Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισοδηματικό πλαφόν 50000€ στα πολυτεκνικά επιδόματα προωθεί η Κυβέρνηση


Recommended Posts

Κόβονται τα επιδόματα των πολυτέκνων που έχουν εισοδήματα άνω των 40.000 ευρώ ετησίως, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Η απόφαση αυτή ελήφθη, όπως είπε, επειδή διαπιστώθηκε ότι τα λαμβάνουν πολύτεκνοι που έχουν εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ.

Παράλογο????

Μας περνάνε για ηλίθιους ή είναι οι ίδιοι? Ας πούνε απλώς ότι δεν έχουν λεφτά γιατί μας κοροϊδεύουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε παιδια, ξερω εναν στους εκατο πολυτεκνους που εχουν 100.000 ευρω. Οι πλουσιοι συνηθως δεν κανουν πολλα παιδια.

 

Ζεττα και Κλαρα καλα τα λετε, να ειναι ειλικρινεις τουλαχιστον και οχι να κρυβονται πισω απο τα δαχτυλο τους. ''Κυριοι, δεν υπαρχουν λεφτα γι' αυτο σας πουλαμε κουτοχορτο, απλα ψαχνουμε δικαιολογιες για να μην πληρωσουμε κανεναν σχεδον''.

Γιατι ποιος με 10.000 ή 30.000 εισοδημα θα γινει πολυτεκνος στη σημερινη τρελλλλλα;Ελαχιστοι και ''κατα λαθος'' ή οι κατα συνειδηση Χριστιανοι, δηλαδη αμιλητεο νουμερο.

Να δωσουν στη δημοσιοτητα αυτους τους πολυτεκνους που παιρνουν 100.000 ευρω. Εστω τον αριθμο, να ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ.

 

2 δημοσιοι οι υπαλληλοι το καλυπτουν το πλαφον και ομως με 4 παιδια δυσκολευονται. Με 4,6,8,10 παιδια τι θα εκαναν;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Το όριο όμως θα πρέπει σαφώς να επανεξεταστεί, γιατί με 50.000,00 σήμερα και με στεγαστικά δάνεια να τρέχουν δεν ζει ούτε το ζευγάρι με ένα μόνο παιδί.

:shock::shock:

Εγω δλδ με 2 θα πρεπει να πεσω απο τον τριτο με οσα βγαζω :roll:

 

Ειμαι κατα του να τεθει οποιοδηποτε οριο σε τετοιου ειδους επιδοματα γιατι αν γινει η αρχη αυτο το οριο θα περνει ωσπου στο τελος δεν θα το περνει κανεις παντως.

Πολυτεκνος = επιδομα και αν τα θεωρουν πολλα ας κανουν κι εκεινοι πολλα παιδια να δουν τι μεγαλο που ειναι.

Οποιοδηποτε κριτηριο σε αυτα λαμογια μου μυριζει :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Νasia αν ήταν εδώ και η Αντζελίνα με τον Brad και αυτοί οπωσδήποτε..

Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

 

 

Μην ξινεις πληγες γιατι θα τσιριξω με αυτο. Τους εκανα εγγραφη διαμαρτυρια . Παιρνω μονο εγω (δλδ 1 εισητηριο) και ο συζυγος με τα παιδια απο ΚΕΠ. Ε μετρησαν οικογενειακο εισοδημα σε 1 εισητηριο :twisted:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τι χρειάζεται για να ζήσει μια πολύτεκνη οικογένεια (Αληθινό παράδειγμα μέσα από την ζωή... :rolleyes:):

 

1) Δόση στεγαστικού δανείου: 1000ευρώ/μήναΧ12.......……= 12.000 ευρώ/έτος

2) Δόσεις ηλεκτρικών-πιστωτική 400ευρώ/μήναΧ12….........= 4.800 ευρώ/έτος

3) ΔΕΗ 300ευρώ/τετράμηνοΧ3…….......……………………………….= 1.200 ευρώ/έτος

4) ΟΤΕ-κινητά 200ε/μήναΧ12 (και το γραφείο μέσα)…........= 2.400 ευρώ/έτος

5) Σούπερ μάρκετ/λαϊκή/ψάρια/κρεοπωλείο 1500ε/μήναΧ12 =18.000ευρώ/έτος

6) Βενζίνες 300ε/μήναΧ12 ............................................=3.600ευρώ/έτος

7) Service-ασφάλιστρα-ελαστικά κλπ ~1200/έτος ............= 1.200ευρώ/έτος

8 )Φροντιστήρια (Αγγλικά προς το παρόν 1παιδί)……..........= 650ευρώ/έτος

9) Γυμναστήριο (2 παιδιά) 25/μήναΧ10 μήνες+εφάπαξ 100ευρώ= 350ευρώ/έτος

10) Τσιγάρα-εφημερίδες-περιοδικά-καφετέριες-σινεμάδες κλπ...= 0ευρώ (ολογράφως μηδέν)

11) Ρούχα (ευτυχώς που υπάρχουν μεγαλύτερα ξαδέρφια)..... = 1000ευρώ/έτος

12) Δώρα (Χριστούγεννα-Πάσχα-γενέθλια κλπ)………………….....= 1000ευρώ/έτος

13) Γιατροί-φάρμακα 100ευρώ/μήνα (δεν βάζω την γέννα).....= 1.200ευρώ/έτος

 

 

……………………………………………….Σύνολο: 47.400ευρώ/έτος

 

Τι να κόψω ρε παιδιά από τα παραπάνω πείτε μου…

 

Τι θα γίνει όταν πάνε όλα τα παιδιά φροντιστήριο;

Δεν ρωτώ για όταν πάνε να σπουδάσουν!!

 

Αναγνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν οικογένειες που είναι πολύ πιο δύσκολα από εμάς και απορώ πως τα βγάζουνε πέρα (π.χ. άνεργοι ή χαμηλόμισθοι)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και που εισαι; Ακομη δεν πανε ολα τα παιδακια σου φροντιστηριο στα αγγλικα του αλλα ουτε φροντιστηριο στα μαθηματα δεν ειδα!

Επισης δεν εχεις φοιτητες που πλεον αν δεν κανω λαθος δεν μπορουν πλεον να παρουν μετεγγραφη και θα πρεπει να πληρωνεις 2, 3 και 4 ενοικια για διαφορετικες πολεις οπου θα σπουδασουν τα τεκνα σου.

Τωρα ειμαστε ακομη στα high μας Γιαννη, περιμενε να δεις τι θα ακολουθησει και τι τραβανε, ω Θεε μου οι πολυτεκνοι που ηδη εχουν μεγαλα παιδια, με φροντιστηρια και πανεπιστημια.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα και εμεις με δυο παιδια με 20.000 τον χρονο προσπαθουμε να ζησουμε.... και εμεις εχουμε δανειο, φροντιστηρια, αγγλικα, λογοθεραπειες, εργοθεραπειες κτλ κτλ κτλ!!!!!!

Να δουμε τι αλλο θα μας κοψουν...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει όταν πάνε όλα τα παιδιά φροντιστήριο;

Να σου πω εγω φιλε Γιαννη.....εχω 4 παιδια και τα 3 πανε Αγγλικα(3 διαφορετικες ταξεις απο μικρη μερχι σχετικα μεγαλη....)......βασικα το πληρωνω με το πολυτεκνικο επιδομα....καθε διμηνο δινω 350 ευρω....και εχω κανονισει με την δασκαλα τους οτι θα την τελευταια δοση της σεζον θα την δοσω τον Αυγουστο(οταν παρω το επιδομα....)συνολο δλδ για 3 παιδια 2000....το χρονο....(350 ευρω το διμηνο *6=2100....)

και απλα τους ανακοινωσα πως αν κοπει το επιδομα θα αναγκαστω να τους κοψω τα Αγγλικα.....!!!:-(ειναι κατι που δεν θελω αλλά οσο και να το τραβαω 2000 ευρω τον χρονο δεν χωρανε στον οικογενειακο προυπολογισμο.....

Link to comment
Share on other sites

... αν κοπει το επιδομα θα αναγκαστω να τους κοψω τα Αγγλικα.....!!!:-(.....

 

 

Δυστυχώς εκεί οδηγούμαστε όλοι!

 

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι έρχεται!! Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα!!

 

Ίσως σε 5 χρόνια να σκεφτόμαστε ότι κάποτε κάναμε φροντιστήριο Αγγλικών και να μειδιάζουμε με πίκρα...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς εκεί οδηγούμαστε όλοι!

 

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι έρχεται!! Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα!!

 

Ίσως σε 5 χρόνια να σκεφτόμαστε ότι κάποτε κάναμε φροντιστήριο Αγγλικών και να μειδιάζουμε με πίκρα...

...η κριση τουλαχιστον στην δικια μου οικογενεια εχει γινει αισθητη και στα παιδια μου...εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν καλα...γιατι αρχισαμε απο τα απλα....κοψαμε το καθημερινο πρωινο για το σχολειο απο τον φουρνο της γειτονιας με τα φρεσκα και ζεστα κουκουρια και τα μυρωδατα τσουρεκακια.....τωρα μια φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες ετοιμαζω εγω τοστακια και κεικ..(μπαινουμε και στην εφηβια και ντρεπομαστε..και λιγο!!!!)...δεν εχει δυο ζευγαρια παπουτσια....αλλα απο ενα,ελλατωθηκαν οι καθιερωμενες βολτες στα jymbo....και μπηκε πλαφον στην μια δραστηριοτητα...οχι και μουσικη και μπαλετο ...απλα μενουν ακομη τα Αγγλικα και απο μια δραστηριοτητα της επιλογης τους...

Τους εχω προετοιμασει και για χειροτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Να τι χρειάζεται για να ζήσει μια πολύτεκνη οικογένεια (Αληθινό παράδειγμα μέσα από την ζωή... :rolleyes:):

 

1) Δόση στεγαστικού δανείου: 1000ευρώ/μήναΧ12.......……= 12.000 ευρώ/έτος

2) Δόσεις ηλεκτρικών-πιστωτική 400ευρώ/μήναΧ12….........= 4.800 ευρώ/έτος

3) ΔΕΗ 300ευρώ/τετράμηνοΧ3…….......……………………………….= 1.200 ευρώ/έτος

4) ΟΤΕ-κινητά 200ε/μήναΧ12 (και το γραφείο μέσα)…........= 2.400 ευρώ/έτος

5) Σούπερ μάρκετ/λαϊκή/ψάρια/κρεοπωλείο 1500ε/μήναΧ12 =18.000ευρώ/έτος

6) Βενζίνες 300ε/μήναΧ12 ............................................=3.600ευρώ/έτος

7) Service-ασφάλιστρα-ελαστικά κλπ ~1200/έτος ............= 1.200ευρώ/έτος

8 )Φροντιστήρια (Αγγλικά προς το παρόν 1παιδί)……..........= 650ευρώ/έτος

9) Γυμναστήριο (2 παιδιά) 25/μήναΧ10 μήνες+εφάπαξ 100ευρώ= 350ευρώ/έτος

10) Τσιγάρα-εφημερίδες-περιοδικά-καφετέριες-σινεμάδες κλπ...= 0ευρώ (ολογράφως μηδέν)

11) Ρούχα (ευτυχώς που υπάρχουν μεγαλύτερα ξαδέρφια)..... = 1000ευρώ/έτος

12) Δώρα (Χριστούγεννα-Πάσχα-γενέθλια κλπ)………………….....= 1000ευρώ/έτος

13) Γιατροί-φάρμακα 100ευρώ/μήνα (δεν βάζω την γέννα).....= 1.200ευρώ/έτος

 

 

……………………………………………….Σύνολο: 47.400ευρώ/έτος

 

Τι να κόψω ρε παιδιά από τα παραπάνω πείτε μου…

 

Τι θα γίνει όταν πάνε όλα τα παιδιά φροντιστήριο;

Δεν ρωτώ για όταν πάνε να σπουδάσουν!!

 

Αναγνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν οικογένειες που είναι πολύ πιο δύσκολα από εμάς και απορώ πως τα βγάζουνε πέρα (π.χ. άνεργοι ή χαμηλόμισθοι)

 

Ααααααα.... έχεις πολλάααα..... :lol:

 

Εμείς μέχρι πέρσυ είχαμε μόνο ένα μισθό... Φέτος είναι λίγο καλύτερα, γιατί έχουμε 2 μισθούς.

Οπότε τα παραπάνω νούμερα που παρουσιάζονται.... μου φαίνονται εξωπραγματικά (ακόμα και για πολύτεκνους).

 

Προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν πολύτεκνο που να έχει μεγάλο εισόδημα.... Αλλά το 40000 είναι χαμηλό νούμερο.... δυστυχώς!!!!!!

 

 

Ερώτηση:

Αν κάποιος έχει εισόδημα 38000 και μαζί με το επίδομα το εισόδημα φτάνει τα 40+ ... τι γίνεται? το παίρνει ή όχι;;; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αν κάποιος έχει εισόδημα 38000 και μαζί με το επίδομα το εισόδημα φτάνει τα 40+ ... τι γίνεται? το παίρνει ή όχι;;; :lol:

...νομιζω πως ναι...γιατι απο εδω και περα θα θεωρειται εισιοδημα και θα φορολογηται...το διαβασα καπου στο polyteknoi.gr νομιζω που καποιοι του φορουμ αναλυσαν το κειμενο με τις μεταβολες στα οικογενειακα επιδοματα που ανακοινωθηκε....

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω πάρει ακόμα και δεν θα μου λείψει αν τυχόν δεν το πάρω..... (δεν ξεπερνάμε τις 40.000) αλλά ποτέ δεν ξέρεις

 

αν και έχω κάνει κάποια σχέδια για αυτο!!!!!!

 

παρακαλάω μόνο να είναι οι γονείς μου καλά και να μην τους κόψουν άλλο από την σύνταξη............

 

Καλέ Κλάρα αυτό δεν το κατάλαβα "2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει." τι θέλει να πει ο ποιητής????

 

 

Να ρωτήσω κάτι: στη γειτονιά μου είναι μια οικογένεια βαθιά θρησκευόμενων που έχουν 14 παιδιά, αν υποθέσουμε πως ξεπερνάνε τα 40.000 ευρώ, κόβεται το επίδομα????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν οικογένειες που είναι πολύ πιο δύσκολα από εμάς και απορώ πως τα βγάζουνε πέρα (π.χ. άνεργοι ή χαμηλόμισθοι)

 

 

αν έχεις κανέναν συγγενή, γνωστό, κολλητό που δουλεύει σε νοσοκομείο/ νεκροτομείο θα σου πει πόσους αυτόχειρες (περισσότερο κρεμασμένους/ πυροβολημένους) πάνε καθημερινά!!!!

ας μην πούμε για τα ψυχιατρικά νοσοκομεία που είναι τίγκα!!!!

 

 

όσο για την λίστα που έγραψες: ξέχασες τα τέλη κυκλοφορίας........

 

 

 

δάνεια και πιστωτικές ευτυχώς δεν έχουμε, αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα συν τις λογοθεραπείες, συν το Ελληνικό Ακριβό Πανεπιστήμιο, συν ένα επιπλέον έξοδο που ντρέπομαι τον περιπτερά για να το κόψω - εδώ και 8 χρόνια αγοράζω δυο μηνιαία περιοδικά συνολικής αξίας 6,80!!!!!!! ...και μου τα κρατάει στάνταρ

 

δώρα, κοινωνικές υποχρεώσεις κλπ κλπ τα έχουμε κόψει προ πολλού!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αν είναι να βάλουν κριτήρια εισοδήματος, θα πρέπει να βάλουν και κριτήρια παιδιών. Άλλο ο πολύτεκνος των 4 και άλλο αυτός με 8-9-10+

Φίλοι μας έχουν 9 παιδιά αυτή τη στιγμή. Είναι και οι δύο δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν ξέρω αν φτάνουν αυτό το νούμερο. Αλλά πρέπει να βρίσκονται εκεί κάπου οριακά. Όσο και αν είναι σε εμάς (με 4 παιδιά) απαραίτητο.... εεε σ' αυτούς είναι ακόμα περισσότερο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

όσο για την λίστα που έγραψες: ξέχασες τα τέλη κυκλοφορίας........

 

......αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα συν τις λογοθεραπείες, ....

 

Ξέχασα τα τέλη 200ευρώ ετησίως

και το σημαντικότερο ξέχασα την ασφάλεια του ταμείου

3.000ευρώ ετησίως!!

 

Επίσης, οι λογοθεραπείες και τα λοιπά τα πέρνουμε πίσω από το ταμείο και δεν τα έβαλα (είχαμε και εμείς πέρισυ αλλά τα κόψαμε)

 

Αυτά που έβαλα είναι στάνταρ!!

Δεν φούσκωσα απολύτως τίποτα...

 

Έκοψα, επιτηδες κάποια πράγματα που μπορεί κάποιος να τα θεωρήσει "προκλητικά":

-Ταβέρνα 1 φορά το τρίμηνο

-Παιδότοπος 1 φορά το μήνα (χειμώνας)

-Παιχνίδια-βιβλία σε άσχετες εποχές (όχι γιορτές)

-Υλικά σχολείου

-πολλά άλλα...

 

Τα 50.000ευρώ είναι μέσα στο νερό...

 

Κάτι άλλο: Προς το παρόν το επίδομα πολυτέκνων είναι αφορολόγητο. Λέτε να το φορολογήσουν και αυτό;

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ Κλάρα αυτό δεν το κατάλαβα "2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει." τι θέλει να πει ο ποιητής????

Δες εδω μηκως και βγαλεις ακρη....

http://www.polyteknoi.gr/forum/viewthread.php?thread_id=1000

ειναι συζητηση στο φορουμ και αναλυουν ολα οσα ανακοινωθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο: Προς το παρόν το επίδομα πολυτέκνων είναι αφορολόγητο. Λέτε να το φορολογήσουν και αυτό;

Μαλλων αυτο θα γινει....

... 4. Καταργείται το εδάφιο γʼ της παρ. 1 του άρθρ. 6 του Νόμου 3631/2008.

ο νομος 3631/2008 αναφερει

Άρθρο 6

Χορήγηση πολυτεκνικού επιδόματος

στις τρίτεκνες οικογένειες

1. Στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα

χορηγείται από την 1η Ιανουαρίου 2008 μηνιαίο επίδομα

για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών, το οποίο

ισούται, για κάθε παιδί, με το επίδομα που καταβάλλε−

ται κάθε φορά για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας.

Εάν για ένα παιδί συντρέχουν οι προϋποθέσεις για τη

χορήγηση και του επιδόματος της παραγράφου 1 του

άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως ισχύει,

καταβάλλεται για το παιδί αυτό το μεγαλύτερο επίδομα

εκ των δύο. Το ποσό του συνολικού μηνιαίου επιδόματος

δεν μπορεί να υπολείπεται του ελάχιστου συνολικού

επιδόματος πολύτεκνου γονέα, εκτός εάν εφαρμόζεται

το προηγούμενο εδάφιο. Το επίδομα του παρόντος άρ−

θρου καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα,

μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλ−

λάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση

υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου και διακόπτεται την 1η

του επόμενου έτους κατά το οποίο το επιδοτούμενο

άγαμο τέκνο συμπληρώνει το 23ο έτος της ηλικίας του.

Σε καμία περίπτωση το επίδομα δεν μετατρέπεται σε

ισόβια σύνταξη του δικαιούχου.

αρα μαλλων θα φορολογηται οποτε να υπολογισεται λιγο λιγοτερα απο αυτα που περνουμε και χωρις αυξηση παρακαλω πολυ.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τα τέλη 200ευρώ ετησίως

 

 

Κάτι άλλο: Προς το παρόν το επίδομα πολυτέκνων είναι αφορολόγητο. Λέτε να το φορολογήσουν και αυτό;

Καλημερα Γιαννη.Αν εννοεις τα τελη κυκλοφοριας μακαρι να ηταν 200 ευρω.Τα αυτοκινητα που χρειαζομαστε οι πολυτεκνοι δεν υπαρχουν κατω απο 2000 κυβικα οποτε τα τελη ειναι 600 ευρω στο νερο.Αντι να μειωθουν, καθε χρονο παιρνουν αυξηση.:(Νομιζω περυσι ηταν 578 και φετος 600..

 

Πολυ πιθανο να φορογησουν το επιδομα ωστε καποιοι που ειναι κοντα στο πλαφον να ανεβαινει το εισοδημα τους, την επομενη χρονια να μην παρουν το επιδομα και να κερδισουν και απο εκει...:(

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μερα πληρωμων σημερα του επιδοματος και ακομα τιποτα....ουτε μια ανακοινωση απο το ογα...στα ταχυδρομεια δεν εχει παει ακομα εντολη(νομιζω ουτε και χρηματα......).....στο τηλ που πηρα στον ΟΓΑ οι υπαλληλοι μου ειπαν πως δεν γνωριζουν τιποτα και απλα οτι θα βγει ανακοινωση για το ποτε θα ξεκινησουν οι πληρωμες......

Εχουν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια......:|...ειναι η πρωτη φορα που υπαρχει τοση περιεργη σιγη.....παντα ο ΟΓΑ εβγαζε ανακοινωση μια-δυο μερες πριν την εναρξη της ημερομηνιας πληρωμης.....ακομα και την τελευταια φορα που υπηρχε καθυστεριση μιας εβδομαδας ειχε ανακοινωθει απο τις 5/10.....

....Να ανησυχησουμε αραγε???????:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

στο τι να ανυσηχουμε κλαρα μου?αν θελουν να καει η ελλαδα ας το σταματησουν το επιδομα και να γινουμε εμεις οι χαμηλομισθοι με 3-4 παιδια κλεφτες για να τα ταιζουμε γτ δεν ειναι και τα λεφτα αλλα ειναι ενα βοηθημα οπως και να το κανουμε.κοβουν απο τους ιδιωτικους κοβουν και τα επιδοαμτα τι θα κανουμε?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

στο τι να ανυσηχουμε κλαρα μου?αν θελουν να καει η ελλαδα ας το σταματησουν το επιδομα και να γινουμε εμεις οι χαμηλομισθοι με 3-4 παιδια κλεφτες για να τα ταιζουμε γτ δεν ειναι και τα λεφτα αλλα ειναι ενα βοηθημα οπως και να το κανουμε.κοβουν απο τους ιδιωτικους κοβουν και τα επιδοαμτα τι θα κανουμε?

 

ούτε που τους νοιάζει, τι θα κανουμε....:mrgreen:

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

ούτε που τους νοιάζει, τι θα κανουμε....:mrgreen:

Ετσι ακριβως.....αν τους ενοιαζε δεν θα εκοβαν τα επιδοματα....τους μισθους.....δεν θα γινοταν επιδρομη στα χαμηλα και μεσαια στρωματα ΄....αλλα μονο στους εχοντες...!!!!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...