Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολοι λενε να τον στειλω παιδικο!!!


Recommended Posts

χεχε.......κοιτα3ε να δεις. Εγω περναω καλα (εχω βρει τροπο πλεον), η μικρη το ιδιο....μια χαρα την παμε την μερα μας. Γιατι εγω να το χαλασω αυτο με ενα παιδικο που τπτ παραπανω απο ολο αυτο δεν της προσφερει. Ετσι και αλλιως νωριτερα απο 3.5 δεν 8α εκανα τπτ. Οποτε βαλε μισο χρονο πανω και παει κατευ8ειαν προνηπιο. Αφου ΕΜΕΙΣ καλα περναμε το ζορι των 'αλλων' εγω δεν το καταλαβαινω.........

 

Γι΄αυτό σε ζηλεύω...γιατί έχεις βρει τον τρόπο αυτά που κάνεις να σε ευχαριστούν και να περνάς καλά...

Να μη λες, ωχ πως θα μαγειρέψω με την μικρή στα πόδια μου?

Πώς θα απλώσω ρούχα τώρα?

Δεν έχει και η Βέρα άδικο πάντως, πολλές μαμάδες που στέλνουν τα παιδάκια στον παιδικό είναι ίσως γιατί δεν έχουν τόση υπομονή και δεν μπορούν να διασκεδάσουν με τις δουλειές όπως εσυ....τα όρια δηλαδή των αντοχών δεν είναι τα ίδια σε όλους τους ανθρώπους. Και με πολλά παιδιά μάλλον η κατάσταση χειροτερεύει...Και ίσως να είναι και καλύτερα να πηγαίνουν σε παιδικό από το να είναι όλη μέρα μπροστά σε μια ΤV....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

TA ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟΣΕΣ ΏΡΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ. Για κάθε μέσο λογικό άνθρωπο αυτό είναι τόσο αυτονόητο όσο και αυταπόδεικτο και δεν χρειάζεται περισσότερη συζήτηση

 

μαμάδες....που ισως δεν πηγαμε ποτε παιδικο (γιατι πιο παλια δεν ηταν και τοσο αποδεκτο, μαλλον τα στραβοκοιτουσαμε τα παιδακια τα "παρατημενα απ τις μαμαδες") μα τωρα που πανε ολα, το δικο μας δε μπορει να μεινει πισω και να ειναι στα προνηπια σαν αστραπογιαννος!!!

μαμαδες, που δουλεουν, και δεν εχουν επιλογη....

μαμαδες που δεν δουλευουν, αλλα το στελνουν για κοινωνικοποιηση..

παιδακια που πηγαν 6 μηνων και δεν επαθαν τιποτα

που πηγαν 5 χρονων νηπια και δεν επαθαν τιποτα....

τι ζαλη στ αληθεια

να ρωτησω............αν ηταν σωστο να τα "μαντρωνουμε " απ τα 2 και τα 3 δεν θα το εκανε το ιδιο το κρατος??? θα ξεκινουσε το σχολειο πιο νωρις και τελος

να ξαναρωτησω....... αληθευει οτι απ τα 3 ως τα 5 δημιουργειται ανεπιστρεπτι η προσωπικοτητα του ανθρωπου για ολη του τη ζωη????

κι επισης......τι ειναι η προσαρμογη, και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι απλα η αποδοχη του "αφου με πετανε εδω οι γονεις μου, θα κατσω" ποιος μου λεει οτι δεν ειναι βαθια η πληγη στην ψυχουλα του παιδιου???

καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη......αλλη εχει ενα, αλλη δυο, αλλη τρια, αλλη πρεπει να δουλεψει, αλλη δεν εχει που να τα αφησει.....

να πω οτι ξερω και πολλες που τα αφηνουν για να τρεχουν για beaute???

να πω οτι ξερω και πολλες που τα αφηνουν και ειναι ολη μερα για καφεδες???

θα ηθελα να προσπαθησω να σας πω ΜΗΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΚΟ, γιατι ολες οι γνωστες που εχ και εχουν δουλεψει σε παιδικους λενε ΜΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!! γιατι αραγε????

εγω τον εστειλα, λοιπον, η πρωτη δακτυλοδεικτουμενη.........και νιωθω απαισια.....χαλια....

ενα μηνα εχω τρελλαθει αν και το παιδι λεει οτι περναει καλα.....εχω κι εναν πιο μικρο, ο μεγαλος ειναι 3 και ο μικρος 1.....εχω ομως σοβαρο προβλημα υγειας και μεχρι να γινω καλα κατι επρεπε να κανω......απο ψυχης.......αν μπορειτε να τα εχετε σπιτι, κρατηστε τα τουλαχιστον ως τα 4.....αν δεν μπορειτε, η καρδουλα της καθεμιας ξερει πως το στελνει......φροντιστε τουλαχιστον να μην το κανετε ελαφρα τη καρδια.....

Link to comment
Share on other sites

[.......απα3 και εγω μπορω να το κανω αυτο 8α συνεχισω.....οποιος δεν μπορει καλα κανει και χρησιμοποιει τους παιδικους.....

 

μην το παιρνεις προσωπικά....αυτα που κάνεις εσυ τα κάνουμε και εμεις σε λιγοτερες ώρες απο όλη μέρα που έχεις εσυ....εμεις δουλευουμε και μετα τις 5 που γυρναμε σπίτια μας κάνουμε όλα αυτα που ανεφερες

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

χεχε.......κοιτα3ε να δεις. Εγω περναω καλα (εχω βρει τροπο πλεον), η μικρη το ιδιο....μια χαρα την παμε την μερα μας. Γιατι εγω να το χαλασω αυτο με ενα παιδικο που τπτ παραπανω απο ολο αυτο δεν της προσφερει. Ετσι και αλλιως νωριτερα απο 3.5 δεν 8α εκανα τπτ. Οποτε βαλε μισο χρονο πανω και παει κατευ8ειαν προνηπιο. Αφου ΕΜΕΙΣ καλα περναμε το ζορι των 'αλλων' εγω δεν το καταλαβαινω.........

 

Δεν υπάρχει ζόρι από κανέναν (τουλάχιστον εδώ σε αυτό το τοπικ) ... απλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι ναι μεν καταλαβαίνετε την ανάγκη κάποιες μαμάδες να τα στείλουν παιδικό αλλά πιστεύεται ότι ο παιδικός κάνει κακό τελικά στο παιδί και ότι σε σύγκριση με το να μείνει στο σπίτι είναι πολύ ανώτερο το να μείνει σπίτι. Εμείς (τουλάχιστον εγώ) λέμε ότι υπάρχουν και τα υπερ του παιδικού (και τα κατά) φυσικά όπως υπάρχουν και στο να μείνει μέχρι 4ων σπίτι με τη μαμά ... οπότε ο καθένας τα ζυγίζει ξέροντας και το παιδί του και τις δυνατότητές του και επιλέγει .... από εκεί και πέρα πρέπει αν επιλέξει παιδικό να βρει έναν καλό και τελείωσε! Τι το αναλύουμε τόσο? Όλοι ευτυχισμένοι βλέπω ότι είμαστε με τις επιλογές μας! Και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα ευτυχισμένη είναι με την επιλογή της. Μπράβο ήθελε να της πούμε και τι καλά που κάνεις! Και τι φοβερή μαμά που είσαι!!!

 

Αυτά :twisted:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα σου? ή οτι επιλεγω να παραμελισω εμενα για το παιδι? Γιατι? Εσυ που εχεις 8εμα? Αν εγω τα κανω αυτα συνειδητα και τα διαλεγω να τα κανω. Υποχρεωνω εσενα να τα κανεις? Και οχι το παιδι δεν 8α παει σε παιδικο πριν τα 4 .....που σημαινει οτι μαλλον 8α παει προνηπιο. Εσυ καλα κανεις και το στελνεις. Εμενα που ΔΕΝ το στελνω μπορεις να σταματησεις να με κρινεις με πραγματα που ΠΟΤΕ δεν ειπα για τον εαυτο μου αλλα τα συμπερανες μονη σου?........αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ το παραπανω ποστ ειναι που ελεγα και πιο πριν. Κριση απο αλλους για το τι κανεις και επιλεγεις εσυ να κανεις με το παιδι σου. Και οχι απλα κριση......συμπερασματικη κριση κιολας......:-D:grin::-D:grin:

 

Δεν ξέρω πώς ακούστηκε (ή μάλλον διαβάστηκε) αλλά δεν είχα πρόθεση να σε κρίνω!! Δεν το γράφω ειρωνικά το αν είσαι εσύ η super μαμά αλλα΄το εννοώ. θεωρώ απλά ότι οι πλειοψηφία των μαμάδων δε μπορεί να το κάνει αυτό. Επίσης θεωρώ ότι το να παραμελούμε τον εαυτό μας για το παιδί δεν είναι υγιές. Επίσης δε θεωρώ καλό να σέρνουμε μαζί μας το παιδί στις εξωτερικές δουλειες ... και απλά λέω ότι η μέση μαμά δεν είναι έτσι και δεν τα κάνει αυτά ... και ο σταθμός 4 ώρες είναι μια πολύ καλή λύση για αυτές τις περιπτώσεις!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γυρνουσα σπιτι και καμια φορα εκλαιγα απο τα νευρα μου γιατι και δικιο να εχεις σου πετουσαν ενα ¨εγω ειμαι ο γονιος του παιδιου και το ξερω καλυτερα¨και δεν μπορουσες να πεις και τιποτε.

 

Εγώ πάντως ζηλεύω τις παιδαγωγούς της κόρης μου γιατί έχουν πολύ περισσότερο χρόνο μαζί της και δυο τρεις φορές που έχει χρειαστεί να αλλάξει κάτι στη ρουτίνα της έχω πάει και τις έχω ρωτήσει.... όταν μου είπαν ότι θα κάνουμε ό,τι πεις εσύ τους απάντησα ότι το αντίθετο πρέπει να συμβεί γιατί τελικά αυτές γνωρίζουν το παιδί μου καλύτερα από μένα και οποιαδήποτε αλλαγή στη συμπεριφορά της θα την δουν πρώτα εκείνες και μετά εγώ (ΣΚ).

 

Φυσικά όλο αυτό εφόσον (απαραίτητη προϋπόθεση) έχω δει ότι οι συγκεκριμένες κοπέλες λατρεύουν όχι μόνο το παιδί μου αλλά όλα τα παιδάκια... και έχει βοηθήσει πολύ ότι μπορώ και μπαίνω στο χώρο τους όταν την πάω ή οταν την παίρνω... (ιδιωτικός φυσικά!).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

 

μην το παιρνεις προσωπικά....αυτα που κάνεις εσυ τα κάνουμε και εμεις σε λιγοτερες ώρες απο όλη μέρα που έχεις εσυ....εμεις δουλευουμε και μετα τις 5 που γυρναμε σπίτια μας κάνουμε όλα αυτα που ανεφερες

 

Δεν 8α ειχα ποτε *8εωρω* το δικαιωμα να κρινω μια μανα που δουλευει, κραταει σπιτι, και παιδι επισης....το 8εωρω πολυ πιο δυσκολο και αν διαβασεις δεν μιλησα για τις εργαζομενες μαναδες......βασικα δεν μιλησα για καμια μανα και τι επιλεγει. Απαντησα στις προσωπικες ερωτησεις της Βερας για μενα και μονο.......γιαυτο και μιλησα επι προσωπικου......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι τόση επίθεση.....όλες ειπατε την άποψη σας και δεν επιτεθηκα σε καμια......

ειναι η προσωπικη μου αποψη και ξεκινησα με την φράση ότι δεν συμφωνω...

δεν επιβάλω κάτι σε κάποιον...ΟΥΤΕ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕ....ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ.....ΔΙΟΤΙ ΝΑΙ ΒΓΑΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΥΠΟΤΙΜΙΤΙΚΑ........ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ ΖΟΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ.......ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΚΑ-ΓΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ....

απλά είπα τη βλέπω στο δικο μου παιδι....σαφως και δεν με απασχολεί αν θέλετε να στείλετε τα παιδιά σας ή οχι.....

την επιθεση δεν καταλαβαίνω.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ζόρι από κανέναν (τουλάχιστον εδώ σε αυτό το τοπικ) ...

 

Το ζορι των 'αλλων' δεν πηγαινε σε σενα Βερα. Πηγαινε σε δικους μου αν8ρωπους που με εχουν τρελλανει να στειλω την μικρη στον παιδικο για να διασκεδαζω και να εχω χρονο για μενα. Το ειχα πει και παραπανω. το ιδιο ειπα και σε 'εκεινους' λοιπον (μια 8εια και μια 3αδερφη).....αφου ΕΓΩ και ΕΚΕΙΝΗ περναμε καλα εσας τι σας κοφτει?.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι τόση επίθεση.....όλες ειπατε την άποψη σας και δεν επιτεθηκα σε καμια......

ειναι η προσωπικη μου αποψη και ξεκινησα με την φράση ότι δεν συμφωνω...

δεν επιβάλω κάτι σε κάποιον...ΟΥΤΕ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕ....ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ.....ΔΙΟΤΙ ΝΑΙ ΒΓΑΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΥΠΟΤΙΜΙΤΙΚΑ........ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ ΖΟΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ.......ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΚΑ-ΓΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ....

απλά είπα τη βλέπω στο δικο μου παιδι....σαφως και δεν με απασχολεί αν θέλετε να στείλετε τα παιδιά σας ή οχι.....

την επιθεση δεν καταλαβαίνω.....

 

Μα δε νομίζω ότι η συζήτηση γίνεται για περιπτώσεις που οι μητέρες είναι εργαζόμενες και πρέπει να στείλουν το παιδί στον παιδικό....αυτό εξυπακούεται.

Εγώ κατάλαβα ότι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το αν ένα παιδί είναι καλύτερα να είναι σπίτι με τη μαμά όταν αυτή δεν εργάζεται ή να πηγαίνει στον παιδικό.

Τι στο καλό...άλλο θέμα διαβάζουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαινω γιατι τόση επίθεση.....όλες ειπατε την άποψη σας και δεν επιτεθηκα σε καμια......

ειναι η προσωπικη μου αποψη και ξεκινησα με την φράση ότι δεν συμφωνω...

δεν επιβάλω κάτι σε κάποιον...ΟΥΤΕ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕ....ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ.....ΔΙΟΤΙ ΝΑΙ ΒΓΑΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΥΠΟΤΙΜΙΤΙΚΑ........ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ ΖΟΥΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ.......ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΓΚΑ-ΓΚΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ....

απλά είπα τη βλέπω στο δικο μου παιδι....σαφως και δεν με απασχολεί αν θέλετε να στείλετε τα παιδιά σας ή οχι.....

την επιθεση δεν καταλαβαίνω.....

 

Εμ......που ακριβως σου επιτε8ηκα? Λεγοντας σου οτι σεβομαι απολυτα μια μανα που δουλευει κραταει παιδι και σπιτι και οτι το 8εωρω ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο αυτο που κανω εγω?.......αν εννοεις εμενα (αν λεω) διαβασε καλα τι σου εγραψα.....και ηρεμησε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου αν εγω της δινω παραπανω δημιουργηκης απασχολησης και διαβαζουμε βιβλια συνεχεια one on one και ζωγραφιζουμε και τραγουδαμε ο παιδικος εμενα προσωπικα μου ειναι αχρηστος.

εσένα σου είναι άχρηστος , του παιδιού σου όμως? Καλό είναι το παιδί να έχει ποικίλες προσλαμβάνουσες διαμορφώνει καλύτερο χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω............αν ηταν σωστο να τα "μαντρωνουμε " απ τα 2 και τα 3 δεν θα το εκανε το ιδιο το κρατος??? θα ξεκινουσε το σχολειο πιο νωρις και τελος

 

Αυτό που λες είναι πολύ λάθος για πολλές απόψεις. Και το νηπιαγωγείο δεν ήταν υποχρεωτικό και το κάνανε. Επίσης το κράτος το έχεις δει πολύ να κάνει το σωστό για την παιδεία? Κι επίσης ξέρεις τι υποδομή θέλει για να κάνουν υποχρεωτικό τον παιδικό? Τι παιδικοί πρέπει να ανοίξουν? Τι χρήμα??

 

να ξαναρωτησω....... αληθευει οτι απ τα 3 ως τα 5 δημιουργειται ανεπιστρεπτι η προσωπικοτητα του ανθρωπου για ολη του τη ζωη????

 

Ναι, ισχύει αυτό αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η προσωπικότητα του παιδιού σου θα γίνει χειρότερη αν το στείλεις παιδικό πριν τα 5 για 4ώρες ή και παραπάνω την ημέρα?? Αν το στείλεις κάπου που οι παιδαγωγοί δεν ενδιαφέρονται, που βρίζουν το παιδί και το βάζουν τιμωρίες σίγουρα θα κάνεις κακό. Αλλά υπάρχουν και σταθμοί που έχουν ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ μέσα και πίστεψέ με μπορούν να περάσουν μηνύματα στα παιδιά σου πολύ καλύτερα απ' ότι ίσως μπορείς εσύ (δε μιλάω προσωπικά σ' εσένα ... μην παρεξηγηθώ)!

 

κι επισης......τι ειναι η προσαρμογη, και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι απλα η αποδοχη του "αφου με πετανε εδω οι γονεις μου, θα κατσω" ποιος μου λεει οτι δεν ειναι βαθια η πληγη στην ψυχουλα του παιδιου???

 

Προσαρμογή είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη. Τα παιδιά δεν προσαρμόζονται τόσο εύκολα στις αλλαγές. Εδώ διακοπές πας και κάνουν 2-3εβδομάδες να στρώσει ο ύπνος τους πάλι. Και χορό που πάω τη μικρή υπάρχει περίοδος προσαρμογής. Πολλά παιδάκια είναι κολλημένα στη μαμά τους στα πρώτα μαθήματα και μετά εξοικιώνονται. Τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν τους κάνει καλό ο χορός κι ότι τα πετάμε εκεί?

 

 

θα ηθελα να προσπαθησω να σας πω ΜΗΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΚΟ, γιατι ολες οι γνωστες που εχ και εχουν δουλεψει σε παιδικους λενε ΜΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!! γιατι αραγε????

 

Εγώ έχω γνωστές που μιλάνε με πολύ καλά λόγια για τους παιδικούς. Και πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ψυχολόγος του σταθμού που την πάω εγώ που η εγγονή της ξεκίνησε 2χρονών σταθμό και είναι συμμαθήτρια με τη δικιά μου. Λες να μην ήξερε η ψυχολόγος του σταθμού??

 

ενα μηνα εχω τρελλαθει αν και το παιδι λεει οτι περναει καλα.....

 

 

Τελικά το πρόβλημα το έχουμε εμείς! Το παιδί λέει ότι περνάει καλά αλλά εμείς: "Όχι! Δεν είναι δυνατόν να περνάει καλά! Μακριά από εμένα? Αποκλείεται!!"

 

φροντιστε τουλαχιστον να μην το κανετε ελαφρα τη καρδια.....

 

 

Και τι να κάνουμε δηλαδή? Να κλαίμε από το πρωί μέχρι το βράδυ επειδή πρέπει να γυρίσουμε στη δουλειά και δεν έχουμε παππούδες, γιαγιάδες να προσέξουν το παιδί? Να νιώθουμε δλδ ότι το παιδί μας καταστρέφεται σαν προσωπικότητα εκεί που είναι?? Έλεος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εσένα σου είναι άχρηστος , του παιδιού σου όμως? Καλό είναι το παιδί να έχει ποικίλες προσλαμβάνουσες διαμορφώνει καλύτερο χαρακτήρα.

 

Αντε παλι....εσυ 8ες να το στελνεις ΚΑΛΑ κανεις....σου ειπα εσενα τπτ? γιατι καιγεσαι για την διαμορφωση του χαρακτηρα του δικου μου παιδιου? 8α γινουμε συμπε8ερες στο μελλον και δεν το 3ερω.......?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμ......που ακριβως σου επιτε8ηκα? Λεγοντας σου οτι σεβομαι απολυτα μια μανα που δουλευει κραταει παιδι και σπιτι και οτι το 8εωρω ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο αυτο που κανω εγω?.......αν εννοεις εμενα (αν λεω) διαβασε καλα τι σου εγραψα.....και ηρεμησε......

Εγώ πάλι σέβομαι όλες τις μαμάδες,

και αυτές που δεν δουλεύουν και τα παίρνουν λίγο

και αυτές που δουλεύουν και τα παίρνουν πολλές / λίγες ώρες

και αυτές που δεν δουλεύουν και τα κρατανε στο σπίτι

και αυτές που δουλέυουν και τα έχουν σε γιαγιάδες / γυναίκες

Σέβομαι όλες τις μαμάδες που κάνουν ότι αυτές νομίζουν καλύτερο για το παιδί τους.

Από την άλλη δε σέβομαι και πολύ μαμάδες που για να νιώσουν καλύτερα ή για άλλους λόγους περνούν περισσότερη ώρα κρίνοντας τις επιλογές των άλλων, αναλύοντας πόσο λάθος/κακή είναι η επιλογή της άλλης μαμάς, αντί να ενημερώνουν σε επίπεδο φιλίκό και ανταλαγής απόψεων γιατί τα πλεονεκτήματα της επιλογής τους.

Αλλά δεν πειράζει γιατί

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα παιδιά είναι μια χαρά! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμ......που ακριβως σου επιτε8ηκα? Λεγοντας σου οτι σεβομαι απολυτα μια μανα που δουλευει κραταει παιδι και σπιτι και οτι το 8εωρω ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο αυτο που κανω εγω?.......αν εννοεις εμενα (αν λεω) διαβασε καλα τι σου εγραψα.....και ηρεμησε......

 

ρε συ ανεφερα το ονομα σου? για ηρεμιστε λιγο....ΔΙΑΛΟΓΟ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

 

βλεπω οτι η καθε μια πηρε μια φράση......και την μεταφράζει οπως θελει....

επίσης όπως ΕΙΠΑ......ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΘΑ ΤΗΝ ΕΣΤΕΛΝΑ ΠΑΛΙ ΣΧΟΛΕΙΟ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 1....

Οσο για την κοπελα που ζει στη φαρμα.....μαγκια σου......ο καθένας επιλέγει.....εγω θεώρισα οτι μπορούμε να λεμε την αποψη μας ελευθερα....τωρα πως το πήρε η κάθε μια και το επεξεργαστηκε.....εγω ξεκινησα να λεω τη δικη μου θεωρια......α....

και κατι τελευταιο.....

για να μην παρεξηγειθω....εγω ειμαι το 3το παιδι στην οικογενεια μου δεν εμαθα στον παιδικο να γράφω και να διαβαζω αλλά επειδη θαύμαζα παντα τον μεγαλυτερο αδερφο μου... χαρη σε αυτον όταν πήγαινε πρωτη έμαθα να διαβαζω.....απο τα λεγομενα της μάνας μου κρυβομουν και καλα κατω απο το τραπεζι και άκουγα όταν τον διάβαζα και έπερνα κρυφα τα βιβλια του ώσπου μια μερα με έπιασε η μανα μου να ειμαι μονη μου στο δωματιο μας και να διαβαζω το βιβλιο....και ημουν 3,5

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ...οποτε...δεν ανακατευομαι σε ξενα χωραφια....η νυφη μου όμως που ειναι πολλές φορες συζητάμε......και την συμβουλευομαι...αλλα πιστευω πως μπορω να καταλάβω πως αν το παιδι ειναι ευχαριστημενο ή όχι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σέβομαι όλες τις μαμάδες,

και αυτές που δεν δουλεύουν και τα παίρνουν λίγο

και αυτές που δουλεύουν και τα παίρνουν πολλές / λίγες ώρες

και αυτές που δεν δουλεύουν και τα κρατανε στο σπίτι

και αυτές που δουλέυουν και τα έχουν σε γιαγιάδες / γυναίκες

Σέβομαι όλες τις μαμάδες που κάνουν ότι αυτές νομίζουν καλύτερο για το παιδί τους.

Από την άλλη δε σέβομαι και πολύ μαμάδες που για να νιώσουν καλύτερα ή για άλλους λόγους περνούν περισσότερη ώρα κρίνοντας τις επιλογές των άλλων, αναλύοντας πόσο λάθος/κακή είναι η επιλογή της άλλης μαμάς, αντί να ενημερώνουν σε επίπεδο φιλίκό και ανταλαγής απόψεων γιατί τα πλεονεκτήματα της επιλογής τους.

Αλλά δεν πειράζει γιατί

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα παιδιά είναι μια χαρά! :P

 

Ωραιος/ωραια....:)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως νομιζω πως αν η γυναικα δεν εργαζεται μπορεί να μεινει στο σπιτι να φροντίζει το παιδι της οσο κρινει εκεινη πως ειναι καλυτερο για το παιδι και την ιδια. Δυστυχως εγω πρεπει να δουλεψω και για αυτο απο φετος που ο μικρος ειναι 2, τον εστειλα παιδικο. Απο 11 μηνών εως και τελος Αυγουστου θεωρησα πως επρεπε να μεινει σπιτι με γυναικα παρα να παει παιδικο. Θεωρησα οτι ηταν παρα πολυ μικρος για να τον στειλω. Πιστευω ομως πως εχει να κανει και με το ιδιο το παιδι. Ο δικος μου βαριοταν στο σπιτι. Δεν τον κρατας μεσα με τιποτα πια. Στεναχωριεμαι βεβαια που ως τωρα απο τις αρχες Σεπτέμβρη εχει αρρωστησει ηδη δυο φορές. Χθες εκανε εμετο ολη νύχτα ο άμοιρος! Απο την αλλη χαιρεται οταν πηγαινει σχολειο, παιρνει την τσαντα του τη φοραει πηγαινει με χαρα θελω να πω και οταν μου τον φερνουν το μεσημερι χαιρεταει το σχολικο και ειναι μες την τρελη χαρα. Εχω δει αλλα παιδακια που ζοριζονται και κλαινε και ματωνει η ψυχη μου. Απο την άλλη ομως φανταζομαι πως η μαμαδες τους απλά δεν μπορουν να κανουν αλλιως και για αυτο συνεχιζουν και τα στέλνουν. Δεν πιστευω πως υπάρχει μαμα που να θελει να ταλαιπωρειται το παιδακι της και το παει παιδικο για να κανει μανικιουρ-πεντικιουρ. Ειμαι της αποψης οτι οσο μπορεις να το κρατησεις μαζι σου κρατησετο μπορει να κοινωνικοποιηθει και αργοτερα, δεν υπάρχει θέμα. Απλα σεβομαι τις εργαζομενες -μια απο αυτες ειμαι κι εγω- που δεν μπορουν να κανουν διαφορετικά. Αν καποια γυναικα δεν δουλευει απλά δεν βλεπω το λογο να πρεπει να στειλει το παιδι της παιδικο. Γι αυτο αλλωστε και για τις εγγραφες στους δημοτικους σταθμούς ζητανε να δουν και ενσημα πριν παρουν τα παιδακια. Πρεπει να αποδεικνύεται οτι δουλευουν και οι δυο γονείς και υπαρχει πραγαματική ανάγκη να παει το παιδακι παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις μεγάλο λάθος αγαπητή μου

ειναι πολύ εύκολο να αλάξεις γνώμη αν πας σε ένα παιδικό να δεις τι γίνετε:

 

από ψυχολογικής πλευράς:

όταν καποιο παιδάκι είναι ζωηρό παραπάνω από τα υπόλοιπα συνήθως το μαλώνουν

όταν κάποιο παιδάκι πεύτει και χτυπάει το βαζουν τιμωρία

κάθε πρωί ρημάζουν στο κλάμα

τα βάζουν να πηγαίνουν όλα μαζί τουαλέτα και αν κάποιο ντρέπεται το ειρωνεύονται <<άντε καλέ τι έχεις να κρύψεις?>>

ότι πάσχισες να μάθεις στο παιδί σου αποκαθυλώνεται εν μία νυχτί και γιρνά από τον παιδικό και βρίζει ασύστολα μιλά ανεδέστετατα (γιατί το δίχρονο παπαγαλίζει ακούει, ενώ ένα πεντάχρονο έχει διαμορφώσει κάπως τον χαραχτήρα του)

καλλιεργείτε ο ανταγωνισμός τους σε μια τόσο τρυφερή ηλικία

 

 

από υγειονομικής πλευράς:

αρρωσταίνουν συνέχεια

βάζουν στο στόμα τους αυτά τα παμβρώμικα παιχνίδια που δεν τα πλένουν ποτέ και γεμίζουν μυκητιάσεις

χτυπάνε συχνά ενίοτε σοβαρά

τρώνε τροφή αγνώστου προέλευσης

και όταν αρρωσταίνουν θα τα στέλνεις με 40 πυρετό στον παιδικό? δηλαδή αυτό πως οφελεί το παιδί

 

και για σκέψου θα σου άρεσε να μη μπορούσες να συνενοειθείς με τους άλλους? πόση ανασφάλεια θα ένιωθες? δεν επικοινωνούν όλα τα δίχρονα τέλεια...

αν θέλουν κάτι να πουν και δεν τα καταλαβαίνει η παιδαγωγός? αν πονάνε, αν πεινάνε, αν φοβούνται ?

και η παιδαγωγός τους λέει: τι λες παιδάκι μου δεν καταλαβαίνω

πως θα αισθάνεται τότε το μωρό σου

 

ένα από τα αδέρφια μου πήγε για δυο μήνες παιδικό από τότε που άρχισε ήταν συνέχεια μουτρωμένο και δεν μας έλεγε γιατί, οι γονείς μου το σταμάτησαν από τον παιδικό, όταν σταμάτησε μας είπε γιατί συχενόταν τον παιδικό:

κάτι παιδιά το έδειραν και όταν το είπε στην κυρία (την επόμενη μέρα) εκείνη το μάλωσε επειδή δεν το είπε όταν έγεινε,

κάθε μεσημέρι αν δεν τρώγαν το φαί δεν τα άφηναν να σηκωθούνα από το τραπέζι μια μέρα πιέστικε για να φάει όλο το φαί και έκανε εμετό η νηπιαγωγός το μάλωσε γιατί δεν της είπε ότι χόρτασε,

τα κρεββάτια βρωμούσανε,

ένα χοντρό παιδί του έτρωγε τις σοκολάτες του,

μια φορά είχε κατουρηθεί και πέρασε κρυμένο δυο ώρες στο μπάνιο γιατί νρεπότανε,

μια άλλη φορά δεν είχε χαρτί τουαλέτας και βγήκε χε***νο και τα άλλα παιδιά το κορόιδευαν ότι τα είχε κάνει πάνω του....

δεν μας είχε πει τίποτα για όλα αυτά γιατί φοβόταν μη το μάθει η δασκάλα και το μαλώσει

 

ο παιδικός είναι μια λύση για όσους δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς αλλά ας μη τα ισσοπεδώνουμε όλα δεν οφελεί τα παιδιά τα καταστρέφει.... ιδιαιτέρος ψυχολογικά

αν θες να κοινωνικοποιήσεις τα παιδιά σου πηγαινέτα σε μια φίλη σου να παίξουν με παιδάκια της ηλικίας τους

 

apapapa! Που τον πετύχατε αυτόν τον παιδικό; Καμμία σχέση με τον δικό μας και το γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Έχω τύχει μπροστά σε παιδάκι που τα έκανε πάνω του την ώρα που τρώγανε το απογευματινό τους (εγώ πήγα να πάρω τη δική μου) και η παιδαγωγός του όχι μόνο δεν είπε τίποτα αλλά πήρε διακριτικά τη σφουγγαρίστρα και καθάρισε για να μην το πάρουν είδηση τα άλλα παιδιά! Μετά πήρε αγκαλιά το παιδάκι που κατουρήθηκε και μιλώντας του γλυκά πήγε να το αλλάξει! Τι λέμε τώρα! Μην τρομοκρατείτεμε εξαιρέσεις τις μανούλες. Όπως ειπώθηκε και από άλλη κοπέλα πέσατε σε φυλακή όχι σε παιδικό σταθμό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα που πάει παιδικό από 13ων μηνών ξέρει (πριν από τους 25μήνες) να μετράει μέχρι το 20, ξέρει τα χρώματα, ξέρει να τρώει μόνη της τα πάντα (μέχρι και μακαρόνια), συμμαζεύει τα πάντα και ξέρει πού πάνε όλα, ξέρει να βάζει πληντύριο και πιάτων και ρούχων, ζωγραφίζει, κόβει, βάζει το παντελόνι της μόνη της (μπλούζα ακόμα όχι), πλένει τα δόντια της μόνη της με οδοντόκρεμα, σκουπίζεται μόνη της (όχι καλά αλλά το παλεύει) και άλλα πολλά!

 

Το συμπέρασμα? Και τα 2 παιδάκια μια χαρά μεγαλώσανε και χαρούμενα είναι ... το θέμα είναι ότι εσύ είχες τη δυνατότητα και έκρινες ότι είναι καλύτερο να κάτσει σπίτι ... εγώ δεν την είχα κα έκρινα ότι πρέπει να πάει σταθμό! Απλά τα πράγματα!

 

Συμφωνώ..απλά το ολο θεμα ανοιξε για τα παιδιά που αν και μπορεί να τα κρατήσει ο γονιός στο σπίτι, τελικά επιλέγει ή όχι να τα πάει στον παιδικό σταθμό. Εννοείται πως αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα το στείλεις χωρίς διλληματα στον παιδικό σταθμό και είναι απολύτως φυσιολογικό!!!

Link to comment
Share on other sites

ένα χοντρό παιδί του έτρωγε τις σοκολάτες του,

 

Δεν χρειάζεται να τρωνε τα διχρονα σοκολατες! Γιατι βαζανε οι γονεις σοκολατες στην τσαντα του 2χρονου???????

 

ααα.. και αυτο το ''χοντρο παιδι'' δεν μου αρεσει καθολου σαν εκφραση!

 

Γενικοτερα εσυ περιγραφεις τις φυλακες του αλκατραζ και οχι παιδικο σταθμό. ΕΛΕΟΣ πια με τις υπερβολές!

Επεξεργάστηκαν by natty26
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ..απλά το ολο θεμα ανοιξε για τα παιδιά που αν και μπορεί να τα κρατήσει ο γονιός στο σπίτι, τελικά επιλέγει ή όχι να τα πάει στον παιδικό σταθμό. Εννοείται πως αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα το στείλεις χωρίς διλληματα στον παιδικό σταθμό και είναι απολύτως φυσιολογικό!!!

 

Πεστα...διοτι πολλες φορες πισωγυρισε το θεμα κι εγινε κουραστικο. Για μητερες που δεν εργαζονται μιλαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε κορίτσια πού τα θυμάστε όλα αυτά? Εγώ γιατί δε θυμάμαι τίποτα πριν την πρώτη δημοτικού? Μιλάμε κενό εντελώς!!!!

 

Eγώ το μόνο που θυμάμαι και από το νηπιαγωγείο και από την 1η δημοτικού είναι το κλάμα που έριχνα γιατί ξαφνικά βρισκόμουν εγκλωβισμένη σε 4 τοίχους ενώ είχα μάθει να παίζω στις αλάνες από το πρωί μέχρι το βράδυ... Ειδικά από τον παιδικό που προσπάθησαν να με πάνε θυμάμαι μόνο το κλάμα για το φαγητό και τον αναγκαστικό ύπνο! Και προσπαθώ να τα ξεχάσω φιλότιμα :roll:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

οκ ανοίχτηκε΄το θέμα απο μαμάδες που δεν δουλευουν...αλλά και εμεις που τα στέλνουμε γιατι δεν έχουμε επιλογη επειδη δουλευουμε....βλέπουμε διαφορές και τις λεμε....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ...λεμε απο προσωπική εμπειρια επειδη τυχαινει να είμαστε ευχαριστημένες απο τους παιδικους....οτι δεν ειναι όλα τόσο στραβά....και πως το παιδι κάτι θα πάρει...

πάντα σε μια κουβεντα υπάρχει και η μια και η άλλη πλευρά.....ας μάθουμε να ακούμε.... και να δεχόμαστε και μια άλλη άποψη....αν θέλουμε να έχουμε μια σφαιρική εικονα....και ας μην συμφωνούμε....

η απόφαση σίγουρα είναι θέμα του καθενός....δεν είπε καμια μας.....α.....τι λες τώρα.....φυσικα και θα το στείλεις

εκφράσαμε και μια θετικη πλευρά...αυτό ειναι ολο

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι τοσο χολη χωρις λογο. η κοπελα που εθεσε το θεμα ηταν ξεκαθαρη ειπε "δεν δουλευω, αρα γιατι να το στελνω?" θεωρειτα αυτνοητο, πως αν δουλευεις θα το στειλεις.

επομενως, απανταμε σαν μαμαδες που δεν δουλευουν (η παρτ ταιμ απογευμα, οπως εγω).

κι αυτες που καθονται σπιτι μαγκια τους, γιατι προφανως, εχουν μια ανεση οικονομικη και το μπορουν και οι αλλες επισης μαγκια τους γιατι πρεπει να δουλεψουν για να προσφερουν στην οικογενεια. και οι 2 θυσιες κανουν γιατι και οι μεν στερουνται λιγο "ενηλικο" χρονο ανεξαρτησιας και οι δε στερουνται τα παιδια τους.. για μενα και τα δυο εχουν την αναλογη αξια.

Αλλα κι εγω που δεν τον στελνω(παρολο που θεωρω οτι απασχολουμαστε δημιουργικα οπως προειπα) εχω μια αμφιβολια για το αν περναει τοσο καλα μαζι μου, οσο σε εναν χωρο γεματο παιδακια..

Αλλα και οι μητερες που ΔΕΝ εργαζονται και μολις αφηνουν τα παιδια στον παιδικο, τρεχουν σε καφεδες, κομμωτηρια και γυμναστηρια να μην θεωρουν οτι το κανουν για το καλο των παιδιων τους.. μη τρελαθουμε..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...