Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεσημεριανός ύπνος!!!


lalala

Recommended Posts

Τον γιο μου πάντα τον τάιζα με το που ξύπναγε όχι όταν ήταν η ώρα να κοιμηθεί πέρα από το τελευταίο γεύμα της ημέρας το βράδυ.. άρα αν ο μικρός ξύπναγε 7:15 το πρωί τον τάιζα κατευθείαν δε θα περίμενα να πάει 8 η ώρα..!! Γνώμη μου καλό θα είναι όταν υπάρχουν μωράκια μέσα στο σπίτι να είναι κλειστές οι τηλεοράσεις δε κάνουν καλό στην ανάπτυξη του εγκεφάλου τους... Ούτε ο ήχος ούτε η εικόνα ..Κ τους προκαλεί εκνευρισμό..!! Τώρα για τον βραδυνό ύπνο εγώ τον ετοίμαζα για ύπνο πάντα γύρω στης 9 το βράδυ την ίδια ώρα κοιματε ακόμα κ τώρα ..! Σε ηλικία 4 μηνών οι ώρες του είχαν ως εξής στο περίπου τα πρωινά ξύπναγε γύρω στις 7 η 8 και πολύ σπάνια 9 επεινε γάλα και μετά από κανένα 20λεπτο κοιμόταν περίπου μέχρι της 11 η 12 η 1 αντίστοιχα ξύπναγε πάλι γάλα παιχνίδι μέχρι να τον πάρει ο ύπνος κ πάει λέγοντας κ γύρω στης εννιά παρά το βράδυ μπανάκι χαμηλός φωτησμος γαλατάκι αγκαλίτσα κ ύπνο.. κ νομίζω γύρω στους 7 μήνες έκοψε τον απογευματινό ύπνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσα σου ειπαν ηδη ειναι πολυ σωστα.ειδικα η τηλεοραση μπορει να μην το αφηνει να κοιμηθει.αλλα μπορει κ γενικα να προτιμα το σκοταδι.η κορη μου ουτε νεογεννητο δ κοιμοταν πανω απο 12ωρες κ 4μηνων σιγουρα αντεχε 4ωρο.αλλα κοιμοταν 3ημερησιους.βεβαια κοιμοταν αργα το βραδυ αλλα κ ξυπνουσε αργα το πρωι,με πολλα ενδιαμεσα ξυπνηματα.ο γιος μου 10μηνων τωρα αρχιζει να αντεχει 5ωρο,κ προς το παρον κοιμαται δυο φορες τη μερα,μαλλον στις 7:30θα "επρεπε" να κοιμαστε για βραδυ.ισως ανα διωρο να βλεπεις μηπως θελει να κοιμηθει.εμεις κοιμομαστε θηλαζοντας.οποτε δ ξερω για τα γευματα σας.κ να κανετε νωρις κατα τις 7τη ρουτινα υπνου

Link to comment
Share on other sites

Αν και θηλάζω, κι εμένα τα γεύματα μου φαίνονται λίγα. Περνάνε 4+ ώρες για να φάει, δεν είναι πολλές? Ειδικά για αυτή την ηλικία? Ο παιδίατρος σου τι λέει? Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό που να το ενοχλεί? Κατά τα άλλα, 11 το βράδυ είναι πολύ αργά για βραδινό ύπνο σε τόσο μωρό όπως σου είπαν ήδη, καλύτερα να το βάζεις κατά τις 7-8. Την τηλεόραση κόψτην δεν χρειάζεται, δεν βοηθάει πουθενά, μονάχα επιβαρύνει ποικιλοτρόπως. (ελπίζω να εννοείς ότι το κοίμιζες ενώ ήταν ανοιχτή κάπου η τηλεόραση κι όχι ότι βλέπει το ίδιο, είναι απαγορευτικό για τόσο μωρούλι).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Αν και θηλάζω, κι εμένα τα γεύματα μου φαίνονται λίγα. Περνάνε 4+ ώρες για να φάει, δεν είναι πολλές? Ειδικά για αυτή την ηλικία? Ο παιδίατρος σου τι λέει? Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό που να το ενοχλεί? Κατά τα άλλα, 11 το βράδυ είναι πολύ αργά για βραδινό ύπνο σε τόσο μωρό όπως σου είπαν ήδη, καλύτερα να το βάζεις κατά τις 7-8. Την τηλεόραση κόψτην δεν χρειάζεται, δεν βοηθάει πουθενά, μονάχα επιβαρύνει ποικιλοτρόπως. (ελπίζω να εννοείς ότι το κοίμιζες ενώ ήταν ανοιχτή κάπου η τηλεόραση κι όχι ότι βλέπει το ίδιο, είναι απαγορευτικό για τόσο μωρούλι).

 

Τα γεύματα δεν είναι απαραιτήτως λίγα, εξαρτάται και πόσο τρώει σε κάθε γεύμα. Και η δικιά μου σε αυτή την ηλικία με το ζόρι έφτανε τα 5, συμπεριλαμβανομένων των νυχτερινών, ήταν και λογικό αφού έμενε συνολικά ξύπνια γύρω στις 8 - 9 ώρες/24ωρο, πόσο να φάει? Στο 3ωρο δεν πεινούσε ποτέ, συνήθως δε, κοιμόταν εκείνη την ώρα.

 

Δεν ήταν και λάτρης του γάλακτος, ακόμα κι όταν έπινε ήταν σχετικά μικρή ποσότητα, παρ' όλα αυτά μεγάλωνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να διευκρινήσω ότι δεν τις δίνω γαλα για να κοιμηθει, αλλά όταν πονάει. Απλός ο μεγάλος μου γιος κοιμόταν πάντα με το γαλα, αλλά είναι στο παιδί. Σχετικά με τα γεύματα, όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι λίγα, ίσως επειδή θηλαζετε και δεν το γνωρίζετε, αλλά το παιδάκι που τρέφεται με κάνω γαλα συνήθως τόσα κάνει, ή και 4 γεύματα. Σχετικά που κοιμαται αργά, ναι συμφωνώ, 11 είναι αργά, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να την βάζω να κοιμαται στις 7-8. Ίσως στις 9.30 και στις 10 γαλα. Ξέρω ότι το παιδάκι όταν πάει για βράδυνο ύπνο, κάνει μπανάκι, γαλατάκι και νάνι. Αν το παιδί ξυπνάει στις 7.45 και τρώει κάθε 3,5 ώρες μας πάει 8-11.3-15.00-18.3-10. Σε 10 μέρες που θα γίνει 5 μηνων θα καταργηθεί το γαλατάκι στις 18.3 και θα μπει κρέμα, μετά στις 15 σούπα και μετά στις 11.3 φρούτα. Όποτε να την βάζω στις 19-20 δεν είναι ληστή, καθωσ Θα πρέπει μετά να της το αλλάξω. Δεν έχω θέμα με το ποσό κοιμαται, αλλά περισσότερο με το πόσες φορές και ότι αποκοιμίζει δύσκολα. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω μήπως είναι της ηλικίας, μήπως το 2 φορές από 2 ώρες είναι αρκετές και αγχώνομαι άδικα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ πάσο από μένα, δηλώνω άγνοια! Πάντως 19.30-20.00 είναι η ενδεδειγμένη ώρα για να κοιμάται ένα βρέφος ώστε να ρυθμιστεί το βιολογικό του ρολόι και για να μην ταλαιπωρείται. Φιλικά, οι στερεές θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουν με κλεισμένους τους 6 μήνες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 έως 6 μηνών

Το μωρό σας: Καθώς το μωρό σας μεγαλώνει, θα γίνεται πιο ανεξάρτητο και θα χρειάζεται όλο και λιγότερη σωματική στήριξη. Στον πέμπτο μήνα θα δοκιμάσει για πρώτη φορά τη στερεά τροφή. Θα μπορεί να κρατά το κεφάλι του ψηλά, να κάθεται στα πόδια σας, να αρπάζει, να κουνά και να χτυπά με θόρυβο τα διάφορα αντικείμενα και να διασκεδάζει όταν το κάνετε μπάνιο.

Εσείς: Να σταθεροποιήσετε το πρόγραμμα που είχατε αρχίσει να δοκιμάζετε το προηγούμενο τρίμηνο. Πιο συγκεκριμένα, όταν το μωρό είναι περίπου 6 μηνών, ένα τυπικό πρόγραμμα που συνήθως τηρείται είναι: Πρωινό ξύπνημα για γάλα (στις 7 με 8), φρουτόκρεμα ή γιαούρτι (στις 10 με 11). Έπειτα, πολλά μωρά παίρνουν έναν υπνάκο. Εάν θέλετε να υιοθετήσετε ένα πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο θα κοιμάται το μεσημέρι, αυτός ο ύπνος δεν πρέπει να κρατήσει πολύ. Μέχρι την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, το μωρό, ειδικά εάν έχει ξεκουραστεί νωρίτερα, θα έχει διάθεση για παιχνίδι. Περίπου στις 2 τρώει το μεσημεριανό του φαγητό (μπορεί φυσικά να πεινάσει και νωρίτερα). Μετά το φαγητό δώστε του λίγη ώρα να χωνέψει κι έπειτα παίξτε ήρεμα στο κρεβάτι για να ακολουθήσει ο μεσημεριανός υπνάκος. Μόλις ξυπνήσει (περίπου στις 5), παίζει για λίγο μέχρι να έρθει η ώρα για την απογευματινή του κρέμα. Το απόγευμα, παιχνίδια, χάδια και όταν έρθει η ώρα προετοιμασία για τον βραδινό του ύπνο: μπανάκι, χαλαρή μουσική, γάλα και νάνι.

 

 

 

 

Επίσης , στο γιο μου βγήκα στη δουλειά μόλις έκλεισε 3 μήνες και επέστρεφα στο σπίτι στις 18-18.3. Όποτε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τον βάζω για ύπνο στις 19-20. 

Επεξεργάστηκαν by New-Mam
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα είναι 3 μηνών κ 20 ημερών.Είχαμε περάσει μια φάση στους 2 -2,5 μήνες που ότι κ να έκανα κοιμόταν 2 μισαωρα μέσα στην ημέρα κ μετά έπεφτε για υπνο το βράδυ στις 7-7:30 ενώ νωρίτερα κοιμόταν κατά τις 9.Το μόνο που έκανα ήταν να την πηγαίνω βόλτες με το καρότσι για να την πάρει ο ύπνος.Αν δεν ήταν εφικτό απλά την είχα αγκαλιά κ την κουναγα για να κοιμηθεί.Τελικά μετά από πολλη προσπάθεια έχω καταφέρει να κοιμάται τουλάχιστον 3 μισαωρα μέσα στην ημέρα και το μεσημέρι 1-1,5 ώρα.Όταν την βλέπεις να κουράζεται προσπάθησε να την βάλεις αν κοιμηθεί γτ είναι μωρό ακόμα κ δεν καταλαβαίνει ποτέ πρέπει να κοιμηθεί με αποτέλεσμα να ειναι σε υπερένταση κ τα πράγματα να γίνονται χειρότερα.Η τηλεόραση κ γω νομίζω απο προσωπική εμπειρία θα την εκνευρίζει.Σκέψου οτι τα μωρά ειναι όπως κ εμείς θέλουν χρόνο να χαλαρώσουν για να κοιμηθούν κ ακομα χειρότερα δεν ξέρουν πως να κοιμηθούν..Προσπάθησε να ακολουθείς μια ρουτίνα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα είναι 3 μηνών κ 20 ημερών.Είχαμε περάσει μια φάση στους 2 -2,5 μήνες που ότι κ να έκανα κοιμόταν 2 μισαωρα μέσα στην ημέρα κ μετά έπεφτε για υπνο το βράδυ στις 7-7:30 ενώ νωρίτερα κοιμόταν κατά τις 9.Το μόνο που έκανα ήταν να την πηγαίνω βόλτες με το καρότσι για να την πάρει ο ύπνος.Αν δεν ήταν εφικτό απλά την είχα αγκαλιά κ την κουναγα για να κοιμηθεί.Τελικά μετά από πολλη προσπάθεια έχω καταφέρει να κοιμάται τουλάχιστον 3 μισαωρα μέσα στην ημέρα και το μεσημέρι 1-1,5 ώρα.Όταν την βλέπεις να κουράζεται προσπάθησε να την βάλεις αν κοιμηθεί γτ είναι μωρό ακόμα κ δεν καταλαβαίνει ποτέ πρέπει να κοιμηθεί με αποτέλεσμα να ειναι σε υπερένταση κ τα πράγματα να γίνονται χειρότερα.Η τηλεόραση κ γω νομίζω απο προσωπική εμπειρία θα την εκνευρίζει.Σκέψου οτι τα μωρά ειναι όπως κ εμείς θέλουν χρόνο να χαλαρώσουν για να κοιμηθούν κ ακομα χειρότερα δεν ξέρουν πως να κοιμηθούν..Προσπάθησε να ακολουθείς μια ρουτίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , New-Mam είπε:

Κορίτσια, να διευκρινήσω ότι δεν τις δίνω γαλα για να κοιμηθει, αλλά όταν πονάει. Απλός ο μεγάλος μου γιος κοιμόταν πάντα με το γαλα, αλλά είναι στο παιδί. Σχετικά με τα γεύματα, όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι λίγα, ίσως επειδή θηλαζετε και δεν το γνωρίζετε, αλλά το παιδάκι που τρέφεται με κάνω γαλα συνήθως τόσα κάνει, ή και 4 γεύματα. Σχετικά που κοιμαται αργά, ναι συμφωνώ, 11 είναι αργά, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να την βάζω να κοιμαται στις 7-8. Ίσως στις 9.30 και στις 10 γαλα. Ξέρω ότι το παιδάκι όταν πάει για βράδυνο ύπνο, κάνει μπανάκι, γαλατάκι και νάνι. Αν το παιδί ξυπνάει στις 7.45 και τρώει κάθε 3,5 ώρες μας πάει 8-11.3-15.00-18.3-10. Σε 10 μέρες που θα γίνει 5 μηνων θα καταργηθεί το γαλατάκι στις 18.3 και θα μπει κρέμα, μετά στις 15 σούπα και μετά στις 11.3 φρούτα. Όποτε να την βάζω στις 19-20 δεν είναι ληστή, καθωσ Θα πρέπει μετά να της το αλλάξω. Δεν έχω θέμα με το ποσό κοιμαται, αλλά περισσότερο με το πόσες φορές και ότι αποκοιμίζει δύσκολα. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω μήπως είναι της ηλικίας, μήπως το 2 φορές από 2 ώρες είναι αρκετές και αγχώνομαι άδικα; 

Κοίτα, τόσο με το ρολόι προσωπικά δεν λειτούργησα ποτέ, αν και μου αρέσει το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές κινήθηκα και τις δύο φορές βάσει των ρυθμών των παιδιών. Για παράδειγμα, η δικιά μου όταν είχε μπει στις στέρεες ξυπνούσε γύρω στις 7.30 και στις 8.00 έπινε γάλα. Ήξερα όμως ότι στις 10.00 το αργότερο νύσταζε, οπότε φρόντιζα στις 9.30 να της δίνω φρούτα. Αν δεν έτρωγε πολύ, της έδινα τα υπόλοιπα αφού ξυπνούσε. Αντίστοιχα λειτουργούσα και με τα υπόλοιπα γεύματα.

 

Σε κάθε περίπτωση, άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο να προσαρμόζουμε τα γεύματα στους ύπνους και όχι το αντίστροφο.

 

Τέλος, όταν ένα παιδί γκρινιάζει και δυσκολεύεται να κοιμηθεί, σημαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ότι θα έπρεπε ήδη να κοιμάται ώρα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να ψάξω σχετικό λινκ όμως οι κλεισμένοι 6 μήνες για να ξεκινήσει ένα μωρό τις στερεές είναι οδηγίες από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Από εκεί και πέρα φιλτράρεις πληροφορίες σε συνδυασμό με τις οδηγίες του παιδιάτρου και πράττεις αναλόγως. Για την καθυστέρηση του βραδινού ύπνου εφόσον δουλεύεις μέχρι αργά το καταλαβαίνω να το καθυστερείτε, πρέπει να το βλέπεις κάποια στιγμή το παιδάκι σου. Όταν όμως δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη προσαρμογής με τα ωράρια σας (ανάγκη όχι προσαρμογή βάση σε αυτό που μας βολεύει), είναι καλύτερα να πηγαίνουμε με τις ανάγκες του μωρού. Και σίγουρα ένα μωρό έχει ανάγκη να κοιμάται νωρίς, αυτό επηρεάζει όλο τον ύπνο που κάνει μέσα στην ημέρα καθώς και την όρεξη του. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, New-Mam είπε:

Κορίτσια, να διευκρινήσω ότι δεν τις δίνω γαλα για να κοιμηθει, αλλά όταν πονάει. Απλός ο μεγάλος μου γιος κοιμόταν πάντα με το γαλα, αλλά είναι στο παιδί. Σχετικά με τα γεύματα, όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι λίγα, ίσως επειδή θηλαζετε και δεν το γνωρίζετε, αλλά το παιδάκι που τρέφεται με κάνω γαλα συνήθως τόσα κάνει, ή και 4 γεύματα. Σχετικά που κοιμαται αργά, ναι συμφωνώ, 11 είναι αργά, αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να την βάζω να κοιμαται στις 7-8. Ίσως στις 9.30 και στις 10 γαλα. Ξέρω ότι το παιδάκι όταν πάει για βράδυνο ύπνο, κάνει μπανάκι, γαλατάκι και νάνι. Αν το παιδί ξυπνάει στις 7.45 και τρώει κάθε 3,5 ώρες μας πάει 8-11.3-15.00-18.3-10. Σε 10 μέρες που θα γίνει 5 μηνων θα καταργηθεί το γαλατάκι στις 18.3 και θα μπει κρέμα, μετά στις 15 σούπα και μετά στις 11.3 φρούτα. Όποτε να την βάζω στις 19-20 δεν είναι ληστή, καθωσ Θα πρέπει μετά να της το αλλάξω. Δεν έχω θέμα με το ποσό κοιμαται, αλλά περισσότερο με το πόσες φορές και ότι αποκοιμίζει δύσκολα. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω μήπως είναι της ηλικίας, μήπως το 2 φορές από 2 ώρες είναι αρκετές και αγχώνομαι άδικα; 

οτι δεν πινει λιγα γευματα θα συμφωνησω στα πεντε γευματα σταθεροποιουνται τα μωρα αλλα και ο δικο μου με φορμουλα 4 μηνων εκανα 7 γευματα χωρις να ξυπναει το βραδυ εχει να κανει με το καθε μωρακι..... τωρα ουτε και εγω δεν ειμουν του προγραμματος και ποτε δε κοιταζα τι ωρα θα φαει και τι ωρα θα κοιμηθει οποτε πειναγε ετρωγε οποτε νυσταζε κοιμοταν ειχε τυχει φρουτοκρεμα να φαει στης 1 η ωρα γιατι κοιμοταν απο της 9¨.30 μεχρι τις 12.30 ενα παραδειγμα... και στο οτι σε ενα μηνα ξεκινατε τις στερεες δε συμενει οτι θα καταργηθει το γαλα γιατι μεχρι το μωρακι να συνηθησει τις στερεες μπορει να του παρει και δυομηνες.αρα αναγκαστικα θα συμπληρωνεις με γαλα.... ακομα και στον υπνο το καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους ισω στο δικο σου δυο ωρες απο δυο φορες την ημερα να ειναι αρκετες.. παντως καλο θα ηταν να προσπαθεις να τη βαζεις για υπνο πριν ξεκινησει η εντονη γκρινια μηπως αυτο το βοηθησει να κοιματε καλυτερα και ποιο ευκολα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους άρθρο ειναι αυτό που σε μωρό "περίπου" 6 μηνών προτείνει φρούτο, γιαούρτι, μεσημεριανό φαγητο κ απογευματινη κρέμα; Ο Χριστός κ η Παναγία! Τελοσπαντων, η κάθε οικογένεια ρυθμίζει την καθημερινότητα κ το πρόγραμμα της εμεις απλά λέμε ότι προτιμότερη ώρα για ύπνο είναι γύρω στις 8 ακόμα κ για μεγαλύτερα μωρά. Εγώ γυριζω στις 9 και το παιδί μου ήδη κοιμάται πολλές φορές κ το θηλάζω στο πρώτο ξύπνημα. Να το ταλαιπωρώ ενώ νυστάζει για να το βλέπω πάντως δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κατα βαση με καλυψαν.κ ο που προτεινει μετα τους 6μηνες στερεες

Κ προσαρμοζεις το φαι στον υπνο οχι το αναποδο

Ουτε γινεται να κρατας το μωρο ξυπνιο γτ σχολας αργα η κοιμαται πιο αργα το μεγαλο πχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

 Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω ποτέ έκοψαν τα παιδάκια σας τον πρωινό ύπνο; Ρωτάω γτ τελευταία η μικρή μου, ενώ τη βάζω για ύπνο το μεσημέρι δεν κοιμάται κ παίζει ή γκρινιάζει γτ δε θέλει να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elfer είπε:

 Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω ποτέ έκοψαν τα παιδάκια σας τον πρωινό ύπνο; Ρωτάω γτ τελευταία η μικρή μου, ενώ τη βάζω για ύπνο το μεσημέρι δεν κοιμάται κ παίζει ή γκρινιάζει γτ δε θέλει να κοιμηθεί.

κοιμαται μονο μια φορα τη μερα το μεσημερι,κ πλεον δ θελει ουτε τοτε;ποσο ειναι;κ ποσες ωρες κοιμαται το βραδυ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

κοιμαται μονο μια φορα τη μερα το μεσημερι,κ πλεον δ θελει ουτε τοτε;ποσο ειναι;κ ποσες ωρες κοιμαται το βραδυ;

Είναι 14 μηνών. Ναι κοιμάται μόνο μια φορά το μεσημέρι και ενώ κοιμόταν 3 ώρες τώρα το έχει μειώσει σε 1 με 1,5 βαριά βαριά. Το βράδυ κοιμάται πολύ καλά. Συνήθως 10-10:30 τώρα το καλοκαίρι με 8 και έως και 9. Σπάνια (2-3 φορές δλδ) αν είναι πολύ κουρασμένη να κοιμηθεί μέχρι τις 9:30. Τις τελευταίες μέρες δε θέλει με τπτ να ξαπλώσει το μεσημέρι ,είναι και η ώρα που γυρίζει κ ο άντρας μου, και θέλει να συνεχίσει το παιχνίδι. Αν επιμείνω πάρα πολύ θα κοιμηθεί 1-1,5 ώρα. Συνήθως 3,5-4 μέχρι πέντε.

Λες να θέλει να σταματήσει τον ημερήσιο; Νωρίς δεν είναι; Θα έχει αντοχή να βγάλει τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elfer είπε:

Είναι 14 μηνών. Ναι κοιμάται μόνο μια φορά το μεσημέρι και ενώ κοιμόταν 3 ώρες τώρα το έχει μειώσει σε 1 με 1,5 βαριά βαριά. Το βράδυ κοιμάται πολύ καλά. Συνήθως 10-10:30 τώρα το καλοκαίρι με 8 και έως και 9. Σπάνια (2-3 φορές δλδ) αν είναι πολύ κουρασμένη να κοιμηθεί μέχρι τις 9:30. Τις τελευταίες μέρες δε θέλει με τπτ να ξαπλώσει το μεσημέρι ,είναι και η ώρα που γυρίζει κ ο άντρας μου, και θέλει να συνεχίσει το παιχνίδι. Αν επιμείνω πάρα πολύ θα κοιμηθεί 1-1,5 ώρα. Συνήθως 3,5-4 μέχρι πέντε.

Λες να θέλει να σταματήσει τον ημερήσιο; Νωρίς δεν είναι; Θα έχει αντοχή να βγάλει τη μέρα;

ναι ειναι μικρη για να αντεχει ολη μερα.εμενα η μεγαλη στα δυο τον εκοψε κ κοιμοταν 12-13ωρες για βραδυ

που μειωθηκε η ωρα δ πειραζει γτ συνολικα κοιμαται καλες ωρες,ειδικα αν δ γκρινιαζει απο κουραση μεχρι τον βραδινο

το εκανε κ ο μικρος μου σε καποια φαση λιγο μεγαλυτερος απο τη δικια σου,δ κοιμοταν μεσημερι αλλα κοιμοταν για βραδυ απο τις 7,τωρα ξανακοιμαται για μεσημερι κ μαλιστα πολυ.ειναι της ηλικιας,προτιμα να παιξει.ειδικα αν βλεπει τον μπαμπα που επιστρεφει.αν πηγενετε στο δωματιο λιγο πριν ερθει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι ειναι μικρη για να αντεχει ολη μερα.εμενα η μεγαλη στα δυο τον εκοψε κ κοιμοταν 12-13ωρες για βραδυ

που μειωθηκε η ωρα δ πειραζει γτ συνολικα κοιμαται καλες ωρες,ειδικα αν δ γκρινιαζει απο κουραση μεχρι τον βραδινο

το εκανε κ ο μικρος μου σε καποια φαση λιγο μεγαλυτερος απο τη δικια σου,δ κοιμοταν μεσημερι αλλα κοιμοταν για βραδυ απο τις 7,τωρα ξανακοιμαται για μεσημερι κ μαλιστα πολυ.ειναι της ηλικιας,προτιμα να παιξει.ειδικα αν βλεπει τον μπαμπα που επιστρεφει.αν πηγενετε στο δωματιο λιγο πριν ερθει;

Το έχω δοκιμάσει και αυτό,αλλά αν τον πάρει χαμπάρι (πάντα δλδ) σηκώνεται ακόμα και αν μισοξυπνια..

Όχι δε γκρινιάζει,ευτυχώς,απλά νυσταζει όπως είναι αναμενόμενο νωρίτερα. Το κακό είναι οτι δε θα βγάζω εγώ τη μέρα που δε θα ηρεμώ καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα είναι 19 μηνών κ θέλει να κόψει τον ημερήσιο από μήνες αλλά δεν αντέχει κιολας. Δηλαδή κοιμάται απ τις οχτώ και ξυπνά έξι το πρωί στην καλύτερη. Για αυτό προσπαθώ να τον κοιμιζω το μεσημέρι μια-δυο ώρες και το βράδυ κοιμάται έντεκα και σηκώνεται περίπου στις 9.

  Τώρα το καλοκαίρι ή αλήθεια είναι πως έχουμε χάσει λίγο την ρουτίνα μας και συχνά βγαίνουμε εκτός προγράμματος οπότε ελπίζω το χειμώνα να μπούμε σε άλλη σειρά και να μην δίνω μάχη για να κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2018 at 1:24 ΜΜ, Elfer είπε:

Το έχω δοκιμάσει και αυτό,αλλά αν τον πάρει χαμπάρι (πάντα δλδ) σηκώνεται ακόμα και αν μισοξυπνια..

Όχι δε γκρινιάζει,ευτυχώς,απλά νυσταζει όπως είναι αναμενόμενο νωρίτερα. Το κακό είναι οτι δε θα βγάζω εγώ τη μέρα που δε θα ηρεμώ καθόλου

Τώρα θυμήθηκα πως τον πρώτο καιρό που αρνιόταν να κοιμηθει το μεσημερι άρχισα να εφαρμοζω την βραδυνή ρουτίνα και την μέρα. Δηλαδή, μπάνιο, χαμήλωμα ρολων, θηλασμός, νανούρισμα και νανι! Για ένα διάστημα επιασε! Το έγραψα μήπως σε βοηθήσει!

  Πάντως καταλαβαίνω την επιθυμία σου να ξεκουραστεις λίγο το μεσημέρι. Κι εγώ θέλω να ξαπλωνω, να αδειάζει λίγο το μυαλό. Οταν δεν τα καταφέρω,  σκέφτομαι πως θα κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τώρα θυμήθηκα πως τον πρώτο καιρό που αρνιόταν να κοιμηθει το μεσημερι άρχισα να εφαρμοζω την βραδυνή ρουτίνα και την μέρα. Δηλαδή, μπάνιο, χαμήλωμα ρολων, θηλασμός, νανούρισμα και νανι! Για ένα διάστημα επιασε! Το έγραψα μήπως σε βοηθήσει!

  Πάντως καταλαβαίνω την επιθυμία σου να ξεκουραστεις λίγο το μεσημέρι. Κι εγώ θέλω να ξαπλωνω, να αδειάζει λίγο το μυαλό. Οταν δεν τα καταφέρω,  σκέφτομαι πως θα κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ! :wink:

Κ εγώ το ίδιο ελπίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια καινουργια απορια. Ποτε κοβουν τα μωρα το πρωινο τους υπνο; Μεχρη τωρα ξυπναμε 8-9 κοιμαται για το πρωι 12-1 για μια μιαμηση ωρα και ξανα στης 5-6 για καμια ωρα. για το βραδυ κοιμαται στησ 11. Σημερα το αλλαξε καπως ξυπνησε 9 κοιμηθηκε 1μηση με 3μηση και ετσι δεν χωραει δευτερο υπνο. Ειναι εξεραιση η ετσι θελει να κοιμαται απο δω και περα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Δωρα είπε:

Μια καινουργια απορια. Ποτε κοβουν τα μωρα το πρωινο τους υπνο; Μεχρη τωρα ξυπναμε 8-9 κοιμαται για το πρωι 12-1 για μια μιαμηση ωρα και ξανα στης 5-6 για καμια ωρα. για το βραδυ κοιμαται στησ 11. Σημερα το αλλαξε καπως ξυπνησε 9 κοιμηθηκε 1μηση με 3μηση και ετσι δεν χωραει δευτερο υπνο. Ειναι εξεραιση η ετσι θελει να κοιμαται απο δω και περα;

Μπορεί έτσι να θέλει να κάνει το πρόγραμμα της. Ασ'την μερικές μέρες για να δεις αν θα το κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...