Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολοι λενε να τον στειλω παιδικο!!!


Recommended Posts

Αλλα και οι μητερες που ΔΕΝ εργαζονται και μολις αφηνουν τα παιδια στον παιδικο, τρεχουν σε καφεδες, κομμωτηρια και γυμναστηρια να μην θεωρουν οτι το κανουν για το καλο των παιδιων τους.. μη τρελαθουμε..

 

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δηλαδη μας λες πως εμεις που δουλευουμε δεν μπορούμε να έχουμε άποψη?

μηπως εσεις τα μπερδευετε απο μονες σας....?δηλαδη ειναι κακο να πει μια μαμα που δουλευει.....ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ.....ΓΙΑ ΑΥ ΤΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ?......ΕΠΙΣΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ......ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΗΘΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΛΕς ΞΕΡΕΙΣ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ.....ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Eχμμμμ μπήκα να διαβάσω καλοπροαίρετα το θέμα και πολλά από αυτά που γράφτηκαν με προβλημάτισαν (τροφή για σκέψη) αλλά βρε κορίτσια.... βρε κορίτσια.... δεν κάνουμε διαγωνισμό ποια μαμά είναι καλύτερη και πράττει το καλύτερο από την άλλη! Πάντως εγώ ως εργαζόμενη δεν ένιωσα να θίγομαι απ' όσα γράφτηκαν και έχω και την καλύτερη άποψη για τον παιδικό και τα αποτελέσματά του στην κόρη μου. Δεν ξέρω αν την είχα όλη μέρα στο σπίτι αν θα είχα την υπομονή να της μάθω όσα της μαθαίνουν ή αν τελικά έχω τη μεταδοτικότητα που χρειάζεται. Πρόσφατα αρρώστησε ο σύζυγος (κι εγώ μαζί αλλά εκείνος έπρεπε να μείνει στο σπίτι). Προβληματίστηκα για το αν έπρεπε να πάω τη μικρή στον παιδικό αφού ο πατερας της θα ήταν σπίτι και μαζί και η θεία της (που έμεινε πάλι άνεργη και πάει και μου φτιάχνει το σπίτι και φαγητό για να έχω χρόνο με τη μικρή το απόγευμα). Ε λοιπόν αποφασίσαμε να συνεχίσουμε να την πηγαίνω το πρωί στον παιδικό και για να μην χαλάσει το πρόγραμμά της αλλά και γιατί τα ΣΚ που δεν πάει στο παιδικό την βλέπουμε ότι ΘΕΛΕΙ να βρεθεί σε άλλο χώρο με άλλους ανθρώπους (παιδιά ή μεγάλους).

 

Να θυμήσω και πάλι (αν και γράφτηκε) ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό όπως και κάθε μανούλα όπως και οι συνθήκες ζωής της καθεμίας από μας.

 

Peace girls!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μας λες πως εμεις που δουλευουμε δεν μπορούμε να έχουμε άποψη?

μηπως εσεις τα μπερδευετε απο μονες σας....?δηλαδη ειναι κακο να πει μια μαμα που δουλευει.....ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ.....ΓΙΑ ΑΥ ΤΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ?......ΕΠΙΣΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ....ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ......ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΗΘΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΛΕς ΞΕΡΕΙΣ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ.....ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.....

 

Καταρχήν ηρέμησε....θέλεις διάλογο αλλά να ξέρεις ότι όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις, και με φωνές διάλογος δε γίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω christine και αποχωρω.. μεχρι τωρα δεν εγραφα γιατι ως ενα βαθμο με καλυπτε η ellephriem. κακως ειπα τη γνωμη μου τελικα αφου ολα παρεξηγουνται.. filakia

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ηρέμησε....θέλεις διάλογο αλλά να ξέρεις ότι όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις, και με φωνές διάλογος δε γίνεται ;)

 

δεν φωναζω απλα επισημαινω:shock::shock:...εγω χρησιμοποιω τα κεφαλαια για να τα διαβαζει πιο σωστα ο συνομιλιτης γιατι πολλα απο αυτά που εγραψα τα πήρε η καθε μια και τα ερμηνευσε οπως ήθελε :roll::roll:.... και δεν υπάρχει τέτοια προθεση αν ειχα παροθεση για κάτι τετοιο θα χρησιμοποιουσα άλλο τρόπο εκφρασης :twisted::twisted::twisted:...δεν εχω ορεξη να τσακωθω με κανεναν και κακος τελικα που απάντησα...στο θεμα.....γιατι προσπαθώ τόση ώρα να πω μια άποψη με επιχειρηματα και με πηραν απ' τα μούτρα....ειμαι πολυ ήρεμη........και δεν επιτεθηκα σε κανεναν...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Μανουλες ολες οσες συμμετεχετε στην κουβεντα,

δε γινεται καθε φορα που λεμε μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ καποια να συφιλιαζεται! δε γινεται καθε προβληματισμος να γινεται εριδα...ας ηρεμησουμε λιγο και ας κατεβασουμε τους τονους....

εγω μιλαω για τον δικο μου παιδικο και τη δικη μου δασκαλα, το ξεκαθαρισαμε???

θελετε να παρετε λεξη λεξη τα οσα γραφω να μου πειτε οτι ειμαι λαθος???? ΟΚ!!!!

δε μπορω να μπω στη θεση της εργαζομενης που παει σε παιδικο το παιδι της....επισης ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν παιδικοι που κανουν τελεια τη δουλεια τους (δημοσιοι αραγε???τεσπα) και ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν δασκαλες που νοιαζονται για τα παιδια και τα αγαπουν...

ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν μαμαδες κολλημενες με τα βλασταρια τους που νομιζουν οτι οπουδηποτε αλλου τα παιδια θα δεινοπαθησουν

ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν μαμαδες duracell που εχουν (ακομα) κουραγιο να κυλιουνται στα πατωματα παιζοντας ολη μερα

ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν γιαγιαδες αξιες να κρατησουν παιδι και αλλες δημοσιοι κινδυνοι

ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν κατι τεμπελιτσες που ξεφορτωνονται τα παιδια και γυρνανε βολτες

Καντε οτι θεωρειτε πιο καλο για την οικογενεια σας και μην αρπαζετε οποιον λεει μια αλλη αποψη... εξαλλου το φορουμ ειναι για να αλληλοβοηθιομαστε, αν ειναι διαγωνισμος ηθικων αξιων και αυτοδιαφημισης μην γραφω τσαμπα και συγχυζομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem σε παραδέχομαι με τα χίλια και συμφωνώ με την κάθε σου λέξη. Διαβάζω τα ποστ σου και σε άλλα τόπικ όπου σε γενικές γραμμές διαφωνούμε και χαίρομαι που εδώ ταυτιζόμαστε τόσο απόλυτα.

Γιατί ρε κορίτσια κάθε θέμα που συζητάμε πρέπει να μετατρέπεται σε καυγά? Γιατί να αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί και οι προσωπικές επιθέσεις? Και εδώ δεν μπήκε ο Ρασπούτιν να ρίξει λάδι στη φωτιά...μια χαρά τα καταφέραμε και μόνες μας.

Για μένα το ζήτημα πήρε την κάτω βόλτα από τότε που αναφέρθηκε η "υστερική προσκόλληση". Μεχρι εκεί καλά το πηγαίναμε. Και παρατηρείται το εξής φαινόμενο: οι μαμάδες που ΔΕΝ πάνε τα παιδιά τους παιδικό, απλά αναλύουν τους λόγους της επιλογής τους και θεωρούν ότι ο παιδικός δεν κάνει για όλα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ. Ούτε αυτοπροβάλλονται ως ιδανικές μητέρες ούτε επιτιμούν τις υπόλοιπες που επέλεξαν να τα στείλουν. Τώρα, το γιατί εκείνες που έχουν την αντίθετη άποψη θεωρούν τον παιδικό πανάκεια, τα παιδάκια που δεν πάνε προβληματικά και τις μητέρες τους κολλημένες...είναι για μένα παντοτινό μυστήριο - και δυστυχώς αυτή τη στάση τη συναντώ παντού και όχι μόνο εδώ μέσα.

Η μισαλλοδοξία είναι κακό πραγμα πάντως σε κάθε περίπτωση. Κι επειδή θεωρώ ότι δεν μένουν και πολλά να ειπωθούν, μια και η κοπέλα που έθεσε το θέμα προφανώς κατέληξε στην απόφασή της, ίσως θα ήταν καλύτερο να συνεχίσει η καθεμιά να κάνει αυτό που έκανε όμορφα και ωραία και να το λήξουμε κάπου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Ι. Αντωνιάδου-Κουμάτου (Αναπτυξιακή Παιδίατρος )

  • Ο παιδικός σταθμός είναι μια πραγματικότητα στη ζωή του παιδιού και της οικογένειας και ένα πολύ σημαντικό βήμα στην ζωή και των δύο. Είναι η στιγμή του πρώτου αποχωρισμού απο το σπίτι και η στιγμή της ένταξης στο πρώτο κοινωνικό πλαίσιο.
    Οι γονείς σχεδόν πάντα είναι ανήσυχοι και προβληματισμένοι και θέτουν ένα σωρό ερωτήματα και σκέψεις που αφορούν αυτή την απόφαση.
    • Παιδικός σταθμός ή σπίτι;
    • Μήπως πρέπει να αφήσω τη δουλειά μου;
    • Πότε είναι καλύτερα;
    • Τι θα κάνω με τις αρρώστιες;
    • Ποια είναι τα πλεονεκτήματά του;
    • Σε ποιο σταθμό να πάει;
    • Έχει γιατρό;
    • Θα τρώει καλά;
    • Πώς θα προσαρμοστεί;
    • Τι πληροφορίες πρέπει να δώσω για το παιδί μου ή την οικογένειά μου και σε ποιον;

    Αυτά είναι ένα μέρος από τα ερωτήματα που ακούω να θέτουν οι γονείς στον παιδίατρο τους , που ως αυτή την στιγμή είναι ο πιο κοντινός επαγγελματίας για την οικογένεια..

    Θα προσπαθήσω, λοιπόν, να προτείνω λύσεις ή να κατευθύνω τη σκέψη σας ώστε να βρείτε την καλύτερη δική σας λύση.

    Θέλω να πω, δηλαδή, πως δεν υπάρχει απόλυτα σωστό ή απόλυτα λάθος. Υπάρχει το δικό μας σωστό, με βάση τις απόψεις μας για την ανατροφή, τις οικονομικές δυνατότητες, τις συνθήκες δουλειάς, τις εμπειρίες μας, τις αντοχές μας, την υγεία των μελών της οικογένειας ή του παιδιού, τις οικογενειακές σχέσεις, την ωριμότητα του παιδιού.

    Όποια λύση και αν ακολουθηθεί όμως, πρέπει να ξέρουμε γιατί και πώς θα τη στηρίξουμε με σταθερότητα ώστε να αποβεί καλύτερη για το παιδί μας.Γιατί συχνα οι γονείς έχουν μια αμφιθυμία για την απόφασή τους και στην πρώτη δυσκολία παλινδρομούν, με συνήθως αρνητικό αποτέλεσμα για το παιδί

    Τι παιδικοί σταθμοί υπάρχουν

    Υπάρχουν σταθμοί που δέχονται νήπια μεγαλύτερα των 2,5 χρονών, οι λεγόμενοι παιδικοί σταθμοί, και σταθμοί που δέχονται βρέφη από 8 μηνών και άνω συνήθως και λέγονται βρεφονηπιακοί.

    Υπάρχουν ελάχιστοι βρεφονηπιακοί σταθμοί, κυρίως ιδιωτικοί ή οργανισμών, που δέχονται μωρά από 2 μηνών, οπότε και λήγει συνήθως η άδεια μητρότητας.

    Τόσο οι βρεφονηπιακοί σταθμοί, όσο και οι παιδικοί σταθμοί, μπορεί να είναι:

    • Κρατικοί
    • Δημοτικοί
    • Ιδιωτικοί
    • Συλλόγων (αλλοδαπών, εργαζομένων σε συγκεκριμένο χώρο κ.ά.)
    • Οργανισμών (π.χ. Τράπεζες, ΟΤΕ, ΔΕΗ).

    Εκτός από τους Κρατικούς παιδικούς σταθμούς, και τους σταθμούς των εργαζομένων στους οποίους συνήθως δεν υπάρχουν δίδακτρα και τους ιδιωτικούς όπου υπάρχουν, στους άλλους η οικονομική συμμετοχή ποικίλλει και μάλιστα πολύ.

    Μερικά ασφαλιστικά ταμεία ή θέσεις εργασίας καλύπτουν ένα χρηματικό ποσό και μερικοί ιδιωτικοί σταθμοί είναι συμβεβλημένοι με ταμεία.

    Το ύψος των διδάκτρων, άλλες φορές αντανακλά στην ποιότητα παροχής και άλλες όχι. Θέλω να πω πως υπάρχουν μικροί παιδικοί σταθμοί με χαμηλά δίδακτρα και πολυ μεράκι απο την πλευρά των υπευθύνων και μερικές φορές παιδικοί σταθμοί με ακριβά δίδακτρα που μπορεί να είναι μόνο κατ΄επιφάνεια καλοί.

    Πολλοί σταθμοί «τάζουν» πάρα πολλές και πολύ εξεζητημένες δραστηριότητες για τα παιδιά (ιππασία, πληροφορική, αγγλικά, παντομίμα …), οι οποίες –άδικα πιστεύω-επηρεάζουν θετικά τους γονείς.

    Σε ελάχιστους σταθμούς μπορεί να υπάρχει γονική συμμετοχή στη διοίκηση και τη λειτουργία ή γονικός έλεγχος. Αυτό είναι μεγάλο προτέρημα για την λειτουργία του σταθμού και το αίσθημα ασφάλειας των γονιών.

    Λειτουργία των παιδικών σταθμών

    Σε όλους τους παιδικούς σταθμούς τα παιδιά είναι χωρισμένα σε μικρές ομάδες με ηλικιακά κριτήρια συνήθως. Έτσι υπάρχουν:

    Βρεφικά τμήματα

    Μεταβρεφικά τμήματα

    Προ-προ-νηπιακά τμήματα

    Προ-νηπιακά τμήματα και

    Νηπιακά τμήματα

    Τα τελευταία χρόνια η εκπαίδευση στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική και μερικοί παιδικοί σταθμοί δεν έχουν την άδεια να την παρέχουν. Έτσι πρέπει να ενημερωθείτε γι΄ αυτό πριν εγγράψετε το παιδί σας κάπου.

    Καμιά φορά μπορεί να κριθεί ότι ένα παιδί θα βοηθηθεί περισσότερο σε μια ομάδα μικρότερων παιδιών, οπότε και το θέμα συζητιέται με τους γονείς ή τους ειδικούς, εξηγώντας με ακρίβεια τους λόγους.

    Το παιδαγωγικό προσωπικό συνήθως είναι απόφοιτοι Δημοσίων ή Ιδιωτικών οργανισμών με φοίτηση τουλάχιστον διετή. Στους περισσότερους σταθμούς οι παιδαγωγοί δεν είναι απόφοιτοι ΤΕΙ ή Πανεπιστημίου ή υπάρχει μόνο ένας σε κεντρική θέση. Σε μερικούς το προσωπικό έχει πολύ μικρή προϋπηρεσία και σε άλλους αλλάζει συνέχεια. Ετσι καλό είναι να ενημερωθείτε για την εκπαίδευση , την προυπηρεσία και την σταθερότητα των παιδαγωγών.

    Συνήθως σε κάθε τάξη υπάρχουν περισσότερα από 10 παιδιά με μια κύρια παιδαγωγό και μια βοηθό.

    Υπάρχει πρόγραμμα εκπαίδευσης, φαγητού, σωματικής δραστηριότητας, ξεκούρασης.

    Οι δραστηριότητες είναι ατομικές ή ομαδικές, ανάλογα με την ηλικία.

    Οι περισσότεροι σταθμοί εφαρμόζουν καθημερινά οργανωμένα προγράμματα που ανταποκρίνονται στις αναπτυξιακές ανάγκες κάθε ηλικίας.

    Τα προγράμματα μερικές φορές είναι άκαμπτα και άλλες φορές δεν τηρούνται.

    Καλό είναι να επιμείνετε σ’ αυτό. Κάθε ηλικία χρειάζεται πρόγραμμα, με παιδαγωγικό στόχο, σταθερό και ευέλικτο συγχρόνως. Η ακαμψία ή το χάος δεν βοηθούν τα παιδιά.

    Στους καλά οργανωμένους σταθμούς υπάρχει κανονισμός λειτουργίας, ο οποίος γνωστοποιείται στους γονείς, με πληροφορίες για τα:

    • Ωράρια λειτουργίας
    • Συνθήκες μεταφοράς των παιδιών
    • Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
    • Εκπαιδευτικές εκδρομές
    • Διαιτολόγιο
    • Αργίες
    • Τρόπο επικοινωνίας γονιών-παιδαγωγών
    • Αντιμετώπιση αρρώστιας

    Αν δεν υπάρχει, ζητήστε πληροφορίες για όλα αυτά.

    Στους περισσότερους – ιδίως βρεφονηπιακούς – σταθμούς, υπάρχει (και σύμφωνα με τον νόμο) ένας παιδίατρος, ο οποίος επισκέπτεται κάθε εβδομάδα ή και αραιότερα τον σταθμό και φροντίζει διάφορα θέματα υγείας και ασφάλειας των παιδιών ή και το διαιτολόγιό τους.

    Είναι σκόπιμο όταν παίρνετε πληροφορίες για κάποιο προσχολικό πλαίσιο να ενδιαφερθείτε για την ασφάλεια του κτιρίου και του εξοπλισμού ( σκάλες, τζάμια, αυλή, τουαλέτες, έπιπλα, παιδαγωγικό υλικό, πυρασφάλεια, αντισεισμική προστασία...)

    Το μεγάλο δίλημμα: Σταθμός ή σπίτι;

    Πολλές φορές το δίλημμα αυτό δεν έχει θέση γιατί οι συνθήκες της οικογένειας –εργασιακές, οικονομικές, συναισθηματικές, ανυπαρξία βοήθειας – κάνουν τη λύση του σταθμού μοναδική.

    Και τότε πρέπει να βρούμε ένα πλαίσιο, στον οποίο θα εμπιστευθούμε το παιδί μας και όλα θα πάνε καλά.

    Αν όμως το δίλημμα το θέτει η ανάγκη για εκπαίδευση ή η συνύπαρξη με άλλα παιδιά, τότε πρέπει να ξέρουμε ότι μέχρι την ηλικία των 2,5 χρόνων είναι καλύτερο το σπίτι για κάθε παιδί.

    Μέχρι τα 2,5 χρόνια τόσο από σωματική, όσο και από συναισθηματική άποψη, είναι καλύτερα ένα παιδί να μένει σε σταθερό, ασφαλές περιβάλλον με ένα πρόσωπο «δικό του» (γιαγιά ή μπέιμπυ σίτερ). Σ’ αυτή την ηλικία τα παιδιά προτιμούν την ατομική ενασχόληση μαζί τους. Προτιμούν τον χώρο τους και τον σεβασμό στις δικές τους ανάγκες και ρυθμούς περισσότερο από ποτέ.

    Από εκπαιδευτικής πλευράς σε ένα σπίτι που του απευθύνονται, του μιλούν και σέβονται τους βιορυθμούς του, το παιδί τα έχει όλα.

    Όσο για το παιχνίδι με τα άλλα παιδιά, τις πιο πολλές φορές τού είναι αδιάφορο γιατί δεν ξέρει ακόμη να συνεργάζεται και να μοιράζεται. Η κοινωνικότητά του δεν το βοηθάει παρά να υπάρχει σχεδόν μόνο του ή να χαίρεται την συνύπαρξη με παιδιά παρουσία των γονιών του. Εξάλλου η καθημερινή βόλτα στην παιδική χαρά και η συναναστροφή με τούς συγγενείς φτάνουν.

    Μετά τα 2,5 χρόνια το παιδί είναι έτοιμο, αλλά όχι υποχρεωμένο να παρακολουθήσει πρόγραμμα παιδικού σταθμού.

    Μετά τα 3-3,5 χρόνια αρχίζει να γίνεται απαραίτητο. Βοηθιέται στο να αποκτήσει με δομημένο τρόπο γνώσεις και να αναπτύξει νοητικές δεξιότητες. Να μάθει και να χαρεί μέσα από τις δραστηριότητες του παιδικού σταθμού και το ελεύθερο παιχνίδι.

    Περισσότερο απ’ όλα όμως, μαθαίνει να συναναστρέφεται, να συνυπάρχει, να μοιράζεται, να συνεργάζεται, να χαίρεται. Μαθαίνει να ακολουθεί τους κανόνες και τα όρια της ομάδας, να πειθαρχεί σ’ αυτά, να κοινωνικοποιηθεί. Γιατί το βασικότερο στοιχείο της κοινωνικοποίησης είναι η εκμάθηση και η αποδοχή των κανόνων συναλλαγής μέσα σε μια ομάδα και ο σεβασμός των άλλων αλλά και του εαυτού.

    Και ηλικιακά είναι έτοιμο γι’ αυτά μετά τα 3 χρόνια. Οι αναπτυξιακές του ικανότητες μόνο τότε το βοηθούν.

    Όμως απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ποιότητα του παιδικού σταθμού. Φροντίστε γι’ αυτήν, γιατί ιδίως στις μικρές ηλικίες το παιδί είναι ευάλωτο.

    Έχω δει οικογένειες να ανατέμνουν με λεπτομέρεια την κάθε κυρία που φροντίζει το παιδί τους – και καλά κάνουν – και να εμπιστεύονται με μιας τον παιδικό σταθμό.

    Θα αρρωσταίνει συχνα πηγαίνοντας στον παιδικό σταθμό;

    Οι αρρώστειες είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα. Σε όποια ηλικία και αν αρχίσει να πηγαίνει στον παιδικό σταθμό θα αρρωσταίνει συχνα για τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο. Οι ρινικές εκκρίσεις και ο βήχας όμως, θα είναι μαζί σας για μεγαλύτερο διάστημα.

    Αυτό γίνεται γιατί το παιδί με το να εκτίθεται σε ιούς και μικρόβια χτίζει σταδιακά την ανοσία του, αποκτά ανοσολογική μνήμη και μόνο έτσι δεν αρρωσταίνει συχνά μετά.

    Είναι λοιπόν απαραίτητο να γίνει για να είναι ένα παιδί γερό.Το να μεγαλώσει σε γυάλινη προστασία δεν το βοηθάει.

    Έτσι, μη φοβάστε τις συχνές λοιμώξεις -γιατί ουσιαστικά είναι προστασία- εκτός αν ο παιδίατρός σας γνωρίζοντας πιθανές ιδιαιτερότητες του παιδιού σας έχει άλλη γνώμη.

    Είναι αλήθεια όμως ,πως μετά τα 3 χρόνια το ανοσοποιητικό του σύστημα είναι πιο έτοιμο να αντιμετωπίσει τις αρρώστιες και το παιδί επηρρεάζεται λιγότερο απο αυτές. Ετσι και από αυτή την οπτική, η ηλικία μετά τα 2,5 χρόνια είναι καταλληλότερη για την έναρξη της φοίτησης σε παιδικό σταθμό.

    [*]μια άποψη ενος ειδικου και οχι δικη μου

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπληρωματικα ξερετε ΤΙ μου κανει εντυπωση? Πως εγινε της ΄μοδας' οτι ο παιδικος ειναι καλος για το παιδι αντι η μανα και το σπιτι του και η παιδικη χαρα......εχουμε φτασει σε σημειο να λεμε καλυτερα στον παιδικο με τους ξενους απο βρεφος κατω του 1 χρονου αντι στο σπιτακι του με την μανουλα του και με τις βολτες του εξω.....(και δεν κρινω τις μανουλες που σκοτωνονται στην δουλεια μιλαω οπως η Αγγελινα για σχολια του τυπου στειλτο τι το κρατας ακομα και απο ανθρωπους που ΔΕΝ εχουν παιδια......εμενα μου εχει συμβει, για να μην αρπαχθουν οι εργαζομενες μαναδες).....

 

αυτο νομιζω τα λεει ολα.......................

 

παλια στα χρονια μου (30 ειμαι) καμια μαμα που δεν δουλευε δεν εστελνε τα παιδια της στο παιδικο.

 

Υπαρχουν τοσα πραγματα να κανετε με τα παιδια μαζι και να χαιροντε και αυτα και εσεις.

τωρα κατι διαβασα για γυμναστηριο ,κομμωτηριο και αλλα.ενταξει κομμωτρια μπορεις ανετα να βρεις μια κοπελα που να ερχετε στο σπιτι και εισαι παντα στην τριχα, οσο για το γυμναστηριο έ δεν χαθηκε και ο κοσμος αν δεν παμε.

Παρτε τα παιδακια σας και πατε στο παρκο να δειτε εκει ωραια γυμναστικη που κανετε :lol::lol::lol::lol:

Δυο παιδια μεγαλωσα ,δουλευα κιολλας και ομως παντα εβρισκα χρονο για να κανω αυτα που μου αρεζαν και κυριως τα εκανα μαζι με τα παιδια μου και περνουσαμε και τελεια...........

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακριβώς μου είχε πει και η παιδίατρός μου όταν την είχα ρωτήσει. Και μάλιστα επειδή η αρχική σκέψη ήταν να πηγαίνει το παιδί μετά τον βρεφονηπιακό στο σπιτι της γιαγιάς του (έτσι τους βόλευε) ειχα προβληματιστεί για τις 3 εναλλαγές χώρου και είχα διαβάσει τα άπειρα τότε. Κατέληξα πως αυτό το μοντέλο δεν έπαιζε με την καμμία! Το είδα και στο παιδί στη μία εβδομάδα που το κάναμε πόσο ανήσυχο γινόταν και μελαγχολικό. Έτσι βρήκαμε τη λύση του βρεφονηπιακού κοντά στη δουλεια της μαμάς και πηγαινοερχόμαστε παρέα αλλάζοντας μόνο ένα χώρο και η μικρή μου πλέον είναι και ήρεμη και χαρούμενη όταν παει και χαρούμενη όταν φεύγει.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem σε παραδέχομαι με τα χίλια και συμφωνώ με την κάθε σου λέξη. Διαβάζω τα ποστ σου και σε άλλα τόπικ όπου σε γενικές γραμμές διαφωνούμε και χαίρομαι που εδώ ταυτιζόμαστε τόσο απόλυτα.

Γιατί ρε κορίτσια κάθε θέμα που συζητάμε πρέπει να μετατρέπεται σε καυγά? Γιατί να αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί και οι προσωπικές επιθέσεις? Και εδώ δεν μπήκε ο Ρασπούτιν να ρίξει λάδι στη φωτιά...μια χαρά τα καταφέραμε και μόνες μας.

Για μένα το ζήτημα πήρε την κάτω βόλτα από τότε που αναφέρθηκε η "υστερική προσκόλληση". Μεχρι εκεί καλά το πηγαίναμε. Και παρατηρείται το εξής φαινόμενο: οι μαμάδες που ΔΕΝ πάνε τα παιδιά τους παιδικό, απλά αναλύουν τους λόγους της επιλογής τους και θεωρούν ότι ο παιδικός δεν κάνει για όλα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ. Ούτε αυτοπροβάλλονται ως ιδανικές μητέρες ούτε επιτιμούν τις υπόλοιπες που επέλεξαν να τα στείλουν. Τώρα, το γιατί εκείνες που έχουν την αντίθετη άποψη θεωρούν τον παιδικό πανάκεια, τα παιδάκια που δεν πάνε προβληματικά και τις μητέρες τους κολλημένες...είναι για μένα παντοτινό μυστήριο - και δυστυχώς αυτή τη στάση τη συναντώ παντού και όχι μόνο εδώ μέσα.

Η μισαλλοδοξία είναι κακό πραγμα πάντως σε κάθε περίπτωση. Κι επειδή θεωρώ ότι δεν μένουν και πολλά να ειπωθούν, μια και η κοπέλα που έθεσε το θέμα προφανώς κατέληξε στην απόφασή της, ίσως θα ήταν καλύτερο να συνεχίσει η καθεμιά να κάνει αυτό που έκανε όμορφα και ωραία και να το λήξουμε κάπου εδώ.

 

Συμφωνω με την καθε σου λεξη. Η ορθοτερη τοποθετηση που διαβασα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα ποστ σου και σε άλλα τόπικ όπου σε γενικές γραμμές διαφωνούμε και χαίρομαι που εδώ ταυτιζόμαστε τόσο απόλυτα.

 

off topic disclaimer......

 

Ειδες που τα καταφεραμε τελικα? Τοσα 8εματα εδω μεσα καπου 8α συμφωνουσαμε.....:wink:

 

αν και δεν 8υμαμαι που διαφωνησαμε...μνημη χρυσοψαρου....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Λίζα. Θεωρώ πολύτιμη τη δική σου συμβολή σε αυτή τη συζήτηση, καθόσον και προσωπική εμπειρία είχες και την ψυχραιμία και την αντικειμενικότητα σου διατήρησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

off topic disclaimer......

 

Ειδες που τα καταφεραμε τελικα? Τοσα 8εματα εδω μεσα καπου 8α συμφωνουσαμε.....:wink:

 

αν και δεν 8υμαμαι που διαφωνησαμε...μνημη χρυσοψαρου....

 

Δεν γράφω σε όλα τα τόπικ την άποψή μου, οπότε δεν ήρθαμε ποτέ σε αντιπαράθεση. Είμαι και καινούρια βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω σε όλα τα τόπικ την άποψή μου, οπότε δεν ήρθαμε ποτέ σε αντιπαράθεση. Είμαι και καινούρια βλέπεις...

 

Αει καλα.....δεν με παει σημερα.....:-D καλως ηρ8ες...!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω οτι υπάρχουν μελέτες για το πόσο καλό κάνει ο παιδικός σταθμός στα παιδιά. Να ενημερώσω οτι υπάρχουν μελέτες που λένε πόσο σημαντικό είναι να δουλεύει ο άνθρωπος μέχρι τα γεράματα, πιο σπάνια εμφανίζει αλτσχάιμερ, επίσης υπάρχουν μελέτες οτι οι άνθρωποι όταν βγαίνουν στη σύνταξη παθαίνουν πολύ πιο συχνά μελαγχολία και κατάθλιψη. Μάλλον τέτοιες έρευνες διαβάζει το υπουργείο εργασίας και δε θα βγούμε ποτέ στη σύνταξη ή στην καλύτερη περίπτωση γύρω στα 70.

Φυσικά όλες οι απόψεις μου αυτές δεν ισχύουν όταν η γυναίκα πρέπει να δουλέψει και δεν υπάρχουν επιλογές, σε αυτές τις μητέρες βγάζω το καπέλο που έχουν τα κότσια, την υπομονή και τη δύναμη και το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε οτι

"Καλος γονιος ειναι αυτος που δεν εφησυχαζει, που δε λεει ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ, που νομιζει οτι δεν τα εχει δωσει ολα ακομα...οτι καπου κανει λαθος"

 

αρα και που μιλαμε, και που ψαχνουμε και διαβαζουμε τις αποψεις των αλλων, και που προβληματιζομαστε με το αν κανουμε καλα η οχι, νομιζω ειναι πολυ επικοδομητικο...

στο κατω κατω ολες θελουμε το καλυτερο για τα αγγελουδια μας, ετσι δεν ειναι???

 

ειρηνη ημιν

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά που λες... Αυτό που περιγράφεις δεν είναι παιδικός σταθμος, είναι φυλακή και φαντάζομαι δεν είναι ο κανόνας.

επειδή κατηγορήθηκα ως ακραία

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=68911

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=69511

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=70441

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47421

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55466

δεν αρέσει σε όλα τα παιδιά ο παιδικός

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46976

 

 

από μια σήντομη αναζήτηση στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ο κανόνας όμως!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μα δε νομίζω ότι η συζήτηση γίνεται για περιπτώσεις που οι μητέρες είναι εργαζόμενες και πρέπει να στείλουν το παιδί στον παιδικό....αυτό εξυπακούεται.

Εγώ κατάλαβα ότι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το αν ένα παιδί είναι καλύτερα να είναι σπίτι με τη μαμά όταν αυτή δεν εργάζεται ή να πηγαίνει στον παιδικό.

Τι στο καλό...άλλο θέμα διαβάζουμε?

 

σωστα εγω το ανοιξα το τοπικ και ελεγα καποια που ΔΕΝ δουλευει!!

οντως τι στο καλο...αλλο θεμα διαβαζουμε!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι τοσο χολη χωρις λογο. η κοπελα που εθεσε το θεμα ηταν ξεκαθαρη ειπε "δεν δουλευω, αρα γιατι να το στελνω?" θεωρειτα αυτνοητο, πως αν δουλευεις θα το στειλεις.

επομενως, απανταμε σαν μαμαδες που δεν δουλευουν (η παρτ ταιμ απογευμα, οπως εγω).

κι αυτες που καθονται σπιτι μαγκια τους, γιατι προφανως, εχουν μια ανεση οικονομικη και το μπορουν και οι αλλες επισης μαγκια τους γιατι πρεπει να δουλεψουν για να προσφερουν στην οικογενεια. και οι 2 θυσιες κανουν γιατι και οι μεν στερουνται λιγο "ενηλικο" χρονο ανεξαρτησιας και οι δε στερουνται τα παιδια τους.. για μενα και τα δυο εχουν την αναλογη αξια.

Αλλα κι εγω που δεν τον στελνω(παρολο που θεωρω οτι απασχολουμαστε δημιουργικα οπως προειπα) εχω μια αμφιβολια για το αν περναει τοσο καλα μαζι μου, οσο σε εναν χωρο γεματο παιδακια..

Αλλα και οι μητερες που ΔΕΝ εργαζονται και μολις αφηνουν τα παιδια στον παιδικο, τρεχουν σε καφεδες, κομμωτηρια και γυμναστηρια να μην θεωρουν οτι το κανουν για το καλο των παιδιων τους.. μη τρελαθουμε..

πεστα χρυση μου!!εγω το ειπα για μαμαδες που δεν δουλευουν,οπως εγω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...