Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ


KSTRATOU

Recommended Posts

περιμένω την ώρα και τη στιγμή που θα κοιμάται όλο το βράδυ γιατί είμαστε 5 μηνών και κυριολεκτικά έχω γονατίσει από την κούραση.

Ξυπνάει 2 φορές το βράδυ για να θηλάσει - πιπιλίσει και αυτό με έχει εξοντώσει. Θηλάζουμε ανά 3 ώρες την ημέρα και το έχω αυτό όλο το 24ωρο. Είμαι από τις άτυχες. Όταν ξεκινήσουν οι κρέμες θα κοιμάται τουλάχιστον όλο το βράδυ; Και για να κοιμηθεί θέλει στήθος. Έχω καταφέρει να τον κοιμίζω 1 ώρα το μεσημέρι (ενώ κανονικά ο υπνάκος του είναι 20-30λεπτά) γιατί μου το έχει υποδείξει ο παιδίατρος. Πιπίλα δεν παίρνει παρά μόνο αν πιπιλίζει τη θηλή και του τη δώσω σε ανύποπτο χρόνο όταν κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μπουμπού μου κορίτσια ειναι 6,5 μηνών θηλαζει αποκλειστικα, τωρα ξεκινήσαμε στέρεες αλλα τη νύχτα μπορεί και 4 φορες να ξυπνήσει.. Αφήστε.. Κούυυυυυρασηηηη..από 2-4 μηνών κοιμόταν τουλάχιστον 5 με 6 ωρες σερί.. Τωρα παει κι αυτό.. Εν τω μεταξύ απο τότε που ξεκίνησε τις στέρεες ξυπνάει τη νύχτα θηλαζει λίγο και μετα ουρλιαζει... Ή ξυπνάει ουρλιαζοντας.. Πείτε καμμιά γνώμη.. Δόντια ειναι; Η φρουτόκρεμα είναι... Πότε λέτε να κοιμηθώ λίγο περισσότερο;:rolleyes::confused:

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

περιμένω την ώρα και τη στιγμή που θα κοιμάται όλο το βράδυ γιατί είμαστε 5 μηνών και κυριολεκτικά έχω γονατίσει από την κούραση.

Ξυπνάει 2 φορές το βράδυ για να θηλάσει - πιπιλίσει και αυτό με έχει εξοντώσει. Θηλάζουμε ανά 3 ώρες την ημέρα και το έχω αυτό όλο το 24ωρο. Είμαι από τις άτυχες. Όταν ξεκινήσουν οι κρέμες θα κοιμάται τουλάχιστον όλο το βράδυ; Και για να κοιμηθεί θέλει στήθος. Έχω καταφέρει να τον κοιμίζω 1 ώρα το μεσημέρι (ενώ κανονικά ο υπνάκος του είναι 20-30λεπτά) γιατί μου το έχει υποδείξει ο παιδίατρος. Πιπίλα δεν παίρνει παρά μόνο αν πιπιλίζει τη θηλή και του τη δώσω σε ανύποπτο χρόνο όταν κοιμάται.

 

Μπορει να αργησει αυτο το "ολο το βραδυ". Οι κρεμες και γενικα οι στερεες ισως να βοηθουν μεχρι ενα σημειο στον υπνο αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που φερνουν αντιθετα αποτελεσματα (πχ δοντια), οποτε οπλισου με υπομονη!!!

 

 

Κ με νόμιζα τυχερη!! Το μωρο μου ειναι 4 μηνών κ τρώμε ανα δυο ωρες εκτός απο κατι αναλαμπες που ειχε κ κοιμήθηκε 5ωρο η 6ωρο!!:o

 

Εμενα μεχρι 7 μηνων ετρωγε ολο το 24ωρο ανα 3 ωρες και δεν ειχε καθολου αναλαμπες οχι για να κοιμηθει ωρα αλλα ουτε μισαωρο.

 

Η μπουμπού μου κορίτσια ειναι 6,5 μηνών θηλαζει αποκλειστικα, τωρα ξεκινήσαμε στέρεες αλλα τη νύχτα μπορεί και 4 φορες να ξυπνήσει.. Αφήστε.. Κούυυυυυρασηηηη..από 2-4 μηνών κοιμόταν τουλάχιστον 5 με 6 ωρες σερί.. Τωρα παει κι αυτό.. Εν τω μεταξύ απο τότε που ξεκίνησε τις στέρεες ξυπνάει τη νύχτα θηλαζει λίγο και μετα ουρλιαζει... Ή ξυπνάει ουρλιαζοντας.. Πείτε καμμιά γνώμη.. Δόντια ειναι; Η φρουτόκρεμα είναι... Πότε λέτε να κοιμηθώ λίγο περισσότερο;:rolleyes::confused:

 

Η κορη μου ειναι 18 μηνων και ξυπναει ακομα απο 1 εως 2,3,4 φορες!!! Μεχρι τον χρονο με ειχε απλα εξοντωσει, δεν κοιμοταν ΚΑΘΟΛΟΥ, ημουν απελπισμενη αλλα πλεον κοιμαται 13ωρες το βραδυ και 2-3ωρες το μεσημερι. Μπορει να ειναι δοντια, αλμα, ελλιπης εκπαιδευση υπνου, συνηθεια και πολλααα αλλα... Υπομονη και επιμονη χρειαζεται, ολα θα στρωσουν!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ

ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΥ:mad:ΠΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΕΙΣ

 

εμενα η μπεμπα μου ηταν προωρη(2.300κιλα)οκ δεν ειναι και λιγα...απλα θελω να σου πω οτι η παιδιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να την ξυπναω καθε 3 ωρες μεχρι να παει 3,500 κιλα γιατι κατω απο αυτα τα κιλα αν δεν τρωνε καθε 3 κατι πεφτει νομιζω το ζαχαρο δεν ειμαι σιγουρη...μετα ομως τησ το σταματησα΄οτα πηρε τα κιλα...!!ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ....και γνωμη μου ειναι οτι μετα τα 3.500 αφηνουμε τα παιδακια να απολαυσουν τον υπνο τουσ ...αλλα καλυτερα αυτες τις απορειεσ να τισ λυνεις στ παιδιατρο περι φαγητου γιατι εδω η καθε μαμα θα σου λεμε το μακρυ μασ και το κοντο μασ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να αργησει αυτο το "ολο το βραδυ". Οι κρεμες και γενικα οι στερεες ισως να βοηθουν μεχρι ενα σημειο στον υπνο αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που φερνουν αντιθετα αποτελεσματα (πχ δοντια), οποτε οπλισου με υπομονη!!!

 

 

 

 

Εμενα μεχρι 7 μηνων ετρωγε ολο το 24ωρο ανα 3 ωρες και δεν ειχε καθολου αναλαμπες οχι για να κοιμηθει ωρα αλλα ουτε μισαωρο.

 

 

 

Η κορη μου ειναι 18 μηνων και ξυπναει ακομα απο 1 εως 2,3,4 φορες!!! Μεχρι τον χρονο με ειχε απλα εξοντωσει, δεν κοιμοταν ΚΑΘΟΛΟΥ, ημουν απελπισμενη αλλα πλεον κοιμαται 13ωρες το βραδυ και 2-3ωρες το μεσημερι. Μπορει να ειναι δοντια, αλμα, ελλιπης εκπαιδευση υπνου, συνηθεια και πολλααα αλλα... Υπομονη και επιμονη χρειαζεται, ολα θα στρωσουν!!!

 

Α ωραία! Τώρα απελπίστηκα.. Ένα χρόνο;;; :shock::shock:Οι πόνοι στα δόντια πότε σταματούν; Προσπαθώ να εχω μια ρουτίνα πριν τον ύπνο πχ ησυχία, μπανιο, θηλασμός, νάνι μετα δε της μιλάμε άμα ξυπνήσει δεν ανάβουμε φώτα δεν την αλλάζουμε εκτός και αν εχει κανει κακά της πράγμα πολύ σπάνιο.. Τί άλλο να κάνω; Γιατί πονάει το βράδυ και όλη την ημέρα τίποτα; Πώς θα τα καταφέρω άλλους 6 μήνες;:eek: βέβαια θα μου πεις μια συνήθεια είναι όλα..:confused::roll::roll:

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία! Τώρα απελπίστηκα.. Ένα χρόνο;;; :shock::shock:Οι πόνοι στα δόντια πότε σταματούν; Προσπαθώ να εχω μια ρουτίνα πριν τον ύπνο πχ ησυχία, μπανιο, θηλασμός, νάνι μετα δε της μιλάμε άμα ξυπνήσει δεν ανάβουμε φώτα δεν την αλλάζουμε εκτός και αν εχει κανει κακά της πράγμα πολύ σπάνιο.. Τί άλλο να κάνω; Γιατί πονάει το βράδυ και όλη την ημέρα τίποτα; Πώς θα τα καταφέρω άλλους 6 μήνες;:eek: βέβαια θα μου πεις μια συνήθεια είναι όλα..:confused::roll::roll:[/QUO

 

αν ειναι οντως τα δοντακια ρωτα το παιδιατρο σου αν μπορεις να δινεισ στο μωρο λιγο ντεπον πριν παει για υπνο...!!εγω αυτο κανω οταν καταλαβαινω πωσ εχει τα δοντακια της...!!

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία! Τώρα απελπίστηκα.. Ένα χρόνο;;; :shock::shock:Οι πόνοι στα δόντια πότε σταματούν; Προσπαθώ να εχω μια ρουτίνα πριν τον ύπνο πχ ησυχία, μπανιο, θηλασμός, νάνι μετα δε της μιλάμε άμα ξυπνήσει δεν ανάβουμε φώτα δεν την αλλάζουμε εκτός και αν εχει κανει κακά της πράγμα πολύ σπάνιο.. Τί άλλο να κάνω; Γιατί πονάει το βράδυ και όλη την ημέρα τίποτα; Πώς θα τα καταφέρω άλλους 6 μήνες;:eek: βέβαια θα μου πεις μια συνήθεια είναι όλα..:confused::roll::roll:

 

Οι πονοι στα δοντια εξαρτωνται απο την ιδιοσυγκρασια του μωρου, εμας σταματησαν λιγο μετα τον χρονο και η οδοντοφυια ξεκινησε οταν ηταν 6 μηνων. Το βραδυ ειναι δυσκολοτερο διοτι τοτε "χτυπουν" τα δοντια για να βγουν προς τα εξω, ενω την ημερα με το παιχνιδι και την αποσπαση προσοχης περναει πιο αναιμακτα. Μπορεις να συμβουλευθεις τον παιδιατρο σας ουτως ωστε να σας χορηγησει καποια αλοιφη για να ανακουφιστει λιγο, η καποιο παυσιπονο ορισμενες φορες, αν βλεπεις υπερβολικη ανησυχια στο μωρο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριέσαι, περνάει ο καιρός. Και εμένα ξυπνούσε και έκλαιγε και δεν ήξερα τι να κάνω. Σηκωνόμουν πάνω απο 10 φορές το βράδυ. Δεν μπορούσα να βρώ τίποτα να τον ανακουφίσει. Ηταν σίγουρα απο τα δόντια του, γιατί μόλις τελειώσαμε τα δόντια ηρέμησε. Για τα δόντια του ψάξε στο εξωτερικό, έχει η weleda νομίζω κάτι σταγόνες χαμομηλιού που βοηθούν αρκετά. Και στο δεύτερο εάν είναι να περάσω το ίδιο ξέρω τι θα κάνω. Θα κοιμάμαι μαζί του να γλυτώνω τα πάνε έλα:-P

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κορίτσια να είστε καλα! Χθες ξυπνάγαμε ανά 2 ωρο ολο το βραδυ.. Μου τη φέρνει ο αντρας μου στο κρεβατι τη θηλαζω ή πιπιλίζει και αν την πάρει ο υπνος 8 στις 10 φορες την παίρνει αφου την βάλω πανω στο στερνό μου και την κουνησω και την παει πάλι στην κουνια.. Γύρω στις 4 το πρωι μας πήρε ο υπνος απο την κούραση με το μωρο πανω στο χέρι μου κολλητά δίπλα στο στήθος μου μεχρι τις 6 που ξαναξυπνησε.. Αφήστε ταλαιπωρία.. Το σώμα μου ποναει γιατι οταν κοιμάμαι και με τη μικρή ειμαι ακουνητη σαν άγαλμα για να βολευτεί και να μην ξυπνήσει... Η μέση μου στον αέρα.. :roll::roll::roll::roll::roll::roll:αυτά εχει η μητρότητα....:rolleyes:

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν με παρηγορεί το οτι δεν είμαι η μονη κουρασμένη ή να απελπιστω που βλέπω οτι καποιες τα τραβάτε ολα αυτά ενα ολόκληρο χρόνο.

δεν ξερω τι να κανω.δεν είναι μονο η νύχτα δυσκολη είναι και η μέρα.τρώει ανα δυο ωρες και για να κοιμηθεί πρέπει να τον κουνάμε συνέχεια στο καρότσι.αν σταματήσουμε θα κοιμηθεί 5 λεπτα μονος του.το βράδυ παλι ανα δίωρο μπορεί και νωρίτερα και στο ενδιάμεσο κουνιέται συνέχεια.λέτε να τον έμαθα έτσι?

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν με παρηγορεί το οτι δεν είμαι η μονη κουρασμένη ή να απελπιστω που βλέπω οτι καποιες τα τραβάτε ολα αυτά ενα ολόκληρο χρόνο.

δεν ξερω τι να κανω.δεν είναι μονο η νύχτα δυσκολη είναι και η μέρα.τρώει ανα δυο ωρες και για να κοιμηθεί πρέπει να τον κουνάμε συνέχεια στο καρότσι.αν σταματήσουμε θα κοιμηθεί 5 λεπτα μονος του.το βράδυ παλι ανα δίωρο μπορεί και νωρίτερα και στο ενδιάμεσο κουνιέται συνέχεια.λέτε να τον έμαθα έτσι?

 

Σιγουρα παιζει ρολο και το γεγονος οτι εμεις τα μαθαμε ετσι (βαζω και τον εαυτο μου μεσα φυσικα) και μιλαω εγω που απο τη γεννηση τησ κορησ μου μεχρι και λιγο μετα τον χρονο εκανα χιλιοοοομετρα με το καροτσι μεσα στο σπιτι προκειμενου να ησυχασει λιγο το μωρο και να κοιμηθει, ωσπου εφτασα στα ορια μου και ειπα ΤΕΛΟΣ, ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ!!! Απο την επομενη κιολας νυχτα την εβαλα στη κουνια χωρις κανεναν ενδοιασμο και κρατησα τα συναισθηματα μου (αγαπη, ενοχη κλπ...) εξω απο αυτο για να μπορεσω να καταφερω αμεσα αποτελεσματα, καθως την μεγαλωνα και εξακολουθω να την μεγαλωνω μονη μου και αν μι τι αλλο επρεπε να ξεκουραστω γιατι ειχα ηδη καταρρευσει (η απελπισια μου ειναι γραμμενη σε μερικα μηνυνατα σε αλλο θεμα). Το αποτελεσμα απο την πρωτη νυχτα ηταν θεαματικο και γρηγορα εδειξε να το υιοθετει, παρολο που ειχα απο τη γεννηση ενα υπερβολικα ανησυχο μωρο στον υπνο (ακομα ετσι ειναι, ξυπναει απο 1-2,3,4,5 φορες, συνηθως ομως απο 4 και πανω). Βεβαια για να κοιμηθει το δικο μου μωρο στη κουνια ηθελε και παλι κουνημα ΑΛΛΑ εφαρμοσα το σχεδιο νουμερο 2 και η αληθεια ειναι οτι τα παμε τελεια, δλδ την βαζω στη κουνια, της λεω ωρα για υπνο, την σκεπαζω, κλεινω πορτα και φεεεευγω, ομως πριν φτασω στο σαλονι εχει ηδη σηκωθει και κλαιει σπαρακτικα, την αφηνω ενα 5-10λεπτο και πηγαινω μεσα, την ξαπλωνω παλι, την σκεπαζω παλι, κλεινω την πορτα και φευγω και ως δια μαγειας δεν ξανασηκωνεται γιατι εχει λαβει το μηνυμα οτι πλεον πρεπει να κοιμαται χωρις κουνημα και τιποτα δεν θα αλλαξει ως προς αυτο, κοινωσ ειμαι ΑΝΕΝΔΟΤΗ!!! Φαινομαι σκληρη, απονη και οτι αλλο θελετε αλλα πλεον εγινα μια ξεκουραστη υπναρου απο μια κουρασμενη αυπνη που ημουν (πανω απο χρονο).

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

koalaki συμφωνω απολυτα με οσα λες και μπραβο σου που τα κατάφερες.στο πρώτο παιδι εκανα τα ίδια λαθη και κουραστηκα απίστευτα.τωρα λεω δεν θα γίνει πάλι το ιδιο αλλα ελα που την πατησα.κανω υπομονη και περιμένω να μεγαλωσει κανα δυο μηνες ακόμα αφου πιστευω οτι ενα μωράκι 4 μηνων δεν γίνεται να το εκπαιδεύσεις εύκολα.

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koalaki συμφωνω απολυτα με οσα λες και μπραβο σου που τα κατάφερες.στο πρώτο παιδι εκανα τα ίδια λαθη και κουραστηκα απίστευτα.τωρα λεω δεν θα γίνει πάλι το ιδιο αλλα ελα που την πατησα.κανω υπομονη και περιμένω να μεγαλωσει κανα δυο μηνες ακόμα αφου πιστευω οτι ενα μωράκι 4 μηνων δεν γίνεται να το εκπαιδεύσεις εύκολα.

 

Κορίτσια δείτε και αυτό πριν εκπαιδευσετε τα μωρα σας...

 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/αφήστε-το-να-κλαίει-να-τι-λέει-η-επιστή/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/ελεγχόμενο-κλάμα-είναι-ασφαλές/

 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ψυχοσωματική-υγεία/βρέφη-στρες-και-μια-μαμά-που-δεν-ανταπο/

 

Εχει πολυ ενδιαφέροντα άρθρα αυτό το σάιτ

44lBp2.png

rvtOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας γιατι ήδη ειμαι γεμάτη τύψεις. Εχω ενα μωράκι σχεδόν δυο μηνων. Μεχρι τωρα κοιμομασταν μαζι αλλα τα τελευταία τρία βραδυα ζητούσε να κοιμηθει μονο στην αγκαλια μου. Μαλλον συνηθισε απο τον θηλασμο. Γενικά ειναι ενα μωρο που δεν κοιμάται καθολου κατα τη διαρκεια της μέρας- ειναι κολλημενος στο στήθος. Επειδη δεν άντεχα αλλο ξενυχτι και με τον φόβο πως μπορει να του κανω κακο απο το ξενυχτι, χθες άλλαξα τακτική και τον Κοίμησα όλη την ημέρα στο πόρτ μπεμπε με κουνημα. Την ημέρα έκανα και μιάμιση ωρα να τον κοιμησω. Το βραδυ τον Κοίμησα στην αγκαλια μου και τον έβαλα για ύπνο με αποτέλεσμα να κοιμηθει σχεδον εφτά ωρες συνεχόμενα.

Εχω τύψεις γιατι απο την πολυ κούραση κοιμήθηκα κι εγω τόσες ωρες και ξυπνγσα μονο δυο φορες να τον δω και εχω την εντύπωση πως κρυωσε γιατι ειχε κατεβάσει τη κουβέρτα κατω απο τα χέρια και δεν ηταν ζεστός. Χέρια κεφάλι.

Το πρωι έφαγε λαιμαργα αλλα κοιμήθηκε παλι στα χέρια μου μετα απο δέκα λεπτα και χωρισ να μπορω να τον ξυπνησω παλι για φαγητο. Λέτε να τον αρρώστησα; Λέτε τόσο καιρο να μην κοιμόταν επειδη δεν του ταίριαζε ο τρόπος που τον κοιμιζα; Η μήπως ειναι τυχαίο το οτι κοιμήθηκε όλο το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

agxomeni__Και μενα ο μικρουλης μου ειναι 2 μηνων!ετσι κοιμοταν στην αγκαλια μου!αλλα τωρα τελευταια πριν τον κοιμησω το βραδυ..τον πλενω ,τον αλλαζω πανα,του βαζω το ζιπουνακι κ μια λεπτη φορμουλα διπλη καλτσουλα!κ τα γαντακια για να μην γρατζουναει το πρωσοπακι του!κατα της 11.30 πηγενουμε μαζι για υπνο.σβηνω τα φοτα,εχω ενα μικρο λαμπακι,τον θηλαζω κ μολις κλεισει τα ματακια του των βαζω στο κρεβατακι μας {κοιμομαστε μαζι}απο την μεσα μερια{στο παιδικο δωματιο εχω εναν καναπε κρεβατι}τον σκεπαζω με την κουβερτα μου,κ ειμαι ολο διπλα του.,κ τωρα τελευταια μου κοιματε απο της 11.30μεχρι 6.των αλλαζω,κλαιειιιιιι:rolleyes:τον θηλαζω κ δεν του μηλαω πολυ ,τρωει κ τον αφηνω διπλα μου!τον σκεπαζω κ σε λιγο κοιματε μεχρι κ της 10 το πρωι!θελω να σε πω οτι οντος ετσι στην αγαλια μου κοιμοταν κ κοιμομασταν στον καναπε!αλλα σιγα σιγα το αλλαξα!!!!!!!!!!!!!:idea:

Link to comment
Share on other sites

Santoulini να σου ζήσει το καμάρι σου! Ποσο χαίρομαι που κοιμοσαστε καλα!!

Την ημερα ποσο κοιμάται και πως τον κοιμιζεις;

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου! Κι εμεις ετσι ακριβώς κοιμομασταν αλλα ειχε φτάσει στο σημείο να ξυπνααι συνεχεια γι αγκαλιές γι αυτο και αποφάσισα να αλλάξουμε τροπο μήπως και κοιμηθεί σωστά.

Κι εγω την ιδια διαδικασία ακολουθώ για το νδυσιμο. Του φοραω βελουτε φορμακια. Τι να πω. Ελπίζω πως ειναι η ιδέα μου και δεν κρυωσε.

Μακάρι να κοιμηθεί κι απόψε ετσι..

Με τα κιλακια του ειναι εντάξει; Δεν υπαρχει προβλημα που δεν τρώει τόσες ωρες;του αλλάζεις πάνα αυτές τις ωρες; Διστασα για μια φορα που συνέβη να πάρω τον γιατρο τηλέφωνο και να τον ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου είναΙ ακριβώς δύο μηνών.δεν κοιμόταν πάνω από τρεις ώρες συνεχόμενα μέχρι που σαραντησα.τώρα κοιμάται ένα εξάωρο το βράδυ.Ο παιδίατρος μου είπε πως δέκα με εφτα τη νύχτα την αφήνω και δεν την ξυπνάω.Την υπόλοιπη μέρα ανά τρίωρο οπωσδήποτε.περιμένω κ ελπίζω να αυξηθούν οι ώρες κ να κοιμάται όλη νύχτα.επίσης την αλλάζω την ταΐζω κ την ξαπλώνω στο δωμάτιο της από είκοσι ημερών.αν κλάψει στο τέταρτο της δίνω στήθος κ πάλι μέσα.Τέλος μοΥ είπε πως τα μωρά δεν κρυώνουν.ιώσεις κολλάνε.ειδικά αυτά που θηλάζουν είναι αρκετά προστατευμένα.

Link to comment
Share on other sites

koalaki συμφωνω απολυτα με οσα λες και μπραβο σου που τα κατάφερες.στο πρώτο παιδι εκανα τα ίδια λαθη και κουραστηκα απίστευτα.τωρα λεω δεν θα γίνει πάλι το ιδιο αλλα ελα που την πατησα.κανω υπομονη και περιμένω να μεγαλωσει κανα δυο μηνες ακόμα αφου πιστευω οτι ενα μωράκι 4 μηνων δεν γίνεται να το εκπαιδεύσεις εύκολα.

 

Τωρα ειδα το μηνυμα!!!

Ναι, το μωρακι σου ακομα ειναι μικρο αλλα μη φανταστεις και εγω δεν εκανα κατι το ιδιαιτερο, απλα ημουν ΑΝΕΝΔΟΤΗ και ΣΤΑΘΕΡΗ!!! Βεβαια εφτασα στον χρονο για να τα υιοθετησω αυτα, αλλα οπως φαινεται πετυχαν και επιασαν τοπο!!!

 

Καλη επιτυχια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ κ νεα μαμα εχω ενα μπουμπουκο 2 μηνων κ αναρωτιεμαι ποτε θα αρχισουμε να κοιμομαστε λιγο παραπανω το βραδυ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 2 ετων υπαρχουν διαταραχες στον υπνο. Και μετα τα 2 αλλα λιγοτερες (ξυπναει π.χ 1 φορά, όχι 5-6). Μετα τον πρωτο χρόνο είναι λιγο καλυτερα από το νεογεννητο και σιγα σιγα βελτιώνεται. Αυτά εννοείται χωρις εκπαιδευση του τυπου "κοιμησου παιδι μου", από μονο του. Υπομονη νεομανουλα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ κ νεα μαμα εχω ενα μπουμπουκο 2 μηνων κ αναρωτιεμαι ποτε θα αρχισουμε να κοιμομαστε λιγο παραπανω το βραδυ;;;;

 

Η δικιά μου η μπέμπα πήγε 10 μηνών κι ακόμα ξύπναγε το βράδυ για θηλασμό. Φαντάσου, είχε κάνει σακούλες στα μάτια. Από τότε αποφάσισα να μην της δίνω γάλα και 1-2 βράδια θυμάμαι έκλαιγε. Από τότε όμως κοιμάται σερί όλο το βράδυ-μιλάμε για 9 ώρες. Νομίζω και από 8 μηνών θα μπορούσε να κοιμάται όλο το βράδυ, αλλά δίσταζα να μην της δίνω γάλα. Τώρα που το δικό σου το μωρό είναι ακόμα 2 μηνών, τι να σου πω, μου φαίνεται ότι έχεις δρόμο μπροστά σου. Η δικιά μου αν θυμάμαι καλά κοιμόνταν γύρω στο 5ωρο σερί όταν ήταν 2-3 μηνών.

 

Αν θηλάζεις, αυτό που έχω να σου προτείνω για να ξεκουράζεσαι είναι να θηλάζεις ξάπλα με το κρεβάτι κολλημένο στον τοίχο και το μωρό να το βάζεις προς τον τοίχο. Αν δε θηλάζεις, βρες κάποιον άλλον να ταΐζει το μωρό, έτσι απλά!

 

Έχω ακούσει βέβαια ότι υπάρχουν μωρά που κοιμούνται όλο το βράδυ από πριν γίνουν 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ κ νεα μαμα εχω ενα μπουμπουκο 2 μηνων κ αναρωτιεμαι ποτε θα αρχισουμε να κοιμομαστε λιγο παραπανω το βραδυ;;;;

 

Καλησπέρα μανούλα!να σας ζήσει το μωράκι σας!!!λογική η απορία σου αλλά δεν υπάρχει απάντηση!κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό...εμείς μάλλον είμαστε τυχεροί σε αυτό και κοιμάται 8ωρό απο 2 μηνών και τώρα πια 12ωρό!θέλει πολύ υπομονή σίγουρα και σιγά σιγά θα κοιμάται περισσότερο εύχομαι!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...