Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΥ ΛΕΙΠΟΥΜΕ! ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΦΥΓΟΥΜΕ 6 ΜΕΡΕΣ?


Recommended Posts

Όμως, ένα παιδάκι που έχει ζεστή συναισθηματική σχέση με τη μαμά του δεν πρόκειται να νιώσει ανασφάλεια με την απουσία της, γιατί ξέρει ότι η μαμά του θα επιστρέψει και μέσα του αισθάνεται τη σιγουριά πως το αγαπά και το νοιάζεται.

΄

Αλήθεια?? Πως το ξέρει?

 

Για τα υπόλοιπα δεν σχολιάζω είναι απόφασεις του καθενός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις, αλλά θα πω τη γνώμη μου επειδή ο γιος μου είναι στην ηλικία του δικού σου.

 

Πραγματικά νομίζω οτι σε ηλικίες τόσο μικρές, ο αποχωρισμός αρκετές μέρες τους κάθεται αρκετά βαρύς. Φταίει οτι δε μπορούν να κατανοήσουν οτι οι γονείς θα φύγουν αλλά θα ξαναγυρίσουν, και φυσικά δε μπορούμε να τους το εξηγήσουμε και εμείς γιατί ακόμα γλωσσικά δεν κατέχουν τόσο περιπλοκες εκφράσεις. Ετσι, όσο και αν περνούν καλά με παππούδες, γιαγιάδες κτλ, πάντα νοιώθουν ανασφάλεια μακριά μας, ακριβώς γιατί δε μπορούν να εξηγήσουν την απουσία μας.

 

Πρέπει λοιπόν να πάρεις απόφαση, πως ότι και να κάνεις τις ίδιες αντιδράσεις που είχε την πρώτη φορά, θα έχει και την δεύτερη. Είναι τελείως φυσιολογική αντίδραση

 

Εγω δε τον έχω αφήσει ποτέ για να κάνω διακοπές, και νομίζω οτι θα το κάνω όταν πλεον είναι σε θέση το παιδί να καταλάβει οτι θα λείψω μόνο για λίγες μέρες και οτι όποτε με έχει ανάγκη θα μπορεί να μου μιλήσει και ας είμαι λιγο μακριά.

 

Προσωπικά πιστεύω οτι τα παιδάκια είναι ικανά γι' αυτό γύρω στα 3 και είμαι διατεθημένη να περιμένω έως τότε.

Link to comment
Share on other sites

΄

Αλήθεια?? Πως το ξέρει?

 

Για τα υπόλοιπα δεν σχολιάζω είναι απόφασεις του καθενός.

 

Το ξερει μωρε αλλα πολυ αργοτερα. Οχι στα 2. Σε αυτη την ηλικια ουτε τον χρονο μπορει να υπολογισει ουτε να καταλαβει τι σημαινει διακοπες. Για ενα 2χρονο οταν φευγεις, απλα φευγεις.....τπτ αλλο.....ολα τα αλλα ειναι δικα μας. Των ενηλικων.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν συζητα το ενδεχομενο να παρουν μαζι το παιδι αλλαζοντας λιγο προγραμμα ταξιδιου και συνηθειες. εκτος κι αν το ζητουμενο ειναι να ξεφυγουμε απο το παιδι. οποτε σωστα ολα οσα γραφονται εκτερωθεν.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν συζητα το ενδεχομενο να παρουν μαζι το παιδι αλλαζοντας λιγο προγραμμα ταξιδιου και συνηθειες. εκτος κι αν το ζητουμενο ειναι να ξεφυγουμε απο το παιδι. οποτε σωστα ολα οσα γραφονται εκτερωθεν.

 

Το εγραψα εγω παραπανω. Μην μας προσπερνας ετσι καλεεεεεεεε! :rolleyes::rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν συζητα το ενδεχομενο να παρουν μαζι το παιδι αλλαζοντας λιγο προγραμμα ταξιδιου και συνηθειες. εκτος κι αν το ζητουμενο ειναι να ξεφυγουμε απο το παιδι. οποτε σωστα ολα οσα γραφονται εκτερωθεν.

 

Το πρότεινε η Ellemphriem

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή και εγώ καίγομαι για ταξίδια αλλά δεν αντέχω ουτε στην ιδέα να την αφήσω πίσω αλλά ούτε και να ξαναπάμε ταξίδι το 2020 ετοιμαζόμαστε αυτή την εβδομάδα να της βγάλουμε διαβατήριο και να την πάρουμε μαζί μας στο Oktoberfest. Φυσικά δεν θα είναι όπως να πηγαίναμε οι δυό μας αλλά στο κάτω κάτω δεν είμαστε 2 τώρα είμαστε 3 και σύντομα 4 οπότε πρέπει να προσαρμοστούμε και να μάθουμε να ταξιδεύουμε οικογενειακά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερει μωρε αλλα πολυ αργοτερα. Οχι στα 2. Σε αυτη την ηλικια ουτε τον χρονο μπορει να υπολογισει ουτε να καταλαβει τι σημαινει διακοπες. Για ενα 2χρονο οταν φευγεις, απλα φευγεις.....τπτ αλλο.....ολα τα αλλα ειναι δικα μας. Των ενηλικων.

 

Μ'έπιασες. Επιτέλους κάποιος καταλαβαίνει πως σκέφτομαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα εγω παραπανω. Μην μας προσπερνας ετσι καλεεεεεεεε! :rolleyes::rolleyes:

ναι κι εγω και κανεις δεν θελει να το δει! γιατι αραγε? καναμε παιδια για να ειμαστε κλεισμενοι μεσα ή για να φορτωνουμε γιαγιαδες? να μια αλλη παραλλαγη στο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Ο κωνσταντίνος είναι το μονάκριβό μας παιδάκι, το πρωτο στην οικογένεια και από τις 2 πλευρές, χαϊδεμένος από όλους. Και έγώ και ο μπαμπάς του του έχουμε τεράστια αδυναμία, σχεδόν όλο τον ελευθερο χρόνο μας είμαστε μαζί του και μάλιστα προσπαθούμε να είμαστε και οι 3 μαζί όλο το απογευμα (το πρωι δουλεύουμε) και να παίζουμε, συχνά αφήνοντας τα πάντα πίσω. Το μικρό μένει το πρωί με γιαγιάδες (εναλλάξ) και περνάει και στα 2 σπιτια πολύ καλά. Στις διακοπές φέτος, λείψαμε για 4 μέρες και τον αφήσαμε στους γονεις μου, όπου περασε τέλεια φαινομενικά καθώς ήταν στη θάλασσα έκανε πρωτόγνωρα πράγματα και ειχε πολλές δραστηριότητες. Όμως από την 3η μέρα μας ζήταγε να μιλάμε στο τηλ. (ο ίδιος δε μιλάει-μόνο λεξουλες όταν τον ρωτάς κατι) και βασικά ηθελε να μας ακουει να του μιλάμε 2-3φορές τη μέρα έδειχνε το τηλ. και έλεγε "μαμά".

Χτες που ήταν μαζί μου και ο μπαμπας του έλειπε επαγγελματικό ταξίδι, αν και τον ειδε το πρωί και του εξηγησαμε που θα ειναι, τον ζητούσε και ειχε ανασφάλεια ήταν κολλημενος πάνω μου και ας ήμουν όλη τη μέρα μαζί του.

Τώρα που εχουμε προγραμματισει ένα ταξίδι στο εξωτερικό με τον άντρα μου τον άλλο μήνα και θα λειψουμε 6 μερες, φοβάμαι τις αντιδράσεις του. Τον λυπάμαι από τη μια αλλά από την άλλη μέχρι τα 15 του που δε θα θελει να μας βλέπει, δεν θα ξαναπάμε πουθενά? Θέλω να φύγω αλλά εχω τυψεις!!!!!

 

Μαμά του Κωνσταντινούλη,

 

Με το καλό να φύγετε, να πάτε το ταξιδάκι σας, να γεμίσετε τις μπαταρίες σας και να περάσετε όμορφα ούτως ώστε, όταν γυρίσετε ανανεωμένοι, να πέσετε με τα μούτρα, που λένε, και πάλι πάνω στον μικρό...

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι γύρω στα τέλη Μαίου εμείς, αντίστοιχα, είχαμε προγραμματίσει 5νθήμερο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη. Τότε ο "μεγάλος" ήταν 25 μηνών περίπου και η μικρή περίπου 7 μηνών. Η μητέρα μου κράτησε το μωρό στο σπίτι μας και οι έτεροι παππουδογιαγιάδες τον Νικόλα -σπίτι τους-... Τί να σου πω. Είναι λίγο και στο παιδί. Για τον Νικόλα ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα που λείπαμε. Ολο βόλτα-κούνιες-βόλτα, χαδάκια και αγκαλιές με τον συνονόματο παππού, που του έχει και τρελή αδυναμία και από την άλλη η μικρή φαινόταν λίγο θλιμμένη ωρισμένες ώρες. Αποτέλεσμα? Όταν γυρίσαμε σπίτι έπεσαν πάνω μας και τα δυο με έκδηλη την ευχαρίστηση που επιστρέψαμε φυσικά...

Κάναμε κάποιες μέρες βέβαια να επανέλθουμε στο πρόγραμμά μας αλλά αυτό ήταν κάτι αναμενόμενο...

Γνώμη μου είναι πως από την στιγμή α)που έχεις εμπιστοσύνη στα χέρια που αφήνεις το παιδί και β)εφόσον είστε σύμφωνοι οι σύζυγοι πως το έχετε ανάγκη να πάτε στο ταξίδι σας. Μην αγχώνεσαι. Μπορείς να του εξηγήσεις πως θα λείψετε για κάποιες μέρες -σε αυτή την ηλικία δεν καταλαβαίνουν την αίσθηση του χρόνου- χωρίς να το μελοποιήσεις ιδιαίτερα και να πάτε με την ευχή της Παναγίας...

Μην τρελαίνεσαι. Τπτ δεν θα πάθει ο μικρός Κωνσταντίνος...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το θέσω αλλιώς: Αν δεν ήταν αναψυχή και ήταν λόγοι υγείας ή επαγγελματικοί λόγοι τι θα έκαναν δηλαδή οι άνθρωποι; Θα έπαιρναν το παιδί μαζί τους στα meetings ή στο νοσοκομείο;

 

Είμαι υπερ του ευτυχισμένος γονιός = ευτυχισμένο παιδί αρκεί να είναι με μέτρο! 6 μέρες θα λείψουν οι άνθρωποι... δεν θα το παρατήσουν όπως άλλοι που είδαμε σε παράπλευρο τοπικ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω και κανεις δεν θελει να το δει! γιατι αραγε? καναμε παιδια για να ειμαστε κλεισμενοι μεσα ή για να φορτωνουμε γιαγιαδες? να μια αλλη παραλλαγη στο θεμα!

 

Ειναι πολυ ωραια παραλαγη και ιδιο με αυτο που ειπα στην αρχη. Η ουσια ειναι μια. Οταν κανεις ενα παιδακι γινεστε 3 ή 2 τελος παντων αναλογα με την οικογενεια (για να μην ριξουμε κανεναν). Οταν λοιπον γινεται αυτο φτιαχεις και αλλαζεις την ζωη σου γυρω απο αυτο το συμβαν και περιλαμβανεις εκει μεσα και το δευτερο/τριτο μελος. Και μπορεις και ταξιδια να πας, και βολτες και δουλειες να κανεις και ολα. ΜΕ αυτο το μελος μαζι. Ειναι διαφορετικο απο οτι ηταν αλλα γινεται. Και ειναι καλο για ολους πιστευω εγω. Βεβαια ο καθενας κανονιζει τα του σπιτιου του, οποτε αν στην προκειμενη η φιλη μας προτημα ενα ταξιδι μονη με τον αντρα της δεν το κατακρινουμε απλα βαση λογικης λεμε οτι θα κοστισει στο παιδι στην ηλικια που ειναι. Δεν θα παθει και ανεπανορθωτη ζημια (μην ειμαστε και των ακρων) αλλα αν μπορεις να το αποφυγεις αυτο κανεις....αν οχι τοτε πας ταξιδι γνωριζοντας ομως οτι θα του λειψεις και μαλιστα πολυ....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς: Αν δεν ήταν αναψυχή και ήταν λόγοι υγείας ή επαγγελματικοί λόγοι τι θα έκαναν δηλαδή οι άνθρωποι; Θα έπαιρναν το παιδί μαζί τους στα meetings ή στο νοσοκομείο;

 

Είμαι υπερ του ευτυχισμένος γονιός = ευτυχισμένο παιδί αρκεί να είναι με μέτρο! 6 μέρες θα λείψουν οι άνθρωποι... δεν θα το παρατήσουν όπως άλλοι που είδαμε σε παράπλευρο τοπικ!

 

αχ δεν με αφηνετε να φυγω και εχει ξυπνησει η μπουμου....οκ ενα τελευταιο και εφυγα και ηρεμα μεταξυ σας νταξ????:-P:razz::-P:razz:

 

Οταν ειναι λογοι υγειας και 'ισως' επαγγελματικοι *το βαζω σε παρενθεση γιατι το επαγγελμα και η προτεραιοτητες του δεν ειναι ιδιες σε ολα τα σπιτια* τοτε δεν εχεις οντως επιλογη. Αν ειναι αναψυχης τοτε εχεις επιλογη και διαλεγεις να φυγεις. Για μενα αυτο λεει πολλα. Για αλλους οχι....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ok Elle δεκτό αλλά μπορώ να στο πάω και λίγο παραπέρα: (απαντάς όταν ξανακοιμηθεί η μπουμπου :P )

 

Έστω ότι η κοπελιά είναι στη φάση "νιώθω πως αν δεν φύγω μπορεί να του κάνω κακό, νιώθω εξουθενωμένη και χρειάζομαι ανανέωση" κ.λπ. Καταλαβαίνεις τι εννοώ γιατί το έχουμε διαβάσει πολλάκις εδώ μέσα άσχετα αν το έχουμε βιώσει ή όχι. Έτσι κι αλλιώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει δικαίωμα σε αυτά που νιώθει και αισθάνεται. Θέλω να πω δηλαδή ότι αν για το συγκεκριμένο ζευγάρι αυτός ο χρόνος των 6 ημερών είναι απαραίτητος σαν το οξυγόνο και μπορούν να ανταπεξέλθουν στις συνέπειες αυτής τους της ανάγκης εμάς τι λόγος μας πέφτει; Δεν εγκαταλείπουν το παιδί τους! Πάνε να νιώσουν άνθρωποι και να γυρίσουν πιο δυνατοί για να του προσφέρουν ακόμα περισσότερα/ποιοτικότερα και με περισσότερο ίσως κέφι όταν γυρίσουν.

 

Κατανοώ πλήρως όσες λένε "δεν μπορώ να το αφήσω" αλλά δεν μπορώ να μην κατανοήσω και εκείνες τις μητέρες που θέλουν και μπορούν να κάνουν ένα τριήμερο ή 5ήμερο διάλειμα για το καλό της οικογένειάς τους :)

 

Κι εγώ θα το έκανα αν το άντεχα ψυχολογικά μπας και καταφέρουμε να της κάνουμε αδερφάκι :P αλλά οκ είμαι στην κατηγορία "δεν μπορώ να την αφήσω".

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεν με αφηνετε να φυγω και εχει ξυπνησει η μπουμου....οκ ενα τελευταιο και εφυγα και ηρεμα μεταξυ σας νταξ????:-P:razz::-P:razz:

 

Οταν ειναι λογοι υγειας και 'ισως' επαγγελματικοι *το βαζω σε παρενθεση γιατι το επαγγελμα και η προτεραιοτητες του δεν ειναι ιδιες σε ολα τα σπιτια* τοτε δεν εχεις οντως επιλογη. Αν ειναι αναψυχης τοτε εχεις επιλογη και διαλεγεις να φυγεις. Για μενα αυτο λεει πολλα. Για αλλους οχι....

 

 

εγω παλι πιστευω οτι αν μια λυση δεν ειναι αποδεκτη, δεν ειναι αποδεκτη για κανενα λογο. αν λεμε οτι δεν πρεπει να αφηνουμε το παιδακι μονο του, δεν το αφηνουμε ποτε. και οχι εξαρταται αν μας βολευει ο λογος ή οχι.αν ειναι για διασκεδαση οχι η λογω ανωτερας βιας ναι.

και στη τελικη ποιος λεει οτι αν μια μανα ειναι με το παιδακι της 7/24 η απασχοληση που του κανει ειναι κ η σωστη ή οτι αυτο ειναι που θελουν μονο τα παιδακια μας? ας μην μιλαμε μονο για ποσοτητα αλλα κ για τη ποιοτητα της σχεσης μανας κ παιδιου. κ γω λοιπον σας λεω οτι δεν ξεπορτιζω απ το σπιτι, αλλα ειμαι ολη την ωρα στο pc και στο τηλ...ωραια, ειμαι μια καλη μανα που θυσιαζεται για τα παιδια της!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερει μωρε αλλα πολυ αργοτερα. Οχι στα 2. Σε αυτη την ηλικια ουτε τον χρονο μπορει να υπολογισει ουτε να καταλαβει τι σημαινει διακοπες. Για ενα 2χρονο οταν φευγεις, απλα φευγεις.....τπτ αλλο.....ολα τα αλλα ειναι δικα μας. Των ενηλικων.

 

Πιστεύω ότι από τα 2 του χρόνια το παιδί μπορεί να καταλάβει πολύ περισσότερα από ότι φανταζόμαστε. Χρειάζεται πρώτα να επιβεβαιωθεί για 2 πράγματα: ότι οι γονείς του ξαναγυρίζουν κάθε φορά που φεύγουν & ότι εξακολουθουν να το αγαπούν ακόμη κι όταν λείπουν. Σε αυτό βοηθά η σταδιακή εξοικείωση με καταστάσεις αποχωρισμού όπως πχ όταν πρέπει να παει η μαμά στην δουλεία. Αν φεύγεις για λίγο, του λες ότι θα ξαναγυρίσεις και όντως ξαναγυρίζεις σύντομα θα μάθει ότι αυτό θα γίνεται πάντα. Όταν είμαστε «συναισθηματικά διαθέσιμοι» πάντα στο παιδί μας δημιουργούμε μαζί του ασφαλή δεσμό και θα το βοηθήσουμε να νιώσει σιγουριά και ασφάλεια ακόμα και όταν λείπουμε...

Έτσι πιστέυω....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνουν τρομερή εντύπωση οι απαντήσεις σας. ΄Στο παιδί μου ειμαστε πιο κοντά από παρα πολλους γονεις.Παίζουμε μαζί,διαθετουμε ποιοτικό χρόνο, εδω και 1 χρονο που εχω ξεκινήσει τη δουλεια δινω πιο ποιοτικο χρονο στο παιδί από το χρονο που ήμουν σπιτι καθώς ειμαι λιγοτερο κουρασμένη και μπορώ να διαθεσω ψυχή στο παιδι. Και ζητώ συμβουλές για ενα ανωδυνο (οσο γινεται) αποχωρισμο και δεχομαι κατηγοριες για το ότι γιατί να μην παω ταξίδι μαζί με το παιδι (λες και δεν εχουμε παει ποτε διακοπες μαζί ή ποτε δεν θα ξαναπάμε) (Απάντηση: Γιατί διαφορετκά ταξιδεύεις με ένα παιδί και διαφορετικά μόνος και δεν θέλω να αλλάξω τα στανταρντ τώρα - το εκανα το καλοκαίρι όταν από τις 9 κλεινομασταν σπίτι για να μη χαλάσει το πρόγραμμμά του), Κατηγορίες γιατί να το αφήσω (αλλά αν ηταν επαγγελματικό ταξίδι - που εχω αρνηθεί τετοια από το παιδί και μετά και εχει παει πίσω η καριερα μου και για να μην παρεξηγηθώ ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν με ενοχλει- δεν θα πειραζε) σε λίγο θα μου πειτε να τον παιρνω μαζί και στη δουλεια!!!!!!!!Ή μήπως να σταματήσω γιατι τα παιδια χρειαζονται τη μαμά τουσ (ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΚΑΙ ΜΕ 1 ΜΙΣΘΟ ΒΓΑΙΝΕΙ)!!!!

Ή να πω στον άντρα μου που λειπει απο χτες ταξίδι "Μην πας γιατί λειπεις στο παιδι και δεν πειράζει αν σε απολύσουν γιατί θα εισαι καλος μπαμπάς"!!!!!

Επίσης αποψη ειναι οταν κανεις παιδί (αφου εισαι ετοιμος - μαλλον εγω δεν ειμαι) να αφιερώνεσαι και να προσκολάσε εσυ στο παιδί σου μέχρι τα 18 (τουλάχιστον) και να υποκύπτεις σε όλα τα θέλω του (δεν παραβλέπω τις ανάγκες του παιδιου- ΑΠΛΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ!!!)

Αλλά μετά όταν το παιδί σου γινει Μαμάκιας και κολλημένος στη φουστα σου (γιατί πολύ απλά εσύ δεν το αφήνεις να ξεκολλήσει- ομολογώ οτι συχνά πιεζω τον εαυτο μου να μην πεσω στην παγίδα) έχει το παιδί προβλημα και αναρωτιεσαι γιατί?

Και όλα τα παραπάνω είναι ασχετα με το θέμα όπως και οι περισσοτερες απαντήσεις εκτός από ελάχιστες που μου δίνουν ιδέες και γνώμες για τον πιο ανώδυνο αποχωρισμό. Ενοειται ότι θα του λειψουμε - πρόβλημα θα ήταν να μην του λειπαμε!!!!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση κριτική!!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε μανούλα του Κωνσταντινούλη...δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται;;;

Τέτοια Θέματα δεν ανοίγουνε...γιατί όλες οι υπόλοιπες τέλειες μαμάδες δεν αφήνουν ποτέ τα παιδιά τους δεν έχουν καμια με καμιά βοήθεια δεν τα μαλώνουν ποτέ...πάντα είναι σαν διαφήμηση...εεεε ρε δούλεμα που τρώμε!!!Και κατα τα άλλα συνεχώς αυτοανερούντε....εγώ όσο και να θέλω να συζητήσω κάποια πράγματα δεν μπρορώ γιατι πέφτουν να σε φάνε...οι μόνες συμβουλές που μπορούμε να ζητήσουμε είναι για καμιά συνταγή..τίποτα άλλο..εν τω μεταξύ δεν εκφράζονται και ευγενικά ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ....ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙΝΟ...

Το οτι καθόμαστε και σας ακούμε δεν σημαίνει ότι σας πιστεύουμε κιόλας!!

Φιλιά μαμά του Κωνσταντινούλη και υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

μαμα του κωνσταντινουλη..μην ψαρωνεις κι εσυ βρε παιδι μου...

 

λοιπον, φετος η μικρη μου (2 ετων κι αυτη) εφυγε με τον μπαμπα της μια βδομαδα νωριτερα απο μενα..ειχαν παει στα πεθερικα μου.

ενταξει, διαφερει λιγο η περιπτωση γιατι ηταν ο μπαμπας της μαζι αλλα οκ, αυτη την εμπειρια εχω αυτη σου μεταφερω..

 

προσπαθουσαν να την κρατανε συνεχως απασχολημενη, πολυ παιχνιδι, βοηθησε και η θαλασσα..

το προγραμμα διατηρηστε το οπως τωρα, οι ωρες υπνου , φαγητου κλπ και τις ωρες που ειναι ξυπνιος πολλες δραστηριοτητες..γνωμη μου μια φορα τη μερα τηλεφωνο ειναι λιγο..εμεις μιλαγαμε 2 φορες και οχι λιγο πριν τον υπνο, την επιανε παραπονο..λιγο μετα αφου ξυπναγε πρωι και απογευμα.

και απο πριν να του το πειτε, πολλες φορες αλλα χωρις δραματα. με απλα λογια και θα καταλαβει.

να ξερεις πως οτι και να κανετε, θα στεναχωρεθει ο μικρος και ειναι λογικο..και στην επιστροφη με πολυ υπομονη, θα βγαλει ολη του την ανασφαλεια και μετα θα ειναι ολα καλα!

(να ξερεις πως πολυ μεγαλο προβλημα θα εχεις κι εσυ ετσι? ολη την ωρα αυτον θα σκεφτεσαι και θα αγχωνεσαι..και αυτο λογικο )

 

να περασετε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι αν μια λυση δεν ειναι αποδεκτη, δεν ειναι αποδεκτη για κανενα λογο. αν λεμε οτι δεν πρεπει να αφηνουμε το παιδακι μονο του, δεν το αφηνουμε ποτε. και οχι εξαρταται αν μας βολευει ο λογος ή οχι.αν ειναι για διασκεδαση οχι η λογω ανωτερας βιας ναι.

και στη τελικη ποιος λεει οτι αν μια μανα ειναι με το παιδακι της 7/24 η απασχοληση που του κανει ειναι κ η σωστη ή οτι αυτο ειναι που θελουν μονο τα παιδακια μας? ας μην μιλαμε μονο για ποσοτητα αλλα κ για τη ποιοτητα της σχεσης μανας κ παιδιου. κ γω λοιπον σας λεω οτι δεν ξεπορτιζω απ το σπιτι, αλλα ειμαι ολη την ωρα στο pc και στο τηλ...ωραια, ειμαι μια καλη μανα που θυσιαζεται για τα παιδια της!!

 

δηλαδη ειναι το ιδιο που θα αφησω 3 μερες τα παιδια στη μανα μου επειδη θα παω να γεννησω κ το ιδιο αν τα αφηνα για να γυρναω σε διακοπες?:shock: τι ενοεις δε το αφηνουμε ποτε?να τα παρω μαζι στο δωματιο οδυνων?:shock: οχι καλη μου εχει τεραστια διαφορα!

κ δε νομιζω να υπαρχει μανα με παιδι η με 2 η με 3 παιδια κλπ που να καθεται ολη μερα στον υπολογιστη γιατι κ να θελει δεν μπορει!εκτος κ αν αφησει τα παιδια να πεθανουν απο ασιτια!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά ρε κορίτσια λέμε για τις πεθερές μας... Εάν δηλαδή αύριο παντρευτούν τα παιδιά μας και έρθει η νύφη μας και μας ρωτήσει αυτό που μας ρωτησε η μαμά του Κωνσταντίνου την ίδια απάντηση θα δώσουμε ???? Κάτσε σπίτι γιατί το παιδί σε χρειάζεται, μην πας πουθενά γιατί εγώ τι έπαθα που καθόμουν σπίτι και δεν είχα βοήθεια????

Τοτέ εμείς θα είμαστε καλές απεναντί της??? Για σκεφτείτε το λιγάκι....

Συμφωνώ με τις συμβουλές του fasolakiou...Καλό ταξιδάκι λοιπον...!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι το ιδιο που θα αφησω 3 μερες τα παιδια στη μανα μου επειδη θα παω να γεννησω κ το ιδιο αν τα αφηνα για να γυρναω σε διακοπες?:shock: τι ενοεις δε το αφηνουμε ποτε?να τα παρω μαζι στο δωματιο οδυνων?:shock: οχι καλη μου εχει τεραστια διαφορα!

κ δε νομιζω να υπαρχει μανα με παιδι η με 2 η με 3 παιδια κλπ που να καθεται ολη μερα στον υπολογιστη γιατι κ να θελει δεν μπορει!εκτος κ αν αφησει τα παιδια να πεθανουν απο ασιτια!

παρεπιπτόντως μπορείς να κανονίσεις να γεννήσεις στο σπίτι (αν πρόκειται για φυσιολογικό τοκετό) γιατί δεν το ψάχνεις λίγο:rolleyes:

 

aggand πόσο δίκιο έχεις!!!!καλό θα ήταν να ακούμε αυτά που λέμε πριν τα πούμε....

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτόντως μπορείς να κανονίσεις να γεννήσεις στο σπίτι (αν πρόκειται για φυσιολογικό τοκετό) γιατί δεν το ψάχνεις λίγο:rolleyes:

 

aggand πόσο δίκιο έχεις!!!!καλό θα ήταν να ακούμε αυτά που λέμε πριν τα πούμε....

 

ειρωνευεσαι βλεπω οκ.να γεννησω σπιτι κ να ακουν να ουρλιαζω 2 παιδια ναι ναι φοβερη ιδεα:rolleyes: κ επισης φοβαμαι να γεννησω σπιτι για λογους που δε θελω να αναλυσω εδω.αν θες να μαθεις μπορεις να με ρωτησεις στο αναλογο θεμα.κ να εκλειπουν οι ειρωνιες περι του αγεννητου παιδιου μου κ της εγκυμοσυνης μου παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Και όλα τα παραπάνω είναι ασχετα με το θέμα όπως και οι περισσοτερες απαντήσεις εκτός από ελάχιστες που μου δίνουν ιδέες και γνώμες για τον πιο ανώδυνο αποχωρισμό. Ενοειται ότι θα του λειψουμε - πρόβλημα θα ήταν να μην του λειπαμε!!!!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση κριτική!!!!!

 

Αυτή την αντίδραση και

 

Τέτοια Θέματα δεν ανοίγουνε...γιατί όλες οι υπόλοιπες τέλειες μαμάδες δεν αφήνουν ποτέ τα παιδιά τους δεν έχουν καμια με καμιά βοήθεια δεν τα μαλώνουν ποτέ...πάντα είναι σαν διαφήμηση...εεεε ρε δούλεμα που τρώμε!!!Και κατα τα άλλα συνεχώς αυτοανερούντε....εγώ όσο και να θέλω να συζητήσω κάποια πράγματα δεν μπρορώ γιατι πέφτουν να σε φάνε...οι μόνες συμβουλές που μπορούμε να ζητήσουμε είναι για καμιά συνταγή..τίποτα άλλο..εν τω μεταξύ δεν εκφράζονται και ευγενικά ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ....ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙΝΟ...

 

αυτήν την αντίδραση που ήθελα να εξηγήσω και να προλάβω αλλά με διαφορετική προσέγγιση :)

 

Αναφέρομαι στις μανούλες που απάντησαν "κάπως" και που εύκολα παρεξηγούνται μέσα στην απολυτότητά τους. Καμμιά μανουλα που μπαίνει εδώ μέσα δεν διεκδικεί την απόλυτη γνώση αλλιώς δεν θα γυρόφερνε εδώ μέσα. Όλες λίγο πολύ ψαχνόμαστε με τα παιδιά μας και για τα παιδιά μας και γι' αυτό μπαίνουμε, διαβάζουμε, γράφουμε, ρωτάμε. Κι έχω δει αρκετές φορές κάποιες να παίρνετε από τα μούτρα άλλες μανούλες χωρίς όμως να τους προσφέρετε λύσεις. Και ο στόχος του φόρουμ είναι οι λύσεις όχι το να κατηγορούμε η μία την άλλη ή να κρίνουμε αν είναι σωστή ή όχι μάνα για να νιώθουμε εμείς σωστότερες και καλύτερες.

 

Εξαιτίας σας παραβίασα το ότι δεν θα ανοίγω τον υπολογιστή στο σπίτι αλλά χαλάλι τα 5 λεπτάκια... See you 2morrow

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...