Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

 

Κακια μαμα που ειμαι να βαζω χημικα στο παιδι.

''ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ''

 

Όχι βέβαια, δεν είσαι κακιά! Δεν ξέρω αν σου το είπε η φίλη με άσχημο τρόπο και πως το εννοούσε, όμως αυτά τα λάδια όντως δεν είναι ό,τι καλύτερο.

 

Κι εγώ έβαζα λάδι στη μικρή μου, και σίγουρα κακιά μαμά δεν ήμουν. Απλά δεν ήξερα. Όμως όταν έμαθα οτι αυτά τα λάδια και οι κρέμες έχουν χημικά, και δεν τα χρειάζονται έτσι κι αλλιώς τα μωράκια, τα σταμάτησα.

 

Το οτι δε θηλάζει η φίλη σου, δε σημαίνει οτι ό,τι κάνει είναι λάθος. Μπορούμε να μάθουμε και κάποια πράγματα κι από μητέρες που δε θηλάζουν, απλά όχι σχετικά με το θηλασμό. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ τα ιδια και εμεις.......μονο που δεν βλεπει dvd , ουτε θελει ουτε τον ενθαρρυνω........δεν υπαρχει καποια λυση? Καποιο παιχνιδι?

 

Καλά κάνεις Βέρα και δεν του βάζεις DVD! Έχω μαζέψει πολλά άρθρα για τα κακά της τηλεοράσης. Απλά δεν έχουμε ούτε γιαγιά-παππού αλλά ούτε και νταντά και έτσι μένω μαζί του τα πρωινά μέχρι τις 4.00 που έρχεται ο άντρας μου, μετά πάω για μάθημα, συνήθως έρχομαι μετά τις 10.00. Οπότε το πρωί του το βάζω για περίπου μισή-μια ώρα για να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά και να ετοιμάσω το μάθημα. Δυστυχώς δεν απασχολείται με τίποτα άλλο για πολλή ώρα, συνήθως τριγυρνά και κάνει ακαταστασίες, ούτε και τα παραμυθάκια του κάθεται να διαβάσουμε (μόνο το απόγευμα με τον μπαμπά του).

Οπότε μετά από μεγάλο προβληματισμό κατέληξα στο συμπέρασμά ότι είναι καλύτερο να μεγαλώνει με τους γονείς του, αφού η δουλειά μου μου δίνει αυτή την ευελιξία και ας βλέπει και λίγο ντι-ντι (έτσι το λέει :) ), παρά με τη Βουλγάρα (που βαριότανε να τον πάει καν στο πάρκο, και μερικές φορές που επέστρεψα νωρίς στο σπίτι -δούλευα πρωινά πριν- τη βρήκα να κρατάει τον μικρό και να βλέπουνε πρωινάδικα!).

Του έχω πάρει τη σειρα Baby Einstein και του αρέσουνε πολύ, ειδικά αυτά με τα ζωάκια!

 

Συνομηλικα παιδια εχουμε!!! :wink:

Πού μένεις; Μπορούμε να κάνουμε play-dates :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Eίναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!! Αυτό!!!

Ρόζυ μην έχεις τύψεις. Σκέψου ότι χάρη σε σένα το μωράκι ήπιε τουλάχιστον 7 μήνες γαλατάκι της μαμάς του και αυτό θα είναι υποθήκη υγείας για τη ζωούλα του!!! :D

 

(Κάτι γυναίκες που υπάρχουν...)

 

Η Αγλαϊα μόνο μπορεί να μας απαντήσει, αλλά έχω αμφιβολίες κατά πόσο είναι "καλό" για το μωρό να το θηλάζει μια μαμά που δεν αντέχει το "άθλημα". Άλλη περίπτωση που ξέρω είναι η γυναίκα κάποιου φίλου μου, η οποία θήλαζε μόνο και μόνο γιατί το "απαίτησε" ο άνδρας της βλέποντας με εμένα να θηλάζω τον μικρό. Παραπονιότανε ασταμάτητα, έλεγε συνέχεια ότι είναι βασανιστήριο κτλ, ότι δεν μπορεί να πάει πουθενά (!) και στο τέλος το σταμάτησε στους 4-5 μήνες και επίσης διέκοψε την άδεια ανατροφής της γιατί δεν άντεχε να είναι στο σπίτι με το μωρό! Αυτό σας ακούγεται υγιές;;;

 

Rosie, αυτές οι μαμάδες για κάποιους βαθύτερους λόγους δεν μπορούν να αναπτύξουν στενές συναισθηματικές σχέσει με το παιδί τους... δράμα η κατάσταση με ή χωρίς θηλασμό, δεν αλλάζει κάτι. Τουλάχιστον τα παιδιά κέρδισαν ένα διάστημα υγείας που είναι πραγματικά κρίσιμο. Αυτούς τους μήνες αν αρρώσταινα χωρίς θηλασμό θα ήταν σίγουρα πιο βαριά και η ταλαιπωρία δεν θα ήταν μόνο σωματική. Όπως και να το δούμε, για το παιδί μόνο κέρδος είναι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ! Υποκλίνομαι!

 

:D:lol:

 

Την επόμενη φορά θα το παίξεις πιο ξερόλας και θα της αναφέρεις την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων

 

και φυσικά το εν λόγω άρθρο θα το έχεις ευαγέλλιο:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

ειδικά το κομμάτι στην αρχή της σελίδας 500 που λέει:

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

Όσο για τις Αμερικανιές του διαδικτύου και το αν έχεις πρόσβαση ή όχι σε πρακτικά συνεδρίων (... δεν είναι πάντα και η πιο σοβαρή πληροφόρηση τα πληρωμένα συνέδρια, έλεος!) να της πεις ότι το κακό ξεκίνησε από τις Αμερικανιές των βιβλιοθηκών των πανεπιστημίων αλλά και της Ακαδημίας που αφήνουν ελεύθερη πρόσβαση σε τόσα επιστημονικά άρθρα και σε ολόκληρα τεύχη περιοδικών...

 

Οπότε θα ήταν καλύτερο να προσέχουν τι λένε γιατί τους ελέγχουμε! :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλοη δεν λεω οτι μια μαμα που δεν θηλαζει δεν μπορει να εχει δικιο σε μερικα πραγματα αλλα νευριαζω γιατι με κρινει για κατι που κανω απο τη στιγμη που το παιδι εχει ξηροδερμια και αναγκαστηκα πρεπει να το ενυδατωνω 2 φορες την ημερα και δεν κοιταει τον εαυτο της που ταχα ειχε γαλα μονο για 40 μερες. Τα λαδακια και οι κρεμες σιγουρα δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα το γαλα που εδινε εκεινη στο παιδι της ηταν καλυτερο;

Μην με κρινει λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ειπωθεί και κάπου αλλού, αλλά θα πω άλλη μια απάντηση που δίνω σ' αυτούς που κατακρίνουνε το θηλασμό: κανένα άλλο θηλαστικό δεν πίνει από τη φύση του το γάλα κάποιου άλλου (εκτός από τα καημένα τα κατοικίδιά μας που τα βγάλαμε από τη φύση τους), οπότε εμείς γιατί να πίνουμε και να δίνουμε στα μωρά μας γάλα αγελάδος; Αυτό είναι για τα μοσχαράκια μόνο (άσε που κι αυτά δεν θα άγγιζαν ποτέ το ομογενοποιημένο και παστεριωμένο - πόσο μάλλον τη σκόνη - γάλα της μαμάς τους).

Το παράδειγμα με τα θηλαστικά (αλλά αυτό ισχύει και για σχεδόν όλα τα ζώα), το δίνω και σ' αυτούς που κατακρίνουνε το co-sleeping και το bedsharing και πάνε να μου την πούνε ότι κάνω κακό στο γιο μου που τον "έμαθα" να κοιμάται μαζί μας: σ' όλο το ζωικό βασίλειο τα μικρά κοιμούνται με τις μαμάδες τους, τα δικά μας τα μωρά δηλαδή γιατί πρέπει να είναι μόνα τους στο παιδικό δωμάτιο;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ειπωθεί και κάπου αλλού, αλλά θα πω άλλη μια απάντηση που δίνω σ' αυτούς που κατακρίνουνε το θηλασμό: κανένα άλλο θηλαστικό δεν πίνει από τη φύση του το γάλα κάποιου άλλου (εκτός από τα καημένα τα κατοικίδιά μας που τα βγάλαμε από τη φύση τους), οπότε εμείς γιατί να πίνουμε και να δίνουμε στα μωρά μας γάλα αγελάδος; Αυτό είναι για τα μοσχαράκια μόνο (άσε που κι αυτά δεν θα άγγιζαν ποτέ το ομογενοποιημένο και παστεριωμένο - πόσο μάλλον τη σκόνη - γάλα της μαμάς τους).

Το παράδειγμα με τα θηλαστικά (αλλά αυτό ισχύει και για σχεδόν όλα τα ζώα), το δίνω και σ' αυτούς που κατακρίνουνε το co-sleeping και το bedsharing και πάνε να μου την πούνε ότι κάνω κακό στο γιο μου που τον "έμαθα" να κοιμάται μαζί μας: σ' όλο το ζωικό βασίλειο τα μικρά κοιμούνται με τις μαμάδες τους, τα δικά μας τα μωρά δηλαδή γιατί πρέπει να είναι μόνα τους στο παιδικό δωμάτιο;

 

Ζουμε σε μια εποχη που δεν ξερουμε πια τι ειναι φυσικο.Αυτο που φαινεται πιο λογικο στους πολλους ειναι προιον του marketing.Πως δηλαδη καταληξαμε να βλεπουμε την εικονα του μπιμπερο και να μας φαινεται πιο "φυσιολογικη" απο τη μαμα που θηλαζει????

Δηλαδη και γνωσεις να μην εχει καποιος και να μην ανατρεξει στα επιστημονικα αρθρα τι ειναι πιο φυσικο απο το να θηλαζουν τα θηλαστικα???

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα! Ήθελα πολλές φορές να πω ότι μας κρίνουν γιατί δεν ξέρουν, και δεν εννοώ τις μαμάδες που θήλασαν 2 μέρες γιατί, ε μα γιατί άραγε; E, το κλασικό, δεν είχαν γάλα, εμείς όλες καταλαβαίνουμε πολύ καλά ότι το παραπάνω είναι μια χαζή εξήγηση (ας τις ενημερώσει κάποιος ότι δεν μπορούν να το λένε αυτό σε μια μαμά που θηλάζει κι άρα ξέρει, γιατι γίνονται και ρεζίλι).

 

Κι επανέρχομαι: όποιος δεν ξέρει, πολλά μπορεί να πει, και πρώτα βάζω τον εαυτό μου. Λίγες μέρες πριν γεννήσω παραβρέθηκα σε μια συνάντηση της la leche, στη προσπάθεια μου να είμαι όσο το δυνατό πιο έτοιμη και πιο σωστά ενημερωμένη (με τίποτα δεν ήθελα να βασιστώ στην πεθερά μου, στη μαμά μου κτλ. οι οποίες μου έλεγαν γενικά άλα ντάλα παπαντάλα {ρόζυ μην το ψάξεις στο λεξικό δεν θα το βρεις :lol: }. Εκεί και κατά τη διάρκεια της συνάντησης, έβλεπα παιδάκια με πλήρη οδοντοστοιχεία, να ξεσαλώνουν στο παιχνίδι κι ύστερα από λίγο να έρχονται στη μαμά τους, να της τραβάνε το στράπλες μπλουζάκι και να πίνουνε γαλατάκι. Σοκ εγώ. Γυρνάω σπίτι με τεράστια άρνηση στο θηλασμό, λίγες μέρες πριν γεννήσω και λέω του άντρα μου μήπως τελικά να μη θηλάσω... τί ήταν αυτά που είδα σήμερα;;; Έτσι θα γίνω;;; Ε, όπως καταλαβαίνεται, καμία σχέση με αυτά που πιστεύω σήμερα, κι όπως πολλές φορές έχω δηλώσει, θα τη θηλάζω ώσπου να παντρευτεί!

 

Μετά, θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τη φίλη μου τη Μαρία, που άφηνε το παιδί να κοιμάται μαζί τους κι εγώ την κατέκρινα κτλ. κτλ. και τώρα που έχω γίνει μάνα δεν βρίσκω τίποτα πιο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ από το bedsharing, ακριβώς όπως το γράφω: φυ-σι-ο-λο-γι-κό.

 

Τώρα, όποιο σχόλια κι αν ακούσω πολλές φορές δεν δίνω σημασία... χτες μια φίλη μου με ρώτησε αν θα γίνει μαμόθρεφτο. Ξέρω πως δεν το είπε κακοπροαίρετα, το ξέρω καλά, κι όταν κι εκείνη γίνει μάνα θα καταλάβει. Βέβαια, υπάρχουν και τα κακοπροαίρετα και τα κακεντρεχή, καθόλου δεν με αφορούν αυτά όμως γιατί βρε παιδιά... πως να το κάνουμε... είμαι απλά φυσιολογική!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ειπωθεί και κάπου αλλού, αλλά θα πω άλλη μια απάντηση που δίνω σ' αυτούς που κατακρίνουνε το θηλασμό: κανένα άλλο θηλαστικό δεν πίνει από τη φύση του το γάλα κάποιου άλλου (εκτός από τα καημένα τα κατοικίδιά μας που τα βγάλαμε από τη φύση τους), οπότε εμείς γιατί να πίνουμε και να δίνουμε στα μωρά μας γάλα αγελάδος; Αυτό είναι για τα μοσχαράκια μόνο (άσε που κι αυτά δεν θα άγγιζαν ποτέ το ομογενοποιημένο και παστεριωμένο - πόσο μάλλον τη σκόνη - γάλα της μαμάς τους).

Το παράδειγμα με τα θηλαστικά (αλλά αυτό ισχύει και για σχεδόν όλα τα ζώα), το δίνω και σ' αυτούς που κατακρίνουνε το co-sleeping και το bedsharing και πάνε να μου την πούνε ότι κάνω κακό στο γιο μου που τον "έμαθα" να κοιμάται μαζί μας: σ' όλο το ζωικό βασίλειο τα μικρά κοιμούνται με τις μαμάδες τους, τα δικά μας τα μωρά δηλαδή γιατί πρέπει να είναι μόνα τους στο παιδικό δωμάτιο;

 

Rosie, αυτές οι σκέψεις με έσωσαν και δεν έπεσα σε καμία παγίδα ακομη και τότε που δεν ήξερα τίποτε για θηλασμό.

 

Αυτό με τον ύπνο μου πήρε 3 εβδομάδες να το σκεφτώ! Ένα βράδυ που μετακόμιζα το μωρό από το κρεβάτι στο καλάθι και τούμπαλιν 3-4 φορές, ένιωσα εντελώς χαζή! Σκέφτηκα ότι μόνο εγώ είμαι τόσο χαζή που το κάνω και όλα τα ζώα μια χαρά ξαπλώνουν, κοιμούνται και θηλάζουν! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

(Κάτι γυναίκες που υπάρχουν...)

 

που βάζουν φτερά στα κεφάλια των παιδιών τους! :lol:

 

Δεν είναι φτερά... αποξηραμένα είναι!!! Διαμαρτύρομαιαιαιαιαιαιαι!!! :lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

 

Του έχω πάρει τη σειρα Baby Einstein και του αρέσουνε πολύ, ειδικά αυτά με τα ζωάκια!

 

Συνομηλικα παιδια εχουμε!!! :wink:

Πού μένεις; Μπορούμε να κάνουμε play-dates :)

 

 

Οταν ημουν εγκυος ειχα διαβασει γι αυτη τη σειρα στο babycenter.com......ελεγα να την παρω καποια στιγμη........ειναι πραγματικα καλη?

 

Ο γιος μου παρακολουθει τηλεοραση για πολυ λιγο αν ακουσει καποια μουσικη που θα του αρεσει (τρελλαινεται για μουσικη και μερακλωνει κιολας :lol: ) η αν δει μωρακια....αγαπα πολυ να βλεπει παιδακια και δεν εχουμε μικρα στον κυκλο μας......

 

 

Πετρουπολη μενω......εσυ?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει ειπωθεί και κάπου αλλού, αλλά θα πω άλλη μια απάντηση που δίνω σ' αυτούς που κατακρίνουνε το θηλασμό: κανένα άλλο θηλαστικό δεν πίνει από τη φύση του το γάλα κάποιου άλλου Αυτό είναι για τα μοσχαράκια μόνο

 

Θυμάμαι στο πρώτο μου παιδία που είχα άλλο παιδίατρο(συγκεκριμένα αυτόν που παρακολουθούσε και μένα όταν ήμουν μικρή), ο οποίος δυστυχώς συνταξιοδοτήθηκε μετά, όταν του έλεγα για συμπλήρωμα και εγώ, όντας άσχετη μου έλεγε. "Μην ξεχνάς! Το ξένο γάλα είναι για τα μοσχαράκια!!!"......Αυτό μου είχε καρφωθεί τόσο πολύ στο μυαλό μου...Στον μεγάλο εξακολουθούσα όμως να δίνω ξένο γιατί θεωρούσα ότι δεν έχω άλλη επιλογή...Παρόλα αυτά μου έχει μείνει και το λέω και γω συχνά πυκνά! :D

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν εγκυος ειχα διαβασει γι αυτη τη σειρα στο babycenter.com......ελεγα να την παρω καποια στιγμη........ειναι πραγματικα καλη?

 

Ο γιος μου παρακολουθει τηλεοραση για πολυ λιγο αν ακουσει καποια μουσικη που θα του αρεσει (τρελλαινεται για μουσικη και μερακλωνει κιολας :lol: ) η αν δει μωρακια....αγαπα πολυ να βλεπει παιδακια και δεν εχουμε μικρα στον κυκλο μας......

 

 

Πετρουπολη μενω......εσυ?

 

Τα Baby Einstein είναι πολύ όμορφα και προσεκτικά φτιαγμένα για παιδάκια. Αλλά μέχρι κι εγώ και ο άντρας μου μαγνητιζόμαστε :) Πάρε του ένα με ζωάκια (e.g. Baby Noah Animal Expedition - δεν το ξέρω στα ελληνικά, στα αγγλικά τα έχουμε) και θα δεις τι εννοώ. Υπάρχει και το Baby Van Gogh που δείχνει πίνακες του Van Gogh και τους μαθαίνει τα χρώματα, το αγαπημένο μου.

Μακρυά μένω, Μαρούσι, και φοβάμαι ακόμη να οδηγήσω με το ελληνικό σύστημα! Αλλά κοπιάστε εσείς όποτε θέλετε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι αστείο τώρα για το θηλασμό και τον γατούλη μου. Το βρήκα το καημένο κάτω στον κήπο μας πεταμένο όταν ακόμη ήτανε πολύ μικρό και φυσικά τον μάζεψα. Πρόσεξα ότι παρόλο που του πρόσφερα όλες τις ανέσεις, αυτό ήθελε να είναι συνεχώς κολλημένο πάνω μου και να γουργουρίζει (έπρεπε να είχα πάρει sling!). Όταν φορούσα μια συγκεκριμένη φόρμα από fleece, αυτός ... θήλαζε!!! Δεν αστειεύομαι, ήτανε πάνω στα πόδια μου και έκανε την κίνηση του θηλασμού και πιπιλούσε με μανία γουργουρίζοντας δυνατά (για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν θήλαζε από το στήθος μου :D ). Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ήταν που έχασε τη μαμά του πολύ μικρό, και ότι θα το ξεπερνούσε μεγαλώνοντας. Λοιπόν, τώρα είναι σχεδόν 2.5 χρονών, και όταν φορέσω τη συγκεκριμένη φόρμα, ακόμη έρχεται πάνω μου να θηλάσει!!!

Φανταστείτε τι δυνατό ένστικτο και ανάγκη είναι ο θηλασμός στα μικρά και τι γίνεται άμα τους το στερήσεις... Μάλλον έτσι εξηγείται η περίεργη συμπεριφορά μερικών ανδρών (you get my point I hope :wink: ).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω κάτι αστείο τώρα για το θηλασμό και τον γατούλη μου. Το βρήκα το καημένο κάτω στον κήπο μας πεταμένο όταν ακόμη ήτανε πολύ μικρό και φυσικά τον μάζεψα. Πρόσεξα ότι παρόλο που του πρόσφερα όλες τις ανέσεις, αυτό ήθελε να είναι συνεχώς κολλημένο πάνω μου και να γουργουρίζει (έπρεπε να είχα πάρει sling!). Όταν φορούσα μια συγκεκριμένη φόρμα από fleece, αυτός ... θήλαζε!!! Δεν αστειεύομαι, ήτανε πάνω στα πόδια μου και έκανε την κίνηση του θηλασμού και πιπιλούσε με μανία γουργουρίζοντας δυνατά (για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν θήλαζε από το στήθος μου :D ). Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ήταν που έχασε τη μαμά του πολύ μικρό, και ότι θα το ξεπερνούσε μεγαλώνοντας. Λοιπόν, τώρα είναι σχεδόν 2.5 χρονών, και όταν φορέσω τη συγκεκριμένη φόρμα, ακόμη έρχεται πάνω μου να θηλάσει!!!

Φανταστείτε τι δυνατό ένστικτο και ανάγκη είναι ο θηλασμός στα μικρά και τι γίνεται άμα τους το στερήσεις... Μάλλον έτσι εξηγείται η περίεργη συμπεριφορά μερικών ανδρών (you get my point I hope :wink: ).

 

Εγώ θυμάμαι πριν από χρόνια που είχα βρει ένα γατάκι στα σκουπίδια στην Αμφιάλη και το είχα περιμαζέψει. Θυμάμαι πως συχνά όταν κοιμόμουν ή ήμουν ξαπλωμένη ανέβαινε πάνω στο κρεβάτι και μου θήλαζε το αυτί! :lol:

 

Αυτός ο συγκεκριμένος γατούλης, όταν μεγάλωσε, έκανε διάφορα πράγματα με τις κουβέρτες μου... πονηρά!!! :lol::lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αληθεια αυτο με τα γατακια.Ολα το κανουν ειδικα αν στερηθουν τη μαμα τους απο πολυ μικρα.Ειχα δυο το ενα 7 και το αλλο 14 χρονια.Τους αρεσε πολυ οτιδηποτε μαλακο που να θυμιζει το τριχωμα της μαμας τους υποθετω. :wink:

Και για τους αντρες σωστα τα λες Rosie!Οι γιοι μας οταν μεγαλωσουν αραγε που θα ειναι χορτασμενοι θα ειναι cool?? με το θεμα?? :lol::roll:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

(Κάτι γυναίκες που υπάρχουν...)

 

που βάζουν φτερά στα κεφάλια των παιδιών τους! :lol:

 

Δεν είναι φτερά... αποξηραμένα είναι!!! Διαμαρτύρομαιαιαιαιαιαιαι!!! :lol:

 

Αγλαΐα σα να διακρίνω μια αρνητικότητα για τους Ινδιάνους μου φαίνεται... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χλοη δεν λεω οτι μια μαμα που δεν θηλαζει δεν μπορει να εχει δικιο σε μερικα πραγματα αλλα νευριαζω γιατι με κρινει για κατι που κανω απο τη στιγμη που το παιδι εχει ξηροδερμια και αναγκαστηκα πρεπει να το ενυδατωνω 2 φορες την ημερα και δεν κοιταει τον εαυτο της που ταχα ειχε γαλα μονο για 40 μερες. Τα λαδακια και οι κρεμες σιγουρα δεν ειναι οτι το καλυτερο αλλα το γαλα που εδινε εκεινη στο παιδι της ηταν καλυτερο;

Μην με κρινει λοιπον.

Όχι βέβαια, δεν έχει δικαίωμα να σε κρίνει. Αν προσπάθησε να σε κατακρίνει κακώς!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια που να προλαβω να σας παρακολουθησω???Ειπατε τοσα πολλα που διαβαζα σελιδες.Και ηθελα να πω τοσα και για τις γλωσσες και για τα πανεπιστημια και για εσας που με καταλαβαινετε!Αλλα θα γυρισω την κουβεντα πολυ πισω.Το μονο που θα σας πω ειναι οτι συζηταμε πολυ σοβαρα με τον αντρα μου τελευταια να φυγουμε απο Ελλαδα.Να τελειωσουμε καποιες εκκρεμοτητες πρωτα και να φυγουμε γιατι μας πεφτει καπως βαρυ το ελληνικο συστημα γενικοτερα.Ετσι ελπιζω ο μικρος μου να αρχισει σχολειο εξω. :wink:

 

DIONI από χθες ήθελα να σου γράψω τις σκέψεις μου αλλά δεν βρήκα χρόνο και σήμερα δούλευα πρωί. Δεν λες πού σκέφτεστε να πάτε και αν έχεις εμπειρίες από άλλη χώρα, αλλά θα σου πω συνοπτικά τις δικές μου που πριν έρθω έζησα για αρκετά χρόνια στην Αγγλία. Ναι, ήτανε αρκετά βελτιωμένη η κατάσταση εκεί σε πάρα πολλά θέματα σε σχέση με την Ελλάδα, και μπορεί να παραπονιέμαι συχνά για τα άσχημα της Ελλάδας, αλλά αν μου δινότανε η ευκαιρία να πάω πίσω δεν θα δεχόμουνα. Και ο λόγος είναι γιατί πέρα από τα πρακτικά ζητήματα και τις ευκολίες που μπορεί να σου παρέχει μια άλλη χώρα, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλώνοντας δημιουργείται όλο και μεγαλύτερη ανάγκη στους ανθρώπους να περιβάλλονται από άλλους που έχουνε κοινή καταγωγή, γλώσσα ήθη και έθιμα. Με άλλα λόγια, για μένα είναι σημαντικό "να ανήκεις κάπου" (το συζητήσαμε και λίγο με την Δήμητρα χθες off-forum, δεν γνώριζα ότι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιες απο σας). Έχω ζήσει μέχρι τώρα μεγάλα κομμάτια της ζωής μου σε τρεις χώρες, και δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι "ανήκω κάπου". Ίσως είναι και στο άτομο, αλλά γενικά είμαι προσαρμοστικός και εύκολος άνθρωπος στις αλλαγές. Αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι η οικογένεια μου είναι σκορπισμένη στον κόσμο και τους βλέπω μια φορά κάθε τόσο.

Γι' αυτό και θα ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώσουνε στο δικό τους τόπο, κοντά στην οικογένειά τους, ώστε να μην νιώσουνε αυτό που νιώθω εγώ τώρα, ότι δηλαδή είμαι κάπου χαμένη "in-between"!

Κάθε χώρα έχει και τα καλά της και τα κακά της, μην απογοητεύεσαι!

Φυσικά ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει το μέλλον, μπορεί αύριο-μεθαύριο οι καλοί μου συνάδερφοι καθηγητάδες να με πετάξουνε έξω γιατί πολλές φορές λέω πράγματα που δεν θα έπρεπε (politically incorrect :) ), οπότε να αναγκαστούμε να φύγουμε. Εκτός και αν τελικά ακολουθήσω τα ενδιαφέροντα μου και κάνω κάτι τελειώς εναλλακτικό :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ, δεν ξέρω, έχω την αίσθηση ότι για ορισμένους ανθρώπους το "ανήκω κάπου" δε συνδέεται ντε και καλά με τη γλώσσα, τα ήθη και τα έθιμα αλλά με άλλα πράγματα όπως η στάση και ο τρόπος ζωής, το ιδεολογικό περιβάλλον, η επαγγελματική καταξίωση. Έχω γνωρίσει άνθρωπο που ήθελε να φύγει στο εξωτερικό γιατί δεν άντεχε να νιώθει ότι ανήκει κάπου!!!... :shock: Είναι βέβαια λίγοι αυτοί αλλά υπάρχουν.

 

Εμένα το όνειρό μου είναι να ασχοληθώ με τις καλές τέχνες. Έχω κι ένα ψώνιο με τη συγγραφή, γράφω διάφορα... δε φαίνεται;;; Δεν το έχω ψάξει ακόμη να τα δώσω αλλά το σκέφτομαι σοβαρά! Οπότε δε με παίρνει να φύγω από εδώ! Πού να πάω και ν' αρχίσω να μαθαίνω γλώσσα και να κάνω φτου κι απ΄ την αρχή σεμινάρια δημιουργικής γραφής!

Πάντως άμα το προωθήσεις στα εναλλακτικά να το σκεφτούμε αυτό το plant spa!!! :lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

"όλα δείχνουν πως έχω καντιντίαση...

για να μη μείνω μόνο στη διαδικτυακή διάγνωση και θεραπεία... λέω, ας πάρω και τον γυναικολόγο μου για μια γνώμη...

διάγνωση: δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό!

είναι επειδή θηλάζεις τόσους μήνες! (μπράβο σου βέβαια! είσαι αξιαίπενη... είσαι η μόνη γυναίκα που έχω και θηλάζει τόσο καιρό... ) αλλά... γι΄αυτό πονάς!"

 

Συγνώμη κορίτσια, αλλά επείδη είμαι και σχετικά καινούρια, τι είναι καντιντίαση? :roll:

.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...