Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο μωρό-καισαρική;;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

διανύω την 37η βδομάδα και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό έφτασε τα 3 κιλά μέσο όρο!! Το βρήκε αρκετά μεγάλο και λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό σε σχέση με μια νορμάλ γυναικεία λεκάνη σαν τη δικιά μου. Επίσης δεν εμπεδώθηκε ακόμα στη λεκάνη, αν και η θέση του είναι σωστή, οπότε είπε ότι αν δεν αλλάξει κάτι σε 10 μέρες ίσως προγραμματίσουμε καισαρική.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να κατέβει πιο πολύ;; Βοηθάει το περπάτημα λέτε;; Ο γιατρός λέει όχι κ τόσο. Εσάς τι βάρος έχουν ή είχαν τα μωράκια σας αυτή την εβδομάδα; Ανησύχησα πολύ

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ιδιο βαρος ειχαν και τα δικα μου μωρα σε αυτη την εβδομαδα. μη νομιζεις πως θα παρει πολυ απο δω και περα! οσον αφορα τη λεκανη μου ηταν επισης φυσιολογικη. και οι δυο μου γεννες εγιναν με φυσολογικο τοκετο. οσο για τη θεση του μωρου μπορει να αλλαξει και την τελευταια στιγμη. εγω θα ελεγα να περπατας πολυ και να δεις που ολα θα πανε καλα. ο γιατρος σου σου ειχε ξαναμιλησει για καισαρικη?

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Μου ξαναμίλησε γιατί η σύλληψη έγινε με εξωσωματική κ αυτός είναι απλά ένας λόγος παραπάνω. Δεν μου είχε αποκλείσει το γεγονός του Φ.Τ. όμως αν όλα τα άλλα είνα καλά. Τώρα όμως;;; Και θέλω πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά...:(

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το πρώτο μου μωρό το 2008 με καισαρική. Είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου, δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, αν και το μωρό έβγαινε σταθερά 8-10 μέρες μεγαλύτερο από ότι θα έπρεπε να είναι. Είμαι πολύ μικροκαμωμένη, κοντούλα, στενή, αδύνατη. Ο μικρός πήρε όλα τα γονίδια από τον μπαμπά του! Επίσης, όπως και στην περίπτωσή σου, ενώ το μωρό ήταν από νωρίς με το κεφάλι κάτω, δεν εμπεδωνόταν. Μπήκα με πρόκληση στις 39 βδομάδες και μετά από πέντε ώρες πόνους έπεσαν πολύ οι παλμοί του μωρού και ο γιατρός φοβήθηκε και μου έκανε καισαρική. Ξέρω ότι δεν το έκανε για να ξεμπερδεύει γιατί είναι πολύ φίλος. Επίσης το μωρό που στον τελευταίο υπέρηχο την προηγούμενη μέρα έδειχνε να είναι περίπου 3.5 κιλά ήταν εν τέλει 4 κιλά, 54 εκατοστά και με 37.5 περίμετρο κεφαλιού. Ο παιδίατρος όταν το είδε είπε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γεννηθεί φυσιολογικά από εμένα... Συμπέρασμα; Καμιά φορά όσο και να το θέλουμε και να προετοιμαζόμαστε για φυσικό τοκετό, χρειάζεται καισαρική. Και τελικά δεν είναι κάτι φοβερό η καισαρική. Με επισκληρίδιο συνήλθα γρήγορα, θήλασα κανονικότατα και αποκλειστικά, γύρισα στη δουλειά σε τρεις μήνες και περιμένω το δεύτερο! Σου εύχομαι όλα καλά και να θυμάσαι ότι το σημαντικό είναι να κάνεις ένα γερό παιδάκι και να είσαι και εσύ καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ξαναμίλησε γιατί η σύλληψη έγινε με εξωσωματική κ αυτός είναι απλά ένας λόγος παραπάνω. Δεν μου είχε αποκλείσει το γεγονός του Φ.Τ. όμως αν όλα τα άλλα είνα καλά. Τώρα όμως;;; Και θέλω πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά...:(
Ξεκινα περπατημα.παρε καποιον παρεα και περπατα αρκετα.σιγουρα στην εβδομαδα που βρισκεσαι δεν ειναι και το πιο ευκολο αλλα θα βοηθησει. εγω ξερω πως οι περισσοτεροι γιατροι το συνηστουν και για να κατεβει το μωρο και για πιο ευκολο και γρηγορο τοκετο.αυτο που λες για την εξωσωματικη και τη καισαρικη το ακουω πολυ συχνα αλλα για πιο λογο γινεται?

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το πρώτο μου μωρό το 2008 με καισαρική. Με επισκληρίδιο συνήλθα γρήγορα, θήλασα κανονικότατα και αποκλειστικά, γύρισα στη δουλειά σε τρεις μήνες και περιμένω το δεύτερο! Σου εύχομαι όλα καλά και να θυμάσαι ότι το σημαντικό είναι να κάνεις ένα γερό παιδάκι και να είσαι και εσύ καλά!!!!

 

Αυτό είναι που με ενδιαφέρει κ μένα πιο πολύ! Ο γρήγορος και αποκλειστικός θηλασμός κ δε θέλω μια καισαρική να το ακυρώσει αυτό. Επίσης όμως δε θέλω να φάω κ το μαχαίρι αν όλα είναι καλά.

 

Έχεις δίκιο όμως πάνω από όλα η υγεία η δικιά μου κ του μωρού τι να πω;; Αλήθεια το αυξημένο βάρος ενδέχεται να υποδηλώνει κάποια πάθηση ή ανωμαλία άλλου τύπου ή καμία σχέση;;

 

Θα συνεχίσω το περπάτημα κ βλέπουμε...

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως πρεπει να ανησυχεις για το βαρος του μωρου σου. αν υπηρχε κατι θα στο ελεγε ο γιατρος σου. οσο για τον θηλασμο η καισαρικη αποσο γνωριζω δεν εμποδιζει καπου. ευχομαι με το καλο να γεννηθει το μωρο σου!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Περπατημα για να κατεβει κατ αρχας. Κανει θαυματα :D

 

Για το βαρος ...3 κιλα ειναι πολυ στην 37η?:shock::shock: Δεν ξερω την ανατομια σου βεβαια παντως για την μεση Ελληνιδα δεν ειναι πολυ. Βεβαια αν εμενα πχ μου το ελεγε ο δικος μου γιατρος θα το εκανα με κλειστα ματια , οποτε παιζει ποσο τον εμπιστευεσαι.

Μετρηση βαρους σου εκανε? (δεν ξερω πως το λενε αλλα επειδη αυτα παιζουν +- υπαρχει μια εξεταση που δειχνει ξεκαθαρα αν το μωρο ειναι τοσο ή οχι)

 

Αυτο με το περπατημα παντως μου εβαλε υποψιες γιατι ο δικος μου ηταν καθετος σε αυτο και οντως επιασε.

 

ΥΓ. Η καισαρικη δεν ακυρωνει τον αμεσο θηλασμο παραπανω απο οτι σε ενα φυσιολογικο τοκετο. Θεμα μαιευτηριου ειναι απλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του μικρού μας δεν είχε τίποτα το παθολογικό, ήταν καθαρά αποτέλεσμα του ότι ο μπαμπάς του είναι 1.91! Όσο για το θηλασμό, δεν υπάρχει καμία διαφορά στο αν θα πετύχει μετά από καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό. Εξαρτάται από την ψυχολογία σου και την επιμονή σου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είμαι οπαδός της καισαρικής. Απλά καμια φορά είναι λύση ανάγκης. Υπάρχει λόγος που λέμε "Φυσιολογικός" τοκετός, και την καισαρική "επέμβαση." Αλλά δεν είναι τόσο τραγική όσο λένε κάποιες και σίγουρα δεν εμποδίζει το θηλασμό.

 

line_m123_beg_41_time_1214884800_text_4f206d706f6d7069726173206d61732065696e6169.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες,

 

το μαιευτήριο είναι πολύ υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και θα έχω και rooming-in παρ'οτι είναι ιδιωτικό (μίλησα με την προισταμένη μαία).

Απλά εύχομαι να είναι καλά το μωρό και να κατέβει ώστε να επικοινωνήσουμε καλύτερα εκείνη την ώρα...

Υπομονή μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα το ξαναδούμε...

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

διανύω την 37η βδομάδα και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό έφτασε τα 3 κιλά μέσο όρο!! Το βρήκε αρκετά μεγάλο και λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό σε σχέση με μια νορμάλ γυναικεία λεκάνη σαν τη δικιά μου. Επίσης δεν εμπεδώθηκε ακόμα στη λεκάνη, αν και η θέση του είναι σωστή, οπότε είπε ότι αν δεν αλλάξει κάτι σε 10 μέρες ίσως προγραμματίσουμε καισαρική.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να κατέβει πιο πολύ;; Βοηθάει το περπάτημα λέτε;; Ο γιατρός λέει όχι κ τόσο. Εσάς τι βάρος έχουν ή είχαν τα μωράκια σας αυτή την εβδομάδα; Ανησύχησα πολύ

 

 

Τα ίδια κ χειρότερα άκουγα κι εγώ αλλά είχα μουλαρώσει! Μου έλεγαν ότι το μωρό είναι πολύ μεγάλο (το υπολόγιζαν 4 κιλά!!! 3 διαφορετικοί γυναικολόγοι) κ πως θα έχω πρόβλημα δυστοκίας αφού δεν θα μπορεί να βγει απ΄τη λεκάνη μου! Τελικά? Αφού τους είπα πως θα προσπαθήσω έτσι κι αλλιώς κ μαχαίρι μόνο κατά τη διάρκεια του τοκετού αν δεν βγαίνει με τίποτα, γέννησα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ένα μωράκι 2.960 παρακαλώ! Θα'χα φάει το μαχαίρι τσάμπα κ βερεσέ. Άσε που γέννησα σε 3 ώρες μόνο! Θα σε συμβούλευα να το διακινδυνεύσεις κ βλέπεις εκείνη την ώρα πως θα πάει. Άσε που κ καισαρική να κάνεις, λίγες προσπάθειες φυσιολογικού τοκετού πριν κάνουν καλό κ στο μωρό.

 

Καλή λευτεριά κ μ'ενα πόνο κούκλα μου! Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!:wink::wink:

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες,

 

το μαιευτήριο είναι πολύ υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και θα έχω και rooming-in παρ'οτι είναι ιδιωτικό (μίλησα με την προισταμένη μαία).

Απλά εύχομαι να είναι καλά το μωρό και να κατέβει ώστε να επικοινωνήσουμε καλύτερα εκείνη την ώρα...

Υπομονή μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα το ξαναδούμε...

 

 

 

Α, κ ούτε εμένα είχε κατέβει κ δεν είχα συσπάσεις καν. Τελικά μου έσπασαν τα νερά 2 μέρες πριν την ΠΗΤ:lol:

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου γεννήθηκε 37 εβδομάδα και ήταν 3.350. Κανείς δεν μου είχε πει πως είναι μεγάλος ή κάτι τέτοιο, παρ ότι γέννησα με καισαρική για άλλους λόγους.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εμενα η μπεμπουλα μου στη 37η εβδομαδα ειναι 3400γρ,κι εμενα μου ειχε πει ο γιατρος αν παρω ολο τον μηνα θα φτασει τα 4 κιλα και θα κανουμε καισαρικη.Τελικα μπαινω στης 14/9 για καισαρικη γιατι ειναι ισχιακο και εχει περυτιλιξη,οπως και να εχει το μαχαιρι δεν το γλιτωνω.

Με το καλο τα μωρακια μας.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα μωράκια μας. Εσύ τουλάχιστον θα κάνεις καισαρική γιατί είναι ισχιακό. Αυτός μου φαίνεται πιο σοβαρός λόγος από το βάρος μόνο

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαζομάρες!!!

ξαναγραψα κ αλλου θα τα ξαναπω...

 

που κολλαει το βαρος με τη καισαρικη????

να υπάρχει ιατρικός λογος, φυσικα καισαρική(ευτυχως που υπαρχει κ εχουν σψθει μωρα κ μανουλες)

 

μονο κ μονο δηλ που λεει οτι ειναι μεγαλο(κακονικοτατο κατ εμε) παιζει η καισαρική?????τι να πω:roll:

 

το μωρο σου ειναι μια χαρα , δεν ειναι καθολου μεγαλο

η τελεια αναλογια για να γεννησει μια γυναικα χαλαρα φ.τ ειναι από 2700-3300 μας ελεγε η μαια

 

εγω γεννησα με φ.τ 4 κιλα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

χαζομάρες!!!

ξαναγραψα κ αλλου θα τα ξαναπω...

 

που κολλαει το βαρος με τη καισαρικη????

να υπάρχει ιατρικός λογος, φυσικα καισαρική(ευτυχως που υπαρχει κ εχουν σψθει μωρα κ μανουλες)

 

μονο κ μονο δηλ που λεει οτι ειναι μεγαλο(κακονικοτατο κατ εμε) παιζει η καισαρική?????τι να πω:roll:

 

το μωρο σου ειναι μια χαρα , δεν ειναι καθολου μεγαλο

η τελεια αναλογια για να γεννησει μια γυναικα χαλαρα φ.τ ειναι από 2700-3300 μας ελεγε η μαια

 

εγω γεννησα με φ.τ 4 κιλα

 

κοιτα ... για 4 κιλα παιδι ...παιζει καισαρικη αν εχεις στενη λεκανη. Αλλα να εχουν κανει ελεγχο με μετρηση πρωτα γιατι αυτα παιζουν οπως ξαναειπα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

διανύω την 37η βδομάδα και σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό έφτασε τα 3 κιλά μέσο όρο!! Το βρήκε αρκετά μεγάλο και λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό σε σχέση με μια νορμάλ γυναικεία λεκάνη σαν τη δικιά μου. Επίσης δεν εμπεδώθηκε ακόμα στη λεκάνη, αν και η θέση του είναι σωστή, οπότε είπε ότι αν δεν αλλάξει κάτι σε 10 μέρες ίσως προγραμματίσουμε καισαρική.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να κατέβει πιο πολύ;; Βοηθάει το περπάτημα λέτε;; Ο γιατρός λέει όχι κ τόσο. Εσάς τι βάρος έχουν ή είχαν τα μωράκια σας αυτή την εβδομάδα; Ανησύχησα πολύ

 

εγω ειμαι 35ηκαι 4μερεσ και το υπολογιζουν περιπου 3!!!!!!μου ειπε οτι θα εξαρτηθει καθαρα απο την εμπεδωση!αν ειναι οντωσ τοσο μεγαλο θα ταλαιπωρηθω!!γιατι ειπε οτι εχουν αποκλιση οι υπερηχοι γιατι μετρουν την περιμετρο τησ κοιλιασ και ετσι οπωσ εχει τυλιχθει το μωρο μπορει να δειχνει λαθοσ!μου το ειπε και εμενα για το περπατημα οτι δεν βοηθαει και τοοοσο πολυ!!να περπαταω οσο αντεχω και να μην μου γινει εμμονη ιδεα!ο γιατροσ σου ειναι στο ιασω?;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακουω και τρελλαινομαι μα χωρις να εχεις προβλημα καισαρικη??

Ελεος βρε παιδια πια... τι μεγαλο παιδι και κουραφεξαλα...αυτα πραγματικα ειναι γελοια και για μενα αυτοι οι γιατροι ειναι για φαπες !!

Συγγνωμη που μιλαω ετσι αλλα δε μπορει να στο προεξοφλησει απο τωρα αυτο...εισαι ακομα στη 37η εβδομαδα εχεις ακομα 3 βδομαδες να κατεβει το παιδι αν εχει παρει θεση αν δεν ειναι μπλεγμενο σε λωρο αν δεν εχει γερασει ο πλακουντας δε μπορω να καταλαβω γιατι καισαρικη ...ελεος ειναι φυσιολογικοτατο παιδι 3 κιλα μια χαρα για να γεννηθει φυσιολογικοτατα...και εμενα ετσι με πηγαινε και αλλαξα γιατρο τελευταια εβδομαδα δε θελω να θυμαμαι μου ανεβαινει η πιεση...

Το εχω ξαναπει δεν εχω κατι με τις καισαρικες και πραγματι εχουν σωσει μωρα και μανουλες με τη κοροιδια εχω προβλημα και με τη βολη των γιατρων...

Για την ιστορια η μητερα μου γεννησε την αδερφη μου 4750 φυσιολογικοτατα και ηταν 1.65 και κιλα προ εγκυμοσυνης 57 .....ελεος πια με αυτα τα προγραμματισμενα χειρουργεια...

Ουφ τα ειπα αλλα ξεφυγα αυτο που σου συστηνω εγω ειναι περπατημα μεχρι και τη τελευταια μερα μπορεις?? πολυ περπατημα ομως...οσο αντεχεις χωρις να φουσκωνεις

Link to comment
Share on other sites

ο γιατροσ σου ειναι στο ιασω?;)

 

Δεν είμαι από Αθήνα αλλά από επαρχία. Για ποιό λόγο ρωτάς; Παίζει κάτι με το Ιασώ;; Αν θες στείλε μου π.μ.

 

Ευχαριστώ όλες για τις απόψεις σας. Δεν μου προκαθόρισε ότι θα γίνει καισαρική αλλά ότι θα πρέπει να περιμένουμε λίγο να δούμε πώς θα εξελιχθεί και κατά πόσο θα εμπεδωθεί.

 

Προς το παρόν περπάτημα λοιπόν..:wink::wink:

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

η κατασταση στην Ελλαδα με τους γυναικολογους ειναι κατι παραπανω απο τραγικη! το περπατημα εννοειται πως βοηθαει το μωρο να κατεβει. και 5 κιλα να ειναι το μωρο μπορει να γεννηθει φυσιολογικα, αρκει να εχει τις γνωσεις η μαια. γονατιζει στα 4 η γυναικα και απλα γεννιεται. ο Θεος να μας δινει υπομονες να αντεχουμε ολες τις ενοχλησεις του τελευταιου μηνα και να συμπληρωνουμε οσες εβδομαδες εχει αναγκη το μωρο.και 43 εβδομαδες κυησης σε καποιες περιπτωσεις ειναι φυσιολογικες. οποια ενδιαφερεται ας βρει πληροφοριες μεσω της Ina May Gaskin. ο τοκετος δεν ειναι για να βασανιζει και να καταπονει τη γυναικα, ειναι απλα μια εντελως φυσικη  κατασταση που αντιμετωπιζεται χωρις ιδιαιτερες επεμβασεις των γιατρων με κοψιματα και χειρουργια. καλη φωτιση σε γιατρους και μαιες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια γέννησα στις 40 εβδομάδες με πρόκληση. Το μωρό δεν είχε κατέβει, αντί να κοιτάζει την πλάτη μου κοιτούσε την κοιλιά μου και οι αναλογίες του: 4,420 κιλά βάρος, 54 εκατοστά ύψος και 38 εκατοστά περίμετρο κεφαλιού. Και γέννησα φυσιολογικά!!! 

Όντως, έχει παραγίνει το κακό με την καισαρική και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί;! Και πάλι γέννα η μία γέννα κι άλλη, αλλά γιατί να μην το κάνεις φυσιολογικα;; γενικά ψαχτειτε λίγο, μην εμπιστεύεστε εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια η τη γνώμη σας για το θέμα που με προβληματίζει...Βρίσκομαι στην 39+1 εβδομάδα σε αναμονή και το βάρος του μωρού βγήκε σήμερα στον υπέρηχο 4,200γρ...Η γιατρός μου προτείνει Καισαρική λόγω του οτι είναι μεγάλο το μωρό...Να σημειωθεί οτι είναι δεύτερη γέννα και το πρώτο το γέννησα 3,100γρ. φυσιολογικά σε πολύ λίγες ώρες χωρίς επισκληρίδιο...Κάποια παρόμοια εμπειρία;Το παλεύω για φυσιολογικα εφόσον το μωρό παρακολουθείται και είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marian86 είπε:

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια η τη γνώμη σας για το θέμα που με προβληματίζει...Βρίσκομαι στην 39+1 εβδομάδα σε αναμονή και το βάρος του μωρού βγήκε σήμερα στον υπέρηχο 4,200γρ...Η γιατρός μου προτείνει Καισαρική λόγω του οτι είναι μεγάλο το μωρό...Να σημειωθεί οτι είναι δεύτερη γέννα και το πρώτο το γέννησα 3,100γρ. φυσιολογικά σε πολύ λίγες ώρες χωρίς επισκληρίδιο...Κάποια παρόμοια εμπειρία;Το παλεύω για φυσιολογικα εφόσον το μωρό παρακολουθείται και είναι μια χαρά...

Oι υπολογισμοι του υπερηχου μπορουν να εχουν αποκλιση μεχρι και 500 γραμμαρια. Το βαρος που βγαινει ειναι κατα προσεγγιση, οχι πραγματικο, και ενα μωρο 4,200 αν και μεγαλουτσικο δεν ειναι λογος για καισαρικη. Εχουν γεννηθει και μεγαλυτερα μωρα με φυσιολογικο τοκετο και οι καισαρικες με αυτη την αιτιολογια ειναι απο τις πλεον αμφισβητουμενες. Επισης, εχουν γεννηθει με καισαρικη μωρα που εβγαιναν μεγαλα στον υπερηχο αλλα τελικα ηταν στον μεσο ορο (ή και μικροτερα ακομη). Επιπλεον, θα ειναι ο δευτερος τοκετος και ολα ειναι πιο ευκολα, ακομη και με μεγαλο μωρο. Στην θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη, αυριο κιολας, για να μπορουσα να αλλαξω γιατρο πριν γεννησω.

 
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Marian86 είπε:

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια η τη γνώμη σας για το θέμα που με προβληματίζει...Βρίσκομαι στην 39+1 εβδομάδα σε αναμονή και το βάρος του μωρού βγήκε σήμερα στον υπέρηχο 4,200γρ...Η γιατρός μου προτείνει Καισαρική λόγω του οτι είναι μεγάλο το μωρό...Να σημειωθεί οτι είναι δεύτερη γέννα και το πρώτο το γέννησα 3,100γρ. φυσιολογικά σε πολύ λίγες ώρες χωρίς επισκληρίδιο...Κάποια παρόμοια εμπειρία;Το παλεύω για φυσιολογικα εφόσον το μωρό παρακολουθείται και είναι μια χαρά...

Θα συμφωνήσω με την προλαλησασα. Και να προσθέσω πως το "μεγάλο μωρό" έχει γίνει καραμέλα πια. Και ενας από τους κυριους λόγους αναιτιας καισαρικής.. ξερω την εμπιστοσύνη που έχει μια γυναίκα στον γιατρό της αλλά έχεις κανει ήδη έναν φυσιολογικό τοκετό και λογικά όλα θα είναι λίγο πιο εύκολα και ειδικά αν έχεις κι άλλο παιδί θα σου έλεγα να το παλέψεις για φυσιολογικα για να έχεις ταχύτερη ανάρρωση. Επίσης αν είναι μόνο αυτός ο λόγος γιατί δεν περιμένετε να ξεκινήσει έστω ο τοκετός από μόνος του και αν δεις ότι δεν, να μπείτε τότε για καισαρικη; πως προδικαζεται έτσι μια κατασταση; εχω κανει 2 καισαρικες φεν τα λεω ελαφρα τη καρδία. Την δεύτερη φορά μάλιστα πήγαινα για vbac. Στην θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνωμη. Πόσο σύντομα θέλει να μπείτε για καισαρικη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...