Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

Κοριτσια

ξεκινησαμε και εμεις και μεχρι τωρα σχολαμε στις 12.20 απο σημερα γιατι χτες και προχτες ειμασταν μεχρι τις 10.45.Βιβλια δεν μας εχουν δωσει αλλα μας δωσανε την λιστα του Σιντλερ που λεω και εγω με τα τετραδια,τα μολυβια και γενικα τι θα χρειαστουν.Επιπλεον βιβλιο δεν μας ειπα να παρουμε εκτος απο 1 που θα μπει στην δανειστικη βιβλιοθηκη και που στο τελος της χρονιας λεει θα το παρουμε.Η δασκαλα μας εχει τσαγανο και φωνη καμπανα.Σημερα αντιγραψανε την ημερομηνια απο τον πινακα και κανανε την ισια γραμμουλα και την πλαγια και για το σπιτι ειχαμε να κανουμε μια φωτοτυπια με την ισια γραμμουλα ξανα και να ζωγραφισουν μια εικονα του πλουτο.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν μας αφηνουν στο προαυλιο το πρωι μεχρι να μπουν μεσα με αποτελεσμα για να μιλησουμε στην δασκαλα θα πρεπει να περιμενουμε το μεσημερι που θα σχολασουν.Κατα τα αλλα οκ αν και εντυπωση μου κανει οτι δεν εχουμε παρει βιβλια ακομα.Αυριο μας ειπαν να τους παμε ολα τα τετραδια που μας ζητησε η δασκαλα.Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας (μαμάδες και παιδάκια) και καλή δύναμη. Κι εμένα η κορούλα μου πάει 1η Δημοτικού φέτος. Η πρώτη μας μέρα ήταν λίγο στενάχωρη θα έλεγα γιατί πήγε σε άλλο σχολείο και δεν ήταν με τις φίλες της. Από την 2η μέρα όμως γνώρισε κάποια κοριτσάκια και τώρα της αρέσει πολύ. Εχούν μια καταπληκτική δασκάλα η οποία μας είπε ότι δεν θα τα ζορίσει τα παιδάκια να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν μηχανικά, αλλά θα τα μάθει να αγαπήσουν το διάβασμα και την γλωσσα μας καθώς και να μάθουν να εκφράζονται. Ολη η δουλειά είπε θα γίνεται στο σχολείο και δεν θέλει από μας τους γονείς να τα διαβάζουμε. Δεν θα τα βάζει ούτε ορθογραφία ούτε ανάγνωση στο σπίτι. Εμείς θα πρέπει να τους διαβάζουμε βιβλία εξωσχολικά και να κάνουμε διάφορες άλλες δραστηριότητες που θα τους προκαλούν το ενδιαφέρον. Βιβλίο Γλώσσας δεν πήραμε και ούτε θα πάρουμε γιατί θα εφαρμόσουν μια νέα μέθοδος εκμάθησης της γλώσσας που θα έχεις λέει ώς σκοπό να μάθουν να αγαπούν το διάβασμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και τα παιδάκια μας να είναι χαρούμενα και δημιουργικά.

 

Υ.Γ. Ναntia αρχίσατε μπαλέτο??????

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις τη δευτερα καναμε αγιασμο ,πηραμε βιβλια και λιστα με τετραδιακια και αλλα διαφορα

καλα ....φυσικα και με πηραν τα ζουμια μολις ειδα το αγορακι μου τον "μπιμπικο " μου (ετσι τον ελεγα οταν γεννηθηκε ) να καθεται σε θρανιο

και ηταν ολο χαρα

καθε μερα παει σχολειο γελωντας κακαριστα με τα αραια δοντακια του

και το βραδι με ρωταει μαμα ποτε θα παω σχολειο? μολις του λεω αυριο πρωι χαρες και πανηγυρια ...ελπιζω να συνεχισει να ειναι ετσι

ξεκινησαν απο τριτη με κατι γραμμουλες και χτες εκαναν και 2 σελιδουλες μαθηματικα

η δασκαλα φαινεται αυστηρη αλλα πρεπει να ξερει τι κανει αυτη την εντυπωση μου εδωσε

μπορει καποια να μου απαντησει αν ειναι καλυτερο το παιδι εφοσον το ζητα απο μονο του να διαβαζει μονο ή μαζι μου;

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

...καθε μερα παει σχολειο γελωντας κακαριστα με τα αραια δοντακια του

και το βραδι με ρωταει μαμα ποτε θα παω σχολειο? μολις του λεω αυριο πρωι χαρες και πανηγυρια ...ελπιζω να συνεχισει να ειναι ετσι

.....

...μπορει καποια να μου απαντησει αν ειναι καλυτερο το παιδι εφοσον το ζητα απο μονο του να διαβαζει μονο ή μαζι μου;

 

Πρέπει να χαίρεσαι Ελένη, έτσι είναι εμένα ο πρώτος μου γιος (δευτεράκι τώρα...). Λόγω του προβλήματος με τον μικρό, ο καημένος ο μεγάλος διαβάζει εντελώς μόνος τους (και τα αγγλικά του που ξεκίνησε φέτος)...

 

Το πρωτάκι μου είχε ένα σοβαρό επεισόδιο άρνησης να πάει σχολείο την Παρασκευή....πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ από την ηλικία των 2 χρονών που πάει παιδικό...

 

Μάλιστα - αφού τελικά μπήκε μέσα με το ζόρι - στο 2ο διάλλειμμα σηκώθηκε να φύγει!!

 

Την προηγούμενη τους είχε βάλει αντιγραφή (α, ι, πα, πι, παπι και πίτα) και τα έκανε στο πρόχειρο γιατί δεν είχαμε πάρει ακόμα το βιβλίο εκδόσεων Παπαδόπουλου... Η κυρία του δε, αντί του βάλει ένα "Α" εκεί πέρα να χαρεί το παιδάκι, του είπε: "Γιατί τα έκανες εδώ;"....

Καταλαβαίνετε τώρα, όλα τα παιδάκια πήραν Α και Άριστα και ο δικός μου τίποτα... κενό τετράδιο....

 

Το Σαββατοκύριακο πέσαμε με τα μούτρα να τον διαβάσουμε να πάρει λίγο τα πάνω του (πήραμε και το βιβλίο επιτέλους) και σήμερα ήταν πάλι χαρούμενος που πήγε σχολείο.... (ανακουφιστήκαμε προς το παρόν...)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ειμαι υπερβολική τελικά?Μολις σημερα πήραμε βιβλία και μην φανταστείτε όλα τα βιβλια μόνο γλωσσα και μαθηματικα τα πρώτα τευχη.Μου εχει κανει τρομερη εντυπωση που οτι ανακοινωσεις εχουν να κανουν στο σχολειο τις κανουν αφου γινει η προσευχη και φυσικα αρκετοι γονεις εχουν φυγει αφου δεν μας αφηνουν στο προαύλιο.Πχ για το ποτε θα ξεκινησει να λειτουργησει το ολοημερο το ειπαν μετα την προσευχη ή σημερα οτι η Α,Β,Γ τάξη θα φεύγουν απο άλλη πόρτα και όχι απο αυτην που εφευγαν συνηθως επισης μετα την προσευχη και πριν μπουν τα παιδια στις ταξεις τους.Επισης σημερα εγινε και το εξης:Πιστευω ότι ολες μας εχουμε προμηθευσει τα μικρα με τα πρασινα,κοκκινα και κιτρινα τετραδια ετσι εκανα και εγω στον μικρο.Την Παρασκευη μας ζητησε τα τετραδια για να τα κρατησει η δασκαλα το ΣΚ,οκ.Σημερα που πηγα να παρω το μικρο μου λεει :ο Παναγιωτης εχει λαθος κοκκινα τετραδια και σημερα τους εβαλα αντιγραφη και του Παναγιωτη δεν εγραψα τιποτα.Ειχα παρει μεν κοκκινα τετράδια αλλα αυτα που είναι μισα λευκα μισα με γραμμες.Ερχομαι και εγω στο σπιτι αφου του ειχα παρει σωστα αυτην την φορα τετραδια,ψαχνω να δω τι να αντιγραψει το παιδι τιποτα πουθενα κατι γραμμενο ουτε καν στο προχειρο.Ψαχνω απο εναν γνωστο μας που το παιδακι του ειναι στην ιδια ταξη με τον δικό μου αλλα το δικό του παιδακι μενει ολοημερο οποτε δεν ηξερε τι ειχαν για αντιγραφη αλλα επειδη θα βαψει την αιθουσα ειχε το κινητο της δασκαλας οποτε του λεω να μου το πει και την πηρα τηλ.Και μου ειπε οτι επειδη δεν ηταν σωστα τα τετραδια δεν του εγραψε πουθενα την αντιγραφη για την επομενη μερα.Τα περνω στο κρανιο της λεω ωραια αλλα εγω τι να βαλω στο παιδι να γραψει για να ειναι ετοιμο αυριο και μου απανταει αυτο που καναμε στο προχειρο δηλαδη το Τ σε 3 στηλες.Και αναρωτιεμαι δεν μπορουσε να το εγραφε στο προχειρο οτι θα πρεπει να κανουμε το ιδιο και στο τετραδιο αντιγραφης τοσος κοπος της ηταν δηλαδη θα ηταν καλυτερο να παει το παιδι αγραφο αυριο και να το κατσαδιασει μπροστα σε ολα τα παιδακια?Εχω την εντυπωση ότι στο συγκεκριμενο σχολειο δεν υπαρχει σωστη μεθοδος επικοινωνιας με τους γονεις των παιδιων.Τα ίδια γίνονται και στα δικά σας?

Συγνωμη για το μακρυναρι αλλα δεν ξερω τι να πω,επισης δεν εχουμε παρει προγραμμα ακομα οποτε τα παιδακια πανε σχολειο μη ξεροντας τι μαθηματα θα κανουν.Σημερα πχ κανανε Αγγλικα,Μουσικη και Γλωσσα.Τοσο χυμα ειναι πλεον τα σχολεια γιατι εγω αλλα θυμαμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας (μαμάδες και παιδάκια) και καλή δύναμη. Κι εμένα η κορούλα μου πάει 1η Δημοτικού φέτος. Η πρώτη μας μέρα ήταν λίγο στενάχωρη θα έλεγα γιατί πήγε σε άλλο σχολείο και δεν ήταν με τις φίλες της. Από την 2η μέρα όμως γνώρισε κάποια κοριτσάκια και τώρα της αρέσει πολύ. Εχούν μια καταπληκτική δασκάλα η οποία μας είπε ότι δεν θα τα ζορίσει τα παιδάκια να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν μηχανικά, αλλά θα τα μάθει να αγαπήσουν το διάβασμα και την γλωσσα μας καθώς και να μάθουν να εκφράζονται. Ολη η δουλειά είπε θα γίνεται στο σχολείο και δεν θέλει από μας τους γονείς να τα διαβάζουμε. Δεν θα τα βάζει ούτε ορθογραφία ούτε ανάγνωση στο σπίτι. Εμείς θα πρέπει να τους διαβάζουμε βιβλία εξωσχολικά και να κάνουμε διάφορες άλλες δραστηριότητες που θα τους προκαλούν το ενδιαφέρον. Βιβλίο Γλώσσας δεν πήραμε και ούτε θα πάρουμε γιατί θα εφαρμόσουν μια νέα μέθοδος εκμάθησης της γλώσσας που θα έχεις λέει ώς σκοπό να μάθουν να αγαπούν το διάβασμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και τα παιδάκια μας να είναι χαρούμενα και δημιουργικά.

 

Υ.Γ. Ναntia αρχίσατε μπαλέτο??????

 

Μαρακι μου πολυ πρωτοποριακη δασκαλα εχετε χαχχαχαχα. Ετσι ομως ειναι και η δικια μας ειπε οτι τα βιβλια της γλωσσας δεν θα τα χρησιμοποιησει ακομα μας ειπε να αγορασουμε το βιβλιο του παπαδοπουλου πρωτης γραφης το οποιο ακομα δεν εχουν χρησιμοποιησει.

 

Ξεκινησαν τα μικρουλια μας με ασκησεις προγραφης γραμμουλες στην αρχη και χθες το π το τ χ ν και λ στα κεφαλαια.

 

Το προγραμμα της μικρης ειναι μεχρι της 2 και ειναι πολυ χαρουμενη γιατι περναει πολυ ομορφα στο σχολειο.

 

Θα σου στειλω πμ μαρακι για να σου πω για το μπαλετο...

Link to comment
Share on other sites

Εμας μεχρι τωρα εχουν κανει γραμμουλες , το π , το v και το αναποδο, μπαστουνακια και κατι τετοια που η Μαρια τα βαριεται γιατι πρεπει να τα γραψουν πολλες φορες.Επισης να βαψουν κατι σχηματα ( με ορισμενο χρωμα καθε σχημα οπου το συναντουν σε κατι εικονες) και διαφορα παρομοια.

Η μικρη πηγενει με ορεξη στο σχολειο καθε μερα αλλα στο σπιτι μεχρι να τελειωσει τις εργασιες της θελει αρκετη ωρα γιατι σηκωνεται συχνα, χαζολογαει , μου κουβεντιαζει ασχετα και βασικα με θελει διπλα της.

Εγω θελω να της μαθω να διαβαζει μονη της και να την ελεγχω μετα, αλλα σκεφτομαι οτι ειναι αρχη ακομα και σιγα σιγα θα το εφαρμοσω.

Μηπως ομως ισχυει αυτο που λενε " οπως μαθει απο την αρχη?"

Εσας πως αντιδρουν τα παιδια σας στο διαβασμα? Καθονται μονα τους η πρεπει να τα ζορισετε λιγακι?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως ισχυει αυτο που λενε " οπως μαθει απο την αρχη?"

Εσας πως αντιδρουν τα παιδια σας στο διαβασμα? Καθονται μονα τους η πρεπει να τα ζορισετε λιγακι?

 

η δικια μου χθες μου ειπε μαμα θελω να καθομαι ολοημερο για να διαβαζω στο σχολειο γιατι στο σπιτι βαριεμαι χαχαχαχχα.

Οταν ερχεται η ωρα του διαβασματος στην αρχη μου λεει δεν θελω τωρα γιατι παιζω, μετα αρχιζω να της λεω βρε μωρο μου ας τα κανουμε τωρα να τελειωνουμε για να παιξουμε μετα. ε καποια στιγμη την πειθω.

Ε μετα με θελει διπλα της και με το δικιο της το μωρο μου. Αν την αφησω μονη χαλια τα κανει βαριεται και μουτζουρωνει το τετραδιο. χαχααχαχαχαχ

 

την πρωτη φορα την δειχνω εγω πως να κανει ενα γραμμα με την σωστη φορα και υστερα προσπαθει μονη της. Μερικες φορες της πιανω και το χερακι της και το κανουμε μαζι.

 

Ειναι πολυ νωρις ακομα πιστευω για να τα αφησουμε μονα τους να κανουν τα μαθηματα τους. Γιατι τωρα περνουν τις βασεις και πρεπει να τα μαθουν σωστα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου πολυ πρωτοποριακη δασκαλα εχετε χαχχαχαχα. Ετσι ομως ειναι και η δικια μας ειπε οτι τα βιβλια της γλωσσας δεν θα τα χρησιμοποιησει ακομα μας ειπε να αγορασουμε το βιβλιο του παπαδοπουλου πρωτης γραφης το οποιο ακομα δεν εχουν χρησιμοποιησει.

 

Ξεκινησαν τα μικρουλια μας με ασκησεις προγραφης γραμμουλες στην αρχη και χθες το π το τ χ ν και λ στα κεφαλαια.

 

Το προγραμμα της μικρης ειναι μεχρι της 2 και ειναι πολυ χαρουμενη γιατι περναει πολυ ομορφα στο σχολειο.

 

Θα σου στειλω πμ μαρακι για να σου πω για το μπαλετο...

 

Καλημέρα,

 

Στο θέμα πόυ άνοιξα "Εσείς πόσο γρήγορα προχωράτε?" ανέφερα τις αντιρρήσεις μου για το πόσο γρήγορα μας πάει η δασκάλα μας. Επειδή απ 'οτι κατάλαβα ασκήσεις προγραφής δεν θα μας κάνει καθόλου, πείτε μου πως λέγεται αυτό το βιβλίο του Παπαδόπουλου που λέτε για να το πάρω να το δουλεύουμε στο σπίτι? Ή κάποιο άλλο που σας είπαν να πάρετε??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε το "Το ταξιδι της μικρης γραμμουλας" - προγραφικες ασκησεις των Αντωνη Περισυνακη - Νεκταρια Πετρουλακη .

Δεν ξερω αν το βρισκεις ομως σε ολα τα βιβλιοπωλεια .Σημερα παντως ειδα στο sm carfour ενα με προγραφικες ασκησεις για την πρωτη δημοτικου που μου φανηκε πολυ καλο αλλα δυστυχως δεν θυμαμε τον τιτλο.

Μην ανησυχεις παντως.Καθε δασκαλα εχει το συστημα της.Εμενα η κορη μου που κανει γραμμουλες κλπ βαριεται και ολο λεει " παλι τετοια εχουμε? Αφου τα ξερω ρε μαμα...."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς όντως διαβάζουμε με τα μούτρα...

Πάντως η πολύ κακή πρώτη εβδομάδα του μικρού είναι ήδη παρελθόν διότι:

1) Έχουμε ξεπεράσει κάπως την συνολική άρνηση και έχουμε (έτσι κι έτσι δηλαδή) όρεξη για διάβασμα...

2) Παρόλο που είναι αρκετά αφηρημένος και ζωηρός μέσα στην τάξη, τα πιάνει όλα (στην ορθογραφία ας πούμε πάει πολύ καλά..)

3) Η δασκάλα συνεχίζει να είναι ότι να' ναι αλλά αρχίζουμε να το συνηθίζουμε σιγά-σιγά

 

Από την άλλη, κάθε πρωί έχουμε ζόρια ("δεν θέλω να πάω σχολείο", "δεν θέλω να μάθω γράμματα" και τέτοια...), όμως οφείλονται στην κούραση...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε την 3η εβδομάδα με κλάματα (πάλι!). Κάθε πρωί κλαίει και γκρινιάζει λέγοντας διάφορα του τύπου: "δεν θέλω να κάτσω μέχρι τη 1.15", "είναι πολλές οι ώρες", "δεν θέλω να βγω διάλειμμα", "δεν θέλω να φάω", "πονάει η κοιλιά μου" κλπ).

Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με την -πολύ συνεργάσιμη- δασκάλα του για να μπορέσουμε να τον κάνουμε να το ξεπεράσει...

Δυστυχώς δεν είναι εξωστρεφής και αρνείται να κάνει νέους φίλους (οι φίλοι του από το νηπιαγωγείο έχουν πάει σε άλλα σχολεία). Γενικά έχει μία άρνηση στο να βρίσκεται στο χωρο του σχολείου...Δεν ξέρω, έχουμε σαλτάρει, τον πήραμε με το καλό, τον πήραμε με το αυστηρό, αλλά το αποτέλεσμα ίδιο...Του μιλήσαμε, του εξηγήσαμε...τα ίδια...

 

Κατά τ'άλλα δεν έχει πρόβλημα, δηλ. γράφει πολύ άνετα και κάνει τις ασκήσεις του χωρίς να αγανακτεί. Ευτυχώς είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά στο νηπιαγωγείο...Συλλαβίζει άνετα και γράφει λέξεις μόνος του.

 

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω κάπου... Ελπίζω να είναι θέμα χρόνου και σύντομα να δούμε διαφορά στη συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι είμαστε στις ασκήσεις προγραφής, μαθηματικά έχουμε φτάσει στις ασκήσεις μεχρι το 5 και μέχρι στιγμής καλά τα πάει. Ήθελα όμως να ρωτήσω στο δικό σας σχολείο ο δάσκαλος βάζει dvd με κινούμενα σχέδια;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

το πρωτακι μου ειναι ακομα ενθουσιασμενο (καλο αυτο χιχι)

 

Της αρεσει πολυ στο σχολειο. Η δασκαλα χθες μπηκε στα φωνηεντα εγραψαν το α ( το μικρο) και στα μαθηματικα στο 3. Παει αργα?

αλλα δεν με προβληματιζει αυτο γιατι δεν τα παιδευει τα μικρα και εχουν ορεξη να πανε στο σχολειο.

Στα αγγλικα εμαθαν καποια ζωακια. Και εδω εχω μια απορια στο σπιτι να την κανω επαναληψη στα αγγλικα? να της λεω πως λεγεται πχ η παπια και να μου το λεει ? Ή να μην ασχοληθω καθολου και οτι αρπαξει απο το σχολειο?

Εσεις τι αποψη εχετε? Μπορουν τα παιδια σε αυτην την ηλικια να αποστηθισουν αγγλικες λεξουλες????

Θελω πραγματικα την αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι είμαστε στις ασκήσεις προγραφής, μαθηματικά έχουμε φτάσει στις ασκήσεις μεχρι το 5 και μέχρι στιγμής καλά τα πάει. Ήθελα όμως να ρωτήσω στο δικό σας σχολείο ο δάσκαλος βάζει dvd με κινούμενα σχέδια;

 

Καλε εμενα μου λεει η μικρη μαμα χθες κατεβηκαμε σε μια αιθουσα και ειδαμε την χιονατη σε dvd. Και νομιζα οτι απο το μυαλο της το εβγαλε..χαχαχααχ

 

Μαλλον θα βλεπουν. Αλλα γιατι δεν τους βαζουν κανενα ντοκυμαντερ για ζωα για την αφρικη για αλλους πολιτισμους ή του κουστο για την θαλασσα????

 

Αλλα κινουμενα σχεδια????????????? θα μας τρεναλουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμας dvd δεν εχουν δει, αγγλικα δεν εχουν κανει γιατι δεν εχει ερθει ο δασκαλος ειδικοτητας, μαθηματικα εχουν κανει μεχρι το 3 και κανουν ακομα ασκησεις προγραφης.

Γενικα πανε χαλαρα αλλα δεν με πειραζει γιατι η κορη μου ειναι μικρη (16 Δεκεμβριου)και δεν θελω να ζοριστει πολυ απο την αρχη.

Nadia νομιζω οτι μπορεις να τη ρωτας τις λεξουλες που μαθαινουν στ' αγγλικα χωρις πιεση ομως σαν παιχνιδι δηλαδη.Καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω εγω( αν ποτε ξεκινησουν να κανουν αγγλικα), εκτος και αν μας ενημερωσουν διαφορετικα απο το σχολειο.Ισως πρεπει να ρωτησεις τη δασκαλα για το διαβασμα των αγγλικων στο σπιτι.

 

Vicky και η κορη μου ειναι δυσκολο παιδι και δεν ειχε κανενα γνωστο της παιδακι στο σχολειο, αλλα φροντισα να της γνωρισω μια συμμαθητρια της γειτονοπουλα και τους προτεινα να καθισουν μαζι στο θρανιο και ετσι αποκτησε την πρωτη της φιλη.Σιγα σιγα θα νοιωσει και με τ'αλλα παιδια ανετα.Πιστευω οτι με τη βοηθεια και της δασκαλας και ο γιος σου θα κανει γρηγορα φιλους.Αυτο βεβαια με την πρωινη αρνηση την εχουν πολλα παιδια ασχετα με το πως περνανε στο σχολειο.Σιγα σιγα την ξεπερνουν .Μην τον μαλωνεται μονο αλλα δωστε του να καταλαβει οτι στο σχολειο θα πηγενει ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπία, ευχαριστώ για την απάντησή σου... Ευτυχώς σήμερα ήταν πολύ καλή η μέρα! Δεν έκλαψε καθόλου και η δασκάλα του μας είπε ότι συμμετείχε στην τάξη και ήταν πολύ συνεργάσιμος και ευδιάθετος. Ακόμη και ο ίδιος το μεσημέρι που ήρθε στο σπίτι ήταν πολύ "περήφανος" που δεν έκλαψε και μας είπε ότι πέρασε πολύ καλά... Σταυρώνω τα δάχτυλά μου και εύχομαι να ήταν η αρχή για μια καλή σχολική χρονιά!!!

 

'Οσο για τα μαθήματα, πηγαίνουν σύμφωνα με τα βιβλία, δλδ. βρίσκονται στο "παπί" "πίτα" κλπ. Μαθαίνουν τι είναι πάνω, κάτω, πίσω, κοντά, μακριά κλπ. Ακόμη δεν έχουν κάνει αριθμούς. Επίσης κι εμάς βλέπουν dvd, κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο...Αγγλικά δεν έχουν κάνει ακόμη, έχουν όμως ξεκινήσει μουσική (χωρίς βιβλίο μουσικής) !

Link to comment
Share on other sites

O δικος μας δασκαλος παει αργα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο. Κανουν ακομα ασκησεις προγραφης. Μας τονισε οτι το βασικο ειναι να μπουν γερες βασεις και να μην τα ζορισει ωστε να αγαπησουν τα βιβλια και οχι να τα βλεπουν σαν αγγαρια. Γενικα κινουμαστε στο ιδιο μηκος κυμματος και θεωρω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι που μας ετυχε ενας τοσο ορεξατος δασκαλος στην 1η γνωριμια του Βασιλη με τα βιβλια.

 

Μακαρι να συνεχισουμε ετσι :D:D:D. Σηκωθηκε Κυριακη πρωι και εκανε μονος του τις ασκησεις. Το εχει παρει πολυ ζεστα :D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς σήμερα είχαν να γράψουν το α και το 1. Έμαθαν να μετράνε στα αγγλικά ως το 10. Ευτυχώς και σ΄εμάς πάνε σχετικά αργά, δεν έχουν μπει ακόμα στο βιβλίο με το παπί. Ο δάσκαλος μας είπε να μην συγκρίνουμε τα τμήματα γιατί απλά ακολουθούν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμβαδίζουν συνεχώς.

Κι εγώ ευχαριστημένη είμαι, πάει με χαρά ελπίζω να διατηρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

Link to comment
Share on other sites

και να διαβαζουν κ να μετρουν τουλαχιστο ωσ 100 κ βεβαια να γραφουν τουλαχιστον απλεσ λεξεισ [εφοσον δουλεψαν στο νηπιο]αν και δεν ειναι κ το τελοσ του κοσμου θα αναπληρωσει απλα τα παιδια νιωθουν αβολα κ χρειαζονται στηριξη ...οσο για τα αγγλικα τα μαθαινουν απο πολυ μικρα χωρισ προβλημα αρκει να μην ειναι καταναγκασμοσ

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου δεν ηξερε σχεδον τιποτα γιατι απλα στο νηπιαγωγειο δεν ασχοληθηκαν με γραμματακια και αριθμους (και καλα εκαναν τα παιδια παιχνιδι ηθελαν και ηταν ευτυχισμενα). Στην αρχη ειχα ενα αγχος σαν μανα και εγω (χιχιιχ) αν η κορη μου θα ειναι η μοναδικη που δεν θα ξερει τιποτα αφου καλα καλα δεν θυμοταν να γραφει ουτε το ονομα της. Και οσες φορες ειχα ασχοληθει το καλοκαιρι η μικρη μου ειχε μια αρνηση. Φυσικα δεν την πιεσα καθολου.

 

Οταν αρχισαν τα σχολεια ανακαλυψα οτι ολα τα παιδακια ηταν στο επιπεδο της κορης μου. (Εκτος απο τον διπλανο της που τον εμαθε να διαβαζει ο παππους του και συνεχεια μου λεει μαμα να μου μαθεις και εμενα να διαβαζω, αλλα της λεω μωρο μου σε λιγο καιρο θα ξερεις γιατι θα σας μαθει η δασκαλα)

Η μικρη επομενως ξεκινησε απο το μηδεν η δασκαλα ειναι πολυ συνεργασιμη και αυτο το μηνα εκαναν μονο ασκησεις προγραφης. Σημερα αρχιζουν συλλαβες μια χαρα. Η μικρη ειναι ενθουσιασμενη που καθε μερα μαθαινει καινουργια πραγματα χωρις ομως πιεση και κουραση.

Link to comment
Share on other sites

O δικος μας δασκαλος παει αργα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο. Κανουν ακομα ασκησεις προγραφης. Μας τονισε οτι το βασικο ειναι να μπουν γερες βασεις και να μην τα ζορισει ωστε να αγαπησουν τα βιβλια και οχι να τα βλεπουν σαν αγγαρια.

 

Και εμείς το ίδιο ! μόνο ασκησούλες προγραφής κάνουμε.

Απ΄ότι μας είπε μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαστε χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

 

 

Εμάς η δασκάλα στο νήπιο δεν τους έκανε τίποτα όσο αφορά τα γράμματα.

Μια μέρα έρχεται στο σπίτι μια φίλη του γιου μου [ίδιας ηλικίας ] και τη βλέπω να διαβάζει κανονικά :shock:

Παθαίνω σοκ! Τι ρωτώ που έμαθε και μου λέει στο σχολείο [πάει σε άλλο] έτσι λοιπόν άρχισα και εγώ να του μαθαίνω να διαβάζει , μάθαμε να διαβάζουμε απλές λεξούλες…. Εεε τα υπόλοιπα ας του τα μάθει η κυρία του, που σίγουρα έχει καλύτερη μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...