Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

βρε κοριτσια το ακτινιδιο απο ποια ηλικια επιτρεπεται?

ο μικρος ενω του βαζω παραπανω αχλαδι στην φρουτοκρεμα ειναι ελαφρως δυσκοιλιος...αλλα τωρα εχουμε ξεκινησει της στερεες τροφες...

δεν μπορω να τον βλεπω να ζοριζεται...τι να κανω? :?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο την αρχη μπορεις να βαζεις ακτινιδιο μεσα στην κρεμα...μια φετα ομως γιατι συνηθως ξυνιζει λιγο! Εγω για το λιγο που ετρωγε φρουτα επειδη ηταν δυσκοιλια εβαζα απο την αρχη το 1/4 απο το ακτινιδιο περιπου :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η γιατρός μας φρέναρε στο να το βάλουμε αμέσως και περιμάναμε λίγο... όπως πάντα οι απόψεις των γιατρών διαφέρουν... :roll:

 

Ακόμα μάλιστα και τώρα δεν του βάζω τα σποράκια που έχει μέσα αλλά μόνο το γύρω γύρω... και είναι πολύ αποτελεσματικό! :idea:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η γιατρός μας φρέναρε στο να το βάλουμε αμέσως και περιμάναμε λίγο... όπως πάντα οι απόψεις των γιατρών διαφέρουν... :roll:

 

Ακόμα μάλιστα και τώρα δεν του βάζω τα σποράκια που έχει μέσα αλλά μόνο το γύρω γύρω... και είναι πολύ αποτελεσματικό! :idea:

 

Εμενα τωρα το τρωει ολοκληρο χαλαρα...σκετο κομματακια στο χερακι :)

Αλλα μη δεις την πανα μετα :P:P:P:P

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς πιο παλιά που αντιμετώπισε πάλι καποια δυσκοιλιότητα μας είχε πει ο γιατρός για μισό ακτινίδιο μέσα στη φρουτόκρεμα. Και γω στην αρχή δεν έβαζα τα σποράκια αλλά το εξωτερικό και ήταν όντως αποτελεσματικό. Καλά με τα σποράκια γίνεται..... πανικός!!!! :lol::lol: Το Σάββατο είχε γεμίσει τόσο πολύ την πάνα της.... παρατρίχα να ξεχειλίσουν.... Αλλά τουλάχιστον ανακουφίζεται η καημένη.

 

Άλλωστε το ακτινίδιο έχει και βιταμίνη C και μάλιστα περισσότερο από το πορτοκάλι. Οπότε μόνο καλό μπορεί να κάνει.

 

οσο για νερο 20ml την μερα ...και με το ζορι.. ποσο πρεπει να πινουν? ξερετε?

 

Στην ηλικία του μωρού σου μάλλον όσο θέλει. Αφού πίνει ακόμα αρκετό γάλα παίρνει υγρά. Και όσο θα καλοκαιριάζει θα σου ζητάει και περισσότερο. Μπορείς να το ελέγχεις και από το πόσες πάνες βρέχει. Νομίζω 5-6 πάνες την ημέρα είναι καλά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ

Γράφει: Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα, Παιδίατρος - Γαστρεντερολόγος

(Ημερομηνία δημοσίευσης: 19 Δεκεμβρίου 2002)

 

 

Η δυσκοιλιότητα, είναι ένα πρόβλημα το οποίο συμβαίνει στα μωρά τα οποία συνήθως τρέφονται με ξένο γάλα, ενώ τα μωράκια τα οποία θηλάζουν δεν παρουσιάζουν συχνά δυσκοιλιότητα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι τα λιπαρά οξέα που υπάρχουν στο μητρικό γάλα απορροφώνται πλήρως, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ελάχιστες ποσότητες σαπώνων ασβεστίου στα κόπρανα (οι σάπωνες είναι ουσίες στις οποίες οφείλεται η σκληρότητα των κοπράνων).

 

Ένα βρέφος έχει δυσκοιλιότητα όταν κάνει κακά λιγότερο από μία φορά κάθε τρεις μέρες, ενώ τα κόπρανά του είναι πολύ σκληρά. Αν η σκληρότητα παρουσιάζεται από τις πρώτες μέρες μετά τη γέννηση, τότε πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε στον παιδίατρο.

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις, η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε προβλήματα στένωσης του παχέος εντέρου σε κάποιο σημείο και γι' αυτό, όταν η δυσκοιλιότητα είναι επίμονη και ξεκινά από τη γέννηση, πρέπει να πηγαίνετε στον παιδίατρο για εξετάσεις.

 

Αντιμετώπιση

Αν το μικρό σας υποφέρει από δυσκοιλιότητα, ελέγξτε κατ' αρχάς αν η πρόσληψη υγρών είναι επαρκής και, δεύτερον, αν το γάλα του διαλύεται σωστά. Για να σιγουρευτείτε ότι το μωράκι πίνει αρκετά υγρά, μπορείτε να του δίνετε ανάμεσα στα γεύματα νερό ή χαμομήλι ή ακόμη και φρέσκο αραιωμένο χυμό πορτοκαλιού (αν το επιτρέπει η ηλικία του, και αφού συμβουλευτείτε τον παιδίατρο).

 

Αν το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται, τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε στον παιδίατρο ή τον παιδογαστρεντερολόγο, ο οποίος θα χορηγήσει στο μωρό φάρμακα για την αντιμετώπιση της οξείας φάσης της δυσκοιλιότητας. Επίσης θα σας δώσει τις ενδεδειγμένες διαιτητικές οδηγίες και θα σας συστήσει ειδικά σκευάσματα γάλακτος τα οποία πολλές φορές επαρκούν για την αντιμετώπιση του προβλήματος της δυσκοιλιότητας.

 

Μερικές φορές η δυσκοιλιότητα οφείλεται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδας ή σε άλλα αίτια. Επομένως, εάν το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας συνεχιστεί, θα πρέπει να απευθυνθείτε στον παιδογαστρεντερολόγο ο οποίος θα υποβάλλει το μωρό σε ειδικές εξετάσεις και θα συστήσει την κατάλληλη αγωγή.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΑΛΑΚΩΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ NOVALAC IT

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εσεις φανταζομαι εχετε μεγαλυτερα παιδακια! εχω ταλαιπωρησει αρκετα το φορουμ με τα κακα του παιδιου μου! Μεχρι τωρα ειχαν σπορακια (ειχα ανοιξει θεμα) χθες ενω αλλες μερες μπορει να εκανε κακα μεχρι και 3 φορες, εκανε 2 φορες μπαλακια σαν της κατσικας και την τριτη την ωρα που την αλλαζα ζοριζοταν αφανταστα και την πιεσα για να τα βγαλει. εκλαιγε αλλα εκανε ποολλα κακα τα οποια ομως ηταν παρα παρα πολυ σκληρα.. ειπαμε να διακοψουμε λιγο το φαγητο (η παιδιατρος) αλλα αυτο δεν το θεωρω λυση. Τι μπορω να κανω να το βοηθησω?? :cry::cry:

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

 

καλημέρα και σε σένα...

δώσε μας δύο διευκρινήσεις

πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

 

καλημέρα και σε σένα...

δώσε μας δύο διευκρινήσεις

πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

 

ΜΑΜΑ ΤΩΝ ΩΡΙΩΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΩΝ

ΤΑ ΘΗΛΑΣΑ 42 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΡΩΝΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ALMIRON 1 120 ML KAΘΕ 3 ΩΡΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

 

καλημέρα και σε σένα...

δώσε μας δύο διευκρινήσεις

πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

 

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ . ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΙΝΤΕΡ , ΤΟΥ ΠΙΕΣΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ , ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ................

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής η δυσκοιλιότητα σε βρέφη ορίζεται ως η αδυναμία κενώσεων για πάνω από 2 εβδομάδες.

 

http://aappolicy.aappublications.org/misc/Constipation_in_Infants_and_Children.dtl

 

Πάντως παιδιά που θηλάζουν είναι γενικά λιγότερο δυσκοίλια από παιδιά που τρέφονται με formula.

 

Επίσης ο γνωστός (και μη εξαιρετέος :wink: ) Dr. Green συμβουλεύει έτσι και αλλιώς να ενημερώνουμε τον παιδίατρο για καθυστερήσεις στις κενώσεις άνω των τεσσάρων ημερών για βρέφη κάτω των 4 ημερών. Μην ανησυχείτε κατ' αρχήν , αλλά πέστε το και στον παιδίατρο σας...

 

http://www.drgreene.com/21_69.html

 

Υπάρχει επίσης και η κλίμακα μπρίστολ που δείχνει σε ποιό στάδιο δυσκοιλιότητας βρίσκεται κάποιος και σύμφωνα με αυτή το χειρότερο είδος δυσκοιλιότας είναι μικρά "κακάκια" σε στυλ κατσίκας. Δεν γνωρίζω εάν η κλίμακα μπρίστολ εφαρμόζεται επακριβώς στα νεογνα , πάντως το στάδιο (1) μας τα έχει επιβεβαιώσει και παιδίατρος. Ακολουθεί διάγραμμα της κλίμακας

 

http://www.ghchealth.com/bristol-stool-scale.html

 

Η προσωπική μας εμπειρία έδειξε ότι τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά ...

 

Τις πρώτες μέρες που ήρθε στο κόσμο ο μπέμπης έκανε 5-6 κενώσεις την ημέρα. Κατόπιν πέσαμε στην μία κένωση την ημέρα . Από 3 εώς 4 μηνών είχαμε μία κένωση κάθε δύο ημέρες (μερικές φορές 3) Τον πέμπτο μήνα είμαστε πλέον στην μία κένωση την ημέρα.

 

Πολλοί παιδίατροι συνίστούν χαμομήλι (δεν έχω ακούσει για το κίντερτε που λές) εμείς πάντως το αποφύγαμε και χαμομήλι ήπιαμε ελάχιστες φορές επειδή είμαστε ακόμη πολύ μικροί....

 

Αα να μην ξεχάσω να σας πώ ότι εμείς το ALMIRON για αυτό το λόγο το κόψαμε και πήγαμε σε άλλο . Δεν ξέρω εάν βοήθησε αυτό ή το γεγονός ότι παράλληλα ο μπέμπης πίνει και μητρικό οπότε εξομαλύνονται κάπως τα πράγματα...

 

 

φιλικά

daddycool

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής η δυσκοιλιότητα σε βρέφη ορίζεται ως η αδυναμία κενώσεων για πάνω από 2 εβδομάδες.

 

http://aappolicy.aappublications.org/misc/Constipation_in_Infants_and_Children.dtl

 

Πάντως παιδιά που θηλάζουν είναι γενικά λιγότερο δυσκοίλια από παιδιά που τρέφονται με formula.

 

Επίσης ο γνωστός (και μη εξαιρετέος :wink: ) Dr. Green συμβουλεύει έτσι και αλλιώς να ενημερώνουμε τον παιδίατρο για καθυστερήσεις στις κενώσεις άνω των τεσσάρων ημερών για βρέφη κάτω των 4 ημερών. Μην ανησυχείτε κατ' αρχήν , αλλά πέστε το και στον παιδίατρο σας...

 

http://www.drgreene.com/21_69.html

 

Υπάρχει επίσης και η κλίμακα μπρίστολ που δείχνει σε ποιό στάδιο δυσκοιλιότητας βρίσκεται κάποιος και σύμφωνα με αυτή το χειρότερο είδος δυσκοιλιότας είναι μικρά "κακάκια" σε στυλ κατσίκας. Δεν γνωρίζω εάν η κλίμακα μπρίστολ εφαρμόζεται επακριβώς στα νεογνα , πάντως το στάδιο (1) μας τα έχει επιβεβαιώσει και παιδίατρος. Ακολουθεί διάγραμμα της κλίμακας

 

http://www.ghchealth.com/bristol-stool-scale.html

 

Η προσωπική μας εμπειρία έδειξε ότι τα πράγματα στρώνουν σιγά σιγά ...

 

Τις πρώτες μέρες που ήρθε στο κόσμο ο μπέμπης έκανε 5-6 κενώσεις την ημέρα. Κατόπιν πέσαμε στην μία κένωση την ημέρα . Από 3 εώς 4 μηνών είχαμε μία κένωση κάθε δύο ημέρες (μερικές φορές 3) Τον πέμπτο μήνα είμαστε πλέον στην μία κένωση την ημέρα.

 

Πολλοί παιδίατροι συνίστούν χαμομήλι (δεν έχω ακούσει για το κίντερτε που λές) εμείς πάντως το αποφύγαμε και χαμομήλι ήπιαμε ελάχιστες φορές επειδή είμαστε ακόμη πολύ μικροί....

 

Αα να μην ξεχάσω να σας πώ ότι εμείς το ALMIRON για αυτό το λόγο το κόψαμε και πήγαμε σε άλλο . Δεν ξέρω εάν βοήθησε αυτό ή το γεγονός ότι παράλληλα ο μπέμπης πίνει και μητρικό οπότε εξομαλύνονται κάπως τα πράγματα...

 

 

φιλικά

daddycool

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ )ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΛΑΙΕΙ, ΣΦΥΓΓΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ .......... ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΕ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΕΨΕΙ

 

καλημέρα και σε σένα...

δώσε μας δύο διευκρινήσεις

πόσο είναι τα διδυμάκια σου? και θηλάζεις αποκλειστικά? δίνεις ξένο γάλα? είσαστε σε φάση στερεών τροφών?

 

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ . ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΙΝΤΕΡ , ΤΟΥ ΠΙΕΣΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ , ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ................

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ?

 

να αλλάξεις οπωσδήποτε γάλα

υπάρχουν ειδικά γάλατα για τη δυσκοιλιότητα

το Αλμιρόν είναι απ τα γάλατα που αν έχει λίγο πρόβλημα το παιδάκι το εντίνει

ρωτα το γιατρό σου για το τι είδους γάλα να του πάρεις

εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αφήνω το παιδί μου πάνω από δύο μέρες χωρίς να ενεργηθεί

αν δεν ενεργηθεί ούτε την 4η μέρα να του κάνεις οπωσδήποτε ένα βρεφικό κλίσμα να ηρεμίσει το παιδάκι

αν βρεις το σωστό γάλα δε θα έχεις πρόβλημα

κι εμείς είχαμε στην αρχή πολλά προβλήματα αλλά βρήκαμε τελικά το γάλα που του κάνει και τελικά ενεργείται καθημερινά

πλέον που έχουμε εισάγει και τροφές και προσέχω πολύ το θέμα φρούτα, πολλές φορές τυχαίνει και ενεργείται και δύο ή και τρεις φορές τη μέρα και κάνουμε πραγματικά πάρτυ

είμαι όμως ικανοποιημένη με τη μία φορά τη μέρα...

άλλαξε του γάλα ΑΜΕΣΑ και δίνε ενδιάμεσα χαμομήλι

όχι σακουλάκι ή κίντερτε... το κλασικό χαμομήλι

θα βράζεις ένα κουταλάκι του γλυκού κοφτό σε λίγο νερό, θα βάζεις λίγο στο μπουκάλι και θα το αραιώνεις με πολύ νερό βρασμένο επειδή εσείς ακόμα αποστηρώνετε

πολύ χαμομήλι... να παίρνει το παιδί πολλά υγρά!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι το internet είναι γεμάτο από αναφορές που λένε ότι τα μωράκια εως έξι μηνών δεν πρέπει να πίνουν σκέτο νερό.

 

π.χ.

 

"Babies younger than six months old should never be given water to drink, physicians at Johns Hopkins Children's Center in Baltimore remind parents. Consuming too much water can put babies at risk of a potentially life-threatening condition known as water intoxication."

 

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_64855.html

 

αλλά υπάρχουν και πιο ήπιες απόψεις επί του θέματος που λένε ότι το πρόβλημα δημιουργείται στις μεγάλες καταναλώσεις νερού.

 

"for children under 1 year old – and especially during the first nine months of life – drinking too much water can be dangerous."

 

"...Losing sodium can affect brain activity, so early symptoms of water intoxication can include irritability, drowsiness and other mental changes. Other symptoms include low body temperature (generally 97 degrees or less), puffiness or swelling in the face, and seizures..."

 

http://www.stlouischildrens.org/tabid/88/itemid/166/Water-Intoxication-in-Infants.aspx

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι το internet είναι γεμάτο από αναφορές που λένε ότι τα μωράκια εως έξι μηνών δεν πρέπει να πίνουν σκέτο νερό.

 

δεδομένου πάντα ότι έως 6 μηνών θα πίνουν μόνο γάλα...

αν το παιδάκι από 5 μηνών τρώει στέρεη τροφή, επιβάλεται το νεράκι

κι όταν λέμε νεράκι, δεν εννοούμε ένα λίτρο νερό...

100-200ml τη μέρα τα χρειάζεται όμως και βοηθάνε στην δυσκοιλιότητα

(μιλάω πάντα για παιδάκια που έχουν εισάγει την στερεή τροφή στη διατροφή τους)

 

τα μωράκια που μόνο θηλάζουν, δεν γνωρίζω.- ο θηλασμός είναι ειδική κατηγορία που δεν τολμώ να δώσω καμία συμβουλή

 

τα μωράκια που πίνουν μόνο γάλα και μάλιστα ξένο, πρέπει να αλλάξουν γάλα, να βρεθεί το σωστό γάλα και να πίνουν χαμομηλάκια (αυτό δεν είναι σκέτο νερό, είναι χαμομήλι)

 

αυτά από μία μαμά που το παιδί της ενεργούταν κάθε 3-4 μέρες και με κλίσμα και πλέον το παιδί της ενεργείται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μία φορά την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου πάντα ότι έως 6 μηνών θα πίνουν μόνο γάλα...

Αυτό σωστό

 

αν το παιδάκι από 5 μηνών τρώει στέρεη τροφή, επιβάλεται το νεράκι

 

Δεν επιβάλλεται καθόλου. Καλύτερα χαμομήλι. Με το σκέτο νερό ,πιθανά το μωρό να χάνει ηλεκτρολύτες

 

τα μωράκια που μόνο θηλάζουν, δεν γνωρίζω.- ο θηλασμός είναι ειδική κατηγορία που δεν τολμώ να δώσω καμία συμβουλή

 

:lol::lol::lol: XAXA έγραψες!!!

 

Αυτά και από μένα , που ο μπεμπάκος τα έκανε μια φορά στις τρεις μέρες (χωρίς κλύσμα) και τώρα τα κάνει μια ή δύο φορές την ημέρα. :cool:

 

daddycool

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρε κοριτσια ποσες φορες ειναι φυσιολογικο να κανει κακακια..?εμενα ειναι 6 ημερων και κανει σχεδον σε καθε γευμα...μηπως οσο μεγαλωνουν λιγοστευουν οι κενωσεις?...ειμαι λιγο ασχετη... :oops:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρε κοριτσια ποσες φορες ειναι φυσιολογικο να κανει κακακια..?εμενα ειναι 6 ημερων και κανει σχεδον σε καθε γευμα...μηπως οσο μεγαλωνουν λιγοστευουν οι κενωσεις?...ειμαι λιγο ασχετη... :oops:

Ακριβως οπως τα λες!!Και η δικια μου τον πρωτο μηνα εκανε συνεχεια,και 2 φορες σε καθε γευμα!Ως 10 φορες το 24ωρο ειναι φυσιολογικο,ισως και παραπανω!!!

Σιγα σιγα αρχισε να τα μειωνει και τωρα ειμαστε στις 1-2 φορες την μερα,αλλα εχει ενα ζορι που και που!!Οταν κανει 3 φορες λεμε γιουπιιιιιιιιι :lol: γιατι ξερουμε οτι κοιμηθει πιο ησυχα!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τα ίδια μέχρι τις 40 - 50 μέρες συνέχεια κακα...τώρα κάνει 2-3 φορές τη μέρα. Εκτός απο σήμερα που ακόμα τίποτα.... ευτυχώς βρήκα αυτο το τοπικ και ξεαγχώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και τα κακάκια έχουν σποράκια από τη πρώτη μέρα. Η παιδίατρος είπε οτι είναι πολύ καλά. Τα κάνει όλη μέρα και υπάρχουν σε όλες τις πάνες που αλλάζω !! Δεν νομίζω οτι τα σποράκια είναι ένδειξη κολικών

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρα σε ολους και ολες!

 

Σημερα το μωρακι μας κλεινει εναν μηνα και εχουμε ηδη προβληματα με κολικους και δυσκοιλιοτητα.

Η μαμα τον θηλαζει, αλλα δεν βγαζει πολυ γαλα οποτε του δινουμε και συμπληρωμα. Ως μια προσπαθεια για την αντιμετωπιση των κολικων (και κατοπιν προτροπης του γιατρου) εχουμε αλλαξει μεχρι στιγμης 4 γαλατα: Frisolac, Nativa LF, NAN Sensitive και Almiron Pepti.

 

Τωρα εχουμε ξαναγυρισει στο Frisolac μιας και τα αλλα δεν βοηθησαν την κατασταση, ισως μαλλον επιδεινωσαν και το θεμα της δυσκοιλιοτητας. Ο μπεμπης εχει να ενεργηθει απο την Παρασκευη το απογευμα (σημερα ειναι Κυριακη πρωι) και ειναι φανερο οτι ταλαιπωρειται πολυ :cry:

 

Δοκιμασαμε και την λυση του χαμομηλιου, αλλα ισως δεν βαζουμε αρκετο. Για παραδειγμα, στα 90ml νερου ποσα απο αυτα πρεπει να ειναι χαμομηλι?

Και ποσο συχνα να του βαζουμε χαμομηλι στο γαλα του?

 

Πρεπει να ανησυχουμε που κοντευει να κλεισει δυο 24ωρα χωρις να εχει ενεργηθει?

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

 

Πρεπει να ανησυχουμε που κοντευει να κλεισει δυο 24ωρα χωρις να εχει ενεργηθει?

 

Ευχαριστω :)

όχι

ανησυχείς μόνο αν φτάσετε την τέταρτη μέρα ή αν το παιδί δείχνει να υποφέρει πραγματικα πολύ

και δεν ανησυχείς δλδ, πας και αγοράζεις ένα βρεφικό κλίσμα (ΟΧΙ υπόθετο) και γίνεται η δουλειά

βάζεις κρεμούλα πενατέν στην άκρη στο σωληνάκι του, το βάζεις στο παιδί, πατάς απότομα τη φούσκα με το υγρό και σε 5 λεπτά το παιδί ενεργείται... αυτό όμως δεν είναι λύση μόνιμη αλλά ανάγκης

 

το θέμα είναι όμως να βρεθεί το σωστό γάλα

 

για το χαμομήλι είχα διαβάσει μια άλλη κοπέλα που του έφτιαχνε όλα τα γάλατα με χαμομηλόνερο

εγώ πάλι έχω βρει την υγεία μου από αυτό το θέμα με το γάλα που του κάνει το almiron digestive comfort

είναι ειδικό για την δυσκοιλιότητα αλλά και για τους κολικούς

εμείς κολικούς δεν περάσαμε

δεν υπάρχει γενικώς ευραίως στην αγορά το γάλα αυτό... ζητάς απ το φαρμακείο να στο φέρουν ειδικά και στο φέρνουν

8 μήνες τώρα, αυτή τη δουλειά κάνουμε... έχουμε γίνει κολλητοί και με την φαρμακοποιό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...