Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα καθαρής άρθρωσης


Recommended Posts

ετων? 4? Αν ναι πρέπει να ρωτήσεις... Δασκάλες έχει? τι λένε?

Ειναι σχεδον 5.Η δασκαλα του δεν εντοπιζει κατι ιδιαιτερο..αρκετα παιδακια λεει το κανουν και αμς λεει να περιμενουμε να δουμε και τωρα στο νηπιαγωγειο τι θα γινει.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επαναλαμβάνει συλλαβές ή κολλάει σε κάποια λέξη? (το το το ή α αα α κτλ?)

γενικά συμβαίνει στα παιδιά αυτό αλλά όμως όταν είναι κάτι σταθερό αξίζει ΄προσοχής.

Δείχνει συνήθως ότι ένα παιδί νιώθει πιεσμένο να πεί κάτι (πιεσμένο απο τον εαυτό του να πετύχει γρήγορα ή να προλάβει ίσως και για να δείξει ότι μπορεί/ τα καταφέρνει).

Αυτό σημαίνει ότι το παιδί αυτό μπορεί να μην είναι χαλαρό. Άλλα παιδιά πχ είναι χαλαρά σε αυτό και μιλάνε με την ησυχία τους, με σταθερό ρυθμό.

Επίσης έχει σχέση και με την αναπνοή, όταν είναι γρήγορη δεν προλαβαίνει το παιδί με μια ανάσα να πεί όλη τη φράση.

 

O Βασιλης μου μαρια το τελευταιο 4ημερο επαναλαμβανει το "το" και το "τα"

Δλδ λεει "το το αματσι μας ειναι αυτο"?

Δεν τον πιεσα. Λες να το εκανα χωρις να το καταλαβω? Το συζητουσαμε ΣΒΚ με τον πατερα του (για να καταλαβεις ποσο εντονο ηταν το παρατηρησε και εκεινος :lol::lol: ).Ο μπαμπας του λεει οτι μικρος κεκεδιζε και λεει μηπως ειναι κληρονομικο.

 

οι άντρες σε εκτίμηση πάντα!!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

vickaki μήπως επειδή είναι κριτσικάτσι :lol::lol: δεν λέει και το ξ;

είχα κάποτε μια συμφοιτήτρια Κρητικά και δεν μπορούσε να ξεχωρίσει τους ήχους απο το χι και το σι...τους πρόφερε το ίδιο (στα αυτιά μας!!) :lol: .

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

τελικά λοιπόν δεν λέει ούτε το ξ ούτε το ψ. εγώ θα πήγαινα σε κάποιο κέντρο λογοθεραπείας για μια αξιολόγηση για να είμαι ήσυχη., τώρα σε πιό δεν ξέρω....σίγουρα πάντως δεν φτάνει μόνο μια γνώμη.

 

η δασκάλα θα έπρεπε να σου πεί ότι εάν ανησυχείς, να πας σε κάποιο λογοπεδικό για να σου ξεκαθαρίσει το τοπίο, όχι να σου πεί να περιμένεις.

σε αυτές τις ηλικίες κάθε εξάμηνο είναι πολύ σημαντικό και θα να τον βοηθήσει πολύ εάν δείξει ότι χρειάζεται κάποια βοήθεια απο ειδικό.

η δασκάλα παρόλο που μπορεί να το έχει ξαναδεί αυτό, είναι πολύ πιθανό, να μην είναι καλά ενημερωμένη για λεπτά θέματα της ομιλίας. (είναι? μπορείς να επαναπαυτείς στο σχόλιό της όταν εκείνη δεν έχει σπουδάσει κάτι σε σχέση με τον λόγο? εδώ υπάρχουν παιδαγωγοί που δεν ξέρουν άλλα πράγματα.... :? τέλος πάντων!)

 

 

για το κόλλημα:

 

όταν επαναλαμβάνουν την πρώτη συλλαβή σημαίνει ότι τραυλίζουν.

διάβασε όλα τα λίνκ που σου βάζω πιό κάτω.

 

Στις φυσιολογικές διαταραχές επαναλαμβάνονται συνήθως ολόκληρες λέξεις, εμφανίζονται "ήσυχες" (π.χ. Μπορεί … να ήταν ο Κώστας) ή "γεμάτες" παύσεις (π.χ. "Εγώ…μμ…εεε.. δεν θέλω να φάω", διακοπές ή και ανασχηματισμοί τις πρότασης (π.χ. Ήμουν χθες … που πηγαίνεις;) ενώ στον τραυλισμό επαναλαμβάνονται κατά βάση φωνήματα ή συλλαβές.

 

Σχεδόν όλα τα παιδιά, κατά τη διάρκεια της γλωσσικής τους εξέλιξης, βιώνουν μεταξύ του 2. και του 5. έτους της ηλικίας τους, μια φάση με πολλές αστάθειες της ροής του λόγου. Αυτό δεν χρειάζεται να μας ανησυχήσει όσο το παιδί δεν παρουσιάζει σημάδια κόπωσης και υπερπροσπάθειας. κατά την διάρκεια της ομιλίας.

(http://www.logo-therapia.gr/traulismos.htm)

 

επίσης γράφουν ότι μπορεί να είναι κληρονομικό και ότι παρουσιάζεται και αρκετά σε αριστερόχειρες.

 

είναι μια διαταραχή στην ροή του λόγου, και είναι ένδειξη ότι πρέπει να ασχοληθείτε με αυτό για να σιγουρέψετε ότι είναι μέσα στο φυσιολογικό ποσοστό, (5% των λέξεων που λέει εάν τραυλίζει σε αυτές είναι φυσιολογικό).

για να καταλαβεις ποσο εντονο ηταν
αυτό δεν ξέρω αν μπορείτε να το μετρήσετε και εσείς - 5 στις εκατό λέξεις δηλαδή..

 

πάντως τα παιδιά που τραυλίζουν νιώθουν πολύ άσχημα για αυτό, ξέρουν ότι κάτι δεν πάει καλά όταν αυτό συμβαίνει και για αυτό είναι καλό να δείτε έναν ειδικό έτσι ώστε να σας καθοδηγήσει.

 

http://www.logopaedia.gr/main12.htm

http://www.medlook.net/Kids/travlismos.asp

 

Ο τραυλισμός που αντιμετωπίζεται στην αρχή της εμφάνισής του θεραπεύεται πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά.

 

 

βάλε στο google την λέξη τραυλισμός και βγαίνουν χίλια λίνκ.

 

πάντως ότι και αν είναι υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που τραυλίζουν και αυτό φεύγει κάποια στιγμή. όμως καλό θα ήταν να το ψάξεις για να μη αισθάνεται άσχημα το παιδί σου , μόνο για αυτό. όχι δηλ. με στόχο να μην τραυλίζει αλλά να αισθανθεί άνετα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

οι άντρες σε εκτίμηση πάντα!!!!

 

Απλα ο μπαμπας του δεν ψειριζει πραγματα και καταστασεις οσο εγω . Οταν ειχε αργησει να μιλησει αν διαβασεις με θεωρουσε παραλογη που ετρεχα να βρω γιατι. Οποτε το να του χτυπησει κατι μηπως ειναι αξιοσημειωτο.

 

Ο μπαμπας του Βασιλη ειναι τρομερος μπαμπας και εκτος απο το οτι τον παραχαιδευει θα επεφτε φωτια να με εκαιγε αν ελεγα κατι αρνητικο πια για εκεινον. Τον ταιζει , τον κανει μπανιο , του εχει αλλαξει αμετρητες πανες. Μονο παραμυθι δεν του διαβαζει . :D:D. Ολα αυτα βεβαια οταν δεν δουλευει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ Μαρια. Ασυνειδητα μου τραβαγε την προσοχη αυτο και ισως βλεποντας την ανησυχια μου το χειροτερευα . Τωρα που διαβασα ολα αυτα το περνω πιο χαλαρα και ελπιζω να το ξεπερασουμε. Εχουμε χρονο.

 

Μιλησα και με τον παιδιατρο. Μου ειπε μεχρι τα 4 το κανουν πολλα παιδια και δεν ειναι ανησυχητικο.

 

Επαναλαμβανει τριπλα. Δεν ζοριζεται και μεχρι στιγμης δεν το καταλαβαινει θα ελεγα - εκτος τις πρωτες φορες που εμεινα εκπληκτη. Δεν ειναι αρκετα συχνο (σημερα το εκανε 4 φορες απο τις 5 εως τις 9- οι 2 ηταν με το που ηρθε απο το σχολειο και οι αλλες 2 αραιες). Το κανει στην αρχη της λεξης (την μια ηταν οταν προσπαθουσε να πει το φορτηγο - κατι που δεν εχει πει ακομα ολοκληρο).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια περιπτωση να σχετιζεται το ολο θεμα με το χαστουκι της δασκαλας? Να ειναι δλδ ψυχολογικο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά λοιπόν δεν λέει ούτε το ξ ούτε το ψ. εγώ θα πήγαινα σε κάποιο κέντρο λογοθεραπείας για μια αξιολόγηση για να είμαι ήσυχη., τώρα σε πιό δεν ξέρω....σίγουρα πάντως δεν φτάνει μόνο μια γνώμη.

 

η δασκάλα θα έπρεπε να σου πεί ότι εάν ανησυχείς, να πας σε κάποιο λογοπεδικό για να σου ξεκαθαρίσει το τοπίο, όχι να σου πεί να περιμένεις.

σε αυτές τις ηλικίες κάθε εξάμηνο είναι πολύ σημαντικό και θα να τον βοηθήσει πολύ εάν δείξει ότι χρειάζεται κάποια βοήθεια απο ειδικό.

η δασκάλα παρόλο που μπορεί να το έχει ξαναδεί αυτό, είναι πολύ πιθανό, να μην είναι καλά ενημερωμένη για λεπτά θέματα της ομιλίας. (είναι? μπορείς να επαναπαυτείς στο σχόλιό της όταν εκείνη δεν έχει σπουδάσει κάτι σε σχέση με τον λόγο? εδώ υπάρχουν παιδαγωγοί που δεν ξέρουν άλλα πράγματα.... :? τέλος πάντων!)

.

Λοιπον με εβαλες σε σκεψεις καιαπο χθες ψαχνομαι...λοιπον τελικα το προβλημα δεν ειναι τοσο το Ξ,εκει βγαζει ενα πολυ κοντινο ηχο...αλλα το Ψ που αυτο σε ολες τις λεξεις και προτασεις το κανει ΤΣ.Η δασκαλα μου ειπε πως στο σχολειο το Ξ το λεει...οχι καθαρα αλλα ειναι ξ...το ψ ομως και εκει το λει ΤΣ αλλα το γραφει κανονικα...Δεν ειναι λεει ειδικος για να μου πει περισσοτερα αλλα και αλλα παιδακια το κανουνε και τα εχει δει να φτιαχνουν.Μιλησα λοιπον με φιλη λογοθεραπευτρια που δυστυχως δεν μενει εδω στην Κρητη.Μου ειπε πως αυτο ειναι κατι απλο και με λιγη ωριτσα θα μπορουσε αν τον κανει να το πει...Αλλα δυστυχως αρκετοι ιδιωτες λογοθεραπευτες τετοιες περιπτωσεις τις εκμεταλευοντε.Μου προτεινε ομως να παρω μια γνωμη ,κυριως γιατι θεματα λογου πρεπει να φτιαχνουν μεχρι 5 ετων.

Μιλησα και με τον παιδιατρο...μου ειπε πως εδω στο Ηρακλειο δεν εμπιστευετε καποιον διοτι εχει δει αρκετες περιπτωσεις παιδιων να τα παοδευουνε με συνεδριες χωρις λογο καθαρα για το οικονομικο.Πιστευει πως επειδη ουτως η αλλως ο Μιχαλης αργησε να μιλησει(3ετων)να του δωσουμε λιγο χρονο ακομη(οχι παραπανω απο 6μηνο)και στο μεταξυ θα ψαξει και αυτος να δει μηπως βρει καποιο ατομο εμπιστοσυνης.

Ευτυχως τον Οκτωβρη θα ερθει κατω η φιλη μου και αν μεχρι τοτε δεν εχει αλλαξει κατι τοτε θα προσπαθησει αν του το βγαλει αυτη.

Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι καθαρα θεμα ασκησης και τοποθετησης γλωσσας αφου τα δοντακια του ειναι μαι τελεια οδοντοστοιχεια και επισης δεν εχει να κανει με παρατεταμενη χρηση πιπιλας.

Αυτα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μπράβο που το έψαξες.

είδατε με διάφορες γνώμες σχηματίζεται κάτι πιό χειροπιαστό.

 

Vicky ωραία όταν έρθει θα τον αναλάβει εκείνη.

ναι άυτό κάνουν συνήθως οι λογοθεραπευτές, ειδικές ασκησούλες.

 

το διόρθωμα των γονιών είναι που κάνει ζημιά γιατι κάνουν υπερπροσπάθεια της γλώσσας και μετά όταν χρειαστεί τελικά βοήθεια απο λογοθεραπεύτρια, δεν μπορεί πλέον να βοηθήσει.

 

elenik, εάν αποδειχτεί ότι είναι παραπάνω απο το 5%, σημαίνει ότι ναι ίσως υπάρχει κάτι που τον "δεσμεύει" και δεν τον αφήσει να χαλαρώσει, μαζί και με άλλους παράγοντες.

 

εξαρτάται όμως απο το πόσο συχνά γίνεται. θα κάνει καλό να το παρακολουθείτε κάπως αυτό δηλ μια φορά κάθε τόσο να μετράτε τις λέξεις.

να τις μετρήσετε όταν βρίσκεται κάπου με κόσμο, όχι όταν παίζει μόνος του πχ. - ίσως βοηθήσει ένα κασετοφωνάκι.

θα είδες κιόλας αυτά που γράφουν τα site το ότι όταν τραγουδάνε ή παίζουν μόνα τους δεν υπάρχει κάποια πίεση και τότε δεν τραυλίζουν

και ότι ο τραυλισμός έχει σχέση με κοινωνικές συνομιλίες.

δες δηλαδή πότε συμβαίνει και αν σφίγγεται. όμως όπως σας είπε ο παιδίατρος και όπως γράφουν και τα περισσότερα σιτε, είναι κάτι που συμβαίνει και θεωρείται φυσιολογικό μέχρι κάποια ηλικία και συχνότητα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα απο τοσο καιρο ειπα να σας πω τα νεα μας...

Ευτυχως το "προβλημα" του Μιχαλη ηταν θεμα χρονου...μολις ξεκινησε το νηπιαγωγειο,μιλησα και με τη δασκαλα του κυριως για να προσεξει αν μου πει αν και εκει μιλαει με ν-τ αντι για ρ-τ ,κτλ...μετα απο λιγες μερες μου ειπε πως δεν εχει προσεξει κατι...το αντιεθτο μαλιστα.Ειναι απο τα παιδια που μιλανε πολυ και καθαρα....

κανεις μας δεν του το εκανε θεμα αλλα προσεχαμε να δουμε αν υπαρχουν αλλαγες τωρα που συναναστρεφοταν με συνομιληκα.

Αποτελεσμα;;;χθες μου ειπε "μαμα παρε την καρ-τα μου!""θελω Ψ-ωμι!""πήραμε τούρ-τα για την εύα;" ...δηλαδη τα εφτιαξε οντως μονος του και τις τελευταιες μερες μιλαει πιο γρηγορα και πιο σωστα!

Ωστοσο οταν θα ερθει η φιλη μου θα κοιταξουμε να δουμε αν αυτη εντοπιζει κατι,παντως εμεις ειδαμε θεαματικη αλλαγη με τις 2 εβδομαδες νηπιαγωγειο!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τέλεια πολύ καλά αυτά τα νέα.!

είδες τα παιδιά εάν θέλουν κάτι, καταφέρνουν τα πάντα. αρκεί να μην είναι αγχωμένα ή πιεσμένα. ! εχουν το ρυθμό τους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Vicky χαίρομαι για το αγοράκι σου που διορθώθηκε το μικρο ψεγάδι που είχε στην ομιλία!

Έχω να πώ εδώ ότι όσοι αντιμετωπίζουν κάποιο προβλημα με το παιδάκι τους όσον αφορά στην άρθρωση κάποιων γραμματων(εκτός από την περίπτωση της vicky που ήταν μικρό και λύθηκε γρήγορα) να απευθυνονται σε ειδικό. Λογοπεδικό για την ακρίβεια. Ο γιος μου είναι 5μιση και δεν άρθρώνει σωστά το ρ και το λ. Δεν τα προφέρει διαφορετικά απλώς δεν ακούγονται σχεδόν. Πήγαμε πριν από ένα εξάμηνο σε κάποιον λογοπεδικό από όπου και σταματήσαμε διότι δεν ήταν σωστός σε θέματα συμπεριφοράς. Τώρα ξαναρχίσαμε αλλού. Αυτό που θέλω να πώ ενημερωτικά είναι ότι δεν μπορεί να κάνει μόνος του ο γονιός τις ασκήσεις που κάνει ένας λογοπεδικός. Συνήθως το πρόβλημα στην άρθρωση βρίσκεται στην γλώσσα. Ασκήσεις για την βελτίωση της ευελιξίας της γλώσσας δεν γνωρίζει ένας γονιός. Όσο κι αν προσπαθούμε να πούμε σωστότερα μια λέξη στο παιδί αυτό δεν το βοηθάει σε τίποτα. Όπως είπε και η Μαρία το αγχώνουμε περισσότερο. Πραγματικά τις ασκήσεις με τη γλώσσα που κάνει ένας λογοπεδικός για να βοηθήσει το παιδί δεν μπορούμε να τις φανταστούμε καν. ΄Κρίμα που δεν είδα το ποστ πριν να συμβουλέψω απο εμπειρία αυτούς που έχουν αντίθετη αποψη.

Ελπίζω το θέμα να είναι παρελθόν για μας σύντομα και να αποκατασταθεί και η δική μας (χαριτωμενιά).

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μετά από πολύ καιρό είμαι στην ευχάριστη θέση να μπορώ να πω ότι το πρόβλημα που είχαμε πριν τα νήπια (στο πρώτο μου post που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση) λύθηκε μόνο του με το που η μικρή πήγε στην Α Δημοτικού.

Μέσα σε λίγες εβδομάδες είχε 100 % πεντακάθαρη άρθρωση,γεγονός που αποδίδω κυρίως στην εκμάθηση της ανάγνωσης.Ούτε λογοπεδικοί,ούτε λογοθεραπευτές,ούτε τίποτα.Μας έχει φάει το πολύ new age, μου φαίνεται!!!

Μην πέφτετε στη λούμπα,ασχοληθείτε εσείς αυτοπροσώπως με τα παιδάκια σας και όλα θα πηγαίνουν καλώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τραύλισμα:

Γύρω στα 21/2 -3 ο γιος μου είχε αρχισει να επαναλαμβανει συλλαβές. Το ένστικτο μου έλεγε ότι φάση είναι θα περάσει. Η γιαγιά του τον άκουσε και τρόμαξε και άρχισε να τον διορθώνει, έτσι αναγκάστηκα να ρωτήσω ειδικό.

Η λογοθεραπέυτρια που είχε αρχίσει να τον βλέπει τότε για κάτι άλλο μου είπε ότι αυτό που έκανε δεν είχε καμοια σχέση με τραύλισμα και ότι η σκέψη (λόγος) ήταν πιο προχωρημένο από την ομιλία του και γιαυτό συνέβαινε ειδικά όταν ήθελε να πει πολλά και γρήγορα. Όντως δεν δώσαμε σημασία και εξαφανίστηκε σε 3-4 μήνες

 

Λογοθεραπεία:

Με τον κατάλληλο ειδικό μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά ακόμη και από μικρή ηλικία. Άν το παιδί έχει κάποιο πρόβλημα αξίζει τον κόπο γιατί βελτιώνοντας την άρθρωση του βελτιώνεις την επικοινωνία του με τους υπόλοιπους και την αυτοεκτίμηση του. Για μένα αξίζει ακόμη και αν είναι κάτι που μπορεί να φτιάξει μόνο του σε 2-3 χρόνια.

Μακάρι να μπορούσε να ενταχθεί από τον παιδικό σαν "μάθημα" ορθοφωνίας! Επίσης εμάς η λογοθεραπεύτρια μας είπε ότι είναι καλό να μήν διορθώνουμε αλλά να μιλάμε σωστά και να αφιερώνουμε ώρα για διάβασμα, αλλά μας έδειξε κάποια παιχνίδια που είναι ασκήσεις να κάνουμε μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

+1 μάθημα ορθοφωνίας !!!

Υπέροχη ιδέα, αρκετά παιδιά θα έβρισκαν λύσεις στα διάφορα θέματα που παρουσιάζονται...

 

Μιχαήλ Τζουραμάνης (λογοθεραπευτής-λογοπαθολόγος)

http://www.logou-therapeia.gr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης εμάς η λογοθεραπεύτρια μας είπε ότι είναι καλό να μήν διορθώνουμε αλλά να μιλάμε σωστά και να αφιερώνουμε ώρα για διάβασμα, αλλά μας έδειξε κάποια παιχνίδια που είναι ασκήσεις να κάνουμε μαζί του.

 

Tι παιχνίδια σας πρότεινε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να της διαβάσω παραμύθια

αλλά δεν έχει υπομονή και δεν της αρέσει!....

 

Το ίδιο και με το κουκλοθέατρο....μετά απο λίγο βαριέται!

 

(είναι υπερκινητική και δεν της αρέσει να "κάθεται" :roll:)

 

Eχεις εσύ καμιά άλλη ιδέα? :?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να της διαβάσω παραμύθια

αλλά δεν έχει υπομονή και δεν της αρέσει!....

 

Το ίδιο και με το κουκλοθέατρο....μετά απο λίγο βαριέται!

 

(είναι υπερκινητική και δεν της αρέσει να "κάθεται" :roll:)

 

Eχεις εσύ καμιά άλλη ιδέα? :?[/quote

 

 

 

εχει θεμα με την αρθρωση η μικρη η απλα ανησυχεις;ειναι λιγο νωρις βεβαια για αγχος.παρατηρησε ποια φωνηματα δεν λεει κ οταν της μιλας να αναφερεις συχνα λεξεις απο το φωνημα κ αν γινεται να σε κοιταζει στο στομα.παιξε παιχνιδι,κανε οτι κανω κτλ συνεχισε με τα παραμυθια,απλα να ειναι μικρα.αν βαριεται πολυ,διαβασε εστω 2 γραμμες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να της διαβάσω παραμύθια

αλλά δεν έχει υπομονή και δεν της αρέσει!....

 

Το ίδιο και με το κουκλοθέατρο....μετά απο λίγο βαριέται!

 

(είναι υπερκινητική και δεν της αρέσει να "κάθεται" :roll:)

 

Eχεις εσύ καμιά άλλη ιδέα? :?

 

εχει θεμα με την αρθρωση η μικρη η απλα ανησυχεις;ειναι λιγο νωρις βεβαια για αγχος.παρατηρησε ποια φωνηματα δεν λεει κ οταν της μιλας να αναφερεις συχνα λεξεις απο το φωνημα κ αν γινεται να σε κοιταζει στο στομα.παιξε παιχνιδι,κανε οτι κανω κτλ συνεχισε με τα παραμυθια,απλα να ειναι μικρα.αν βαριεται πολυ,διαβασε εστω 2 γραμμες

 

Την έχουμε πάει σε ειδικούς να την δούν και Δοξα τω Θεώ

όλα είναι καλά!

Ολοι μας λένε για υπομονή, να της δώσουμε χρόνο, και οτι με τον παιδικό σταθμό θα στρώσει η ομιλία της

(δεν τα λέει ακόμα καθαρά και έχει φτωχό λεξιλόγιο:

ίσως να φταίει και η μητέρα μου που την κράταγε μέχρι τώρα και της μίλαγε 2 γλώσσες -ελληνικά και ιταλικά)

 

Η αναπτυξιολόγος που την είδε

μας είπε στο σπίτι να παίζουμε μαζί της περισσότερo με

"επικοινωνιακά παιχνίδια"!

 

Μια κουβέντα είναι!

 

Κι έτσι ψάχνω να βρω τι άλλο μπορούμε να της κάνουμε....

Link to comment
Share on other sites

soevan07, τα παιχνίδια ήταν εξατομικευμένα ανάλογα με τους ήχους που δυσκολευόταν το παιδί (πχ κάναμε το φίδι για το σίγμα ή φυσούσαμε μπάλες για το φι, ή γλύφαμε γλυφιντζούρια για το λάμβδα...)

Αν η κόρη σου είναι σε "καθεστώς" διγλωσίας αλλάζουν τα πράγματα - δεν είμαι ειδικός απλώς έχω φίλους που τα παιδιά τους μεγαλώνουν δίγλωσσα -και όλα αργίσαν να μιλήσουν 5-6 μήνες αλλά όταν μιλήσαν μιλούσαν και τις 2 γλώσσες δηλαδή μετα τα 3 /3.5 δεν είχαν διαφορά από τα άλλα παιδάκια στην μία τουλάχιστον γλώσσα. Αν ρωτήσεις ειδικό, καλά είναι να έχει εμπειρία με δίγλωσσα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Την έχουμε πάει σε ειδικούς να την δούν και Δοξα τω Θεώ

όλα είναι καλά!

Ολοι μας λένε για υπομονή, να της δώσουμε χρόνο, και οτι με τον παιδικό σταθμό θα στρώσει η ομιλία της

(δεν τα λέει ακόμα καθαρά και έχει φτωχό λεξιλόγιο:

ίσως να φταίει και η μητέρα μου που την κράταγε μέχρι τώρα και της μίλαγε 2 γλώσσες -ελληνικά και ιταλικά)

 

Η αναπτυξιολόγος που την είδε

μας είπε στο σπίτι να παίζουμε μαζί της περισσότερo με

"επικοινωνιακά παιχνίδια"!

 

Μια κουβέντα είναι!

 

Κι έτσι ψάχνω να βρω τι άλλο μπορούμε να της κάνουμε....

 

στειλτη παιδικο...........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο γιος μου είναι σχεδόν 5 ετων και δεν μιλάει καθαρά επίσης απλοποιεί τις λέξεις. Έχει 3 μήνες που ξεκινήσαμε λογοθεραπεία και ήδη έχω δει μια μικρή βελτίωση αλλά έχω έντονο προβληματισμό. Θα είναι η ομιλια του σωστη οταν θα παει στο δημοτικό?

Link to comment
Share on other sites

jannisποιος γιος σου είχε θέμα με τραυλισμό,αυτός που έχειτα ταλέντα? Σε ρωτάω γιατί και ογιος μου παρουσίασε στα δύο και κάτι τραυλισμό και μας είπαν ότι δέχεται πολλές πληροφορίες που δυσκολεύονται να βγουν από το στόμα του παιδιού. Στεναχωριέμαι γιατί ογιος μου έχει ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων & έχω ασχοληθεί πολύ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...