Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΤΩΡΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?


Recommended Posts

On 28/9/2021 at 2:11 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω ποτε ειναι να πάει ο μεγάλος μου προνήπιο. Είναι να πάει από του χρόνου η από του παραχρόνου. Θα γίνει 3 ετών τον Ιούνιο όποτε τον πιάνει η σχολική χρονια 2022 - 2023 η θα πάει την παρά επόμενη 2023-2024. Έχω μπερδευτεί. Αν είναι να πάει την επόμενη θα είναι παρά πολύ μικρός :/ 

Καλησπερα!θα παει προνηπιο οταν θα εχει κλεισει τα 4..! Δηλαδη οταν ξεκινησει ο δικος σου θα ειναι 4 και3 μηνων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω έχω ή μάλλον είχα baby face κ κάποια στιγμή το θεωρούσα κ μείον γιατί ένιωθα ότι χάνω σε κυρος, στο σχολείο ειδικά. Τώρα πια νομίζω ότι έχω μόνιμο bitch face… Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι νιώθω, ότι δείχνω κ μεγάλη πλέον κ ξινή. Το σοκ είναι όταν βλέπω ημερομηνίες γέννησης μαμάδων σε υπεύθυνες δηλώσεις. έχουν παιδιά στο γυννασιο κ ειναο γεννημένες ακόμα κ τέλη του 80! Αλλά κι οι συβαδελφοι οι 26αρες με τον πληθυντικό, με ισοπέδωσαν. οι μαθητες πάντως έχω διαπιστώσει ότι δεν με θεώρησαν ποτέ πολύ νεότερη από τους άλλους καθηγητές παρολο που όταν ήρθα σχολείο δεν ήμουν καλά καλά 30 κ οι αμέσως μεγαλύτεροι μου ήταν σχεδον 40. μάλλον καταλάβαιναν ότι είμαι πιο νέα αλλά επειδή μας έχουν όλους για προϊστορικους, δεν τους έκανε αίσθηση. έτσι κι αλλιώς αρχαία θα τους φαινόμουν!

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2021 at 2:31 ΜΜ, mama16 είπε:

Όχι όταν είναι 4 χρόνων κ 3 μηνών θα πάει σχολείο.. Τότε θα πάει κ ο δικός μου! :)

 

Και η δικια μου το 23! Εδω θα ειμαστε να τα λεμε @Super.mum και @mama16.

 

On 28/9/2021 at 3:59 ΜΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αχ το ίδιο με απασχολεί κ εμένα! Φέτος πάει παιδικό είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο του 18! Άρα του χρόνου που το Σεπτέμβρη θα είναι 3χρ κ 9μην θα πάει προνήπιο?

Γιατί με αυτήν την λογική θα πάει δημοτικό πριν κλείσει τα 6? Μικρή δεν θ είναι?

 

Στην εποχη μας πηγαιναν και πιο μικρα, αφου πηγαιναν μεχρι τον Μαρτη της επομενης χρονιας, δηλαδη 3μισι (και 5,5 δημοτικο). Τωρα τα μικροτερα τουλαχθστον ειναι 3 και 9 μηνες, οχι 3μισι. Τα πιο μεγαλα, γεννημενα Γεναρη ειναι πολυ μεγαλα, 6 και 9 μηνες. Παντα τα μικροτερα με τα μεγαλυτερα ειχαν ενα χρονο διαφορα, απλως ηταν τα μεγαλυτερα Απριλιο και τα μικροτερα τον επομενο Μαρτιο.

 

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εμένα, κοντούλα με baby face, μου είχαν ζητήσει ταυτότητα στα 28:roll:. Επίσης όπου και να πάω, μου μιλάνε στο ενικό.. Άντρες και γυναίκες. Σίγουρα είναι το baby face, γιατί και ρυτίδες έχω( not a botox fan) , και το πρόσωπο μου έχει χάσει τη σφριγηλότητα του και χοντρή έχω γίνει..

 

Κι εμενα σε ολα τα μαγαζια ενικος... Αφου χαιρομαι να κυκλοφορω με τη μικρη για να μη με περνανε για 18χρονο. Μια φορα οταν ημουν φοιτητρια, περνουσα εξω απο δημοτικο και τους βγηκε η μπαλα, και φωναζει ενα "κυρια μας δινετε την μπαλα;" και ταυτοχρονα ενα αλλο "κοριτσακι μας δινεις την μπαλα;"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω baby face και όταν ήμουν μικρότερη το απεχθανομουν. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία όμως μου έλεγαν ότι είναι πλεονέκτημα κ κάποτε θα μου αρέσει. Όπως κ έγινε πλέον! Δεν με χαλάει να με περνάνε για 20αρα. Θυμαμαι όταν είχα μικρούλα την κόρη μου κυρίες που με έβλεπαν ρωτούσαν πόσο είμαι κ έχω και μωρό..

 

@little lamb σε λίγα χρόνια θα μιλάμε για τα νήπια των παιδιών μας!!!

 

@Έσπερος στα νησιά κ χωριά υπάρχουν κοπέλες που στα 20 κάνουν παιδιά οπότε λογικό να είναι τόσο μεγάλα.. Όσο για τους μαθητές σου δεν σε θεώρησαν ποτέ μικροί γιατί όσο πάμε σχολείο πιστεύουμε ότι οι 30αρηδες είναι μεγάλοι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , little lamb είπε:

 

Και η δικια μου το 23! Εδω θα ειμαστε να τα λεμε @Super.mum και @mama16.

 

 

Στην εποχη μας πηγαιναν και πιο μικρα, αφου πηγαιναν μεχρι τον Μαρτη της επομενης χρονιας, δηλαδη 3μισι (και 5,5 δημοτικο). Τωρα τα μικροτερα τουλαχθστον ειναι 3 και 9 μηνες, οχι 3μισι. Τα πιο μεγαλα, γεννημενα Γεναρη ειναι πολυ μεγαλα, 6 και 9 μηνες. Παντα τα μικροτερα με τα μεγαλυτερα ειχαν ενα χρονο διαφορα, απλως ηταν τα μεγαλυτερα Απριλιο και τα μικροτερα τον επομενο Μαρτιο.

 

 

Κι εμενα σε ολα τα μαγαζια ενικος... Αφου χαιρομαι να κυκλοφορω με τη μικρη για να μη με περνανε για 18χρονο. Μια φορα οταν ημουν φοιτητρια, περνουσα εξω απο δημοτικο και τους βγηκε η μπαλα, και φωναζει ενα "κυρια μας δινετε την μπαλα;" και ταυτοχρονα ενα αλλο "κοριτσακι μας δινεις την μπαλα;"

 

 

Για να δούμε πια θα αγχωθεί περισσότερο :p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Για να δούμε πια θα αγχωθεί περισσότερο :p

Αααα εγώ θα είμαι έμπειρη γιατί τα περνάω ήδη στην μεγάλη!! Θα σας αφήσω να αγχωθειτε περισσότερο... Εσύ βέβαια είσαι η σούπερ μαμά, οπότε ο κλήρος πέφτει στην @little lamb  :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Αααα εγώ θα είμαι έμπειρη γιατί τα περνάω ήδη στην μεγάλη!! Θα σας αφήσω να αγχωθειτε περισσότερο... Εσύ βέβαια είσαι η σούπερ μαμά, οπότε ο κλήρος πέφτει στην @little lamb  :P

Αχ όχι μην το λες .. μπορεί να μην το δείξω ποτέ αλλά θα τρελαθώ από το άγχος :p είναι ο μεγάλος μου και θα τα ζήσω όλα μαζί του πρώτη φορά .. εσυ πως το είχες πάρει με το πρώτο παιδί ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

 

@Έσπερος στα νησιά κ χωριά υπάρχουν κοπέλες που στα 20 κάνουν παιδιά οπότε λογικό να είναι τόσο μεγάλα.. Όσο για τους μαθητές σου δεν σε θεώρησαν ποτέ μικροί γιατί όσο πάμε σχολείο πιστεύουμε ότι οι 30αρηδες είναι μεγάλοι...

ναι όντως, οι ξένες μαμάδες βέβαια είναι τόσο μικρές, οι ντόπιες τα κάνουν συνήθως γύρω στα 22-23 οπότε κάποιες είναι στην ηλικία μου. μια φίλη πχ ίσα με εμένα ακριβώς, λίγες μέρες διαφορα, έχει κόρη α γυμνασίου! 

 

ναι οι μαθητες προφανώς όλους μεγάλους μας θεωρούν κ η αλήθεια είναι ότι κ εγω στην ηλικία τους κ αργότερα μεγάλο θεωρούσα κάποιον στα 30. Απλώς όταν ήρθα στο σχολείο ένιωθα πολύ μικρή κ βλακωδώς πίστευα ότι είμαι πιο κοντά στους μαθητες απ ο,τι στους συναδέλφους, δλδ όσους ήταν 40 τους θεωρούσα πολύ μεγάλους για παρέα (για λίγο καιρό κράτησε αυτό, μετά προσγειώθηκα).

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχ όχι μην το λες .. μπορεί να μην το δείξω ποτέ αλλά θα τρελαθώ από το άγχος :p είναι ο μεγάλος μου και θα τα ζήσω όλα μαζί του πρώτη φορά .. εσυ πως το είχες πάρει με το πρώτο παιδί ; 

νομίζω ότι το βραβείο το έχω πάρει ήδη, δεν νομίζω άλλος γονιός να θεωρεί το σχολείο μια μεγάλη συμφορά για το παιδί του! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Αχ όχι μην το λες .. μπορεί να μην το δείξω ποτέ αλλά θα τρελαθώ από το άγχος :p είναι ο μεγάλος μου και θα τα ζήσω όλα μαζί του πρώτη φορά .. εσυ πως το είχες πάρει με το πρώτο παιδί ; 

Ναι είναι ο μεγάλος σου εσένα μωρέ... :x όλα θα πάνε καλά πάντως!!!

Εγώ είχα λίγο άγχος για το αν θα της αρέσει αλλά το είχα πάρει πιο χαλαρά... Μέχρι που τα βρήκα δύσκολα γιατί δεν ήθελε με τπτ να πάει κ τώρα κάθε μέρα αγχώνομαι αν θα θέλει να μπει η όχι.. Προσπαθώ να μην το δείχνω βέβαια. Ο μικρός μου όμως επειδή έχει την μεγάλη οπότε έχει μάθει τι είναι το σχολείο ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κανένα θέμα!

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όντως, οι ξένες μαμάδες βέβαια είναι τόσο μικρές, οι ντόπιες τα κάνουν συνήθως γύρω στα 22-23 οπότε κάποιες είναι στην ηλικία μου. μια φίλη πχ ίσα με εμένα ακριβώς, λίγες μέρες διαφορα, έχει κόρη α γυμνασίου! 

 

ναι οι μαθητες προφανώς όλους μεγάλους μας θεωρούν κ η αλήθεια είναι ότι κ εγω στην ηλικία τους κ αργότερα μεγάλο θεωρούσα κάποιον στα 30. Απλώς όταν ήρθα στο σχολείο ένιωθα πολύ μικρή κ βλακωδώς πίστευα ότι είμαι πιο κοντά στους μαθητες απ ο,τι στους συναδέλφους, δλδ όσους ήταν 40 τους θεωρούσα πολύ μεγάλους για παρέα (για λίγο καιρό κράτησε αυτό, μετά προσγειώθηκα).

νομίζω ότι το βραβείο το έχω πάρει ήδη, δεν νομίζω άλλος γονιός να θεωρεί το σχολείο μια μεγάλη συμφορά για το παιδί του! 

Χαχαχα δεν έχω κ άλλο like.. Εσύ πάντως αγχωθηκες προκαταβολικά κ τλκ όλα καλά με τον γιο σου! Εγώ ήμουν χαλαρή κ την πάτησα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

αχαχα δεν έχω κ άλλο like.. Εσύ πάντως αγχωθηκες προκαταβολικά κ τλκ όλα καλά με τον γιο σου! Εγώ ήμουν χαλαρή κ την πάτησα....

ξέρεις πώς με τρώει που δεν έχω εικόνα τι κάνουν κ πώς περναει; με φαντάζομαι  να είμαι έξω από το σχολείο με περούκα κ γυαλιά ηλίου να κατασκοπεύω στο διάλειμμα κ να κρύβομαι στις πικροδάφνες του κήπου για να δω από τα παράθυρα. σαν αυτές που κατασκοπεύουν τον άντρα τους. :grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

ξέρεις πώς με τρώει που δεν έχω εικόνα τι κάνουν κ πώς περναει; με φαντάζομαι  να είμαι έξω από το σχολείο με περούκα κ γυαλιά ηλίου να κατασκοπεύω στο διάλειμμα κ να κρύβομαι στις πικροδάφνες του κήπου για να δω από τα παράθυρα. σαν αυτές που κατασκοπεύουν τον άντρα τους. :grin:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα είμαι σίγουρη!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι οι μαθητες προφανώς όλους μεγάλους μας θεωρούν κ η αλήθεια είναι ότι κ εγω στην ηλικία τους κ αργότερα μεγάλο θεωρούσα κάποιον στα 30. Απλώς όταν ήρθα στο σχολείο ένιωθα πολύ μικρή κ βλακωδώς πίστευα ότι είμαι πιο κοντά στους μαθητες απ ο,τι στους συναδέλφους, δλδ όσους ήταν 40 τους θεωρούσα πολύ μεγάλους για παρέα (για λίγο καιρό κράτησε αυτό, μετά προσγειώθηκα).

 

Αυτο κι εγω το πιστευω, οτι αν γινομουν καθηγητρια, που με το πτυχιο μου γινεται, θα ενιωθα οτι ειμαι πολυ κοντα στους μαθητες, ειδικα λυκειου, κ δεν θα μπορουσα να μπω στον ρολο της καθηγητριας, και ενδομυχα ειναι ενας απο τους λογους που δεν μου αρεσει σαν επαγγελμα. Αλλα μαλλον τα παιδια θα με εβλεπαν σαν δεινοσαυρο ε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αυτο κι εγω το πιστευω, οτι αν γινομουν καθηγητρια, που με το πτυχιο μου γινεται, θα ενιωθα οτι ειμαι πολυ κοντα στους μαθητες, ειδικα λυκειου, κ δεν θα μπορουσα να μπω στον ρολο της καθηγητριας, και ενδομυχα ειναι ενας απο τους λογους που δεν μου αρεσει σαν επαγγελμα. Αλλα μαλλον τα παιδια θα με εβλεπαν σαν δεινοσαυρο ε;

ναι… και σκεψου κάτι απλό. οι μαθητες σου ακούνε «μιξαρω την κόκα με σόδα, βγάζω έσοδα» κι  εσυ ακούς ας πούμε Πασχαλιδη, μην πω τίποτα τελείως αρχαίο. Δεν συνεννοείσαι. Χάσμα γενεών. τους λες για το facebook κ σου λενε ότι είναι αρχαίο γιατί τώρα έχουν insta κ tik tok. Τους λες για μια ταινία που παίζει ας πούμε ο Μπεν Άφλεκ κ αναρωτιούνται ποιος είναι. το πολύ πολύ να πεις τίποτα για το ποδόσφαιρο κ να βρεις σημείο επαφής. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όντως, οι ξένες μαμάδες βέβαια είναι τόσο μικρές, οι ντόπιες τα κάνουν συνήθως γύρω στα 22-23 οπότε κάποιες είναι στην ηλικία μου. μια φίλη πχ ίσα με εμένα ακριβώς, λίγες μέρες διαφορα, έχει κόρη α γυμνασίου! 

 

ναι οι μαθητες προφανώς όλους μεγάλους μας θεωρούν κ η αλήθεια είναι ότι κ εγω στην ηλικία τους κ αργότερα μεγάλο θεωρούσα κάποιον στα 30. Απλώς όταν ήρθα στο σχολείο ένιωθα πολύ μικρή κ βλακωδώς πίστευα ότι είμαι πιο κοντά στους μαθητες απ ο,τι στους συναδέλφους, δλδ όσους ήταν 40 τους θεωρούσα πολύ μεγάλους για παρέα (για λίγο καιρό κράτησε αυτό, μετά προσγειώθηκα).

νομίζω ότι το βραβείο το έχω πάρει ήδη, δεν νομίζω άλλος γονιός να θεωρεί το σχολείο μια μεγάλη συμφορά για το παιδί του! 

Μπορεί να μην το είπα ποτέ για να μην σε τσιτώσω παραπάνω αλλά δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι αναγκαστικό το προνήπιο .. ασχέτως αν το κάνανε .. αν είχα επιλογή θα έστελνα το παιδί από τα 5 αμέσως νηπιαγωγείο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Μπορεί να μην το είπα ποτέ για να μην σε τσιτώσω παραπάνω αλλά δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι αναγκαστικό το προνήπιο .. ασχέτως αν το κάνανε .. αν είχα επιλογή θα έστελνα το παιδί από τα 5 αμέσως νηπιαγωγείο 

εγω συμφωνώ που είναι υποχρεωτικό. θεωρώ ότι είναι η ελάχιστη διευκόλυνση για να εργάζονται οι μητέρες. γι αυτό εντυπωσιάστηκα με τον εαυτό μου που το  πήρα τόσο στραβά. γιατί κ με την υποχρεωτικότητα συμφωνώ κ θεωρητικά είχα χαρεί που γεννήθηκε στο τέλος του χρόνου κ θα πήγαινε μικρός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

ξέρεις πώς με τρώει που δεν έχω εικόνα τι κάνουν κ πώς περναει; με φαντάζομαι  να είμαι έξω από το σχολείο με περούκα κ γυαλιά ηλίου να κατασκοπεύω στο διάλειμμα κ να κρύβομαι στις πικροδάφνες του κήπου για να δω από τα παράθυρα. σαν αυτές που κατασκοπεύουν τον άντρα τους. :grin:

Και να έβλεπες από έξω ότι δεν μπορούσε να ανοίξει το τάπερ και να είχες πλαντάξει χαχα 

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω συμφωνώ που είναι υποχρεωτικό. θεωρώ ότι είναι η ελάχιστη διευκόλυνση για να εργάζονται οι μητέρες. γι αυτό εντυπωσιάστηκα με τον εαυτό μου που το  πήρα τόσο στραβά. γιατί κ με την υποχρεωτικότητα συμφωνώ κ θεωρητικά είχα χαρεί που γεννήθηκε στο τέλος του χρόνου κ θα πήγαινε μικρός. 

Ότι είναι διευκόλυνση είναι αλλά αν είναι έτσι όσες είναι να δουλέψουν βρίσκουν και άλλες λύσεις ούτως η άλλως , παιδικο , νταντά η γιαγιά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Ότι είναι διευκόλυνση είναι αλλά αν είναι έτσι όσες είναι να δουλέψουν βρίσκουν και άλλες λύσεις ούτως η άλλως , παιδικο , νταντά η γιαγιά 

ναι, και το σχολείο έχει κ περιορισμούς ωραρίου, αλλά κ πάλι είναι σημαντικό το κράτος να διευκολύνει τις γυναίκες να δουλέψουν. Κ οικονομικά να το δεις, αν σε βολεύει το ωράριο, δεν εχεις ανάγκη να πληρωσεισ νταντά ή

παιδικο. εξάλλου το υποχρεωτικό πάει αμφίδρομα: υποχρεωτικό σημαίνει και ότι το κράτος υποχρεούται να σου βρει θέση, να έχει χώρο κ να φέρει δάσκαλο. επομένως όποιος το θέλει, εξασφαλίζεται ότι θα το έχει γιατί το δικαιούται. ενώ το προαιρετικό άφηνε ποσα παιδιά απ εξω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι… και σκεψου κάτι απλό. οι μαθητες σου ακούνε «μιξαρω την κόκα με σόδα, βγάζω έσοδα» κι  εσυ ακούς ας πούμε Πασχαλιδη, μην πω τίποτα τελείως αρχαίο. Δεν συνεννοείσαι. Χάσμα γενεών. τους λες για το facebook κ σου λενε ότι είναι αρχαίο γιατί τώρα έχουν insta κ tik tok. Τους λες για μια ταινία που παίζει ας πούμε ο Μπεν Άφλεκ κ αναρωτιούνται ποιος είναι. το πολύ πολύ να πεις τίποτα για το ποδόσφαιρο κ να βρεις σημείο επαφής. 

 

Insta εχω κι εγω! Το εκανα προσφατα, θεωρουσα οτι δεν θα'χει κανεις, και μετα μου λυθηκε η απορια γιατι εχουν εξαφανιστει ολοι οι γνωστοι μου απο το φβ... Ποσταρουν εκει κι εχουν προφιλ εδω και μια πενταετια τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Insta εχω κι εγω! Το εκανα προσφατα, θεωρουσα οτι δεν θα'χει κανεις, και μετα μου λυθηκε η απορια γιατι εχουν εξαφανιστει ολοι οι γνωστοι μου απο το φβ... Ποσταρουν εκει κι εχουν προφιλ εδω και μια πενταετια τουλαχιστον!

Παιδιά εγώ έχω και τικ τοκ και βγάζω βίντεο με μουσική με τα μωρα .. πολύ πλάκα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Super.mum είπε:

Μπορεί να μην το είπα ποτέ για να μην σε τσιτώσω παραπάνω αλλά δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι αναγκαστικό το προνήπιο .. ασχέτως αν το κάνανε .. αν είχα επιλογή θα έστελνα το παιδί από τα 5 αμέσως νηπιαγωγείο 

 

Εγω οχι, θεωρω οτι θα ειναι μεγαλη αν παει 4μισι (εχει γεννηθει Απριλη) και σκεφτομαι σοβαρα να παει του χρονου σταθμο αν δεν εχουμε νεογεννητο. Δεν μπορω να τη φανταστω αλλα δυο χρονια σπιτι. Και αν οχι σταθμο, σιγουρα καποια αλλη δραστηριοτητα, ισως και φετος (ειχα γραψει και σε αλλο θεμα για κολυμβητηριο ή κατι κινητικο).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εγω οχι, θεωρω οτι θα ειναι μεγαλη αν παει 4μισι (εχει γεννηθει Απριλη) και σκεφτομαι σοβαρα να παει του χρονου σταθμο αν δεν εχουμε νεογεννητο. Δεν μπορω να τη φανταστω αλλα δυο χρονια σπιτι. Και αν οχι σταθμο, σιγουρα καποια αλλη δραστηριοτητα, ισως και φετος (ειχα γραψει και σε αλλο θεμα για κολυμβητηριο ή κατι κινητικο).

Εμείς τον ξεκινήσαμε μουσικοκινητική απλά θέλει και την συμμετοχή του γονιού . Με κουράζει αυτό τώρα στην εγκυμοσύνη αλλά θα το συνεχίσω όσο μπορώ γιατί του αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμείς τον ξεκινήσαμε μουσικοκινητική απλά θέλει και την συμμετοχή του γονιού . Με κουράζει αυτό τώρα στην εγκυμοσύνη αλλά θα το συνεχίσω όσο μπορώ γιατί του αρέσει. 

Τα παιδιά μας είναι συνομήλικα από ότι είδα παραπάνω όπως και της @little lamb και @mama16 καμία δεν τα έχει στείλει φέτος σχολείο από ότι κατάλαβα,εγώ σκέφτομαι να τον στείλω από Δεκέμβριο παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Τα παιδιά μας είναι συνομήλικα από ότι είδα παραπάνω όπως και της @little lamb και @mama16 καμία δεν τα έχει στείλει φέτος σχολείο από ότι κατάλαβα,εγώ σκέφτομαι να τον στείλω από Δεκέμβριο παιδικό σταθμό.

Για εμένα έχω ξανά πει τον λόγο που δεν τον στέλνω. Θεωρώ ότι εφόσον υπάρχω εγώ διαθέσιμη και δεν δουλεύω δεν υπάρχει λόγος και είναι καλύτερα για το παιδί να μείνει κοντά στην μαμά όσο περισσότερο είναι εφικτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Super.mum είπε:

Για εμένα έχω ξανά πει τον λόγο που δεν τον στέλνω. Θεωρώ ότι εφόσον υπάρχω εγώ διαθέσιμη και δεν δουλεύω δεν υπάρχει λόγος και είναι καλύτερα για το παιδί να μείνει κοντά στην μαμά όσο περισσότερο είναι εφικτό. 

Λογικό μου ακούγεται αυτο,εγώ έχω τη μάμα μου που τον κρατάει αλλά.σκεφτομαι μηπως στο σχολείο είναι καλύτερα.Δεν έχουμε και παιδάκια κοντά μας για παιχνίδι,μόνο το απόγευμα στην παιδική χαρά βρίσκουμε κάποια που παίζουνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...