Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισοδηματικό πλαφόν 50000€ στα πολυτεκνικά επιδόματα προωθεί η Κυβέρνηση


Recommended Posts

Σίγουρα underage,χωρίς παρεξήγηση, μας κάνεις πλάκα!!!!

Μιλάμε για μεγάλα εισοδήματα που είναι ακατόρθωτα για εμάς και ας κάνουμε χίλιες δουλιές. Και φυσικά δεν είμαστε ίσοι αλλά και καθόλου ίδιοι διότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που γεννάει αλλά και αυτή που μεγαλώνει!!!! Δεν αμφισβητώ καμία μάνα αλλά οχι και να μπαίνουμε όσον αφορά τα χρήματα όλοι στο ίδιο καζάνι. εμείς παλεύουμε για ψίχουλα και αυτοί βγάζουν κυβερνήσεις- είμαστε ίδιοι????? Ακόμη και οι ζητιάνοι έχουν αξιοπρέπεια όπως όλοι.

Είναι όμως άδικο να εισπράτουν αυτά τα χρήματα μητέρες χωρίς καμία ανάγκη για επιβίωση ενώ θα μπορούσαν να μοιραστούν σε φτωχούν ανθρώπους.

Ας είμαστε ρεαλιστές και αντικειμενικοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο πλουταρχος το περνει αλλα το δινει σε φτωχες οικογενειες.να το κανουν(αν δεν το κανουν)και ολοι οι υπολοιποι που δεν το χουν αναγκη.αλλα ονειρο ειναι και ξυπνησαμε.εδω δεν μας δινουν ενα μπουκαλι γαλα εμας τους συμβασιουχους που και το χρεωνομαστε μεσα στην συμβαση μας και δεν το περνουμε.οι μονιμοι δουλευουν λιγοτερο απο μας και εκει που ειμαι κανενας δεν εχει μικρα παιδια και ουτε ρεπο συναδευλφων ουτε αδειων τπτ περνουν τα διπλα μπουκαλια και βραζω με την καφριλα τους καθε μερα.την ιδια δουλεια κανω και ειμαι και γυναικα(κηπουρος).εδω γυρισε και ειπε ενας οτι δεν ειμαστε το ιδιο μονιμοι με συμβασιουχοι δηλ.εγω δεν ειμαι ανθρωπος αλλα μοσχαρι ασχετος που ειμαι και μανα τριων μικρων παιδιων.ειναι θεμα παιδιας?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμάς σαν μελλοντικούς τρίτεκνους, επουδενί δεν μας πιάνει το πλαφόν των 50.000 ευρώ!!!!!!!!

Μόνο αν βάλουν και το εισόδημα των γονιών μου, που μας βοηθάνε οικονομικά!!!!!!! :roll: :roll:

 

Τώρα για το αν είναι σωστό ή όχι να μπει πλαφόν, του καθενός η άποψη είναι σεβαστή!!!!!!

 

Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

 

Εγώ πήγα να πάρω τα κουπόνια για την αγορά βιβλίου και μου είπαν πως τα κόψανε!!!!!

 

Κοινωνικό τουρισμό δεν έχω επιχειρήσει να πάρω ποτέ!!!

 

 

Σίγουρα underage,χωρίς παρεξήγηση, μας κάνεις πλάκα!!!!

............................

Ας είμαστε ρεαλιστές και αντικειμενικοί.

 

Ο πρωθυπουργός του Καναδά, στην δεκαετία του 70, εισέπραττε η σύζυγος του το πολυτεκνικό επίδομα, σαν ίσος προς ίσος με του υπόλοιπους πολίτες της χώρας!!!!!

(δεν θυμάμαι το όνομά του)

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλέ ούτε εγώ πήγα πουθενά!!!!!!!! ούτε καν 35 λεπτά, όσο για την θάλασσα, ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ!!!!

 

ΑΑΑ να MHN νοιώθω δηλ σκ..τα π το παιδί μου δεν ξέρει τι είναι η θάλασσα..

Link to comment
Share on other sites

xaaxaxaxaaxaxaaaxaaxa!εγω ειμαι παντρεμενη 17 χρονια και πηγα μια φορα με κοιν.τουρισμο στην Κω,και περισσι με κοιν.τουρισμο παλι στην λευκαδα,ευτυχως που εχει η γιαγια μας εξοχικο γτ οχι κικιρικου και εγω δεν ξερω τι θα καναμε.ποιες διακοπες?τι ειναι αυτο?

 

Ζητείται ΓIAΓIA με εξοχικό σε παραθαλάσσιο MEPOΣ.θα την βάλω την αγγελίααΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζητείται ΓIAΓIA με εξοχικό σε παραθαλάσσιο MEPOΣ.θα την βάλω την αγγελίααΑ

το επομενο καλοκαιρακι παρε τον κουκλο σου και ελα στο δικο μας,μην μασας.απλα να ξες ημαστε πολλοι και φασαριοζοι;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την Ελλάδα μας και όχι για ξένα μέρη. Όπως και στη Γερμανία οι μητέρες που έχουν παιδιά και είναι άνεργες είναι στην πρόνοια και τους δίνουν σπίτι και επιδόματα(γύρω στα 1000ευρώ αν δεν κάνω λάθος) και πολλά άλλα που στην χώρα μας δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσει καμία κυβέρνηση. Επίσης οι μισθοί είναι αξιοπρεπείς και οχι άθλιοι όπως οι δικοί μας κ.α. που αν συνεχίσω θα είναι ατελείωτα.....

Καταλαβαίνουμε όλοι την τεράστια διαφορά που υπάρχει και την απληστία που μας κυριαρχεί στην Ελλάδα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που μιλησα με τον σύλλογο στην Θεσ/νικη μου ειπαν πως τα πραγματα ειναι πολύ ζορικα και οδευουμε προς πληρη καταργηση του επιδόματος....βαζουν τωρα το πλαφον των 50000 ε αλλά θα ζητανε και αλλά περουσιακα στοιχεια με λιγα λογια θα περνάμε από κόσκινο.....και θα κοβουν πολλούς λογω μεγαλης περιουσιας.....

Πάντως το μελλον ολων μας προβλέπετε λαμπρο.....κοβουν απο τους δημ. υπαλληλους,κλενει η μια επιχηρηση πισω από την αλλή,κοβουν ολων των ειδων τα επιδόματα,ανεβαζουν καθε λιγο το φπα......και εμεις απλά θεατες απραγοι και αδρανεις.....αφου τα ανεχόμαστε ολα αυτα καλα να παθουμε...και θα ρθουν κι άλλα μετρα...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οφ τοπικ αλλα τα εχω παρει με οοοολα αυτα τα μετρα.λοιπον,αν θελουν να κοψουν κατι οπωσδηποτε οι πολιτικοι,να κοψουν...το λαιμο τους!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

το επομενο καλοκαιρακι παρε τον κουκλο σου και ελα στο δικο μας,μην μασας.απλα να ξες ημαστε πολλοι και φασαριοζοι;)

 

Δεν ξέρεις τι φρούτο είναι ο κωνσταντίνοσ γιαυτό τα λες AYTAαΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλάρα και maria77777 πολύ σωστές σας βρίσκω. Η κατάσταση είναι άθλια και εμείς πρωταγωνιστές δίχως γνώμη. Πιστεύω να βρεθεί ο πρώτος που θα αντιδράσει διότι ένα σπρώξιμο χρειαζόμαστε για να ξεσηκωθούμε.

 

Ακούσατε το καλύτερο οτι ο κόσμος είναι υπέρ του να μην πληρωθεί ο Δημόσιος Τομέας για κάποιον από τους επόμενους μήνες και οτι ο Πρωθυπουργός μας <ο αγωνιστής του απλού λαού> έχει σκοπό να δώσει χρήματα στους μετανάστες απλά έτσι???????????:evil:

Είμαστε έρμαια των επιλογών κάποιων!!!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κλάρα και maria77777 πολύ σωστές σας βρίσκω. Η κατάσταση είναι άθλια και εμείς πρωταγωνιστές δίχως γνώμη. Πιστεύω να βρεθεί ο πρώτος που θα αντιδράσει διότι ένα σπρώξιμο χρειαζόμαστε για να ξεσηκωθούμε.

 

Ακούσατε το καλύτερο οτι ο κόσμος είναι υπέρ του να μην πληρωθεί ο Δημόσιος Τομέας για κάποιον από τους επόμενους μήνες και οτι ο Πρωθυπουργός μας <ο αγωνιστής του απλού λαού> έχει σκοπό να δώσει χρήματα στους μετανάστες απλά έτσι???????????:evil:

Είμαστε έρμαια των επιλογών κάποιων!!!!!!!:mad:

Ομολογώ πως για παυση πληρωμων δεν εχω ακούσει...αλλά για την αναπροσαρμογη του χρονου πληρωμης ναι δλδ να μην προπληρωνόμαστε αλλά με την ληξη του 15μερου να περνουμε αυτό που περασε αλλά για να δωσει λεφτά στους μετανάστες?????...λιγο καπως μου ακούγεται.....αλλά να το καλοσκεφτούμε η καλή μας η κυβέρνηση τελικά σε αυτούς στιρίζεται:τους δινει την υπηκοοτητα απλόχερα(οπότε ληθηκε το δημογραφικό αφου οι γεννησεις των αλλοδαπων είναι περισσότερες απο τις δικές μας),τους δινει το δικαίωμα ψηφου(αφου τους μονιμοποιησε γιατι και αυτοί να μην ευχαριστήσουν τον Γιωργάκη??),τέλος γιατι να μην τους πληρώσει κιολας αφού θα κανουν τον κοπο να τον ψηφίσουν και να τον ξανακάνουν πρωθυπουργο?????)....οπότε ολοι εμεις οι υπολοιποι να παμε να...να-να.....

Τελικά εχουμε πολύ ουαου κυβέρνηση που δινει σοβαρες λυσεις σε ολα τα προβλήματα της χωρας μας...

Link to comment
Share on other sites

AΚΟΥΣΤΕ ΝΑ ΦΡΙΞΕΤΕ:

100 ΛΙΓΩΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!

ΤΟΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ.

 

Μετα μας μιλανε για υπεραριθμιες οταν μονο εμεις χανουμε 3-4 τμηματα και αναλογους καθηγητες. Οι πολυτεκνοι φταινε;;;

Στο 2030 θα ειμαστε 4.500.000 Ελληνες. Ποια σχολεια, ποια συνταξη, ποια ανεργια. Σβησαμε, παρτε το χαμπαρι. Η υπογεννητικοτητα θα μας φαει.

 

Και το μονο υγειες κομματι της κοινωνιας που υποσχεται μελλον, τα παιδια, τεινουν προς εξαφανιση. Και το κρατος εχει καθηκον το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που προστατευει την πολυτεκνη οικογενεια. Με το επιδομα υπαρχει μια μεριμνα οπως λεει το συνταγμα. Υπηρξε δικαστηριο και το κερδισαμε.

 

 

Ποιος βγαζει ρε παιδια σημερα 100.000 ευρω και ειναι πολυτεκνος; Ας μη δειχνουμε τους απειροελαχιστους. Τα παιδια θελουν θυσιες ψυχικες και ελαχιστοι πλουσιοι θα θυσιασουν κατι οποτε δεν κανουν πολλα παιδια.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

AΚΟΥΣΤΕ ΝΑ ΦΡΙΞΕΤΕ:

100 ΛΙΓΩΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!

ΤΟΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ.

 

Μετα μας μιλανε για υπεραριθμιες οταν μονο εμεις χανουμε 3-4 τμηματα και αναλογους καθηγητες. Οι πολυτεκνοι φταινε;;;

Στο 2030 θα ειμαστε 4.500.000 Ελληνες. Ποια σχολεια, ποια συνταξη, ποια ανεργια. Σβησαμε, παρτε το χαμπαρι. Η υπογεννητικοτητα θα μας φαει.

 

Και το μονο υγειες κομματι της κοινωνιας που υποσχεται μελλον, τα παιδια, τεινουν προς εξαφανιση. Και το κρατος εχει καθηκον το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που προστατευει την πολυτεκνη οικογενεια. Με το επιδομα υπαρχει μια μεριμνα οπως λεει το συνταγμα. Υπηρξε δικαστηριο και το κερδισαμε.

 

 

Ποιος βγαζει ρε παιδια σημερα 100.000 ευρω και ειναι πολυτεκνος; Ας μη δειχνουμε τους απειροελαχιστους. Τα παιδια θελουν θυσιες ψυχικες και ελαχιστοι πλουσιοι θα θυσιασουν κατι οποτε δεν κανουν πολλα παιδια.

Φαντασου φιλενάδα μετα απο 6 χρονια απο σήμερα τι αριθμο θα έχουμε στα πρωτακια......πόσα σχολεια θα κλεισουμε....με τα μετρα που εχουν παρει και θα παρουν ακομη....πειτε μου ποιος θα κανει πανω απο 1 παιδι??????

Link to comment
Share on other sites

4.500.000 ο μη ενεργος πλήθυσμος. Φυσικα τα νουμερα δεν τα εχω ξαναψαξει και ο αριθμος παιζεται. Αλλα η μειωση αρχισε αισθητα πλεον!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρεις τι φρούτο είναι ο κωνσταντίνοσ γιαυτό τα λες AYTAαΑ

δεν μασαω σου λεω.δικο σου φρουτο ειναι εσυ θα τον κυνηγας στην θαλασσα εγω θα πινω τα τσιπουρακια μου(γτ ο συζηξ θα κυνηγαει τον δικο μας ταλιμπανακο)κουρασμενη εργαζομενη γυναικα ειμαι να μην απλωσω το κορμι μου στις παραλιες?η προσκληση ανοιχτη παντος μαρια μου δεν μασαμε λεμε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα underage,χωρίς παρεξήγηση, μας κάνεις πλάκα!!!!

Μιλάμε για μεγάλα εισοδήματα που είναι ακατόρθωτα για εμάς και ας κάνουμε χίλιες δουλιές. Και φυσικά δεν είμαστε ίσοι αλλά και καθόλου ίδιοι διότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που γεννάει αλλά και αυτή που μεγαλώνει!!!!..........

 

Φυσικά καλή μου δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, συζήτηση κάνουμε, δεν χωρίζουμε τα αμπελοχώραφα των παππούδων μας!!!!!!!!

 

.....και η Μαργαρίτα (η μάνα του Γιωργάκη), όταν είχε τα καμάρια της μικρά και ζούσαν στον Καναδά, έπαιρνε όλα τα επιδόματα για τα παιδιά της!!!! Το ξέχασε αυτό ο Γιωργάκης, είχε ανάγκη ο Αντρέας τα επιδόματα για τα μεγαλώσει τα παιδιά του??????

 

Και εκεί ισχύσει αυτό που γράφει η

Και φυσικά όλες οι μάνες πόνεσαν για να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους, αλλά αν αυτό αποτελεί κριτήριο για το επίδομα, ε, τότε να το πάρουμε όλες. Ολες πονέσαμε.

 

από την γέννηση του κάθε παιδιού, μέχρι τα 18 του παίρνεις επίδομα, άσχετο το πόσα παιδιά έχεις!!!!!

 

 

........ ειπαν πως τα πραγματα ειναι πολύ ζορικα και οδευουμε προς πληρη καταργηση του επιδόματος....βαζουν τωρα το πλαφον των 50000 ε αλλά θα ζητανε και αλλά περουσιακα στοιχεια με λιγα λογια θα περνάμε από κόσκινο.....και θα κοβουν πολλούς λογω μεγαλης περιουσιας.....

 

....δηλαδή εγώ που έχω στο ονομά μου ένα οικοπεδάκι εκτός σχεδίου και ένα αυτοκίνητο, που στην οδική σε λίγο θα καταλαβαίνουν την φωνή μου, ΔΕΝ έχω ελπίδες να το πάρω, είναι εξασφαλισμένα τα παιδιά μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

....ή μήπως σκέφτονται να βάλουν και τα παιδιά όπως τα τζίπ και τις πισίνες, σαν τεκμήριο????

αφού την έκανες που την έκανες, πλήρωνε τώρα!!!!!!!!!!! επιστροφές δεν γίνονται δεκτές!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

....ή μήπως σκέφτονται να βάλουν και τα παιδιά όπως τα τζίπ και τις πισίνες, σαν τεκμήριο????

αφού την έκανες που την έκανες, πλήρωνε τώρα!!!!!!!!!!! επιστροφές δεν γίνονται δεκτές!!!!

Α!!!!!!γεια σου.....το πιασες το νοημα.....!!!!!Για να εχεις κυρια μου τοσα παιδια σημαινει πως εχεις και τα λεφτα να τα μεγαλώσεις.....να τα σπουδάσεις.....αρα καπου τα βρηκες τα λεφτα...που??????Ε...που?????

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι διότι μάλλον ράδιο αρβύλα θα είναι...

Αληθεύει ότι το επίδομα πολυτέκνων το εισπράτει το κράτος μέσα από τους λογαριασμούς της Δ.Ε.Η. ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι διότι μάλλον ράδιο αρβύλα θα είναι...

Αληθεύει ότι το επίδομα πολυτέκνων το εισπράτει το κράτος μέσα από τους λογαριασμούς της Δ.Ε.Η. ?

Αυτό που ξερω είναι πως μεσα από τον λογαριασμό της ΔΕΗ εισπράτεται το επίδομα των τελωνιακών τωρα για των πολύτεκνων απο οσα γνωρίζω οχι....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι διότι μάλλον ράδιο αρβύλα θα είναι...

Αληθεύει ότι το επίδομα πολυτέκνων το εισπράτει το κράτος μέσα από τους λογαριασμούς της Δ.Ε.Η. ?

Όχι, στο λογαριασμό της Δ.Ε.Η. εξηγεί αναλυτικά τις χρεώσεις υπέρ τρίτων. Το επίδομα δίνεται από τον Ο.Γ.Α. και ο Ο.Γ.Α. για χρόνια στηριζόταν περισσότερο σε κοινωνικούς πόρους (π.χ. χαρτόσημα) παρά σε ασφαλιστικές εισφορές.

Εγώ είμαι εναντίον στο να εξαρτηθεί το επίδομα από εισόδημα, ειδικά στην Ελλάδα που τα δηλωθέντα εισοδήματα είναι πολύ σχετική έννοια.

Επιπλέον όταν εξαρτάς επίδομα από εισόδημα υπάερχει η αδικία γι αυτούς που βρίσκονται στο όριο, δηλαδή αν βγάζεις 49.500 και παίρνεις κι ένα επίδομα 3.000 είσαι τελικά πλουσιότερος από κάποιον που παίρνει 51.000 και δεν παίρνει κανένα επίδομα.

Δεν ξέρω τι θα κάνουν τελικά, αλλά αν καταργήσουν τα επιδόματα, θα είναι άλλη μια τεράστια κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

...Τελικα το εισοδηματικο κριτηριο για τα επιδοματα προσανατολιζονται να το κατεβασουν στα 40.000 ευρω.....οποτε θα πεταξουν πολυ κοσμο εξω.....!!!:evil:

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1360&Itemid=2

Link to comment
Share on other sites

...Τελικα το εισοδηματικο κριτηριο για τα επιδοματα προσανατολιζονται να το κατεβασουν στα 40.000 ευρω.....οποτε θα πεταξουν πολυ κοσμο εξω.....!!!:evil:

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1360&Itemid=2

 

Ναι, εμεις με 42.000 ευρουλακια και 4 παιδια ειμαστε πλουσιοι, σσσ...να μη μιλαμε! Δηλαδη ιδια ενας με 2 παιδια και 40.000 ευρω και ιδια ενας με 8 παιδια και 40.000 ευρω;

 

Και με αυτα πληρωνα το πολυθεσιο αυτοκινητο που ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ και μαλιστα με μεγαλα κυβικα αναγκαστικα αφου ειναι με πολλες θεσεις( βαλτε και τα τελη κυκλοφοριας που ειναι μεγαααλα) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ...

Με αυτα θα συνεχιζα την ασφαλεια των παιδιων για σπουδες, που ειχα ξεκινησει οταν ειχα 2 παιδια...Και ομως και οι 2 δημοσιοι υπαλληλοι και με την τωρινη μειωση ηδη δυσκολευομαστε, οι αλλοι φανταστειτε!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εμεις με 42.000 ευρουλακια και 4 παιδια ειμαστε πλουσιοι, σσσ...να μη μιλαμε! Δηλαδη ιδια ενας με 2 παιδια και 40.000 ευρω και ιδια ενας με 8 παιδια και 40.000 ευρω;

 

Και με αυτα πληρωνα το πολυθεσιο αυτοκινητο που ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ και μαλιστα με μεγαλα κυβικα αναγκαστικα αφου ειναι με πολλες θεσεις( βαλτε και τα τελη κυκλοφοριας που ειναι μεγαααλα) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ...

Με αυτα θα συνεχιζα την ασφαλεια των παιδιων για σπουδες, που ειχα ξεκινησει οταν ειχα 2 παιδια...Και ομως και οι 2 δημοσιοι υπαλληλοι και με την τωρινη μειωση ηδη δυσκολευομαστε, οι αλλοι φανταστειτε!

42000 ευρω......τσ,τσ,τσ,φιλεναδα....εισαι ρετιρε.....;)...και επταθεσιο??????.....ε τοτε κακως το επερνες το επιδομα τοσα χρονια...πρεπει να βγει νομος για επιστροφη επιδοματων...!!!!!

...και για να σε φτιαξω λιγο ακομα.....:mrgreen: διαβασε τι γραφει η Zougla....

«Ψαλίδι» στα επιδόματα των πολυτέκνων

 

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2010, 07:48

Κόβονται τα επιδόματα των πολυτέκνων που έχουν εισοδήματα άνω των 40.000 ευρώ ετησίως, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Η απόφαση αυτή ελήφθη, όπως είπε, επειδή διαπιστώθηκε ότι τα λαμβάνουν πολύτεκνοι που έχουν εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ.

 

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2010, 07:50

και θεωρηθηκε οτι το ποσο των 40.000 ευρω βρισκεται πολυ κοντα στο ποσο των 100.000 ευρω οποτε και παρθηκε μια πολυ σωστη και δικαιη αποφαση αποφαση...:shock:...δεν νομιζεις ??????

Αμφιβαλω εαν καποιος απο την κυβερνηση εχει καταλαβει γιατι ποσο μιλαμε.....και αν ποτε οι ιδιοι τους εχουν ζησει ενα χρονο με αυτα τα λεφτα και χωρις να εχουν 3 και 4 ή και παραπανω παιδια.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αυτη η ανακοινωση στο polyteknoi.gr:

 

Κεφάλαιο 4ο

Επιδόματα Τέκνων

 

Aρθρο 17

 

1. Για την καταβολή των επιδομάτων στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες, για το επίδομα τρίτου παιδιού, καθώς και για τις παροχές των άρθρων 4 του Ν. 1892/1990 όπως συμπληρώθηκε από το άρθρ. 39 του Ν. 2459/1997 και του άρθρ. 1 του Ν. 3454/2006, εισάγεται εισοδηματικό κριτήριο, καταργούμενης της διάταξης του άρθρου 50 του Ν. 2163/1993. Δικαιούχοι των ανωτέρω επιδομάτων και παροχών θα είναι από της δημοσίευσης του παρόντος αυτοί που το συνολικό ετήσιο οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 40.000 ευρώ. Το ποσό αυτό δύναται να αναπροσαρμόζεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Με όμοια απόφαση καθορίζονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ρυθμίζεται κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου. Κάθε άλλη αντίθετη διάταξη καταργείται.

2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει.

3..Η παρ. 7 του άρθρ. 39 του ν. 2459/1997 αντικαθίσταται ως εξής: «Τα μηνιαία επιδόματα που αναφέρονται στις παραγράφους 1 και 2 και το επίδομα σύνταξης που αναφέρεται στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, δεν αναπροσαρμόζονται από 1-1-2011 και εφεξής και θα παραμείνουν σταθερά όπως διαμορφώθηκαν την 1-1-2010.»

4. Καταργείται το εδάφιο γʼ της παρ. 1 του άρθρ. 6 του Νόμου 3631/2008.

 

 

.....και οσοι τελικα θα το παρουν δεν θα εχουν ποτε ξανα αυξηση...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...