Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιστία χείλους ή και υπερώας (λαγόχειλο, λυκόστομα)


Recommended Posts

Καλησπέρα Ελισάβετ, κατ' αρχάς να χαίρεσαι και τα δύο σου παιδάκια και να είναι πάντα γερά!

 

Το μήνυμά σου είναι πολύ σημαντικό και οπωσδήποτε αφορά και δίνει δύναμη σε πολλούς γονείς. Προσωπικά με αγγίζει "έμμεσα", δεν είναι το δικό μου παιδάκι που έχει το συγκεκριμένο θέμα, αλλά το παιδάκι των κουμπάρων μας που γεννήθηκε πριν 2 μήνες. Μάλιστα για τα παιδιά ήταν ακόμη ισχυρότερο το σοκ διότι το πληροφορήθηκαν την επομένη του τοκετού. Στον προγεννητικό έλεγχο δεν έχει φανεί τίποτα (ίσως επειδή το μωράκι έχει μια μικρή σχιστία στο πίσω μέρος του μαλακού υπερώου μόνο). Το παιδάκι μεταφέρθηκε απευθείας στην νεογνολογική του Ιπποκράτειου όπου έμεινε για έναν μήνα περίπου. Όλο το διάστημα πήγαιναν καθημερινά ανά 4 ωρες προκειμένου να μάθουν να το ταΐζουν με το γαλατάκι που αντλούσε συστηματικά η (συνονόματή σου) μανούλα του.

Έπειτα από έρευνα τα παιδιά κατέληξαν σε έναν παιδοχειρούργο στο Ιασώ (δεν έχω συγκρατήσει το όνομά του, όμως πολύ πιθανόν να είναι ο ίδιος που ανέφερες) και δρομολογούν την επέμβαση. Εννοείται ότι το παιδάκι είναι υγιέστατο και αναπτύσσεται φυσιολογικότατα αυτό το διάστημα!

 

Με μια μικρή έρευνα στον φίλο μας τον "γούγλη" είδα ότι δεν είναι και τόσο σπάνιες οι περιπτώσεις των σχιστιών, συνεπώς επαναλαμβάνω ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό το μήνυμά σου. Και φυσικά μπράβο σου για την δύναμη με την οποία φαίνεται ότι αντιμετώπισες αυτό το προβληματάκι!

 

Και πάλι να τα χαίρεσαι και τα δύο!

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


Kalispera, diavazontas ola ta themata vlepw oti ta perissotera pane xronia pisw. Ithela ma sas pw kai tin diki mou empeiria, einai to prwto mas mwraki, oles oi exetaseis itan teleies, pigame gia doppler stis 32 evdomades kai kata diko mou aitima epeidi to mwro den eixe gurisei rixame mia matia sto proswpo tou otan teleiwse i exetasi opou anakalipsame sxistia sto anw xeilos 3 mm. To mwro twra einai peripou 2200gram. Katalavainete ton paniko mas kathws anarwtithikame giati kati tetoio den fanike nwritera! O emvruologos kai i gunaikologos eipan oti den fanike logw mikrou provlimatos kai oti ola diorthwnontai kai tha pane kala kai oti den exei lukostoma alliws tha to xame dei. Episis oti kata 99% den sxetizetai me kapoio sundromo kai oti tha diorthwthei liges meres meta ti genna kai oti eimaste upervolikoi! Apofasisame me ton suzugo mou na kanoume amnioparakentisi estw kai twra gia na doume an sundeetai me kati genetiko kai na psaxoume na milisoume me kapoious plastikous xeirourgous gia to meta. I enimerwsi apo tous giatrous mas einai midamini sunexeia mas lene na iremisoume kai tipota parapanw. Exw akousei oti an kanoume mri emvruou mporei na fanei an exei lukostoma. Gnwrizete kati tetoio? Episis gnwrizete an einai simantiko na epillexoume maieutirio analoga me ton plastiko gia meta? Yparxei periptwsi na ginei i epemvasi me ti genna?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Elina2016 καταλαβαίνω την ταραχή σου όταν διαπιστώνεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο μωράκι σου όμως επειδή το έχω περάσει, η κόρη μου 7 χρονών γεννήθηκε με σχιστία χείλους και υπερώας μπορείς όποτε θες να επικοινωνήσεις μαζί μου με προσωπικό μήνυμα και να σου πω όλη την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Πάντως από την προσωπική μου πείρα θα σας έλεγα ότι είναι ένα θέμα που έχει 100% αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Συνηθως η σχιστια χειλους φαινεται στον υπερηχο β επιπεδου. Οσο για την υπερωα στη δικη μας τουλαχιστον περιπτωση δεν ειχε φανει απολυτως τιποτα σε κανεναν απο τους υπερηχους. Πολυ καλα κανατε και προχωρησατε σε αμνιοπαρακεντηση. Εχετε ερθει ηδη σε επικοινωνια με πλαστικους χειρουργους; Καποιοι χειρουργουν αμεσως μετα τη γεννα ενω αλλοι μετα απο 3 μηνες περιπου, οποτε η επιλογη χειρουργου σχετιζεται και με το που θα γεννησεις. Αν εχεις facebook και αν θελεις φυσικα στειλε μου σε πμ το λογαριασμο σου να σε βαλω σε μια ομαδα μαμαδων που ολες εχουμε περασει αυτη τη διαδικασια. Θα παρεις πολλες συμβουλες. Ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο κ.σπυρος λαζαρου κανει θαυματα.εμεις εχουμε παει για αλλο θεμα αλλα εχω δει πολλα παιδακια με αυτο το προβλημα.πινουν νερο στο ονομα του!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Χθες κάναμε τον υπέρηχο β' επιπέδου,όπου φάνηκε πως ο μικρούλης μας έχει σχιστία χείλους, γνάθου και υπερώας. Αμέσως κάναμε αμνιοπαρακέντηση και μέσα στο επόμενο 10ήμερο αναμένουμε τα αποτελέσματα.

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποιον γονιό που το μωράκι του γεννήθηκε με το ίδιο ανατομικό πρόβλημα,τη διαδικασία που ακολούθησε και την έκβαση των επεμβάσεων.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...