Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και γευματα!


Recommended Posts

Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο και ο θηλασμός πρέπει να ειναι συχνός και ανεμπόδιστος, για να ικανοποιεί τις ανάγκες του μωρού. Η βιασύνη να αντικατασταθούν γεύματα γάλακτος υπάρχει μόνο στα μωρά που δεν θηλάζουν. Η αντικατάσταση, ναι, μπορεί να σας οδηγήσει σε αποθηλασμό, ειδικά με 3 γεύματα την ημέρα και ειδικά αν αυτά ειναι κρέμες του εμπορίου. Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες και στα λινκς εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

 

Θήλαζε όσο συχνά θέλεις και πιστεύεις ότι χρειάζεται και άσε το μωρό να αποφασίσει ποσες στερεές θα φάει όντας χορτασμένο απο το γαλατάκι της μαμας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 411
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού επανήρθε αυτό το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου:

 

Ο μικρούλης μου είναι 8 μηνών και μέχρι πριν μερικές μέρες μέσα στην ημέρα δεν ήθελε να θηλάσει καθόλου. Έτρωγε λίγα φρούτα το πρωί, φαγητό το μεσημέρι και κρέμα εμπορίου το απόγευμα. Πριν τον ύπνο θηλασμό καθώς επίσης άλλες 3-4 φορές μέσα στη νύχτα.

 

Τις τελευταίες μέρες όμως δεν θέλει σχεδόν καθόλου φαγητό – κλαίει και ηρεμεί (κοιμάται) μόνο με θηλασμό. Τι λέτε να σημαίνει αυτό;

 

Σημειώνω ότι από κιλά είναι μια χαρά – αφρατούλης….

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγάζει κάποιο δόντι, ή απλά να περνάει μια φάση όπου θα μειώσει πολύ ή θα καταργήσει τις στερεές για ένα διάστημα. Πολλά μωρά σ' αυτές τις ηλικίες ή και μεγαλύτερα το κάνουν αυτό. Να ακολουθήσεις το μωρό σου και να μην το πιέζεις για στερεές. Αργότερα θα επανέλθει. Αφού θηλάζει είσαι σίγουρη ότι παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που του είναι απαραίτητα και μπορείς να ακολουθήσεις το ρυθμό του μωρού. Από τα δικά μου παιδιά περάσανε αυτή τη φάση τα 3 από τα 4, σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία (μετά το χρόνο) και κράτησε αναλόγως λίγες εβδομάδες, μέχρι και πάνω από μήνα. Ποτέ δεν πίεσα και επανήλθανε μόνα τους.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δόντι δεν έχω δει ακόμη – ούτε καν σάλια δεν έχει…

Ελπίζω μόνο να κρατήσει λίγο αυτή η «φάση» γιατί τον Αύγουστο γυρίζω στη δουλειά….

Link to comment
Share on other sites

Αφού επανήρθε αυτό το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου:

 

Ο μικρούλης μου είναι 8 μηνών και μέχρι πριν μερικές μέρες μέσα στην ημέρα δεν ήθελε να θηλάσει καθόλου. Έτρωγε λίγα φρούτα το πρωί, φαγητό το μεσημέρι και κρέμα εμπορίου το απόγευμα. Πριν τον ύπνο θηλασμό καθώς επίσης άλλες 3-4 φορές μέσα στη νύχτα.

 

Τις τελευταίες μέρες όμως δεν θέλει σχεδόν καθόλου φαγητό – κλαίει και ηρεμεί (κοιμάται) μόνο με θηλασμό. Τι λέτε να σημαίνει αυτό;

 

Σημειώνω ότι από κιλά είναι μια χαρά – αφρατούλης….

 

Κι εμείς τώρα το πάθαμε αυτό. Θήλαζε συνήθως 5-6 φορές τη μέρα και δεν γκρίνιαζε αν αργούσα λίγο τον ταΐσω. Τις τελευταίες 2 βδομάδες αύξησε τους θηλασμούς σε 7-8 την ημέρα και από προχθες το βράδυ μου 'χει αλλάξει τα φώτα....!!! Θηλάζει σαν νεογέννητο, αδύνατο να υπολογίσω πόσες φορές και σε κάποια γεύματα κάνει πάνω από 20 λεπτά. Την κρεατοχορτόσουπα την κατάργησε εδώ και δύο μέρες και χθες με το ζόρι έφαγε λίγη φρουτόκρεμα. Το μόνο που ευχαριστήθηκε ήταν μια φέτα πεπόνι που του έδωσε ο μπαμπάς του (την τσάκισε!!!).

Έχει ήδη 5 δόντια και μόλις παρατήρησα ότι αρχίζει να σκάει και 6ο, άλλο από αυτό που περίμενα!!!

Έχουμε χάσει και τον ύπνο μας...

Είμαστε και σε φάση άλματος ανάπτυξης μάλλον...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω εσεις θηλάζετε πολυ! να αυτο με ανησυχεί εμενα που θελω να αντικαταστησω 2 γευματα (μεσημέρι-απόγευμα) αλλα επειδή θηλάζει καθε 3ωρο περιπου θα μεσολαβει μεγάλο διαστημα και φοβάμαι να μην διακινδυνέψω την παραγωγή μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα για ένα διάστημα "αντικαταστήσει" δυο γεύματα, γιατί καταλάβαινα ότι όταν τον θήλαζα λίγη ώρα μετά το φαγητό του δεν "τραβούσε" γάλα, το στήθος παρέμενε πρησμένο. Όμως εδώ και 15-20 μέρες περίπου ήθελε οπωσδήποτε γαλατάκι και μετά τα γεύματά του. Το μωρό σε οδηγεί τελικά...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε γμτ δεν ζηταει ποτε να θηλάσει εκτος κι αν εχει περασει πολυ ώρα....αυτο με μπερδευει πολυ...δηλαδή δεν εχουμε ακουσει ποτε κλάμα πεινας!...μονο νύστας και ειναι άσχημο! :)

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα μετά το ξύπνημα και το τάισμα της φρουτόκρεμας (ευτυχώς έφαγε). Από 4 μηνών ούτε εμένα κλαίει για να φάει (με εξαίρεση τις 2 τελευταίες μέρες) αλλά ανάλογα με τις περιστάσεις του πρόσφερα ανά 2-3 ώρες και φυσικά ποτέ δεν αρνείται. Με τις στερεές αν έχει φάει καλά μένει και λίγο περισσότερη ώρα χωρίς θηλασμό.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από 4 μηνών ούτε εμένα κλαίει για να φάει (με εξαίρεση τις 2 τελευταίες μέρες) αλλά ανάλογα με τις περιστάσεις του πρόσφερα ανά 2-3 ώρες και φυσικά ποτέ δεν αρνείται. Με τις στερεές αν έχει φάει καλά μένει και λίγο περισσότερη ώρα χωρίς θηλασμό.

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μας.

Απλά δεν θέλω να τον θηλάζω ανάμεσα στα γεύματα γιατί φοβάμαι μήπως χορταίνει και γιʼ αυτό δεν θέλει τις στερεές τροφές.

 

Από την άλλη όμως άμα τον θηλάζω μόνο όταν δεν τρώει, λέτε να το έχει καταλάβει και γιʼ αυτό δεν θέλει το φαγητό (αφού ξέρει ότι θα ακολουθήσει ο αγαπημένος του θηλασμός);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ιδια απορια εχω και'γω βρε παιδια,χθες για παραδειγμα δεν εφαγε ουτε μια κουταλια φρουτοκρεμα,αν την εχω θηλασει μιση ωρα πριν την ταισω στερεες δεν τρωει ουτε 50γρ.

Απο την αλλη αν περασει 2ωρο ή 3ωρο τοο στηθος μου πρηζεται πολυ και ποναω,εφοσων οταν τη θηλαζω ξαπλωμενη απο το αριστερο στηθος οταν αρχιζει το let down απο το δεξι πεταγεται για μερικα δευτερολεπτα το γαλα περα σα συντριβανακι,μαλλον πως δεν εχει ρυθμιστει η παραγωγη μου ακομα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη αν περασει 2ωρο ή 3ωρο τοο στηθος μου πρηζεται πολυ και ποναω,εφοσων οταν τη θηλαζω ξαπλωμενη απο το αριστερο στηθος οταν αρχιζει το let down απο το δεξι πεταγεται για μερικα δευτερολεπτα το γαλα περα σα συντριβανακι,μαλλον πως δεν εχει ρυθμιστει η παραγωγη μου ακομα.

 

Καλά αυτό θα ρυθμιστεί γρήγορα. Είναι απίστευτο πόσο εύκολα προσαρμόζεται το σώμα μας….

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο χρόνο ο θηλασμός είναι η κύρια πηγή τροφής του μωρού. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για δοκιμή. Όσο φάει από αυτά, αλλά ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος.

 

Θηλάζουμε, μετά από καμια ώρα δίνουμε τη στερεά (όσο φάει) και πάλι θηλασμός. Έτσι ούτε γεύματα θηλασμού χάνονται και δοκιμάζει και στερεές.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων πια και ξεκινησαμε εδω και δυο εβδομαδες με λαχανικα το μεσημερι και αυτη την εβδομαδα προσθεσαμε το φρουτο το πρωι.

Μηπως απο την επομενη εβδομαδα να εδινα ακομη ενα γευμα το απογευμα?

Ειναι νωρις?

Φοβαμαι λιγο μην αποθηλασω προωρα γιατι η μικρη δειχνει ιδιαιτερο ενδιαφερον για τις τροφες!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Εμείς κλείνουμε τους 6 μήνες σε 10 μέρες. Η παιδίατρος από 5 μηνών σύστησε ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα. Το ρυζάλευρο το δώσαμε για 5 μέρες με 2-4-6 κλπ κουταλάκια, αλλά το σταματήσαμε γιατί του έκανε δυσκοιλιότητα (και γιατί διάβασα ποστ της Αγλαίας που έλεγε ότι μόνο θερμίδες προσφέρει). Το μωρό μας είναι ανεπτυγμένο, δλδ 5 μηνών ήταν 70εκ. και 8380γρ. Από εχθές ξεκινήσαμε να του δίνουμε λίγο αχλάδι στο δεκατιανό.

Το πρόγραμμα διατροφής έχει ως εξής (το εφαρμόζουμε από 4 μηνών που γύρισα στη δουλειά, πριν θήλαζε όσο και όποτε ήθελε):

6.00 θηλασμός (γιατί στις 7.00 φεύγω για τη δουλειά, τον ξυπνάω τον καημενούλη)

10.30-11.00 θηλασμός (φεύγω από τη δουλειά για λίγο)

15.00 θηλασμός (επιστρέφω από τη δουλειά)

16.30-17.00 θηλασμός για ύπνο

19.30-20.00 μπάνιο και θηλασμός

21.30 θηλασμός για ύπνο

3.00 θηλασμός (αυτό το γεύμα το πρόσθεσε από 5 μηνών)

 

1. Το πρόβλημά μου είναι στο δεκατιανό γιατί δεν μπορώ να φεύγω από τη δουλειά για πολύ χρονικό διάστημα. Από την άλλη οι αντλήσεις στη δουλειά αποκλείονται.

Αν σταδιακά αντικαταστήσω το γεύμα των 10.30-11.00 με φρουτόκρεμα και γάλα που θα αντλώ ή το βράδυ πριν κοιμηθώ ή/και το πρωί πριν φύγω (<150 ml) θα είναι αρκετά μέχρι το μεσημέρι;

2. Χορτόσουπα (πατάτες, καρότα κλπ) πότε είναι καλά να ξεκινήσω;

Ο προβληματισμός μου είναι που άρχισε να ξυπνάει στις 3.00 τη νύχτα. Από 40 ημερών κοιμόταν 8ωρο. Μάλλον δεν χορταίνει μόνο με το γάλα γιατί είναι και ανεπτυγμένος.

Τί να κάνω; Δεν θέλω να δώσω τυποποιημέρες κρέμες, ούτε θέλω να θέσω σε κίνδυνο το θηλασμό. Από την άλλη θα ήταν καλό και για το μωρό και για μένα να λείψει το γεύμα μέσα στη νύχτα. Μας χαλάει τον ύπνο και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό χορταίνει με έναν θηλασμό το πρωί, φαντάζομαι ότι θα αντέξει με φρουτόκρεμα και αντλημένο γάλα, γιατί όχι; (Εντυπωσιακό!)

Μιας και είναι ανεπτυγμένο το μωρό, δεν χρειάζεται να βιαστείς, για να εισάγεις δεύτερο γεύμα αλλά 1. αν δεν του φτάνει το ένα γεύμα μαζί με την άντληση που θα κάνεις και 2. αν σε βολεύει, μπορείς να το ξεκινήσεις, ακολουθώντας τον κανόνα των 4 ημερών (εισάγεις μια νέα τροφή κάθε 4 μέρες, για να παρατηρήσεις τυχόν αλλεργία).

Το μωρό μπορεί να πεινάει ή να ενοχλείται από δόντια. Σε κάθε περίπτωση, τον πρώτο χρόνο οι νυχτερινοί θηλασμοί είναι σημαντικοί για το μωρό και για τη διατήρηση της γαλουχίας. Σκέψου ότι το μωρό τρώει τόσο αραιά, ώστε κάπως πρέπει να αναπληρώσει. Ωστόσο, μπορείς να δοκιμάσεις να θηλάσεις συχνότερα το απόγευμα ή να θηλάσεις το μωρό πριν πας εσύ για ύπνο πχ στις 11-12, μήπως και γλυτώσεις το ξύπνημα στις 3.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,τι να του δώσω για απογευματινό;Μέχρι στιγμής τρώει φρουτοκρεμα και φαγητό τις ώρες που λείπω και κανένα κριτσινάκι αν γκρινιάζει ενδιάμεσα.Είναι 8100 κιλά και 66 πόντους ύψος(ναι είμαστε κοντούληδες!!!!)Θηλάζω μόλις επιστρέψω από τη δουλειά κατά τις 3,30μμ.Αν χρειαστεί να μείνω παραπάνω στη δουλειά,μπορούν να του δίνουν το απογευματινό ή θα του πέσουν βαριά 3 συνεχόμενα γεύματα;Αντλούσα στη δουλειά για 5,5 μήνες και η αλήθεια είναι ότι κουράστηκα και το σταμάτησα.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό χορταίνει με έναν θηλασμό το πρωί, φαντάζομαι ότι θα αντέξει με φρουτόκρεμα και αντλημένο γάλα, γιατί όχι; (Εντυπωσιακό!)

Ναι κι εγώ ξαφνιάστηκα. Στην αρχή άφηνα και γάλα και πήγαινα μία φορά. Δλδ έτρωγε 2 γεύματα ενδιάμεσα. Πρώτα τον θήλαζα και μετά του έδιναν μπουκάλι. Σιγά-σιγά δεν ζητούσε 2ο γεύμα. Ίσως γι αυτό να έβαλε στο πρόγραμμα το μεταμεσονύκτιο. Τί να κάνω; Αυτός αποφασίζει κι εγώ ακολουθώ.

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.

Προς το παρόν λοιπόν θα προσπαθήσουμε με τη φρουτόκρεμα. Επειδή ο στόχος είναι να αντικατασταθεί το γεύμα αυτό πρώτα θα δίνω τα φρούτα και μετά το θηλασμό, ε; Και η τελική ποσότητα για την φρουτόκρεμα είναι 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι και 1/2 μπανάνα με τον κανόνα τον 4 ημερών και αυξάνοντας 2 κουταλιές την ημέρα;

Α! εννοείται ότι Σ/Κ και Τετάρτες (παίρνω άδεια) θηλάζω όσο και όποτε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πρόβλημα με το θηλασμό και γεύματα. Καθώς για να αποκοιμηθεί θηλάζει δεν μπορώ να διατηρήσω το τρίωρο ή τετράωρο διάλειμα μεταξύ γευμάτων. Για παράδειγμα το πρωι θα φάει τον κρόκο κατά τις 10 μετά όμως που θέλει να κοιμηθεί κατά τις 11.30 με 12.00 θα πρέπει να θηλάσει. Βέβαια μόλις ξυπνήσει προσπαθώ να δίνω φαγητό το οποίο δεν τρώει οπότε ξανά θηλασμός. Έτσι μερικές φορές δεν ξέρω πότε πεινάει πραγματικά για να της δώσω στέρρεη τροφή. Το ξέρω κάτι δεν κάνω σωστά. Άλλά είναι και παιδί που δεν θέλει καθόλου το φαγητό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...