Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωτική άδεια ΙΚΑ σε εγκυο και δικαιολογητικα για επιτροπη


Recommended Posts

Ναι απο οτι ξερω θα πληρωθεις, αν δεν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη γι αυτο το ετος οι 3 πρωτες ημερες δεν πληρωνονται.Οι υπολοιπες πληρωνονται μισα απο το ικα και μισα απο τον εργοδοτη.Αν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη πληρωνεσαι μονο απο το ικα.Αλλα πως ξερεις οτι θα κατσεις ενα μηνα?Μπορει να χρειαστεις περισσοτερες η λιγοτερες ημερες!!!!

 

 

οι πρωτες 3 μερες πληρωνονται μονο απο τον εργοδοτη,σου δινει μισο ημερομισθιο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι απο οτι ξερω θα πληρωθεις, αν δεν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη γι αυτο το ετος οι 3 πρωτες ημερες δεν πληρωνονται.Οι υπολοιπες πληρωνονται μισα απο το ικα και μισα απο τον εργοδοτη.Αν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη πληρωνεσαι μονο απο το ικα.Αλλα πως ξερεις οτι θα κατσεις ενα μηνα?Μπορει να χρειαστεις περισσοτερες η λιγοτερες ημερες!!!!

 

 

 

Ηρθε σήμερα ο γιατρός από το ΙΚΑ και μου έγραψε 30 μέρες όπως μου είχε γράψει και ο γυναικολόγος, τώρα μένει να περάσω επιτροπή, φαντάζομαι όμως ότι ίσως ξέρουν και από τη δουλειά μου τι θα γίνει. Θα ρωτήσω και στο ΙΚΑ μήπως ξέρουν γιατί απ΄ότι βλέπω υπάρχουν διάφορες απόψεις. Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για την άμεση απάντηση αν μάθω σίγουρα θα μπω να το γράψω έτσι για να μαθαίνουμε!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περιπτωση δεν εγινε κατι τετοιο και μου το ειπαν και στο ικα τωρα αν αλλαξε κατι δεν το γνωριζω

 

 

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Α.Ν 178/1967 σε περίπτωση απουσίας για 1-3 ημέρες από την εργασία συνεπεία ασθένειας, για τις οποίες δεν καταβάλλεται επίδομα από το ΙΚΑ, ο εργοδότης έχει υποχρέωση να καταβάλλει μόνο το μισό του ημερομισθίου ή του ανάλογου ημερήσιου μισθού.

 

 

 

Εκτος και εαν αλλαξε προσφατα ο νομος......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια έχω και εγώ μια απορία. Είμαι τώρα στην ένατη εβδομάδα και εδώ και μια εβδομάδα αναγκάστηκα να διακόψω τη δουλειά , γιατί είχα μία αποκόλληση. Η διαδικασία που έπρεπε να ακολουθήσω είναι η εξής : Με τη βοήθεια του γιατρού μου έκανα μια δήθεν εισαγωγή σε κλινική , καθώς και ο γιατρός μου αλλά και ο επικεφαλής γυναικολόγος που συνάντησα στο ΙΚΑ μου ξεκαθάρισαν ότι ο μόνος τρόπος (πλέον?) να πάρεις αναρρωτική για περισσότερες ημέρες , είναι να έχεις κάποιο χαρτί που να δείχνει ότι έκανες εισαγωγή σε νοσοκομείο ή κλινική. Το πιο τραγικό είναι ότι τις 5 μέρες που υποτίθεται ότι νοσηλευόμουνα έπρεπε να δίνω το παρόν στη κλινική από τις 9 μέχρι τις 12.30 περίπου γιατί περνούν ελεγκτές. Ώρες στις οποίες καθόμουν σε έναν καναπέ (ούτε καν κρεβάτι ) και έλυνα σταυρόλεξα να περάσει η ώρα. Συνάντησα άλλη μια κοπέλα που έκανε ακριβώς το ίδιο παιχνιδάκι με μένα . Τι παραλογισμός είναι αυτός?? Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχουν κοπέλες που λένε ψέμματα για να μη πάνε στις δουλειές τους, εγώ τί ακριβώς φταίω να ταλαιπωρούμαι έτσι, μέρες που θα έπρεπε με τέτοια αποκόλληση να είμαι μόνο ξάπλα? Αν χρειαστεί να μη ξαναπάω στη δουλειά μου θα πρέπει να επαναλαμβάνω συνέχεια την ίδια διαδικασία? Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έχω συγχυστεί πια με το ΙΚΑ. Αυτά μέχρι πρόσφατα απ'ότι ξέρω δεν υπήρχαν. Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

γεια σας κοριτσια ειναι η 2η μου εγκυμοσυνη και απο εχθες ο γιατρος μου (ιδιωτης)μου εγραψε αδεια 30 ημερων γιατι εχω συσπασεις,μικρη αιμοραγια,και πολλους πονους επισης εχω θρομβοφιλια περναω απο επιτροπη 7-5 μου εχουν πει οτι ειναι σχετικα δυσκολο να μου εγκρινει την αδεια η επιτροπη,χρειαζεται λεει υπερηχο που να δειχνει την αιμοραγια κ τις συσπασεις.λετε να εχω θεμα????

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!Ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου προς διαφώτιση.. :) Αφού ταλαιπωρήθηκα απίστευτα με έναν αχαρακτήριστο γιατρό σε κέντρο μάνας και παιδιού γειτονικό (γιατί στο δικό μας δεν υπάρχει πια γιατρός) ο οποίος με ταλαιπώρησε αφάνταστα για να μου γράψει 15 μέρες άδεια και αυτές σπασμένες σε 3 και 12 (!!!!) τελικά πήγα στον απλό γυναικολόγο του ΙΚΑ που ανήκω για τις επόμενες 15 μέρες ο οποίος μου έδωσε και το παραπεμπτικό. Μου είπε λοιπόν ότι στην επιτροπή ( για την οποία ο ελεγκτής μου έκλεισε ραντεβού 15/7 και στις 16/7 τελειώνει η άδεια μου!) θα μου ζητήσουν το χαρτί του γιατρού μου & έναν υπέρηχο με γνωμάτευση. Πήγε σήμερα η μαμά μου στον ελεγκτή και της είπε ότι ο υπέρηχος του γιατρού μου με την γνωμάτευση ΔΕΝ θα περάσει την επιτροπή γιατί δεν είναι πιστοποιημένος!!Και έτσι πρέπει να πάω σε ένα διαγνωστικό κέντρο για ένανα απλό υπέρηχο. Επίσης επειδή ο γιατρός μου παρόλο που έγραψε αιτιολογία σοβαρή υπερέμεση κύηση δεν έγραψε στον χαρτί ότι πρέπει να είμαι κλινήρης,θα μου ζητήσουν να εμφανιστώ στην επιτροπή άσχετα που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.. Βέβαια από τις εικονικές εισαγωγές που διάβασα ότι ζητούσαν εδώ σε άλλες κοπέλες μάλλον είμαι σε καλύτερη κατάσταση..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 16/3/2009 at 5:38 ΜΜ, zouzounitsa79 είπε:

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα τωρα κοριτσια...

η διαγνωση του ιδιωτη γιατρου περναει για αναρρωτικη σε περιπτωση εγκυμοσυνης!ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να πας και σε γιατρο του ικα!

Εγω εχω αναρωτικη απο τον Οκτωβριο...

Μια φορα καθε 30 μερες περνας απο επιτροπη...εξετασεις δεν χρειαζεται τπτ! Καλο ειναι να στελνεις εναν αλλο να περναει την επιτροπη γιατι εισαι και αρρωστη μην ξεχνιομαστε :P

Αν θελεις αλλες λεπτομερειες στειλε μου πμ!

Help hepl τι μπορω να κανω για να βγω σε αδεια αναρρωτικη.θελω 40 μερες μεχρι την αδεια λοχειας....εχω μπερδευτει.τι μπορω να κανω ,σε ποιον γοατρο να παω.το εργασιακο μου πεειβαλλον με πιεζει παρα πολυ ψυχολογικα και σωματικα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Garyfallia3337 είπε:

Help hepl τι μπορω να κανω για να βγω σε αδεια αναρρωτικη.θελω 40 μερες μεχρι την αδεια λοχειας....εχω μπερδευτει.τι μπορω να κανω ,σε ποιον γοατρο να παω.το εργασιακο μου πεειβαλλον με πιεζει παρα πολυ ψυχολογικα και σωματικα.

 

Αν υπάρχει θέμα υγείας, θα σου γράψει άδεια ο γιατρός σου και θα περάσεις από την αρμόδια επιτροπή, ή θα πας σε κρατικό νοσοκομείο όπου υπάρχει και ελεγκτής του ΙΚΑ να σε καθοδηγήσει, ή σε ιατρείο μανας-παιδιού κατευθείαν.

Αν δεν υπάρχει θέμα υγείας, η εγκυμοσύνη από μόνη της δεν είναι ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία σχετική με αναρρωτικη άδεια στην εγκυμοσυνη. Πρόκειται να περάσω επιτροπη κ θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει. Χρειάζεται υπερηχος με γνωματευση?

Επεξεργάστηκαν by cristy1983
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα. Πρέπει να έχεις τα ανάλογα δικαιολογητικά με ο,τι αναφέρεται στην άδεια σου. Αν ο γιατρός έγραψε πχ ότι έχεις αποκόλληση θέλει υπέρηχο. Αν έχεις άλλο ιατρικό θέμα πρέπει να έχεις την ανάλογη εξέταση που το αποδεικνύει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι καλημέρα. Πέρασα επιτροπή  πριν από ένα μήνα κ θα ξαναπεράσω μεθαύριο. Λοιπόν εμένα μ ζήτησαν μόνο το χαρτί του γιατρού π έλεγε για την άδεια. Ούτε καν το γνήσιο. Το είχαν στείλει με φαξ από την Υπηρεσία μ. Δε με ρώτησαν τίποτα. Εξαρτάται βέβαια κ από την κάθε επιτροπή. Εσύ θα έχεις το χαρτί της άδειας κ έναν υπέρηχο κ το βιβλιάριο σ μαζί σ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και από μένα. Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα και η γιατρός μου είναι ιδιωτική. Θέλω να πάρω αναρρωτική άδεια γιατί η εργασία μου είναι σκληρή με πολύ ορθοστασία, όμως η γιατρός δεν είναι στο ΕΟΠΥΥ και δεν μπορεί να μου γράψει αναρρωτική. Μου έδωσε μόνο 7 μέρες από μια γνωστή της και μάλιστα μου είπε ότι δεν δίνουν πια παραπάνω. Όμως μια συνάδερφος και φίλη παίρνει εδώ και πέντε μήνες μηνιαίες αναρρωτικες από τον δικό της γιατρό. Τι μπορώ να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nagia4291 είπε:

Καλημέρα και από μένα. Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα και η γιατρός μου είναι ιδιωτική. Θέλω να πάρω αναρρωτική άδεια γιατί η εργασία μου είναι σκληρή με πολύ ορθοστασία, όμως η γιατρός δεν είναι στο ΕΟΠΥΥ και δεν μπορεί να μου γράψει αναρρωτική. Μου έδωσε μόνο 7 μέρες από μια γνωστή της και μάλιστα μου είπε ότι δεν δίνουν πια παραπάνω. Όμως μια συνάδερφος και φίλη παίρνει εδώ και πέντε μήνες μηνιαίες αναρρωτικες από τον δικό της γιατρό. Τι μπορώ να κάνω; 

 

Να πας σε ένα ιατρείο του ΕΟΠΥΥ ή σε ένα δημόσιο νοσοκομείο εφόσον υπάρχει πρόβλημα. Η εγκυμοσύνη γενικά δεν είναι αναπηρία, και ως γυναίκες οι ίδιες πρώτες είναι αμαρτία με απάτες να βλάπτουμε δικαιώματα που με κόπο αποκτήθηκαν, και να αποτρέπουμε τον εργοδότη από το να προσλάβει στο μέλλον μία κοπέλα, φοβούμενος όταν αν μείνει έγκυος θα τον κοροϊδεψει. Ανάλογα με τη δουλειά, μπορεί να υπάρχουν περιορισμοί στο τι μπορείς και δεν μπορείς να κάνεις, τους οποίους περιορισμούς ευτυχώς θέτει σαφέστατα η εργατική νομοθεσία. Αν η δουλειά είναι επικίνδυνη για την εγκυμοσύνη, σαφώς και προβλέπεται μεταφορά σε άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω παρει αναρωτικη αδεια απο την γιατρο μου , και θα πρεπει να παω τα χαρτια μου στο Ικα θα πρεπει να παω καποιο χαρτι μετα στον εργοδοτη μου?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, konstantina_matsouka είπε:

Εχω παρει αναρωτικη αδεια απο την γιατρο μου , και θα πρεπει να παω τα χαρτια μου στο Ικα θα πρεπει να παω καποιο χαρτι μετα στον εργοδοτη μου?

Nαι προφανώς θα πρέπει να πάρεις τα χαρτιά από τον ελεγκτή ή την επιτροπή και να τα πας στη δουλειά σου, όπως με όλες τις αναρρωτικές, δεν αλλάζει κάτι λόγω εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ ταλαιπωρουμαι καιρό με τον πρόεδρο της επιτροπής κ ενώ του πηγαίνω γνωματεύσεις, υπέρηχους κ όλα όσα χρειάζονται δε με περνάει με τπτ.... Τώρα ξαναπερναω στις 10 του μήνα πάλι ελπίζοντας αυτή τη φορά να τα καταφέρω... Έχει τύχει σε καμία να κοπεί από επιτροπή;;; και αν ναι έκανε ένσταση;;;; και τι έγινε στη πορεία;;; κοντεύω να γεννήσω πριν την ώρα μου... Έχω που έχω τα θέματα μου έχω κ αυτόν που με συγχιζει απίστευτα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας και από μένα…Έχω την εξής ερώτηση…Βρίσκομαι σε αναρρωτική άδεια από την αρχή της εγκυμοσύνης μου λόγω άσχημης υπερέμεσης…τον πρώτο μήνα πληρώθηκα κανονικά και περνάω και τις επιτροπές μέχρι και τώρα..η ερώτηση μου είναι η εξής… τώρα παίρνω τα μισά λεφτά κάθε μήνα, τα υπόλοιπα τα χάνω κάθε φορά που μένω εκτός; Επισης το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ έχει καμία σχέση με τις αναρρωτικές που παίρνω τώρα;;; Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...