Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΕΣ ΚΟΜΒΙΟ ή GOLF BALL


Recommended Posts

Η αδερφή μου έκανε αυτές τις μέρες την β΄επιπέδου και της βρήκαν ένα υπερηχογενές κομβίο ή αλλιώς "golf ball' στην καρδιά του εμβρύου. Στο διαγνωστικό κέντρο της είπαν ότι δεν πρέπει να ανυσηχεί . Με τον γιατρό της θα μιλήσει σήμερα !

Σε σχετική έρευνα που έκανα στο ίντερνετ βρήκα ότι αυτό το πραγματάκι απλά αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο Down στο 1,3 % .

Εχει καμμιά κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Έχετε ακούσει κάτι γι΄αυτό γιατί εγώ πρώτη φορά το ακούω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασικα ολα ηταν πολυ καλα εκτος κατι που βρηκε και ονομαζεται golf ball(μονηρης υπερηχογενης εστια)στην αριστερη κοιλια της καρδιας του εμβρυου.

 

Μας ειπε οτι δεν ειναι κατι(υποτιθεται οτι αργοτερα υποχωρει),και το εχουν 1 στα 10 εμβρυα.Αν καταλαβα καλα,ειναι κατι σχετικο με την μετρηση της αυχενικης και σημαινει οτι τα αποτελεσματα της αυχενικης για Down εως τον Β' υπερηχο εχουν σταθεροποιηθει και ειναι τα ιδια .

 

Απλα το καλο ειναι οτι ειχα παρα πολλες πιθανοτητες ωστε το μωρακι να μην εχει Down και ετσι ολα ειναι καλα

 

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1325&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

 

Αν η αδερφη σου,ειχε πολλες πιθανοτητες στο να μην εχει το μωρακι συνδρομο Down,τοτε ολα ειναι καλα :D

Μην ανησυχειτε!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ Rosangel ! H αυχενική της ήταν πολύ καλή ! Και γω φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε ιδιαίτερα ! :?:)

 

Τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η αδερφή μου έκανε αυτές τις μέρες την β΄επιπέδου και της βρήκαν ένα υπερηχογενές κομβίο ή αλλιώς "golf ball' στην καρδιά του εμβρύου. Στο διαγνωστικό κέντρο της είπαν ότι δεν πρέπει να ανυσηχεί . Με τον γιατρό της θα μιλήσει σήμερα !

Σε σχετική έρευνα που έκανα στο ίντερνετ βρήκα ότι αυτό το πραγματάκι απλά αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο Down στο 1,3 % .

Εχει καμμιά κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Έχετε ακούσει κάτι γι΄αυτό γιατί εγώ πρώτη φορά το ακούω !

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα.

Μην ανησυχείς ELENA K., σε εμένα και στις δύο εγκυμοσύνες μου, βρήκαν (στο β΄επιπέδου) στα μωράκια μου "golf ball", όμως συνεκτιμήθηκε με τα υπόλοιπα ευρύματα και δεν έδωσε ο γιατρός καμμία ιδιαίτερη σημασία.

Επίσης, στα επόμενα υπερηχογράφηματα, το "golf ball", είχε απορροφηθεί και σεν φαινόταν πια... (και στις δύο εγκυμοσύνες).

:D:D

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

kalispera!!! ki ego ekana simera yperixo b epipedou kai mou vrikan kombio sthn kardia tou giou mou. moy exhghsan oti apla einai enas deikths xromasomatikon anomalivn. stio test A eina 1: 5460. Opote mou eipe oti auxanetai elaxista o kindynos. Hremhsa omos pou diavasa ta dika sas, giati blepo oti polla paidakia to exoun, kai oti synhthos exafanizetai kai ola einai ygiestata.....peritto na sas po oti den mporousa na stamathso na klaio...tora kapos hremhsa pou mpika sto site...elpizo na einai ola kala gia olous!!!:D

Link to comment
Share on other sites

kalispera!!! ki ego ekana simera yperixo b epipedou kai mou vrikan kombio sthn kardia tou giou mou. moy exhghsan oti apla einai enas deikths xromasomatikon anomalivn. stio test A eina 1: 5460. Opote mou eipe oti auxanetai elaxista o kindynos. Hremhsa omos pou diavasa ta dika sas, giati blepo oti polla paidakia to exoun, kai oti synhthos exafanizetai kai ola einai ygiestata.....peritto na sas po oti den mporousa na stamathso na klaio...tora kapos hremhsa pou mpika sto site...elpizo na einai ola kala gia olous!!!:D

 

Μην ανησυχεις οπως ηδη διαβασες αυτο το στοιχειο απο μονο του δεν ειναι ανησυχητικο, ενα υπηρχε και καποιος αλλος συνδιασμος στοιχειων ίσως να ειχες επικινδυνοτητα. Ακριβως αυτο ειχε η κορη μου (τωρα ειναι 3 χρονων υγιεστατη και ζωηροτατη) μου το διεγνωσαν κι εμενα στον β'επιπεδου, ογιατρος μου με καθησυχασε και μου ειπε ολα τα προαναφερομενα, αλλα εγω δεν ησυχαζα, ετσι αποφασισα να κανω αμνιοπαρακεντηση και ησυχασα. Δεν σου συστηνω να κανεις το ιδιο, θεωρω πως δεν συντρεχει λογος να μπεις σε τετοια διαδικασια, εμενα απλως μου ειχε καρφωθει στο μυαλο & δεν μπορουσα να ησυχασω μερα νυχτα γι'αυτο και το εκανα. Αν μου συνεβαινε σημερα νομιζω πως δεν θα εκανα αμνιοπαρακεντηση. Αν ο γιατρος σου ειναι καλος, εμπιστεψου τον !!!! Ολα θα πανε καλα θα δεις, δεν νομιζω πως πρεπει να ανησυχεις. Θα περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

και σε μας υπηρχε ομικρος τωρα ειναι στα 4χρ.και ειναι υγιεστατος το μονο που μου χε πει ο γιατρος περα απο αυτα που προειπαν τα κοριτσια ειναι οτι μεγαλωνει την ηλικια της μητερας στην εγκυμωσυνη εγω ημουν οριακα μαρτιο μπηκα στα 35 και απριλιο αρχες γεννησα.αν ημουν 35 θα ηταν σαν να ημουν 36 και τοτε θα συζητουσαμε για αμνιοπαρακεντηση.παντος ολα τα κουφα στο τριτο μου παιδι τα εχω δει και ακουσει!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

καλημερα..και εγω εχθεσ εκανα τον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε για κομβιο και να μην ανησυχω..δεν ξερω αν τα ποσοστα και οι μετησεισ ειναι καλεσ..με καθησυχασε αλλα ειμαι πολυ χαλια..ποια ειναι τα επιπεδα και ποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..και εγω εχθεσ εκανα τον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε για κομβιο και να μην ανησυχω..δεν ξερω αν τα ποσοστα και οι μετησεισ ειναι καλεσ..με καθησυχασε αλλα ειμαι πολυ χαλια..ποια ειναι τα επιπεδα και ποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας?

 

 

και μας στην β επιπεδου μας βρηκαν κομβιο στην δεξια κοιλια της καρδουλας,δεν ειναι τιποτα 1στα 10 παιδακια το χει και φευγει,εμας εχει φυγει εδω και 2 μηνες!μην ανησυχεις και να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

να ΄σαι καλα παντελινο..απλα με ανησυχει οτι δεν ειχα μαζι τα αποτελεσματα της αυχενικης του 3ου μηνα απλα θυμωμουν οτι μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικα και βλεποντας και τα χθεσινα μου ειπε οτι ειναι ολα καλα..μηπως μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τιμες απο την αυχενικη και την εξεταση β επιπεδου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα..και εγω εχθεσ εκανα τον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε για κομβιο και να μην ανησυχω..δεν ξερω αν τα ποσοστα και οι μετησεισ ειναι καλεσ..με καθησυχασε αλλα ειμαι πολυ χαλια..ποια ειναι τα επιπεδα και ποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας?

Κατερίνα κι εμένα ο γιος μου είχε golf ball sign.. και γεννήθηκε υγιέστατος. Κι εγώ όταν το είχα ακούσει είχα τρελαθεί και έκανα άμνιο παρόλο που οι γιατροί μου έλεγαν ότι ήταν υπερβολή. Μην ανυσηχείς καθόλου...από τη στιγμή που οι μετρήσεις σου είναι καλές αυτό είναι άνευ σημασίας ( έχω ακούσει μάλιστα ότι τείνει να εκλείψει και από δείκτης)...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΔΕ ΚΟΜΒΙΟ.ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΧΕΝΙΚΗ, PAPPA ΚΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Κ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΦΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΞΑΛΕΙΦΤΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και σε μας ο γυναικολόγος που μας έκανε το μεγάλο υπέρηχο, πήρε το πιο μακάβριο ύφος του κόσμου και μας ανακοίνωσε ο, τι υπάρχει μια ένδειξη που μας υποχρεώνει να πάμε σε 5 βδομάδες για να την ελέγξουμε. Εκτός από το κομβίον μας είπε ότι υπάρχει και κάποια κύστη στον εγκέφαλο που εξαφανίζεται στο τέλος του έκτου μήνα, κάτι που αν δε γίνει, τότε θα υπάρχει υποψία τρισωμίας.

Χαρακτηριστικά μας ανέφερε πως οι πιθανότητες να έχει πρόβλημα το παιδί είναι 1 στις 2774, κάτι που εμένα μου φάνηκε ασήμαντο, η γυναίκα μου όμως ήταν χάλια για μέρες...Μας διαβεβαίωσε ότι δε θα μας ξαναπάρει λεφτά, φυσικά στη 2η επίσκεψη μας είπε ότι όλα είναι καλά και φύγαμε αφού σκάσαμε άλλα 100 ευρό εκτός από τα 150 που πληρώσαμε στην 1η επίσκεψη...

Δε μου βγάζεις απο το μυαλό οτι το γκόλφμπολ είναι ένα παραμύθι των ομπσεστρίσιανς οφ σάμουαν αμερικαν ορ μπριτις γιουνιβέριστυ για να μας εκμεταλλεύονται...εκείνη την ώρα δοξάζεις το θεό που το παιδί σου (έχεις ήδη πάψει να το θεωρείς έμβρυο όταν το πρωτοείδες στον υπέρηχο) είναι καλά και δεν πολυσκέφτεσαι ότι σε κορόιδεψαν... Ντρέπεσαι να κανείς φασαρία για 100 ευρώ, φοβάσαι να το πεις και στο γυναικολόγο σου μπας και νοιώσει ότι τον κατηγορείς για συνενοχή σε απάτη και το μόνο που σου μένει είναι να μοιραστείς την εμπειρία σου με γνωστούς ή και άγνωστους από το ίντερνετ μήπως και βρεις κάποιον που να του συνέβει κάτι παρόμοιο...

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν αυτά που δεν ξέρω σε ποιον άλλο να πω...αν όλα πάνε καλά, χαζομπαμπάς θα είμαι σε 2 μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας ο γυναικολόγος που μας έκανε το μεγάλο υπέρηχο, πήρε το πιο μακάβριο ύφος του κόσμου και μας ανακοίνωσε ο, τι υπάρχει μια ένδειξη που μας υποχρεώνει να πάμε σε 5 βδομάδες για να την ελέγξουμε. Εκτός από το κομβίον μας είπε ότι υπάρχει και κάποια κύστη στον εγκέφαλο που εξαφανίζεται στο τέλος του έκτου μήνα, κάτι που αν δε γίνει, τότε θα υπάρχει υποψία τρισωμίας.

Χαρακτηριστικά μας ανέφερε πως οι πιθανότητες να έχει πρόβλημα το παιδί είναι 1 στις 2774, κάτι που εμένα μου φάνηκε ασήμαντο, η γυναίκα μου όμως ήταν χάλια για μέρες...Μας διαβεβαίωσε ότι δε θα μας ξαναπάρει λεφτά, φυσικά στη 2η επίσκεψη μας είπε ότι όλα είναι καλά και φύγαμε αφού σκάσαμε άλλα 100 ευρό εκτός από τα 150 που πληρώσαμε στην 1η επίσκεψη...

Δε μου βγάζεις απο το μυαλό οτι το γκόλφμπολ είναι ένα παραμύθι των ομπσεστρίσιανς οφ σάμουαν αμερικαν ορ μπριτις γιουνιβέριστυ για να μας εκμεταλλεύονται...εκείνη την ώρα δοξάζεις το θεό που το παιδί σου (έχεις ήδη πάψει να το θεωρείς έμβρυο όταν το πρωτοείδες στον υπέρηχο) είναι καλά και δεν πολυσκέφτεσαι ότι σε κορόιδεψαν... Ντρέπεσαι να κανείς φασαρία για 100 ευρώ, φοβάσαι να το πεις και στο γυναικολόγο σου μπας και νοιώσει ότι τον κατηγορείς για συνενοχή σε απάτη και το μόνο που σου μένει είναι να μοιραστείς την εμπειρία σου με γνωστούς ή και άγνωστους από το ίντερνετ μήπως και βρεις κάποιον που να του συνέβει κάτι παρόμοιο...

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν αυτά που δεν ξέρω σε ποιον άλλο να πω...αν όλα πάνε καλά, χαζομπαμπάς θα είμαι σε 2 μήνες!!![/QUO

 

δεν ειμαι ειδικος, αλλα νομιζω οτι με αυτα που σου ειπε ο γιατρος δεν κανουν πλακα, υπαρχουν και αποδεικτικα στοιχεια.

το γεγονοςοτι ολα πηγαν καλα ειναι τελειο, τωρα χαλαρωσε και περιμενε το παιδακι σου.

καμια φορα δεν ειμαστε ετοιμοι να ακουμε καποια πραγματα, θελουμε να ακουμε αυτα που θελουμε.

κριμα που σε πηρε λεφτα ξανα-μαλλον το ξεχασε και επρεπε να του το πεις

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας ο γυναικολόγος που μας έκανε το μεγάλο υπέρηχο, πήρε το πιο μακάβριο ύφος του κόσμου και μας ανακοίνωσε ο, τι υπάρχει μια ένδειξη που μας υποχρεώνει να πάμε σε 5 βδομάδες για να την ελέγξουμε. Εκτός από το κομβίον μας είπε ότι υπάρχει και κάποια κύστη στον εγκέφαλο που εξαφανίζεται στο τέλος του έκτου μήνα, κάτι που αν δε γίνει, τότε θα υπάρχει υποψία τρισωμίας.

Χαρακτηριστικά μας ανέφερε πως οι πιθανότητες να έχει πρόβλημα το παιδί είναι 1 στις 2774, κάτι που εμένα μου φάνηκε ασήμαντο, η γυναίκα μου όμως ήταν χάλια για μέρες...Μας διαβεβαίωσε ότι δε θα μας ξαναπάρει λεφτά, φυσικά στη 2η επίσκεψη μας είπε ότι όλα είναι καλά και φύγαμε αφού σκάσαμε άλλα 100 ευρό εκτός από τα 150 που πληρώσαμε στην 1η επίσκεψη...

Δε μου βγάζεις απο το μυαλό οτι το γκόλφμπολ είναι ένα παραμύθι των ομπσεστρίσιανς οφ σάμουαν αμερικαν ορ μπριτις γιουνιβέριστυ για να μας εκμεταλλεύονται...εκείνη την ώρα δοξάζεις το θεό που το παιδί σου (έχεις ήδη πάψει να το θεωρείς έμβρυο όταν το πρωτοείδες στον υπέρηχο) είναι καλά και δεν πολυσκέφτεσαι ότι σε κορόιδεψαν... Ντρέπεσαι να κανείς φασαρία για 100 ευρώ, φοβάσαι να το πεις και στο γυναικολόγο σου μπας και νοιώσει ότι τον κατηγορείς για συνενοχή σε απάτη και το μόνο που σου μένει είναι να μοιραστείς την εμπειρία σου με γνωστούς ή και άγνωστους από το ίντερνετ μήπως και βρεις κάποιον που να του συνέβει κάτι παρόμοιο...

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν αυτά που δεν ξέρω σε ποιον άλλο να πω...αν όλα πάνε καλά, χαζομπαμπάς θα είμαι σε 2 μήνες!!!

 

Sorry αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι:

1) το κομβίο πράγματι ΔΕΝ εξαφανίζεται (όπως κακώς είπαν στην προηγούμενη κυρία), παραμένει εφ' όρου ζωής, απλώς δεν φαίνεται σε πιθανές εξετάσεις μετά την γέννηση, ΔΕΝ αποτελεί λειτουργικό πρόβλημα για την καρδιά και όταν είναι μόνο του είναι πολύ ασθενής δείκτης τρισωμίας.

2) οι κύστεις στον εγκέφαλο, σχεδόν πάντα εξαφανίζονται στη διάρκεια της κύησης και αποτελούν δείκτη τρισωμίας ακόμα και αν εξαφανισθούν. Από μόνες τους είναι ασθενής δείκτης.

3) επειδή το κομβίο και οι κύστεις είναι δείκτες διαφορετικών τρισωμιών (τρισωμίας 21 το πρώτο και τρισωμίας 18 οι κύστεις) ΔΕΝ μπορεί να υπολογιστεί συνδυαστικά η πιθανότητα και επομένως το 1/2774 ΔΕΝ είναι πραγματικό (το πιθανότερο είναι ότι απλά σας έδωσαν αυτή την πιθανότητα αυτομάτως από το software που χρησ/ποιείται, η οποία όμως είναι μόνο για τρισωμία 21 και δεν συμπεριλαμβάνει τις κύστεις...)

4) ο συνδυασμός 2 δεικτών (ακόμα και ήπιων) αυξάνει γεωμετρικά τις πιθανότητες τρισωμιών και αποτελεί ένδειξη αμνιοπαρακέντησης. Βέβαια η τελική επιλογή είναι πάντα των γονέων, οι οποίοι θα πρέπει να ζυγίσουν αυτές τις πιθανότητες σε σχέση με τη μικρή πιθανότητα αποβολής.

 

Επομένως μην τα παίρνουμε όλα τόσο ελαφριά ή να τα αποδίδουμε στα χρήματα (προφανώς υπάρχουν και τέτοια περιστατικά) διότι κάθε χρόνο αρκετά έμβρυα που έχουν συνδυασμό τέτοιων δεικτών, βρίσκεται ότι έχουν τρισωμία μετά από αμνιοπαρακέντηση και οι δυστυχείς γονείς αναγκάζονται να κάνουν διακοπή χωρίς ποτέ να δημοσιοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

μαριομπ και πεπα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φαίνεται πως έμπλεξα δύο θέματα σχετικά μεν, διαφορετικά δε...τη μαγεία της επιστήμης και την απληστία κάποιων γιατρών...όσο για τις προφητικές ιδιότητες του υπερήχου, πιστεύω ότι ο θεός πάντα θα έχει το δικαίωμα ν' αλλάξει γνώμη και να βγάλει ψεύτες γιατρούς και οθόνες... για το θέμα της εκμετάλλευσης του νέου γονιού θα επανέλθω, γιατί δυστυχώς δεν αφορά μόνο γιατρούς...έχει να κάνει με όλη τη βιομηχανία που έχει στηθεί γύρω από το μωρό, από τα ρούχα και τα έπιπλα μέχρι τις πάνες και τα φάρμακα... Ειδικά όμως για τους παιδίατρους και τις κλινικές θα ζητήσω τα φώτα των εμπειρότερων...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες.... προχθές έκανε τον υπέρηχο β επιπέδου και βρέθηκε και στο δικό μου μωρακι υπερηχογενήςς εστία στην καρδια ,ειμαι στην 24 εβδομάδα εγκυμοσύνης. Ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο με ρώτησε αν ειχα καλη αυχενική διαφανεια και του απάντησα οτι δεν είχα κανενα πρόβλημα με τη σειρά του μου είπε να ξεχάσω αμέσως τοτε την ύπαρξη του.Περιττο να πω πως έχασα 10 χρονια ζωής και βαλε στην σκεψη και μονο οτι κατι κακο μπορει να συμβαινει στο μωρακι μου! Στην συνέχεια οταν ο γυναικολόγος μου είδε τα αποτελέσματα μου ειπε να μην ανυσηχώ για τίποτα και να μην κάνω αμνιοπαρακέντηση όπως του είχα πει,υπάρχουν μανούλες που ειχαν το ίδιο βάσανο γέννησαν τελικα υγειέστατα παιδακια???? Σας παρακαλώ απάντηστε μου γιατι δεν χαρακτηριζομαι για την αισιοδοξία μου...... σας ευχαριστω απο τωρα....

Link to comment
Share on other sites

στο 2ο μου μωράκι βρέθηκε κομβιο αλλά και νωρίτερα τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας ήταν "χάλια". Πήγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και καναμε και λήψη τροφοβλάστη γιατί εγώ δεν μπορούσα να ηρεμήσω και να περιμένω μέχρι να γεννήσω. Τώρα έχουμε ένα υγιέστατο μωράκι και τίποτα δεν θυμίζει ΕΥΤΥΧΩΣ τις εφιαλτικές μέρες που περάσαμε πριν από μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα...κι εγω μια απο τα ιδια!! καναμε προχθες τον υπερηχο β' επιπεδου και εχει το μωρακι μας αυτο το golfball... φυσικα πρωτη φορα το ακουσα και επαθα κι εγω την πλακα μου!! γι αυτο τωρα και ψαχνομαι στο ιντερνετ μηπως και μαθω τιποτα... ουφ!!βλεπω μεν πως ολα τα μωρακια απο οσους γραφετε εδω,ειναι μια χαρα, αλλα... εξακολουθω να φοβαμαι ειναι η αληθεια.. τι να πω,μακαρι να μας βοηθησει ο θεος και να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...