακή κατάσταση που μου προκαλεί κατάθληψη.

 

Καλα...θα σου παρει πολυ καιρο να συνηθισεις.......

 

Πηγα για σπουδες αγγλια και ιταλια και οποτε γυριζα για τα καλα πισω, παθαινα καταθλιψη απο την ασχημια....ολα φαινονταν υπερβολικα ασχημα σε σχεση με τις αλλες χωρες, παρολο που στην Αθηνα μεγαλωσα.......με επιανε αμεσως ταση φυγης........τελικα πηγα κι εμεινα για δουλεια στην επαρχια δυο χρονια κι εκει επηξα τοσο που μετα η Αθηνα φαινοταν παραδεισος!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω κι εγώ αυτά που άκουσα σήμερα και "έγραψα" σαν πανικόβλητο στην Αγλαΐα.

 

Σήμερα μίλησα με μια ξαδέρφη - γιατρό και μου λεει:

 

1) "Από τη στιγμή που αδιαθέτησες το γάλα θα σου κοπεί μέσα σε 15 το πολύ μέρες".

2) "Δεν κάνει να του δίνεις μητρικό γιατί με την περίοδο αλλάζουν οι ορμόνες σου και περνάνε και στο μωρό, όχι τίποτε άλλο είναι και αγόρι......."

 

 

Φυσικά η Αγλαΐα με συμβούλεψε ότι ανήκει σε αυτό το τοπικ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::wink:

 

Δεν της απαντησες ΄Και εισαι και γιατρος τρομαρα σου!!!"

 

Εχω ακουσει πολλες βλακειες απο γιατρους αλλα τεοιο πραγμα δεν περιμενα να ακουσω ποτε...... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να το γραψω γιατι θα σκασω.Ειμαι στην δουλεια και τρωω με συναδελφους και με ρωταει μια κοπελα να κανει να θηλασεις οταν έχεις πυρετο.Της λεω λοιπον οτι απο οσο ξερω οτι μπορεις ειδικα σε ιωσεις γιατι

δινεις μεσω του γαλατος αντισωματα στο μωρο σου και το βοηθας αν κολλησει την ιωση να μπορεσει να την αντιμετωπισει καλυτερα.πεταγετε μια αλλη κοπελα που θηλασε σχεδον ενα χρονο και μου λεει:δεν κανει το ειπε ο γιατρος στην Ε.(αλλη συναδελφος που θηλαζει επισης και δεν ηταν παρουσα).Λεω εγω ξέρω οτι κανει και αρχισε να μου επιτιθεται του στυλ ξέρεις εσυ και δεν ξερει ο γιατρος και προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου.Την ρωταω αιτιολογησε ο γιατρος γιατι δεν κανει,οχι μου λεει και δεν το εψαξα :shock: Τις λεω λοιπον οτι πολλοι γιατροι δεν ξερουν πολλα πραγματα για το θηλασμο οπως οτι ζητας να παρεις μια αντιβιωση και δεν ξερουν ποια ειναι συμβατη με τον θηλασμο και μου λεει αυτα τα λες εσυ! Της λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου εχω ρωτησει συμβουλο θηλασμου.Δεν εδωσα συνεχεια μετα εμαθα οτι ο συγκεκριμενος γιατρος ηταν και δικος της γιατρος και προφανως της τον εθιξα.Ομως τοσο στενομυαλια ρε κοριτσια δεν την περιμενα.Νευριασα παρα πολυ στο κατω-κατω δεν απευθυνομουν σε εκεινη αλλα στην κοπελα που ρωτησε στην οποια και τυπωσα μετα απο το ιντερνετ οτι μπορεις να θηλαζεις με πυρετο γιατι το μονο που δεν ηθελα ειναι να εχει αγνοια σε αυτο το θεμα.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον πυρετό προσπάθησα να το εξηγήσω κι εγώ στη διπλανή μου που γεννήσαμε μαζί αλλά δεν κατάλαβε. Με λίγα λόγια μου είπε "ξέρεις εσύ κι όχι ο γιατρός;" Αποτέλεσμα.... έδωσε μπιμπερό με ξένο όσο είχε πυρετό κι όταν της πέρασε και έβαλε το μωρό να θηλάσει έφαγε πόρτα. Είδε κι έπαθε να το επαναφέρει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδατε το ρεπορτάζ χθες στις ειδήσεις του ΑΝΤ1;;;

θηλασμός πέραν του 4μηνου;;;

είχε μιά μανούλα που θηλαζε στην καμερα τονν 2,5 χρονων γιό της και είπε εν συντομία πράγματα που λέμε κι εμείς...

μ΄άρεσε όμως η εισαγωγή που έκανε ο Ευαγγελάτος!

"η ΝΕΑ ΤΑΣΗ πολλών μαμάδων...." :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα. Την Κυριακη ο αντρας μου ειχε τα γεννεθλια του και ειχαμε καλεσει κοσμο. Ενα ζευγαρι στην παρεα εχει ενα κοριτσακι 3 ετων. Καποια στιγμη ζηταει γαλα απο την μαμα της. Το κακο ηταν οτι δεν ειχα γαλα. Το καλο ειχα στην καταψυξη ενα μπιμπερι με γαλα δικο μου. Το δωσαμε στο κοριτσακι αφου το αποψυξαμε λιγο βιαια και τελικα το καταβρωχθησε. Την ρωτησε ποιο γαλα της αρεσει περισσοτερο αυτο ή το αλλο που πινει. Το κοριτσακι απανταει αυτο που πινω τωρα.

Αυτη ειναι και απαντηση σε ολλους τους "καλοθελητες"

Link to comment
Share on other sites

ανοιχτόμυαλο το φιλικό σου ζευγάρι!

κάποιοι δικοί μου γνωστοι... θα ξυνίζανε τα μούτρα τους... στην ιδέα...

 

πάντως έτσι είναι... από μικρό κι από τρελό δε λένε πως μαθαίνουμε την αλήθεια;;; :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη γέννησε δυο μήνες μετά από μενά, όταν πήγαμε να τους ευχηθούμε μου εξήγησε την ώρα που εγώ είχα πετάξει στήθος και τάιζα τον μπέμπη, ότι δεν προλαβαίνει να θηλάζει το μωρό και να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, οπότε κι εγώ εντελώς αυθόρμητα της λεω φέρτη μου να την θηλάσω εγώ, και γούρλωσε τα μάτια με κοίταξε και μου λεει, όχι - όχι την έχω ταΐσει :lol:

Έκανε λες και της είπα ότι θα βουτίξω το παιδί σε βραστό νερό!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

underage, το μπιμπερό πώς το προλαβαίνει; Στο Μέγαρο Μαξίμου μένει και δεν προλαβαίνει; Μάλλον το ξεσκόνισμα είναι πιο σημαντικό από το τάισμα

Θυμήθηκα το video με τη Salma Hayek που θήλαζε ένα ξένο παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ήρθε μια φίλη μου για καφέ και να δει το μωρό.

Συζητούσαμε για τα κιλά της εγκυμοσύνης, της λέω πως με το θηλασμό χάνεις πιό εύκολα, και γυρνάει και με κοιτάζει σαν ΟΥΦΟ!

"Καλά ρε συ ακόμα θηλάζεις;;;"

"Τι ακόμα ρε φιλενάδα, το μωρό είναι 2 μηνών, τι να το ταΐσω, μπιφτέκια";

"Αααα... κι έχεις γάλα; Γιατί νόμιζα πως τα μωρά θηλάζουν μέχρι τις 40 μέρες..."

Τη συγχωρώ γιατί είναι όντως παντελώς άσχετη από μωρά :wink:

Αλλά ήταν τόσο αστεία η έκφρασή της όταν της είπα πως θηλάζω "ακόμα" :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...