Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Καισαρικη ερωτηση;

Recommended Posts

για εσας που εχετε κανει προγραματισμενη καισαρικη χρειαστικε να δωσουν 2 φυαλες αιματος,;

θα γεννισω στο ΛΗΤΩ, και ο γιατρος μου ειπε οτι χρειαζομε και δυο φυαλες αιματος

Διαφημίσεις

ναι 2 φυάλες αίμα χρειάζεται,όχι ότι το χρησιμοποιούν,αλλά σε περίπτωση...

αν υπάρχει κάποιος αιμοδότης μπορεί να χρησιμοποιήσει από το απόθεμά του...

χρειάζεσαι αίμα?

με το καλό να έρθει το μπουμουκάκι σου!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από εμένα. Πρόσφατα γέννησα κι εγώ με καισαρική και ο γιατρός μου μου είπε για δύο φιάλες αίμα. Πήρα τηλ. στο μαιευτήριο και τους είπα πως δεν ήταν εφικτό να βρεθεί το αίμα (αλήθεια έλεγα). Οι άνθρωποι με ρώτησαν την ομάδα μου και επειδή ήταν πολύ κοινή ομάδα (Α+) μου είπαν πως μπορούν να με καλύψουν. Αν δεν μπορείς να βρεις αίμα δοκίμασε να τους μιλήσεις. μην ανυσηχείς όμως. Το αίμα ουσιαστικά το θέλουν για ασφάλεια σε περίπτωση που... ίσως...αν....Είναι τόσο μα τόσο γρήγορη η διαδικασία της καισαρικης που δεν χρειάζεται καμία μα καμία ανησυχία....

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

και μενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα πρεπει να υπαρχει προληπτικα αιμα οπως και σε ολα τα χειρουργια και θα δωσει ο αντρας μου οταν θα ερθει η ωρα (εχουμε ιδια ομαδα αιματος)

Διαφημίσεις

Γέννησα με καισαρική πριν από λίγες ημέρες. Ο γιατρός μου επειδή ήταν προγραμματισμένη καισαρική μου είπε πως ήταν απαιραίτητο να υπάρχουν δύο φιάλες αίματος, όπως γίνεται σε κάθε χειρουργείο άλλωστε.

Μόνο στις έκτακτες καισαρικές δε ζητούν αίμα.

Το ό,τι θα υπάρχει αίμα δε σημαίνει πως θα το χρειαστείτε κιόλας όμως πρέπει να υπάρχει για παν ενδεχόμενο - οπότε μην αγχώνεστε.

Με το καλό τα μωράκια σας :-)

*

Ζητανε 2 φιαλες οποιασδηποτε ομαδας, οπως σε καθε χειρουργειο.

Αυτο δε σημαινει οτι αν δεν βρεις τελικα 2 ατομα να δωσουν αιμα για σενα, δε θα γινει και η επεμβαση.

Απλα ειναι ηθικα σωστο να βρισκονται, για να υπαρχει παντα αποθεμα για οσους το χρειαζονται.

k9Tap3.png

Διαφημίσεις

ναι ζητάνε 2 φιάλες αίμα προληπτικά σε περίπτωση που χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν.

δεν είναι αναγκαίο να είναι η ίδια ομάδα αίματος με σένα,αφού ούτως ή άλλως αλλές φιάλες θα σου βάλουν.

εμένα δε μου είχε πει τίποτα ο γιατρός μου και μας το είπαν στο νοσοκομείο το βράδυ πριν γεννήσω που έκανα την εισαγωγή.

επειδή ήταν αργά θα έδιναν αίμα το πρωϊ, αλλά αφού δε χρειάστηκε δεν έδωσαν.

xFibp3.png

Πρώτη φορά το ακούω και εγώ. Η δεύτερη καισαρική μου ήταν προγραμματισμένη και δεν μου ζήτησε κανείς φιάλες αίμα (στο ΜΗΤΕΡΑ)

εχω δυο μπουμπουκακια

Eμένα πάντως και στις δύο καισαρικές ούτε που μου το έθιξε το θέμα ο γιατρός μου. Πρώτη φορά το ακούω!

Εγω μια βεβαια, αλλα και εγω πρωτη φορα το ακουω :roll:

Πρώτη φορά το ακούω και εγώ. Η δεύτερη καισαρική μου ήταν προγραμματισμένη και δεν μου ζήτησε κανείς φιάλες αίμα (στο ΜΗΤΕΡΑ)

Στο ΜΗΤΕΡΑ το ζητάνε. Την υποχρέωση να σε ενημερώσει την έχει ο γιατρός σου. Δεν σου το λέει κανείς άλλος. Στο ΙΑΣΩ πάλι δεν το ζητάνε. Το θέμα είναι πως δεν γίνεται η αιμοληψία στο ίδιο το μαιευτήριο. Έτσι για να σε ταλαιπωρήσουνε την αιμοληψία για λογαριασμό του ΜΗΤΕΡΑ την κάνει το άκουσον, άκουσον "Ιπποκρατειο". Που σημαίνει ότι όποιος πάει νακάνει το χρέος του και να δώσει αίμα, θα πρέπει να χάσει και το μεροκάμματο...Άψογα?

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Eμένα πάντως και στις δύο καισαρικές ούτε που μου το έθιξε το θέμα ο γιατρός μου. Πρώτη φορά το ακούω!

ουτε εμενα!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

Έκανα 2 καισαρικές σε ιδιωτική κλινική στη Β. Ελλάδα, η πρώτη ήταν έκτακτη και δε ζήτησε κανείς τίποτα, στη δεύτερη όμως που ήταν προγραμματισμένη ζήτησαν δύο φιάλες να υπάρχουν, όχι απαραίτητα ίδια ομάδα με εμένα, η αιμοληψία έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο στο όνομά μου (έτσι μου είπαν αυτοί που έδωσαν δηλ. ο σύζυγος και η ξαδέρφη μου) και τελικά δε χρησιμοποιήθηκαν ποτέ. Είναι πάγια τακτική να ζητάνε αίμα στις προγραμματισμένες επεμβάσεις είπε ο γιατρός.

Καλα κανουνε και ζητανε αιμα κοριτσια σε προγραμματισμενα χειρουργια γιατι συχνα πυκνα υπαρχει ελλειψη στην Ελλαδα σε αιμα και καποιοι ανθρωποι το χρειαζονται για να ζησουν και κινδυνευουν πραγματικα αν δεν βρεθει την σωστη ωρα αιμα.

Για μενα οταν ημουνα στον 7ο δωσανε πανω απο 20 ατομα και παλι συμβατο δεν βρισκοταν γιατι υπηρχε ελλειψη εκεινο το διαστημα και κινδυνεψα και εγω και το παιδι απο την καθυστερηση αυτη.

Αν ειχε βρεθει το αιμα εγκαιρα και δεν καθυστερουσα τοσες ημερες να μεταγγιστω δεν θα κατερρεε ο οργανισμος μου και δεν θα γεννουσα προωρα. Οταν ο αιματοκριτης φτανει στο 15 και εισαι στον 7ο μηνα και δεν βρισκεται συμβατο αιμα πουθενα τοτε καταλαβαινεις την αξια της εθελοντικης αιμοδοσιας.

Να δινετε αιμα κοριτσια και κακως οι γιατροι δεν το απαιτουν. Απο αυτο μπορει να κριθει η ζωη ενος αλλου ανθρωπου που χρειαζεται το αιμα ενω εσεις δεν το χρειαζεστε.

γεννησα στο λητω με προγραμματισμενη καισαρικη 10 ιουνιου.δεν μου ζητησαν τιποτα.αυτο ελειπε.5 χιλιαρικα πηραν θα ψαχνω και για αιμα?δεν με εφτανε το αγχος να πανε ολα καλα.θα ειχα κι αυτο?