Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για τον Αυτισμό


Recommended Posts

Αυτό το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρον...

 

 

Η συγγραφέας έχει αυτισμό, και περιγράφει πως βλέπει την ζωή μέσα απο αυτό το διαφορετικό πρίσμα...

 

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0679772898/intelihealth-20/104-7829698-8253544

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

Αυτος ειναι ο τιτλος ενος βιβλιο που εστιαζει στην αυτογνωσια και σε μαθηματα ζωης για το παιδι η' το νεο ατομο με αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας της Catherine Faherty, στηριζεται στην πιο συγχρονη μεθοδο θεραπευτικης εκπαιδευσης αυτιστικων ατομων.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έπεσε στα χέρια μου αυτό το βιβλίο,

είναι απίστευτα καλό και απλό, και σε εύκολη γλώσσα γραμμένο. το ξεφύλισα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

http://www.amazon.com/Teaching-Children-Autism-Spectrum-Disorder/dp/0876590083/sr=1-1/qid=1163660617/ref=sr_1_1/002-3920709-7255245?ie=UTF8&s=books

 

νομίζω ότι θα βοηθήσει ΚΑΘΕ γονιό που έρχεται συχνά σε επαφή με παιδιά που βρίσκονται στο ευρύτερο και μεγάλο φάσμα του Αυτισμού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιτέλους κατάφερα και βρήκα αυτό το βιβλίο! :D:D:D

Το διαβάζω εδώ και μερικές μέρες και πιστεύω ότι αυτό θα έπρεπε να μεταφραστεί και να δοθεί δωρεάν από το υπουργείο παιδειας σαν οδηγός σε όλους τους νηπιαγωγούς ανα τον κόσμο για να μπορέσουν να χειριστούν και να διδάξουν σωστά τα παιδιά με αυτισμό!

Είναι ένα εγχειρίδιο και ενα χρήσιμο εργαλείο για όσους ασχολούνται με τα παιδιά του αυτιστικού φάσματος! Περιέχει και περιγράφει τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν και εξηγεί αναλυτικά τα αίτια που τις προκαλούν αλλά προπάντων δίνει σωστές λύσεις!!!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να διδάξει σωστά αυτά τα παιδιά!

Με τα άπειρα παραδείγματα που αναφέρει καθοδηγεί βήμα βήμα τις σωστες ενέργειες για να υπάρξουν τα καλύτερα αποτελέσματα στην μάθηση αλλά και στην ήρεμη συμπεριφορά τους!

Εύγε σε σένα Μαρία που το ανακάλυψες και στην συγγραφέα για την τόσο σωστή και καλή δουλειά της!

Το θετικό μήνυμα του εγχειριδίου/ βιβλίου είναι: ότι με τον σωστό τρόπο τελικά όλα τα παιδιά που ανήκουν στο αυτιστικό φάσμα εκπαιδεύονται και προοδεύουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Δεν είναι βιβλίο αλλά θεώρησα σωστό να το βάλω εδώ:

 

 

 

 

 

Το «SPECIAL LIFE», το πρώτο περιοδικό στην Ελλάδα το οποίο έχει ως αντικείμενο την ενημέρωση για οτιδήποτε αφορά στη Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή και στον Αυτισμό, κυκλοφορεί από την εκδοτική εταιρεία «JOY».

Βασικοί στόχοι του περιοδικού είναι:

 

 

  • H ενημέρωση σε θέματα εκπαίδευσης, υγείας, ψυχολογίας, επαγγελματικής κατάρτισης αλλά και νομικών δικαιωμάτων των ατόμων με αυτισμό, των γονέων και των εκπαιδευτικών (σύγχρονες μέθοδοι εκμάθησης και τεχνικές εκπαίδευσης που χρησιμοποιούνται σε Ελλάδα και εξωτερικό),
  • η παρουσίαση όλων των τελευταίων εξελίξεων σχετικά με την Ιατρική παρακολούθηση - περίθαλψη και αποκατάσταση της συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων (διατροφή, ιατρικές παρεμβάσεις από επιστημονικές πηγές, συμπληρώματα, νέες ανακαλύψεις),
  • η ευαισθητοποίηση του κοινού,
  • οι νομικές διεκδικήσεις με στόχο την περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας ζωής,
  • η περιφρούρηση των δικαιωμάτων των ατόμων με αυτισμό,
  • η υποστήριξη όχι μόνο των ιδίων αλλά και των συγγενικών του προσώπων. Το «SPECIAL LIFE» κυκλοφορεί ευρέως ανά τρίμηνο (4 φορές το χρόνο).

Τουλάχιστον 60 Χιλιάδες Άνθρωποι υπολογίζεται ότι βρίσκονται στο φάσμα του Αυτισμού στην Ελλάδα.

 

 

 

Πηγή Ημερησία

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βιβλίο αλλά θεώρησα σωστό να το βάλω εδώ:

 

 

 

 

 

Το «SPECIAL LIFE», το πρώτο περιοδικό στην Ελλάδα το οποίο έχει ως αντικείμενο την ενημέρωση για οτιδήποτε αφορά στη Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή και στον Αυτισμό, κυκλοφορεί από την εκδοτική εταιρεία «JOY».

Βασικοί στόχοι του περιοδικού είναι:

 

 

  • H ενημέρωση σε θέματα εκπαίδευσης, υγείας, ψυχολογίας, επαγγελματικής κατάρτισης αλλά και νομικών δικαιωμάτων των ατόμων με αυτισμό, των γονέων και των εκπαιδευτικών (σύγχρονες μέθοδοι εκμάθησης και τεχνικές εκπαίδευσης που χρησιμοποιούνται σε Ελλάδα και εξωτερικό),
  • η παρουσίαση όλων των τελευταίων εξελίξεων σχετικά με την Ιατρική παρακολούθηση - περίθαλψη και αποκατάσταση της συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων (διατροφή, ιατρικές παρεμβάσεις από επιστημονικές πηγές, συμπληρώματα, νέες ανακαλύψεις),
  • η ευαισθητοποίηση του κοινού,
  • οι νομικές διεκδικήσεις με στόχο την περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας ζωής,
  • η περιφρούρηση των δικαιωμάτων των ατόμων με αυτισμό,
  • η υποστήριξη όχι μόνο των ιδίων αλλά και των συγγενικών του προσώπων. Το «SPECIAL LIFE» κυκλοφορεί ευρέως ανά τρίμηνο (4 φορές το χρόνο).

Τουλάχιστον 60 Χιλιάδες Άνθρωποι υπολογίζεται ότι βρίσκονται στο φάσμα του Αυτισμού στην Ελλάδα.

 

 

 

Πηγή Ημερησία

 

...το ιδιο θα εγραφα κι εγω.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ένα βιβλίο που περιγράφει το τρόπο που κατανοούν το κόσμο γύρω τους οι αυτιστικοί και η ιδιαίτερη σχέση που έχουν με τα ζώα λόγω της ''κοινής'' οπτικής με την οποία βλέπουν τον κόσμο είναι το ζώα σε μετάφραση από εκδόσεις Polaris.

 

Διατίθεται και στο πωλήτηριο στο Πλανητάριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...