Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμός για μωρό 2,5 μηνών


Recommended Posts

Πήγα όταν η μικρή ήταν 10 ημερών. Το σαγόνι της ήταν τόσο σφιγμένο που δεν μπορούσε να ανοίξει τελείως το στόμα της ώστε να πιάσει σωστά. Όποτε πληγωμένες θηλές το μωρό συνέχεια στο στήθος και και και......

 

Είδα μεγάλη διαφορά με μία επίσκεψη. Κατάλαβε ότι η μικρή είχε θέμα με την δεξιά πλευρά (τους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης ήταν ακίνητη στα δπεξιά). Της έκανε κάποιες ασκήσεις οκαι μετά τις επανέλαβε καθώς τη θήλαζα. Με το που της έπιανε το κεφάλι ο πόνος υποχωρούσε!

 

Βέβαια είμαι Αθήνα όποτε.....αλλά αξίζει τον κόπο τουλάχιστον σε μας. Συνέχιζε βέβαια η μικρή να κουράζεται αλλά όχι όσο πριν και τουλάχιστον σταμάτησα να πονάω!

 

Σ εθχαριστω πολυ πολυ θα το συζητησω ,και θα σας πω ο αντρας μου δεν τα πολυπιστεθει αυτα οποτε με βλεπω να παλευω με το θηλατρο Παντωσ ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ,

 

τελικά νοικιασά νοσοκομειακό θήλαστρο γιατι θα παω στην δουλεια και δεν θέλω να φαει ξένο γαλα το μωρακι μου ομως δεν γνωριζω ποσσες αντλησεις να κάνω?? παιζει ρολο η ωρα??? Μεχρι στιγμης εχω το θήλαστρο πανω απο 1,5 μηνα κανω γυρω στις 5 ανλησεις (η μία στισ 4 μμ) αλλα μαζεύω μόνο γυρω στα 200 ml..ενω αρχικα μαζζευα 90, δεν λεω μια μικρη ααυξηση υπαρχει αλλα οχι τραγικα μεγαλη..κανω κατι λαθος??? εχει 4 μέρες καταφερα να κανω 8 αντλησεις * 25 λεπτα (αρχικα εκανα απο15-20 λεπτα ) και αντι να αντλω περισσοτερο αντλω λιγοτερο και το στηθος μου δεν το νοιωθω φουσκωμένο αλλα πολυ μαλακο..Αχ τι θα κανω 5 Σεπτεμβρη ξεκιναω δουλεια και δεν εχω κανει ακομα αποθηκη γαλακτος !!!!!!!!!!! Να σημειώσω οτι όλεσ τισ αντλησεις τισ κάνω αφου θηλάσει το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

τελικά νοικιασά νοσοκομειακό θήλαστρο γιατι θα παω στην δουλεια και δεν θέλω να φαει ξένο γαλα το μωρακι μου ομως δεν γνωριζω ποσσες αντλησεις να κάνω?? παιζει ρολο η ωρα??? Μεχρι στιγμης εχω το θήλαστρο πανω απο 1,5 μηνα κανω γυρω στις 5 ανλησεις (η μία στισ 4 μμ) αλλα μαζεύω μόνο γυρω στα 200 ml..ενω αρχικα μαζζευα 90, δεν λεω μια μικρη ααυξηση υπαρχει αλλα οχι τραγικα μεγαλη..κανω κατι λαθος??? εχει 4 μέρες καταφερα να κανω 8 αντλησεις * 25 λεπτα (αρχικα εκανα απο15-20 λεπτα ) και αντι να αντλω περισσοτερο αντλω λιγοτερο και το στηθος μου δεν το νοιωθω φουσκωμένο αλλα πολυ μαλακο..Αχ τι θα κανω 5 Σεπτεμβρη ξεκιναω δουλεια και δεν εχω κανει ακομα αποθηκη γαλακτος !!!!!!!!!!! Να σημειώσω οτι όλεσ τισ αντλησεις τισ κάνω αφου θηλάσει το μωρο

 

 

Αν γνωριζει καποια κοπελα ας με βοηθησει ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Έχω διδυμακια δυο μηνών μεχρι 19 μέρα έκαναν μικτή διατροφή , κυρίως φόρμουλα και λίγο στήθος. Νοσηλευτικαν και τα δυο και πλέον είμαστε σπίτι . Στο διάστημα της νοσηλείας πήρα 2 χαπια norprolan -νομίζω- και διέκοψα το γάλα . Μπορώ να δοκιμάσω εκ νέου με κάποια χημική ουσία και λιγότερες αντλησεις ; Έχω και ενα μεγαλύτερο παιδάκι στο σπίτι και ακολουθούμε ακόμη φαρμακευτική αγωγή οπότε οι 8 αντλησεις είναι σχεδόν αδύνατες

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω διδυμακια δυο μηνών μεχρι 19 μέρα έκαναν μικτή διατροφή , κυρίως φόρμουλα και λίγο στήθος. Νοσηλευτικαν και τα δυο και πλέον είμαστε σπίτι . Στο διάστημα της νοσηλείας πήρα 2 χαπια norprolan -νομίζω- και διέκοψα το γάλα . Μπορώ να δοκιμάσω εκ νέου με κάποια χημική ουσία και λιγότερες αντλησεις ; Έχω και ενα μεγαλύτερο παιδάκι στο σπίτι και ακολουθούμε ακόμη φαρμακευτική αγωγή οπότε οι 8 αντλησεις είναι σχεδόν αδύνατες

 

Με λιγότερες απο 8 αντλησεις πιστεύω θα ειναι παρα πολυ δύσκολο να κανεις επαναγαλακτισμο για δυο μωρα!

Η δομπεριδονη προκαλεί αύξηση γαλουχιας αλλα οι αντλησεις ειναι πολυ σημαντικές. Εχεις καθόλου βοηθεια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοήθεια όχι, δεν υπάρχει. Μίλησα με σύμβουλο και είπαμε για νοσοκομειακο θηλαστρο όσες αντλησεις προλάβω και δομπεριδονη απο γιατρο αλλα δεν νομίζω να τα καταφέρουμε. Χθες έμαθα οτι πρέπει απο εβδομάδα να επιστρέψω στην δουλειά. Τα μικρά τα έβαλα αρκετές φορές στο στήθος αλλα εννοείται οτι έχουν ξεχάσει να θηλαζουν. Πονταρα στο γεγονός οτι η πρώτη κόρη μου θηλασε αρκετά οπότε υπάρχουν μνήμες στον οργανισμό αλλα το θέμα της δουλειά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια όχι, δεν υπάρχει. Μίλησα με σύμβουλο και είπαμε για νοσοκομειακο θηλαστρο όσες αντλησεις προλάβω και δομπεριδονη απο γιατρο αλλα δεν νομίζω να τα καταφέρουμε. Χθες έμαθα οτι πρέπει απο εβδομάδα να επιστρέψω στην δουλειά. Τα μικρά τα έβαλα αρκετές φορές στο στήθος αλλα εννοείται οτι έχουν ξεχάσει να θηλαζουν. Πονταρα στο γεγονός οτι η πρώτη κόρη μου θηλασε αρκετά οπότε υπάρχουν μνήμες στον οργανισμό αλλα το θέμα της δουλειά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω

 

Ο συνδυασμός δουλεια, αντληση για δίδυμα και φροντίδα τους και μεγαλυτερο παιδι ειναι άθλος! :shock:

Αν ακόμη θηλαζαν θα ηταν λιγο καλύτερα τα πραγματα. Δεν χάνεις σε κατι να δοκιμασεις αντλησεις, στην τελική ακομα και το λιγο μητρικο ειναι καλύτερο απο το καθόλου (ειδικα οταν μιλούμε για μωρα που έχουν νοσηλευτεί κάθε σταγόνα μητρικου ειναι σημαντική).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών από το μαιευτήριο έγινε κακή αρχή και λόγο ότι γεννήθηκε 2500 κιλά μου είπαν να της δίνω συμπλήρωμα ξένο γάλα. Με τον καιρό το μωρό έμαθε την θηλή του μπιμπερό και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος πιάνει το στήθος μόνο στο πρώτο γεύμα της ημέρας που είναι κοιμησμενη . Αναγκάζομαι  βγάζω το γάλα με θήλαστρο γιατί της πέφτει βαρύ το ξένο και το βγάζει πίνει 1-2 γεύματα την μέρα ξένο γάλα . Θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος το μωρό να ξαναπιάσει το στήθος; 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε αυτή τη δημοσίευση υπαρχουν συνδεσμοι με πληροφορίες. 

 

παράλληλα δείτε και αυτή τη δημοσίευση που εξηγεί γιατί θα είναι καλό να μιλήσετε με σύμβουλο θηλασμό απευθείας χωρίς να χάνετε πολύ σημαντικό χρόνο. 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ντινααρ είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών από το μαιευτήριο έγινε κακή αρχή και λόγο ότι γεννήθηκε 2500 κιλά μου είπαν να της δίνω συμπλήρωμα ξένο γάλα. Με τον καιρό το μωρό έμαθε την θηλή του μπιμπερό και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος πιάνει το στήθος μόνο στο πρώτο γεύμα της ημέρας που είναι κοιμησμενη . Αναγκάζομαι  βγάζω το γάλα με θήλαστρο γιατί της πέφτει βαρύ το ξένο και το βγάζει πίνει 1-2 γεύματα την μέρα ξένο γάλα . Θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος το μωρό να ξαναπιάσει το στήθος; 

Δοκιμασε να κανεις μαλλαξεις την ωρα που θηλαζει, ξεκινωντας απο την εξωτερικη πλευρα του στηθους προς την θηλη και συνεχισε ακτινωτα.  Δοκιμασε να μπειτε μαζι μεσα σε γεματη μπανιερα και να την θηλασεις εκει και γενικως βοηθαει πολυ η επαφη δερμα με δερμα. Μιλησε οπωσδηποτε με συμβουλο θηλασμου, ο οποιος ειναι ο πιο καταλληλος για να σε βοηθησει. Μπορεις να αναζητησεις την λιστα των πιστοποιημενων συμβουλων στην Ελλαδα αν δεν εισαι σιγουρη οτι υπαρχει καποιος στην περιοχη σου. Επισης, διαβασε το αρθρο του Παπαβεντση "Επαναγαλακτισμος ή πως να κοψετε το συμπληρωμα". 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δοκιμασε να κανεις μαλλαξεις την ωρα που θηλαζει, ξεκινωντας απο την εξωτερικη πλευρα του στηθους προς την θηλη και συνεχισε ακτινωτα.  Δοκιμασε να μπειτε μαζι μεσα σε γεματη μπανιερα και να την θηλασεις εκει και γενικως βοηθαει πολυ η επαφη δερμα με δερμα. Μιλησε οπωσδηποτε με συμβουλο θηλασμου, ο οποιος ειναι ο πιο καταλληλος για να σε βοηθησει. Μπορεις να αναζητησεις την λιστα των πιστοποιημενων συμβουλων στην Ελλαδα αν δεν εισαι σιγουρη οτι υπαρχει καποιος στην περιοχη σου. Επισης, διαβασε το αρθρο του Παπαβεντση "Επαναγαλακτισμος ή πως να κοψετε το συμπληρωμα". 

Το αρθρο του Παπαβεντση το έχω διαβάσει έχω προσπαθήσει αρκετά από αυτά που λέει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω μιλήσει και με μία συμβουλο θηλασμου μου προτείνε το sns το οποίο δοκίμασα αλλά πάλι δεν το έπιασε το στήθος.Νομιζω ότι δεν θέλει το στήθος γιατί δεν της φτάνει το γάλα και γι'αυτο δεν το θέλει και νευριάζει. Με το θήλαστρο βγάζω το πολύ 90 την φορά πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή; Υπάρχει ελπίδα να επιστρέψω σε αποκλειστικό θηλασμό; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ντινααρ είπε:

Το αρθρο του Παπαβεντση το έχω διαβάσει έχω προσπαθήσει αρκετά από αυτά που λέει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έχω μιλήσει και με μία συμβουλο θηλασμου μου προτείνε το sns το οποίο δοκίμασα αλλά πάλι δεν το έπιασε το στήθος.Νομιζω ότι δεν θέλει το στήθος γιατί δεν της φτάνει το γάλα και γι'αυτο δεν το θέλει και νευριάζει. Με το θήλαστρο βγάζω το πολύ 90 την φορά πως μπορώ να αυξήσω την παραγωγή; Υπάρχει ελπίδα να επιστρέψω σε αποκλειστικό θηλασμό; 

Δεν παιζει να μην της φτανει το γαλα σου και να ξερεις οι ποσοτητες που βγαζεις με το θηλαστρο δεν αντιπροσωπευουν την παραγωγη σου. Το πιο πιθανο ειναι να εχει παθει συγχυση θηλων και να προτιμα την ευκολη ροη του μπιμπερο, νευριαζοντας στην προσπαθεια που απαιτει ο θηλασμος. Μου κανει εντυπωση που μιλησες με συμβουλο, δοκιμασες sns και παλι δεν υπαρχει βελτιωση. Μηπως πρεπει να προσπαθησεις κι αλλο με το sns; Ξερω οτι ειναι δυσκολη διαδικασια αλλα υποτιθεται οτι ειναι η πιο αποτελεσματικη, γι'αυτο μου κανει εντυπωση το οτι απετυχε. Μηπως να βρεις συμβουλο θηλασμου που ειναι και παιδιατρος, για να εξετασει τυχον αλλες παραμετρους που ενδεχομενως να δυσκολευουν τον θηλασμο;

 
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Ντινααρ είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών από το μαιευτήριο έγινε κακή αρχή και λόγο ότι γεννήθηκε 2500 κιλά μου είπαν να της δίνω συμπλήρωμα ξένο γάλα. Με τον καιρό το μωρό έμαθε την θηλή του μπιμπερό και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος πιάνει το στήθος μόνο στο πρώτο γεύμα της ημέρας που είναι κοιμησμενη . Αναγκάζομαι  βγάζω το γάλα με θήλαστρο γιατί της πέφτει βαρύ το ξένο και το βγάζει πίνει 1-2 γεύματα την μέρα ξένο γάλα . Θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος το μωρό να ξαναπιάσει το στήθος; 

το μωρο σου ειναι μικρο οποτε σιγουρα αξιζει μια προσπαθεια

βρες εναν παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου

για να θηλαζει πιο πολυ να εχετε συχνα επαφη δερμα με δερμα.να κανετε μαζι μπανιο,η συνκοιμηση βοηθαει

το να τρως γαλακτογωγες τροφες η να πινεις πολυ νερο το θεωρω αυτονοητο,αλλα υπαρχουν κ αλλα που μπορεις να κανεις για αυξηση παραγωγης,οπως τσαι θηλασμου,μαγια μπυρας,δομπεριδονη απλα αφου συνεννοηθεις με συμβουλο

το θηλαστρο δ ειναι αντιπροσωπευτικο της παραγωγης σου.αρχικα ειναι νοσοκομειακο;

οσο θηλαζεις βοηθαει να κανεις μαλαξεις κ να αλλαζεις στασεις για να αδειαζει το στηθος καλυτερα

για να δεχτει το στηθος,μην την πιεζεις.πιασ την στον υπνο,οταν γλαρωνει η οταν ξυπναει

κανονικα στο sns δ θα επρεπε να εχει θεμα γτ το γαλα τρεχει απο το σωληνακι,δ ειναι οτι δ της φτανει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΝΑΜΕ 2 ΜΗΝΩΝ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ  ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕ ΤΝ ΑΝΤΡΑ  ΜΟΥ  ΝΑ ΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΝΥΣΗΧΟ ΚΑΙ ΨΥΧΛΟΓΙΑ 0 ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΕΤΡΩΓΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΙΑΑ ΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΕΙΩ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΝΑ ΜΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΕΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ  ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩς ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩς ΟΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΡΧΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ 1 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΝ ΕΠΑΝΑΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩς ΜΠΟΡΩ ? Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΑΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vagiav είπε:

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΝΑΜΕ 2 ΜΗΝΩΝ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ  ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕ ΤΝ ΑΝΤΡΑ  ΜΟΥ  ΝΑ ΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΝΥΣΗΧΟ ΚΑΙ ΨΥΧΛΟΓΙΑ 0 ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΕΤΡΩΓΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΙΑΑ ΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΕΙΩ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΝΑ ΜΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΕΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ  ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩς ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩς ΟΣΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΙΧΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΡΧΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ 1 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ 2 ΜΗΝΩΝ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΝ ΕΠΑΝΑΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩς ΜΠΟΡΩ ? Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΑΝΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ 

Οι ψευδοθηλες μπορούν να μειώσουν όντως την παραγωγή. Αλλά και το ότι κοιμήθηκε δεν σημαίνει ότι δε χόρταινε. Συνήθως τους πέφτει βαρύ το ξένο και ξεραινονται στον ύπνο. Οι πιο αξιόπιστες ενδείξεις παραγωγής είναι ο αριθμός των πανων και το βάρος. Πως τα πηγαίνατε με αυτά; Πρέπει να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Είναι ο πιο αρμόδιος για να σου πει πως θα πετύχεις τον επαναγαλακτισμο. Μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε. Όσο μεγαλώνει το μωράκι θα γίνεται πιο δύσκολο. Ακόμη είστε σε καλή ηλικία να το προσπαθήσεις με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας, όσο μεγαλώνει οι πιθανότητες θα μειώνονται οπότε επικοινώνησε σύντομα με έναν πιστοποιημενο σύμβουλο για να ξεκινήσεις :) Καλό είναι να γνωρίζεις ότι χρειάζεται πολλή προσπάθεια, υπομονή και επιμονή για να τα καταφέρεις αλλά αν είσαι αποφασισμένη μπορείς να πετύχεις τον επαναγαλακτισμο. Σου εύχομαι να τα καταφέρετε!

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι ψευδοθηλες μπορούν να μειώσουν όντως την παραγωγή. Αλλά και το ότι κοιμήθηκε δεν σημαίνει ότι δε χόρταινε. Συνήθως τους πέφτει βαρύ το ξένο και ξεραινονται στον ύπνο. Οι πιο αξιόπιστες ενδείξεις παραγωγής είναι ο αριθμός των πανων και το βάρος. Πως τα πηγαίνατε με αυτά; Πρέπει να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Είναι ο πιο αρμόδιος για να σου πει πως θα πετύχεις τον επαναγαλακτισμο. Μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε. Όσο μεγαλώνει το μωράκι θα γίνεται πιο δύσκολο. Ακόμη είστε σε καλή ηλικία να το προσπαθήσεις με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας, όσο μεγαλώνει οι πιθανότητες θα μειώνονται οπότε επικοινώνησε σύντομα με έναν πιστοποιημενο σύμβουλο για να ξεκινήσεις :)

γεννηθηκαμε 3750 βγηκαμε απο το μεαιυτηριο 3640 και την 13η ημερα ηταν 3880 μονο με θηλασμο μετα  με το ξενο ειδαμε μεγαλη διαφορα στα κιλα  46 ημερων ειχαμε φτασει τα 6 ..απο κενωσεις μι χαρα τα πηγαιναμε παντα γεματο παμπερς με κατουρηματα και κακα 5-6 φορεσ σιγουρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Οι ψευδοθηλες μπορούν να μειώσουν όντως την παραγωγή. Αλλά και το ότι κοιμήθηκε δεν σημαίνει ότι δε χόρταινε. Συνήθως τους πέφτει βαρύ το ξένο και ξεραινονται στον ύπνο. Οι πιο αξιόπιστες ενδείξεις παραγωγής είναι ο αριθμός των πανων και το βάρος. Πως τα πηγαίνατε με αυτά; Πρέπει να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Είναι ο πιο αρμόδιος για να σου πει πως θα πετύχεις τον επαναγαλακτισμο. Μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε. Όσο μεγαλώνει το μωράκι θα γίνεται πιο δύσκολο. Ακόμη είστε σε καλή ηλικία να το προσπαθήσεις με μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας, όσο μεγαλώνει οι πιθανότητες θα μειώνονται οπότε επικοινώνησε σύντομα με έναν πιστοποιημενο σύμβουλο για να ξεκινήσεις :) Καλό είναι να γνωρίζεις ότι χρειάζεται πολλή προσπάθεια, υπομονή και επιμονή για να τα καταφέρεις αλλά αν είσαι αποφασισμένη μπορείς να πετύχεις τον επαναγαλακτισμο. Σου εύχομαι να τα καταφέρετε!

 

καλημερα!να πω οτι δεν ειναι το συνηθες φαινομενο αυτο....θηλασα τον μικρο μου 1,5 μηνα μετα εδινα ξενο!!ουτε με το δικο μου ουτε με το ξενο φυσικα επεφτε ξερο στον υπνο!!!ξυπνουσε πρωι και κοιμοταν παλι βραδυ αργα...και φυσικα ο υπνος του δεν ηταν σερι μεσ την νυχτα....και επισης ξερω μωρακια που θηλαζου6ν αποκλειστικα και για καιρο και πραγματικα ξερενονται ατον υπνο ...οποτε θεωρω οτι ο υπνος εξαρταται απο το παιδι και μονο...ειναι καποια μωρα καλοβολα και αλλα οχι..εμενα παλι η μητερα μου δεν με θηλασε ουτε και τον αδερφο μου, ποτε δεν ξεραθηκαμε στον υπνο  αφου με τον καθενα μας εκανε να κοιμηθει απο 2,5 χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

καλημερα!να πω οτι δεν ειναι το συνηθες φαινομενο αυτο....θηλασα τον μικρο μου 1,5 μηνα μετα εδινα ξενο!!ουτε με το δικο μου ουτε με το ξενο φυσικα επεφτε ξερο στον υπνο!!!ξυπνουσε πρωι και κοιμοταν παλι βραδυ αργα...και φυσικα ο υπνος του δεν ηταν σερι μεσ την νυχτα....και επισης ξερω μωρακια που θηλαζου6ν αποκλειστικα και για καιρο και πραγματικα ξερενονται ατον υπνο ...οποτε θεωρω οτι ο υπνος εξαρταται απο το παιδι και μονο...ειναι καποια μωρα καλοβολα και αλλα οχι..εμενα παλι η μητερα μου δεν με θηλασε ουτε και τον αδερφο μου, ποτε δεν ξεραθηκαμε στον υπνο  αφου με τον καθενα μας εκανε να κοιμηθει απο 2,5 χρονια!!!

Προσπαθώ να μην μιλάω απόλυτα, γι'αυτο έγραψα "συνήθως" :wink: Απλά είναι συχνό φαινόμενο να νομίζει η μαμά ότι δεν έχει γάλα και μόλις δίνει το ξένο να πέφτει ξερο και να το αποδίδουν στο ότι επιτέλους χόρτασε, ενώ δεν είναι καθόλου ετσι.. συνηθως:-P

 
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 3:49 ΜΜ, Vagiav είπε:

γεννηθηκαμε 3750 βγηκαμε απο το μεαιυτηριο 3640 και την 13η ημερα ηταν 3880 μονο με θηλασμο μετα  με το ξενο ειδαμε μεγαλη διαφορα στα κιλα  46 ημερων ειχαμε φτασει τα 6 ..απο κενωσεις μι χαρα τα πηγαιναμε παντα γεματο παμπερς με κατουρηματα και κακα 5-6 φορεσ σιγουρα 

 

Μα 240 γραμμάρια με αποκλειστικό θηλασμό σε κάτι σαν 10 μέρες, ήταν ιδανική αύξηση για νεογέννητο, ποιος σας είπε ότι έπρεπε να πάρει παραπάνω; Ο διπλασιασμός που "πετύχατε" στο μήνα, έπρεπε να γίνει στο εξάμηνο, υπάρχει και το υπερβολικά πολύ βάρος, ακόμη και για μωρό όταν μολάμε για ξένο γάλα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !!! Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας !!!! Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τον θηλασμό !! Νομίζω μου κόβεται το γάλα ..συγκεκριμένα έχω ένα μωράκι σχεδόν 2μηνων το θηλάζω κανονικά στην αρχή είχα νοικιάσει επαγγελματικό θηλαστρο γιατί είχα πολύ γάλα και τώρα αγόρασα ένα πιο μικρό της amenda να το έχω σε περίπτωση που το χρειαστώ . Το χρησιμοποίησα πρώτη φορά χθες ,  πήγα να βγάλω ότι γάλα είχε απομείνει με την πεποίθηση ότι αφού το έβγαλα όλο θα έχω και πιο πολύ ! Από τη ώρα που το χρησιμοποίησα και για πολλές ώρες έβγαζα ελάχιστο γάλα .με αποτέλεσμα το μωρο μου να τρώει και μετά να ξυπνάει  μάλλον γιατί πεινούσε .μπορει να φταίει το θηλαστρο ; Να φταίει ότι δεν είχα πιει πολλά υγρά ; Έχω αγχωθεί ότι μου κόβεται το γάλα .. πάλι σήμερα είχα πιο λίγο από όσο είχα κανονικά !! Βοήθεια !!!! Έχω απελπίστει δεν θέλω να δώσω ξένο αλλά δεν θέλω να πεινάει και το μωρο . Τι να κάνω ;;; Να τονίσω ότι το μωρο μου γενικά είναι φαγανο !

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Yolie είπε:

Καλησπέρα σας !!! Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας !!!! Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τον θηλασμό !! Νομίζω μου κόβεται το γάλα ..συγκεκριμένα έχω ένα μωράκι σχεδόν 2μηνων το θηλάζω κανονικά στην αρχή είχα νοικιάσει επαγγελματικό θηλαστρο γιατί είχα πολύ γάλα και τώρα αγόρασα ένα πιο μικρό της amenda να το έχω σε περίπτωση που το χρειαστώ . Το χρησιμοποίησα πρώτη φορά χθες ,  πήγα να βγάλω ότι γάλα είχε απομείνει με την πεποίθηση ότι αφού το έβγαλα όλο θα έχω και πιο πολύ ! Από τη ώρα που το χρησιμοποίησα και για πολλές ώρες έβγαζα ελάχιστο γάλα .με αποτέλεσμα το μωρο μου να τρώει και μετά να ξυπνάει  μάλλον γιατί πεινούσε .μπορει να φταίει το θηλαστρο ; Να φταίει ότι δεν είχα πιει πολλά υγρά ; Έχω αγχωθεί ότι μου κόβεται το γάλα .. πάλι σήμερα είχα πιο λίγο από όσο είχα κανονικά !! Βοήθεια !!!! Έχω απελπίστει δεν θέλω να δώσω ξένο αλλά δεν θέλω να πεινάει και το μωρο . Τι να κάνω ;;; Να τονίσω ότι το μωρο μου γενικά είναι φαγανο !

Η ποσοτητα που βγαζεις με τo θηλαστρο δεν ειναι αντιπροσωπευτικη της ποσοτητας που εχεις. Πολλες γυναικες εχουν γαλα και με το θηλαστρο δεν βγαζουν τιποτα. Το μωρο ειναι πιο αποτελεσματικο στο να βγαζει γαλα απο το θηλαστρο. Επισης, τα μωρα ειναι φυσιολογικο να ξυπνανε συχνα για διαφορους λογους, δοντια, διψα, αγκαλιτσα, ονειρο κα, οχι μονο απο πεινα. Επισης, θηλαζουν για πολλους λογους και οχι μονο για να ικανοποιησουν την πεινα τους. Απο εδω και περα θα νιωθεις το στηθος σου πιο αδειο γιατι εδραιωθηκε ο θηλασμος και το στηθος παραγει οσο γαλα χρειαζεται το μωρο με αποτελεσμα να μην ειναι και τοσο φουσκωμενο. Αυτο δεν ειναι ενδειξη οτι δεν εχεις γαλα, απλα εχεις οσο χρειαζεται το μωρο. Επισης, το στηθος δεν αδειαζει ποτε. Εχει την ικανοτητα να γεμιζει και να αποθηκευει καποια ποσοτητα γαλακτος αλλα το περισσοτερο παραγεται εκεινη την ωρα που θηλαζει το μωρο. Εφοσον το μωρο βαζει βαρος κανονικα δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Οι πανες μπορει να αραιωσουν πολυ απο εδω και περα, μπορει να κανει κακα αρκετες φορες την ημερα ή μια φορα την εβδομαδα, και τα δυο ειναι φυσιολογικα. Σε περιπτωση που δεν βαλει βαρος και παλι δεν χρειαζεται να δωσεις ξενο, απλα να αυξησεις τους θηλασμους. Πρεπει να κανει τουλαχιστον 8-12 γευματα το 24ωρο για να τρωει επαρκη ποσοτητα και απο εδω και περα μπορει να τελειωνει τον θηλασμο σε 10 λεπτα μιας και θα εχει τελειοποιησει την ικανοτητα των θηλαστικων κινησεων. Ανα διαστηματα θα θηλαζει περισσοτερο, παλι δεν ειναι ανδειξη οτι δεν εχεις γαλα απλα θα περναει αλμα αναπτυξης και θα θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος. Συνεχισε να θηλαζεις κατ'απαιτηση του μωρου και δεν θα εχεις κανενα θεμα :wink:

 

Mπορεις να διαβασεις στην ιστοσελιδα του Στελιου Παπαβεντση πληροφοριες για τον θηλασμο

 
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Yolie είπε:

Καλησπέρα σας !!! Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας !!!! Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τον θηλασμό !! Νομίζω μου κόβεται το γάλα ..συγκεκριμένα έχω ένα μωράκι σχεδόν 2μηνων το θηλάζω κανονικά στην αρχή είχα νοικιάσει επαγγελματικό θηλαστρο γιατί είχα πολύ γάλα και τώρα αγόρασα ένα πιο μικρό της amenda να το έχω σε περίπτωση που το χρειαστώ . Το χρησιμοποίησα πρώτη φορά χθες ,  πήγα να βγάλω ότι γάλα είχε απομείνει με την πεποίθηση ότι αφού το έβγαλα όλο θα έχω και πιο πολύ ! Από τη ώρα που το χρησιμοποίησα και για πολλές ώρες έβγαζα ελάχιστο γάλα .με αποτέλεσμα το μωρο μου να τρώει και μετά να ξυπνάει  μάλλον γιατί πεινούσε .μπορει να φταίει το θηλαστρο ; Να φταίει ότι δεν είχα πιει πολλά υγρά ; Έχω αγχωθεί ότι μου κόβεται το γάλα .. πάλι σήμερα είχα πιο λίγο από όσο είχα κανονικά !! Βοήθεια !!!! Έχω απελπίστει δεν θέλω να δώσω ξένο αλλά δεν θέλω να πεινάει και το μωρο . Τι να κάνω ;;; Να τονίσω ότι το μωρο μου γενικά είναι φαγανο !

Να αφήσεις το θήλαστρο στην ησυχία του, και να θηλάζεις όσο θέλει το μωρό. Σε κάθε άλμα ανάπτυξης, το να θηλάζει κυριολεκτικά συνεχώς, σαν να πεθαίνει της πείνας και μπορεί να περνάς τελικά μαραθώνιους θηλασμούς 4-5 ώρες με το μωρό κολλημένο πάνω σου συνεχόμενα. Αν το μωρό σου περνά μέρες που τρώει κάθε μισή ώρα, επίσης μη σε αγχώνει, είναι απόλυτα αναμενόμενο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Να αφήσεις το θήλαστρο στην ησυχία του, και να θηλάζεις όσο θέλει το μωρό. Σε κάθε άλμα ανάπτυξης, το να θηλάζει κυριολεκτικά συνεχώς, σαν να πεθαίνει της πείνας και μπορεί να περνάς τελικά μαραθώνιους θηλασμούς 4-5 ώρες με το μωρό κολλημένο πάνω σου συνεχόμενα. Αν το μωρό σου περνά μέρες που τρώει κάθε μισή ώρα, επίσης μη σε αγχώνει, είναι απόλυτα αναμενόμενο και αυτό.

Το θηλαστρο δεν θέλω να το χρησιμοποιώ καν! Όμως επειδή έχω έναν γάμο χιλιόμετρα μακριά τον Σεπτεμβρίο και θα αφήσουμε πίσω το μωρο και δεν γίνεται να μην πάω , ήθελα να βγάζω με το θηλαστρο λίγο γάλα σιγά σιγά μέχρι να φύγω ώστε να μπει κατάψυξη να έχει να τρώει .. αν δεν καταφέρω να βγάλω περισσότερο γάλα για να της αφήσω αναγκαστικά θα πάρει ξένο και δεν το θέλω .. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Yolie είπε:

Το θηλαστρο δεν θέλω να το χρησιμοποιώ καν! Όμως επειδή έχω έναν γάμο χιλιόμετρα μακριά τον Σεπτεμβρίο και θα αφήσουμε πίσω το μωρο και δεν γίνεται να μην πάω , ήθελα να βγάζω με το θηλαστρο λίγο γάλα σιγά σιγά μέχρι να φύγω ώστε να μπει κατάψυξη να έχει να τρώει .. αν δεν καταφέρω να βγάλω περισσότερο γάλα για να της αφήσω αναγκαστικά θα πάρει ξένο και δεν το θέλω .. 

Αν θες να λείψεις για πάνω από 1-2 μέρες, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς και να πάρεις το μωρό μαζί, είναι πολύ μικρό για να διακόψεις απότομα το θηλασμό για μέρες. Αν είναι στενό συγγενικό σου πρόσωπο, λογικά θα το σεβαστεί, αν όχι, μάλλον δεν αξίζει να ρισκάρεις το θηλασμό για ένα γάμο. 

Αν τώρα μιλάς για άντε 2 μέρες, θα χρειαστείς κάτι σαν 12 μπουκάλια των 60 ml τη μέρα, και λογικά θα θες και παραπάνω για ασφάλεια, δηλαδή συνολικά κάτι πάνω από ενάμιση λίτρο. Πολύ δύσκολο σε ένα μήνα. Με τόσο μικρό μωρό, αν βγάζεις και με το θήλαστρο μία φορά τη μέρα άντε δύο, να μαζεύεις συνολικά κάτι σαν 30-50 ml τη μέρα; Παραπάνω δεν θες κιόλας, θα προκαλέσεις υπερπαραγωγή. 

Επίσης να είσαι προετοιμασμένη ότι θα χρειαστείς μαζί σου πολύ καλό θήλαστρο, και να αντλείς και να πετάς το γάλα περίπου όσο συχνά θα έτρωγε το μωρό σου όσο λείπεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...