Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Και ο δικός μας παιδίατρος το αντιλιακό της Frezyderm 25 με φυσικά φίλτρα μας πρότεινε. Το μωράκι μου είναι 8 μηνών και εχθές πήγαμε παραλία 2:00 me 5:00 ήταν κάτω απο δέντρο και ομπρέλα με μανικάκι και καπέλο και το ανανέωσα 4 φορές. Όλα μια χαρά πήγαν, ευτυχώς, γιατί ακόυγονται τόσα για τον ήλιο. Δεν ξέρω αν αυτό θα μπορόυμε να το κάνουμε όμως αργότερα που θα αγριέψει ο ήλιος. :?:cool::cool::?

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μικρός μου έχει πολύ ευαίσθητο πρόσωπο (αλλεργίες κλπ) και έψαχνα ένα καλό αντηλιακό χωρίς χημικά. Τελικά βρήκα το αντηλιακό της Lavera(γερμανική εταιρεία με βραβευμένα βιολογικά καλλυντικά) και είναι πάρα πολύ καλό, επιπλέον μυρίζει υπέροχα τόσο που πήρα και το αντίστοιχο για μένα. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Άψογα προιόντα τα έχω δοκιμάσει τα συστήνω και εγώ ανεπιφύλακτα!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

To penaten που χρησιμοποιούμε εμείς φαίνεται να μην έχει paraben (αν και είναι τίγκα στην χημεία και αυτό :cry: )

 

Μειονέκτημά είναι ότι το βρίσκω μόνο σε φαρμακεία και σε συμφωνία με τον νόμο του μέρφυ ξεμένω σαββατοκύριακα και τρρρρρρεεεχω!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

To penaten που χρησιμοποιούμε εμείς φαίνεται να μην έχει paraben (αν και είναι τίγκα στην χημεία και αυτό :cry: )

 

Μειονέκτημά είναι ότι το βρίσκω μόνο σε φαρμακεία και σε συμφωνία με τον νόμο του μέρφυ ξεμένω σαββατοκύριακα και τρρρρρρεεεχω!!! :D:D

 

Aχ αυτός ο νόμος του Μέρφυ μας καταδιώκει συνεχώς :lol::lol::lol: !!!!

Το αποκορύφωμα ήταν μια μέρα που πάνω στο άγχος μου και τον πανικό μου έλιωσα τα ανταλλακτικά του θηλάστρου από την πολλή απόστειρωση (ξέχασα την κατσαρόλα πάνω στο μάτι). Φυσικά η μέρα αυτή ήταν κυριακή απόγευμα και έψαχνα σαν την τρελή να βρω θήλαστρο :cool::cool::cool: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν καταφέρουμε να εδραιώσουμε θηλασμό με την daddycool-αινά , χρησιμοποιήσαμε για λίγες μέρες θήλαστρα (πολύ ταλαιπωρία!!!).

 

Αυτό λοιπόν το καταραμένο θήλαστρο της chicco το σπάσαμε από την πολύ χρήση ΔΥΟ φορές (No kidding!!!) .Λοιπόν , την τρίτη φορά ήταν ξημερώματα Πρωτοχρονιάς με όλους τους δρόμους τίγκα στον κόσμο που γλένταγε το τσικάκι σπάει για τρίτη φορά

 

ΤΡΡΡΡΡΡΡΡΡΕΕΕΕΕΕΕΕΧΑ DADDYCOOL

 

Υ.Γ. Ενοείται ότι έκανα 2,5 ώρες να βρω φαρμακείο

 

Υ.Υ.Γ. Εννοείται ότι αυτό που βρήκα πάλι το παλιο :evil::evil::evil: chicco είχε

 

Φιλάκια μανούλες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

daddycool μάλλον για αλλού πηγαινες ...!!!!

 

Εμάς ο παιδίατρος είναι πολύ κουουλλλλ!!!

Μας είπε να πάρουμε ένα αντιαλλεργικό.

Τελικά η APIVITA που είναι και ελληνική έχει βγάλει αντηλιακό με 30 δείκτη, βιολογικό και με φυσικά φίλτρα. Νομίζω ότι είναι καλό.

 

Ερωτήσεις:

1) Γιατί όχι δείκτη άνω των 30;

2) Απο 4 μηνών μπορούμε να τα βγάζουμε βόλτα;

 

Ευχαριστώ

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eleni.:lol:

Οχι καλέ. Είμαστε 4,5 μηνών και κάνουμε του κόσμου τις τσαρκες. Πάμε στα μαγαζιά, για καφέ σε ανοιχτό χώρο ή απλά για περπατημα εμείς και η μικρη στο καρότσι. Απλά ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο είχα ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ξενέρωτη ερώτηση αλλά......τι είναι το paraben; Οι παραφίνες ή κάτι άλλο;

Επίσης, μήπως έχει κανείς υπόψη κάποιο σάιτ με τις επιβλαβείς ουσίες στα καλλυντικά;;; Για να ξέρουμε τι να προσέχουμε :?

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους :!: Το paraben ειναι χημικο συντηρητικο .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗς ΑΠΟ ΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗς ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ...απο την ποσοτητα των φιλτρων :?: απο τον αριθμο των φιλτρων :?: απο την ποιοτητα τους :?: τι ειναι τα φυσικα φιλτρα και τι τα χημικα :?: μηπως ξερει κανεις :?:

ΧΡΗΣΤΟ ειναι δυσκολο πολλες φορες να καταλαβει κανεις αν ενα προιον περιεχει μονο φυτικα συστατικα παντως και εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο διαπιστωσα οτι η LAVERA δεν περιεχει χημικα αλλα εχει το titanium dioxide που ειναι ορυκτο και χρησιμοποιειται ως φιλτρο δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακινδυνο :?: παντως ως εταιρεια γραφει στα διαφημιστικα της τους λογους που χρησιμοποιει το καθε συστατικο της .

Link to comment
Share on other sites

valeri δεν γνωρίζω τι εστί φυσικά και χημικά φίλτρα, αλλά μπορώ να σου πω τι μου είπε ο φαρμακοποιός. Ότι τα αντηλιακά (ακόμα και τα παιδικά) με δείκτη άνω των 25 έχουν αναγκαστικά περισσότερα συντηριτικά και χημικά φίλτρα για να δώσουν περισσότερους βαθμούς. Μου σύστησε λοιπόν μέχρι 25 και πιο συχνή χρήση. Αυτό έκανα. Πήρα του Κορρέ που δεν έχει paraben, με μόνο φυσικά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ακομη και τα fissan paraben εχουν!!! Αμαν πια το θεο τους δεν εχουν οι εταιρειες!!!

Ναι... είναι δύσκολο να βρεις χωρίς.. Συνήθως πρέπει να είναι ή βιολογικό ή φυτικό.

Link to comment
Share on other sites

valeri δεν γνωρίζω τι εστί φυσικά και χημικά φίλτρα, αλλά μπορώ να σου πω τι μου είπε ο φαρμακοποιός. Ότι τα αντηλιακά (ακόμα και τα παιδικά) με δείκτη άνω των 25 έχουν αναγκαστικά περισσότερα συντηριτικά και χημικά φίλτρα για να δώσουν περισσότερους βαθμούς. Μου σύστησε λοιπόν μέχρι 25 και πιο συχνή χρήση. Αυτό έκανα. Πήρα του Κορρέ που δεν έχει paraben, με μόνο φυσικά φίλτρα.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ Οπαιδιατρος μας μας ειπε οτι τωρα πια μπορουν να πετυχουν υψηλους δεικτες ακομη και με φυσικα φιλτρα( :?::?: ), οτι τα φυσικα φιλτρα ειναι ορυκτελαια και ειναι 2 το οξειδιο του ψευδαργυρου και το διοξειδιο του τιτανιου. ειναι ακινδυνα ομως :?:

ria και το PRODERM ειναι γεματο PARABEN.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη κι εμενα που ειναι 3,5 μηνων οταν βγαινει με το καροτσακι βολτα

τις σωστες ωρες, παλι πρεπει να βαζει αντιλιακο?

γιατι η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν κανει ακομα να της βαλω...?

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κι εμενα που ειναι 3,5 μηνων οταν βγαινει με το καροτσακι βολτα

τις σωστες ωρες, παλι πρεπει να βαζει αντιλιακο?

γιατι η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν κανει ακομα να της βαλω...?

Στις οδηγιες της LAVERA που ειναι εταιρεια με βιολογικα καλλυντικα αναφερεται οτι η χρηση πρεπει να γινεται απο 6 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Αν το μωρό είναι στη σκιά από ομπρέλα συνέχεια δεν είναι αρκετά προστατευμένο σε συνθήκες χωρίς μεγάλη αντηλιά π.χ. στην πόλη για μια-δυο ώρες;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπον γυρισαμε απο τη θαλασσα κι εχω να σας πω το εξης για το αντηλιακο της WELLEDA.......το πηρα ως το καλυτερο της αγορας και διαπιστωσα οτι την ιδια γνωμη εχουν και οι σφηκες!!!!!!

 

Σε παραλια οπου κυκλοφορουσαν μελισσοειδη δεν βρηκαμε ησυχια (δυστυχως ηταν αυτη κοντα στο σπιτι που νοικιαζαμε :( )......μιλιουνια μαζευονταν γυρω απο το μωρο...... :shock: ..σαν τρελλοι προσπαθουσαμε να τις διωξουμε.........οταν το εβαλε ο αντρας μου κοντεψαν να τον φανε κι αυτον!!!!!! Οποτε αναγκαστηκα να αγορασω αλλο αντηλιακο (και ειναι τελικα πολυ δυσκολο να βρεις ενα με φυσικα φιλτρα και χωρις παραμπενς (ενα της φρεζιντερμ που μου εδωσαν ειδα οτι ειχε!) και να χρησιμοποιουμε το αλλο μονο σε παραλια χωρις σφηκες και μελισσες......

 

 

Εχετε το υποψην σας!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας σύστησε της Avene (είναι σε άσπρο μπουκάλι και γράφει για πολύ ευαίσθητες επιδερμίδες). Γενικά η άσπρη σειρά της Avene (που έχει και σαμπουάν, και κρέμα σώματος κλπ) θεωρείται πολύ καλή για τα παιδιά.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...