Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι κι αν, το παιδί, μου δηλώσει ότι αγαπάει έναν "άλλου τύπου" άνθρωπο...


jimGRbeaR

Recommended Posts

Είχα μια κουβέντα με τη γυναίκα μου, σήμερα, σχετικά με το αν και κατά πόσο θα αποδεχτούμε την περίπτωση, που, το παιδί μας, μας φέρει έναν "άλλου τύπου" άνθρωπο και θελήσει να συνυπάρξει μαζί του/της...

Ήταν κάθετη σε τέτοιου τύπου περιπτώσεις...:roll:

Αντίθετα, εγώ, λέω "άμα είναι καλό παιδί, ας είναι ότι θέλει...":grin:

 

Δώστε καμιά άποψη...:idea:

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι εννοεις αλλο τυπο ανθρωπου βρε παληκαρι? Αν εννοεις κατα συρροην δολοφονο θα εχω θεμα, αν εννοεις διαφορετικης σεξουαλικοτητας οχι κανενα προβλημα. Επεξηγηση παρακαλω.....(αν και αν εχει να κανει με σεξουαλικοτητα βλεπω το θεμα να αρπαζει παλι φωτια για να καταληξουμε οτι συμφωνουμε οτι διαφωνουμε)......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αλλο τυπο ανθρωπου βρε παληκαρι? Αν εννοεις κατα συρροην δολοφονο θα εχω θεμα, αν εννοεις διαφορετικης σεξουαλικοτητας οχι κανενα προβλημα. Επεξηγηση παρακαλω.....(αν και αν εχει να κανει με σεξουαλικοτητα βλεπω το θεμα να αρπαζει παλι φωτια για να καταληξουμε οτι συμφωνουμε οτι διαφωνουμε)......

Δηλαδή εάν η κόρη σου, σού φέρει έναν bi και σου πει ''μαμά από δω το αγόρι μου'', δε θα πείς τίποτα;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι να ρθει εκεινη η ωρα οπως και στην εγκυμοσυνη που προετημαζεσε για τον τοκετο ετσι μεχρι να σε φερει τον γαμπρο εχεις να δεις πολλες καρυδιας καρυδια.θα το εμπεδωσεις καλα το θεμα.τωρα αν με φερει κανα σαουδαραβα η δικια μου(αυτοι ακουνε τις γυναικες τους)που δεν ξερει τι εχει(το μισο ντουμπαϊ ας πουμε)και την εχει στα οπα οπα,πια ειμαι εγω να μπω εμποδιο στην ευτυχια της!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν η κόρη σου, σού φέρει έναν bi και σου πει ''μαμά από δω το αγόρι μου'', δε θα πείς τίποτα;

 

Οι bi δεν το γράφουν στο κούτελο.:P Πού θα το καταλάβεις δηλαδή;

 

Όταν λέει "άλλου τύπου" μπορεί σε πολλά να πάει το μυαλό μας. Π.χ. να είναι ο πεθερός πάοκ τουμπιώτης και να του φέρει η κόρη του για γαμπρό έναν γαύρο πειραιώτη.:evil:

Ή να είναι νεοδημοκράτης και να του φέρει έναν πασοκτζή και μάλιστα επί πρωθυπουργίας Γιωργάκη (μακριά από μας!).

 

(πάντως μ' αρέσει που πάει το μυαλό κάποιων στην ομοφυλοφυλία αλλά το χειρότερο σενάριο που μπορεί να αντέξει το μυαλό τους είναι να φέρει το παιδί τους σύντροφο του αντίθετου φύλου αλλά "bi" :mrgreen:. Ανάσες, φου, φου, φου!)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή εάν η κόρη σου, σού φέρει έναν bi και σου πει ''μαμά από δω το αγόρι μου'', δε θα πείς τίποτα;

 

Οχι χαρα μου αν ειναι η επιλογη της και ειναι καλα το παιδι μου και χαρουμενο με αυτο δεν θα πω τπτ. Αλλα μεταξυ μας ειχαμε ακριβως την ιδια συζητηση ΠΟΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δημοσιευματα πισω. Και παλι το ιδιο με ειχες ρωτησει, και παλι το ιδιο σου απαντησα. Και αληθεια λεμε.....ελπιζω να μην εχει να κανει με το τετρημενο θεμα της σεξουαλικοτητας γιατι ακρη δεν θα βγει.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Παραβλεπω τις αηδιουλες για τον ΠΑΟΚ :mrgreen::mrgreen: και λεω πως θα μου ερχοταν καπως.... Ναι, το ομολογω πως θα μου κακοφαινοταν αν το παιδι μου ηταν με καποιον που ειναι αλλου τυπου...

ΑΛΛΑ...

Μετα το αρχικο σοκ... Θα εβγαινα εξω μαζι της για καφεδακι, θα συζητουσα μαζι της προσπαθωντας να μην την πιεσω να υιοθετησει τις δικες μου αντιληψεις και αν εβλεπα πως ειναι ευτυχισμενη, τοτε... Μεγεια της με χαρα της!

 

Βεβαια εξαρταται τι εννοεις "αλλου τυπου"?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα λογια ευκολα λεγονται..αλλιως ειναι οταν ερθει εκεινη η ωρα που θα σου παρουσιασει τον "αλλου ειδους" ανθρωπο(ο,τι σημαινει αυτο για τον καθενα)..δε μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια τι θα κανουμε-νιωσουμε-πουμε αλλα το σιγουρο ειναι οτι και μουγκα στη στρουγκα θα κανουμε για τα παιδια μας και θα πουμε κι ενα τραγουδι..η ευτυχια τους πανω απ ολα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Τις κακιούλες για την ΠΑΟΚΑΡΑ τις αντιπαρέρχομαι, δεν είναι επί του παρόντος. (ας όψεται η διαιτησία που ΟΛΟΙ ξέρουμε ποιον ευνοεί σε μεταξύ μας αγώνες)

 

2. Σχετικά με το πόσα πράγματα μπορεί να δεχτεί ένας γονιός σχετικά με το ποιόν του έτερου ήμισυ του παιδιού του, μεγάλη μπουκιά ας φάμε αλλά μεγάλο λόγο ας μην πούμε. Έχω τύχει παρούσα σε αρραβώνα που η κοπέλα ήταν καταφανέστατο από τη συμπεριφορά της ότι ήθελε τον αρραβωνιαστικό της μόνο για τα χρήματά του. Ενώ θεωρητικά δηλώνω ανοιχτή στις μελλοντικές επιλογές των παιδιών μου και δικαίωμά τους και ζωή τους είναι και τα συναφή, αν ήμουν εγώ η μητέρα του νεαρού στην προκειμένη περίπτωση θα την είχα ξεμαλλιάσει την νύφη.:twisted:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

1. Τις κακιούλες για την ΠΑΟΚΑΡΑ τις αντιπαρέρχομαι, δεν είναι επί του παρόντος. (ας όψεται η διαιτησία που ΟΛΟΙ ξέρουμε ποιον ευνοεί σε μεταξύ μας αγώνες)

 

2. Σχετικά με το πόσα πράγματα μπορεί να δεχτεί ένας γονιός σχετικά με το ποιόν του έτερου ήμισυ του παιδιού του, μεγάλη μπουκιά ας φάμε αλλά μεγάλο λόγο ας μην πούμε. Έχω τύχει παρούσα σε αρραβώνα που η κοπέλα ήταν καταφανέστατο από τη συμπεριφορά της ότι ήθελε τον αρραβωνιαστικό της μόνο για τα χρήματά του. Ενώ θεωρητικά δηλώνω ανοιχτή στις μελλοντικές επιλογές των παιδιών μου και δικαίωμά τους και ζωή τους είναι και τα συναφή, αν ήμουν εγώ η μητέρα του νεαρού στην προκειμένη περίπτωση θα την είχα ξεμαλλιάσει την νύφη.:twisted:

Τί να το κάνω να πάρει την πλούσια και να 'χει όλα τα καλά κι από την άλλη να τρώει το κέρατο της ζωής του και πράγματι να είναι δυστυχισμένος; Για μένα το τελευταίο πράγμα που θα κοιτάξω θα είναι 1. εάν έχει κανένα πτυχίο στο τοίχο της και 2. το βιβλιάριο της τράπεζας

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί να το κάνω να πάρει την πλούσια και να 'χει όλα τα καλά και πό την άλλη να τρώει το κέρατο της ζωής του και πράγματι να είναι δυστυχισμένος; Για μένα το τελευταίο πράγμα που θα κοιτάξω θα είναι 1. εάν έχει κανένα πτυχίο στο τοίχο της και 2. το βιβλιάριο της τράπεζας

 

Δεν μιλάω για την οικονομική κατάσταση της κοπέλας (μπορεί να είναι και πλούσια μπορεί και φτωχιά) αλλά για την περίπτωση του να συνειδητοποιήσεις από τον τρόπο συμπεριφοράς της ότι επέλεξε το παιδί σου μόνο λόγω της καλής δική σου οικονομικής του κατάστασης.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την οικονομική κατάσταση της κοπέλας (μπορεί να είναι και πλούσια μπορεί και φτωχιά) αλλά για την περίπτωση του να συνειδητοποιήσεις από τον τρόπο συμπεριφοράς της ότι επέλεξε το παιδί σου μόνο λόγω της καλής δική σου οικονομικής του κατάστασης.

Τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Θα στρέψεις το παιδί σου εναντίον σού και θα αρχίσει να λέει πως ζηλεύεις, είσαι καχύποπτη κλπ., κλπ..

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αλλο τυπο ανθρωπου βρε παληκαρι? Αν εννοεις κατα συρροην δολοφονο θα εχω θεμα, αν εννοεις διαφορετικης σεξουαλικοτητας οχι κανενα προβλημα. Επεξηγηση παρακαλω.....(αν και αν εχει να κανει με σεξουαλικοτητα βλεπω το θεμα να αρπαζει παλι φωτια για να καταληξουμε οτι συμφωνουμε οτι διαφωνουμε)......

 

(Λόγω απουσίας μου δεν κατάφερα εγκαίρως να απαντήσω...)

Επειδή μάλλον είχα μια μικρή ασάφεια στο αρχικό μου κείμενο και το θέμα απλώθηκε σαν τραχανάς στον ήλιο! με το "άλλου τύπου" άνθρωπο εννοώ άλλης εθνικότητας (κάτι που υπέθεσε κάποια φίλη...).

Απλά, γιατί τα τελευταία χρόνια ο ρατσισμός είναι διάχυτος ανάμεσα στους γηγενείς αυτής της χώρας -άλλες φορές δίκαια κι άλλες άδικα, το ερώτημα είναι, ποιός θα μπορούσε να αντιμετωπίσει με διαύγεια εγκεφάλου μια τέτοια κατάσταση και ποιος οχι...

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε.... εξαρτάται τί εθνικότητας είναι....;)

 

Ααα, δεν έχει σημασία νομίζω, από τη στιγμή που το παιδί θα σου το παρουσιάσει ως ένα "καλό παιδί με αδαμάντινο χαρακτήρα", έτσι δεν είναι; Άλλωστε "πέντε πάνω-πέντε κάτω" όπως λέμε, ότι και να είναι... :)

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites

Εσένα ποιά είναι η θέση σου κοριτσοπατέρα;

 

Κοίτα...

Εγώ το έχω φιλοσοφίσει...

Το σκεπτικό μου είναι ότι, όπως πάνε τα πράματα (ευελπιστώ πως όχι, αλλά δεν παίζει και μεγάλο ρόλο η άποψη μου, αλλά το γεγονός...), οι αλλοδαποί θα γίνουν περισσότεροι από τους γηγενείς. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τα σχολεία θα γίνουν πολυ-πολιτισμικά (ήδη είναι σε πειραματικό στάδιο, όπως γνωρίζω..), με συνέπεια την δραματική αύξηση των δια-πολιτισμικών σχέσεων.

Οπότε;

Οπότε, θα έρθει και η στιγμή (μάλλον..), που τα παιδιά μας (έχω από 1ο γάμο άλλο ένα, 4 ετών κοριτσάκι...) θα έρθουν και θα μας δηλώσουν ότι έχουν σχέση με "άλλου τύπου" συνάνθρωπο.

Σωστά;

Άρα, ένα πράμα αναπόφευκτο, πρέπει να έχεις την ανάλογη νόηση και ψυχραιμία για να το "αντιμετωπίσεις"...

Αυτό είναι και το οποίο κουβέντιασα με τη γυναίκα μου (βλ. αρχικό μήνυμα) και με την οποία διαφωνήσαμε ως προς την ΄"αντίδραση"...

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites

epeidi anaferthike o jimgrbear se mena,mias kai eimai h gynaika tou,ego eksigisa oti logo koultouras,thriskeias (oxi oti ego eimai thriskolipti-kamia sxesi) k oxi logo xromatos,den tha ithela i kori mou na pantreftei allodapo apo kapoies sigkekrimenes fyles.px an itan mavros k me dytiki katagogi (amerikanos,agglos klp) den tha eixa kanena provlima.kai pali omos, akoma kai etsi na min itan kai na mou eferne kapoion pou den ithela,tha stiriza tin epilogi tou paidiou mou,oso ki an den mou arese.i kouventa einai entelos theoritiki.tora gia ta ypoloipa pou diavasa,gia bisexual kai tetoia,den nomizo oti tha eftane mexri ta aftia mou kati tetoio giati einai prosopiko tou kathenos,alla den tha me enoxlouse kiolas....

dev282pr___.png
Link to comment
Share on other sites

epeidi anaferthike o jimgrbear se mena,mias kai eimai h gynaika tou,ego eksigisa oti logo koultouras,thriskeias (oxi oti ego eimai thriskolipti-kamia sxesi) k oxi logo xromatos,den tha ithela i kori mou na pantreftei allodapo apo kapoies sigkekrimenes fyles.px an itan mavros k me dytiki katagogi (amerikanos,agglos klp) den tha eixa kanena provlima.kai pali omos, akoma kai etsi na min itan kai na mou eferne kapoion pou den ithela,tha stiriza tin epilogi tou paidiou mou,oso ki an den mou arese.i kouventa einai entelos theoritiki.tora gia ta ypoloipa pou diavasa,gia bisexual kai tetoia,den nomizo oti tha eftane mexri ta aftia mou kati tetoio giati einai prosopiko tou kathenos,alla den tha me enoxlouse kiolas....

 

Αγάπη μου, εγώ δεν είπα κάτι τελείως διαφορετικό! Απλά δεν συμβαδίζουμε στις απόψεις...και αυτό (ο διάλογος) είναι μέρος του γλυκού πράγματος που λέγεται Συμβίωση-Γάμος...:D

Σ' αγαπώ...:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το Ηλεκτράκι μου όποιον ή όποια μου φέρει θα έχει την ευχούλα μου. Γιατί από τώρα ξέρω ότι θα διαθέτει αρκετή νοημοσύνη για να κάνει τις σωστές επιλογές στη ζωή της.

Εγώ έκανα τις δικές μου, όταν θα έρθει η ώρα θα έχει το ελεύθερο να κάνει τις δικές της. Ακόμα και αν δεν είναι του γούστου μου. Τι να κάνουμε. Ο καθένας πρέπει να έχει τις ευκαιρίες του. Και τα δικαιώματα του.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου, εγώ δεν είπα κάτι τελείως διαφορετικό! Απλά δεν συμβαδίζουμε στις απόψεις...και αυτό (ο διάλογος) είναι μέρος του γλυκού πράγματος που λέγεται Συμβίωση-Γάμος...:D

Σ' αγαπώ...:cool:

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D:D:D:D Εισαστε Θεοι λεμε υποκλινομαι! .......!!!!!

 

Οσο για το θεμα ποια ειμαι εγω να μιλησω που εχω επανηλημενα κανει σχεσεις με ανθρωπους και αλλης καταγωγης και αλλου χρωματος....φυσικα και κανενα προβλημα....δεν το συζυταω καν....:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

(καταρχήν σόρρυ για την "απουσία" μου, αλλά ε΄χαμε διακοπή ρεύματος λόγω μπόρας...):confused:

 

Καλά, αγαπητοί μου "συνάδελφοι"-γονείς, εγώ έθεσα ένα απλό θέμα κι εσείς το "τσιτώσατε" όσο δεν πάει...:o

 

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω ότι πολύ το ευχαριστήθηκα, που άνοιξα ένα θέμα κι από εκεί συρρεύσανε ένα σωρό άλλα! :D

 

Εντούτοις:

1) για να απαντήσω στη φίλη dimitra -που την "έκοψα" λιγάκι "οπισθοδρομική":): δεν είναι το ότι είμαστε στον ίδιο χώρο και συνομιλούμε με μηνύματα, απλά η γυναίκα μου ήθελε να δώσει μια απάντηση στα τεκταινόμενα!:rolleyes: (άλλωστε είναι στη φύση τη γυναίκας να "χώνεται" όπου και όταν θέλει...:D )

2) για να απαντήσω στον "ιανουάριο2010": σε καμμία περίπτωση δεν θα προσέβαλα έναν συνάνθρωπο, χωρίς να τον ξέρω... Άλλωστε, καλώς ή κακώς, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Το καζάνι που άλλοι μας όρισαν. Οι άλλοι που ο καθένας χωριστά ψήφισε και ψηφίζει!;)

 

Αυτά για σήμερα...:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC] "Κοριτσοπατέρας"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...