Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 χρονων.. Υψος-βαρος??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ γελάμε..Εμένα τα κλείνει αρχές Δεκέμβρη και είναι ακριβώς ΤΟΣΟ όσο η δικιά σου λέμε...Και έλεγα μόνο η δικιά μου είναι αδύνατη και κρατάει σιλουέτα...

 

Και γιατί ανησυχείς;; Μια χαρά μου φαίνονται οι αναλογίες της!!!Και ψηλή είναι και μια χαρά στο βάρος της...

 

Εμείς είμαστε 21 μηνών και προχτές στον παιδίατρο οι μετρήσεις ήταν 88εκ. και 11.700 γρ....ο γιατρός μας είπε ότι οι αναλογίες της είναι σούπερ!Εσύ γιατί αγχώνεσαι; Χίλιες φορές η καμπύλη του ύψους να είναι πάνω από τη καμπύλη του βάρους παρά το ανάποδο...

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα???1.01???Φαντάζομαι από τώρα κλείσατε θέση στην Εθνική μπάσκετ!!!

 

Ο παιδίατρος μου έχει πει πως -γερός να είναι πάνω και πριν απ' όλα- έχει την προδιάθεση να γίνει σωματώδης...ψηλός αλλά και γεροδεμένος (μπορεί να εννοούσε "θρεφτάρι" και να μου το είπε ευγενικά ο άνθρωπος). Ως επι το πλείστον, μου εξήγησε, στα παιδιά το καθορίζει το ύψος η μάνα...με την έννοια πως αν ένας πατέρας είναι π.χ. 1,80 και η μάνα 1,72 και αντίστοιχα σε άλλο ζευγάρι η μάνα είναι 1,80 και ο πατέρας 1,72, τότε το παιδί του 2ου ζευγαριού έχει την "προδιάθεση" (γιατί ασφαλώς παίζει ρόλο κ η διατροφή, η άθληση, κ.λ.π.) να γίνει πιο ψηλο από το παιδί του 1ου ζευγαριου. Εγώ έχω ύψος 1,81...τώρα είδομεν...Απλά προσπαθώ να προσέχω το βάρος του...καθώς τώρα είναι μια "περίεργη" ηλικία...καθώς έχει "ξυπνήσει" και κάνει επιλογές, ζητάει...κλπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
αχ τι θέλω να γράψω... αλλά τεσπα!

 

2 ετών 86 εκ και 10.800

 

είμαι μέλος στο τόπικ "αδύνατα μωρά"

συμπαρασταση 27μηνων 90 ποντους κ 10.800 χαχα δεν εχει παρει βαρος ολο το καλοκαιρι αλλα δε καθεται κ καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

συμπαρασταση 27μηνων 90 ποντους κ 10.800 χαχα δεν εχει παρει βαρος ολο το καλοκαιρι αλλα δε καθεται κ καθολου!!

 

 

Τι σύμπτωση, τόσο την κόβω και τη δικιά μου. Για 90 πόντους. Τον Μάιο που πήγαμε στο γιατρό ήμασταν 10530. Τώρα που θα πάμε τέλος του μήνα στο γιατρεό πάλι για το εμβόλιο θα μας πει. Δεν νομίζω όμως να έχει πάρει γραμμάριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά τι νούμερα είναι αυτά που λετε;!!!

 

Η κόρη μου είναι 20,5 μηνών, ύψος 75 και βάρος 9 κιλά ακριβώς. Δεν νομίζω να είναι ούτε 9,5 στα γενέθλιά της.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Περισσότερο μπήκα να γράψω για κάτι που έχω ακούσει. Λένε ότι το ύψος του παιδιού όταν είναι 2 ετών αν το διπλασιάσεις βρίσκεις πόσο περίπου θα γίνει όταν μεγαλώσει. Είχα ρωτήσει στο παρελθόν την παιδίατρο και ούτε το επιβεβαίωσε ούτε το απέρριψε.

Οπότε η Candy1234 και η ρίτα79 ας προετοιμαστούν για την αγορά του κρεβατιού των παιδιών τους. Μην κάνετε τσιγκουνιές στα εκατοστά.

 

Έτσι για την ιστορία τα δικά μου παιδιά, αν και έχουν ξεφύγει πολύ από την ηλικία των δικών σας, είχαν ύψος γύρω στα 90εκ η μεγάλη μου κόρη (δεν είχα ακριβή μέτρηση, αλλά στην ηλικία 13 μηνών ήταν 81εκ και μετά ξαναπήγαμε όταν ήταν 5ετών που ήταν 1.22εκ

Και η μικρή μου σε ηλικία 22 μηνών ήταν 86εκ. και μετά ξαναέχω μέτρηση στους 32 μήνες που είναι 94.5

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι η τάση που υπάρχει. Δεν είναι αποδεδειγμένο, τουλάχιστον απ' όσο έχω ακούσει εγώ, δεν ξέρω και σίγουρα. Πάντως η μεγάλη μου κόρη ενώ σίγουρα ήταν 90εκ (ίσως και παραπάνω) στα 2 της χρόνια, δεν έγινε 1.80 ή παραπάνω, αλλά 1.76εκ. Θα μου πεις είναι πολύ κοντά, αλλά σου ξαναλέω ότι η παιδίατρος δεν το επιβεβαίωσε.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια εχω και εγω βλεποντας τα νουμερα εδω και παθαινοντας ενα μικρο κομπλεξ : οσες εχετε παιδια απο 95-1.01 (εεενα μεεετρο, απιστευτος αριθμος, ο δικος μου θα γινει τοσο μετα τα 3) εισαστε και εσεις ετσι ψηλοι ? Και οσες εχετε αδυνατα και πιο μινιον μωρα, εισαστε και εσεις μινιον.

 

Οχι δηλαδη, να δω εαν ισχυει αυτο που μας ειπε η παιδιατρος οτι για να δουμε το υψος των παιδιων κοιταμε πρωτα των γονιων ( και εμεις ουτε πρωτα μποια ειμαστε και σε κατηγορια τσιρου ειμαστε). Ετσι εγκυκλοπαιδικα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι 1.62εκ και ο άντρας μου 1.82εκ. Όσο για το βάρος στα νιάτα μας είμασταν αρκετά αδύνατοι και οι δύο. Εγώ παντρεύτηκα 49kg. και τώρα είμαι 70, ο άντρας μου ήταν τότε 76κ και τώρα 95. Κιλά που έμπαιναν σταδιακά κάθε χρόνο. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και κάποια γονίδια προγόνων. Στο σόι και των δυο μας υπήρχαν και αρκετά κοντοί συγγενείς και θείοι που ήταν τουλάχιστον 2μ. Μάλλον λαμβάνονται όλα υπ' όψιν, βέβαια προσθέτοντας και τον παράγοντα διαβίωση και άθληση.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

τα πεθερικά μου είναι 1,62 αμφοτερο. Ο σύζυγος 1,85.

Οι δικοί μου 1,60 και 1,80. Εγώ είμαι 1,62 (μεταξύ μας, ε!) ενώ ο αδερφός μου 1,80 (γκρρρρ)

Πάντως και ο άντρας μου μεγάλωνε κοντός και αδύνατος , μέχρ τα 13 του. ευελπιστώ λοιπόν ότι το καμάρι μου δε θα μείνει στούμπος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ μη φοβάσαι. Οι δικοί μου γονείς είναι 1.58 και 1.67. Οι γονείς του άντρα μου στο περίπου υπολογίζοντας πρέπει να είναι 1.59 και 1.80. Άρα εγώ έχω 3 προγόνους που καθόρισαν το ύψος της κόρης μου (2 γυναίκες μαμά-πεθερά και ο πατέρας μου).

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. εμεις κλεισαμε τα 2 πριν απο μια εβδομαδα και το κοριτσακι μου ειναι 98ποντους και 13,700. οσο για το υψος εγω ειμαι 1,80 και ο αντρας μου 1,95 οποτε αναμενομενο και το υψος της μικρης μου.

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου 23 μηνών ήταν 91 cm και 11200kg.Επειδή όλο το χειμ'ωνα 'επαιρνε λιγο ύψός δηλαδη ανα διμήνο μισο πόντο,είχα αγχωθεί και η παιδίατρος μου είπε οτι απο 1 εώς 2 ετών πρέπει να πάρουν 10 πόντους.

Αλλα παιδάκια το παίρνουν σταδιακά και άλαα μαζεμένο.Οντώς οδικός μου πήρε 6 ποντούς μεσα στο καλοκαίρι και ησύχασα!;)

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό με το ύψος ατα 2-αν και το εχω ακούσει και εγω...Γιατι ο μεγάλος τοτε θα πρέπει να παει πάνω απο 2 μετρα...-πράμα απίστευτο-...και το μωρό να είναι φυσιολογικό στα 1.70-1.80...

 

Παιζουν και αλλοι παράγοντες...Δηλαδή αν ενα παιδάκι αρχισει να παιζει μπασκετ ή κάποιο αλλο άθλημα που τεντώνονται και ειναι σχετικά κοντουλι στα 2 του θα εχει διαφορετική ανάπτυξη απο ενα ψιλό 2χρονο παιδάκι που δεν θα κάνει άθλημα...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
η δικιά μου είναι 88 και 12 κιλά...

 

Τοσο ειναι και η δικια μου.....εκτος του οτι φτυσαμε αιμα να φτασουμε 12 κιλα, και εχασε ΠΑΛΙ μισο και πηγαμε ΠΑΛΙ στα 11.5 λογω αρρωστιας.......

 

ελεος..........:cry:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...