Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Εμείς αντιμετωπίσαμε δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών. Γύρω στον 5ο μήνα που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρούτα ο μικρός υπέφερε πολύ. Τελικά λύση μας πρόσφερε μισό πορτοκάλι στημένο στην φρουτόκρεμα και βέβαια αρκετό νεράκι μετά από κάθε γεύμα.

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς αντιμετωπίσαμε δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών. Γύρω στον 5ο μήνα που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο και φρούτα ο μικρός υπέφερε πολύ. Τελικά λύση μας πρόσφερε μισό πορτοκάλι στημένο στην φρουτόκρεμα και βέβαια αρκετό νεράκι μετά από κάθε γεύμα.

 

Κι εμείς το ίδιο. Έκλαιγε κιόλας που ήταν δυσκοίλιος; Γιατί ο δικός μου γκρινιάζει όλη μέρα και δεν ξέρω που οφείλεται.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δέσποινα, έκλαιγε, σφιγγόταν και η κοιλίτσα του ήταν πρησμένη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που η κοιλίτσα του ήταν πρησμένη και σφιγγόταν πολύ η παιδίατρος μας είχε πει να του σηκώσουμε τα πόδια ψηλά και να του κάνουμε μασαζάκι στην κοιλιά. Και όντως βοήθησε γιατί μετά από μια ώρα ενεργήθηκε.

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι οι γονείς κάποια στιγμή θα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας με τα παιδιά σας. Εμείς αντιμετωπίσαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την κόρη μας (σε λίγες μέρες γίνεται 2 ετών), το οποίο έχει εν μέρει βελτιωθεί χωρίς να έχει λυθεί οριστικά. Η παιδίατρος μας είχε δώσει Duphalac το οποίο όμως το δώσαμε μόνο για 4-5 μέρες χωρίς αποτέλεσμα και δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Περάσαμε πολύ δύσκολες μέρες, κάνοντας χρήση υποθέτων γλυκερίνης και αργότερα μικροκλυσμάτων.

Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους θεραπείας. Ενδεικτικά αναφέρω: μεγάλη κατανάλωση νερού, ακτινίδια, δαμάσκηνα, ελαιόλαδο ωμό, μέλι, χαμομήλι κ.α. κ.α. κ.α. Το κοριτσάκι μας, δεν αγαπάει ιδιαίτερα τα φρούτα (άντε ένα την ημέρα με το ζόρι), της αρέσουν πολύ όμως τα λαχανικά όπως λάχανο, μαρούλι, μπρόκολο. Ειδικά μπρόκολο έτρωγε και τρώει 4-5 φορές την εβδομάδα. Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).

Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.

Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;

Ειμαι μητερα 2 παιδιων και ξερω απο τα δικα μου οτι μεγαλο ρολο παιζει το γαλα (οσο πιο γλυκο τοσο πιο μεγαλη ευκολια φερνει) αυτο οσον αφορα τα βρεφη και νεογνα.Οταν το παιδι μεγαλωσει αυτο που βοηθα σιγουρα ειναι οι ΜΠΑΜΙΕΣ!! Σε πολυ λιγες ωρες εχουν δραση και βοηθησαν το γιο μου αλλα και τον ανηψιο μου που ειχε πολυ προβλημα.Τωρα καλο θα ειναι να παρετε και μια αλλη γνωμη απο καποιον αλλο παιδιατρο γιατι δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα.ΠΕΡΕΣΤΙΚΑ ΣΑΣ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

μωρο φιλης μου ταλαιπωρηθηκε για 3 χρονια με πολυ σοβαρο προβλημα, με διαφορους γιατρους και ειδικη διατροφη και φαρμακα

εδω και λιγο καο ρο βρηκε μαλλον λυση

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ

το εγελαδινο δυσκολευει πολυ την καταταση προσοχη

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

για όσο καιρό θήλαζα βοηθούσαν τα πορτοκάλια, 1-2, σε χυμό ή 2 -3 αχλάδια.το μωρό έκανε κακάκια άνετα πολλές φορές.

για όσες δεν θηλάζουν, αλλά δίνουν φρουτάκια, τότε μειώστε την μπανάνα ή εξαφανίστε την για λίγο και αυξήστε το αχλάδι ή αν το μωρό τρώει πορτοκάλι ή ακτινίδιο, βανίλιες, του δίνουμε από αυτά περισσότερο ή χυμό από πορτοκάλι. το νερό βοηθάει πολύ.

ας μην γενικεύομε με το αγελαδινό. αυτά τα κρίνουν αλλεργιολόγοι.όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βαλτε ποδαρακια σταση βουδα κ πιεστε προς κοιλια κ εν συνεχεια περιστροφικες κινησεις. Καθε φορα που τους τα κανω χρειαζομαστε βοθρο (μετα συγχωρησεως)χεχε

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Η κόρη μου είναι 8 μηνών και αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μήπως γνωρίζετε και άλλα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας που να αντιμετωπίζουν τη δυσκοιλιότητα; Η παιδίατρος μας έδωσε το Novalac IT 2 και από τότε είναι πιο δυσκοίλια από ποτέ! Ταλαιπωρείται πολύ το μωράκι μου...δεν έβγαλε ακόμη δοντάκι και απ’ ότι φαίνεται είναι ιδιότροπη και για αυτό! Μήπως η δυσκοιλιότητα οφείλεται στα δοντάκια;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα (αν και με μεγάλη δυσκολία). Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παρήγορο αυτό που λες...γιατί έχω απελπιστεί!

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα (αν και με μεγάλη δυσκολία). Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Η κόρη μου είναι 8 μηνών και αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μήπως γνωρίζετε και άλλα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας που να αντιμετωπίζουν τη δυσκοιλιότητα; Η παιδίατρος μας έδωσε το Novalac IT 2 και από τότε είναι πιο δυσκοίλια από ποτέ! Ταλαιπωρείται πολύ το μωράκι μου...δεν έβγαλε ακόμη δοντάκι και απ’ ότι φαίνεται είναι ιδιότροπη και για αυτό! Μήπως η δυσκοιλιότητα οφείλεται στα δοντάκια;;;

Παναγιώτα, γιατί δεν του δίνεις ωμό ελαιόλαδο; κάνει θαύματα. αν του δίνεις σουπίτσες, αντί για μία κουταλιά της σούπας, βάλε δύο. για τα γάλατα δεν ξέρω τίποτα. εγώ έδινα φριζολάκ και τώρα φριζομέλ. δεν είχαμε ποτέ δυσκοιλιότητα, αντίθετα κάνει 4-6 φορές κακάκια την ημέρα.

το αχλάδι, ο χυμός πορτοκαλιού, το νερό βοηθούν πολύ την κατάσταση.

αν δίνει μπανάνα, μήλο μείωσέ τα ή εξαφάνισέ τα, ανάλογα με το πρόβλημα και ξαναβάλτα λίγο λίγο.

να βάζεις επίσης το μωρό ξαπλωτό, πιέζοντας τα ποδαράκια του προς τα πάνω, στην κοιλίτσα του, διπλώνοντάς τα. οι ασκησούλες αυτές καλό είναι να επαναλαμβάνονται τακτικά, κυκλικά.

Link to comment
Share on other sites

γεννήθηκε 9/10 και δεν έχουμε ούτε δόντι ούτε πρησμένα ούλα. μόνο σάλια. βάζουμε τα πάντα στο στόμα και δαγκώνουμε τα πάντα επίσης.

μια χαζογκρίνια που και που την έχει, αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται σε φαγούρα. πάντως τρίζει τα ουλάκια της.

μας έχει αγχώσει το θέμα, πότε, πώς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε χαμομήλι από τον πρώτο μήνα. Είναι σωστό αυτό ??? Η παιδίατρος που είχα πάει στους γονείς μου μου το απαγόρευσε. Η μητέρα μου και η παιδίατρος στην Αθήνα επιμένει ότι το παιδί πρέπει να πίνει υγρά εκτός από γάλα. Τι ισχύει τελικά ??? Ο μι΄κρός θα κλείσει τους 3 μήνες σε λίγες ημέρες και επειδή έχει παλινδρόμηση όταν του δίνω χαμομήλι ρεύεται και μου τοβγάζει με αποτέλεσμα να γίνεται χάλια. Τι να κάνω ???

Να του δίνω γουλιά γουλιά ??

Link to comment
Share on other sites

το μωρό δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πέρα από το γάλα σε αυτή την ηλικία.

σε εμάς η παιδίατρος σύστησε το κίντερτε όσο θήλαζα, αλλά της το έδωσα για 2 εβδομάδες μετά τον πρώτο μήνα. δεν θυμάμαι και ακριβώς πότε. αλλά όταν έφερα και μία άλλη παιδίατρο μου είπε ότι το χαμομήλι δεν προσφέρει τίποτα. έχει πολύ ζάχαρη. το απλό χαμομήλι, αυτό που πίνουμε εμείς, επιλύει τα προβλήματα δυσκοιλιότητας, αλλά το φοβούνται για αλλεργίες, οπότε δεν το συστήνουν.

 

σε ό,τι αφορά την παλινδρόμηση αυτό που ξέρω από το βιβλίο που διάβασα της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας καλό είναι να του δίνεις συχνά γάλα από λίγο, για να μην επιβαρύνεται το στομάχι του. να ρεύεται συχνά και ενδιάμεσα στο ταάισμα του μπιμπερό. τα υγρά επιβαρύνουν την ΓΟΠ, οπότε άλλος ένας λόγος να το αφαιρέσεις από τη διατροφή του. επιπλέον διάβασα ότι αν μπορείς να το κάνεις το γάλα πιο πηχτό ίσως βοηθήσει.

υπομονή, σε λίγους μήνες μπαίνουν τα φρούτα και θα στρώσει το εντεράκι.

Link to comment
Share on other sites

o μικρός μου είναι πολύ λαίμαργος από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μπορεί να είναι το στομάχι γεμάτο και να ζητάει κι άλλο. Από τον 2ο μήνα έπινε 180 μλ και κάθε φορά που τελείωνε το γάλα μου έκανε μεγάλες γουλιές. Τον πήγαμε πάλι για υπέρηχο όπου η ΓΟΠ από ευρεία έχει γίνει μέτρια και ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι το στομάχι του με τα 180 μλ γεμίζει τόσο πολύ που δεν μπορεί να πιει ούτε ένα γραμμάριο επιπλέον γι αυτό και μας κάνει γουλιές μετά. Τελικά σε 3 μέρες θα κλείσουμε τον 3ο μήνα και ενώ του φτιάχνω 180 μλ του δίνω πάντα 170 μλ και έχω δει μεγάλη διαφορά. Γουλιές σπάνια.

Οσο για το χαμομήλι η μητέρα μου μου λέει να του δίνω ή νερό για να μην πάθει αφυδάτωση τώρα που κάνει ζέστη. μα είναι δυνατόν !!! Το γάλα υγρό είναι. Πότε μπορούμε να του δίνουμε νερό. Η μία παιδίατρος μου λέει μπορώ και τώρα ή άλλη μου λέει όταν θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές. Ποια να πιστέψω τελικά ???

Στέρεες τροφές πότε ξεκινάμε στον 4ο ή 5 μήνα ??? Και όταν λέμε στέρεες τροφές εννούμε και φαγητό και κρέμες ή μόνο κρέμες ???

Link to comment
Share on other sites

o μικρός μου είναι πολύ λαίμαργος από τη στιγμή που γεννήθηκε. Μπορεί να είναι το στομάχι γεμάτο και να ζητάει κι άλλο. Από τον 2ο μήνα έπινε 180 μλ και κάθε φορά που τελείωνε το γάλα μου έκανε μεγάλες γουλιές. Τον πήγαμε πάλι για υπέρηχο όπου η ΓΟΠ από ευρεία έχει γίνει μέτρια και ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι το στομάχι του με τα 180 μλ γεμίζει τόσο πολύ που δεν μπορεί να πιει ούτε ένα γραμμάριο επιπλέον γι αυτό και μας κάνει γουλιές μετά. Τελικά σε 3 μέρες θα κλείσουμε τον 3ο μήνα και ενώ του φτιάχνω 180 μλ του δίνω πάντα 170 μλ και έχω δει μεγάλη διαφορά. Γουλιές σπάνια.

Οσο για το χαμομήλι η μητέρα μου μου λέει να του δίνω ή νερό για να μην πάθει αφυδάτωση τώρα που κάνει ζέστη. μα είναι δυνατόν !!! Το γάλα υγρό είναι. Πότε μπορούμε να του δίνουμε νερό. Η μία παιδίατρος μου λέει μπορώ και τώρα ή άλλη μου λέει όταν θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές. Ποια να πιστέψω τελικά ???

Στέρεες τροφές πότε ξεκινάμε στον 4ο ή 5 μήνα ??? Και όταν λέμε στέρεες τροφές εννούμε και φαγητό και κρέμες ή μόνο κρέμες ???

στέρεες τροφές εννοούμε τα φρουτάκια και την κρέμα ρυζάλευρο αρχικά. αργότερα τη σουπίτσα-πουρέ λαχανικών που μετά από μια εβδομάδα προσθέτεις κοτόπουλο ή μοσχάρι.

ανάλογα με την ανάπτυξη-ανάγκες του μωρού ο παιδίατρος δίνει τις ανάλογες οδηγίες. εμάς μας έδωσε φρουτάκια και ρυζάλευρο μόλις κλείσαμε τον 5ο μήνα. στον 6ο μπήκε η σουπίτσα.είμαστε ψηλά στις καμπύλες ανάπτυξης.

μη σκας για το νερό. η δική μου που είναι 7 μηνών παρά κάτι μέρες ακόμα δεν το θέλει, κι ας κάνει ζέστη, κι ας τρώει όλο της το φαγητό.

για την ποσότητα γάλακτος, κι εμένα η δική μου είναι λαίμαργη. τέλειωνε το γάλα και πάλι γκρίνιαζε. δεν κάνει να του δώσεις παραπάνω από αυτό που σου λέει ο γιατρός, αφενός για να μην επιβαρύνεται η ΓΟΠ, η οποία αφού είναι ήπιας μορφής θα βελτιωθεί κατά πολύ στους 6 μήνες (όταν θα αλλάξετε γάλα, όταν θα τρώτε περισσότερη ποικιλία), αφετέρου για να μην ανοίξει το στομαχάκι του υπερβολικά.

ξέρω μωράκι που το παρατάιζαν και μετά του έκαναν δίαιτα και το καημένο έκλαιγε από την πείνα όλο το βράδυ. αντί για γάλα τότε του έδιναν νερό. πού να ησυχάσει με το νερό.

νερό μας έδωσε μόλις μπήκαν τα φρούτα, δηλαδή κλείσαμε τους 5 μήνες πρώτα. τί να πω. κράτα έναν παιδίατρο. εμείς με μία και πάλι ψαχνόμαστε, με δύο θα είχα λαλήσει.

φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη από προσωπική εμπειρία επειδή εγώ η ίδια έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οι φακές δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί έχουν σίδηρο και όπου σίδηρο=δυσκοιλιότητα!

Προσπάθησε να μην τρώει αρκετές.

 

οι φακες προκαλουν δυσκοιλιοτητα αλλα εχουν σιδηρο που ο οργανισμος ενος μωρου/παιδιου χρειαζεται. μπορουν να τις φανε αφοβα αρκει να πιουν ενα ποτηρι χυμο πορτοκαλι.....και ο σιδηρος θα μεινει στον οργανισμο του και δεν θα δυσκολευτει στις κενωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Η κόρη μου είναι 8 μηνών και αντιμετωπίζει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μήπως γνωρίζετε και άλλα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας που να αντιμετωπίζουν τη δυσκοιλιότητα; Η παιδίατρος μας έδωσε το Novalac IT 2 και από τότε είναι πιο δυσκοίλια από ποτέ! Ταλαιπωρείται πολύ το μωράκι μου...δεν έβγαλε ακόμη δοντάκι και απ’ ότι φαίνεται είναι ιδιότροπη και για αυτό! Μήπως η δυσκοιλιότητα οφείλεται στα δοντάκια;;;

 

τα δοντακια ειναι ασχετα με την δυσκοιλιοτητα!!! εχει απλα 2 προβληματα η μπεμπα σου την ιδια χρονικη περιοδο!!

Novalac IT 2, πινουμε και εμεις που ειμαστε δυσκοιλιοι απο την πρωτη μερα της ζωης μας.εμας μας βοηθαει πολυ....ειδικα οταν κανουμε μια ή δυο μερες αποτοξινωση απο το φαγητο!!τι θελω να πω? πινουμε μονο γαλα και τρωμε μονο κρεμα βανιλια ριζαλευρο (μια φορα την ημερα ) για μια ή δυο μερες, αναλογα!! καθαριζει το εντερο μας ετσι, αδειαζει η κοιλια μας!!

Link to comment
Share on other sites

τα δοντακια ειναι ασχετα με την δυσκοιλιοτητα!!! εχει απλα 2 προβληματα η μπεμπα σου την ιδια χρονικη περιοδο!!

Novalac IT 2, πινουμε και εμεις που ειμαστε δυσκοιλιοι απο την πρωτη μερα της ζωης μας.εμας μας βοηθαει πολυ....ειδικα οταν κανουμε μια ή δυο μερες αποτοξινωση απο το φαγητο!!τι θελω να πω? πινουμε μονο γαλα και τρωμε μονο κρεμα βανιλια ριζαλευρο (μια φορα την ημερα ) για μια ή δυο μερες, αναλογα!! καθαριζει το εντερο μας ετσι, αδειαζει η κοιλια μας!!

πάντως αντί για κρέμα βανίλια ρυζάλευρο μπορείς να δώσεις ρυζάλευρο βιολογικό holle που φτιάχνεται και μόνο με νερό. θα δεις τεράστια διαφορά στη συχνότητα και ευκολία των κενώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αγκιναρες και παλι αγκιναρες! ΕΝΑ ΓΟΥΛΙ αν τρωει καθε μερα με το μεσημεριανο της, και 2-3 αποξηραμενα δαμασκηνα καθε πρωι μετα το γαλα (ή αχλαδι μαλακο), θα δειτε τεραστια διαφορα. Κι εμεις στην ιδια περιπτωση, τρωει λαχανικα και φρουτα και παλι δυσκοιλιοτητα. Με τα παραπανω υπαρχει πολλη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε το alea βιολογικό λαδάκι ψυχρής έκθλιψης; είναι πάρα πολύ καλό.

δεν ήξερα για την αγκινάρα. θα το πω στην αδερφή μου για τη μικρή της. είναι 2,5 χρόνων και δυσκολεύεται. δεν τρώει φρούτα. έχει αδυναμία στο κρέας και τις πίτες, τα ψωμιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

 

Σας ζητω τη συμβουλη και γνωμη σας. Ειμαι αγρυπνη ολο το βραδυ και κοντευω να σκασω...:(

Η μπεμπουλα μου στις 14 Μαιου συμπληρωνει τον εβδομο μηνα. Απο 6 μηνων και 2 ημερων της ξεκινησα τη φρουτοκρεμα, κατευθειαν μηλο, μπανανα, αχλαδι, με πορτοκαλι στμ. 6 μηνες μονο θηλασαμε( τα καταφεραμε ενω οι συνθηκες ηταν πολυ αντιξοες και νιωθω πολυ χαρουμενη και υπερηφανη συναμα και εξακολου8ω να τη θηλαζω ....Τη φρουτοκρεμα τη δεχτηκε πολυ θετικα και της αρεσει πολυ....Μια βδομαδα μετα βαλαμε μετα απο υποδειξη του παιδιατρου Φαριν Λακτε εναλλαξ με ρυζαλευρο απογευματινα και συμπληρωνα με θηλασμο αν το ηθελε....Και τις κρεμες μια χαρα τις δεχτηκαμε....Και ενω ολα κυλουσαν 10 μερες ρολοι...και μπολικα κακα και ορεξη και ολα...τις τελευταιες 5 μερες την απογευματινη κρεμα δεν τη θελει με τιποτε (της δινω μονο στηθος/ ο παιδιατρος που ειναι υπερ του θηλασμου μου πε πως απλα βαλαμε την κρεμα να αρχισει να συνηθιζει, αλλα κανενα προβλημα αν δεν τη θελει να της δινω το γαλα μου) και ενω ουσιαστικα η μονη στερεα τροφη που παιρνει ειναι η φρουτοκρεμα κατα τις 11 το πρωι παρουσιασε δυσκοιλιοτητα και εδω και 2 μερες ενεργειται με σκληρα μπαλακια απο αυτα που κολλανε στο ποπουδακι και η καλη μου σφιγγεται και βασανιζεται και δεν ξερω πως να τη βοηθησω. Να σταματησω την μπανανα η να της βαλω λιγοτερη? Να μειωσω το μηλο? ΝΑ βαλω ακτινιδιο, μημπως δεν κανει? Τι θα βοηθησει ωστε να ξαναγινουν τα κακακια της φυσιολογικα? Και τη Φαριν Λακτε / ρυζαλευρο ενα απογευμα που αναγκαστικα θα λειπω και δε θα μπορω να της δωσω στηθος με τι μπορω να το αντικαταστησω, τωρα που σε λιγες μερες κλεινει τον εβδομο και μπαινει στον ογδοο? Με γιαουρτακι?Αν ναι ποιο? Μημπως παλι με φρουτοκρεμα?Μημπως εχω αργησει με την εισαγωγη κρεατος και λαχανικων?

Σας παρακαλω βοηθηστε μας!Ειμαι πολυ προβληματισμενη

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...