Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

ΣTO ΣOI TOYΣ EXOYN ΒΆΛΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΌ Κ Η MANA MOY Κ Ο ANTPAΣ MOY NA MHN EPXONTAI ΣΠITI AΛΛA OTAN ΔEN KATAΛABAINOYN Κ ΤΣΟΥΠ ΣOY ΕΜΦΑΝΊΖΟΝΤΑΙ ΣTHN ΠOPTA TI NA KANEIΣ;NA TOYΣ ΔΙΏΞΕΙΣ;EΛEOΣ PE ΣEIΣ.XTEΣ MOY HPΘAN ΣTIΣ 9 TO ΠPΩI.META AΠO ENA TPEΛO 5ΩPO ΞΕΝΎΧΤΙ ME TO MΩPO MOΛIΣ ΞAΠΛΩΣA NA KOIMHΘΩ XTYΠHΣE TO KOYΔOYNI!

MOY ΈΡΧΕΤΕ NA BAΛΩ TA KΛAMATA ΤΈΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΈΣ.Κ TO ΘEMA EINAI OTI TO KATAΛABAINΩ ΠΩΣ OI ΠEPIΣΣOTEPOI TO KANOYN AΠO ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ.ΓIATI HPΘE Η AΛΛH ΘEIA Κ ΔEN HPΘAN AYTEΣ Κ TI ΘA ΠEI Ο KOΣMOΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρεπει να γινεις σκληρη αλλιως μονο εσυ θα ταλαιπωρησε...Απλα μην ανοιγεις την πορτα,κι ασε να χτυπαν,καποια στιγμη θα φυγουν.Και μετα πες,κοιμομουν,ημοπυν πολυ κουρασμενη και δεν ακουγα καθολου...

 

Επειτα,να ξερεις οτι ολες οι μαμαδες εχουν το γαλα που χρειαζονται τα μωρα τους,αρκει να τα βαζουν στο στηθος οσο και οποτε θελουν...

Ειμαι 100% σιγουρη οτι εχεις ακαταλληλο θηλαστρο.Το μονο καταλληλο θηλαστρο για σενα αυτην την στιγμη,ειναι νοσοκομειακο το οποιο ενοικιαζεται,και χρειαζονται πολλες αντλησεις το 24 ωρο,10-12, και πολυ κοπος.Αν συνεχισεις να αντλεις με το θηλαστρο που εχεις, το γαλα θα κοπει σιγα σιγα...

 

Μπορεις να θηλαζεις το μωρο σου χωρις να επιβαρυνεται το προβλημα σου...να το θηλαζεις ξαπλωμενη ή με την βοηθεια ενος μαξιλαριου.

Ανοιξε ενα θεμα στην ενοτητα θηλασμος,θα σε βοηθησουν πολυ τα κοριτσια εκει...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην κοψε τις επισκεψεις,ας γινεις και κακια,αρκει να εχεις την ηρεμια που χρειαζεσαι.Αν μπορει ας ειναι εκει η μητερα σου ή η πεθερα σου ωστε να τους διωχνουν ή να τους απασχολουν λιγο(να σου μαγειρευουν κιολας ωστε να τρωτε-πού να το κανεις εσυ εχοντας τοσο μικρο μωρο) κι εσυ να εισαι στο υπνοδωματιο με το μωρο.Μην αγχωνεσαι με την ποσοτητα του γαλακτος,εχεις γαλα(ολες εχουν),αρκει να θηλαζεις το μωρο οποτε θελει,χωρις να δινεις συμπληρωμα.Η σταση που μπορει να σε βολεψει ειναι ξαπλωμενη στο κρεβατι στο πλα'ι' με το μωρο διπλα σου.Εγω το εκανα αυτο κυριως το βραδυ που ξυπνουσε η κορη μου και πολλες φορες μας επιανε κι ο υπνος ετσι και τις δυο!(δηλ. ετρωγε το μωρο και μετα κοιμοταν με τη θηλη στο στομα!).Και τελος,τί τρυπα ανοιξε στα ραματα;τι σου εκανε ο γιατρος;ειδα και σε αλλο θεμα οτι εγραψες κατι σχετικο.Μηπως να πας σε καποιον χειρουργο να σε δει;μην παθεις και καμια μολυνση απο κατι τοσο απλο οσο τα ραματα μετα τη γεννα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ζήσει

Κατα δευτερον ασχολήσου μονο με τον μωρό σου και με εσενα, ασε τους συγγενεις να χτυπάνε πορτες...

Εγω προσωπικα δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο, διοτι τα κοριτσια παραπανω σε εχουν καλυψει.

Απλα ήθελα να σου ευχηθώ καλό κουράγιο και να σου στείλω πολλα χαμογελα....σε λιγο καιρο οταν θα σου χαμογελαει το αγγελουδι σου ολα αυτα θα σου φαινονται μακρινο παρελθον.

Πηγαινε όμως και δες τον γιατρο για τα ραμματα!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Να διαδώσεις οτι επειδή το μωράκι είναι ευαίσθητο/έχει αλλεργία/ευαίσθητο δέρμα ή ότι άλλο σκεφτείς

ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ (να το τονίσεις αυτό) είπε οτι απαγορεύονται οι επισκέψεις

τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσετε.

Κι όποιος έρθει άνοιξε του αν δεν μπορείς να το αποφύγεις

και διώξτον ευγενικά..."να ξέρετε..θα σας πάρουμε εμείς τηλέφωνο όταν είναι να έρθετε.." κλπ

 

Αυτή την περίοδο πρέπει να μείνεις συγκεντρωμένη στο μωράκι σου

και να ασχολείσαι μόνο με αυτό αλλα και με τον εαυτό σου

ώστε να αναρρώσεις γρήγορα και να συνηθίσεις την καινούρια πραγματικότητα.

Δώσε σε όλους να το καταλάβουν και σε όσους αδυνατούν να το κατανοήσουν..ε γίνε και λίγο αγενής!Έχεις πάντα τη δικαιολογία της κούρασης και της λοχείας.

 

Όταν συνειδητοποίησα-δυστυχώς όχι από την αρχή- οτι αυτό που με κούραζε

δεν ήταν το ξενύχτι,ο θηλασμός,το μωρό

αλλά η προσπάθεια να είναι το σπίτι "οπως πρέπει" καθημερινά,

τότε έκλεισα τα τηλέφωνα,επιστράτευσα μαμα για δουλειές σπιτιού και πεθερά για μαγείρεμα

και επικεντρώθηκα στο μωρό μου.

Ως δια μαγείας όλα γίνανε πιο εύκολα!!

 

Χαλάρωσε και απόλαυσε αυτή την όμορφη περίοδο.

Ξέρω τώρα όλα σου φαίνονται δύσκολα και αισθάνεσαι οτι για πάντα θα είναι έτσι

αλλά κάνε υπομονή και θα δεις πόσο πιο απλά θα γίνουν όλα πολύ πολύ σύντομα,στο υπόσχομαι!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.Να σου ζησει το μωρακι.

Ευχομαι να αναρρωσεις συντομα οπως και να ανασυνταχθεις ψυχικα.

 

Για το θεμα τον ραμματων πηγαινε γρηγορα να σε ξαναδει γιατρος και να τα φτιαξει κτλ .Προφανως για να σου φυγουν ετσι απλα τα ραμματα χωρις να σηκωσεις κανα 50κιλο σημαινει πως δεν εγινε καλα η "Ραπτικη".Μην το αμελησεις σε παρακαλω γιατι κινδυνευεις απο μολυνση κι εσυ και το μωρο.

 

Δε μιλαω εκ του ασφαλους θηλασα κα θηλαζω το μωρο μου (6 μηνων) διπλα εγχειρισμενη.Ξερω τι θα πει πονος.

 

Αφου τελειωσεις με τους γιατρους και ολα καλα ζητα να σου δωσουν παυσιπονο και απεφευγε να σηκωνεις το παιδι και να καθεσαι πολυ ωρα.Θα γινεις εξπερτ σε μια σταση που εσενα βολευει πιο πολυ και δεν σε τραβανε τα ραμματα.

 

Εγω ετσι εκανα τουλαχιστον μια και ημουν σε χειροτερη θεση απο εσενα .

 

Ειναι δυσκολες οι μερες οι πρωτες αλλα επικεντρωσου πως εχεις το μεγαλυτερο δωρο του κοσμου ενα μωρο και ο Θεος σε αξιωσε να εισαι υγιης να το θηλασεις.

 

Για τις επισκεψεις κλεισε την πορτα.Βγαλε το τηλ απο μπριζα και δε χρειαζεται να δικαιολογηθεις.Εκτος αν ειναι καποιος που γουσταρεις να ρχεται και σε βοηθαει.

 

Θωρακισου με δυναμη και γινε σκληρη...Δυστυχως μερικες φορες μπορουμε να γινουμε και πρεπει να γινουμε κακες.Ειμαστε μαμαδες και πρεπει να προστατευσουμε την οικογενεια μας.

 

Αν δυσκολευεσαι να τους το πεις βαλε αλλον η πες "ο γιατρος ειπε " αυτο πιανει.

 

Οτι και να κανεις μην τα παρατας.

 

Προσωπικα ο θηλασμος με βοηθησε στο να ξεπερασω το φοβο μου για το προβλημα υγειας μου.Με βοηθουσε να παιρνω θαρρος καμια φορα.Ολες μας αντιμετωπιζουμε δυσκολιες.

 

Εγχειριστικα 40 ημερων στην καρδια μου και το πρωτο πραγμα που μου παν εκει ειναι πως αν με πονανε πολυ η φυγουν τα ραμματα να παω αμεσως στο νοσοκομειο

 

Αφου λοιπον λυσεις αυτο το προβλημα βρες τη σταση που σε βολευει και αφεσου στο μαγικο αλλα συναμα απαιτητικο ταξιδι που λεγεται θηλασμος.

 

Για να με ειλικρινης ελαβα καποια πμ δεν ξερω γιατι εγω συγκεκριμενα μπορω να σε βοηθησω.....Δεν ξερω τι αλλο να σου πω...Συγνωμη αν τα γραφω κι αλλα αντι αλλων αλλα ειμαι μεταξυ νοσοκομειων και δεν εχω καθαρο μυαλο.

 

Αν θες τιποτα αλλο πες μου παντως μπορεις

ΟΛΑ τα μπορεις γιατι εχεις 2 χερια ,μπορεις να αναπνευσεις μονη,να περπατησεις,να φας.Σου φαινεται δεδομενο αλλα δεν ειναι.Εκτιμησε τα δωρα αυτα και μην αναλωνεσαι στον καθε συγγενη που ρχεται εκει για την επισκεψη εκτος αν σε βοηθαει.

 

Αν καταλαβα ο πονος σου εντοπιζεται απο τη μεση και κατω οποτε θηλαζε ξαπλα μην καθεσαι για λιγες μερες.Αυτατα ραμματα θρεφουν γρηγορα,εχει και υγρασια αυτες τις μερες και ισως σε πονανε πιο πολυ.

 

Μπορεις να θηλασεις μεσα στη μπανιερα επισης αν σε βοηθησει καποιος.

Παντου και με 10000 τροπους.Ξεκαθαρισε ομως αν το θες και θεσε το ως προτεραιοτητα.Σιγουρα οι επισκεψεις δεν ειναι τωρα προτεραιοτητα ουτε τα σερβιρισματα.Για λιγο πες να σου δινουν το μωρο οι αλλοι στην αγκαλια σου αν πονας τοσο πολυ απο τα ραμματα.Αυτα....δεν ξερω τι αλλο να πω

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τα δικα μας.........πριν τις στερες τροφες ειμασταν μια χαρα......καμμια δυσκοιλιοτητα!!! Καλε αλλο!!! Με τις στερεες και ειδικα με τα φρουτα αρχισε το προβλημα δυσκοιλιοτητας και μας εβγαλε την πιστη......τα κακα ηταν πολυ σκληρα και υπεφερε πολυ για να ελευθερωθει......εκλαιγε απο τον πονο και αρχισαν τα πρωτα συγκαμματα.......

 

Υποψιαστηκα οτι εφταιγε η μπανανα και την κοψαμε....πηρε ενα διαστημα να συνελθει....για μηνες εκανε κακα καθε 4 μερες.......

 

Τωρα τελευταια ηταν πολυ καλα χαρη στα δαμασκηνα που του βαζαμε στα φρουτα του....πρωτη φορα απο τοτε που αρχισαμε τις στερεες εκανε μαλακα και κρεμωδη (μπλιαχχχ :lol: ) κακακια.....

 

Την προηγουμενη βδομαδα μας εφερε ο παππους μπανανακια κι ειπαμε αφου ειμαστε καλα τοσο καιρο να τα ξαναδοκιμασουμε.......αφου εφαγε για 3-4 μερες επανηλθε το προβλημα.......δεν εκανε κακα για 4 μερες και οταν τα καταφερε ηταν ενα βασανιστηριο........αναγκαστηκα να τον βοηθησω αφου ηταν τοσο σκληρα και ξερα που δεν μπορουσε να τα βγαλει με τιποτα........μαρτυρησε το καημενο!!!! Δεν του ξαναδινω μπανανα επ ουδενι..........μολις εφαγε παλι δαμασκηνα ειμαστε μια χαρα αλλα εχουμε παλι συγκαμμα στο πωπουδακι (λογω της δυσκοιλιοτητας)!!!!

 

 

Οποτε.....ΟΧΙ ΜΠΑΝΑΝΕΣ......ΝΑΙ ΣΤΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΙΝΩΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΤΗ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ 100ΜL ΤΗ ΜΕΡΑ.ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΛΥΣΜΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΝΕΡΓΗΘΕΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΛΥΣΜΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΥΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ.......

Link to comment
Share on other sites

Δαμασκηνο εδωσες???? ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.......μπορει να μην πιασει απο την ρπωτη μερα αλλα εστρωσε πολυ γρηγορα.........κι απεφυγε αυτα που προκαλουν δυσκοιλιοτητα.....(ρυζαλευρα, μπανανες)

 

Οταν ηταν χαλια ο δικος μου κι αραδιαζε κουραδιτσες απο στοκο, επινε ντανες χαμομηλι και δεν εκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Και μπολικο λαδι στο φαγητο μου ειπαν....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

VERA ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΤΙ ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ Η ΦΡΕΣΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΦΡΕΣΚΑ ΤΑ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι η δυσκοιλιότητα είναι πολύ συχνό πρόβλημα στα παιδιά. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2007/09/caroline-doig.html

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκα δαμασκηνα.......παντα φρεσκα........μπορει να μην παισουν απο ην πρωτη μερα.........εμεις παντως ειδαμε μεγαλη διαφορα και στην συχνοτητα και στην υφη των κακακιων!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε περιπτώσεις ιδιοπαθούς δυσκοιλιότητας τα φρούτα με εσωτερικό κουκούτσι όπως ροδάκινα, νεκταρίνια, βερύκοκα, κεράσια βοηθούνε αρκετά λογω της καθαρτικής δράσης της σορβιτόλης που περιέχουν. http://alldoctorsmess.blogspot.com/2008/06/blog-post_27.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

StellitsaK, αν θηλάζεις, μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να ενεργηθεί το μωρό σου, αλλά είναι φυσιολογικότατο!!!. Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ (η δικιά μου είναι 3 μηνών) και είχα φρικάρει. Επαιρνα κάθε μέρα τη γιατρό τηλ. αλλά δεν μου είπε ΠΟΤΕ για κλίσμα πριν τις 5 ημέρες. Τώρα, αν πίνει ξένο γάλα μέχρι 3 ημέρες, μετά χαμομήλι και ΜΕΤΑ κλίσμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας είπε για κλίσμα......

Εμένα για το χαμομήλι μου είπε απλά λίγο χαμομήλι σε λίγο νερό...

Να σου Ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas to moraki mou einai 15 hmeron.

Να σου ζήσει!!

 

Edo kai 2 meres den eixe energhthi kai tis kaname klisma.

 

ακόμα και αν δεν θηλάζεις νομίζω πως βιάστηκες καλό είναι πρώτα να περιμένεις τουλάχιστον 3 24ωρα και μετά να προσπαθείς με βρεφικά υποθετάκια γλυκερίνης

 

tora exoun perasei pali 2 meres kai tipota.

 

Σου δείχνει να στεναχωριέται ? γιαί εμένα που θήλαζε έκανε κάθε 4-5 μέρες κακά αλλά δεν είχε ούτε στεναχώρια ούτε ανησυχία.

Επίσης αν έχει αέρια σημαίνει πως το "σύστημα" δουλεύει

 

Ine anisixitiko?

ePISIS POS FTIAXNIS TO XAMOMILI GIA NA TIS TO DOSIS?POSA ML NERO KAI POSO XAMOMILI?

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει δοσολογία ακριβής για βρέφη, φτιάξτο κανονικά σαν να επρόκειτο να το πιει κάποιος

 

...και περαστικούλια σας :D:D

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

StellitsaK, αν θηλάζεις, μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να ενεργηθεί το μωρό σου, αλλά είναι φυσιολογικότατο!!!.

 

Μετά το πρώτο εικοσαήμερο . Πριν πρεπει να κανει 3-4 φορες την μέρα κακακια :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η γιατρός μας είχε πει 100 ml νερό και βάζω μέσα ένα φακελάκι χαμομήλι μέχρι να αλλάξει λίγο χρώμα το νερό.

Αν δεν θηλάζει ή απλά πίνει και ξένο γάλα, τότε μπορείς να βάλεις την ποσότητα νερού για το γάλα, να βάλεις το φακελάκι το χαμομήλι πάλι μέχρι να αλλάξει χρώμα και κανονικά την ποσότητα του γάλακτος. Χαμομηλόγαλο δηλαδή.

Ο γιος μου έτσι το έπινε γιατί το σκέτο χαμομήλι έπινε δύο γουλιές και το παράταγε.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να σε παρηγορήσω η δικιά μου εφθασε μέχρι και 15 μέρες χωρίς να ενεργηθεί. Τρέφεται αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Η παιδίατρός μας είπες ότι αν ανησυχούμε να της βάζουμε υπόθετο γλυκερίνης. Δεν της έχω βάλει μέχρι τώρα. Αφήνω να λειτουργήσει η φύση. Επίσης η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας αυτό το φαινόμενο. Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι θέμα της δικής μου διατροφής.

line_flow_rose_beg_minie_time_1212638400_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να σε παρηγορήσω η δικιά μου εφθασε μέχρι και 15 μέρες χωρίς να ενεργηθεί. Τρέφεται αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Η παιδίατρός μας είπες ότι αν ανησυχούμε να της βάζουμε υπόθετο γλυκερίνης. Δεν της έχω βάλει μέχρι τώρα. Αφήνω να λειτουργήσει η φύση. Επίσης η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας αυτό το φαινόμενο. Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι θέμα της δικής μου διατροφής.

line_flow_rose_beg_minie_time_1212638400_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Και η μικρή είχε πρόβλημα.

 

Έκανε και 7 μέρες να ενεργηθεί, η γιατρός μου , μου έλεγε να μην ανησυχώ (λόγω του μητρικού θηλασμού τότε).

 

Μου έλεγε να της κάνω ασκήσεις ώστε να την βοηθώ, δηλαδή τα γονατάκια στην κοιλίτσα,

 

Τα υπόθετα τα αγόρασα γιατί φοβήθηκα αλλά δεν με άφησε να τα χρησιμοποιήσω διότι μου έλεγε ότι πρέπει το έντερο να ενεργοποιηθεί μόνο του και όχι με βοήθεια, για κλίσμα ούτε λόγος.

 

Ασκήσεις κόριτσια, ασκήσεις συνέχεια έχει αποτέλεσμα και ανακουφίζεται και το μωράκι!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

o giatros mou mou eipe na tou dinw 20-50 ml tsai.vazeis ayth thn posotita nerou k ligo parapanw se ena potiri rixneis mish koutalia zaxaritsa k to fakelaki to tsai gia kanena lepto isa isa na parei xrwma k tou to dineis.ayth thn syntagh mou eipe o giatros mou.oso gia thn diskoiliotita,egw den thilazw,k eixame provlima me to gala pou tou edina.apla mas to alakse o giatros k tera einai ok

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρη στο μωρό??????? εμένα δια ροπάλου μου απαγόρευσε και τη ζάχαρη και το αλάτι. Αλλά κυρίως για τη ζάχαρη τα λόγια της ήταν τα εξής: "Γίνεται το παιδί σου να πάει 3 ετών και να μην φάει ζάχαρη??? Είναι το καλύτερο" Δεν ξέρω βέβαια μ' αυτα που ακούω.... είναι θέμα παιδιάτρου??? Ποιος έχει "δίκιο", τι πρέπει εμείς σαν γονείς να κάνουμε. Η δικιά μου δεν πίνει το χαμομήλι με τίποτα. Δεν της αρέσει. Κι όμως όταν είπα στη γιατρό "να βάλω λίγη ζάχαρη???" μου είπε "όχι ζάχαρη δεν θα φάει".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...