Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και γευματα!


Recommended Posts

με τη μικρη θηλαζουμε κανονικα.ως τωρα τρωγαμε μονο κρεμα βανιλια το απογευμα και ολα καλα.

σιγα σιγα μας ειπε ο παιδιατρος να της δινω και φρουτοκρεμα και λιγη πατατα-καροτο το μεσημερι.

το αγχος μου ειναι το εξης:αν κανουμε τοσα γευματα μεσα στην ημερα,δεν θα μειωθει η παραγωγη του γαλακτος;φανταζομαι ο οργανισμος θα παραγει αναλογα με την ζητηση.απλα ανησυχω μηπως σταματησει ο θηλασμος και δεν θελωωω!!!!τι να κανω;

μια φιλη μου μου ειπε να θηλαζω πριν απο τα γευματα και να τρωει μετα αν θελει οσο θελει απο τα φαγακια.αλλα γινεται και χωρις φαγητουλι;σιγα σιγα μεγαλωνουμε!

αγλαια ευχαριστω προκαταβολικα!

κοριτσια θελω να μου πειτε κι εσεις που εχετε αναλογη εμπειρια τι κανατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 411
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα την ίδια αγωνία με σένα όταν άρχισαμε τις στερεές τροφές.Αντικατέστησε τον απογευματινό θηλασμό με το ρυζάλευρο, χωρίς δική μου πίεση και έτσι αναρωτιόμουν τι θα γίνει αν αντικαταστήσει τόσο εύκολα τους θηλασμούς στις 11 και στις 2-3. Τελικά δεν τους αντικατέστησε παρά μετά από δυό μηνες. Θήλαζε ανάμεσα στα γεύματα.Το πρόγραμμα της δηλαδή ήταν 8-9 θηλασμός, 11 φρουτόκρεμα, 12-1 θηλασμός, 3 λαχανικά κρέας κλπ, 4-5 θηλασμός, 6 δημητριακά και 9 θηλασμός...όπως καταλαβαίνεις όταν ήμουν στο σπίτι τάιζα ολημερίς τη Λήδα! :D ! Σκέψου περίμενα πως και πως να αρχίσει τις τροφές για να μειωθούν θηλασμοί (οι οποίοι δε με ενοχλούσαν καθόλου αλλά είχα βαρεθεί να αντλώ στη δουλειά) και όχι μόνο δεν μειώθηκαν αλλά προστέθηκε και οι προετοιμασία του φαγητού! Δεν ήμουν και πολύ ενθουσιασμένη με τις εξελίξεις εκείνο τον καιρό!!! :D !

Τελικά σιγά σιγά άρχισε να μειώνει τον χρόνο το θηλασμών ή και να αρνείται τελείως να θηλάσει...τώρα πίνει γάλα 2-3 φορές τη μέρα....Με λίγα λόγια μεταξύ των γευμάτων προσφερέ της γάλα και θα αποφασίσει εκείνη αν το θέλει ή όχι!!!Καλή σας όρεξη!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν γύρισα από ένα ταξίδι είχαμε το εξής πρόγραμμα (το μωρό 8 μηνών)

 

7 θηλασμός -ύπνος

8 θηλασμός -ξύπνημα

9 θηλασμός

10 θηλασμός και ύπνος...1.30'

11.30 φρούτα.. τα έφαγε όλα !

13 θηλασμός και ύπνος 45'

15 φαγητό

16 θηλασμός

17 θηλασμός

18 ύπνος 30'

19 γιαούρτι

2030 μπάνιο και

21 θηλασμός...και ύπνος

24 θηλασμός

3 θηλασμός

6 θηλασμός και ουτω καθ'εξής

 

για μερικές μέρες....Μετά ξαναγυρίσαμε στους 3-4 θηλασμούς την ημέρα και 1-2 τη νύχτα

η kathy detwyler προτείνει να δίνεις στήθος μία ώρα πριν από κάθε γεύμα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν γύρισα από ένα ταξίδι είχαμε το εξής πρόγραμμα (το μωρό 8 μηνών)

 

7 θηλασμός -ύπνος

8 θηλασμός -ξύπνημα

9 θηλασμός

10 θηλασμός και ύπνος...1.30'

11.30 φρούτα.. τα έφαγε όλα !

13 θηλασμός και ύπνος 45'

15 φαγητό

16 θηλασμός

17 θηλασμός

18 ύπνος 30'

19 γιαούρτι

2030 μπάνιο και

21 θηλασμός...και ύπνος

24 θηλασμός

3 θηλασμός

6 θηλασμός και ουτω καθ'εξής

 

για μερικές μέρες....Μετά ξαναγυρίσαμε στους 3-4 θηλασμούς την ημέρα και 1-2 τη νύχτα

η kathy detwyler προτείνει να δίνεις στήθος μία ώρα πριν από κάθε γεύμα...

 

βρε felinidoc αυτό δεν το ήξερα...

τι κρατιέμαι εγώ να περάσει τουλάχιστον 2ωρο αν όχι 3ωρο;;;; όχι τίποτε αλλά ο μπέμπης μου είναι από τα μωρά που συνήθως δε ζητάει... οπότε... κρίνω και προσφέρω!!! Θα το δοκιμάσω όμως!

 

ευδοκία κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες είχα... ειδικά όταν άλλαξαν και οι ώρες εργασίας μου... αλλά τελικά όλα γίνοντε και μάλιστα χωρίς άγχος!

Εμείς πια έχουμε ένα πρόγραμμα που έχει ως εξείς:

 

08:00 θηλασμός (πριν φυγω για δουλειά)

11:00 φρούτα

14:00 φαγάκι

17:00 θηλασμός

20:00 θηλασμός

00:30 θηλασμός

04:00 θηλασμός

 

μεταμεσονυχτια μπορεί να κανει ακόμη ενα γευμα... ανάλογα με τις ορεξεις του!!!

αν τωρα τύχει να ξυπνήσει στις 07:00, τότε το πρόγραμμα πάει όλο μια ώρα πίσω και έτσι το απόγευμα προλαβαίνει και ένα γεύμα γιαούρτι! (συνήθως 2 φορές την εβδομάδα)

 

Τις πρώτες μέρες δε λέω... το στήθος πρηζότανε πολύ!

τώρα όμως έχει προσαρμοστεί και μάλιστα σχεδόν δε λερώνω τα επιθέματα!!

 

κοντά 3,5 μήνες που κάνει και γεύματα με κουτάλι δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με την παραγωγη μου! Μάλιστα νοιώθω πως έχει εδρεωθεί καλύτερα από ποτέ, μιας και απλά έχω χαλαρώσει εγώ και δεν αγχόνομαι! Παλαιότερα και μόνο με το άγχος... είχε σκαμπανεβάσματα!!

Ας είναι όμως καλά η Αγλαϊα που τότε την είχα πρήξει!!!

 

Καλή συνέχεια λοιπόν!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrysalis, αυτό το πρόγραμμα το είχαμε για 4 ή 5 μέρες μετά γυρίσαμε στα παλιά που είναι σαν το δικό σας με το γιαούρτι όμως....

 

έκανα λάθος δεν είναι η dettwyler αλλά για πληροφορίες εδώ

 

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html

 

 

If your baby is younger than a year (and you are not weaning), make sure that you always nurse before offering solids. Babies who start solids early, and babies who eat a lot of solids tend to wean earlier.

 

It often works well to offer the solids about an hour after you nurse. If nursing has come before the solids you can continue feeding your baby the solids until she shows signs of fullness; i.e. turning her head, closing her mouth, batting at the spoon, wanting down, spitting the food out, etc. (trying to feed past this point is overfeeding). Most babies will balance their milk intake with their solid food intake well if you feed in this way.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

xrysalis, αυτό το πρόγραμμα το είχαμε για 4 ή 5 μέρες μετά γυρίσαμε στα παλιά που είναι σαν το δικό σας με το γιαούρτι όμως....

 

καλά βρε! δεν είπα πως καλά και ντε θα τον παραφουσκώνω κάθε ώρα!!

(ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση!! :) )

απλά θα προσπαθήσω να εφαρμόσω ένα ποιό χαλαρό πρόγραμμα από τα αυστηρά 3ωρα, έτσι ώστε σιγά σιγά να αρχίσουμε το γιαουρτάκι καθημερινά! δεν του δίνω που δεν του δίνω κρέμες...

 

τουλάχιστον τώρα έχει αρχίσει να μας βοηθάει και η αλλαγή της ώρας!

μένει περισσότερο ξύπνιος ο μικρός! μέχρι πριν την αλλαγή, κοιμότανε μεταξύ 19:15 με 20:00 ενώ τώρα παίζει μεταξύ 19:45 με 21:00!!

έτσι θα προλαβαίνω να τον θηλάσω στις 17:00 που επιστρέφω, στις 18:30 - 19:00 να του δώσω το γιαουρτάκι και κατά τις 20:00 - 21:00 να θηλάσει και να κοιμηθεί! :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

felinidoc το ίδιο πάνω-κάτω είναι και το δικό μας πρόγραμμα μόνο που το απόγευμα του δίνω δημητριακά αλεσμένα (το φτιάχνω εγώ) και το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα ξεκίνησα να του δίνω λίγο κρόκο αυγού. Κάνει σαν τρελό!! :lol: Σε καμμιά βδομάδα θα ξεκινήσω κι εγώ γιαούρτι κατσικίσιο.

Παντως οι θηλασμοί - θηλασμοί! Έστω και για δυο λεπτά πίνει το γαλατάκι του κάθε μια ώρα! (όχι πάντα). :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αγχώθηκα λίγο τώρα!Νομίζω ότι δεν τη θηλάζω αρκετά!!!

Τη νύχτα συνήθως θηλάζει κατά τις 4:00.Το πρωι αργεί να ξυπνήσει όμως, κατά τις 11:00 με 12:00 ξυπνάει, οπότε τις δίνω κατευθείαν φρουτόκρεμα την οποία τρώει όλη!!!Μετά από κανα 3ωρο γύρω στις 14:00 δηλαδή γκρινιάζει για να ξανακοιμηθεί οπότε τη βάζω στο στήθος και πίνει λίγο γάλα. Στίς 16:00 τρώει κρεατόσουπα (συνήθως 400 ml) και μετά κατα τις 20:00 ενάμιση με δύο γιαουρτάκια!Την ξαναθηλάζω πριν κοιμηθεί κατά τις 11 με 11μιση.

Δηλαδή θηλάζει 3 με 4 φορές το 24ωρο!Έχω προσπαθήσει στο παρελθόν να την βάζω κι άλλες φορές στο στήθος αλλά ή δεν θέλει και αποτραβιέται ή παίζει...

Μήπως πρέπει να επιμείνω κι άλλο;;;Αλλά το βάρος της είναι παραπάνω από το κανονικό....και γενικά δε δείχνει να ζητάει το στήθος με τόση μανία όπως παλιά!!!!Αντίθετα για τη στερεά τροφή κάνει σαν τρελλή...με το που βλέπει το μπλέντερ αρχίζει και φωνάζει,ησυχάζει μόνο όταν φάει την πρώτη μπουκιά...

Ανησυχώ τώρα όμως μήπως δεν πίνει αρκετό γάλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευδοκια μου, νομιζω πως το σωμα προσαρμόζεται. αν υπαρχουν και οι νυχτερινοι θηλασμοι, βοηθαει την παραγωγη.

το δικο μας προγραμμα αυτον τον καιρο ειναι το εξης:

0800 θηλασμός και ξύπνημα

1000 φρουτα

1300 θηλασμός

1500 χορτοσουπα

1800 κρεμα ή θηλασμος

2100 θηλασμος και υπνος

 

επισης ξυπναει και 1- 2 φορες τη νυχτα, περιπου στις 1.30 και στις 5.

 

δεν εχω παρατηρησει καμια μειωση της παραγωγης και δεν εχω ουτε πρηξηματα.

Link to comment
Share on other sites

Στίς 16:00 τρώει κρεατόσουπα (συνήθως 400 ml) και μετά κατα τις 20:00 ενάμιση με δύο γιαουρτάκια!

 

:shock: 400 μλ?? και 1/2 -2 γιαουρτάκια?? :shock:

μηπως δινεις μεγαλες ποσοτητες στερεων τροφων, γιαυτο δεν θελει να θηλάσει? μηπως ειναι πολυ μπουκωμενη?

 

ριξε μια ματια, αν θελεις, στο δικό μας προγραμμα πιο πανω. θηλάζουμε 3 φορες μεσα στη μερα και 2 τη νυχτα. και η ποσοτητα των στερεων τροφων δεν ξεπερνάει ποτε τα 200 μλ. Η φατσουλινα μου τρωει συνηθως 150-160.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αγχώθηκα λίγο τώρα!Νομίζω ότι δεν τη θηλάζω αρκετά!!!

Μήπως πρέπει να επιμείνω κι άλλο;;;Αλλά το βάρος της είναι παραπάνω από το κανονικό....και γενικά δε δείχνει να ζητάει το στήθος με τόση μανία όπως παλιά!!!!Αντίθετα για τη στερεά τροφή κάνει σαν τρελλή...με το που βλέπει το μπλέντερ αρχίζει και φωνάζει,ησυχάζει μόνο όταν φάει την πρώτη μπουκιά...

Ανησυχώ τώρα όμως μήπως δεν πίνει αρκετό γάλα!!!!!

ΛΗΤΩ καλημέρα!

δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς αφού η μπουμούκα είναι θρεφταρίνα! αλλά αν θέλεις μπορείς κατά τις 18:30 να της δώσεις 1 γιαουρτάκι και να προσθέσεις έναν ακόμη θηλασμό κατά τις 20:30-21:00!

 

Μπορεί και εμένα ο μπέμπης να κάνεις σαν τρελό για τις στέρεες αλλά συνεχίζει με όρεξη και τον θηλασμό όποτε του δίνω!

 

 

Στίς 16:00 τρώει κρεατόσουπα (συνήθως 400 ml) και μετά κατα τις 20:00 ενάμιση με δύο γιαουρτάκια!

 

400 μλ?? και 1/2 -2 γιαουρτάκια??

μηπως δινεις μεγαλες ποσοτητες στερεων τροφων, γιαυτο δεν θελει να θηλάσει? μηπως ειναι πολυ μπουκωμενη?

 

ριξε μια ματια, αν θελεις, στο δικό μας προγραμμα πιο πανω. θηλάζουμε 3 φορες μεσα στη μερα και 2 τη νυχτα. και η ποσοτητα των στερεων τροφων δεν ξεπερνάει ποτε τα 200 μλ. Η φαστουλινα μου τρωει συνηθως 150-160

evi-c, δεν είναι μεγάλες οι ποσότητες... νομίζω πως είναι στο παιδί! και μένα τρώει 300-350 ml φρούτα, 400ml φαγάκι και 200 ml γιαουρτάκι (όταν του δίνω!)... και θηλάζει το ίδιο με πριν... βέβαια ίσως γι' αυτο είμαστε και εμείς έξω από την καμπύλη :) αλλά τί να κάνουμε; είναι φαγάνας!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μου θα πάμε και στον παιδίατρο την Τετάρτη και θα το συζητήσω...

Σήμερα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα και ξαναδιάβασα πιο προσεχτικά και τα δικά σας posts βλέπω ότι δεν έχουμε και μεγάλες διαφορές τελικά... η δικιά μου επίσης δεν έχει πάντα στάνταρ πρόγραμμα στους θηλασμούς...χτες πχ ξύπνησε 2 φορές μέσα στη νύχτα για να θηλάσει... :)

 

evi-c,δεν είναι μεγάλες οι ποσότητες..συμφωνώ με τη χρυσαλίδα..τα παιδάκια μας έχουν ακριβώς την ίδια ηλικία και τρώνε τις ίδιες ποσότητες ακριβώς!!και φυσικά είναι εκτός καμπύλης... :lol:

η μικρή αλωνίζει όλο το σπίτι τώρα, σίγουρα με την κίνηση καίει θερμίδες αλλά δεν έχει αυξήσει την ποσότητα τροφής...

πάντα ήταν όμως φαγανή, ακόμη και μέσα στην κοιλιά μου,γεννήθηκε στρουμπουλούλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα και ξαναδιάβασα πιο προσεχτικά και τα δικά σας posts βλέπω ότι δεν έχουμε και μεγάλες διαφορές τελικά...
γι' αυτό σου λέω... μην τρελένεσαι!

εξάλλου έχει μπόλικα αποθέματα... δεν υποσιτίζεται!!!! :lol::lol::lol:

 

στα σοβαρά τώρα...

θα σου πεί και η γιατρός!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία!!!Τώρα θα με πιάσουν εμένα τα υπαρξιακά μου!!!Μόνο το δικό μου μωρό θηλάζει τόσο λίγο;;;;Εμένα 5 φορές τη μέρα θήλαζε από 4-5 μηνών!!!Νυχτερινό θηλασμό έχει να κάνει από τεσσάρων...να στεναχωρηθώ, να αγχωθώ ή να το αφήσω για αργότερα;;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Myrto μου τι να ανησυχείς; Αν το παιδί παίρνει ικανοποιητικό βάρος δεν χρειάζεται να το συζητάς!

Παραπονιέσαι που έχει να ξυπνήσει από 4 μηνών;;;; Εσύ πρέπει να χαίρεσαι! Τι να πούμε κι εμείς; :?

Link to comment
Share on other sites

Όοοοοοοχι, δεν παραπονιέμαι καθόλου, ίσα ίσα λατρεύω τον ύπνο και την ευγνωμονώ! Απλώς... ξέρω εγώ...έχω καιρό να ανησυχήσω για κάτι! :D ! Οσο για το βάρος της, εντάξει, φυσιολογική είναι αλλά προς το αδύνατο...(στα φυσιολογικά των καμπυλών τελοσπάντων...)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!Τώρα θα με πιάσουν εμένα τα υπαρξιακά μου!!!Μόνο το δικό μου μωρό θηλάζει τόσο λίγο;;;;Εμένα 5 φορές τη μέρα θήλαζε από 4-5 μηνών!!!Νυχτερινό θηλασμό έχει να κάνει από τεσσάρων...να στεναχωρηθώ, να αγχωθώ ή να το αφήσω για αργότερα;;;;

Βρε Myrto μου τι να ανησυχείς; Αν το παιδί παίρνει ικανοποιητικό βάρος δεν χρειάζεται να το συζητάς!

Παραπονιέσαι που έχει να ξυπνήσει από 4 μηνών;;;; Εσύ πρέπει να χαίρεσαι! Τι να πούμε κι εμείς; :?

με πρόλαβες Marle!!! :)

 

Όοοοοοοχι, δεν παραπονιέμαι καθόλου, ίσα ίσα λατρεύω τον ύπνο και την ευγνωμονώ! Απλώς... ξέρω εγώ...έχω καιρό να ανησυχήσω για κάτι! ! Οσο για το βάρος της, εντάξει, φυσιολογική είναι αλλά προς το αδύνατο...(στα φυσιολογικά των καμπυλών τελοσπάντων...)

 

Δηλαδή πάντα πρέπει να ανησυχείς για κάτι;;;; :lol::lol::lol:

εξάλλου υπάρχουν παιδιά που δεν τρελένονται για το γάλα και άλλα που δεν το θέλουν καθόλου... η δική σου παίρνει προφανώς όσο χρειάζεται και αυτό είναι όλο! ...νομίζω!

 

Από την άλλη, θα πρέπει να χαίρεσαι που καταφέρνεις να θηλάσεις τόσους μήνες... πολλές μαμάδες δεν το έχουν πετύχει και ανησυχούν περισσότερο από σένα!

 

Χαλάρωσε λοιπόν και καλή σας συνέχεια! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ξαναφέρνω το θέμα στη συζήτηση για να μου πείτε τη γνώμη σας.Θηλάζουμε στις 7 που ξυπνάει,στις 10 του δίνει η πεθερά μου φρουτόκρεμα φρέσκια(περίπου 150γρ.)και κατά τις 12 120γρ.αντλημένο γάλα.Στις 1,30 τρώει 40-50 γρ.χορτόσουπα (τώρα ξεκινήσαμε) και στις 2.30 πίνει άλλα 120-130 γρ.γάλα.Εγώ γυρνάω στις 3,30 αλλά δεν θέλει να θηλάσει τότε,παρά μόνο κατά τις 4,30 και από κει και πέρα συνήθως κάνει άλλους 2 θηλασμούς μέχρι τις 9,30 που θηλάζει για το τελευταίο γεύμα.Δεν ξυπνάει τη νύχτα εδώ και 3 μήνες.Πιστεύετε ότι είναι αρκετή η ποσότητα γάλακτος του αφήνω ή είμαι υπερβολική;Γενικά είναι από τα παιδιά που δεν ζητάει να φάει.Τώρα είναι 7200 γρ. και 65 πόντους.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ποσότητα γάλακτος που αφήνεις, αν ήθελε κι άλλο θα γκρίνιαζε γιατί θα πεινούσε. Δεν το κάνει όμως, έτσι;

 

Αν θες να θηλάζει περισσότερο όταν γυρνάς σπίτι μπορείς να μεταφέρεις τη φρουτόκρεμα (κι όλα τα γεύματα μετά από αυτή) μια ώρα πίσω. Έτσι όταν γυρνάς σπίτι θα έχει περάσει 2ωρο από το τελευταίο γεύμα και θα θέλει να θηλάσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γκρινιάζει.Η πεθερά μου του δίνει χωρίς να έχει κλάψει υπολογίζοντας την ώρα (είναι πολύ του προγράμματος!)Οσο για το νωρίτερα που λες,επειδή τον πηγαίνει ο άντρας μου στην πεθερά μου κοιμάται στο αυτοκίνητο και συνεχίζει τον ύπνο του μέχρι τις 10 περίπου.Πάντως μερικές μέρες το απόγευμα θηλάζει ανά μία ώρα.Πρόβλημα με την παραγωγή δεν έχω οπότε και ακολουθώ το ρυθμό του.Γενικά είναι ευδιάθετος και κάνει καλές κενώσεις και βρέχει 4-5 πάνες.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Έχω και εγώ κάποιες απορίες και νομίζω ταιριάζουν σε αυτό το θέμα για αυτό είπα να μην ανοίξω καινούργιο.

Η τοσοδούλα πλησιάζει τους 7 μήνες, θηλάζει αποκλειστικά και εδώ και λίγο καιρό ξεκινήσαμε φρούτο και κρέμα. Η μικρούλα μου ΠΟΤΕ δεν θήλαζε νύχτα. Εννοώ ότι ακόμα και όταν γυρίσαμε από την κλινική (2 ημερών) έτρωγε ένα γεύμα στις 23.00, κοιμόταν και μετά ξυπνούσε στις 6.00, έτρωγε και ξανά ύπνο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τώρα, να θηλάζει στις 22.00 και να ξυπνάει 7-7.30. Κάποιες φορές να θηλάζει πιο νωρίς τη νύχτα ή/και να ξυπνάει πιο αργά το πρωί. Πριν τις τροφές θήλαζε 5-6 φορές τη μέρα (που μεγάλωσε, όχι νεογέννητη!) Τώρα με τις τροφές αντικαταστήσαμε σιγά σιγά τον δεκατιανό θηλασμό και τον απογευματινό και θήλαζε πρωί-βράδυ και δυο φορές ανάμεσα στο δεκατινό και το απογευματινό. Πριν από λίγες μέρες η παιδίατρος είπε να αντικαταστήσουμε με τον ίδιο τρόπο και τους μεσημεριανούς θηλασμούς και έτσι να μείνουν μόνο οι πρωί-βράδυ...

 

Αγχώνομαι όμως πολύ!Το στήθος μου προσαρμόστηκε πολύ καλά με την αντικατάσταση των δυο γευμάτων...Τώρα αν αντικαταστήσω και τον μεσημερινό θηλασμό (που ήδη κοντεύει να εξαλειφθεί!) θα προσαρμοστεί το στήθος ή θα μου κοπεί το γάλα?Η παιδίατρος επιμένει ότι δεν θα κοπεί και έτσι πρέπει, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη από κάποιες πιο έμπειρες που έχουν ζήσει την εμπειρία!Δεν θέλω ακόμα να κοπεί ο θηλασμός! Δεν δουλεύω, αλλά και να δούλευα, δεν θέλω να τον στερηθώ, ούτε να τον στερήσω...Έχετε ακούσει ή ζήσει ανάλογη εμπειρία, ο θηλασμός να συνεχίζεται μόνο πρωί βάδυ???Είναι εφικτό?

 

(Να σημειώσω ότι στην καμπύλη βάρους είναι στην πιο ψηλή γραμμή, το ίδιο και στου ύψους)

 

Ευχαριστώ πολύ!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...